Premier Macmillan gaat binnenkort naar Rome Adoela krijgt in Katanga steeds meer de touwtjes in handen De UNO blijft hard tegen Tsjombe: verdere opmars Washington en Moskou akkoord over Cuba WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Italiaanse regering is allerminst gebrand op een as Parijs-Bonn Kennedy-De Gaulle VenhcJk New York slokt de nieuwe krant op Luxemburgse erfprinses in blijde verwachting Meredith houdt het zo niet langer vol Kennedy bereidt programma voor DINSDAG 8 JANUARI 1963 Benelux-belang Koppige grijsaards zacht-bros beschuit (Dp de ^^raatótoel Zwarteprijs 15 $-cent zacht-brös beschuit Verdere actie van de Veiligheidsraad overbodig UNO geeft niet toe Doden Nog geen verbetering in Gaitskells toestand Chiél de Boer Ofschöbn de berichtgeving uit diverse hoofdsteden ten aanzien van de ontwikke lingen der Europese samenwerking dreigt onoverzichtelijk te worden, kan toch wor den vastgesteld dat in hoofdzaak twee stromingen op het ogenblik de Europese toekomst beïnvloeden: aan de ene kant begint Engeland zijn geduld te verliezen door de voortdurende tegenwerking van de as Bonn-Parijs ten aanzien van het Britse lidmaatschap der E.E.G., tengevolge waarvan Engeland steun zoekt en vindt bij de Italiaanse, Belgische, Luxem burgse en Nederlandse combinatie. Aan de andere kant gaan Adenauer en De Gaulle voort met obstructie tegen een oplossing der impasse, al nemen ze de schijn aan dat ze de toetreding van Engeland voor waardelijk wensen. Een toespitsing van deze situatie zou kunnen leiden tot een duidelijker tegen stelling tussen deze twee kampen, waar bij het voor de Brits-Benelux-Italiaanse combinatie zaak zou kunnen worden zeer hardnekkig te blijven staan op het stand punt der zo spoedig mogelijke Britse toe treding. Deze hardnekkigheid kan riskant zijn, doch riskanter zou het worden wan neer de wil van Bonn-Parijs victorie zou kraaien, want deze twee sterk nationaal getinte landen (om geen erger woord te gebruiken) hebben het idee der Europese samenwerking verwrongen tot een struc tuurplan dat Bonn-Parijs de Europese hegemonie zou toespelen iets waarvoor de kleinere landen allerfeestelijkst zullen moeten bedanken. Den Haag heeft zich ten aanzien van deze crisis in een taktisch stilzwijgen ge huld, doch men moet aannemen dat de Nederlandse regering bij haar reeds eer der gebleken overtuiging blijft, dat zonder Engeland het Europese avontuur een om aanvaardbare en gevaarlijke gok zou wor den, die koste wat kost dient te worden voorkomen. Koste wat kost dat zou kunnen bete kenen: ten koste van de rooskleurige voor uitzichten op een gelijkgeschakelde, geïn tegreerde Europese economie op basis van volstrekte gelijkberechtiging der partners LONDEN (AP) Premier Macmillan heeft een uitnodiging van de Italiaanse regering aanvaard om op korte termijn een bezoek aan Rome te brengen, zo wordt uit officiële Britse bron vernomen. Ofschoon nog geen datum is vastgesteld, wordt algemeen verwacht dat Macmillan de reis eind februari of begin maart zal maken. Het bericht over de voorgenomen Anglo-Italiaanse besprekingen kwam na dat de Italiaanse minister van Financiën, Ugo la Malfa, een voorstel had gedaan voor speciale betrekkingen tussen de bei de landen. Onze correspondent in Rome heeft de indruk dat de meer-vooruitstrevenden on der de Italiaanse ministers in ieder geval geneigd zijn iets te doen dat als tegen wicht kan dienen tegen wat hier reeds wordt genoemd de as Parijs-Bonn. De huidige Italiaanse regering, zo meldt onze correspondent, is allerminst' gesteld op de militaristische en conservatieve poli tiek van president De Gaulle en stelt even min veel