Buitenlands beleid van Italië in beweging Nu drinken zij alleen nog Nieuwe Nescafé ÜESCAFE 1 Stijgende werkloosheid in Noordoost-Engeland K?"Dampo Apologie Wereldnieuws 1000 BROEKEN Premier Fanfani naar Washington vóór het bezoek van Macmillan Queen Mary krijgt - waarschijnlijk - kleine opvolgster Belangrijke ontdekking Speciale taak voor Lord Hailsham Formeel rijbewijs in België Bod op de Queen Mary van 10 min f <~Praatótoel j C* f\ jts. Naastehelp (II) Steeds meer koffie- drinkers ontdekken |pQ k de extra-kwaliteit van DONDERDAG 10 JANUARI 1963 3 Rechtse rebellie Mensen, die van goede dingen houden. Van dingen vooral, die bewijsbaar goed zijn. Natuurlijk ook van Nieuwe Nescafé, sinds ze ontdekten, hoe lekker die geurt. Heeft U dat al ontdekt? Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Dat komt, omdat Nieuwe Nescafé zo goed is, ook voor U! Neem de proef eens op de som! Misschien morgen al? ye»(Dp de Elias (Van onze correspondent) ROME Na een lange periode van sleur en rust begint er plotseling bewe ging te komen in de Italiaanse buitenland se politiek. Het is nu ten volle duidelijk dat Rome, gekant tegen De Gaulle's denk beelden over een „Europa der vaderlan den," zich niet zonder meer wil neerleg gen bij wat men hier als de as Parijs- Bonn aanduidt en op zijn beurt samen werking zoekt met Londen. Premier Mac millan heeft de uitnodiging van eerste mi nister Fanfani aangenomen en zal van 1 tot 3 februari een tegenbezoek brengen aan Rome. Waarschijnlijk zal hij worden begeleid door de minister van Buitenland se Zaken Home. Aan het einde van deze week, waarschijnlijk morgen, vliegt Fan fani eerst naar Washington en zal daar een korte bespreking hebben met presi dent Kennedy. Men mag als vrijwel zeker aannemen, dat Fanfani de zegen van de Amerikaan se president krijgt voor zijn initiatief. De Italiaanse regering immers is bereid zich neer te leggen bij wat te Nassau, op de Bahama-eilanden, werd bepaald inzake de kernbewapening der Westeuropese NAVO- landen en is tevens bereid, en meer dan vroeger, steun te geven aan Macmillan bij de besprekingen te Brussel over de toe treding van Groot-Brittannië tot de EEG. Natuurlijk is men te Parijs over dit alles niet erg ingenomen en beschuldigt men de Italianen ervan verdeeldheid te zaaien. Laat eerst, zo zeggen de aanhangers van president De Gaulle, Groot-Brittannië toe treden tot de EEG dan ontstaat vanzelf sprekend nauwer samenwerking tussen Londen en Rome. Dat is een heel mooie redenering, maar in Rome is men ervan overtuigd dat De Gaulle er nog steeds op uit is, de besprekingen te Brussel te doen mislukken. Nu moet men niet denken dat alle krin gen in Italië het met deze nieuwe zeer actieve buitenlandse politiek eens zouden zijn. Integendeel. De rechtervleugel der christendemocraten komt ertegen in op stand en tot die rechter vleugel behoort de voorzitter van de commissie voor Buiten landse Zaken in de Kamer van Afgevaar digden, het Kamerlid Bettiol. Deze heer wenst onmiddellijke bijeenroeping van de leiders der rechtervleugel om deze zaak te bespreken. Verder hebben de fascisten een motie ingediend waarin zij „de rege ring verzoeken zich te houden aan de geest van de verdragen van Rome (de EEG), waar Groot-Brittannië voorlopig nog bui ten staat en zich derhalve te onthouden van elke handeling of elk initiatief dat zou kunnen worden uitgelegd als in strijd met de bondgenootschappen die Italië binden aan andere mogendheden." Alles ^at con servatief is, ziet hier op naar De Gaulle, wiens voorbeeld de rechtse partijen graag zouden willen navolgen. Ondertussen is de samenkomst der lei ders van de vier partijen die de huidige regering steunen, achter de rug en heeft tot een gedeeltelijk resultaat geleid. De christen-democraten hebben beloofd dat nog voor de Kamers ontbonden worden hetgeen over zeven weken zal gebeuren twee van de vijf wetten die nodig zijn om