EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SI Duisternis en ongerief dreigt in Londen mm. WERELDNIEUWS r Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken Van dag tot dag IW anhoopsdaad van dr. Bombart China staat achter de voorstellen van Colombo Staking bij elektriciteitsbedrijven Westduits instituut voor ruimtevaart in West-Rerlijn Augstein blijft in de gevangenis ^Praatótoel VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN 0p de NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 9 JANUARI 1963 Uitvinder teleurgesteld in zijn geldschieters Grensconflict met India H m \Kaarsen bij operatie Verkoudheidsbacillen infectie- protektie tegen infektie Zes doden bij ontploffing in Finse salpeterfabriek Vossen eten schapen Westduitsers redden 574 schipbreukelingen in '62 Eredoctoraten voor Von Braun en Oberth Cri Stellweg slechts 15 cent met Reckitts Axel Springer bouwt een krantenpaleis bij de muur in Berlijn Door het aanvaarden van een daartoe strekkende motie van de K.V.P. hebben Provinciale Staten van Noord-Holland zich uitgesproken vóór samenvoeging van Be verwijk en Heemskerk tot één toekomsti ge „city" in het IJmondgebied. Namens (Van onze correspondent) PARIJS Dr. Alain Bombart, de Fran se arts die ongeveer tien jaar geleden in zijn eentje in een kano de Atlantische Oceaan overstak om naar eigen erva ring de levensomstandigheden van een drenkeling te kunnen bestuderen, heeft ge „eit^ ui iic luiiimiu&bMivu. I gisteren in een hotelkamer, die in Amiens de Provinciale Staten zal door het college nog geen vijf minuten van zijn eigen van Gedeputeerde Staten aan minister huis is gelegen, gepoogd door het in- nemen van een grote dosis slaaap- Toxopeus worden verzocht een spoedige middelen een ejnde aan zijn leven te ma_ behandeling van het wetsontwerp tot die ken In het ziekenhuis van Amiens heeft samenvoeging in de Tweede Kamer te wil- men hem dankzij onmiddellijk en kracht ien bevorderen. dadiê ingrijpen nog kunnen redden. Het merkwaardige feit doet zich voor, Lj» k7nderef gaT^omLrTTrote'nnan- dat de meerderheid van G.S. het met die cj0ie zorgen als reden voor zijn wan- zienswijze van de staten volstrekt niet hoopsdaad op. Hij moet twintig mil eens is In hun nota over de kwestie van joen nieuwe francs schuld hebben we d, samenvoeging, »»- S, leiding van de motie der K.V.P. fractie, I kad jaten bouwen. wordt nog eens nadrukkelijk gesteld dat Werd zijn eerste expeditie voor een de meerderheid van de gedeputeerden het ruim deel gefinancierd door de Utrechtse voor een evenwichtige ontwikkeling van de uitvinder op het gebied van reddingsboten i 7 o Schat, voor zijn nieuwe onderzoekingen gehele IJmond wenselijk acht dat Bever- naar levenscondities van eenzame vis- wijk, Heemskerk èn Velsen tot een geheel sers jn de zuidelijke zeeën had Bombart worden samengevoegd. In dit opzicht de materiële steun van koning Leopold spreekt trouwens een uitlating van de com- ™n België, diens echtgenote de prinses F van Rethy en van andere vooraanstaande missaris der Koningin heel duidelijke taal. buitenlandse en Franse figuren verkregen. „Er bestaat thans een zo duidelijke vij- I Met hun hulp kon zijn eerste laborato andschap (tussen Beverwijk en Heems- riumschip dat met de modernste appa kerk) dat het nooit één gemeenschap zal ratuur was uitgerust, metterdaad worden gebouwd. Bombart wilde het blijkbaar kunnen worden. 