Onverwacht stond de Russische grootmeester Averbach mat Lourens op twee afstanden in strijd om 12de Provinciebeker door niemand te stuiten MAATREGE1EN NODIG Snert hoort bij Hoogoventoernooi VERRASSING OP HOOGOVEN SCHAAKTOERNOOI In ochtendkrant las Langeweg dat hij was uitgenodigd Anecdotisch Rijksgoedkeuring accommodatie honkbalveld Toto sluit vrijdag Reims-Feijenoord begint half negen Jaski gekozen in militair elftal Adrie trok zich voor zwemnummer terug Hitte tegen sneeuw Zuidema staat een half puntje voor Judoploeg voor de strijd in Parijs Toch één Koraanse ploeg mogelijk? Schaatskalender WOENSDAG 9 JANUARI 1963 Voetbal In Muiier-Sportpark Harde wind In Engeland weer voetbal - 0 Schakende wandelaars De eerste ronde van het 25ste Hoogoven schaaktoernooi heeft de pessimisten in het ongelijk gesteld. Pessimisten zijn in de schaakwereld degenen die reeksen remise- mmm partijen voorspellen, ffj|f §f|| Jjj| umdat de meesten het ^J| §U^ 1 kat-uit-de-boom kij- ken zouden prefe- 1^%, I reren. Reeds na en- ke'e minuten kon er een 'elle strÜd wor- I 1 Jen geconstateerd, I a Hl óaar aan n'e* minder I I I I dan zes van de acht B iP 1 borden met e4 was e MaaMnRH geopend. Het getal acht eist een toelich- ■mnrnnraoai^M^^M ting De ontmoeting GerebenLangeweg werd namelijk uitge steld, omdat Langeweg juist gistermorgen van een meestertoernooi uit Italië terug keerde, na. twaalf uren in een trein te hebben gestaan. Vermeldenswaard is wel dat hij in een Nederlandse ochtendkrant las dat hij deel nam in de hoofdgroep van het toernooi. Oorzaak.... vertraging van de post. De uitgestelde partij wordt nu vrijdag ge speeld. Dan hebben de matadoren namelijk hun eerste rustdag. Het sensationeelste dat het publiek be leefde, was het verblufte gezicht van grootmeester Averbach, toen hij in een ons inziêns betere stelling in vrijwel «fWK~ doch stelling en bewijs liggen in het schaakspel nogal eens ver van elkaar ver wijderd. Tan had zich dat bewijs kunnen laten tonen. De tweede en derde ronde worden vandaag en morgenmiddag ge speeld. De uitslagen uit de hoofdgroep luidden: Van den Berg (Ned.)Tan (Ind.) 10, Ro- batseh (Oostenr.)Bronstein (Rusland) re mise, Van Schel tinga (Ned.)—Donner (Ned.) remise, Matanovic (Joegosl.) O'Kelly de Galway (Belg.) afgebroken, Pil- nik (Arg.)—Pirc (Joegosl.) 1—0, Trifunovic (Joegosl.)Ivkov (Joegosl.) remise, Gere ben (Israel)Langeweg (Ned.) uitgesteld, Stahlberg (Zweden)—Averbach (Rusland) 10, Parma (Joegosl.)Milic (Joegosl.) af gebroken. Een anecdotisch slot was er in de schaakpartij tussen Stahlberg en Aver bach. De stelling zag er als volgt uit: Wit: Stahlberg: Kgl Del Tal Tel f4 Pe3, pionnen a2 c3 f2 g3 en h2. Zwart Averbach: Kh7 Da6 Td8 Tf8 Le6 Lg7, pionnen a7 e7 f7 g6 h6. Er volgde: 22. Pdl Td3 23. Le5 Dc6 24. Lg7 Lh3??? 25. Dh6: schaak en mat. De eerste dag op het Hoogovenschaak toernooi betekende voor Kick Lange weg direct al een rustdag. Twaalf uur staan in een trein en een postvertra- ging noopten hem hiertoe. één zet mat ging. Stahlberg verrichtte dit feit. Hij was overigens tenminste net zo verbaasd als zijn grote collega. Een der gelijke blunder komt hoogst zelden voor Pilnik was jarig. Gaf hij daarom een pion aan Pirc cadeau? Deze visie is vermoedelijk wat optimistisch, daar het geschenk nogal bedenkelijk was. In het gevorderde mid denspel namelijk kreeg Pilnik een aanval en toen het stellingsbeeld te troosteloos werd boog Pirc, met vooruitziende blik het hoofd. In dit toernooi geldt de zogenaamde der tig zetten-regel. Dit betekent dat de spelers zonder toestemming van