vertrouwen in Bonn. Van een Europa dat overwegend zal worden ge leid door De Gaulle en Adenauer is men hier niet gediend. Verder hecht Italië er bijzonder veel waarde aan dat Groot-Brit- tannië zal toetreden tot de EEG, die men tevens zo snel mogelijk van een uitsluitend economische overeenkomst zou willen uit bouwen tot een samenwerking ook op po litiek terrein. Daarbij moet men er echter rekening mee houden dat zowel de minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, die dezer dagen een bezoek aan Bonn en daarna aan Londen zal brengen, alsook minister Colombo, die Italië zal vertegenwoordi gen te Brussel bij de besprekingen over de EEG, behoort tot de meer conserva tieve vleugel der christen-democratische partij. Zij moeten zich echter houden aan wat in de ministerraad wordt besloten. Italië, daar de zienswijze van Rome vol komen strookt met die van 's-Gravenha- ge en Brussel. Het praten over een verbond tussen Lon den en Rome lijkt ons voorbarig zolang Italië verbonden is met de andere vijf lan den van de EEG en er nog hoop bestaat dat ook Groot-Brittannië zich bij die ge meenschap zal aansluiten, is zulk een af zonderlijk verdrag niet waarschijnlijk. An ders wordt het wanneer de komende be sprekingen te Brussel opnieuw zouden mislukken. Voor de Benelux-landen die voorstanders zijn van de toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG, zal het in ieder geval van belang zijn contact op te nemen met de vertegenwoordiger van (Vervolg van pag. 1) De Amerikanen zouden daarom in samenwerking met Londen een verhoogde druk op de" verschillende Eurojü'èse bond genoten willen uitoefenen om Frankrijk te dwingen Groot-Brittannië zonder verwijl in de E.E.G. toe te laten. Met dat doel zou Georges Ball morgen in de NAVO-raad de veertien bondgenoten van de Verenigde Staten verleidelijke bijzonderheden willen verstrekken over de gemeenschappelijke kernwapenplannen, die de nieuwe Ameri kaanse opperbevelhebber, generaal Lem- nitzer, krijgt uit te werken. Vanuit Londen moet dezer dagen boven dien een baarsje zijn uitgeworpen naar Parijs om De Gaulle's bereidheid te onder zoeken mede te werken aan het smeden van een Frans-Britse kernmacht. Bij het offensief tegen De Gaulle lijkt het dat de Anglo-Amerikanen in deze eerste fase meer waarde hechten aan verleidelijke aanbiedingen dan aan dreigende waar schuwingen, ofschoon die achter de scher men wel niet geheel achterwege zullen blijven. Londen en Washington zijn het er over eens dat de beide kwesties ten nauwste met elkaar vervlochten zijn en dat, om econo mische en militaire overwegingen, moeilijk een lang uitstel van beslissingen meer kan worden gedoogd. De conferentie in Brussel van komende week wordt daarom door beide partijen met meer dan normale spanning verbeid. Een zoveelste uitblijven van tastbare vor deringen zou niet alleen het bewijs leveren van de mislukking van het brede offensief van deze week. Zo'n uitslag zou bovendien de weg kunnen openen voor nieuwe ge zamenlijke stappen van het duo Adenauer- De Gaulle die, ofschoon om verschillende en deels zelfs tegenstrijdige redenen, el kaar gevonden hebben in het gemeen schappelijke streven de Amerikaans-Britse invloeden in Europa althans momenteel terug te dringen. In de komende weken zal dus kunnen worden aangetoond of de beide koppige grijsaards van Bonn en Parijs de collectieve stormloop der westerse diplo matie opnieuw zullen weten te trotseren. Advertentie Passagiers van het Britse lijnschip Canberra, dat in de Middellandse Zee brand aan boord kreeg en nu uitge teld in de haven van Malta ligt, wor den met een bootje aan land gebracht. Van de meer dan 