de verdeling van het land in autonome gewesten mogelijk te maken, aan de Ka mers zullen worden voorgelegd. Verder verplicht Fanfani zich na de verkiezingen, die op 5 mei zullen worden gehouden, voort te gaan met de spoedige verwezenlijking van die onderverdeling van Italië in ge westen. De republikeinen en de sociaal-de mocraten hebben verklaard dat'zij zouden weigeren zitting te nemen in enige rege ring, die de gewesten niet als een van de voornaamste punten op haar programma zou zetten. Zo heeft Nenni ten dele zijn zin gekregen. Het socialistische partijbestuur is thans bijeen maar het is nog niet zeker of de sterke groep in de socialistische partij, die van mening is dat de christen-democraten zich niet hebben gehouden aan hun belof ten en die het kabinet-Fanfani daarom ten val wil brengen, tevreden zal zijn met wat werd bereikt. Zouden de socialisten verde re steun aan de regering onthouden, dan treden de republikeinse ministers af en wordt de crisis, die reeds een maand lang dreigt, een feit. Wij geloven echter niet dat het zover komen zal. Van onze correspondent) LONDEN De Cunard-stoomvaart- maatschappij zal dit jaar definitief beslis sen over de bouw van een nieuwe „Queen", ter vervanging van de 81.000 ton meten de „Queen Mary", welke thans 24 jaar oud is en nog vijf jaar mee kan. De op volger zal waarschijnlijk 55.000 ton me ten, dubbele schroeven hebben, een snel heid van dertig knopen kunnen behalen en plaats bieden aan 1850 passagiers in drie klassen. De kosten worden op twin tig miljoen pond sterling geschat. De op dracht voor een nieuwe „Queen" zou goed uitkomen met het oog op de toene mende werkloosheid in de scheepsbouw. Oorspronkelijk was het plan een nieuw reuzenschip van 75.000 ton te bouwen, waarvoor de regering financiële steun had toegezegd. Dit plan werd opgegeven om dat men vreesde dat een dergelijk schip niet meer rendabel is te maken. Er wordt echter een herleving van het zeeverkeer, speciaal in de toeristenklasse, geconsta teerd, zodat men alle hoop heeft dat een 'iuw, kleiner schip een goede kans maakt, indien dit in het winterseizoen voor vakantietochten kan worden gebruikt. (Vervolg van pag. 1) Het uitzenden van individuele specialis ten alleen is te weinig om van blijvend nut te zijn; het beschikbaarstellen van enorme geldsommen, zoals dat onlangs in de Kamer is bepleit, zou daarentegen wel eens te veel van het goede, en in sommi ge gevallen zelfs geheel nutteloos kunnen blijken. Want het kunstmatig overeindhou- den van ongezonde economieën kan niet het doel zijn van de hulpverlening aan onderontwikkelde landen, tenzij het steun gevende land daar politieke bedoelingen mee heeft. Het werkeijke doel moet zijn, de op technisch gebied achtergebleven volken te leren, zich zodanig te bekwa men dat zij op den duur hun achterstand op dat gebied kunnen inhalen en zichzelf kunnen helpen. Juist de kleine, politiek- onverdachte landen kunnen daar aanzien lijk toe bijdragen. En Nederland kan, ze ker nu het geschil om Nieuw-Guinea is opgelost, verwachten dat het tot die poli tiek-onverdachte landen wordt gerekend. Niet alleen Zwitserland, maar zelfs een nóg kleiner land Israel kan ons daarbij tot voorbeeld dienen. Ondanks de boycot van de Noordafrikaanse wereld wordt de technische hulpverlening van Is rael door verschillende landen in de rest van Afrika op hoge prijk gesteld. Waarom? Een Israëlische minister heeft het eens aldus geformuleerd:,, Onze grootste aan trekkelijkheid voor de onderontwikkelde volken is de kleinheid van ons eigen land". Ook wij Nederlanders kunnen ons gerust op dat standpunt stellen. Niet proberen mee te doen met de „grote broers", maar onze kracht zoeken waar die werkelijk ligt: in het ten algemene nutte gebruik maken van onze eigen geestelijke en tech nische verworvenheden. Advertentie Nieuwe Nescafé be waart de geur van de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker! üaff"-'- (Van