Mactnillans Engeland verkeert een hevige aanpassingscrisis Verouderde sociale structuur te lang aan 't oog onttrokken in I Uittocht van Britse top- technici naar Amerika Modus vivendi Oost-West zou de destalinisering versnellen Oostblok-diplomaat van de 3e generatie aan het woord ZO WORDT DE VLISSINGSE PIER Uitlevering van de ex-SS-er Verbelen nog niet verzocht Vervolgde Russen terug in Siberië Venus is een hete woestijn OOST EN WEST NA CUBA IV Jeugdsymposia bij Kerk en Wereld .%r* WITTE KRUIS W^ÉNSDAG 9 JANUARI 1963 Macmillan na zes jaar onderwerp van sociale wrok en politieke spot Sociale barrières Wrok onder de arbeiders Lezen en eendenjacht r r!:;-r:v V'" -si- WITTE KRUIS Slaperige oude heer V astberadenheid Co-existentie Duitse kwestie Rapacki-plan Kort nieuws (Van onze correspondent) LONDEN. Deze week is Macmil- lans zevende jaar als Brits minister president ingegaan. Het is de langste periode dat een conservatieve premier in deze eeuw onafgebroken aan de re gering is geweest. Macmillan heeft ech ter nog nooit zoveel met tegenwind te kampen gehad als op het ogenblik, nu Engeland het dieptepunt van zifn na oorlogse aanpassingscrisis heeft bereikt. Het was voor de behoudende Britten niet gemakkelijk om de naoorlogse si tuatie, waarin zij niet meer, zoals vroe ger, de eerste viool spelen, voetstoots te aanvaarden. De weigering om bepaal de feiten onder ogen te zien loopt dwars door de beide grote partijen heen. Vaak zijn zelfs de conservatieven vooruit strevender dan Labour, een federatief opgebouwde partij, beheerst door een zim slechts moeizaam vernieuwend vak bondsapparaat. Macmillans grondfout was zijn verkie- zingsuitroep in oktober 1959: „Ju'lie hebt het nog nooit zo goed gehad!" Op de top van de hoogconjunctuurgolf scheen ook hij te zijn misleid door een zeker materialis tisch welvaartsgevoel, waartegen hij in zijn jongste nieuwjaarsboodschap terecht, maar ietwat laat, waarschuwde. Want ze ker in Engeland met zijn grote achter stand op vele gebieden en vooral zijn scherpe maatschappelijke tegenstellingen, draagt de welvaart een hoogst eenzijdig en beperkt karakter. Er is het contrast tussen het behoor lijke, maar alleen voor de zeer welgestel- den betaalbare particuliere onderwijs en de volstrekt ontoereikende, voor driekwart van de schooljeugd wegens plaatsgebrek ontoegankelijke kosteloze openbare scho len, vaak in bekrompen ruimten uit de tijd van Dickens. Verder is er de schrijnende tegenstelling op het gebied van de huisvesting: Aan de ene kant behoorlijke woningen, die een fortuin kosten, en aan de andere kant troosteloze monotone huizenrijen uit het einde van de vorige eeuw, waar met de huur van enkele kamers enorme sommen s I gemoeid zijn en voor de rest vervallen en. vervuilde krotten, die slechts in eeh traag tempo worden opgeruimd. De moderne wo ningbouw op grotere schaal is thans tien tallen jaren later dan op het vaste land begonnen. Een nieuw ziekenhuis is er nog nergens na de oorlog verrezen en de ver pleging geschiedt dan ook doorgaans in to taal verouderde Victoriaanse gedrochten. De brede welgestelde middenlaag, ten dele terende op hetgeen haar voorvaderen hebben vergaard, en de afwezigheid tot voor kort van massale werkloosheid (thans dreigt de structuurwerkloosheid in het noorden en in Wales naar de driekwart miljoen werkzoekenden op te lopen en wor den jongeren die al maanden naar een baan zoeken hier en daar uit wanhoop weer terug naar school gestuurd), alsme de het steeds meer verbreide kopen op afbetaling, zodat miljoenen kunnen pron ken met ijskast of televisie, hebben het werkelijke beeld kunstmatig verdoezeld. De wrok onder grote groepen arbeiders tegen hun meerderen, particulieren of de overheid een onverteerbaar restant van de ellende uit de dertiger jaren leidt steeds weer tot verlammende ch onische stakingen, meest wilde, welke het land zich economisch al lang niet meer kan