eist leven van vier kinderen Felle brand in Nieuw-Vennep Kennedy is een snelheidsrace met De Gaulle begonnen t T.V. dringt radio verder terug HET W ,..dOiA*NL\ Deel van rusthuis in Dikshorn afgebrand Disconto verlaagd tot 3V2 percent Kortere diensttijd bij de marine Diepvriesgroente tegen lagere prijs Tweeledig doel: Atlantische kernclub en Brits toetreden tot de E.E.G. Het woord is aan iee MORRIS "iefore you êuy! FALCON REGENJASSEN Na vier iaar t.v.-kijken géén terugkeer naar de radio DINSDAG 8 JANUARI 1963 In de krant van heden: Matige tot strenge vorst vry'"^v Vader ernstig gewond bij reddingspoging gr. houtstr. 137 Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken in hel rusthuis voor be jaarden „Hornhoeve" te Dirkshorn, ge meente Harenkarspel. Doordat de brand putten rond het bejaardentehuis bevroren waren, kon de brandweer aanvankelijk weinig uitrichten, zodat het vuur in min der dan geen tijd het oude gedeelte van het rusthuis, waarin twaalf bejaarden woonden, totaal vernielde. Er kon niets ge red worden. Het nieuwe gedeelte van het tehuis, waarin eveneens twaalf bejaarden zijn ondergebracht, bleef gespaard, maar het kan nu niet meer worden verwarmd. De bewoners van het huis bevonden zich toen de brand ontdekt werd op de benedenver dieping. Zij konden zonder veel moeite in veiligheid worden gebracht. De 79-jarige heer S. Groenveld, die naar boven was ge gaan om nog iets uit zijn kamer te halen, liep ernstige brandwonden op over zijn ge hele lichaam. Hij werd naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd, evenals een andere bewoner die minder ernstige brand wonden had opgelopen. De bewoners zijn nu ondergebracht in rusthuizen in Tuitjehorn en St. Maarten. In Rijswijk (Z.H.) is de timmerfabriek van de firma Van der Does een prooi der vlammen geworden. Daarbij zijn talrijke machines en het gereedschap verloren ge gaan. Een nabijgelegen houtopslagplaats bleef behouden. De Nederlandsche Bank heeft besloten het disconto te verlagen van 4 tot 3*/s per cent. De kredietverlening is al enige tijd binnen de door de centrale bank gestelde normen gebleven, terwijl ook de lust tot investeren door het teruglopen van de con junctuur wat is verminderd. Mede hier door besloot de Nederlandsche Bank de rentetarieven iets te verlagen. Hierdoor is het disconto op peil gebracht, dat on geveer gelijk is aan het buitenlandse. Voor meer nieuws verwijzen wij naar de pagina economie. A r r a t Ik verwonder mij over de vele din gen waaraan een mens kan geloven, die beweert dat hij niets gelooft. BARTEUORISSN^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 IN DE AFGELOPEN twee jaar is het aantal televisietoestellen met 62 percent toegenomen. Als gevolg hiervan kan thans bijna de helft van alle Nederlanders van twaalf jaar en ouder thuis naar de televisie kijken. Twee jaar geleden was dit minder dan een derde. Zeventig percent van de bevolking, die thuis televisie heeft, kijkt 's avonds kortere of langere tijd naar Nederlandse of buitenlandse programma's. Als gevolg van de sterke toeneming van het aantal televisietoestellen liep de radio beluistering sinds eind 1960 aanmerkelijk terug. Toen luisterde 's avonds nog bijna een derde der bevolking, thans niet meer dan een vierde. 48e JAARGANG NUMMER 54 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HnnfH.prla^.nr; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur, Jos L. Lodewijk, Redactiechef te IJmuiden. Kosak Uitgave, Cnfech. Bedrijven D.mia.. N.V., Grote MWI93, Ha-Tem Directie, P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij« achter. Het verschil in t.v.-bezit tussen de leidinggevenden plus welgestelden hebben echter nog steeds een duidelijk afwijkend kijkpatroon: zij zetten hun toestel minder vaak aan en kijken bovendien korter. De andere milieugroepen hebben thans door- eengenomen een langere kijktijd dan tevo ren. HET ONDERZOEK heeft voorts geleerd dat de televisie veel sterker is verbreid onder hen die niet tot een kerkgenootschap behoren dan onder hen met wie dit wèl het geval is. Maakt men binnen de kerkge nootschappen een verdeling in kerkelijken en onkerkelijken (in de twee weken welke aan de ondervraging voorafgingen niet naar de kerk geweest) dan neemt men hetzelfde verschijnsel waar: onder de on kerkelijken vindt men 56 percent t.v.