2000 passagiers wei geren er 130 om zich met vliegtuigen naar hun bestemming Australië te laten brengen, zoals door de Maat schappij was geregeld. De meeste hun ner hebben medische moeilijkheden of zouden door hun vervroege aan komst in verlegenheid komen. Voor of zouden door hun vervroegde aan doen om hen aan boord te nemen. NEW YORK Het nieuw New Yorkse dagblad, The New York Standard, wordt „volkomen uitverkocht." Zondag kwam een editie van de persen van 400.000 exem plaren. De uitgevers van het blad probe ren het gat op te vullen ontstaan door de staking van de New Yorkse drukkers. Alle zeven dagbladen in de stad zijn al 31 da gen gesloten. De uitgever van het nieuwe blad zei, dat elk exemplaar „opgeslokt" werd. Hij vertelde verder, dat in sommige delen van de stad het blad dat voor tien dollar cent (36 cent) verkocht wordt „zwart" verkocht wordt voor vijftien dollarcent. Voorts deelde hij mee, dat de publikatie stopgezet zal worden zo gauw de staking afgelopen is. Het blad wordt gemaakt door een staf van 140 man, onder wie veertig redacteuren die normaliter bij de andere bladen werken. Hij zei dat de advertenties het „uitste kend" doen en dat het blad van plan is twee grote weekendbijlagen te publiceren, een over de nationale tentoonstelling van boten en een andere over boeken. Het blad wordt gedrukt in Elizabeth (New Jersey) en per vrachtauto naar New York gebracht. Een vakbond, die zegt dat zijn leden uit hun werk gestoten werden, heeft een ge ding aanhangig gemaakt tegen drie New- yorkse dagbladen. De bond eist een scha devergoeding van 512.000 dollar (1.843.200 gulden) aan lonen en toeslagen. Het geding werd aanhangig gemaakt te gen de New York Herald Tribune, de New York Mirror en de New York Post. Deze drie dagbladen sloten, toen de vakbond van typografen vier andere dagbladen trof. De drie dagbladen sloten toen onder het prin cipe „één getroffen, allen getroffen." In het geding verklaart de vakbond nu .dat zijn leden uitgestoten werden" het geen een schending betekent van de con tracten tussen de vakbond en de drie dag bladen. - „v - Advertentie wm LUXEMBURG (AFP) Prinses Jose phine Charlotte van Luxemburg, de echt genote van erfgroothertog Jan, is in ver wachting. De blijde gebeurtenis wordt in de lente verwacht. Prinses Josephine Charlotte is een zus ter van koning Boudewijn van België. Zij is in 1953 met erfgroothertog Jan getrouwd Het prinselijk paar heeft reeds vier kin deren: Marie-Astrid, acht jaar Henri, ze ven jaar en Jan en Margaretha, tweelin gen, vijf jaar. De aanstaande prins of prin ses zal het dertiende kleinkind worden van groothertogin Charlotte en prins Felix die zes kinderen hebben. ELISABETHSTAD. - De Verenigde Naties geven in Katanga de touwtjes meer en meer in handen van de centrale regering in Leopoldstad. Premier Adoela heeft de secretaris-generaal van zijn mi nisterie van Openbaar Bestuur, Francois Kalala, benoemd tot voorlopig provin ciaal bestuurder van Katanga. Adoela maakte tevens een aantal maatregelen bekend voor de samensmelting van Ka- tanga met Kongo: 1. Een aantal bestuursambtenaren uit Leopoldstad zal naar Elisabethstad gaan om het bestuur over Katanga tijdelijk op zich te nemen. Het Katangese personeel en buitenlandse adviseurs zullen op hun post blijven. 2. Katangese gendarmes die zich voor een nader te bepalen datum bij de Kon golese strijdkrachten aansluiten, zullen hun rang behouden. 3. De Kongolese wetgeving aangaande buitenlandse munt en buitenlandse handel zal voor het gehele land gelden. 