Velsen zoals in 1962 en het reilde en zeilde wat er zal komen Waakzaam ten aanzien van wat in omgeving gebeurt OPRUIMING! GRAMMOFOONPLATEN Het centrum van Velsen M\ Nestor van Velsens raad vraagt aandacht voor samenwonenden Woningbouw en woningzoekenden lang niet in goede verhouding STOFZUIGERS VERLICHTINGS-ARM ATUREN 1 DISCO Noordzeekanaalgebied „Duin en Kruidberg" Elk jaar erger r In eti om de stad en DONDERDAG 10 JANUARI 1963 Stichting Rijnmond' Noordzeekanaal lanen telefoon 4262 Contacten WÊÊÊÈimWM WËÊÊm HP|i KORTING 20-70% KORTING 20 Philips producten speciaalzaak Plein 1945 no. 4 IJmuiden telefoon 6561 Jubilaris J. Vrugt kreeg onderscheiding Ir. G. W. van der Helm in Beverwijk gehuldigd Erwtensoep duur h Wethouder Kaebisch krijgt portefeuilles A K BURGEMEESTEE MR. J. C. BüHRMANN heeft gisteravond, by de aanvang van de eerste openbare gemeenteraadsvergadering in dit jaar enige vraagstukken ge noemd, die de raad in de naaste toekomst zullen worden voorgelegd. Na een terugblik op 1962, kwam de voorzitter van de Velsense gemeenteraad tot een nadere beschou wing van de planologie met betrekking tot het Noordzeekanaal, de Stichting Eön- mond-Noordzeekanaal en de bestuurlyke indeling van de IJmond. Over de planologie met betrekking tot het Noordzeekanaal zei mr. Bührmann, dat de zogenaamde Commissie Prinsen in 1962 het rapport De Bussy heeft behan deld, De voorzitter wees er op, dat de raadscommissie op de hoogte is van wat in de commissie-Prinsen gebeurt. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels, op grond van de unanie me adviezen, bepaald, dat er geen kanaal parallel aan het Noordzeekanaal zal ko men. Voorts heeft de commissie-Prinsen het college van Gedeputeerde Staten gead viseerd een streekplan voor het gehele kanaalgebied te ontwerpen. De Gedeputeerde voor de planologie, mr. Westermann, heeft reeds publiekelijk geuit, dat hij voorstander van een dusdanig plan is. De commissie-Prinsen heeft voorts gead viseerd, vooruitlopende op de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening, dat de le den van de commissie (Amsterdam, Vel sen en Zaandam) vooraf desiderata zou den kenbaar maken, straks uit te brei den met de overige gemeenten in het ka naalgebied. Het stemt, aldus mr. Bührmann, tot voldoening, dat met het maken van een streekplan voor het kanaal de weg van de gewone rechtsgang wordt bewandeld. Het overleg tussen Amsterdam, Velsen en Zaandam is geopend. „Ik mag in dit ver band er op wijzen, dat het overleg met Zaandam, ook buiten de directe proble men met betrekking tot het kanaal, in tensief is. De zienswijze van de beide ge meentebesturen lopen vruchtdragend, vrijwel parallel," zo vervolgde de voor zitter. In hoeverre het Haarlemse initiatief om te komen tot een samenspraak met alle gemeenten nabij het kanaal, valt te rij men met het standpunt van de commissie- Prinsen, dient te worden afgewacht. Ter verklaring diene, dat Haarlem geen deel uitmaakt van deze commissie. De commissie-Prinsen neemt aan het einde van deze maand het economische rapport van de commissie-Führi Snet- lage in behandeling. De raadscommissie wordt daarna, zoals gebruikelijk, ingelicht. De doelstelling van deze stichting, na melijk om in de ruimste zin van het woord bekendheid te geven aan de om vangrijke werken ter gelegenheid van de havenmond van IJmuiden en de huidige en toekomstige belangen in het licht te stellen, welke voor het gehele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstandkoming van deze werken zijn verbonden, is thans door de Raad en vrijwel de gehele pers begrepen. „De raadscommissie wordt door mij, als lid van de stichting, en meer nog door de wethouder, die zitting heeft in het uit voerend comité, van stap tot stap op de hoogte gehouden", zo verzekerde de voor zitter. Alle gemeenten, dus ook die, welke geen deel uitmaken van de stichting, en maar even belang bij de gang van zaken zouden kunnen hebben, zullen door communiqué's rechtstreeks op de hoogte worden gebracht. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie Wl r» tr C D MARKTPLEIN In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemees ter mr. J. C. Bührmann gisteravond, in Velsens raadzaal „voor de laatste maal" aandacht geschonken aan de veel bespro ken verkoop van het hotel „Duin en Kruid berg" door de eigenaar, de heer J. Th. Cremer te New York, aan de Nederland- sche Handel Maatschappij. „Een verkoop, die tot gevolg had, dat „Duin en Kruidberg" thans als restaurant en als hotel is gesloten. De publieke afkeuring van deze verkoop door uw raad op 25 januari 1962, was mede gebaseerd op het oordeel van de Kamer van Koop handel en het bedrijfsleven in Kennemer- land. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben. Hoewel aanvankelijk als motief voor de verkoop heeft gegolden, dat be> paalde buitenlanders ook tot het hotel wer den toegelaten, is achteraf gebleken, dat het hotel als gevolg van een banale ruzie tussen eigenaar en pachter van de hand is gedaan! Overigens is het onverklaarbaar, dat de Handelmaatschappij, zonder daarin de Ka mer van Koophandel, het gemeentebestuur of de Hoogovens, waarmede zij zo nauw gelieerd is, te kennen, tot de koop heeft besloten en daardoor het bedrijfsleven in die mate frustreert, dat de transactie in Kennemerland en daarbuiten grote erger nis heeft verwekt. Voor de bedrijven van het kwaad had moeten gelden, om deze filippica te besluiten, het andere spreek woord: Bezint, eer gij begint. Het vervallen van „Duin en Kruidberg", vooral als restaurant, bracht problemen met zich. Onderzocht wordt thans of de bijgebou wen van „Beeckesteyn" een oplossing zou den kunnen bieden. Vast staat dat het bedrijfsleven grote interesse toont", aldus Velsens burgemeester. De vlottende schuld der gemeente Velsen bedroeg per ultimo december 1962: 4'It miljoen gulden. Verwacht mag worden, dat binnen kort wederom een vaste geldlening zal moeten worden gesloten, teneinde tot consolidatie te komen. De voortgaande bouw van het stadhuis en de aankoop van „Eex", zomede de kosten van en kele andere kapitaalsobjecten zijn oor- taalt van toenemende kapitaalsuitga ven die, aanvankelijk te financieren met kasgeldleningen, tijdig in vaste le ningen moeten worden omgezet. Ook voor het dienstjaar 1963 is een sluitende begroting aangeboden. Op 7 juni 1962 bracht de minister van Binnenlandse Zaken, vergezeld van de se cretaris-generaal van zijn ministerie, de commissaris der koningin en twee leden van Gedeputeerde Staten, een bezoek aan de IJmond om zich te oriënteren inzake, de bestuurlijke indeling. Aan het einde van zijn bezoek deelde de minister mede, dat hij spoedig zou beslissen of hij al dan niet een wetsontwerp, houdende de sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk, zou indienen. In de vergadering van de vaste commis sie voor Binnenlandse Zaken van 17 okto ber 1962 over de begroting 1963 antwoor- de de minister op gestelde vragen, dat hij nog geen beslissing had genomen, omdat hij het college van Gedeputeerde Staten had opgedragen alsnog een nad'er advies uit te brengen. Bij de behandeling van het streekplan IJmond-Noord door de Provinciale Sta ten op 11 december 1962 bleek, dat Gede puteerde Staten het gevraagde advies aan de minister nog niet hadden uitgebracht. Burgemeester Bührmann zei hierover het volgende: ,Ik zou hiermede hebben volstaan, ware