onze correspondent) LONDEN De energieke en briljante Lord Hailsham, manusje van alles in de Britse regering, is door premer Macmillan belast met de leiding van de werkloos heidsbestrijding in het noordoosten van Engeland. Zijn taak kan eventueel tot de andere getroffen gebieden worden uitge breid. Hailsham is leider van het Hoger huis, minister van Wetenschappen en houdt toezicht op de ontwikkeling van de Britse sport. Hailsham was in 1959, toen hij voor zitter was van de Conservatieve partij, leider van de verkiezingscampagne, maar raakte daarna op de achtergrond, doordat er wrjjving bestond tussen hem en Mac millan. Een talentvol man als Hailsman kan echter niet blijvend worden gepas seerd. De Britse regering is van mening dat hoewel de structuurwerkloosheid in het noorden ernstig is er zijn meer dan een half miljoen werkzoekenden, voorna melijk uit de vroeger zo machtige zware industrie, welke moet worden ingekrom pen er geen reden bestaat voor paniek maatregelen. De fianciële verlichting gaat gestadig door: kredieten zijn verruimd, omzetbelasting is verminderd en de ren tevoet verlaagd. In officiële kringen verwacht mgn dat het ergste spoedig achter de rug zal zijn. Macmillan, die woensdagavond in Bir mingham zijn eerste grote rede in het nieuwe jaar hield, legde de belofte af dat de hulpverlening aan de werkloosheidsge- bieden bij alles voorgaat. De regering wil vooral de vestiging bevorderen van nieu we moderne industrieën, die grote moge lijkheden bezitten ter vervanging en aan vulling van de traditionele, welke thans een kwijnend bestaan lijden. Het grote probleem is het scheppen van een econo misch evenwicht tussen de overvolle, top activiteit tonende gebieden, zoals Londen en het zuid-oosten, en de rest van het land. BRUSSEL Bij de Belgische senaat is eindelijk een wetsontwerp voor het invoe ren van een rijbewijs in België ingediend. Tegelijkertijd wordt de uit 1899 daterende wet op het vervoer herzien en eveneens die van 1956 met betrekking tot de wette lijke aansprakelijkheid. Voorlopig zal het uitreiken van zo'n rij bewijs louter een formaliteit zijn. Het zal namelijk worden verstrekt aan iedereen die 21 jaar of ouder is en die bij de aan vraag verklaart dat hij de kennis en de vaardigheid bezit een auto of een ander motorvoertuig te besturen en dat hjj niet lijdt aan bepaalde lichaamsgebreken die her dat besturen kunnen beletten. Ten slotte voorziet er de wet in een schriftelijk examen over de kennis van het verkeersreglement. Een getuigschrift van een erkende autorijschool geeft echter vrijstelling van dit examen. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt iedereen, die ouder dan 21 is en die thans zijn rijbe wijs zal aanvragen, van het examen vrij gesteld. Het rijbewijs kan worden ingetrokken indien de bestuurder wordt betrapt op dronkenschap achter het stuur of wanneer hij door zijn schuld een ongeluk heeft ver oorzaakt, LONDEN (AP) De vakantiekamp-mil jonair Billy Butlin heeft een bod van 1 miljoen pond sterling (10 miljoen gulden) gedaan op het passagiersschip Queen Ma ry, dat over vijf jaar uit de vaart geno men zal worden. Butlin wil van het 81.237 ton metende schip een drijvend vakantiekamp voor de Engelse zuidkust maken. De president-commissaris van Cunard heeft dinsdag verklaard dat hij het 27 jaar oude schip graag zou verbouwen tot een luxe hotel, dat een ligplaats zou krij gen in het Caribische gebied. Advertentie Kant noch wal Was ik onlangs de eerste in West-Euro pa die een uitvoerige reeks voorspellin gen over 1963 heeft gepubliceerd, thans ben ik (wederom!) de eerste die in staat is die voorspellingen, op grond van streng- wetenschappelijke overwegingen, als kant noch wal rakende te diskwalificeren. Niet voor niets voer ik de spreuk: Semper Primissimus Immer d'Allereerste) op I mijn wapenschild. Maar ik ben ook in staat alsnog een