4. De centrale regering heeft de door de UNO geholpen Kongolese monetaire raad verzocht een directeur te benoemen die het beheer over de bank van Katanga moet overnemen. Er zullen geen maatre gelen tegen 't huidige bankpersoneel wor den genomen. 5. Het Katangese geld zal worden inge nomen en Kongolees geld zal in de plaats daarvan worden uitgegeven. Niemand zal hierdoor verlies lijden. 6. De regering heeft het Internationale Mevrouw Tsjombe, de vrouw van de door de UNO verdreven Katangese premier, is vanuit Salisbury (Zuid- Rhodesië) via Rome naar Brussel ge vlogen, om haar dochter Maria op te zoeken die daar een operatie heeft ondergaan. Op het vliegveld van Rome werd, mevrouw Tsjombe (rechts) ge fotografeerd; zij was in het gezelschap van haar 3-jarige dochtertje Chantal (rechts) en de vrouw van de Katan gese minister van Defensie, Osimba, met haar twee kinderen (midden). NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben in een gezamenlijke brief aan Oe Thant verklaard dat de overeenstemming, die zij hebben bereikt over regeling van de Cubaanse cri sis, verdere actie van de Veiligheidsraad op dit punt overbodig maakt. De twee re geringen spreken de hoop uit dat de reeds ondernomen acties om de oorlogsdreiging inzake Cuba af te wenden zullen leiden „tot de regeling van andere tussen hen bestaande geschillen en tot een algemene vermindering van de spanningen die een oorlogsdreiging kunnen vormen." In de brief wordt verder gezegd dat ondanks de „graad van onderlinge over eenstemming" die tussen de regeringen met betrekking tot regeling van de crisis is bereikt en de mate van voortgang van de toepassing van deze regeling, het voor de beide regeringen nog niet mogelijk is geweest alle vraagstukken die met betrek king tot „deze zaak" zijn ontstaan, op te lossen. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO, Stevenson en de Russische eer ste onder-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, die de brief hebben onderte kend, drukken hun waardering uit voo: de persoonlijke inspanningen van Oe Thant om beide regeringen te helpen de ernstige bedreiging van de vrede die onlangs in de Caribische Zee is gerezen, af te wenden. In de brief wordt niet nader uiteengezet welke geschilpunten er nog zijn overgeble ven, maar waarnemers merken op dat de beide partijen geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken over inspectie ter plaatse op Cuba om te waken tegen het opnieuw invoeren van Russische aanvals wapens. Zonder deze voorwaarde wil Washington niet beloven geen invasie te plegen. Gezaghebbende kringen in Washington hebben gezegd dat de Verenigde Staten zullen voortgaan met net uitoefenen van economische druk op het Cubaanse com munistische regime. President Kennedy heeft onlangs verklaard dat bij gebreke aan Russische en Cubaanse overeenstem ming over inspectie ter plaatse door de Verenigde Staten luchtverkenningen boven het eiland zullen worden voortgezet. Volgens diplomatieke kringen in de UNO maakt deze formele brief een einde aan de crisis over Cuba. De Amerikaanse politiek zal er op gericht blijven al het mogelijke te doen met behulp van economische en diplomatieke methoden om Fidel Castro en zijn regering omver te werpen. Monetaire Fonds gevraagd een groep des kundigen ter beschikking te stellen van de monetaire raad om deze bij zijn taak te helpen. Waarnemers hier zien in de besluiten een poging om de Katangezen halverwege tegemoet te komen. Zij zijn echter van mening, dat de toepassing van de Kongo lese deviezenmaatregelen waarschijnlijk een aantal Europeanen zal doen besluiten Katanga te verlaten. Tot nu toe mochten zij de helft van hun verdiensten naar het buitenland overmaken, maar de bepalin gen van Leopoldstad voor het overmaken van gelden