de wedstrijdleider niet voor de 30ste zet remise mogen geven. Er valt vóór deze maatregel, op het jongste congres door de FIDE ingevoerd wel wat te zeggen, doch nog veel meer tegen. Dr. Trifunovic en Ivkov demonstreerden dit. Zij maakten remise op de 31ste zet. Het waren er tien teveel. Tenslotte loont het de moeite zich in de psyche van Tan te verdiepen. Hij capitu leerde na 23 zetten tegen Van den Berg (wit), die weliswaar een pluspion had, doch zeker nog ongemakkelijkheden moest op lossen. Tan achtte de positie objectief ver loren men kan het met hem eens zijn Er komt dan toch schot in de vervol making van het het Pim Mulicr sport park aan de Orionweg in Haarlem. Het gemeentebestuur in Haarlem heeft name lijk bericht gekregen dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zich ondanks de niet te onderschatten moei lijkheden bereid heeft verklaard mede werking te verlenen aan het in fasen tot stand brengen van het sportpark, dat Haarlem zo dringend nodig heeft. Op korte termijn zal toestemming wor den verleend voor de eerste fase, de ao commodatie bij het honkbalveld. Deze ac commodatie is temeer belangrijk omdat de daarbij geprojecteerde kleedruimten ook tijdelijk kunnen worden gebruikt ten behoe ve van het half verharde sportveld en de vier voetbalvelden. Deze eerste fase om vat tevens het maken van een toegang en het optrekken van bergruimten, hetgeen alles tezamen al en belangrijke stap in de goede richting betekent. Over de aanleg van de accommodatie voor de atleten en die bij de geprojec teerde tennisbanen, alsmede over de overi ge accommodaties heeft men nog geen Rijksgoedkeuring verkregen, maar het ge meentebestuur ziet de resultaten van het beraad met vertrouwen tegemoet. De deelnemers aan de sporttoto zullen tot en met vrijdag 11 januari hun formu lieren van de uitgestelde toto no. 19 met het oorspronkelijke programma van 30 de cember nog kunnen inleveren. De organi satie van de sporttoto heeft besloten na vrijdag geen formulieren meer te accepte ren, ook niet wanneer het programma eventueel opnieuw wordt opgeschoven De eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker tussen Reims en Feijenoord, die woensdag 6 februari in het Pare des Princes in Parijs zal worden gespeeld, begint om half negen 's avonds. De Duitser Kurt Tschenscher (Heidel- berg) is aangewezen als scheidsrechter. De return wedstrijd, in Rotterdam op 13 maart, zal eveneens door een Duitse arbiter wor den geleid. Het Nederlands militair voetbalelftal, dat woensdag 9 januari in Luxemburg tegen de militaire voetballers van het Groothertogdom zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Doesburg (Sparta); achter: Smit (Ajax) en Van Gorp (RBC); midden: Van den Oever (ADO), Schrijvers (NAC) en Van Ingen (Wageningen); voor: Lefering (Go Ahead), Brink (PSV), Gös- gens (BW), Jaski (Haarlem) en Wery (DWS). Het Nederlands militair elftal zal op woensdag 16 januari in Veendam tegen de club van die naam een lichtwedstrijd spe len. De Rus Averbach (rechts) in duel met de Zweed Stahlberg. Niet veel later kwam de Rus voor een grote verras- ring te staan. Adrie Lasterie, de Nederlandse zwem ster die sedert enkele maanden in Austra lië verblijft, zal vandaag niet deelnemen aan de race op de 440 yards vrije slag tijdens de titelwedstrijden van de staat Nieuw Zuid Wales in Sydney. Zij heeft zich teruggetrokken om haar krachten te sparen voor de 440 yards wisselslag, die voor dezelfde dag op het programma staat. Er is namelijk slechts sprake van een pauze van een half uur tussen de vrije slag en de wisselslag