nu definitieve onaanvechtbare reeks van hoofdmomenten anno Domini 1963 te publi ceren: De kwestie Berlijn zal weer urgent wor- den. Opstandjes in Zuid-Afrika en Rhodesie. Vorstelijke verloving. Moeilijke uren voor de heer Macmillan. Ene Tilanus voor het voetlicht. Moeilijkheden in Algerije, Tunis, Kongo, Huissen en Ghana. Bankroof in Londen. President Kennedy zal op tegenstand stuiten. Een nieuwe Vestdijk. Een zekere Jozef L. wordt Nederlands ambassadeur in Parijs. Plotselinge stijging van een aandeel (dat thans niet bij name vermeld kan wor den). Suriname krijgt een gouverneur. Onthulling van een schandelijk schan daal. De familie De Quay verhuist metter woon naar Noord-Brabant. Moeilijkheden in de radio- en televisie wereld. Een bank verwerft de meerderheid der aandelen van een hotelonderneming. De heer mr. Berkhouwer laat het er niet bij zitten. Een reputatie in opspraak. De dood van een handelsreiziger. Het Stedelijk Museum in Amsterdam krijgt een nieuwe directeur. Ernstige conflicten in Argentinië. Idem in Brazilië. Idem in Huissen. De heer mr. Berkhouwer laat het er niet bij zitten. Moeilijkheden in Venezuela. Een nieuwe Vestdijk. Teleurstelling bij de aanhangers van een voetbalclub. Gerommel in Bolivia, de Dominicaanse Republiek, Huissen en Paraguay. Let op Charles de Gaulle, Rudy Carrell, drs. Tilanus, Kenyatta, Tsjombe en u zelf. Vreugde in bepaalde kringen. Onthulling van het dubbele leven van een bekend persoon. Let op ene mr. Berkhouwer. Er zullen stemmen opgaan in vakvereni gingskringen die (billijkheidshalve) de werknemers niet alleen willen doen delen in de winst, doch ook in het eventuele verlies van de bedrijven waarbij zij werk zaam zijn. Vorstelijke blijde gebeurtenis. Advertentie Gevoelige snaren raken is altijd een bijzonder riskante aangelegenheid. De snaren blijken vaak lange tenen te zijn, en de eigenaars daarvan hellen zeer snel over »tot de mening dat men met boze opzet op deze kwetsbare lichaamsdelen trapt. Een van die zeer gevoelige tenen der publieke opinie wordt men vergeve mij de malle beeldspraak gevormd door de atoombom. Afgezien van het feit dat ik niet graag op een atoombom zou trappen, heb ik in een vorige beschou wing geenszins de bedoeling gehad, al die goedwillende, edele en idealistische strevers naar een betere en veilige we reld hun illusies te ontnemen, door te betogen dat het on zinnig is, zich „tegen" de atoombom te verklaren. Er is een stroom van monde linge, schriftelijke, onder tekende en anonieme protesten losgebroken, waarin de ver wijten in bonte variatie wis selen van „dom", „fatalis tisch", „neo-fascistisch", „re- clame-achtig" „teleurstellend" tot „kwaadwillig". Er waren bedroefde, geër gerde, wraakzuchtige en drei gende protesten bij, waarvan de bedroefde me het diepste hebben getroffen. Er waren ook ironische en satyrische brieven, zo in de trant van: „Weet de schrijver soms niet, dat er een anti-atoombomactie over de ganse wereld bestaat, waarin zich mensen van het hoogste niveau bevinden?" Of: „Is het u niet bekend dat één atoombom op ons landje vol doende zou zijn om er een dorre woestijn van te maken?" Natuurlijk is dat ironie. Die anti-atoombomactie is mij zeer wel bekend, aangezien ik er zelf lid van ben. En de uit werking van één atoombom op ons landje kan ik mij levendig voorstellen, al tracht de B.B. in haar beroemde brochures wat dat betreft wonderbaarlijk optimist te blijven. Het is heel jammer dat in die gewraakte beschouwing van vorige week het voorbeeld „atoombom" is gebruikt. Ik had met evenveel of even weinig recht een ander boosaardig verschijnsel als il lustratief exempel kunnen ne men. Het ging namelijk hele maal niet om de vraag of een kernbom en een kernoorlog genoegelijke of zelfs maar aan vaardbare zaken zijn, maar wel om het probleem of men kan volstaan met de verklaring dat men „er tegen" is. Ofschoon van mij geëist wordt