veroorloven. Helaas wachtte Macmillan, te veel ver trouwende dat de dingen langzamerhand vanzelf wel de goede kant zouden op gaan, te lang met zijn besluit zich bij de E.E.G. aan te sluiten en zit hij nu met millan zijn premiersfunctie altijd beschre ven als iets, dat hem steeds weer „pret" bezorgt. Hij vindt het een interessant en leuk vak, dat hem er zeker niet onder zal krijgen. Niettemin nadert hij de 70 en erkent hij de noodzaak om zijn regerings- groep te vernieuwen en te verjongen, zo als hij herhaaldelijk heeft gedaan. In juli vorig jaar gaf hij zelfs een derde van zijn kabinet zijn congé. Tevens trof hij voorbereidingen, om zonodig zelf de teu gels uit handen te geven, waarschijnlijk aan zijn vroegere rivaal Richard Butler, die hij vice-prémier maakte. Macmillan zorgt ook voor ontspanning. Hij is een hartstochtelijk lezer, die op het gebied van de litteratuur steeds bij blijft. Hij gebruikt daarvoor zijn vrije uren op zijn landgoed! in Sussex, waar hij ook veel wandelt. Jagen op eenden in het noor den behoort eveneens tot zijn liefhebbe rijen. Met de vakanties gaat hij bijna al tijd naar het land van zijn voorouders, Schotland. Evenals Winston Churchill is I Vsr (Van onze correspondent) WENEN De vroegere Belgische S.S.- er Jan Verbelen uit België bevindt zich al acht maanden in Oostenrijks arrest. Hij werd in België ter dood veroordeeld omdat hij zich tijdens de oorlog heeft schuldig gemaakt aan moord op een groot aantal van zijn landgenoten. Na de oor log dook hij in Oostenrijk onder valse naam onder en wist het vertrouwen te krijgen van de Amerikaanse bezettings troepen alsmede van de Oostenrijkse poli tie. Daarom werd hem op zijn verzoek de Oostenrijkse nationaliteit verleend. Ach maanden geleden werd hij door een groep vroegere verzetslieden ontmas kerd. Na zijn arrestatie gaf hij toe Jan Verbelen uit België te zijn. Bovendien werd hem de Oostenrijkse nationaliteit ontnomen, zodat hij' nu weer Belg is. Hij moet nu afwachten of de Belgische auto riteiten de eis stellen dat hij aan België zal worden uitgeleverd als politiek misda diger. Deze eis is nog niet gesteld. Wan neer dit wel gebeurt, is het twijfelachtig of Oostenrijk daarop zal ingaan. De Oos tenrijkse justitie wil geen misdadiger dekken, maar aangezien in Oostenrijk de doodstraf is afgeschaft, kan de justitie een misdadiger niet uitleveren, wanneer I hem buiten Oostenrijk een zwaardere straf wordt opgelegd. In dit geval zou Verbelen zich voor een Oostenrijkse recht bank moeten verantwoorden. Wanneer hij schuldig wordt bevonden, zal hij waar schijnlijk tot levenslange gevangenschap worden veroordeeld. Advertentie DE £cht& PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. MOSKOU (AFP) -- De tweeëndertig le den van een Russische godsdienstige sekte uit het Siberische dorp Tsjernogorsk, die vorige week op de Amerikaanse ambassa de om bescherming kwamen vragen, zijn het afgelopen weekeinde in hun dorp te ruggekeerd. Zij werden dadelijk na aan komst aan de zorgen van de plaatselijke partij functionarissen toevertrouwd. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Evangelische Vereniging heeft hulp aangeboden om de 32 Siberische boeren die zeggen dat zij in Rusland bloot staan aan geloofsvervolging, naar de Verenigde Staten te brengen. Het aanbod is vervat in een telegram aan premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie. Hem werd tevens verzocht de vei ligheid van de boeren te waarborgen en hun toe te staan de Sovjet-Unie te verla ten. De Baptistische Wereldalliantie heeft de Sovjet-Unie verzocht een onpartijdige in ternationale commissie in de gelegenheid te stellen een onderzoek te doen naar de klachten over godsdienstvervolging in de Sovjet-Unie. De Wereldalliantie noemt zich een over koepelende organisatie van 24 miljoen Baptism in 110 landen. Zij zegt 540.000 lec'.cn do Sovjet-Unie te hebben. de gebakken peren, hoewel