en toen de organi satoren het verzoek van Adrie om de wis selslag naar een later uur te verschui ven afwezen, trok de Naardense zwem ster zich voor de 440 yards vrije slag terug. De Engelse voetbalclub Chelsea stelt alles in het werk om vanavond de FA- bekerwedstrijd tegen Tranmere Rovers doorgang te doen vinden. Een sneeuw ruimer helpt daartoe een handje. Op de achtergrond staat een vrachtwagen die wordt gebruikt bij het teren van de wegen. Op het Chelsea-veld heeft hij echter een andere functie, name lijk met zijn hitte de hinderlijke sneeuw te laten smelten om deze daardoor ge makkelijker te kunnen verwijderen. Zuidema is dinsdag een half punt uit gelopen op zijn naaste belager in het inter nationaal jeugdschaaktoernooi in Gronin gen, de Brit Richardson. Deze laatste speelde in de zevende ronde gelijk tegen Riemersma, terwijl Zuidema van Noorda won. De uitslagen van de zevende ronde waren: Zuidema (Ned.)Noorda (Ned.) 10; Richardson (GB)—Riemersma (Ned.) re mise; Dietrich (Lux.)Scholl (Ned.) 01; Van Enk (Ned.)—Roscam Abbing (Ned.); Bratzlavski (Belg.)—Ostermayer (Did.) 0—1. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de zesde ronde waren: NoordaRichardson 01Scholl Bratzlavski remise; RiemersmaDietrich 10. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Zuidema 6 pnt.; 2. Richardson 5V» pnt.; 3. Scholl 5 pnt.; 4./5. Roscam Abbing en Ostermayer beiden 4 pnt. Het Nederlandse judoteam zal 12 januari in Parijs in een drielandenwedstrijd tegen Frankrijk en West-Duitsland uitkomen. Het is de bedoeling deze wedstrijd in West- Duitsland en Nederland te herhalen. Voor deze gelegenheid is de ploeg, die zal wor den vergezeld door de heren Geesink en Boersma, als volgt samengesteld: Lichtgewicht: Coos Boontje (Delft), Kne- meijer (Amsterdam), Linskens (Roosen daal); middengewicht: Peter Snijders (Eindhoven), Jan Snijders (Eindhoven), Joop Mackaay (Utrecht); zwaargewicht: Gerard Stroes (Utrecht). Gouweleeuw (Lei den), Cees Jachteberg (Amsterdam). De Franse ploeg, die zonder de kampi oen aller categorieën Bourgouin (blessure) uitkomt, bestaat uit: lichtgewicht: André Bourreau en Armani Bourreau en Lestur geon; middengewicht' Grossain (kampi oen van Europa), Jean Leberre en Cheva lier; zwaargewicht: Desailly (kampioen van Europa), Gress en Bonaglio (kampioen van Europa 1961) Het Zuidkoreaanse Olympische Comité heeft in Seoul verklaard, dat Zuidkoreaan se afgevaardigden op 24 januari in Lau sanne een ontmoeting zullen hebben met Noordkoreaanse Olympische offi .ls ten einde de mogelijkheden te bespreken van de formatie van een gecombineerde Ko reaanse ploeg voor de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. Volgens dr. Sang Baik Lee, de vice- president van het Zuidkoreaanse comité, zal de vergadering plaats hebben onder supervisie van het Internationale Olympi sche Comité. Hij legde er de nadruk op dat de Zuidkoreanen in Lausanne zullen handelen „met grote ernst, met respect voor de Olympische geest en zonder po litieke bijbedoelingen." Sedert de onafhan kelijkheid van Korea in 1945 is het land alleen door Zuid-Korea vertegenwoordigd geweest bij de Olympische Spelen. De schaatser Geale Lourens uit Zutphen zegevierde gisteren in de lange baanwed- strijden over 500, 1500 en 3000 meter om de 12de Provinciebeker. De uitslagen wa ren: 500 meter: 1. Lourens (Zutphen) 50.4 sec. 2. Kalsbeek (Warga) 51.4 sec., 3. Breeman (Genemuiden) 51.6 sec., 4. Horneman (Brummen) 51.9 sec., 5. Oldenhof (Vollen- hove) 52 sec. 1500 meter: 1. Lourens 2.39.-, 2. Horne man 2.39.8. 