Nederlandse spoorwegen krijgen nieuwe schuifwandwagens Noviteiten op mechanisatieshow in de HBG-hallen te Lisse Aantal werkloze mannen steeg in december met 15.000 TUSSEN HEMEL EN AARDE Synodaal rapport krijgt weinig bijval in Kamer Im BLEKE MAANSVERDUISTERING Zaak van de dodelijke injectie voor Hoge Raad mm Miss Feil tekent hoger beroep aan Deelneming aan Duitse Lotto" niet strafbaar? Van der Heem krij gt grote marine-order P.v.d.A. wenst een afzonderlijke minister voor Europese Zaken A.R.-verontrusten" adviseren over kandidatenlijst Onderstellen te huur Palletpool Verkeersborden I - os IHPSPIa mm. I 'M Lees- en telmachine Defensie-ideeënbus bespaart f 120.000.- Structuurplan voor Leeuwarden Voor de Nederlandse Spoorwegen staat een geheel nieuw wagentype op stapel: een wagen met acht schuifwan den. Deze wagen vormt het resultaat van een logische ontwikkeling inde stamboom der gesloten wagens. Uit de standaard gesloten wagen met 63 ku bieke meter inhoud ontstond de groot volume wagen met 83 kubieke meter inhoud en nu is de geboorte van de schuifwandwagen, met dezelfde inhoud, maar met 24 meter deuropening, op komst. Reeds dg groot-volumewagen, waarvan thans 1325 eenheden in gebruik of in aan bouw zijn, was als het ware om een sta peling pallets ontworpen. Laden en lossen met de vorkheftruck van dit type veron derstelt echter de aanwezigheid van een laadperron, van waaraf de vorkheftrucks de wagens in en uit kunnen rijden. Een aantal bedrijven met name de havenbedrijven beschikt niet over ver hoogde laadperrons op de gewenste plaat sen. In deze lacune voorziet nu de schuif wandwagen, die voor de vorkheftruck van de begane grond af tot in alle hoeken be reikbaar is. Het eerste exemplaar zal door N.V. Werkspoor in begin 1963 worden afgele verd en in het laboratorium van de Fran se Spoorwegen te Vitry aan rigoreuze spanningsmetingen, stootproeven en belas- tingstesten worden onderworpen. De ove rige 499 wagens van de serie zullen einde 1963 of begin 1964 alle in dienst zijn ge steld. De wagen kan 48 boxpallets van 100 bij 120 centimeter of 60 boxpallets van 80 bij 120 centimeter in twee rijen boven elkaar bergen. Bij het laden en lossen kunnen de acht schuifwanden zo worden geopend, dat alle „vakken" van de wagen beurte lings toegankelijk zijn. De toelaatbarte belading is waarschijn lijk 25,5 ton. De inhoud is 83 m3, de lengte van het binnenwerk 12,70 meter, de breed te van de wagen tussen de deurstijlen 2.60 meter, de minimale hoogte van de deur opening 2.15 meter, de minimale breedte 3.01 meter. Voor het vrachtvervoer van de NS is nog een nieuwigheid te melden: sinds enige tijd verhuurt de N.S. aan verladers die het vervoer per spoor van hun vloei bare produkten willen uitbreiden onder stellen voor koelwagens tegen een sym bolisch huurbedrag van een gulden per jaar. De ketel moet voor rekening van de huurder worden aangebracht. De ketel en de wijze waarop hij op het onderstel wordt gemonteerd behoeven de goedkeuring van de technische dienst van de N.S. Het onderhoud van het onderstel met de lopende delen is voor rekening van de spoorwegen. De voorwaarde, die de spoor wegen aan de huurders stellen, is het beha len van een bepaald jaarlijks v'rachtbsdrag dat thans 7150 bedraagt en in de prak- Voor de Hoge Raad diende het cassa tieberoep, dat is ingesteld tegen het ar rest van het Amsterdamse gerechtshof, waarbij een ■36-jarige operatiezuster uit Amsterdam wegens dood door schuld werd veroordeeld tot een boete van 100. Zij vergiste zich op 8 september 1960 tijdens een operatie in het Centraal Israëlisch Ziekenhuis te Amsterdam in de flesjes te injecteren stof, met het gevolg dat een 28-jarige vrouw op de operatietafel over leed. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde haar tot een boete van 100. Dit vonnis werd door het gerechtshof beves tigd. De chirurg, die de fatale injectie toe diende, is zowel door de rechtbank als door het gerechtshof vrijgesproken. Mr. H. G. Th. Keune, die vier cassatiemid delen toelichtte, meende dat het verwijt van de rechtbank, dat de operatie-zuster het opschrift van het etiket van het fles je „niet tot zich heeft laten doordringen", zonder nadere toelichting inhoudloos is. Hoe laat men iets tot zich doordringen en hoe constateert men, dat men niet goed gelezen heeft, indien men ervan overtuigd is wel goed gelezen te hebben?, vroeg hij. Met nadruk wees mr. Keune erop, dat de „misgreep" te wijten is aan psychische verschijnselen, die een storen de invloed hebben gehad. Hij sprak van „onbewuste schuld" en meende dat een veroordeling wegens dood door grove schuld onmogelijk is. De procureur-gene raal zal op 22 januari conclusie nemen. tijk niet te hoog is gebleken. Bedrijven, die dit niet halen, kunnen combinaties vor men. Er zijn op het ogenblik honderd tweeas- sige ondersteller voor ketelwagens afgele verd en honderd in aanbouw. Ze zijn ge construeerd voor een maximale toelaatba re belading van ongeveer 28 ton. Met ingang van 1 januari is de N.S. toegetreden tot de internationale pallet- pool voor het wagenladingverkeer via de Nederlands-Duitse en Nederlands-Belgi sche grensovergangen. Voor een aantal overwegen, waar de kans bestaat dat diepladers er kunnen vastlopen zijn verkeersborden geplaatst met de aanduiding „opgepast, uitholling overdwars". Op de paal, waaraan dit bord is vastgemaakt, is nog een tweede bord bevestigd. Daarop is een dieplader afge beeld. Bovendien is het voorzien van een nummer. De chauffeur van de dieplader kan aan de hand van dat nummer in een boekje opzoeken of zijn auto de overweg kan passeren, aldus „Rail-transport". «"'"'""'WW1! WWW?: ■■■Ml W - S y. ,4v-' V i X - i ïifiYfii'K'iliiii %M"»iirvf I t iltoi -u. De veroordeling van miss Barbara Fell, die een hoge functie bij de regeringsvoor lichtingsdienst bekleedde en vertrouwelij ke stukken over de politiek in handen speelde van de vroegere Joegoslavische persattaché in Londen met wie zij enige tijd een liefdesverhouding had, heeft in Britse politieke kringen en daarbuiten be roering gewekt. Twee jaar gevangenisstraf wordt algemeen te zwaar geacht voor een geval dat niet met spionage had te ma ken. Miss Fell, die tot een patriottische familie behoort, meende dat zij haar vriend die het Westen gunstig gezind was, poli tiek verder kon beïnvloeden en zij was volgens talrijke mensen al zwaar genoeg gestraft door het verlies van haar betrek king. Een aantal Lagerhuisleden van alle politieke partijen trachtte gratie voor haar te krijgen. Deze actie is echter opgeschort, omdat miss Fell, die dit eerst niet wilde doen, besloten heeft in hoger beroep te gaan. Zij werd aanvankelijk opgesloten in de beruchte Londense vrouwengevangenis van Holloway, waar zij volgens verhalen van ontslagenen, het vreselijk te verduren had, omdat zij door haar criminele mede gevangenen, die haar ten onrechte als spionne beschouwden, getergd en bespot werd. Thans bevindt zij zich in een mo derne „open" gevangenis zonder tralies, waar de gevangenen in de bossen van de omgeving mogen wandelen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De voorzitter van de Stichting Me chanisatie, de heer J. Anes heeft in de HBG-hallen in Lisse de jaarlijkse mechanisatieshow voor het bloembollen- vak geopend. Door de veelheid van produk ten is het een wat rommelige tentoonstel ling geworden, waar de bollenmensen ech ter wel uren zullen kunnen doorbtengen, want er wordt naarstig gezocht naar ver betering van alle machines en materialen. Zij zien hun wensen en die van hun colle ga's weerspiegeld in datgene wat de con structeurs hebben kunnen realiseren. Het is daardoor wel een typische vaktentoon stelling. Een bijzonder staaltje van de wisselwer king tussen producent en „consument" is te zien in de stand van de Lissese kisten fabriek Elka. Daar kunnen de bezoekers hun commentaar geven op een nieuw soort gaasbak, die de uit.