naar het buitenland zijn veel strenger, in verband met het chronische tekort aan deviezen van de centrale rege ring. NEW YORK Een woordvoerder van de Verenigde Naties in New York heeft gisteren een verklaring afgelegd, die door diplomatieke waarnemers wordt be schouwd als een laatste waarschuwing aan president Tsjombe om naar Elisabethstad terug te keren. De verklaring zou een psychologische voorbereiding zijn van een nieuwe actie, tijdens welke de UNO-troe- pen, mogelijk begin volgende week, zou den optrekken naar Kolwezi en andere nog niet bezette Katangese centra aan de grens met Noord-Rhodesië, indien Tsjom be niet tot een akkoord met de UNO be reid zou zijn. De verklaring herhaalt Oe Thants stand punt, dat het te laat is voor onderhande lingen met Tsjombe, maar dat nu daden van hem worden verlangd. De UNO-ver- klaring zegt verder, dat Tsjombe zijn plicht in Katanga heeft verzaakt en dat de gevolgen hiervan door Oe Thant „zorg vuldig zullen worden onderzocht." In Elisabethstad krijgt men steeds ster ker de indruk, dat de Verenigde Naties voorbereidingen treffen om haar Ethiopi sche troepen naar de grens met Noord- Rhodesië te laten oprukken. Hierdoor zou een belangrijke verbinding voor het spoor weg- en autoverkeer heropend worden en de steeds moeilijker wordende levensmid delenvoorziening van de bevolking van Eli sabethstad verlicht worden. Door een dergelijke opmars zouden de Ethiopiërs naar de grensplaatsen Karoem- balesa en Sakania gaan, bolwerken van Katanga's minister van Binnenlandse Za ken Moenongo. Verondersteld wordt, dat hij in het betreffende gebied een strijd macht van 1.000 gendarmes heeft. De mi litaire leiders van de UNO verwachten echter geen georganiseerde weerstand. Zweedse UNO-troepen hebben de plaats Kaniama, een belangrijk knooppunt van verbindingen in Katanga, en een nabijge legen vliegveld ingenomen. Zij ontmoetten geen tegenstand. Een functionaris van het Rode Kruis heeft maandag meegedeeld, dat in de Ka tangese hoofdstad de lijken van 58 Afri kaanse burgers zijn gevonden, maar dat er mogelijk bij de gevechten in en rond de stad nog meer slachtoffers zijn geval len, wier stoffelijke resten verwijderd zijn. Er is in Elisabethstad nog voedsel voor minstens twee weken, zo zei hij. SALiSBÜËY (Zuid-Rhodesië) Het Por tugese consulaat-generaal hier heeft de be richten ontkend van Katangese zegslieden dat de Portugese autoriteiten in Angola president Tsjombe speciale steun met wa pens verlenen in zijn strijd tegen de UNO. Het' consulaat gaf toe, dat de spoorweg van de Angolaanse haven Lobito naar Ka- tanga nog steeds open is, terwijl andere soortgelijke routes door Katanga gesloten werden. Hij bevestigde dat petroleum naar Katanga werd gezonden, maar zei dat dit niet bestemd was voor militaire doelein den. (Reuter-AP). OXFORD (V.S.) (AFP/Reuter) James Meredith, die in oktober als eerste ne ger tot de universiteit van Mississippi in Oxford werd toegelaten, heeft bekend gemaakt zich niet voor het tweede colle ge-jaar te zullen inschrijven als zijn situ atie niet verbetert. Volgens Meredith wil dit zeggen, dat hij „onder de huidige om standigheden" geen college zal lopen, maar niet, dat hij zijn studie aan de uni versiteit afbreekt. Meredith, wiens toelating tot de univer- tot dusver steeds bewaakt door fede rale agenten. In de „rebellen-ondergrondse", een ano nieme nieuwsbrief die onder de studen ten van de universiteit verspreid wordt, staat dat een organisatie is gevormd om president Kennedy af te zetten en te ver moorden. LONDEN (Reuter) De toestand van de Britse socialistische leider, Gaitskell, geeft maar weinig verandering te zien, zo