hun vrije tijd aan een plezierjacht Komend voorjaar gaat trots te water Simofoon-apparaten nu ook in gemeente Velsen Furness-schepen I mmmmuj Vier mannen van „De Plaatwellerij" bouwen in LANGS SLUIZEN EN HAVENS Haarlemse Politierechter Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek Kort IJmondnieuws ^Brieven aan de redactie WOENSDAG 9 JANUARI 1963 4 OLD CLOTHES HEW DRY CLEANING ONLY oetgangers aangereden Vechtpartij in bus Vroegere vrouw geslagen Force majeur Arie van der Veer OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL Telefoon 8930 en 8947 (0 2560) STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Op het terrein van de n.v. „De Plaat- wellerij" te Velsen-Noord staan drie sta len motorjachten op houten stellingen. De buitenstaander mocht wellicht den ken dat de Plaatwellerij is begonnen met het in serie bouwen van plezierjachten. Maar niets is minder waar. Tot laat in de avond en ook op zaterdagen kon men de scheepsbouwers aan het werk zien: vier mannen uit de IJmond. „Vraag maar naar de botenbouwers", zei men ons toen we voornemens waren een kijkje te gaan nemen. Deze boten bouwers zijn vier personeelsleden van de Plaatwellerij, te weten de heren H. Vis ser uit IJmuiden, W. G. Duin uit Be verwijk en H. Comis en J. de Graaf, bei den uit Velsen-Noord. Deze vier mannen zijn ruim een jaar geleden begonnen met het bouwen van motorjachten in hun vrije tijd „Al een tijd lang liepen we met het plan rond eens een boot te bouwen", vertelde de heer Visser, de automonteur. Voor elk van hen staat nu een boot op stapel, achter een werkplaats op het terrein. Van de directie van de Plaatwellerij kregen de vier mannen alle mogelijke me dewerking. De materialen krijgen zij tegen billijke prijzen en vaak ook wordt afval verwerkt in de stalen boten. De vier mannen hebben een duidelijke taakverdeling. De heer Visser uit IJmui den is automonteur en hij heeft zich ont fermd over de tweedehands gekochte auto motoren, die hij weer bedrijfsklaar aan het maken is. De heer Duin uit de Van Breenstraat in Beverwijk is plaatwerker van beroep en hij zorgt dus dat de scheepshuid de juis te vorm krijgt. De heer Comis uit Velsen- Noord is lasser en voor het timmer werk zorgt de heer De Graaf, die in een huis op het fabrieksterrein woont. Alle vier tegelijk Het is een heel karwei, vier schepen bouwen „Maar we hebben ons voorgeno men ze alle vier tegelijk te water te la ten in het komende voorjaar", aldus de heer Visser. Maar waarschijnlijk zal dit niet lukken. Door allerlei omstandigheden Visknechten. Na de vergadering in no vember 1962 van IJmuidense visknechten, meest losse, werd door de heer C. van Kuilenburg (NVB) gezegd, dat de losse vis knechten vermoedelijk met ingang van 1 januari 1963 een vakantiebon zouden krijgen. Alles was bijna in kannen en krui ken, alleen de Rijksbemiddelaar moest nog tekenen. Thans is het 1963, maar er is nog geen vakantiebon. Nu is het altijd zo in de vishal, dat er in het begin van het nieuwe jaar bijna geen vis wordt aangevoerd. Dat betekent geen werk voor de losse visknech ten, die in het verleden altijd w.w. kregen uitbetaald. Wat echter, is er nu gebeurd? Eerst kregen alle losse visknechten te horen, dat zij naar een baas in de vishal moesten gaan. Zij werden niet aange nomen. Nu heeft het Arbeidsbureau deze mensen opgeroepen, dienst te nemen bij Hoogovens. Als alle losse visknechten dit zouden doen, zou de vishandel over twee of drie weken gillen om visfileerders. In de krant heeft immers gestaan, dat de regering de verre visserij gaat steunen om de import van filets uit Duitsland tegen te gaan. Het is dus kennelijk de bedoeling zelf te fileren, wat goedkoper is. Het zijn dus weer de vakbonden die hun leden laten lopen, in plaats van te zeggen: dit zullen wij regelen. Dat schijnt echter in de vishal niet te kunnen. J. VISSER, Saturnusstraat 37, IJmuiden Advertentie KONINGSTRAAT 10 - TELEFOON 4886 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Joost van Hudiksvall, hout voor Zaandam; Rodenbek, Rot terdam; Hongkong Exporter, Antwerpen; Tilly, KopmansholmenBelos, Gefle; Woltersum, Le Havre; Plato, Gdynia; Vigsnes, Rotterdam, voor IJmuiden; Inverfield, Wabana, erts voor IJmui den; Peperkust. Hamburg; Helicon, Hamburg; Graal Muritz, Wismar; Edison, Sundsvail; Thor- stein, Brunsbüttel; Helena, Rotterdam, voor IJ muiden; Vesta, Vlaardingen; Mare Altum, Rot terdam; Garifjord, R'dam; Margrit, Portsmouth. