Bevorder toetreding van Engeland tot de E.E.G. HET WEER Thant wil niet praten vóór Tsjombe Kolwezi ontruimt UNO heft op en laat huisarrest meemaken Tsjombe's hem actie Naastenhulp (II) Eerste Kamerleden tegen gratie aan Duitse oorlogsmisdadigers Zes jaar geëist in zaak Fagelstraat Buitenhavens voor IJmuiden Steekspel tussen minister Luns en P.v.d.A.-Kamer leden Zaterdag en zondag weer geen voetbal Zeventien vissers in Portugal verdronken ieë MORRIS "éefore you êuy! TAXI NAAR A8KÏN TWEEDE KAMER VRAAGT REGERING: Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Matige tot strenge vorst UNO blijft hard In de krant van heden: GROTE KLANTENAKTIE BARtÊuORISST^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPKIN) AMSTERDAM TEL 223596 AO T»ABr4Mr MTTHurD DONDERDAG 10 JANUARI 1963 48e JAARGANG NUMMER 56 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. j| §j minnn nini in vm ma nnrtfc B tm mm HA J| Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. U I 'f 'f T 1 |fl Q If H fl 1 T f 1 T| Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. iJ|ii JS jL Jt JL JL ^ranco Per Pos* 8.50. Losse ^e::"l:.eka~S: VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije B u r k e Al wat de mens van God vervreemdt, vervreemdt de mens van de mens. Geëscorteerd door enkele Katangese poli- tie-agenten, keerde president Tsjombe van Katanga, met een lach op het ge zicht, dinsdag terug naar zijn paleis in Elisabethstad. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt weer met enkele ver spreid voorkomende opklaringen en geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Omdat het nog steeds moeilijk is Marken te bereiken langs de groten deels onder metershoge sneeuwbergen bedolven dijk hebben ondernemende lieden een taxi-dienst over het ijs geopend tussen het voormalige eiland en Monnikendam. Een groot aantal leden van de Eerste Kamer verklaart in het voorlopig verslag op de begroting van Justitie voor 1963 dat een verdere gratieverlening van het vier tal Duitse oorlogsmisdadigers zou indrui sen tegen de rechtsovertuiging van alle kringen van de Nederlandse bevolking, dit mede gelet op de strafvervolgingen, welke ln Duitsland thans nog worden ingesteld tegen oorlogsmisdadigers, die aan de Jo denvervolging hebben meegewerkt. De Eerste Kamerleden dringen erop aan dat de minister van Justitie een dergelijke gratieverlening niet zal bevorderen. Wegens verkrachting en feitelijke aan randing van de eerbaarheid in vereniging heeft de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van het voor arrest geëist tegen een 25-jarige Amster damse kelner en een 30-jarige kermisex ploitant, die ervan worden beschuldigd in de ochtend van 28 augustus in een woning aan de Fagelstraat in Amsterdam een ze ventienjarig Hilversums meisje op beest achtige wijze te hebben mishandeld en verkracht. De officier van Justitie, mr. H. Bou- ma, formuleerde deze eis na een uren lange, door mr. J. Knottebelt gepresideer de zitting achter gesloten deuren, waarin drie getuigen van de aanklager en zeven van de negen opgeroepen getuigen a dé charge werden gehoord. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft gisteravond in de ge meenteraad het volgende medegedeeld: „De ambtelijke rapporten van onze ge meente voor de buitenhavens zijn gereed. De vereniging „IJmuider Haven" heeft haar zienswijze kenbaar gemaakt. De di rectie van Hoogovens is geïnformeerd. De raadscommissie is voorlopig ingelicht. De besprekingen met Amsterdam komen dezer dagen op gang. De opzet is, dat na bespreking van de financiële en economische aspecten van de technische mogelijkheden Rijkswaterstaat wordt benaderd". ELISABETHSTAD. - De Verenigde Naties hebben gisteravond in New York bekendgemaakt, dat de UNO-strijd- macht in Kongo instructie is gegeven om president Tsjombe van Katanga te weer houden van verdere onverantwoordelijke daden. Krachtens deze instructie is Tsjombe huisarrest opgelegd, zo werd meegedeeld. Een half uur nadat vanmorgen in Elisabethstad UNO-troepen uitrukten om