-de-tijdse, maar tot nu toe niet overtroffen rottingmanden zal moeten vervangen. Er is reeds zeer lang aan deze bak gedokterd, maar men heeft dan nu hoop, dat deze kan worden gebruikt van het veld bij de kweker tot desnoods bij de klant van de exporteur in het bui tenland. Indien deze gedachte van de con structeurs werkelijk te verwezenlijken is, dan zal de beschadiging van de zo tere bloembollen tijdens de be- en verhande lingen aanzienlijk teruglopen. Een ander vrij onopvallend object is een vaas met tulpen in de stand van de klimaatbeheersers Schulte en Lestraden. Deze firma heeft kwekers er van kunnen overtuigen, dat men bollen onrijp kan rooien en ze toch zodanig met de nieuwste methoden en verwarmings- en vochtig heidsinstallaties kan behandelen, dat ze normaal met de andere geforceerde kunnen concurreren. In deze vaas zouden dan tul pen van dergelijke tulpen staan. Bovendien zei de heer Lestraden, dat ze in de volle grond bij 13 graden Celsius zijn gebroeid. En dat is nog nieuwer dan nieuw. Indien de resultaten ieder jaar zo zijn, dan staat het bloembollenvak voor revolutionaire ontwikkelingen. De andere stands zijn veel minder spec taculair. Men heeft de rooi- en plantma- chines verder geperfectioneerd en zelfs kans gezien die gedeelten die het eigenlijke werk verrichten, verwisselbaar te maken. Een besparing van de kosten. Nieuw is ook een lees- en telmachine. Hier is de gebruikelijke rubberband ver vangen door houten rollen, waarop vijf bollen meedraaien, zodat de ziekzoeker ze aan alle kanten kan bekijken. Heeft zo'n rol het eind van de band bereikt, dan tikt hij een eenvoudig telmachinetje aan, dat zodoende de bollen'telt. Er kunnen tien van dergelijke machines aan elkaar gekoppeld worden op één motor. Dokex in Enkhuizen heeft dit ontwerp van de heer Kooi in Friesland uitgewerkt. Goemans' Emballage liet de verkopers aan supermarkets zien, hoe men de doosjes met bollen zo kan uitstallen, dat het oog van het publiek er op moet vallen. De bloemrijkste stand is die van de firma Emmerik Wolleswinkel in Sassenheim. Deze toont hoe de leek door de bollen in een eenvoudig houdertje te plaatsen, ze in huis op water in bloei kan trekken. Het „geheim" is, dat het water de bollen niet raakt en dat er voldoende ruimte is om het verdampende water langs de bollen te laten ontsnappen. Schimmels kunnen de bollen niet meer aantasten. Opmerkelijk is dit jaar het feit, dat er twee complete broeikassen staan opgesteld. Men veronderstelt namelijk, dat bloem bollenkwekers in de Euromarkt ook bollen zullen kunnen gaan forceren. De alumi- niumkas van M. v. Tol uit Langeraar trok al vroeg veel belangstelling. Ligtermoet en Zoon uit Rotterdam brengt binnenkort enkele nieuwe bestrijdingsmid delen tegen onkruid en vuur op de markt. Ook Van Wiersum in Groningen zoekt naarstig naar nog betere chemische mid delen. Beide firma's hebben voor hun nieuwe produkten nog geen certificaat van geen bezwaar van de Plantenziektenkun- dige Dienst in Wageningen verkregen. Er is veel te zien en te horen voor de bollenkwekers, die nu tijd genoeg hebben om hun licht op te steken. Misschien zijn er onder hen, die nu spijt hebben geen plantmachine te hebben gehad dit jaar, want volgens de geruchten moesten er nog al wat tulpen worden geplant. Koning Win ter heeft hen echter de voet dwarsgezet. De expositie is tot zaterdagavond zes uur geopend. Achthonderd ideeën waarvan er onge veer 450 warden böoond, hebben het ministerie van Defensie een besparing van twee miljoen opgeleverd. De