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Kara naar Warnemünde, van IJmuiden; Minna, Kopenha gen: Lens, U.S. Golf, van IJmuiden; Geestsluis, Boston, kunstmest van IJmuiden; Medusa, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Texelstroom, Grimsby; Zaanborg, IJstad, kunstmest van IJ muiden. Alpha, Antwerpen; Elbström, Norre- sundby; Embla, Stockholm; Gruno, Londen, wals materiaal van IJmuiden; Johannes, Londen; Hil- lersborg, Rotterdam; Lubox, Wismar; Averdijk, Bremen: Hoechst, Bremen; Tika, Londen; Pere grine, Felixtowe; IJstroom, Leith; Hinde, Lon den; Schweiburg. Londen; Hamina. Helsinki; Zaanstroom, Vlissingen: Santa Margherita, Es- bjerg; Leni, Antwerpen; Wiebold Böher, Gibral tar, Julia Mary, Londen: Confid. Colchester, kunstmest van IJmuiden; Victory, Londen, wals- mate' inal van IJuiden: Matthew, Stanlow, van IJmuiden. \VDen: ..ag kwamen in IJmuiden aan: Dido van Rotterdam: Wonosari, Rotterdam: Border Chief tain, Rotterdam; Aldebaran, Helsinki; Areas, R'dam: Balticborg, Delfzijl, zout van IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Boston, stijfsel van Zaandam; Vliestroom, Londen; Baerenstein, Aruba; Poseidon, Antwer pen; Parita, Randers; Drie Gebroeders, IJstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Drie van de vier botenbouwers van de n.v. „De Plaatwellerij", de heren Visser uit IJmuiden, Duin uit Beverwijk en Comis uit Velsen-Noord. Door familie- lieomstandigheden kon de heer De Graaf jammer genoeg niet voor onze fotograaf poseren. is de bouw van de boot van de heer De Graaf achter gebleven op het schema. Hiervan is alleen het stalen geraamte ge reedgekomen. Maar de vier mannen zullen toch alles op alles zetten om ze alle vier tegelijk te water te laten. Dat zal ongetwijfeld een groot moment zijn voor hen, die per week zo'n twaalf uur aan het werk zijn. In september 1961 zijn ze met het bouwen begonnen. „We hebben vier oude Morris-motoren gekocht", aldus de heer Visser, die ze al lemaal een beste opknapbeurt geeft. Dat werk kan hij allemaal binnenshuis ver richten en dat is maar plezierig, nu het zo bar koud is. De tekeningen hebben de mannen ge kregen' van een Amsterdamse watersport vereniging. Bij 't bouwen hebben zij dank baar kunnen profiteren van de rijke er varing van de heer De Graaf, die al me nige boot heeft gebouw d. De stalen, sierlijke jachten, zijn zeven meter lang en bijna twee en een halve- meter breed. Ze hebben een diepgang van ongeveer zestig centimeter. Er kunnen vier personen in slapen, „maar als het moet nemen we er meer mee", zeggen de man nen. Vermoedelijk zullen zich voor de proef vaart in het komende voorjaar heel wat familieleden opgeven. Of de echtgenotes het nu ook allemaal zo leuk vinden, nu de mannen elk vrij uurtje op hun „werf" doorbrengen? „Nu nog niet", zei de heer Visser, „maar straks wel". Tot een boete van f 150 subsidair dertig dagen en één jaar ontzegging van de rij bevoegdheid voorwaardelijk met 'n proef tijd van twee jaar werd een 24-jarige bloe mist uit Langeraar veroordeeld, die in ok tober van het vorig jaar met zijn brom fiets een voetganger :n Aalsmeer aan reed. De aanrijding gebeurde nadat de man zeven kleine glazen bier had gedron ken; van het primair ten laste gelegde feit, dat hij onder invloed zou zijn ge weest, werd hij vrijgesproken. De voetganger, een in zijn licht gekleur de werkkleding gestoken kok, wilde de weg oversteken, die aan één zijde ver licht is en waarover takken van de aan de kant staande bomen vallen, viel door de botsing en werd gewond. Geruime tijd heeft hij niet kunnen werken. „Ik vind het iets onbegrijpelijks", zei de politierechter, „er was niemand op de weg en de kok stak toch met pardoes