de spoorwegverbinding met Sakania, aan de Rhodesische grens, te zuiveren van Katangese gendarmes (een actie die gisteravond in New York werd aange kondigd als „het op beperkte schaal her vatten van de militaire operaties"), ver trok Tsjombe echter uit zijn paleis, ge ëscorteerd door een jeep met Katangese gendarmes, op weg naar het toneel van deze UNO-operaties, „in de hoop een einde te maken aan mogelijke ge vechten". Gisteravond werden ongeveer twintig Tunesische militairen rondom Tsjombe's paleis geposteerd, maar vanmorgen vroeg waren zij verdwenen en werd vernomen, dat de UNO het bevel tot huisarrest had herroepen. Een UNO-woordvoerder sprak van een „misverstand." Naar verluidt werd het huisarrest opge heven na krachtige protesten van Britse en Belgische diplomaten. Tsjombe zou daarna zijn goedkeuring hebben gegeven aan de UNO-actie langs de spoorlijn en de UNO zou hebben ingestemd met Tsjom be's aanwezigheid hierbij. De UNO ver langde aanvankelijk een escorte met luid- sprekerinstallatie voor Tsjombe, maar dat zou de Katangese president hebben gewei gerd. Gisteravond zou aan Tsjombe zijn belet zijn paleis te verlaten. Het was vanmorgen nog niet bekend of de UNO-soldaten langs de spoorlijn weer stand ontmoetten, en of Tsjombe er in was geslaagd tot de plaats van actie door te dringen. In de Newyorkse aankondiging van de actie werd gezegd, dat de spoorlijn op verscheidene plaatsen was opgebroken en dat ongeregelde benden gendarmes aan het plunderen waren geslagen. De Katan gese troepensterkte in het gebied van de spoorlijn wordt geschat op 3.000 man, maar een groot deel hiervan zou gedesorgani seerd en gedemoraliseerd zijn, ondanks de aanwezigheid van de Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo. De UNO-actie zou mede zijn bedoeld om de bevoorrading van Elisabethstad te verbe teren. De in New York uitgegeven UNO-ver- klaring zegt, dat er geen sprake kan zijn van contact met Tsjombe, zolang deze niet een tastbaar bewijs van zijn goede wil heeft geleverd. De enige manier waarop Tsjombe deze goede wil kan tonen, aldus de UNO is dat hij zijn gendarmerie in Kolwezi bevel geeft zich aan de UNO- troepen over te geven. Wanneer het in Kolwezi tot terreur en sabotage komt, is alleen Tsjombe daarvoor verantwoordelijk aldus de verklaring. 's Middags had Tsjombe op een pers conferentie in zijn paleis gezegd, dat hij (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer betreurt het trage tempo van de onderhandelingen tussen de Europese Economische Gemeenschap en Engeland. Zij heeft gisteravond in een motie-BIaisse (K.V.P.) de regering gevraagd alles in het werk te stellen de toetreding van Engeland krachtig te be vorderen. De motie kreeg de steun van de gehele Kamer. Minister Luns waar deerde deze uitspraak als een ruggesteun voor de regering. Hij meende dat de onderhandelingen in een gevaarlijk sta dium verkeren. Mislukking zou een grote schrede achteruit betekenen. Mr. Luns wilde liever „geen al te precies" antwoord geven op de vraag wie nu de moeilijkheden veroorzaakt. Wel zijn er enige omstandigheden die het overleg heel ingewikkeld maken, zoals het agra rische toeslagstelsel in Engeland en het steeds wisselende voorzitterschap van de de tactiek van de verschroeide aarde zou toepassen als de Verenigde Naties Kolwe zi zouden aanvallen. Hij wees erop, dat de Katangezen alle belangrijke installaties van springladingen hebben voorzien. Over de door de UNO geëiste bewegingsvrijheid in heel Katanga was volgens Tsjombe te praten. „Wij zijn mensen van goede wil," zei hij. De avond tevoren had Tsjombe ver klaard, dat hij naar Elisabethstad was te ruggekeerd om zijn volk verder bloedver gieten en zinloze vernielingen te besparen, en dat hij zou meewerken aan de uitvoe ring van het herenigingsplan. Op deze ver klaring werd in het UNO-communiqué uit New York niet gereageerd. Oe Thant beziet Tsjombes verklaring, dat hij bereid is tot oprechte samenwer king met de UNO, met zeer grote reser ve. „Hij probeert dezelfde oude trucs", zei een