1 echter nog groter opzetten en om een nog Ware het niet dat G.S. reeds in het ver- machtiger en moderner schip aan te kun- leden in meerderheid samenvoeging van nen schaffen heeft hij, zo schijnt het, i „mi, gepoogd die eerste boot, die hem offi- de drie gemeenten wenselijk achtten (laat- «yenwel niet toebehoorde, te verko_ stelijk werd dit op 29 juni 1960 tot uit- pen> een poging waartegen zijn vroegere drukking gebracht tegenover de minister geldschieters zich zouden hebben verzet, van Binnenlandse Zaken), men zou ge- In zijn brief, die in een lokale krant „,.gd lijn veronderstellen d,t G.S, juist ^„^Setn^K wegens de vijandschap tussen Beverwijk landse prjnses. die zich niet aan haar en Heemskerk samenvoeging van deze beloften zou hebben gehouden, beide gemeenten èn Velsen tot een geheel waaruit een toekomstige IJmond-grootstad moet ontstaan als enig overblijvende mo gelijkheid zien om het denkbeeld van die grootstad te verwerkelijken. Men kan veilig stellen, dat de kern van de vijandschap tussen twee buurgemeen ten ligt in de omstandigheid, dat de in het streekplan IJmond-Noord gewenste ci tyvorming door samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk tot één geheel nieuwe Stad in den beginne van overheidswege geerd op de voorstellen die een aantal werd aangeduid met „het voegen van Afro-Aziatische landen tijdens een confe- Heemskerk bij Beverwijk". Die ongelukki- rentie in Colombo hebben opgesteld, ter ge formulering, door de gedeputeerde regeling van het grensconflict tussen Chi- Westermann een „psychologische blun- na en India. De voorsteilen van de confe- der" genoemd, heeft in Heemskerk kwaad rentie zijn in Peking voorgelegd dopr de bloed gezet en de gedachten, zeker van premier van Ceylon, mevrouw Bandara- „the man in the street", vertroebeld. De naike, en door Indonesiës minister van Heemskerkers wilden niet ingelijfd wor- Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. den bij Beverwijk.Ddt mén 'daar, af- Na het 'bezw£ v£m mevr; Bandaranaike gezien van deze foutieve gedachtengang, I w6rcj een communiqué uitgegeven, waarin èên grootscheepse actie ging voeren om zij en premier Tsjoe-En-lai gemeenschap- de gemeentelijke zelfstandigheid te behou- pelijk verklaren, dat het in 't belang van de j i ii Afro-Aziatische solidariteit een gebiedende den, is daarnaast zeer verklaarbaar. Want lJs dgt een oploJJsing van het grensge- Heemskerk is een gezonde, goed bestuur- schil zonder uitstel wordt gevonden in de de, snelgroeiende en vriendelijke gemeen- geest van de conferentie van Bandoeng te (1945 ca. 5.000 inwoners, thans ca. (waar een programma van vijf punten ij werd opgesteld voor vreedzame co-existen- 14.000), met een voortvarende vroedschap, die ijverig meewerkt aan de totstandko- I Nadere mededelingen over de voorstel- ming van een toekomstige IJmond-conglo- len zullen pas worden verstrekt nadat zij meratie doch over de stedebouwkundige ook zijn voorgelegd aan premier Nehroe ei van India. vorm daarvan een eigen mening jn communiqUé wordt verklaard: Intussen behoeft de houding van de premier van Ceylon was van mening, K.V.P.-fractie der Provinciale Staten eni- dat de bestandmaatregelen en de terug- ge toelichting. Heemskerk is een overwe- trekking van de troepen die eenzijdig door - China werden genomen, wijzen op de op- gend rooms-katholieke gemeente en v j- rechte wens van China voor een vreedza- China heeft positief gerea PEKING ten aan het adres van de rooms-katholieke statenleden dat deze door hun motie aan sturen op opheffing van die gemeente zijn zeker niet denkbeeldig. Waarom de fractie dan toch samenvoe ging van Beverwijk en Heemskerk voor staat? Fractievoorzitter de heer Laan ver klaart dit aldus: Het ontwerp-streekplan IJmond-Noord werd 6 jaar geleden aan genomen. Men ging er van uit dat Bever wijk en Heemskerk in onderlinge samen werking de vorming van een nieuwe city zouden nastreven. Tussen Heemskerk en Beverwijk ontstond echter een zodanige ri valiteit, dat van samenwerking geen spra ke is. Doch het gaat niet aan dat een streekplan wordt aanvaard en niet uitge voerd. Na 6 jaar is het de hoogste tijd dat met de cityvorming een begin wordt ge maakt. me oplossing (Reuter-AP). van het grensgeschil.' Advertentie W3Ï.G iv rrsss- -xiger mmmm V tf (Van onze correspondent) LONDEN In de Britse hoofdstad heerst bezorgdheid over de onofficiële ver tragingsactie van het personeel van een aantal elektrische centrales, dat zjjn loon strijd, zoals in openbare bedrijven in Groot-Brittannnië helaas schering en in slag is, op