dat ik de termen „onzin nig" en „ridicuul" zal intrek ken. kan ik daaraan niet vol doen. Ik meen zo vrij te mogen zijn het onzinnig en belachelijk te blijven vinden, dat de voor een totale-vernietiging vrezen de mensheid wordt opge scheept met de illusie, voor goed veilig en gelukkig te zul len wezen wanneer de re geringen een plechtige ver klaring van afschaffing zullen hebben getekend. Afschaffing van de atoom bom is het, waarop al die handtekeningen-petities en hooggestemde acties aandrin- afschaffing van een tech- voortbrengsel, dat in laboratorium van elk land kan worden vervaardigd, mits men er de technische en financiële armslag toe bezit. Eenvoudiger gezegd: de mens weet, hóe hij een atoom bom kan maken. Heeft de mens ooit in zijn miljoenjarige geschiedenis iets, waarvan hij wist hoe het gemaakt moest worden, niet gemaakt? Heeft de mens ooit iets afge schaft, voor de vinding waar van hij hemel en aarde had bewogen? Het woord afschaffen heeft een veelbetekenende, gerust stellende en definitieve klank. Het geeft de illusie van: ver nietigen, uit de wereld helpen, NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 gen: nisch ieder vergeten, voorgoed doen ver dwijnen. Maar de klank is gun stiger dan de praktische zin ervan. Want hoe handig en vaardig de mens ook in de loop der eeuwen geworden is, hij heeft tot dusver nog nooit kans gezien opzettelijk en doelbe wust iets te laten verdwijnen, dat tot het arsenaal van zijn kunnen en weten behoorde. Het is volstrekt strijdig met zijn natuur en zijn roeping, ge wonnen wetenschap te ver geten en gewonnen vaardig heid te verliezen. Integendeel, steeds verder, steeds verder, steeds verder is het onweer staanbare parool, dat de ge hele machine van het mense lijk vernuft in voortgaande be weging houdt. Toen indertijd in Amerika de fabricage van automobielen door moedige pioniers in ge brekkige werkplaatsjes werd aangepakt, en de eerste ve hikels op de straten versche nen, waren het niet alleen spot en hoon, waaraan de vervaar digers ten prooi vielen, doch er werden serieuze en zeer machtige „anti"-acties op touw gezet, die de afschaffing van deze vreemde, gevaarlijke en stinkende monsters eisten. De enkelingen die in de toe komst van hun produkt bleven geloven, moesten optornen tegen een stroom van tegen werking, sabotage en afwij zing. De „anti's" handelden uit edele overtuiging, humane mo tieven en liefde voor het leven. Zij voorspelden dood en on geluk. Wie wil weten waartoe hun protesten hebben geleid, mag nu een kijkje gaan nemen bij de fabrieken in Detroit, waar de fabriekshallen hun glan zende wagens afleveren bij duizenden. De voorspelling van dood en ongeluk is niet alleen uitgekomen, maar zelfs, droe vig genoeg, overtroffen. In onze tijd valt in het technisch beschaafde deel van de wereld op iedere duizend mensen per jaar één dode in het verkeer. Dat betekent in een land als het onze ruim twaalfhonderd doden per jaar, welk cijfer in vergelijking met andere lan den „gunstig" mag worden ge noemd. Maar de auto heeft het ge wonnen. Niet omdat zij van het begin af dat belangrijke industriële, economische en communicatieprodukt beloofde te worden, dat zij heden ten dage is, doch eenvoudig om dat de mens niet kon opgeven wat hij gevonden had. Misschien zou ik destijds, als ik tijdens het dreigend gejoel van een menigte rondom een puffende, ratelende auto zou hebben betoogd dat dit „anti"- geschreeuw onzinnig was, doch dat men zich liever zou moe ten beraden op de vraag hoe men de samenleving zou moe ten inkleden en organiseren om het nieuwe monster zo vei lig en voordelig mogelijk op te nemen, ook voor „fatalistisch" of „dom" zijn uitgekreten. Maar desalniettemin lijkt het mij toe, dat de tekortkoming van de maatschappij ten aan zien van het verschijnsel „auto" thans nog onnodig do den doet vallen, omdat zij ach tergebleven is in de voorzie ningen die