3. Kalsbeek 2.40.3, 4. Bakker (IJhorst) 2.42.2, 5. Van Dijk (Zwollerkars pel) 2.43.7. 3000 meter: 1. Horneman 5.31.1, 2. Lou rens 5.31.3, 3. Bakker 5.36.6, 4. Kalsbeek 5.37.8, 5. Post (Rutten) 5.47. Eindklassement: 1. Lourens 158.617, 2. Horneman 160.350, 3. Kalsbeek 161.133, 4. Bakker 162.667, 5. Van Dijk 165.884. Ondanks het feit dat N. Houter uit Wognum de beste allround-prestatie tij dens de langebaanwedstrijden in Medem- blik leverde werd L. Meyering uit Arn hem winnaar omdat hij de 1500 en 3000 meter won. Bij de dames ging de zege naar Iet Frommer uit Harderwijk. De uitslagen waren: Heren, 500 meter: 1. N. Houter (Wog num) 48.6 sec., 2. T. Frommer (Harderwijk) 49.3 sec., 3. J. Halfweeg (Wieringen) 49.4 sec. 1500 meter: 1. L. Meyering (Arnhem) 2.42.8, 2. K. Blokker (Akersloot) 2.44.8, 3. N. Houter 2.44.9. 3000 meter: 1. L. Meye ring 5.37.-, 2. N. Houter 5.43.8, 3. J. Hop man (Egmond a. d. Hoef) 5.44.5. EindklaS' sement: 1. L. Meyering 161.434, 2. N. Hou ter 160.867, 3. J. Halfweeg 162.334. Dames: 500 meter: 1 W. v. Wee (Muiden) 63 sec., 2. I. Frommer (Harderwijk) 64.4 sec., 3. D. Jonkman (Bbvenkarspel) 64.8 sec. 1000 meter: 1. Frommer 2.10.6, 2. v. Wee 2. 16.2, 3. Jonkman 7 17.9. 1500 meter: 1. Frommer 3.21.-, 2. Herders (Wervershoof) 3.32.7, 3. Jonkman 3.33.-. Eindstand: 1. Frommer 196.700, 2. v. Wee 203.100, 3. Jonk man 204.750. geworden op de kortebaan. Tijdens de fina le over 140 meter noteerde hij een tijd van 15.22 sec. en zegevierde over A. Thalen uit Oudehorne die 15.30 sec. nodig had. Dinsdag zijn in Ochten de kampioen schappen van Gelderland schoonrijden ge houden. Bij de dames waren niet voldoen de deelnemers, zodat dit onderdeel kwam te vervallen. De overige uitslagen waren: heren: 1. A. Steenhagen (Almelo), 2. J. Re bel (Huizen). Paren: 1 mevrouw Romme laarTimmerman en Steenhagen, 2. me vrouw Stamv. d. Berg en Rebel. De schaatskalender van de KNSB ver meldt weer enkele evenementen: Donderdag 10 januari Graft: nationale langebaanwedstrijd voor heren over 500,. 1500 en 3000 meter. Sluis: internationale wedstrijd over 36 kilometer. Maasland: 100 km-wedstrijd over een traject van 8 km. Berkenwoude: gewestelijk kampioen schap junioren korte baan voor jongens van 15 tot en met 19 jaar. Zuid-Beijerland: kortebaanwedstrijd voor vrouwen, kampioenschap van Zuid- Holland. Zaterdag 12 januari Scheemda: Nederlands kampioenschap junioren langebaan over 500 en 1500 meter. De 17-jarige Aalan Amet is de jongste zwarte-banddrager van Europa geworden, nadat hij in Limoges vijf veel oudere te genstanders versloeg. Bij een koude en harde wind zijn gister middag in Abcoude nationale schaatswed strijden gehouden. De uitslagen waren: 500 meter: 1. A. C. Schrijnders 51.3 sec., 2. J Hilgeman 52 sec., 3. J. van den Berg 52.9 sec. 1500 meter: 1. J. Hilgeman 2.47.9, 2. A. Koolmees 2.49.4, 3. P. G. Bakker 2.51.3. 3000 meter: 1. J. van den Berg 5.46.7, 2. A. Koolmees 5.48.2, 3. J. Hilgeman 5.51.6. Al gemeen klassement: 1. J. Hilgeman 166.567 p., 2. A. Koolmees 167.900 p., 3. J. van den Berg 167.950 p. Jan van Dijk uit Oude Lamer is dins Voetbal is uitgevroren in Nederland. De harde grasmat van de velden is eerst be dekt met een sneeuwlaag, die later ge- I deeltelijk ontdooide maar heel rap weer bevroor, waarna het geheel weer bedekt werd met een fikse sneeuwlaag. Voetbal dat lijkt wel waarschijnlijk is dan ook zondag aanstaande onmogelijk. En weer zal dus een kostbare zondag verlo ren gaan en weer zullen dus straks de voetballers een week extra afkapen van Jan van DIJK Uil uuue i_icuiici. ia vamo I vueiudiicis ecu wcca