de ruggen van het publiek uit vecht. Thans dreigt de centrale wel ke het Londense West End van stroom voorziet, zich vrijdag om middernacht bij deze campagne aan te sluiten. Daardoor bestaat de kans dat ook de lichten van vele schouwburgen, bioscopen, restaurants en hotels zullen worden gedoofd. De E.T.U., de militante vakbond in het elektriciteitsbedrijf, heeft besloten van vol gende week woensdag af de tot nu toe wilde I vertragingsactie een officieel karakter te geven. Maar drie andere belangrijke bon den zijn hier tegen; zij willen arbitrage. In ieder geval is er een adempauze, zo dat gehoopt wordt dat het conflict nog kan worden opgelost voordat afsnijding of vermindering van de stroom een algemeen karakter gaat aannemen, hetgeen in dit strenge winterweer een ramp zou zijn. Men is fel verontwaardigd over het feit, dat de actie de ziekenhuizen dreigt te tref fen waarvan 10 percent niet over een elek trische noodverlichting blijkt te beschik- ken In Wanstead in Essex, waar het licht OULU (Finland( (Reuter) Bij een ont- zonder V00rafgaande waarschuwing uit- ploffing in een salpeterfabriek te Oulu yigl moest een operatie bij kaars- en zak- (Uleaborg) in Noord-Finland zijn zes men- lant'aarniicht worden uitgevoerd. De pa sen om het leven gekomen en elf gewond. tiënte was een vrouw, die na een beval- Vier mensen worden vermist. Men vreest ling in een ievensgevaarlijke toestand ver dat zij ook zijn omgekomen. keerde. Bij het zwakke schijnsel had de I arts de grootste moeite om een bloedtrans fusie uit te voeren. De baby overleed tij- j- I april: Hg inaevallen duisternis, doch dit had, Komeet. Het centrale bureau van dein- dokter voor de televisie verklaar- teimationale astronomische bond heeft malste dokter^ bevestigd, d«£ een M-jan«e^J«pa een den. De kans was echter groot geweest SLrkomeï&SdèS"0™ Lat door h« ophoud.» v.» d. .l.Mn.ch. Advertentie zijn als de dood voor Ii'rmt u« -=sf=j ua] Dit doosje betekent: OULU (Finland( (Reuter) Bij een ont stroom ook de moeder zou zijn gestorven, terwijl drie andere baby's, die zich in cou veuses bevonden, eveneens gevaar liepen. Dit geldt ook voor polio-patiënten in elek trische longen en mensen wier leven van andere elektrische apparaten afhangt. In Buckingham Palace waar koningin Elizabeth woont zijn bij wijze van voor zorgsmaatregel grote hoeveelheden kaar sen in voorraad genomep. Het paleis be schikt evenmin over een noodaggregaat voor het opwekken van elektrische stroom. Vakverenigingen, die ongeveer 120.000 personeelsleden van de elektrische centra les in alle delen van Gróot-Brittannië ver tegenwoordigen, eisen een loonsverhoging van 4 pence per uur. De elektriciteitsraad heeft 2ih pence aangeboden. (Reuter) In Engeland zijn nog meer dan twintig hoofdwegen door sneeuw en ijs geblokkeerd. Uit hef schroef vliegtuigen is veevoeder uitgeworpen voor geïsoleer de kudden. In sommige streken waren de scholen gesloten, dieselolie bevroor in de vrachtauto's. In Dartmoor vielen vossen schapen aan die geheel in de sneeuw ver zonken waren en aten ze levend op. Po ny's op zoek naar eten vielen voetgangers aan. In Schotland werd dynamiet gebruikt om sneeuwhopen van de spoorlijnen te ver wijderen. BREMEN (DPA) Volgens de Duitse maatschappij tot het redden van schip breukelingen hebben haar leden in het afgelopen jaar aan de Westduitse kust 574 schipbreukelingen gered, van wie een entwintig Nederlanders. De vereniging beschikt tegenwoordig over dertien red dingboten BERLIJN (Reuter, AP) Professor Eugen Sanger, een van de voornaamste Westduitse raketdeskundigen, krijgt de leiding van het eerste instituut in zijn land voor onderzoekingen op het gebied van de ruimtevaart. Het instituut vormt een onderdeel van de Westberlijnse uni versiteit. Professor Sanger zei dat hij zoekt naar middelen om de lanceerkos- ten te verlagen. Nu kost het ongeveer duizend dollar om een kilogram in een baan om de aarde te brengen. Hij hoopt dit binnen tien jaar tot vijftig