ideeën be troffen onderwerpen van logistieke, tech nische en administratieve aard. Er zijn twee ideeën uit de bus gekomen die een besparing van naar schatting 120.000 hebben opgeleverd, namelijk een idee voor verbetering tegen het ongewild af werpen van pylontanks en een idee voor een doelsimulator voor radar-vuurlei- djngssysteem. Bij alle ideeën zijn niet op geldswaarde geschat de voordelen die zijn verkregen door voorkoming van mogelijke ongelukken, tactische en strategische voor delen en veiligheidsaspecten ten opzichte van de burgerbevolking. In december is in hoofdzaak als gevolg van de verminderde seizoenwerkgelegen heid de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met iets meer dan 15.000 toege nomen. Het aantal werkloze mannen steeg in deze maand van 28.788 tot 43.834 (in december 1961: van 27.091 tot 43.085). Het aantal werkloze vrouwen bleef in december ongeveer hetzelfde, het daalde van 5.234 tot 5.221 (in 1961 steeg dit aantal van 4.420 tot 4.427). Het aantal qpenstaande aanvragen om mannelijke werknemers is in december ge daald van 75.212 tot 69.272. Ook was er een geringere vraag naar vrouwelijke arbeids krachten, een daling van 34.529 tot 33.758. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in de afgelopen maand bij de arbeidsbureaus in Noord-Holland met 1300 gestegen. Het totale aanbod liep op tot ruim 5300. Deze stijging is in hoofdzaak een gevolg geweest van de vermindering van de seizoenwerkgelegenheid, terwijl daarnaast het invallen van de vorst en de belemmering tengevolge van de sneeuw °en rol van betekenis hebben gespeeld. Voorts bleven de activiteiten van het be drijfsleven omstreeks de feestdagen zoals gebruikelijk beperkt. Nieuwe krachten werden bijna niet aangenomen. Regionaal bezien nam de werkloosheid relatief het meest toe in de landbouwge bieden Alkmaar (70), Den Helder (480) en Hoorn (260). In het gewest Amsterdam be droeg de stijging van het aanbod 330. Provinciaal gezien blijkt de toegenomen werkloosheid bijna uitsluitend voor reke ning te komen van de oudere arbeids krachten (ouder dan 18 jaar). Het sterkst liep het aanbod van werkzoekenden op onder de bouwvakarbeiders (230), land arbeiders (600), losse arbeiders (200) en de minder-geschikten (100). De toeneming van het aanbod van jeug dige arbeidskrachten bedroeg 70. Het be trof in hoofdzaak landarbeiders en losse arbeiders. De geregistreerde personeelsaanvragen van werkgevers zijn in de afgelopen maand voornamelijk tengevolge van sei zoeninvloeden met ruim 1100 afgenomen Deze verminderde personeelsbehoefte had in het bijzonder betrekking op bouwvak arbeiders (230), metaalarbeiders (380) en losse arbeiders (300). Het vorige jaar eind december bedroeg het aantal beschikbare personeelsaanvragen van het bedrijfsleven evenveel als thans (11.900). De geregistreerde mannelijke arbeids reserve bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem steeg van 271 in november tot 349. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers bedroeg eind december 1307. In vergelijking met november nam de totale vraag af. Het aanbod van vrou wen was 62, het aantal openstaande aan vragen 1304. Er wordt gewerkt om de dijk van Monnikendam via Zuiderwoude naar Marken weer begaanbaar te maken: met bulldozers worden de enorme sneeuwmassa's naar de kant van de weg geschoven. Dinsdagochtend was het zover, dat de eerste Markers zij het met enige moeite de tocht naar de vaste wal weer konden maken. De Hoge Raad is geconfronteerd met de zaak tegen een 50-jarige Haagse ver tegenwoordiger, die door de Haagse recht bank wegens overtreding van de Loterij- wet was veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. De vertegenwoor diger trad op als agent van de Duitse „Lotto". Hij verstrekte deelnemingsfor mulieren en leverde