-be- zitters, onder de kerkelijken 41 percent. W eerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Ham [cm 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Topsy 10 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Van 1 januari af is de duur van de eerste oefening voor bepaalde categorieën dienstplichtigen bij de marine terugge bracht tot 21 maanden. Dit deelt minister Visser mee aan de Tweede Kamer. Voor dienstplichtigen van de landmacht geldt deze maatregel niet. De minister verklaart dat de regering de internationale spannin gen nog zodanig acht, dat niet kan worden overgegaan tot het terugbrengen van de duur van de eerste oefening tot die van vóór de Berlijn-crisis. Dat voor sommige categorieën dienst plichtigen bij de marine de diensttijd kan worden teruggebracht tot 21 maanden is een gevolg van het beschikbaar komen van personeel uit Nieuw-Guinea. Dit heeft ook tot gevolg gehad dat de maatregel tot op schorten van ontslag van een aantal cate gorieën beroepspersoneel van alle krijgs machtonderdelen grotendeels is opgeheven. Organisatie en samenstelling van het Korps Mariniers worden gewijzigd omdat de taak in Nieuw-Guinea volbracht is. Ta ken in Nederland en de Nederlandse An tillen kunnen nu weer op meer bevredigen de wijze vervuld worden. Dit zal evenwel gepaard gaan met een reductie van de vredessterkte van het korps van ruim 4.000 tot ongeveer 3.000 man. De minister deelt mee, dat de bezetting in de Nederlandse Antillen op de oude sterkte zal worden gebracht. Voorts zullen bewakings- ep be veiligingsdiensten in Nederland volledig be zet worden. Ook zullen aan boord van sche pen van de marine mariniers worden ge plaatst als deel van de scheepsbemanning en als kem van een landingsdivisie. De inmiddels door mevrouw Holl ge waarschuwde brandweer onder leiding van commandant J. Buree, alsmede de politie waren snel ter plaatse, maar zij stonden machteloos tegenover de laaiende vuurzee waarin de woning was veranderd. Het eni ge wat de brandweer kon doen was voor komen dat het belendende perceel ook af brandde. Doch ook dit perceel liep nog aan zienlijke schade op. Eén der grootste diepvriesleveranciers in Nederland, de Groko uit Zundert in West-Brabant, heeft gisteren 120 ton diep vriesgroente in de handel gebracht, die met prijsverlagingen van 30 tot 40 pet verkocht zal worden. Twaalf grossiers, die indertijd ook de Friki-produkten tegen verlaagde prijzen in de handel brachten, zullen de diepvriesgroente ter verkoop aanbieden. Grote aanplakbiljetten op 120.000 verkooppunten prijzen de verlaag de pakketten spinazie, sperciebonen etc. aan- Op het ogenblik, nu er nauwelijks ver se groente op de markt kan komen, zou dit een ware revolutie tot gevolg hebben op dit terrein van de handel. De onderne mer is de mening toegedaan dat de diep- vriesgroente tegen deze prijs kan worden verkocht als de Nederlandse huisvrouw- er meer gebruik van wenst te maken. Een matige verkoop, die thans voor zestig pet uit spinazie bestaat, heeft tot gevolg dat de prijs impopulair moest blijven. De heer Zunderent uit Zundert meent dat zijn actie daarin verandering kan brengen Binnenkort zal hij in Bladel een tweede i bedrijf openen dat een evengrote produk- i tie op de markt brengt als het Zundertse bedrijf. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met bewolking in het zuiden en opklaringen in het noorden van het land. Matige, later nu en dan vrij krachtige oostelijke wind. In de komende nacht en morgenochtend matige en in het noordoosten en oosten van het land hier en daar stren ge vorst. Morgen overdag lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Nieuw-Vennep heeft zich in de afgelopen nacht een tragedie afgespeeld, waarbij tijdens een felle brand in een dubbel winkel-woonhuis aan de Hoofd weg vier kinderen het leven verloren. De vader van de kinderen, de 46-jarige horlogemaker W. J. Holl, liep tijdens een poging om de kinderen uit de vuurzee te redden ernstige brandwonden aan gezicht en rechterarm op. Hij moest in het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem worden opgenomen. De vier kinderen zijn het twaalfjarig zoontje Robbie, het elfjarig dochtertje Annemarie, het negen jarig zoontje Wim en Paultje, een baby van zes maanden. De heer Holl heeft zijn 42-jarige vrouw nog in veiligheid kunnen brengen. Ze werd bij buren ondergebracht. Even voor half drie werd de brand ver moedelijk door de heer Holl zelf, die in zijn werkplaats nog bezig was met het repareren van horloges, ontdekt. Hij heeft zijn vrouw, die reeds te bed lag, gealar meerd. Deze heeft toen bij de buren ge beld met de mededeling, dat het huis in lichterlaaie stond. De heer Holl zelf tracht te zijn kinderen, waarvan er drie op de bovenverdieping en eentje beneden sliepen, te redden. Of hij de kinderen niet meer heeft kunnen bereiken laat zich slechts ra den. Hij is zelf uit een raam gesprongen al roepende „redt de kinderen". (Van onze correspondent) PARIJS. - De