dollar te verlagen. Wernher von Braun, de Amerikaanse raketgeleerde en zijn Duitse leraar pro fessor Hermann Oberth, hebben gisteren het eredoctoraat ontvangen van de West berlijnse technische hogeschool. Von Draun die aan deze hogeschool gestudeerd heeft was na 1945 niet meer in Berlijn geweest. In zijn dankwoord zei Von Braun er stellig van overtuigd te zijn dat de Ver enigde Staten er vóór 1970 in zullen sla gen mensen naar de maan en weer vei lig naar de aarde terug te brengen. Hij zei het dikwijls betreurd te hebben dat de rakettechniek gebruikt wordt om wa pens te vervaardigen. Hij wees er echter op dat het ook zo in de luchtvaart was gegaan. Hij meent dat de oorlog door de ontwikkeling van de rakettechniek let terlijk onmogelijk geworden is. Deze wa pens zullen de mensheid helpen haar werkterrein tot het gehele heelal uit te breiden, zo zei hij. Professor Oberth zei dat hij werkt „aan een snelheidsvermenigvuldiger", ter ver- gemakkelijkking van de start van raket ten. Hij verwacht dat hierdoor de kosten van ruimtevluchten met veertig tot vijf tig percent verlaagd kunnen worden. Hij verwacht dat ruimtevaarders met be hulp van geweldige reflectoren het weer zouden kunnen beïnvloeden en daardoor de Sahara vruchtbaar en de poolhavens ijsvrij zouden kunnen maken. KARSRUHE (Reuter) Het Westduit se federale gerechtshof heeft een verzoek tot vrijlating van Rudolf Augstein, uitge ver van het weekblad Der Spiegel, af gewezen. Hij werd in oktober vorig jaar gevangengezet onder verdenking defensie geheimen te hebben gepubliceerd. Hans Schmelz, een redacteur van het blad, is ook nog in arrest. Acht andere personen die bij de zaak betrokken wa ren, hebben inmiddels hun vrijheid her kregen. Krachtens de Westduitse wet kan een verdachte voor onbepaalde tijd gevangen worden gehouden terwijl zijn zaak wordt onderzocht. Hij moet echter van tijd tot tijd voor de rechter worden gebracht op dat kan worden uitgemaakt of er gron den bestaan voor verdere gevangenhou ding. Augstein heeft gisteren een derge lijk verhoor gehad. Het duurde meer dan zes uur. Doe er iets aan! Nu zijn we uit de decembermaand, uit het warme licht van gouden kaarsevlam- men, uit een zachte, lieve, feestelijk ver sierde wereld vol geschenken en goede voornemens, tevoorschijn gekomen, be rooid, uitgefeest, ontnuchterd, recht in de armen van een kille grauwe januari. We hebben er een nieuwe tas, enkele kaars- vlekken, een kleine indigestie, een heleboel herinneringen en een heel stel mooie kaar ten aan overgehouden plus een gloednieuw pasgeboren jaartje waarvan we nog niet weten wat wij ermee, en wat het met óns vóór heeft. We weten nog niet of we el kaar zullen mogen, dit jaar en wij en daarom schuifelen we voorlopig nog een beetje onwennig om elkaar heen, probe rend onze draai te vinden. Nu valt dat niet mee. De eerste uren, dagen, weken met een nieuw jaar vallen nóóit mee. Het gedraagt zich altijd uiterst gereserveerd in het begin, het draait stil letjes, onopvallend en saai z'n eerste rond jes weg, het geeft geen feesten, geen spec taculaire hoogtepunten of veranderingen in huis noch daarbuiten. Die eerste maanden strekken zich voor ons uit als één dorre woestenij van alledaagsheid. Wat gaan we ermee doenWat kunnen we doen om de eentonigheid te breken? We kunnen Italiaans gaan leren teneinde onze tomaten in de landstaal te kunnen bestellen als we aan het Gardameer zijn deze zomer. We kunnen een geweldige trui op de pennen zetten. We kunnen lid worden van een uitleen bibliotheek en alles trachten te lezen wat Vestdijk eenmaal schreef en nog schrijven zal. We kunnen een cursus rietvlechten gaan volgen en een broodmandje maken voor tante Ada. We kunnen orde op zaken stellen wat betreft het foto- en-of diamateriaal dat de laatste decennia hebben opgeleverd of gaan leren hoe men tapijten knoopt. We kunnen ons vrijdagse visje voortaan bereiden met een worteltje, thijm en een uitje, gefileerd en in de oven inplaats van recht toe