het niet, dat een dezer dagen in de Pro vinciale Staten een motie is ingediend, beogende deze Staten een verzoek te doen richten aan de minister van Binnenland se Zaken om een wetsontwerp tot sa menvoeging van Beverwijk met Heems kerk tot één gemeente bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aanhangig te ma ken. Het staat buiten kijf, dat de Provinciale Staten krachens art. 147 der Grondwet (en ter uitwerking daarvan ingevolge art. 77 der Provinciewet) het - recht van petitie bezitten. Aan de andere kant staat vast, dat de wet (i.e. de Gemeentewet) ten aanzien van grenswijziging een bepaalde procedure heeft uitgestippeld (v.g. art. 157 e.v.). In deze procedure hebben niet de Provinciale Staten een taak, maar de Gedeputeerde Staten. Zij, en niet de Provinciale Sta ten, ontvangen onder andere in openbaar gehoor en brengen advies vit aan de mi nistGr. Dat getracht wordt het petitierecht te hanteren op een wijze, dat daarmede een wettelijk voorgeschreven procedure wordt doorkruist, lijkt dus weinig elegant niet alleen, maar zelfs in strijd met een juiste opvatting van de staatsrechtelijke verhou dingen". Wanneer wij het terrein van de inter gemeentelijke contacten overzien, dan mag gesteld, dat dit thans beslist overzichte lijker is dan een jaar geleden. In Velsens gemeentelijke huishouding is dit te danken aan de samenstelling in haar huidige vorm, van de raadscommis sie voor economische zaken. Het college houdt de commissie vrijwel van stap tot stap op de hoogte. In overleg met de commissie wordt bepaald welke gegevens, via de fracties, rijp zijn voor de raad. Deze wisselwerking gaat vruchten afwer pen. De raad gaat niet voortijdig discussië ren en toch is men, eventueel onder ge heimhouding op de hoogte. De betekenis van de commissie blijkt uit het feit, dat bij iedere vergadering een of meer wethou ders de burgemeeester als voorzitter der commissie vergezellen. Het voordeel, dat nu geboekt is, is twee- V -y^wy V y Burgemeester mr. J. C. Bührmann ledig. De onrust bij de raad vermindert, omdat men beter geïnformeerd is en het college weet, voor de onderhandelingen, wat de raadscommissie denkt. Zuid-Kennemerland Een ambtelijk economisch rapport Haar- lem-Velsen is gereed. De resultaten van de bespreking komen in de economische commissie aan de orde. De samenspreking tussen de 8 Zuid-Kennemerlandse gemeen ten vindt gestaag en bevredigend voort gang. Op 25 januari zal Velsens gemeentebe stuur als gastheer optreden. De perio dieke werkvergadering, met niet minder dan 8 burgemeesters, 27 wethouders en 8 gemeente-secretarissen, wordt dan in Velsen gehouden. De contacten lopen via commissies, bestaande uit de portefeuille houders der verschillende gemeentebestu ren, terwijl ook de secretarissen een com missie vormen. Advertentie De heer J. Vrugt, voorman in algemene dienst bij de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder en Zonen n.v. in Velsen-Noord, was woensdag jongstleden veertig jaar werkzaam bij genoemd bedrijf. Namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel werd de jubilaris voorts, wegens langdurige trouw, overhandigd het vererend getuigschrift en de grote zilve ren legpenning, terwijl mevrouw Vrugf een ingelijste foto van haar man kreeg. Tot zijn grote spijt moest de directeur vaststellen, dat waarschijnlijk een postale vertraging de oorzaak was, dat de konink lijke onderscheiding, die de heer Vrugt is ten deel gevallen, niet tijdig was aange komen. Doch wat in het koninklijke vat zit, verzuurt niet. Ook ten huize van de familie Vrugt, aan de Noorerwijkweg te Beverwijk, was de belangstelling groot en ook hier waren naast persoonlijke gelukwensen