over". Verdachte zou de kok aanvanke lijk niet hebben gezien en eerst op een me ter of vijftien afstand, zag hij iets wits ,Toen kreeg dat een plotselinge aantrek kingskracht op me", zei de bloemist. „Een normale reactie van iemand, die gedron ken heeft", verklaarde de officier. De raadsman, mr. S. Groen, vond vrij spraak op zijn plaats naar aanleiding van de bewijsconstructie. Vrijspraak van het primair ten laste gelegde zou in strijd zijn Een van de veertig proef-abonnees van de P.T.T. voor de Simofoon-installatie in ons land waarover wij gisteren in ons tlad uitvoerig hebben bericht is de ge meente Velsen. Met name het politiekorps en het bedrijf van gas- en water beschik ken thans over een dergelijk apparaat. Bij wijze van proef hebben veertig abon nees het kleine grijze apparaat ontvan gen. Er moeten over de werking ervan en de bevindingen rapporten worden uit gebracht aan de P.T.T.die dan de ver dere mogelijkheden kan onderzoeken. Met het apparaatje bij zich is het mogelijk overal in het land gewaarschuwd te wor den door een signaal. Er gaat dan een van de zes lampjes branden. De lampjes kunnen gaan branden, nadat de aanroe- per een codenummer heeft gedraaid per telefoon. De aangeroepene weet dan wat er van hem verlangt wordt, al naar ge lang de code-afspraak .Het voordeel van dit Simofoon-systeem is, dat afstanden kennelijk geen rol spelen, zoals dat bij het gebruik van mobilifoon-installaties ze ker wél het geval is. Het bereik van een mobilofoon is immers gering. Wat nu de toepassing van een dergelijk apparaat in de gemeente Velsen betreft, zij opge merkt, dat deze apparaten in deze uitge strekte gemeente zeker gebruikt zouden kunnen worden. De man van het water leidingbedrijf, die ergens in de polder zit, weet, nadat het lampje is gaan flikkeren wat hem te doen staat. Op de foto ziet men de heer J. Dé Klerk bij het simofoon- apparaat. met de eis voor het subsidiaii ter: laste gelegde feit. De officier h' d een buet< van t 150 subsidiair dertig dagen én één jaai ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de bloemist geëist. Een vechtpartij in een bus kost een echtpaar uit Boesingheliede in totaal 296,96. De Haarlemse politierechter ver oordeelde maandag namelijk een 42-jarige vrouw uit deze plaats tot een geldboete van 125,subsidiaii 25 dagen en haar 51-jarige echtgenoot eveneens tot een geld boete van 125,benevens een schade vergoeding van 46,96. Beiden hadden een lid van de ouder commissie, die het schoolreisje had mee gemaakt, ernstig mishandeld, toen dit lid hun zoontje belette J-. bus te verlaten Het zoontje was namelijk bij het uitstappen zo wild geweest, dat eveneens u'tstap- pende kleuters uit de bus dreigden te vallen. Het lid van de oudercommissie was toen eerst door de vrouw en later ook door de man geslagen, gestompt en aan de ha ren getrokken. Dit werd bevestigd door de als getuigen opgeroepen gedupeerde en ie chauffeur, die destijds de bus had be stuurd. De politierechter oordeelde deze mishandeling zo ernstig, dat hij bij 't opleg gen van de straf aanzienlijk boven de eis van de officier uitging, die tegen ieder 75,- boete had geëist. De man werd te vens veroordeeld tot een schadevergoeding van 46,96, zijnde de kosten van repara ties aan het gebit en gederfde werkuren. Een zwaardere straf kreeg een 30-jari- ge autospuiter uit Zwanenburg, die zijn vroegere vrouw ernstig had mishandeld. Deze zou hem hebben uitgescholden. De man was hierop zo kwaad geworden, dat hij de vrouw zodanig geschopt had dat ze tegen een schuurtje terecht was geko men. De officier vond dat het weinig ter zake doet of de vrouw al dan niet had ge scholden. „Men mishandelt een vrouw niet," was zijn oordeel. Hij eiste derhal ve zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De officier hield hier bij rekening met het feit, dat verdachte reeds een soortgelijke veroordeling achter de rug had. De politierechter toonde zich iets clementer. Hij veroordeelde de auto- spuiter tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Radeloos, omdat hij 's avonds laat niet meer van Amsterdam naar huis, in Hille- gom, kon reizen, wilde een 19-jarige Hil- legomse magazijnbediende een bromfiets nemen, die onderaan een flatgebouw in de hoofdstad stond. De brommer wilde niet starten, een politieagent zag dit en greep de knaap in zijn kraag. Dit was de twee de maal, dat zoiets gebeurde. In november van het vorig jaar stal de jongen een niet- op-slot-staande brommer in Hillegom. Voor beide feiten stond hij gisteren terecht. De officier eiste een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, twee maanden voorwaardelijk en toezicht van de r.k. re classering. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi noem de het in haar pleidooi een jongensstreek. „Mijn cliënt wilde persé naar huis. Hij durfde niet in Amsterdam te blijven om dat hij nooit een nacht van huis wegbleef". De politierechter veroordeelde de jon gen tot een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek, twee voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht. WOENSDAG 9 JANUARI Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 14 30 u.: Fi.mmiddag N.V.V.-Bestuurders- bond. Cultureel Centrum, 14.30 u.Nieuw- j aaysbi.j c.enkomst Ned, Ver. van Hu,is- V«!V:'OT Tl.r .V-gebouw. Beverwijk: Jaarwissè- «r. "soijaéh komst P.v.d.A.—fr.V.V.-Vrou- v."en bond. DONDERDAG 10 JANUARI „E"i Brulboei", Kanaalstraat, 19.30 uur: Cu-sus decor en belichting N.A.T.U.- W.K.A. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Mr. M. van der Stoel spreekt over ..In dienst van de vrede", voor federatie Velsen P.v.d.A. HET FURNESS CONCERN, dat geves tigd is in het Furness House in de Leaden- hall Street te Londen, heeft in de loop der jaren vele scheepvaartmaatschappijen opgenomen of een controlerend aandeel in het beheer gekregen. Het is daardoor een van de grootste scheepvaartbedrijven van de wereld geworden. Furness, Withy Co Ld werd in 1872 opgericht door Christopher Furness te West Hartlepool. Hij werd toen eigenaar van een vloot van 11 zeilschepen, die voorname lijk op de Oostzee voeren, maar weldra werden er ook stoomschepen aan de vloot toegevoegd, waarmede geregelde lijndien sten in het leven waren geroepen naar Brits Indië en tussen New York en Zweden. De naam Withy kwam er in 1883 bij. Furness nam toen aandeel in de scheeps bouwmaatschappij van Edward Withy Co., die eveneens in de West Hartlepool was opgericht en binnen enkele jaren smolten de beide ondernemingen tezamen tot Furness Withy Co. In 1911 werd het Houlder concern over genomen en in 1916 kwam men in het bezit van de Prince Line. Deze maatschappij werd in 1897 opgericht door James Knott te Newcastle die van 1882 af al in het be zit van een stoomschip was. De eerste drie schepen waarmede de Prince Line in 1897 een vaste dienst open de van Engeland op de Middellandse Zee en Zuid-Afrika waren de Tartar Prince, de Trojan Prince en de Spartan Prince, stuk .voor stuk groot 3200 reg ton brtou. Eerstgenoemd schip ging in 1902 tenge volge van een brand op zee verloren. De Trojan Prince werd op 23 februari 1917 door een Duits,, ppplogsschip getor.pede.erd. en de Spartan Prince werd in 1908 ver kocht ep zonk korte tijd daarna gl.s ge volg van een aanvaring. Met deze schepen is de rederij ook be gonnen met een vaste lijndienst van Genua via Napels, de Azoren naar New York. De Sicilian Prince en de Napolitan Prince kwamen er in 1902 bij. Hoewel de Prince Line in 1916 in het concern van Furness, Withy Co werd opgenomen, bleef de naam van de maat schappij gehandhaafd en de schepen die daarna nieuw in bedrijf kwamen kregen De „Cadore" van Giovanni Pala in Genua. namen die op „Prince" eindigen. In 1918 werd bij voorbeeld de Persian Prince door de werf W. Pickersgill Sons te Sunder land nieuw opgeleverd, een schip van 5575 reg. ton bruto, 127.20 m. lang, 15,93 m breed en 9,68 m diep. Deze vrachtstomer heeft 15 jaar voor de Prince Line gevaren en werd in 1933 verkocht naar Griekenland. Onder de naam Ann Strathatos was het eigendom van A. D. Strathatos te Ithaca. Het schip maakte de tweede wereldoorlog mee en bleef daarna tot 1951 behoren