verschillende bezoeken die Amerikaanse en Europese staatslie den en diplomaten elkander komende dagen brengen, wijzen er, volgens de Parijse waarnemers, duidelijk op dat de grote vragen van de dag in een fase van versnelde ontwikkeling zijn getreden. Een stroomversnelling, die vanuit Wash ington door president Kennedy nogal onverwacht verwekt werd met het doel het Franse staatshoofd generaal De Gaulle de pas te kunnen afsnijden of schaakmat te zetten. De diplomatieke agenda's zijn voor de eerstkomende weken zwaar belast. De Britsgezinde Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Schroder vertoeft sinds gisteren in Londen. Morgen wordt in Parijs verwacht de Amerikaanse onder staatssecretaris Georges Ball, die lang zamerhand zijn superieur Dean Rusk lijkt te verdringen voor een vergadering van de permanente NAVO-raad waarvan de voor zitter, mr. D. U. Stikker, vorige week in Bonn door bonskanselier Adenauer ont vangen Is. Vrijdag en zaterdag zal de Britse minister voor de E.E.G., Heath, eveneens in Parijs met Franse ambtgenoten confe reren terwijl premier Macmillan zich met hetzelfde doel naar Rome spoedt. Zondag ontvangt minister Schroder in Bonn Ita liaanse en Belgische collega's, alsmede de Amerikaanse boodschapper Ball. Op de twee volgende maandagen wordt dan ten slotte in Brussel een zoveelste conferentie tussen de zeven ministers gehouden over Groot-Brittannië's toetreden tot de E.E.G. en. op 21 dezer, een ontmoeting tussen bondskanselier Adenauer en president De Gaulle op topniveau in Parijs. Twee onderwerpen die steeds duidelijker met eikander verwikkeld raken vormen de hoofdschotels van al die palavers: Groot- Brittannië's economische, politieke en mo gelijk militaire inschakeling b(j continen taal Europa en Kennedy's voorstel inzake de oprichting vin een Atlantische nucleaire club onder leiding der drie grote weste lijke mogendheden: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Vorige week zag het er naar uit dat de voornaamste antagonisten in dit diploma tieke steekspel het in elk geval eens waren geworden het „haast u langzaam" als richtsnoer te aanvaarden. Aan deze stil zwijgende afspraak de vraagstukken tijd te gunnen om tot rijpheid te komen, schijnt Washington zich plotseling niet langer te willen houden. Behalve in Kennedy's per soonlijke voortvarendheid, waarvan ook de gebeurtenissen in Kongo getuigen, zoekt men in Parijs de verklaring van deze di plomatieke opgewondenheid vooral wel in een nieuwe taxering door Washington van de verschillende kaarten die in het spel met De Gaulle kunnen worden uitgespeeld (Vervolg op pag. 3 onder: „Kennedy-De Gaulle") De Lek is weer bevaarbaar voor Krachtige schepen. De rivier is be zaaid met drijfijs, dat in grote klon ters aan de oevers vast blijft zitten. DIT ZIJN CONCLUSIES uit een zo juist door het Centraal Bureau voor de Statis tiek uitgebracht rapport, dat een aantal voorlopige uitkomsten bevat van een on derzoek naar televisiekijken en radiobe luistering, dat in november 1962 werd ge houden. Het rapport komt voorts tot de conclu sie dat het kijkgedrag gedurende de eer ste vier jaar, dat men zijn t.v.-toestel heeft, niet verandert. Pas na 't vierde jaar zet men zijn toestel minder vaak aan. De gemiddelde kijktijd dergenen die critisch kijken blijft echter gelijk, ongeacht of men zijn toestel kort of reeds lang bezit. Deze gemiddelde kijktijd is overigens sinds 1960 tien minuten langer geworden. DAARNAAST BLEEK dat het aanschaf fen van een televisietoestel niet slechts in de eerste tijd tot ingrijpende verminde ring van de radiobeluistering leidt, maar dat zelfs bij hen die hun t.v.-toestel lan ger dan vier jaar bezitten geen enkel her stel van de radiobeluistering in de avond uren intreedt, noch in aantal luisteraars, noch in luistertijd. Het recente onderzoek bevestigt dan ook nadrukkelijk de uit een vorig onderzoek bekende conclusie, dat de radio voor hen, die thuis óók naar de tele visie kunnen kijken, 's avonds slechts een ondergeschikte rol speelt. DE TELEVISIE dringt snel in vrijwel alle groepen der bevolking door. Het t.v.- bezit loopt binnen de verschillende maat schappelijke groeperingen percentsgewij ze niet sterk meer uiteen. Slechts de agra rische bevolking, de gereformeerden en de laagste inkomenscategorie blijven nog Nagenoeg totaal vernield was het winkel-woonhuis van de heer W. J. Holl aan de Hoofdweg te Nieuw- Vennep na de brand die in de afge lopen nacht het leven van vier kin deren van de familie Holl heeft ge- eist. Ook de woning van de buurman, de heer M. Tates, werd ernstig be schadigd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1