vele ge schenken. ONTHEFFING DINSDAGMIDDAG- SLUITING. In verband met de komende opruimin gen, heeft het gemeentebestuur van Beverwijk voor dinsdag 15 januari ont heffing van de middagsluiting verleend. De rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm voor het gebied Amster dam en omstreken, waartoe ook Kenne merland behoort, is woensdagmiddag tij dens een receptie in Beverwijk, in ver band met zijn zilveren ambtsjubileum door velen gelukgewenst. Niet minder dan veer tien burgemeesters waren in het erecomi- té ter huldiging van de jubilaris, onder an deren de burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk. De heer Van der Helm had buiten hul digende toespraken ook geschenken in ont vangst te nemen. Op de Beverwijkse veiling bracht een kilo prei twee gulden op en een selderijknol ongeveer een gulden. Uien werden voor 50 cent per kilo geveild en winterpeen noteerde dertig centen per kg. Kas-andijvie deed 0.55 per kilo. De noteringen worden woensdag: Andijvie 100155; prei 140210; boeren kool 3555; rodekool 2546; groenekool 1626; spruiten 130185; uien 3547; sel derijknollen 3573; winterpeen 2232 en waspeen 1862. „Wanneer ik nu ga spreken over het centrum van Velsen, dan bedoel ik daar mede het centrum in de toekomst, name lijk IJmuiden (oost)", aldus burgemeester Bührmann. Geografisch en aan de hand van de stedebouwkundige plannen was en is IJmuiden (oost) bestemd voor centrum. Hoe is nu de stand van zaken anno 1963? Goede verkeersaders; Lange Nieuwstraat naar het Westen, Zeeweg naar het Zuiden, de Noostraat Stationsweg naar Oost en ftoard korxien in het centrale desl ^an de gemeente samen. Het nieuwe s.tadhuis op het Plein 1945 gaat dit centrum accentueren. Nu de gemeente het Rex-theater heeft gekocht en dus de bouw van een schouw burg vervalt, komt het mr. Bührmann goed voor met betrekking tot het terrein, dat bestemd was voor schouwburg, af te wachten, alvorens er een bestemming aan te geven, wat het silhouet van het stad huis aan het Plein 1945 gaat brengen. Over een jaar kan men dit weten. Misschien gaat het stadhuis zo domineren, dat men straks blij is dat het Plein 1945 aan de overzijde van de Lange Nieuwstraat, dus het terrein waar nu Albeit Heijn korte tijd staat, geheel of gedeeltelijk bij het Plein te trekken. „Ik wijs op de situatie bij het Rotterdam se stadhuis aan de Coolsingel, waar het bevrijdingsbeeld aan de overkant van de straat is geplaatst. Het is goed, dat deze mogelijkheid in IJmuiden niet uitgesloten is. Wel zou ik reeds thans willen pleiten voor de overige afbouw van het Plein 1945. Ik noem een hotel, met terras s.v.p. de Amsterdamse Bank en de overige terrei nen, die reeds verkocht zijn", aldus mr. Bührmann. Het Rex-theater dient, als schouwburg bioscoop, bij dit centrum te worden be trokken. Behalve het uiterlijk van dit ge bouw dat aanmerkelijk dient te worden verbeterd, moeten er parkeerterreinen ko men, het plein bij „Rex" en de Groene- weg dienen, door een moderne verlichting, aan de Zeeweg te worden gekoppeld. De directie van de N.Z.H.V.M. heeft haar medewerking toegezegd om het Rex Theater beter bereikbaar te maken per autobus. De directie van de N.Z.H.V.M. toont ver der begrip voor het streven van het ge il 1 <f&sy/s//&Ws/'',s//sy/>fo/ÜMS/V/ /s/s. V. sss/sSs/k/y/ss///,'/,, s/SS s/S, De hardbevroren sneeuw heeft de IJmuidense jeugd een nieuw moge lijkheid. opgeleverd: de architectuur. De recente TV-uitzending over Nanook de Eskimo heeft zijn doel blijkbaar niet gemist, want op de foto ziet men, hoe kinderen in de Radarstraat sneeuwhutten en -forten hebben ge bouwd, die maar weinig voor die van Eskimo's onderdoen. meentebestuur om naast de