call a «.Live!pen dagmiddag juniorkampioen van Friesland de zomersporten. En wie weet wat er nog allemaal voor klimatologische narigheid Leicester City heeft zich gisteren ge plaatst voor de vierde ronde van het voet baltoernooi om de FA-cup door een 3 1 overwinning op Grimsby Town. Het. komt. daarin op eigen terrein uit tegen Mansfield ïown of Ipswich Town. Dr. Petr. Trifunovic lachte. Terwijl hij opstond om zijn te genstander Boris Iv kov de hand te rei ken, trok zijn gezicht in scherpe vouwen langs neus en mond. Met hetzelfde gebaar, i g waarmee hij in del B voorgaande uren tal- 1 rijke oude bekenden K hartelijk had begroet, gebaarde hij zijn landgenoot dat het zo wel genoeg was. De winnaar van 1962 was het 25ste Hoogoven schaaktoernooi met een rustige remise be gonnen. Hoogoventoernooi, toernooi zonder prij zen, toernooi van de traditionele snert met kluif. Het zal wel altijd verborgen blijven waarom juist dit evenement telkenjare groter faam verwerft, zodat nu niet minder dan elf grootmeesters gehoor gaven aan de oproep van organisator Piet Veldheer. Misschien is het de gezellige sfeer, mis schien het rommelig karakter, dat straks wanneer ook de vier- en tienkampen be ginnen een nog nadrukkelijker cachet zal krijgen. Hoe dan ook, ze waren er allemaal, van de gewichtig voortschrijdende Stahlberg tot de driftig bewegende David Bronstein. Zelfs Langeweg was gekomen, overigens alleen om te laten zien dat 12 uur staan in een trein het hem onmogelijk maakte nog dezelfde dag te spelen. Het was koud in de zaal van Het Ken- nemer-Theater, waar de schakers zich op een L-vorming podium hadden verschanst, aan de ene zijde geflankeerd door de droef geestige Milic, aan de andere kant door de kandidaatmeesters Tan en Van den Berg, voor wie dit tournooi in dubbel op zicht belangrijk is. Zes en een half punt betekent voor hen de meestertitel en tien punten de kwalificatie grootmeester. Ge makkelijk te behalen zullen die puntfen niet zijn, want al waren enkele groot meesters vredelievend gezind, andere wa ren dat beslist niet. Gideon Stahlberg bij voorbeeld, het wijkende colbert met moei te rond de spannende tors gesjord, be moeide zich ogenschijnlijk nauwelijks met zijn eigen partij. Hij ging met bedachtzame tred langs de borden, wierp een sceptische blik op an dermans stellingen, liep viermaal langs zijn tafeltje, waarboven Juri Averbach nog steeds diep gebogen zat. Toch pres teerde Stahlberg het een matdreiging te pareren met een dodelijke tegenzet. Hoe veel maal tijdens zijn rondgang langs de borden Bronstein tegen kwam, is niet te tellen. De kleine geweldenaar David Bron stein, elf jaar geleden bijna wereldkam pioen, was de kwiekste onder de wande lende schakers, of schakende wandelaars, zoals u wilt. De handen gekruist achter op de rug, verleende zijn snelle trippelpas het ko misch wiebelend effect van een pinguin. Ook de „zittenblijvers" van de tournooi- bezetting toonden zo hun eigenaardighe den. Het gezicht van Boris Milic nam naarmate de tijd verstreek meer en meer de uitdrukking aan van iemand, die ge- voor gaat volgen. Andere landen kennen niet minder na righeid. In Engeland bijvoorbeeld heeft men sinds vijftien jaar niet zo veel afge lastingen meegemaakt. Daar is de ach terstand - van- de -voetballers - het gesprek van de dag. Daar ook gaat men er iets aan doen. De vertegenwoordigers van de overkoepelende organisaties van voetbal en cricket, de volkssporten bij uitnemend heid, gaan daar straks aan tafel zitten om de situatie te bespreken. Er zijn nu al voorstellen gedaan. Wij willen, zeggen