het nog te vroeg is om te voorspellen dat de aan sluiting werkelijk zal falen. Hij wachtte eveneens te lang met de dringend nood zakelijke coördinatie van de Britse eco nomie, waarmee pas vorig jaar een schuchter begin is gemaakt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Macmillan hoe langer hoe meer mikpunt is geworden, niet alleen van de sublieme politieke spotprenten, waaraan 'dit boorde vol humor zittende land zo rijk is, maar vooral ook van de gloednieuwe politieke cabarets. Wekelijks wordt een speciaal po- litiek-satiriek programma voor de televi sie gebracht en Londen telt twee satirieke theaters, die het uitdrukkingsmiddel bij uitnemendheid en de veiligheidsklep zijn geworden van een door het wereldgebeu ren en de toestanden in Engeland zelf ver bijsterde jonge generatie. Een nieuw satiriek weekblad, dat op het zelfde aambeeld hamert, is eveneens enorm ingeslagen. Het geijkte beeld dat de jeugdige politieke beeldenstormers van Macmillan geven, is dat van een slaperi ge, oude, aristocratische heer, om wie de elegance zweeft van het Edwardiaanse tijdperk (1901-1910), met diepe vaderlijke stem, toegevallen oogleden en een hang snor, die het gewone volk met nietszeg gende frasen zoet wil houden. De werke lijke Macmillan lijkt echter weinig op die karikatuur. Hij heeft altijd tot de vooruitstrevende vleugel van zijn partij behoord en kwam dan ook in conflict met Chamberlain in de München-periode. Maar de politiek heeft hem geleerd, dat men de dingen niet forceren kan, hetgeen ten onrechte de indruk wekte, dat Macmillan zich teveel overgaf aan filosofische berusting. In feite wacht hij altijd op het geschikte tijdstip, al spelen de inwendige partijverhoudingen en de internationale situatie hierbij vaak een remmende rol. Premier Harold Macmillan ook Macmillan half Amerikaan. Zijn moe der kwam uit de Verenigde Staten, een feit dat hij altijd dik onderstreept, wan neer hij in Amerika gaat confereren. WASHINGTON (AP) Bestudering van de planeet 'Venus via radio en radar heeft uitgewezen dat de planeet er als volgt uitziet: een droge woestijn, waar winden waaien met een snelheid van honderden kilometers per uur en waar een tempera tuur heerst van ongeveer 300 graden Cel sius. Deze gegevens zijn ontleend aan astronomisch onderzoek door het Ameri kaanse- marine-laboratorium te Washing ton en het laboratorium voor straalaan drijving in Pasadena, in Californië, aldus de Washington Post. Of deze gegevens juist zijn zal blijken wanneer de meldingen van het Ameri kaanse Venus-vaartuig Mariner II volledig zijn uitgewerkt, hetgeen waarschijnlijk later in deze maand gebeurd zal zijn. De bevinding van de Mariner II dat Venus geen magnetisch veld heeft, zou door de radar-onderzoekingen van de planeet zijn bevestigd. Macmillan, die een uitermate belezen man is hij was een van Engelands gro te uitgevers bezit een sterk historisch besef. Groot was dan ook zijn teleurstel ling, toen het Parijse topgesprek met Kroesjtsjev in mei 1960 mislukte, juist om dat Macmillan voelde dat het ogenblik voor een doorbraak naar de vrede aan gebroken was. Deze tegenslag heeft hem lange tijd ook fysiek uitgeput. Uiterlijk kalm, hoewel vaak scherp in zijn schermutselingen met de oppositie in hét Lagerhuis, en vaak schijnbaar lucht hartig. verbergt hij onder dit alles een innerlijke vastberadenheid. Op de deur van de kabinetszaal liet hij een bordj aanbrengen met de woorden uit een be kende Engelse operette: „Rustige, kalme besprekingen zullen elke knoop ontwar' ren." Hoewel zijn ambt zeer vermoeiend is (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland heerst grote bezorgdheid naar aanleiding van twee rapporten, die bevestigen dat een veel te groot aantal jonge Britse technologen en andere wetenschapsmensen uit de topklas se, naar de Verenigde Staten afvloeien, waar zij hun kennis veel beter produk- tien kunnen maken, waar zij veel