nodig waren om de nieuwe vinding te beteugelen en te leiden: onze samenleving begrijpt heden ten dage nog steeds niet voldoende, dat de tijd die aan het „wegwensen" is besteed, onttrokken is aan het werk dat voor de snelle, drastische reorganisatie van het wegenstelsel noodzakelijk Het „wegwensen" is een za lig tijdverdrijf, dat welwillen de zielen voldane gevoelens kan schenken. Wanneer het bij de gratie Gods zou mogen ge lukken, de regeringen van vandaag te brengen tot plech tige afzwering van de atoom bom waardoor de snel ge vulde kinderhanden der uto pisten niet meer tot vuisten tegen de oorlog zullen worden gebald dan zullen over tien, twintig jaar nieuwe regeringen en nieuwe volksleiders in even plechtige verklaringen be togen, dat het voortbestaan van hun natie het gebruik van de atoombom tóch noodzake lijk maakt. Geen natie zal in een onverhoopte toekomstige oorlog vrijwillig ondergaan, omdat zij zich gebonden acht aan een belofte tot „afschaf fing" van jaren geleden. Een toekomst mét een atoombom ligt voor ons. Een toekomst die zal worden be paald door de uitersten van het menselijke weten en kun nen. Over vijftig jaar zal het kleinste kind weten, dat ons bestaan uit atomen is samen- geweven en dat atomen kun nen worden gesplitst. Maar we mogen hopen dat dan ook te gelijkertijd die kinderen zullen weten beter zullen weten dan wij hoe men op aarde moet samenleven zonder ge vaar te lopen dat een botsing van belangen eindigt in een hemelhoge paddestoel van vuur en verderf. En misschien zullen zij dan ook begrijpen dat eertijds, vér terug in de geschiedenis, de felle zwart-wit tegenstellingen werden gevoed door een mas saal gebrek aan begrip voor de goede kanten van het kwaad en de kwade kanten van wat men „reclame-aehtig" tot goed had uitgeroepen. Naastenhulp (I) in ons blad van gisteren Bourguiba verbiedt. De Tunesische com munistische partij heeft meegedeeld, dat de autoriteiten verdere werkzaam heid der partij hebben verboden. De partij telt naar schatting tweeduizend leden. Aan enkele linkse bladen werd verleden week een verschijningsverbod opgelegd. De Assoean-dam. President Nasser heeft de eerste steen gelegd voor een hydro- elektrisch krachtstation bij de Assoean- dam. De Egyptische president zwaaide lof toe aan premier Kroesjtsjev voor het beschikbaar stellen van leningen voor de aanschaf van de benodigde machine rieën, en bracht hulde aan de Russische technici en arbeiders. Brandend verlangen. De 69-jarige moeder overste van een ziekenhuis in de Beier se stad Pfarrkirchen heeft bekend, dat zij brand heeft gesticht in haar zieken huis, uit woede over het feit, dat de na burige stad Simbach wel een nieuw ziekenhuis kreeg, en haar stad niet. Zij had hiermee willen bewerkstelligen dat er een nieuw ziekenhuis moest worden gebouwd. Kapotte spullen terug. De Chinezen heb ben een grote hoeveelheid beschadigd oorlogsmaterieel, dat Indische troepen in het grensgebied hadden achtergela ten, teruggegeven. De Chinezen hadden hiervoor een groep Indische functiona rissen uitgenodigd. De bijeenkomst werd door de Chinezen gefilmd. Verrassing voor Hollywood. De uit Rus land afkomstige filmproducent Boris Morros, die gedurende twaalf jaar op trad als lid van de Amerikaanse con traspionage, is in New Yrok op 68-jari- ge leeftijd overleden. Over zijn contac ten met Russische agenten, die hem hielden voor één der hunnen, bracht Morros in 1957 verslag uit aan een com missie van het Amerikaanse Congres. Zijn onthullingen waren een verrassing voor Hollywood. Radioactieve sneeuw. De universiteit van Hirosjima heeft bergbeklimmers ge waarschuwd tegen het drinken van ge smolten sneeuw, vanwege de abnormaal hoge radioactiviteit. De radioactiviteit is sedert 29 december 10 maal groter dan normaal; dit wordt toegeschreven aan de Russische kernproeven in het poolgebied.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3