Hondenbelastingdebat tussen burgemeester en minister AGENDA Bronchi letten Eerste Kamer akkoord met wet op de Bejaardenoorden KABOUTER DRIFTKOP P o 11 e, Pelli en PioMo I Cf en Twee maanden voor „Gestapo manieren" Titel „drs" ten onrechte gevoerd? Voor in wasbak stoppen van wachtmeester maand geëist Semi-arts gewond door explosie in Amsterdam „Starfighter" kost 6,2 miljoen Alkmaar heeft dringend industrieterrein nodig Twee doden in het verkeer Ongedeerd na val door het ijs Vorst neemt iets toe WOENSDAG 9 JANUARI 1963 Nieuw materieel bij de landmacht Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Oorzaak van brand in Nieuw-Vennep nog niet duidelijk Vrijdag begrafenis van brand-slachtoffertjes Kolonel D. Margadant met pensioen Anderhalf jaar geëist wegens doodslag School voor meisjes die verpleegster willen worden U 41. „Daar huilt al weer iemand! Klex en zijn vriendje hebhen nu toch ge noeg gehuild! Nou, laten wij maar eens gaan kijken wie wij kunnen helpen". „Maar wat is er danliefje, heb je je gestoten of ben je verdwaald? Gooi het anker maar uit, Pelli, dan kunnen wij eens even met Klaas praten". „Hhhhhhh. ik heb zo n kiespijn, kunnen jullie mij niet helpen? Ja, mijn Mammie legt er dan altijd warme doeken op, maar dat is nu wel een beetje moeilijk. Ik geloof, dat wij de tand maar moeten trekken". Keiler Macdonald ARISTONA TELEVISIE Branden in Den Haag, Apeldoorn en Amsterdam I De burgemeester van Middelstum Is van oordeel dat zijn gemeente niet heeft gehandeld in strijd met beloften. Hij wijst de beschuldiging af dat Middelstum de aangiften voor inenting tegen hondsdol heid had gebruikt om de lijst van betalers van hondenbelasting te controleren. Op de kaart voor de aangifte stond dat de gegevens niet voor andere doeleinden zouden worden gebruikt en de minister had verklaard, dat men de aangifte niet zou gebruiken om ontduikers van de hon denbelasting op te sporen. De burgemees ter was van mening dat het hier alleen om een administratieve maatregel gaat. De nu bekend geworden eigenaars heb ben net als de mensen die al op de lijst stonden een aangiftebiljet gekregen voor de belasting voor 1963. Zij worden niet ver volgd en behoeven ook geen belasting te betalen over de jaren dat ze het wel had den moeten doen, aldus de burgemeester. Volgens zijn mening is dit de bedoeling van de minister geweest. Het ministerie van Landbouw en Visse rij betreurt echter ten zeerste dat de ge meente Middelstum in Groningen de toe zegging van minister Marijnen heeft ont kracht door aangiften voor de verplichte inenting van honden tegen hondsdolheid toch te gebruiken om de administratie van de hondenbelasting aan te vullen. Een woordvoerder van het ministerie zei ons: „een dergelijk optreden is verwerpelijk. Het kan het belang van de volksgezond heid schaden omdat het belastingontdui kers afkerig maakt van de inentingsac tie." De veeartsenijlfundige dienst in Gro ningen onderzoekt het geval-Middelstum momenteel. De woordvoerder verklaarde met klem dat het volksgezondheidsbelang het enige doel mag zijn bij de actie tegen de honds dolheid. Het is daarom dat minister Ma- rijnen heeft bepaald dat een ieder onge remd aangifte moet kunnen doen voor de inenting van zijn huisdier. Deze gegevens „Gedrag, een officier volkomen onwaar dig", komt een 25-jarige beroeps tweede luitenant uit4 Rotterdam op twee maan den militaire detentie en voorwaardelijk ontslag uit de militaire dienst (proeftijd twee jaar) te staan. De luitenant had als officier van piket in een kazerne in Venlo een dronken sol daat systematisch mishandeld: geschopt geslagen, heen en weer gesleurd, in een cel gesmeten, daar weer mishandeld en de volgende morgen nog eens een reprise van een en ander gegeven. De soldaat was geestelijk niet voldoende ontwikkeld en werd enige tijd later afgekeurd. De advocaat-fiscaal mr. J. Zaayer ge bruikte bij de behandeling enkele weken geleden de woorden „Gestapo-manieren" en „een beschamende zaak". Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag is de luitenant overigens tegemoet gekomen, want de krijgsraad had hem indertijd tot onvoorwaardelijk ontslag uit de dienst veroordeeld. mogen slechts dienen voor de inentingsad ministratie. Dat voor de vaccinatie de medewerking van de gemeenten is ge vraagd houdt allerminst in dat er een ne ven-gebruik van de gegevens mag worden gemaakt, nu niet en ook niet na ze een poosje in de „ijskast" te hebben gelegd om minder opzien te baren in de toe komst. Bescherming van d e gezondheid van de mens via het dier is het enige waar het om gaat. Elke- neven-actie moet daarbij als schadelijk worden aangemerkt. Volgens de mening van burgemeester Eringa gaat zijn optreden niet in tegen de bedoeling van minister Marijnen. Maar de woordvoerder van de minister zei: „een burgemeester die dit doet heeft kennelijk nog niet in de gaten wat voor een vrese lijke ziekte de hondsdolheid is en hoe be langrijk het is deze zo ingrijpend moge lijk te bestrijden." Voor zover bekend staat het geval-Mid delstum alleen. Maar in kringen van bij de inentingsactie betrokkenen is men er allerminst zeker van dat er geen andere gemeenten zijn die hun belasting-admini stratie aan de hand van de vaccinatie-ge- gevens voor gebruik in de toekomst „cor rigeren." De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep in de zaak tegen een Hagenaar, die de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs zou hebben over treden door achter zijn naam „drs. psych." te zetten. De Hagenaar heeft in het buitenland psychologie gestudeerd. De Haagse kan tonrechter veroordeelde hem wegens het ten onrechte voeren van de beschermde titel „drs." tot een boete van 100. De Haagse rechtbank legde dezelfde boete op. De procureur-generaal bij de Hoge Raad kwam zij het met enige aarzeling, zoals hij zei tot dezelfde conclusie als de kantonrechter en de rechtbank. Uit de wet valt niet af te leiden, dat alleen de vóór de naam geplaatste let ters „drs" een titel zijn in de zin der wet en evenmin, dat alleen hij, die deze titel vóór zijn naam plaatst, deze titel voert". De advocaat-generaal gaf toe, dat de titel doctorandus psychologie" in Nederland niet bestaat, maar men kan wel doctoraal examen in dat leervak doen. Men kan niet zeggen, dat het voe ren van de titel „drs psych." zou duiden op een buitenlandse titel. Hij concludeer de dan ook tot verwerping van het cas satieberoep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 5 februari. Alle parate en mobilisabele NAVO- eenheden, dus ook de Nederlandse, zullen de beschikking krijgen over de MAG- mitrailleur. Dit wapen wordt gemaakt door de Belgische FN-fabrieken. Tweeduizend DKW jeeps zullen eenzelfde aantal nog uit de tweede wereldoorlog stammende jeeps gaan vervangen. Ruim 3 tons DAF- voertuigen komen in de plaats van ver ouderde GMC-voertiugen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „We zullen wel zien" v. Roland Dubillard. Regie Ben Groenier. Donderdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Lieve leugenaar" van Carlo Goltfini. Regie Richard Flink. Concertgebouw, donderdag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Lem- my houdt van dames", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De ver overaar van Corinthe", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Vrouwen in de nacht", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Bonjour Tristesse", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Macabre", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het baan tje", 14 j. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13 17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst en van leden van de Haarlemse Vereniging van beeldende kun stenaars „De Groep" en modern Haarlems kunstbezit. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula Nieuwenhuis—Thies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Mozart Kunstcentrum „He Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Tentoonstelling van litho's en affiches van Toulouse Lautrec. Dagelijks geopend van 1012 30 en 13.3017 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 15 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest), iedere avond (behalve maandag) van 20 tot 2 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marjan Berk en Han Reiziger (piano). Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 4 januari). WOENSDAG 9 JANUARI City, 20 u.: „Porgy en Bess". Rex, 20 u.: „De schaduw van de kat". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Ban.jaert- straat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Vergadering Gemeenteraad. DONDERDAG 10 JANUARI City, 20 u.: „Porgy en Bess". Rex, 20 u.: „De schaduw van de kat". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 u. R.K. leeszaal: donderdag gesloten. Raadhuis Beverwijk, 19.30 u.: Vergade ring Gemeenteraad. WOENSDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Prooi van de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mas ker van de demonen". DONDERDAG 10 JANUARI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mas ker van de demonen". Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Opgesteld naar grootte stonden ze voor het hoog militair gerechtshof te Den Haag: de zes velddoelartilleristen die op 20 juli in Arnhem een wachtmeester in de wasbak gooiden, daarvoor een week militaire detentie voor de krijgsraad kre gen, maar nu door het hoger beroep van een bijzondere boze auditeur de kans lo pen ver over tijd af te zwaaien. „Een verwerpelijke zaak", meende de advocaat-fiscaal en bracht dat jt uiting in zijn eis: „voor vijf van de zes een maand, voor de zesde met spijt in het hart terugverwijzing naar de comman dant. In elk geval voorlezing van de von nissen aan de troep in Arnhem". „Ach, u moet het begrijpen", zei ver dediger kapitein G. Maarseveen, „de wachtmeester is rekentoestelcommandant, een technisch man. Geen groot onderof ficier. Hij wilde eens flink doen, maar ging de wasbak in. Let wel: terwijl hij lachte. De troep was nu eenmaal een gezapig leventje gewend en wilde dat ook door de wachtmeester niet verstoord zien. Zes van de twintig die meededen staan hier maar. Zij legden uit solidariteitsge voel eensluidende (en verzonnen) verkla ringen voor de marechaussee af. Het was alles bijeen toch wel een grap. Die wacht meester. De advocaat-fiscaal had er schoon ge noeg van de schuld op onderofficieren als de wachtmeester gewenteld te zien zei hij. „De knapen hier zijn fout. Laat ze dat maar eens voelen". Hij vroeg wel zo snel mogelijk uitspraak voor de kna pen uit Rotterdam, Amsterdam, Hilvaren- beek, Roon, Leiden en Emmen. Het H.M.G. beziet nu dat „zo snel mogelijk". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Beijerland (vac. E. J. Schimmel) P. J. Bos te Sprang. Aangenomen naar Coevorden (toez.) Joh. H. A. Doeschot te Haarlo naar Amster dam (Maranatha-Kerkgemeente B) dr. E. J. Beker, studentenpredikant te Utrecht, die bedankte voor Apeldoorn (wijkgemeen- te Berg en Bosch) en voor Groningen (vac. J. Matzer van Bloois). Ver. van Vrjjz. Hervormden Bedankt voor Krimpen a. d. LekKrim pen a. d. IJssel mej. C. de Jong te Over- schie. Geref. Kerken Beroepen te Emmen-Zuid (wijk Angers- lo) K. Ubels te Vroomshoop te Scharen- dijke A. M. Brouwer, kand. te Utrecht te Witmarsum J. C. Langeveld, kand. te Brandwijk. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Hengelo (O.) G. Brongers to Leeuwarden. Het zal nog wel enkele dagen duren voordat er enige resultaten komen van het onderzoek dat wordt ingesteld naar de oor zaak van de brand in Nieuw-Vennep, waar bij vier kinderen van de familie Holl om het leven zijn gekomen, zo heeft het hoofd van het parket, te Haarlem, mr. L. H. Feitsma meegedeeld. Hij heeft samen met de subsituut-officier van juistie, mr. J. van den Oever, een onderzoek ingesteld. De vader van de omgekomen kinderen heeft nog geen verklaring 'zunnen afleg gen. Hij is met ernstige brandwonden en een shock in het Elisabeths gasthuis op genomen. Voorts zullen de resultaten van het onderzoek van het gerechtelijk la boratorium in Den Haag