die soms ook in Duitsland af. Mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag voerde een tweetal cassa tiemiddelen aan. Naar zijn mening ont staat de overeenkomst tot deelneming tus sen de deelnemers en de Lotto pas als de formulieren in Duitsland worden inge leverd. De overeenkomst tot deelneming komt tot stand in Duitsland, niet in ons land. Op deze grond baseerde mr. Klaas sen zijn stelling, dat rechtbank en kan tonrechter de desbetreffende artikelen van de Loterijwet verkeerd hebben toegepast. Hij meende dat in dit geval ontslag van rechtsvervolging had moeten worden ge geven. De procureur-generaal zal op 22 januari conclusie nemen. De Marine heeft Van der Heem de leve ring opgedragen van elektronische verbin- dingsapparatuur tot een dusdanig bedrag, dat deze opdracht de grootste is die door de Nederlandse Marine op dit gebied ooit aan enig Nederlands bedrijf werd ver strekt. Met de uitvoering door de genoem de onderneming van deze order zullen verscheidene jaren gemoeid zijn, aldus deelt de directie van „Van der Heem" mee. VANAVOND staat ons maansverduistering te wachten. Zij zal bleek zijn doordat we ditmaal te maken hebben met een maan, die zich alleen maar in de halfschaduw van de aarde waagt en niet door dringt tot de kernscha- duw. Toch moet er tussen woensdagavond 22.05 uur en donderdagmorgen 02.34 uur voor een scherp waar nemer iets bijzonders te zien zijn aan de volle maan van die nacht: haar befaamde zilveren glans zal groezeliger zijn dan anders alsof het zilver eens moet worden ge poetst. Wat kernschaduw en halfschaduw zijn, zouden we heel duidelijk kunnen zien als we ergens in het heelal een groot projec tiescherm zouden kunnen ophangen op de manier zoals in bijgaande teke ning te zien is. Daarin is sprake van een groot lichtgevend he mellichaam (de zon) en een kleiner hemellichaam dat zelf geen licht geeft maar natuurlijk wel voor de helft wordt verlicht door dat grotere lichaam. Achter het donkere half rond van deze kleinere bol (de aarde) strekt zich tot ver in de ruimte de z.g. schaduwkegel uit, die wij dus op een bepaalde plaats onderscheppen met ons denkbeeldige scherm. Op dat scherm zien we dan in het midden een betrekkelijk klein rond gebied, waar totaal geen zonlicht doordringt. Daar omheen ligt een groter ge bied, waar het licht van de zon niet geheel, maar wel gedeeltelijk door de aardbol wordt onder schept. Dit zijn respectie velijk kernschaduw en halfschaduw. Loopt nu de maan ge heel door de kernschaduw van de aarde, dan ontstaat er een totale maansver duistering. Maar de maan kan ook voor een deel wél en voor een ander deel niet door die kern schaduw gaan. In dat ge val zien wij een gedeelte lijke maaneclips, waarbij de kleur van het verduis terde gedeelte kan vari eren van koper-rood tot bijna zwart. Een derde mogelijkheid is de situatie die zich woensdag/donderdag voordoet: de maan komt helemaal niet in de kern schaduw, maar passeert alleen het gebied waar sprake is van verminderd zonlicht. Dat veroorzaakt het tijdelijk doffer wor den van haar schijnsel. Drie avonden later, de twalfde januari, zullen we twaalfde januari, zullen we vrijwel recht boven de maan een rossig licht uitstralende ster zien staan- de planeet Mars, die dit jaar weer een vas te verschijning aan onze nachthemel zal zijn en vooral volgende maand onze aandacht zal trekken. G.v.W. (Van onze parlementaire redacteur) Uit de Tweede Kamer is gisteren wei nig steun gekomen voor het rapport van de synode der Nederlands Hervormde Kerk waarin het gebruik van kern wapens wordt afgewezen .Volgens me vrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) houdt de synode geen rekening met de feitelijke machtsverhoudingen in de we reld. De kerk moet geen uitspraken doen zonder rekening te houden met de wer