meer verdienen en waar zij veel sneller promotie maken dan in Engeland. Dankzij het feit, dat het Amerikaanse onderwijs onvoldoende technologische krachten levert, ligt er in de V.S. een grote kans voor de Engelsen. Niet min der dan een kwart van Engelands beste technische koppen gaat naar de Verenig de Staten en ongeveer tien procent blijft er voorgoed. In de afgelopen vijf jaar zijn jaarlijks gemiddeld 661 afgestudeerde Britse tech nici naar de V.S. geëmigreerd. Men maakt zich minder bezorgd om de aantallen dan om de kwaliteit van degenen die Engeland tijdelijk of voorgoed de rug toekeren. Het kost het land 100 000 gulden om één toptechnicus op te leiden. Vandaar dat er stemmen opgaan dat studenten zich die nen te verbinden een minimum aantal ja ren in Engeland te werken. Bovenaan de lijst van wetenschappelij ke emigranten staan ingenieurs, gevolgd door chemici en natuurkundigen. Zij wor den ook aangetrokken door de vaak be tere laboratoria en technische apparatuur in de V.S. Een aantal gaat daarheen om speciale cursussen te volgen en meer er varing op te doen. In vroeger jaren was het gewoonte van vele afgestudeerden om naar Duitsland te gaan om hun kennis te vervolmaken, thans gaan zij naar de V.S. Er heerst bij hen ook het gevoel dat Ame rika met alles voortgang maakt, terwijl er in Engeland bepaalde soorten weten schappelijk onderzoek worden stopgezet. Speciaal op defensiegebied zijn de V.S. bereid buitenlanders op de meest aanlok kelijke voorwaarden naar Amerika te ha len. Men heeft met deze gedragslijn al zoveel succes geboekt, dat tegenwoordig 30 pet van alle Amerikaanse Nobelprijs winnaars van buitenlandse afkomst zijn. Twaalf Britse geleerden zijn benoemd tot lid van de Amerikaanse Nationale Acade mie van Wetenschappen. Doch het is gelukkig voor Engeland niet uitsluitend eenrichtingsverkeer. Men is er namelijk in geslaagd een niet on aanzienlijk aantal Britse wetenschappelij ke emigranten uit Amerika terug te lok ken, In 1961 was zulks het geval met 186 personen. De ervaring heeft geleerd, dat ondanks alle voordelen die de V.S. bie den, talrijke Britten toch de voorkeur ge ven aan Engeland. Velen maken zich be zorgd over het vaak onvoldoende onder wijs voor hun kinderen in de Verenigde Staten De Britse regering schat dat vorig jaar 700 wetenschapsmensen uit Engeland naar alle delen van de wereld zijn getrokken, maar dat 423 terugkwamen, het nettote kort was echter veel groter dan was ge schat. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE Beneden, in de vergader zaal van het Paleis der Naties waar de ontwapeningsconferentie wordt gehou den, is de oostblokdiplomaat een meester van het „neen". Hij schrijft voor zijn delegatie de speeches waarin ieder wes telijk voorstel tot inspectie op ontwape ningsovereenkomsten wordt afgewezen. Vijf verdiepingen hoger, in het restau rant van het gebouw door welke gangen de geest van de Volkenbond rondwaart, is dezelfde gedelegeerde een intelligente en beminnelijke lunchpartner. De ideo logische vocabulaires van het commu nisme en het anti-communisme blijven thuis, er word in verstaanbare termen over politiek gesproken. Het is jammer dat men redelijke expo nenten uit het andere (en uit het eigen) kamp nooit met naam en toenaam mag citeren. Maar dat is geen reden om wat zij zeggen, verborgen te houden. Mijn oostblok-diplomaat is jong: hij behoort tot de „derde generatie", die de weg wil vrij moken voor de definitieve afrekening met het stalinisme. Het vol gende is een greep uit wat hij zei, het hardop denken van die generatie: „De destalinisering is een moeilijk be grip. Men zou eerst eens objectief moe ten vaststellen wat stalinisme precies be tekent. Maar goed, we weten wel zo on geveer wie we met stalinisten bedoelen. Ulbricht bijvoorbeeld. Natuurlijk zouden we hem graag zien verdwijnen, ten minste even graag als Adenauer. Weet u, stali nisten zijn die mensen