moeten worden afgewacht. Vast Staat wel dat de brand niet is ontstaan tengevolge van kortslui ting of een explosie van een butagasin- stallatie. De vier kinderen die dinsdag bij de brand in Nieuw-Vennep zijn omgekomen worden vrijdagmiddag om drie uur op de Algemene Begraafplaats in Nieuw-Vennep begraven. De Amsterdamse semi-arts J. Wielinga heeft gisteravond ernstige brandwonden opgelopen door een butagasontploffing in zijn woning aan de Goudsbloemstraat, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat. De semi-arts is naar een ziekenhuis ver voerd. De explosie richtte in het pand en in de onmiddellijk aangrenzende huizen een grote ravage aan. Ruiten sneuvelden bij tientallen gordijnen hingen in flarden in de kille wind te wapperen. Ook aan de over zijde van deze smalle straat in de Jor- d&an ontstond glasschade. In het aangren zende huis waren door de ontploffing op de eerste en de tweede verdieping de kachels omgevallen. Een resolutie bewoner heeft het gevaar voor brand bezworen door de kachels op straat te gooien. Behalve de semi-arts, die vrij ernstige brandwonden heeft aan gezicht en handen, is ook een vierjarig meisje gewond ge raakt door glasscherven, maar deze ver wondingen waren niet van ernstige aard. Door de ontploffing in het achtergedeel te van het huis is de buitenmuur ont zet. Wel heeft men dit gedeelte van het pand inmiddels al gestut, maar het is toch noodzakelijk gebleken om voorlopig zeven gezinnen elders onder te brengen. Kolendamp. In Zuurdijk (Gr.) zijn tengevolge van kolendampvergiftiging de 73-jarige heer P. Bolhuis en zijn 75-jarige echtgenote overleden. Het bejaarde echtpaar had een nieuwe kachel gekocht, die voor het eerst brand de De „Starfighter" is naar het unanieme oordeel van bevoegde autoriteiten van landen die aan het bouwprogramma deel nemen, het beste vliegtuig dat thans ver krijgbaar is. Dat verklaart de minister van Defensie aan de Tweede Kamer. De Nederlandse kosten van de „Starfighter liggen nog beneden de 6,2 miljoen per stuk. De commandant van de Schooltechni sche Dienst en tevens kazerne-comman dant van de Kromhoutkazerne in Utrecht, kolonel D. A. N. Margadant, gaat per 1 februari de dienst met pensioen verlaten Kolonel Margadant kan bogen op een zeer lange staat van dienst. Op 1 oktober 1926 kwam hij ris kadet op de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda, op 28 juli 1929 werd hij benoemd tot tweede luitenant van de artillerie in Nederlands-Indië. Hij is onder meer aan de Koninklijke Militaire Academie in Bandoeng verbonden ge weest als leraar artillerie-wetenschappen In maart 1942 ging de heer Margadant in Japanse krijgsgevangenschap, op 15 augustus 1945 werd hij daaruit bevrijd. In april 1950 ging hij naar Nederland terug in de rang van luitenant-kolonel. Op 1 no vember volgde zijn benoeming tot kolonel Een jaar later nam hij het commando over van de Schooltechnische Dienst in Utrecht. (Van onze parlementaire redacteur) De Wet op de Bejaardenoorden, die ten doel heeft een goede huisvesting en ver zorging van bejaarden in tehuizen te be vorderen, is gistermiddag zonder hoofde lijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Op grond van deze wet kunnen de Pro vinciale Staten o.a. een verordening uit vaardigen die beoogt een billijke verhou ding te scheppen tussen de in de tehuizen gevraagde prijs en de geboden huisves ting en verzorging. De Provinciale Staten behoren nu ook regelingen te treffen die de bejaarden de vrijheid waarborgen hun leven naar eigen inzicht in te richten. Op veiligheid en hygiène zal worden toege zien, alsook op de inrichting van de ge bouwen. Het wetsontwerp bleek voor de sprekers van de meeste fracties aanvaardbaar. Al leen prof. Querido (P.v.d.A.) vond dat de wet niet noodzakelijk was. Toch onthield hij er zijn stem niet aan, evenmin als de Tegen een 39-jarige assurantiebezorger uit Heerlen, die in de morgen-van de twee de augustus van het vorige jaar een 39- jarige vrouw in haar flatwoning tegen over het ziekenhuis Sint Annadal te Maas tricht met een handdoek heeft gewurgd, is anderhalf jaar gevangenisstraf met terbe schikkingstelling van de regering geëist. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. De Amsterdamse wethouder dr. P. J. Koets heeft een school voor adspirant- leerling-verpleegsters aan de Kloveniers burgwal in Amsterdam geopend. De be doeling van deze school is om meisjes die nog te jong zijn om leerling-verpleegster te worden, voor te bereiden op het ver- pleegsterswerk. De school zal de drie ge meenteziekenhuizen van Amsterdam van aspirant-leerling-verpleegsters gaan voor zien. 30-31. Eerst ging alles goed. Het touw ging op en neer en het roet werd losge- veegd. Maar toen kwam er een kink in de kabelop een ogehblik bleef het touw ergens haken. Kabouter Driftkop trok, wat hij kon; maar dat hielp niet. Het touw zat vast en er was geen beweging in te krijgen. En jaweldat was nou net iets om kabouter Driftkop kwaad te krijgen! Hij zette zich schrap en begon met 'n nijdig gezicht te rukken. En toen. Knap! zei het touw. Het brak en kabou ter Driftkop verloor zijn evenwicht heer J. Reijers (CHU). Beiden hadden verklaard de voorkeur te geven aan in spectie op gemeentelijk niveau, in plaats van op provinciaal niveau. Minister Klom- pé verdedigde de wettelijke regeling, die zij noodzakelijk achtte. De senaat heeft voorts enkele naturalisatie-ontwerpen aan vaard, een verdrag met Italië betreffende de erkenning en de tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen in burgerlijke en handelszaken goedgekeurd en ook zijn fiat gegeven aan het wetsontwerp dat invalidi- teitsrentetrekkers, werklieden en gepen sioneerden van mijnondernemingen onder de verplichte ziekenfondsverzekering brengt. De voorzitter van de kamer van koop handel en fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, mr. C. P. Eecen, heeft in zijn nieuwjaarsrede gezegd dat men in Noord- Kennemerland een bevolkingstoeneming van 110.000 tot 250.000 verwacht. Alkmaar zal de helft van deze bevolkingsaanwas moeten opvangen. Het heeft vrijwel geen industrieterrein meer en is aangewezen op terreinen buiten de gemeente. Hij meende dat men de bestuurlijke problemen zo snel mogelijk door annexatie of door bestuur lijke samenwerking tot een oplossing zal moeten brengen. Mr. Eecen betreurde het dat een ver ouderde gemeentelijke indeling en het ont breken van een bovengemeentelijke be stuursvorm de zo nodige ontwikkeling van het centrum van deze streek vertragen waardoor de belangen van de gehele ge meenschap worden aangetast. Het streek plan Noord-Kennemerland geeft een aan vaardbare visie op de vormgeving van Groot-Alkmaar dat al geruime tijd aan zijn grenzen toe is. Allerlei voorzieningen zijn pas uitvoerbaar wanneer erop kan wor den gerekend dat de schaalvergroting zich binnen niet al te lange tijd zal voltrekken Het is dan ook de hoogste tijd, aldus mr Eecen, dat onverwijld uitvoering wordt ge geven aan de mogelijkheden die het streek plan biedt. Ten aanzien van de structurele ontwik keling* van Hollands Noorderkwartier be pleitte mr. Eecen de totstandkoming van een eigen sociografisch bureau en naast handhaving van de industriekernen in West-Friesland, aanwijzing van een of meer kerngemeenten in de kop van Noord Holland. Op rijksweg 43 bij Leek is het echtpaar J. Boerema uit Groningen met een auto tegen een bus gebotst. De 58-jarige me vrouw R. T. Boerema-Falmer overleed ter plaatse. In Amsterdam is mr. J. Derks tegen een tram gelopen. Hij was op slag dood. Op het terrein van een steenfabriek te IJzendoom (Gld.) heeft de 64-jarige heer D. van Kleef, die werkzaamheden aan een kraan verrichtte, door de gladheid zijn evenwicht verloren. Hij stortte van een hoogte van bijna 10 meter in de Waal. Hij viel door het ijs heen in het water. Toen een collega hem op het droge had geholpen, bleek, dat de heer Van Kleef op enkele schrammetjes na ongedeerd was. Telefoneren met Hollandia. De radiotelefoonverbinding AmsterdamHol landia is voortaan nog slechts geopend op dinsdag, donderdag en vrijdag van negen uur tot halftwee. Onderscheiding. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd mr. H. C. P. de Bruijn te Amsterdam, directeur van Wambersie en zoon CVOA. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd P. J. M. van den Berg, hoofd bij het bijzonder lager onderwijs te Etten. Beurzen. In de jaarbeursgebouwen op het Vredenburg te Utrecht worden tot en met vrijdag 11 januari *de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de souve- nirbeurs gehouden. Dit zijn de eerste beur zen in het nieuwe jaaar. Die voor de kof fers en lederwaren telt 110 deelnemers en die voor de souvenirs ongeveer 120 expo santen. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 In Den Haag is de derde verdieping van een herenhuis aan de J. P. Coenstraat uit gebrand, waardoor een gezin van vier per sonen en drie kamerbewoners dakloos zijn geworden. De brand is ontstaan doordat een der bewoners een ketel water op het gas had gezet en toen vergeten. In Apeldoorn is brand ontstaan in een lagere school aan de Jhr. Molleruslaan. De brandweer was het vuur snel meester. Er was grote waterschade. In Amsterdam heeft een brandje gewoed aan boord van het Griekse tankschip „Delian Spuit". Over de grootte van de schade is nog niets bekend. Ook in Opmeer Een door de koude wind aangewakkerde felle brand heeft voor naar schatting 100.000 gulden schade aangericht in de koekfabriek van de firma Koelemeyer te Opmeer. Van het fabriekje is niet veel meer over. Toen de brandweer arriveerde viel er niet veel meer te redden. Het was zo koud, dat de sirene van de brandweer auto bevroren was. Men vermoedt dat dicht bij de brandende oven liggende bri ketten vlam hebben gevat. Het K.N.M.I. deélt mee: In de afgelopen nacht kwam in Scandi navië op vele plaatsen 20 tot 30 graden vorst voor. In Polen, Noord-Duitsland en Denemarken vroor het over het algemeen 15 tot 20 graden. In ons land meldde het vliegveld Leeuwarden vanochtend om 8 uur 14 graden vorst. In het grootste deel van ons land stond het kwik toen in de buurt van tien graden onder nul. De vorst- grens is de laatste dagen maar weinig van plaats veranderd en bevindt zich nog steeds ongeveer langs de lijn Parijs-We nen. De vorst wordt in stand gehouden door een omvangrijk hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Groenland via de Noord zee naar Polen. Een oceaandepressie ten westen van de Golf van Biscaye blijft te ver weg om een belangrijke aanval op de vorst te kunnen ondernemen. Het einde van de periode met koud weer is dan ook niet in zicht. De komende nacht kan het op vele plaatsen in ons land streng vrie zen en ook overdag zal de vorst overwe gend matig zijn. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen J? Jjg binnen- en buitenland 3 e. g Neerstag laatste 24 uur 5 -g Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt o onbewolkt no onbewolkt no onbewolkt o onbewolkt no onbewolkt no onbewolkt no zwaar bew no sneeuw onbewolkt mist mist half bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew geheel bew geheel bew half bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. sneeuw geheel bew. mist geheel bew. mist zwaar bew. geheel bew licht bew. half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. geheel bew. -3 -5 -3 -6 -4 -5 -2 -1 nw -6 windst.-ll wnw -13 ono -5 windst. -6 nno ono ono ono no o windst. n ono no ono windst. nno windst. nnw windst. n o ono windst. windst. zzw 1 -4 -2 -2 1 9 7 13 -5 -1 -0 2 5 5 0 0 20 15 13 8 16 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0,2 0 0 2 0,4 0,1 0 0 0 0 0,2 2 0,3 0 0 0 0,4 0 0 0 13 0 23 Donderdag 10 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.49 uur. Maan op 17.34 uur, onder 9.02 uur. Maanstanden 10 januari 0.09 uur volle maan. 17 januari 21.35 uur laatste kwartier. 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 januari Hoog water 3.03 en 15.20 uur. Laag water 11.10 en 22.37 uur. Donderdag 10 januari Hoog water 3.51 en 16.07 uur. Laag water 11.55 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2