kelijkheid. Dr. Diepenhorst van de C.H.U. zei, dat zijn fractie, hoewel zij wil luisteren naar de stem van de kerk, de conclusies van de synode niet kan delen. Had de kerk ook niet eens naar de politieke partijen moeten luisteren? Volgens de heer Diepenhorst kunnen ook theologen wel eens „bedrijfsblind zijn. Dr. Schuijt (K.V.P.) meende dat de afschaffing van kernwapens geen oplos sing biedt, omdat het precaire evenwicht waarin wij thans leven, juist aan die wapens is te danken. Dr. Patijn (P.v.d.A.) legde verband tussen het synodale rap port en een zijns inziens onvoldoende voorlichting van de publieke opinie door de overheid. Ook ir. Van Dis (S.G.P.) voelde niets voor de conclusie van het svnodale rapport. Dr. Noordenbos (P.S.P.) was eigenlijk de enige die er een andere opvatting over had. Naar zijn mening is een vijandelijke bezetting des noods nog wel te overleven, maar een oorlog met kernwapens niet. Dit alles kwam gisteren ter sprake toen de Tweede Kamer de begroting van Bui tenlandse Zaken behandelde. Minister Luns en zijn staatssecretaris, dr. Van Houten, kregen in het algemeen wel waardering voor hun beleid te horen. Alleen de heren Patijn en Goedhart van de P.v.d.A. kwa men vrij scherp uit de hoek, om maar niet te spreken van de heer Bakker van de C.P.N. Volgens de heer Goedhart zou de minister erop uit zijn geweest zijn con tacten met de volksvertegenwoordiging sterk te beperken. (Interruptie van mr. Luns: „Dat is niet waar!") Ook zou de bewindsman behept zijn met een anti-Frans complex (Mr. Luns: „Dat is helemaal niet waar!") Dr. Patijn meende dat het beleid ten aanzien van de Europese een wording ten departemente van Buitenland se Zaken te weinig werd gebundeld. Daar zou bij de komende kabinetsformatie aan dacht aan moeten worden besteed. De noodzakelijke eenheid van besluitvorming in Europese Zaken maakt de benoeming van een aparte bewindsman gewenst. An ders ontstaat het gevaar dat het Neder landse standpunt op Europees niveau wordt „uiteengewrikt". Dr. Patijn over woog voorts een motie in te dienen om de minister te vragen op korte termijn aan de Kamer een nota te sturen over het vraagstuk der ontwapening. Mr. Luns had verklaard dat dit niet mogelijk was Verwijt aan mr. Luns De heer Goedhart kwam nog met het ernstige verwijt dat de minister de bui tenlandse machtsverhoudingen, met name in de kwestie-Nieuw-Guinea, verkeerd had beoordeeld en ook dat de Nederlandse re gering zich bij de onderhandelingen over het verdrag met Duitsland te bescheiden had getoond. Burgemeester en wethouders van Leeu warden hebben de raad een structuurplan aangeboden voor de sanering van de bin nenstad. De belangrijkste elementen zijn de aanleg van een wegenvierkant om de binnenstad binnen de grachtengordel, het aansluiten van de hoofdverkeerswegen van en naar de stad aan de hoekpunten van dit vierkant en de vorming van een wegen- kruis door de oude binnenstad. Een deel van de stadsgracht zal worden gedempt en over het resterende deel van deze gracht zullen nieuwe bruggen moeten komen. Het plan is ontworpen door ir. J. A. Kuiper van het architectenbureau Kuiper, Couwe- tor en De Ranitz in Rotterdam. Voor de toegang naar de stad uit rich ting Heerenveen is een nieuwe weg gepro jecteerd, die met een tunnel onder de spoorlijn wordt geleid. Nu wordt de zui delijke toegangsweg tot de binnenstad voortdurend geblokkeerd door de overweg in de Schrans. Ter plaatse is geen ruimte voor de aanleg van een tunnel. De heer Bakker (C.P.N.) had gehoord dat mr. Luns in een volgend kabinet wel eens minister-president zou kunnen wor den. De minister beschouwde dit kenne lijk als een goede grap, waarover hij zich in de handen wreef. Over de Franse neigingen naar een eigen „atoommacht" was niet iedereen verrukt. „Wie zal De Gaulle dwingen af stand te