bij ons, die vinden dat het in Stlalins tijd allemaal duidelij ker en eenvoudiger lag. Sommigen zeggen dat nog openlijk, anderen zijn slechts ge deeltelijk met die manier van denken be smet. Toch is de kans op terugkeer van het stalinisme gering. De middelen zijn niet meer toepasbaar. In het stadium van onze ontwikkeling, in de gecompliceerde, tech nologische maatschappij die bij ons even zeer bestaat als bij u, zijn er heel andere aansporingen nodig dan ideologische exal tatie en de dreiging met straf. Niet alleen materiële aansporingen, maar ook meer vrijheid. "U zult bij ons in de komende jaren een duidelijk proces van democratisering zien U moet dat niet in westelijke zin opvat ten: het is ondenkbaar dat wij het socia lisme zullen laten varen. Maar dat mag geen socialisme in een dwangbuis zijn, niet een blind staren op één model. Vandaar dat Tito's bezoek aan Moskou de Polen en de Hongaren zo veel goed heeft gedaan. Het was een concreet bewijs dat de Sov jet-Unie zich neerlegt bij „de eenheid in verscheidenheid". Dat bewijs ligt ook in het overigens be treurenswaardige conflict met China. Pe king heeft niet alleen een „eigen weg naar het socialisme" willen gaan, het heeft die weg willen opdringen aan het hele socialis tische kamp, een dogmatisch uniformisme. Misschien past die Chinese methode in de Chinese omstandigheden, ops past zij niet. Wik En wat ons nog veel minder past, is de gelijkmoedigheid waarmee de Chinezen over een nucleair conflict denken. Zeker, China zou uit de puinhopen van onze we reld als de grootste mogendheid tevoor schijn komen en voor het eerst zou een communistisch land de sterkste macht op aarde zijn. Maar dat is niet het soort over winning van het communisme dat ons aan lokt. Natuurlijk blijven wij hopen op de uit eindelijke overwinning van het communis me. Maar in afwachting daarvan kennen wij onze limieten. Wij weten heel goed, dat er voor de afzienbare toekomst geen schijn van kans op is, dat de westelijke landen communistisch zullen worden. En inmiddels moeten wij toch met hen samenleven. Dat kan op twee manieren. Wij kunnen op de huidige voet doorgaan en een onevenredig groot deel van onze economische inspan ning op militaire doelen richten, of we kunnén proberen tot een modus vivendi te komen en die in een serie akkoorden vast leggen. De eerste voorwaarde daarvoor is een afbakening van de huidige invloedssfeer, lees: een oplossing van de Duitse kwes tie. Zo lang wij er niet volslagen zeker van zijn, dat er geen oostwaartse avontu ren meer zullen komen, houden wij liever een vinger aan de trekker of op de druk knop. Het openlaten van de Duitse kwestie is een van de redenen waarom de tijd nog niet werkelijk rijp is voor een ontwape ningsakkoord. Dean Acheson heeft onlangs zonder het woord te gebruiken, weer ge speeld met de „roll back"-gedachte, het terugrollen van de communistische in vloedssfeer. Zulke opmerkingen maken de Russische houding onmiddellijk harder. Ik begrijp wel, dat de Amerikanen willen pro beren hun voordeel uit de Cubaanse affai re te vergroten, maar het is de vraag of ze daar veel mee zullen opschieten. De consolidatie van de westgrens is voor het Sovjetblok een levenskwestie en de RussiSche eisen inzake Berlijn en Duits land „uilen onverminderd worden gehand haafd, al zullen ze de ene keer met meer nadruk worden gesteld dan de andere. Die nadruk hangt natuurlijk af van de balans in de krachtsverhoudingen. Maar het laat zich raden, dat wanneer de Sovjet-Unie zich, zoals nu, wat minder sterk voelt, zij niets ongedaan zal laten om de achter stand weer in te lopen. Dit is het ontwerp van de pier, die de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen in Vlissingen wil bouwen. Reeds in 1963 zal met de bouw worden begonnen, mits de rijksgoedkeuringen op tijd binnen zijn. Ir. H. J. van Steenis uit Utrecht, één van de ontwerpers van de Vlissingse pier, ver hij