UNO-autoriteft. Amerikaanse diploma ten zouden zich in soortgelijke geest heb ben uitgelaten. Van Britse zijde wordt ech ter druk op de UNO uitgeoefend om het standpunt, dat het vooralsnog zinloos is om met Tsjombe te onderhandelen, te laten varen. (Reuter-AP) ROME „In geval van verdere ge welddaden van zijn volgelingen, zouden de Verenigde Naties gedwongen kunnen worden president Tsjombe voor berechting over te dragen aan de centrale regering in Leopoldstad". Dit heeft UNO-onderse- cretaris dr. Ralph Bunche verklaard in Rome, waar hij landde op de terugreis van Kongo naar New York. (AP). Voor de derde achtereenvolgende maal dit seizoen hebben de KNVB en de afde lingen het volledige voetbalprogramma voor zaterdag en zondag in verband met de gesteldheid van de terreinen moeten afgelasten. Het betaalde- en amateurprogramma is opnieuw een week verschoven en wel naar 19 en 20 januari. conferenties. De minister vond het on mogelijk een ontwerp-verdrag voor een eventuele politieke unie op te stellen zo lang het aantal deelnemers aan de Eco nomische Gemeenschap niet vaststaat. Een motie welke dr. Patijn (P.v.d.A.) over het ontwapeningsvraagstuk had wil len indienen bleef achterwege nadat mi nister Luns had beloofd een nota hierover op stapel te zetten om zijn ambtsopvolger in staat te stellen deze aan de Kamer aan te bieden. Voor het overige waren er in de vergadering van gisteren nogal wat incidenten tussen minister Luns en de fractie van de P.v.d.A. De bewinds man, die de sprekers van de K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.HU bedankte voor de hem toegezwaaide lof, noemde de cri- tiek van de heer Goedhart scherp en ve nijnig In hun critiek vonden socialisten en communisten elkaar. Eigenlijk was de heer Bakker van de C.P.N. nog waardi ger en zakelijker opgetreden dan de heer Goedhart, meende minister Luns. De heer Goedhart had de regering aan gevallen over haar bescheidenheid bij de voorbereiding van het Nederlands-Duitse verdrag, waarin een wel heel- povere scha devergoeding aan de slachtoffers van de Duitse terreur in de oorlogsjaren wordt toegedacht. Minister Luns zei dat de heer Goedhart met medeweten van de regering in 1958 in Duitsland was geweest om over deze kwestie een onderzoek in te stellen, De heer Goedhart reageerde scherp. Hij noemde deze onthulling een schending van vertrouwen en wilde opkomen tegen de vreemde indruk als zou hij een onduide lijke rol in deze zaak hebben gespeeld, Minister Luns zou hebben gepoogd hem een „slagje" onder de gordel toe te bren gen. Zijnerzijds betoogde de minister ech ter dat het geval helemaal geen vertrou welijk karakter had. (Zie vervolg op pag. 2 onder: „Tweede K amer") Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 De Kleine Wereld 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 ln de Vishal en op zee6 Topsy 6 Knipselkrant 7 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's LISSABON (Reuter/AP) Volgens een bericht uit het vissersplaatsje Sinus, 150 kilometer van Lissabon, zijn zeventien vis sers verdronken in de Lagoa de Santo An dre. De vissers bevonden zich aan boord van een trawler. Zij troffen des nachts voorbereidingen om hun netten uit te zet ten, toen de boot door een geweldige golf iverspoeld werd. Iedereen (vooral óók nieuwe klanten) kan profiteren van onze voordelige aanbiedingen in alle afdelingen Heren- en Jongenskleding KLOOSTERSTR. 33 - 35 - BEVERWJIK Als vertegenwoordigers van verschillen de regeringen spreken over hulpverlening aan onderontwikkelde landen bedoelen zij dikwijls verschillende dingen. Want in de manier waarop dit werk wordt verricht zijn bijna evenveel varianten als er hulp verlenende en hulpontvangende landen zijn. Bij wijze van voorbeeld zouden wij de aandacht willen vestigen op enige aspec ten van de steun die India ontvangt, ener zijds van West-Duitsland, anderzijds van Zwitserland. De Westduitse hulp bestaat voornamelijk uit kredieten met een loop tijd van twintig jaar. Die kredieten heb ben een indrukwekkende