bestaande bus verbinding met Velsen (noord) een bus verbinding tot stand te brengen, waardoor profijt kan worden getrokken van de nieu we pontverbinding en Velsen (noord) nau wer kan worden verbonden met het cen trum van de gemeente. Samen met de sectie Velsen(noord) van de Velser Gemeenschap zullen de mogelijk heden daartoe worden onderzocht. In 1963 zal de raad dienen te beslissen, wat er met het terrein, bestemd voor Cen traal Kantoorgebouw, gaat gebeqrep. Aan de ene kant Staat het hoofdbestuur van de P.T.T. bij wijze van spreken te springen om IJmuiden een hoofdpostkantoor^ te geven, aan de andere kant dienen er waar borgen te zijn, dat bepaalde gemeente lijke diensten in dit gebouw worden onder gebracht. „Het verheugt mij, dat aan de Lange Nieuwstraat Vroom en Dreesmann in het afgelopen jaar is verschenen doch ook de terreinen voor C A en Bijenkorf (Hema) dienen te worden bebouwd. Ik zou derhalve willen pleiten voor de afbouw van het centrum van de gemeen te en daarnaast voor de definitieve plan ning van de huisvesting van de gemeen telijke diensten. Het hoofdbureau van politie, de over dekte zweminrichting „Velser Bad", H.B.S. en technische school reken ik, qua ligging, tot het centrum", zo besloot burgemeester Bührmann. De openbare vergadering van de Vel sense gemeenteraad had gisteravond een buitengewoon vlot verloop. De nieuwjaars rede van de voorzitter, waarover men el ders in dit blad kan lezen, nam de mees te tijd in beslag. Nadat burgemeester Bührmann zijn rede had besloten met het uitspreken van de wens, dat in dit jaar vele goede, in onderling overleg tot stand gekomen besluiten het licht zouden zien, klonk uit de raad een hartelijk applaus op. De nestor van de raad, de heer J. de Groot kreeg daarna het woord. Hij dank- De heer J. de Groot te namens de raadsleden de voorzitter voor het duidelijk overzicht en de wijze waarop verschillende belangrijke aangele genheden naar voren waren gebracht. Spre ker merkte op, dat de voorzitter, in te genstelling tot vorig jaar, niet uitvoerig was geweest ten aanzien van de woning nood in de gemeente. De heef De Groot wees in het bijzonder op de ellende die veroorzaakt wordt door samenwonen. Jon ge echtparen, gedwongen om op „ge meubileerde kamers" te wonen, worden dik wijls uitgebuit; het spaargeld, bedoeld om straks eigen meubeltjes te kopen, ver dwijnt in de buidel der verhuurders. De politieke partijen doen goed minder ver kiezingspropaganda te maken en meer te doen om bovengeschetst kwaad te bestrij den. Ten aanzien van de plannen in het Noord zeekanaalgebied wees spreker op het ge vaar van nog minder recreatiegelegenheid per inwoner. De raad heeft zich overigens nog niet uitgesproken over een streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. De heer De Groot besloot met het uit spreken van de hoop, dat de wensen van de voorzitter zullen worden verwezenlijkt Het aantal woningzoekenden te Velsen bedroeg per 11 december 1962 niet min der dan 2619 als volgt verdeeld: samen woningen 716; migratie 367; afbraak 75; trouwlustigen 949; onoplosbare gevallen (grootte gezin) 9; urgentie of bijzonder besluit B. en W. 99; reeds in bezit van woning 195; elders wonenden 141; duplex- gevallen 33; ontruimingen dienstwoningen 12; ontruimingen kantonrechter 7; beschik kingen minister Maatschappelijk werk 26. Op 13 december 1962 waren in aanbouw 1018 woningen, waarvan 643 woningwet woningen, 271 premiewoningen en 104 wo ningen in de vrije sector. In de woning wetbouwsector: Pleiadenplantsoen IJmui den 90; Schutterstraat IJmuiden (bejaar den) 14; Burg. Weertsplantsoen Santpoort 75; Orionweg IJmuiden 60; Bellatrixstraat IJmuiden 54; Orionweg