werkt 18 uren per dag heeft Mac- telde, dat deze pier een lengte zal krijsen van circa 120 meter. De acht meter brede promenadeweg eindigt in een piereiland van niet minder dan vier verdiepingen. De onderste verdieping is een zogenaamde vissteiger, waar hengelaars hun lijntje kunnen uitwerpen. Vervolgens een wan- deldek. Daarboven een open gedeelte met winkeltjes. En ten slotte weer een ver dieping hoger een café-restaurant met een zonneterras. Geheel links is ook nog de beweegbare aanlegsteiger te zien, die langs de palen met eb en vloed omlaag en om hoog kan schuiven en waaraan rond vaartboten kunnen meren. De pilaar met het driehoekige blok, dat ook nog op deze maquette is te zien, is een ornament. De Duitse kwestie, die het enige wezen lijke obstakel is dat een modus vivendi tussen Oost en West in de weg staat, kan natuurlijk niet in één slag uit de weg worden geruimd. Zou men er aan begin nen, bijvoorbeeld, door een tussentijdse re geling van de kwestie-Berlijn, dan opent zich een hele waaier van mogelijkheden op ander gebied. Een niet-aanvalsverdrag tus sen NATO en Warschaupact, economische akkoorden tussen Euromarkt en Comecon, een begin van ontwapening door het Ra packi-plan of een variant daarop. Het Ra packi-plan (het scheppen van een kernwa- penvrjje zone die de beide Dui'slanden Polen en Tsjechoslowakije zou omvatten) zou ook een precedent scheppen voor in spectie op ontwapeningsakkoorden. De be trokken Oosteuropese regeringen zijn na melijk minder star tegen inspectie gekant dan de Sovjet-Unie. In zekere zin is dit een oratio pro domo: ik spreek als anti-stalinist. Een aanwijs baar suc:3s voor de coëxistentie-politiek zou de werkelijke destalinisering onge twijfeld versnellen. Natuurlijk zouden wij daar in de eerste plaats van profiteren, maar het lijkt mij ook voor het* westen een aanwijsbaar voordeel. Het hele proces is toch al zo moeizaam, het zal misschien pas voltooid kunnen worden, wanneer er in de Sovjet-Unie een nieuwe generatie aan de leiding is gekomen. Maar dat is geen reden om af te wachten, de risico's zijn in ieder opzicht te groot". „Kerk en Wereld" te Driebergen gaat vijf jeugdsymposia houden over „Rooms Katholiek-Protestant" en ..Communisme". Op 26 en 27 januari organiseert men een eerste ontmoetingsconferentie voor rooms- katholieke en protestantse jongeren met als sprekers de N. K. van den Akker uit Den Bosch en dr. Fr. Thijssen uit Utrecht. Op 9 en 10 maart een tweede conferentie onder de titel „Wat betekent oecumene voor rooms-katholiek en protestant?" Spre kers zijn prof. dr. G. C. Berkouwer, Am sterdam en dr. L. G. M. Alting von Geu- sau, Groningen. De leiding van beide con ferenties berust bij mejuffrouw C. I. Da- les, Driebergen en pater Gratianus OCD uit Smakt (Limburg). Op 30 en 31 maart is het onderwerp „Levensbeschouwelijke factoren in de oost west verhouding" met als sprekers dr. A. Th. van Leeuwen uit Driebergen en pater A. G. Dekker O P uit Zwolle. Het tweede weekend op 20 en 21 april heeft als object „Sociaal-economische en poli tieke aspecten van fr oost-west verhou ding" met als sprekers prof. dr. W. Ban ning uit Driebergen en drs. F. J. M. Meyer zu Slochteren uit Den Haag. Op 11 en 12 mei tenslotte is het onder werp „Het gesprek tussen oost en west" met als spreker prof. dr. J. de Graaf uit De Bilt. De eerste twee weekends zullen noodzakelijk aan informatie zijn gewijd, op het derde wil men komen tot een voorzichtige eigen stellingname. Alle symposia worden op „De Horst" gehouden. De maximumleeftijd is 35 jaar. Chauffeurtje. Een 13-jarige jongen is zon dag in een auto met een snelheid van soms wel 100 kilometer per uur door de straten van Parijs gegierd. Dertig per sonenwagens en een bus werden be schadigd. Niemand liep letsel op. De iongen zei na zijn wilde rit, dat hij had villen 'aten zien dat hij kon rijden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7