doen van dit gevaarlijke speel goed?" vroeg dr. Schuijt. (K.V.P.). De heer Goedhart meende dat alleen als de Verenigde Staten tekort zouden schieten er plaats zou zijn voor een aparte Euro pese strijdmacht, en mr. Biesheuvel (A.R.) vond dat als De Gaulle zijn zin zou krij gen Europa in een gevaarlijke positie zou komen. De visie van De Gaulle en de En gelse conservatieven was volgens de heer Biesheuvel „slechts een neuslengte lang". Behalve dr. Patijn heeft gisteravond ook mr. Blaisse (K.V.P.) een motie in het vooruitzicht gesteld en wel over de moge lijkheid van toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap, een van de brandende Europese vraag stukken op dit ogenblik. Hij noemde de toetreding van Engeland van wezenlijk belang en was bezorgd over de houding van Frankrijk in dit opzicht. Mr. Van Di.jk (V.V.D.) hield onder meer nog een pleidooi voor ruimere democratisering van de Europese instellingen en vond het evenals dr. Patijn noodzakelijk dat een afzonderlijke bewindsman zou worden belast met Europese Zaken. Ir. Van Dis (S.G.P.) had principiële be zwaren tegen een gezantschap bij het Vatikaan. „Het pausdom is in strijd met Gods woord," meende hij. Minister Luns en staatssecretaris Van Houten kwamen vandaag aan het woord voor de verdediging van hun beleid. Voor mr. Luns zal dit wel de laatste keer zijn. Dr. Patijn deed hem alvast de beste wen sen toekomen, vroeg terloops naar de op volging van ambassadeur Beijen in Pa rijs,maar zei tevens dat hij mr. Luns ook graag na de verkiezingen als lid van de Tweede Kamer zou verwelkomen. 11 De groep van „verontruste Anti-revolu tionairen" stelt met het oog op de kandi daatstelling voor de Tweede Kamerverkie zingen de anti-revolutionaire kiesvereni gingen voor een door haar opgestelde lijst van 14 personen te gebruiken als de eer ste 14 van de 24 namen die op het stem biljet moeten worden geplaatst. Op de eerste acht plaatsen van deze lijst staan de namen B. Roolvink, (de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. J. Meulink, M. W. Schakel, P. van de Mark, H. van Eysden, mr. C. J. Ver- plancke, mr. H. J. C. Vlug en J. Smallen- broek. Dr. ir. J. de Hoogh, die de dertiende plaats op deze lijst van de groepering in neemt, heeft verklaard dat :.ijn naam op de lijst voorkomt zonder zijn voorkennis en dat hij de zienswijze van de „veront rusten" niet deelt en dat hij geen enkele sympathie heeft voor hun actie binnen de A.R.P. Hij heeft de wijze waarop deze groepering zich van andermans naam be dient gelaakt. De voorzitter van de groepering, dr. D. Vreugdenhil, heeft meegedeeld dat de veertien namen zijn gekozen uit de zestig namen van de groslijst op grond van het vertrouwen dat de groepering in deze per sonen stelt. Dit is het enige criterium ge weest. Men heeft daarbij getracht de ver schillende stromingen in de partij zo ob jectief mogelijk tot hun recht te laten komen. Het centrale comité van de partij wordt verweten zijn eigen koers te volgen, zelfs tegen het advies van de kiesverenigingen in. Als voorbeeld wordt genoemd dat staatssecretaris Roolvink naar de vijfde plaats op de lijst werd verwezen hoewel de kiesverenigingen hem als nummer één hadden geplaatst. De verklaring van dr. Berghuis dat de kieskringen dr. Bruins Slot terugwensen in de Kamer is volgens de „verontrusten" de halve waarheid. De tellingen van de groslijsten wijzen uit dat dr. Bruins Slot als nummer elf op de gros lijst is gekomen, hetgeen betekent dat de kiesverenigingen hem afwijzen als lijst aanvoerder, zo zeggen zij. Na brand overleden. De 79-jarige heer S. Groeneveld, die bij de brand in het be jaardentehuis Hornhoeve te Dirkshom ernstige brandwonden had opgelopen, is in het ziekenhuis te Alkmaar aan de gevolgen overleden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9