t.o. Bellatrixstraat 144; Boelenstraat IJmuiden 42; terwijl binnenkort in aanbouw komen: de Gilden Velsen-noord 164. In de premiebouw: Flink Santpoort 72; Eridianusstraat Woningstichting 34; Sirius- straat Woningstichting 150; Boelenstraat 15. Vrije sector: Santpoortse Dreef 6; Bn- nioplein 48; Brederode's Bouwbedrijf (Santpoort-noord) 50. Mr. J. C. Bührmann zei hierover in zijn gisteravond gehouden jaarrede nog het volgende. Een eenvoudige rekensom zou de con clusie wettigen, dat de nood spoedig is opgelost. Men weet, dat dit niet zo is Elk jaar heeft Velsen 500 nieuwe echt paren, maar afgezien daarvan, het laatste jaarverslag van de Economische Techno logische Dienst van Noord-Holland meldt, dat de personeelsbeztting van de indus trie in Amsterdam en de Zaanstreek een vrij constant beeld geeft, waartegenover de IJmond nog steeds een krachtige in dustriële expansie te zien geeft. Het gebied van de IJmond huisvest 13,3 percent van de industrie in Noord-Holland, doch trok niet minder dan 42,1 percent van de toeneming. In 1961 nam de in dustrie in Amsterdam en de Zaanstreek 555 man op. De IJmond 1798 man. Hoewel deze 1798 man niet uitsluitend onderdak in Velsen behoeft, is het duide lijk, dat ook onze gemeente met betrek king tot de toename van de werkgelegen heid de lasten draagt. Het is een somber beeld. Van de zijde van het college is daarnaast in mineur gewezen op de gron den, die nog voor woningbouw beschikbaar zijn. In plan-Zeewijk kunnen nog 2098 wo ningen komen en in Velsen (oost) cir ca 200. De uitbreidingsplannen zijn niet statisch. „Het is wonderlijk te moeten ervaren (ik denk nu zijdelings even aan het strandplan), dat de overheid en ik be doel primair de rijks- en provinciale over heid de gemeentelijke overheid komt pas daarna aan bod achter de feiten blijft aanlopen. Gouverner, c'est prévoir" aldus burgemeester Bührmann in zijn gis teravond uitgesproken jaarrede. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN. Anna J.. d. van A. F. Inpijn en J. C. van der Steeg; Petra S., d. van P. J. Hummelen en F. van Eijck; Pieter H., z. van A. Waasdorp en M. J. Sonius; Suzan ne L., d. van F. Meijer en J. A. P. Kleijn; Jeroen A. M., z. van B. M. Roczekrans en F. G. Wolke; Catharina, d. van B. F. Meije- rink en M. Nagtegaal; George H., z. van G. H. van Son cn A. J. M. Groeneveld; Hendrik, z. van M. Jacobs en H. A. Cats Klopping; Johanna M G., d. van P. J. Ab- dala en H. Bremer; Petrus W. C., z. van C. de Graaff en G. C. Bierman; Bernardine J., d. van C. Motshagen en G. Bakker; Frank, z. van C. D. Liefting en M. W. M. Ceton; Apolonia, d. van A. J. van Wessem en A. A. Paul; Wilfridus M., z van N. A. A. Rozen straten en A. M. G. Nijssen; Robert G., z. van G. R. Hofland en W. C. Schotvanger. ONDERTROUWD: J. Lottermans en T. van den Burg; A. A G. Horeman en J. Pieters; P. A. van der Lee en J. A. Spruit. GETROUWD: J. C. van den Booren en M. Hartog; B. J. van der Zijl en G. J. Ap pelman; V. A. Kleve en C. L. Regoort. OVERLEDEN: I. Kunst, 79 j„ geh. gew. met C. H. van den Bovenkamp; H. J. H. van den Berg, 67 j., geh. met T. Smit; H. de Lange, 81 j., geh. gew. met A. Emans; H. Hulscher, 62 j„ ongeh.; J. Bijl, 82 j., geh. gew. met B. Altenburg. onder de vertrouwde en gewaardeerde lei ding van mr. J. C. Bührmann. Aan het einde der vergadering verzocht en kreeg de heer De Groot nog het woord, om de dankbaarheid van de raad te ver tolken voor het uitstekende werk, dat in deze strenge winter is verricht door de gemeentelijke reinigingsdienst. De raad toonde zijn instemming door applaus. De aanschaf van apparatuur voor het ophalen en afvoeren van huisvuil en het verspreiden van rioolslik, alsmede de her