de cricketers, countywedstrijden in mei la ten vervallen, maar dan moeten jullie (de voetballers) niet voor de competitie tegen een bal trappen in augustus. Of er een dergelijk compromis uit de bus zal komen is niet zeker maar wel waarschijn lijk. Belangrijker evenwel is het feit dat men er daar nü al iets aan gaat doen. Hier bij ons kent men de situatie. Hier is de Voetbalbond oppermachtig en hier in ons land voetbalt men rustig door al vallen de mussen van het dak van de hitte. Hier zijn er nog nooit krasse maat regelen genomen om aan zomervoetbal een einde te maken. In tegendeel, het einde van het toch al zo uitgebreide com petitieprogramma betaald voetbal krijgt nog een extra staart omdat men er een voudig niet aan denkt beslissingswedstrij den en na-competities af te schaffen. Wel nee, de twee kampioenen van de tweede divisie bijvoorbeeld moeten echt nog een keer tegen elkaar uitmaken wie de sterk ste is en de verliezer moet toch echt weer een kans hebben op promotie met een competitie met lager geëindigde verenigin gen. Plannen voor promotie- en degrada tieregelingen worden altijd gemaakt in maanden dat de weergoden zich van hun beste kant laten zien in plaats van pe rioden dat het vriest dat het kraakt. Toen de Voetbalbond decreteerde dat er op nieuwjaarsdag een competitieprogram ma diende te worden afgewerkt (een be slissing die later gelukkig weer werd her roepen) was het allesbeheersende argu ment dat men geen gaatje meer op het toch al zo overvolle voetbalprogramma kon ontdekken. Sindsdien is ook zondag 6 januari verloren gegaan en het ziet er naar uit dat ook qp zondag aanstaande de voetbal in de kast zal blijven. En buiten de competitie hebben we dan altijd nog de bekerZiet het er even best uit? De afwerking van het programma van de tweede divisie duurt afgezien van verlies van zondagen voor bekervoetbal en interlandwedstrijden nog negentien zondagen, waarna de rest nog minimaal zes zondagen vergt. Zonder oponthoud was dwongen wordt bedorven waar te eten. Donner, „de sturm und drangperiode" te boven, knipperde met de ogen als een sein dat op onveilig staat. Carel van den Berg zette zich neer met een kleumend schouderschudden, dat niet alleen uit de frisse zaaltemperatuur kon worden verklaard en Han Linong Tan pro duceerde een trillende wangpartij, die er op duidde wat er in diens ondoorgronde lijk Aziatisch brein voor denkprocessen aan de gang waren. Misschien waren het helemaal geen het al laat geworden, nu is zomervoetbal denkprocessen en zag kandidaatmeester ^ij een normale afwerking al zeker. Tan in gedachten een Sroot bord snert Qns 2aajt dat de voetbalbond voor zich staan, want snert heeft een gro- J te rol gespeeld in de geschiedenis van het spoedig met maatregelen komt. Maatre- ■Hoogoventoernooi. Het was het enige gelen die erop gericht zijn de slot- en aan- voedsel dat wedstrijdcommissaris Mulder vangsdatum van de voetbalcompetitie vlak na de oorlog voor zijn mensen kon j maar enigszins mogelijk uit el- bemachtigen en ter herinnering aan dat j- feit eten de schakers het elk jaar tenmin- kaar te drijven maatregelen die voet- ste eenmaal. Om die maaltijd niet te mis- bailers voor zweetvoetbal behoeden en sen, is wellicht de Joegoslavische meester maatregelen die ook getuigen van begrip Pavlovic een week te vroeg in Beverwijk dg belangen die de zomersporten tot- gearriveerd. Want waar kan een schaker zo goed erwtensoep eten als juist in Ne- nutoe al zovele keren vergeefs naar voren derland? hebben gebracht. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15