omvang; dit jaar bedragen zij niet minder dan een half miljard gulden (555 miljoen Duitse mark). Op de basis van deze kredieten krijgt In dia bij voorbeeld de grote ijzer- en staal fabriek van Rourkela geleverd; de vol tooiing van dat industriecomplex, de uit breiding van de capaciteit, de uitvoering van belangrijke reparaties, het aanleggen van allerlei voorraden verslindt nog steeds aanzienlijke bedragen. Ook voor de uitvoe ring van andere investeringsprojecten kan India uit die kredieten putten bij het doen van aankopen in West-Duitsland. Voorts kan er uit geput worden om de vestiging van gemeenschappelijke Duits-Indische on dernemingen in India te bevorderen. En ten slotte zijn 85 van de genoemde 555 miljoen mark al gebruikt voor de prolon gatie van India's verplichtingen voort vloeiend uit de eerste bouwfase van de staalfabriek in Rourkela. Men kan niet ontkennen dat de West- Duitse regering op deze wijze belangrijke steun verleent aan India bij de industria lisatie van dat land; zonder zulke om vangrijke kredieten was het Rourkela-pro- ject nog lang niet tot uitvoering gekomen en zou India dus niet kunnen dromen van een staalproduktie van tien miljoen ton in 1966 (of die droom werkelijkheid wordt staat overigens ook nu nog niet vast). Men kan echter óók niet ontkennen dat deze hulp aan India gebaseerd is op strict commerciële overwegingen, waarbij West- Duitsland weliswaar het risico aanvaardt dat India bij de aflossing van zijn schul den in gebreke zou kunnen blijven, maar waardoor West-Duitse firma's in elk ge val belangrijke bestellingen uit India in de wacht kunnen slepen. Het zal niemand verbazen dat de Zwit serse hulp aan India van veel bescheide ner aard is. Een „stichting voor techni sche hulpverlening", georganiseerd door particulieren uit het Zwitserse bedrijfsle ven, heeft machines, werktuigen en instru menten ter waarde van een kleine ander half miljoen Zwitserse frank beschikbaar gesteld voor een „Indo-Swiss Training Cen ter" in Chandigarh, dat voor het overige voor Indische rekening wordt gebouwd. In dit centrum zal onder Zwitserse leiding en door Zwitserse leerkrachten onderwijs worden gegeven in de fijnmechanica, de vermaardste specialiteit van de Zwitserse industrie. Naast de leider en naast iedere leraar wordt' een Indiër geplaatst en over vijf tot acht jaar moeten deze Indiërs de dan vertrekkende Zwitsers kunnen vervan gen en het onderwijs op eigen kracht voort zetten. India zal dan dus niet alleen een voor het Indische bedrijfsleven enorm waardevolle school voor fijnmechanica be zitten maar tevens een aantal door Zwit serse meesters in dat ambacht opgeleide leerkrachten die op hun beurt andere In diërs kunnen opleiden. Wat deze belangrij ke technische hulp-op-lange-termijn de Zwitsers kost de inrichting van het in stituut en de betaling van de Zwitserse leerkrachten is maar een bescheiden bedrag, dat zelfs het kleinste land zich kan veroorloven. India hoeft het niet terug te betalen; maar het zal wellicht toch wel naar Zwitserland terugkomen in de vorm van good-will. Bij vergelijking van deze twee soorten van steunverlening blijkt duidelijk dat vooral de kleine landen, waartoe ook Ne derland behoort, het niet per se in de om vang van de beschikbare kapitalen hoeven te zoeken. Sommige onderontwikkelde lan den hebben ongetwijfeld behoefte aan gro te kredietgevers zoals Amerika, zoals ook Engeland en Duitsland. Maar daarnaast hebben zij stellig behoefte aan de soort van technische hulp zoals Zwitserland die aan India geeft. Ons land doet op dat ge bied al het een en ander, maar het zou nog meer kunnen doen. Het zou in lan den, die dat nodig hebben, op gemeen schappelijke basis opleidingsinstituten voor de landbouw, de tuinbouw, de tech nieken van inpoldering, bruggenbouw, en irrigatie kunnen helpen oprichten en zo doende de. onderontwikkelde volken laten meeprofiteren van.de kundigheden waar voor Nederland beroemd is. (Zie verder pag. 3 onder: „Naastenhulp"!

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1