door de Griekse koopvaardijvloot. In 1951 za gen we het schip van eigenaar veranderen en komen onder Italiaanse vlag. Toebe horende aan Giovanni Pala te Genua, kreeg het de naam Cadore, onder welke het schip hierbij afgebeeld is. Dit is de laatste rederij geweest, waar voor de oorspronkelijke Persian Prince heeft gevaren. Het schip heeft de hoge leeftijd van 42 jaar bereikt en toen het in 1960 voor de sloop werd verkocht kon het ongetwijfeld op een werkzaam leven terugzien. Thans zijn er 12 „Prince" schepen in de vaart, die alle in de na-oorlogse jaren nieuw werden opgeleverd. De grootste is de twee jaar oude Stuart Prince, groot 12959 reg. ton bruto en de kleinste is de in 1946 gebouwde 2361 ton metende Mal tese Prince. Advertentie voor al uw rijbewijzen KERKWE6 67 - SANTPOORT Voordracht uitgesteld. De voordracht van mevrouw Ten Cate-Van Eek, welke donderdag in het K.S.A.-gebouw in Bever wijk zou worden gehouden voor de plaat selijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, is uitgesteld tot donderdag 24 januari. va j Bij de kleine sluis waren maandag morgen enkele sleepboten van Goedkoop bezig het drijfijs, dat aan de binnen zijde de toegang tot de sluis versperde, stuk te varen. Bij het spuien dreef daarop een grote hoeveelheid ijs naar buiten. Vopr de sluisknechten'was het een zwaar karwei om de sluisdeuren tegen het ijs in open te draaien. De Velsense gemeentebibliotheek kocht de volgende boeken: Nederlandse romans en novellen: Alings en Kelk: Twee uitslovers; Boon: De zoon van Jan de Lichte; Dorhout: De Homstra's; Van Dijk-Has: Gesnoeide rank; Haasse: De meermin; Oosterbroek-Dutschun: An- nemarie; Andric: De kroniek van Travnik; De Vries en Reiss: Maartje en Maartje; Blake: Belager van het leven; Bottome: Psychiater op drift in oorlogstijd; Brand: Het geheim van de voetstappen; Canaway: Sammy wil naar Durban; Del Castillo: Een kind in de nacht; Christie: De moordenaar droeg blauw; Gaskin: De liefde van Emma Brown; Gordon: De dokter en zijn zoon; Kirst: Kameraden; Sumner: Zeg eens eer lijk, Tammy; Trevor: De brandende grens lijn; Gijsen: Allengs gelijk de spin; d'Haese: Verhalen; Rinser: Een bos witte narcissen; Sayers: Lord Peter schaakt een vrouw. Buitenlandse romans en novellen: Singh: I shall not hear the nightingale; Gribble Famous stories of the sea and ships; Troyat: Les dames de Sibérie; Kuiper: De wei dy't ik net gean wol; Lootsma-Smid- stra: De Ienlike Wei; Van der Velde: Joun, healwei tolven; v. d. Werf: In hanfol brie ven fan Lipk Adema. Studieboeken: Emmet: Logisch denken. Oosterhof f: Israels profeten; Galbraith: De economie van de overvloed; Engelhard: Onroerend goed; Het verband tussen nor malisatie en codificatie; Toynbee: Unter- dogs; Egmond en De Poel: Kreatief; Weer baar en student; Van Blijdestijn: Natuur leven in Nederland; Van Andel: Diagno- tisch gebruik van radio-isothopen; Schu bert: Kamerplanten voor u en mij; Johnes: Japanische Kunst; Bilhalj i-Merin: Das naive Bild der Welt; Plakkaatverftechnie ken; Schrijver: Glas en kristal; Nord: Lui- gi Pirandello; Matthias: Ich war Tuchols- ky's Lottchen; Van de Perre: John Os borne; Enzinck: Op mijn woord; Noordzij: Leven zonder opperhuid; Camus: Caligula; Dürrenmatt: Het huwelijk van de heer Mississippi; Guardini: Vrijheid en verant woordelijkheid; Van Lennep: Late regen ten; Kleyn en Bemelmans: Maastricht. Uris en Harissiadis: In het voetspoor van „Exo dus"; Friedrich: Camping in de zon; Jesse: Parijs. Advertentie Excelsior. Holland Electro. Rutor \EG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 fl/n service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Feest voor jubilarissen. De directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. t.e Velsen zal, als jaar lijks gebruikelijk, vrijdag 18 januari in ge bouw Concordia aan de Doodweg te Vel- sen-Nuord een feestavond aanbieden aan de jubilarissen en de gepensioneerden van het afgelopen jaar. Het programma wordt verzorgd door het gezelschap „Teletroef" uit Rotterdam.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4