recht an in de pan. We kunnen ook proberen de dagen wat luister te geven door zelf als een soort feestvierinkje voor onze woning te funge ren. Ik bedoel, we zouden kunnen trachten eens iets te doen aan dat gril lige, alledaagse humeur van ons, er iets stralends en warms van maken.Hoe lijkt u dat? V zult toegeven dat zoiets een veelomvattend, groots project is, dat veel tijd en nog meer energie zal kosten. Maar wil ook toegeven dat het de moeite van het proberen waard is. Durf te beken nen dat we stuk voor stuk naast de kachel kunnen zitten met het uitzicht van een bison in bronsttijd, geprikkeld om niks, opvliegend om nog minder. De een voor, de ander na, stappen we wel door het huis met de tred van een getergde leeuwin en wee dan de stamgenoot die ons pad durft te kruisen. Allemaal hebben we wel eens last van iets in het hoofd, in de romp of aan de ledematen en we rusten niet voor iedereen in huis daarvan terdege en grondig op de hoogte is en de gevolgen na verloop van tijd heeft leren vrezen. Het getuigt van durf en originaliteit om daar eens iets aan te gaan veranderen hu we toch tijd genoeg hebben. Het is de moeite waard om iron humeurige huisdes-' pootjes zachte, gouden feestwezentjes te bouwen. Het is alleen de vraag of we daar mee klaar zullen zijn als Pasen en de lente zich in april zullen aandienen. Advertentie BERLIJN (AP) De Westduitse uit gever Axel Springer gaat een nieuwe druk kerij in West-Berlijn bouwen, die 45 mil joen mark zal kosten en vlak bij de muur komt te staan. Als het project over twee jaar klaar is, zal er ruimte zijn voor een redactionele en technische staf van 2000 mensen. Het complex wordt een van de grootste uitgeversgebouwen in Europa. Springer is West-Duitslands grootste krantenuitgever. Zijn fel anti-communis tische Bildzeitung heeft een dagelijkse op lage van drie miljoen. Hij geeft ook Die Welt uit, een vah Duitslands meest res pectabele kranten. Verder heeft hij een meerderheidsbelang in Ullstein, die de Morgenpost en het populaire BZ uitgeeft. Deze twee bladen gaan over naar het nieu we gebouw. Samenwerking. In Belgrado is een Rus sische delegatie aangekomen voor be sprekingen over een verdere samen werking met Joegoslavië op het gebied van het vreedzaam gebruik van kern energie. Mechanische veelvraat. In Wiesbaden kent men het jaarlijkse kerstboomverbranden niet, waardoor steeds weer het probleem „waar blijven we met de boom" actu eel werd. Het gemeentebestuur heeft thans een mobiele destructieinrichting aangeschaft, die in één ronde 400 kerst bomen opslokt. Bij proefnemingen had de veelvraat reeds andere sterke staaltjes laten zien, waaronder het opslokken van matrassen en afgedankte fietsen. Sacramentele whisky. Een geestelijke uit Nashville (VS) heeft een boete van 50 dollar gekregen omdat hij van de koffie ketel van zijn kerk een stookketel voor whisky had gemaakt. Hij zei tegen de rechter, dat hij avondmaalswijn aan het maken was toen de politie een inval deed in ''e „St. Psalm Spiritual Church". De politie vond 250 liter sterke drank. Het lied van de ruimte. Liedjesfabrikan ten in de Sovjet-Unie hebben een „lied van de ruimte" gemaakt, waarin vluch ten naar de planeten worden bezongen, maar tenslotte onze aarde de beste plaats in het heelal wordt genoemd. De eerste vier regels van het eerste cou plet luiden: 'k Weet zeker, vrienden, 't komt zover En 't zal niet lang meer duren, Dat wij van hier naar elke ster Rakettentreinen sturen. Explosief Ghana. In de Ghanese hoofdstad Accra is een bom gegooid tussen een menigte, die zich verspreidde na afloop van een massabijeenkomst die door pre» sident Nkroemah werd bijgewoond. Een officiële verklaring zegt, dat „een aan tal mensen" is gewond. Zuinigjes aan. Ter beperking van het stroomgebruik heeft Tjsechoslowakije de programma's van radio en televisie dras tisch beknot. Vorige week werd reeds meegedeeld dat elektrische reclame ver boden is.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3