profilering van de Hagelingerweg gaven aanleiding tot enige discussie. Deze en al le andere voorstellen van B. en W. wer den goedgekeurd. De raad benoemde ir. D. N. Dammers, te Velsen-zuid, opnieuw tot lid van de commissie van toezicht op de Rijks Hoge re Burgerschool. Herbenoemd tot leden van de commissie van toezicht op de Mevrouw Dr. J. van den Bergh van Eysinga-Eliasschool wer den mevrouw C. P. J. Anten-Butzelaar te Driehuis, en mevrouw E. van Monsjou- Krijger te IJmuiden. De portefeuilles welke door de onlangs overleden wethouder Rentenaar in Bever wijk werden beheerd, zijn thans overge nomen door wethouder F. R. W. Kaebisch. Dit betreft volksgezondheid, sport en volkshuisvesting. Met uitzondering echter van de voorbereidingen voor het zwem bad, waarmee wethouder Vessies zich nog blijft bemoeiën. De burgemeester van Velsen heeft tij dens de gisteravond gehouden openbare raadsvergadering felle kritiek geleverd op Provinciale Staten en Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland. Aanleiding hiertoe was de wijze waarop in de vergadering van de Provinciale Staten het agendapunt met betrekking tot het door de minister van Binnenlandse Zaken gevraagde advies over een eventuele samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk is be handeld. Mr. Bührmann stelde, dat Provinciale Staten het recht van petitie hebben, maar dat aan de andere kant in de procedure ten aanzien van grenswijziging niet Pro vinciale Staten doch Gedeputeerde Staten een taak hebben. Provinciale Staten zijn niet bevoegd een oordeel uit te spreken, slechts Gedeputeerde Staten zijn hiertoe door de wet geroepen. Weinig elegant, zelfs in strijd met de juiste opvatting van de staatsrechtelijke verhoudingen, zo noemde hij de wijze waarop het petitierecht hier is gehan teerd. Wij brengen hierbij in herinnering, dat van de aanvang af de kwestie van de eventuele samenvoeging voor Velsen niet goed te verteren is geweest. R|pds op 24 april 1961 werd in de vergadering van het Adviescollege voor het IJmondgebied door de voorzitter (de burgemeester van Vel sen) opgemerkt, dat in het voorontwerp van wet de ene gemeente werd gevoegd bij de andere. Mr. Bührmann meende toen met nadruk te mogen zeggen, dat het Pro vinciaal bestuur, de verhoudingen in de IJmond kennende, de zaak wel subtieler had kunnen behandelen: het was beter om Beverwijk en Heemskerk op te heffen en een nieuwe gemeente in te stellen. Het waren de Beverwijkse leden van het adviescollege, die zich daartegen verzet ten. Maar toen later het voorontwerp werd gewijzigd, zoals de voorzitter had gesug gereerd, noemde ieder het een verbete ring. Het doet wel zeer wonderlijk aan, dat gedeputeerde Westermann thans (zie het verslag van de vergadering van Provincia le Staten in onze krant van gisteren) spreekt van een „psychologische blunder" doelende op het voegen van Heemskerk bij Beverwijk, zoals in het voorontwerp van wet (gemaakt door G.S.!) aanvanke lijk stond en welke formulering, volgens de heer Westermann nu, in Heemskerk zo veel kwaad bloed heeft gezet. Het resultaat, dat in het Provinciehuis te Haarlem uit de bus is gekomen, moge dan teleurstellend zijn voor Heemskerk, hopeloos ziet men de zaak daar niet in. De minister zou het niet meer kunnen klaarspelen; hij zou de handen vol heb ben met de kwestie Bijlmermeer, die voor rang heeft, zo meent men daar. De tijd en die is inderdaad zeer kort. want de verkiezingen staan voor de deur zal leren, of dit al dan niet goed is gezien. En hoe zullen dan, als het goed gezien zou blijken, de nieuwe minister en even tueel de nieuwe Kamer over deze kwes tie denken?

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5