blijkt uit een maandagavond uitgege ven communiqué. Gaitskell wordt in een Londens zieken huis verpleegd wegens pleuritis en een ontsteking aan het hartzakje. Een röntgen onderzoek heeft aangetoond, dat de twee infecties zich niet hebben uitgebreid. De temperatuur van de patiënt blijft echter hoog en hij had maandag een rusteloze dag. PALM BEACH (AP) President Ken nedy heeft gisteren haastig voorbereide strategische besprekingen gevoerd met vi ce president Lyndon B. Johnson en de lei ders van beide Congrespartijen vandaag uitgenodigd voor een ontmoeting op het Witte Huis. De reeks ontmoetingen is de climax van de pogingen van Kennedy om een regeringsprogramma voor 1963 samen te stellen en het in het Congres een goe de start te geven. Het congres komt mor gen bijeen. Waterballet Vrijdag 28 december. Er is iets niet t« orde met onze centrale verwarming. En dat juist op het ogenblik dat, zoals ze ieder jaar opnieuw met opmerkelijke fan tasie in de kranten schrijven, de winter ons in zijn vaste greep heeft. Ergens helemaal boven in huis, vlak on der het dak, op een moeilijk bereikbaar vlierinkje, bevindt zich een vat water, dat op een of andere manier met de centrale verwarming in verband staat en dat in het bezit is van een overloop, waardoor het van tijd tot tijd het water, dat het kwijt wil, op het dak uitspuugt. Helaas schijnt het water ditmaal niet naar bui ten te willen wat een wonder met die kou en het zoekt het meer binnenshuis, waarop bij de bouw van het huis niet ge rekend, is. Zodat er nu op veel plaatsen druppeltjes verschijnen, die onmiddellijk weer weggeduwd worden door andere drup peltjes. Je krijgt de indruk dat het daar boven een reuzegedrang is. En alles komt maar op de trap terecht, zodat we daar verschillende emmertjes geplaatst hebben als opvangcentra. Van die leuke, gekleur de emmertjes. Een trap opzichzelf is nooit mooi, maar met al dat kleurige spul erop doet hij denken aan een zeer mo dern stilleven. Zaterdag 29 december. Van het „stille ven" is het „stille" er nu wel af; het is hoofdzakelijk „leven" geworden. Want het is onbegrijpelijk wat die kleine druppel tjes nog bij elkaar kunnen plassen. We hebben daarom een dag- en een nacht ploeg georganiseerd, die onder het zingen van „twee emmertjes water halen" voor een continu-afvoer zorgen. Mede daarom besluiten we onze centrale verwarmings firma op te bellen. Na lang aarzelen, want in deze kou val je mensen niet graag las tig met karweitjes. Ze zitten net als wij liever om de warme haard dan op een vliering. De vriendelijke meneer die we aan de lijn krijgen leeft erg met ons mee, maar kan ons niet helpen, want er wordt vandaag en maandag niet gewerkt. Wel bezweert hij ons, dat we na nieuwjaarsdag de eerste zullen zijn, die geholpen wor den. Er zal dan om zo te zeggen bij het krieken van de morgen al iemand op onze stoep zitten. In de loop van de dag verdwijnen de druppeltjes en komen er straaltjes. Geluk kig zijn we nog niet door al ons vaatwerk heen. Desondanks begint tegen elf uur het water de gang beneden te bezetten. Al met al belooft het een nat uiteinde te wor den. Maandag 31 december, 's morgens. We vinden een goed mens: onze electri- ciën, die tevens het loodgietersvak be heerst. En niet alleen dat hij een goed mens is, hij blijkt ook nog een echte Piet Hein te zijn, immers zijn naam is Klein en zijn daden benne groot, want hij onderbreekt zijn vrije dag en komt naar ons toe. Nog sterker, hij klimt ondanks zijn beste pak op de vliering en verhelpt het euvel. Nu kan er niets meer gebeuren. Tenminste op die plaats niet meer. Maar het duiveltje, dat dit groepje bedacht, is blijkbaar boos dat zijn spelletje onderbro ken werd en heeft een andere zwakke plek b'ij dat vat gevonden. Het begint nu op een andere plaats te lekken en in ver hoogd tempo; het duiveltje heeft blijkbaar aast. Dinsdag 1 januari. We kunnen nu bene den in de gang pootjebaden. Eens behoor de dit tot mijn liefste bezigheden, maar met het klimmen der jaren verliest deze sport veel van zijn bekoring. Gelukkig blijft het water stijgen, zodat we ons al gauw zwemmende door de gang kunnen be geven. Wel een rijk gevoel, zo'n privé over dekt zwembad in huis, maar helaas is het water niet op temperatuur. Ook verplaat sen we ons zo wel erg langzaam, want er is vrij veel ijsgang. Nou ja, zolang we het hoofd maar boven water kunnen hou den. Woensdag 2 januari. De eerste hulp bij ons ongeluk, vanwege de centrale verwar mingsfirma toegezegd, is niet komen op dagen. Misschien heeft hij bij het krieken van de dag op de stoep gezeten, maar dan heeft hij vergeten aan te bellen. We trekken de stoute en tevens natte schoe nen aan en bellen nog maar eens op. Een ietwat korzelige meneer hoort gemelijk on ze onbeduidende klachten aan en zegt dan bij wijze van troost: Ja maar, meneer De Boer, er zijn mensen die al maanden wachten! Zondag 6 januari. De toestand is na een dagje dooi, wat verbeterd; de vorst komt terug, zodat we ons nu niet meer zwemmende door het huis hoeven te be geven. We kunnen nu alles op de schaats afdoen, wat aanmerkelijk vlugger gaat. Alleen zijn we zonder uitzondering slechte rijders, die hevig met de armen moeten zwaaien om niet te vallen, wat bij het ver voer van schalen met eten enige moeilijk heden geeft. Toch heeft dit wel weer zijn leuke kant ook: IJspret in de huiskamer is iets, wat je niet elke dag meemaakt. Ik wil me dan ook zeker niet beklagen. Ik weet, er zijn op 't ogenblik mensen die er veel erger aan toe zijn. Als ik alleen al denk aan de stakkerds, die met hun auto ergens in de binnenlanden zijn blijven ste ken, moet ik rillen. Trouwens, zónder dat ik aan die mensen denk ril ik ook al, want het is inmiddels erg koud in huis gewor den. Ik zou me echter schamen, me te be klagen. Maar wat me wel zorgen geeft is dat éne zinnetje van die meneer van de centrale verwarmingsfirma: „Er zijn men sen, die al maanden wachten." .Maan den wachten! Dus dat kan wel april wor den Ik heb nog nooit met zoveel verlangen naar de lente uitgezien. Dronken kleuter. Artsen in Glasgow vech ten voor het leven van de drie jaar oude Steven McVicar, die in enkele mi nuten een kwart liter whisky heeft op gedronken, die hij in de keuken had ge vonden. In jacquet aan de draaibank. De scho lieren van de beroemde Britse kost school in Eton staan tot afgrijzen van de Britse arbeidsinspectie in pandjesjas en hun traditionele gestreepte broek ach ter de draaibank wanneer zij les in han denarbeid krijgen. Volgens een blad over industriële veiligheid ligt de voor naamste oorzaak van arbeidsongevallen in het dragen van voor de werkzaam heden ongeschikte kleding. Privé. In Indonesië is majoor Boentaran gearresteerd. Boentaran had een „pri- vé-leger" gevormd, nadat hij in 1959 uit het Indonesische leger was ontslagen we gens schriftelijke critiek op de regering. Hij wierf officieren en minderen aan om de Nederlanders in Nieuw-Guinea te be strijden en hij hield de troep in stand na de Indonesisch-Nederlandse overeen komst. Vooraanstaande Papoea's. Tien vooraan staande Papoea's, die een bezoek bren gen aan Djakarta, hebben in een geza menlijke verklaring opnieuw aangedron gen op onmiddellijke overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indo nesië.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3