Positie zeescheepvaart niet beter ondanks groei wereldhandel Vlagdiscriminatie is meest verontrustende probleem Doeltreffende bestuursvorm agglomeratie Amsterdam in voor studie Voor streekplancommissie is nog onvoldoende werk th li i r dbLiinnn s Formosa-saboteurs in China actief Regering licht Tweede Kamer in over de K.L.M. Honden nu weer in Naco-bussen Elf TBC-gevallen in Veghel Parijs wordt duur voor autobezitter PROVINCIALE STATEN Provincie wake tegen lucht verontreiniging I I 1/ n H i' Soekarno over de betrekkingen met Nederland Kritiek op pleidooi voor gratie DONDERDAG 10 JANUARI 1963 Stteeds meer discriminatie Duitse helikopter redt twee Urkers Zweeds schip gehavend bij botsing met Amerikaan Ook „nachtparkeerders" zullen moeten betalen In het jaar 1962 heeft de groei van de wereldhandel, alsmede van het overzees vervoer als belangrijke component hiervan, zich voortgezet. Hoewel deze groei, naar voorlopige gegevens, iets sterker was dan in 1961, heeft de eruit voortvloeiende vraag naar vervoerruimte de positie van de zeescheepvaart en met name van het droge- ladingvervoer niet kunnen verbeteren. In itstgenoemde sector was het algemene beeld zelfs aanzienlijk minder gunstig dan in 1961. Zo beliep de omvang van de opgelegde tonnage het viervoudige van die aan het begin van het jaar, terwijl de trampvrachten het laagste niveau van de naoorlogse periode hebben bereikt. Hiertegenover zijn in dezelfde periode de kosten zeer belangrijk gestegen. Het vrachtenniveau wordt belangrijk ge drukt door de bulkcarriers van 18.000 dwt en groter welke vooral in de transatlan tische graan-, kolen- en ertsvaart worden ingezet. Slechts deze schepen konden in deze vaart nog een matig bruto exploi tatieresultaat dus vóór toepassing van afschrijvingen opleveren. Een bescheiden lichtpunt in het geheel is de situatie in de tankvaart. De toe neming van het overzees vervoer van olie bracht mede, dat de omvang van de op gelegde tonnage in deze sector iets ver minderde. Het vrachtenpeil lag in de ver schillende maanden van het jaar iets, doch niet veel, hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1961. Aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging. Als gevolg van deze wat verbeterde olie- vrachten en anderzijds de uitzonderlijk lage graanvrachten is het graanvervoer door tankers sterk verminderd. Op be paalde routes zijn de tankers zelfs geheel uit de graanvaart verdwenen. In de lijnvaart bleven de tarieven onder invloed van de lage trampvrachten ge drukt, terwijl de kosten bleven toenemen. Omvang vloot toegenomen Beziet men nu de omvang van de Neder landse koopvaardijvloot, dan blijkt deze in de periode van 1 januari 1962/ultimo no vember 1962 met 163.000 b.r.t. te zijn toe genomen, als volgt gespecificeerd: Periode 1/1-30/11 '62 Nieuwe schepen Afgev. oude sch. Toeneming Droge lad. Tankers Totaal b.r.t. b.r.t. b.r.t. 176.000 167.000 343.000 129.000 51.000 180.000 47.000 116.000 163.000 wetgeving in haar nieuwe en verscherpte vorm moet worden vastgesteld, dat de consequenties nog ernstiger waren, dan aanvankelijk werd gevreesd. Een en ander leidde reeds tot ontbinding van een belangrijke conference in de vaart tussen Europa en de Verenigde Sta ten, terwijl op andere routes van en naar de Verenigde Staten dc vervoersverhou- dingen meer en meer werden scheefge trokken. Doch zelfs al zou de toepassing van de gewijzigde Shipping Act tot minder ernsti ge klachten aanleiding hébben gegeven, dan nog dient men vooral oog te hebben voor de navolging, tot welke deze intro ductie van eenzijdige •overheidsinmenging in de vrije functionering der conferences kan leiden. Juist de zeescheepvaart met haar uitgesproken internationaal karakter kan onmogelijk dulden dat eenzijdig op scheepvaartpolitiek gebied wordt ingegre pen. Zou het slechte voorbeeld van de Ver enigde Staten navolging vinden, dan moet gevreesd worden dat het conferencesys teem, dat al zovele jaren zijn betekenis heeft bewezen, zowel voor reders als voor verschepers, die belang hebben bij regel matige lijndiensten en een zo groot moge lijke stabiliteit van het vrachtenniveau, zich niet zal kunnen handhaven, waardoor een chaotische toestand op het gebied van het zeevervoer zou worden geschapen. Overtonnage moet verminderd Ook de Nederlandse koopvaardij deelt I uiteraard in de ongunstige situatie, waarin de wereldscheepvaart zich bevindt. On danks de uitermate slechte toestand van de vrachtenmarkt, hoopt en verwacht zij door het toepassen van een zo groot moge lijke efficiency in de bedrijfsvoering de ge- Deze toeneming van de Nederlandse I moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden koopvaardijvloot werkt uit op ruim 3 per- me(je dank zij de voorzichtige financiële 'cent van de vlootomvang per 1 januari 1962, welk percentage vrijwel gelijk is aan het groeipercentage van de wereldvloot in de periode medio 1961/medio 1962. De gemiddelde leeftijd der schepen is thans 9'/« jaar, hetgeen zeer bevredgiend kan worden genoemd politiek die in de goede jaren werd volgd. Zij is er zich voorts terdege van bewust, dat, indien de wereldvloot in te sterke mate blijft toenemen, herstel zal uitblij ven. Zij is derhalve bereid tot medewer- king aan de uitwerking van de plannen Stelt men de vraag, welke problemen de we]ke in internationaal verband worden redersgemeenschap het meest verontrus- ontwikkeld om door oplegregelingen in de ten, dan zullen deze problemen vooral ook (;ramp- en tankersector de bestaande over- in het st^uptureje vjak moeten wprden ge- tonnage te verminderen, zo'cht. Wapen tegen discriminatie Tenslotte ziet zij zich gesteld voor het vraagstuk van een meer doeltreffende be strijding van het steeds voortwoekerende euvel der vlagdiscriminatie. Om deze re liggende beginselen ten aanzien van de vrijheid van de zeevaart in een overeen komst tussen een 10-tal Westeuropese lan den (België, Denemarken, Engeland Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland Voorp staat hierbij de vlagdiscriminatie welke in 1962 opnieuw toenam, doordat nieuwe gevallen aan de reeds bestaande omvangrijke groep werden toegevoegd en den hecht zij grote waarde aan de activi andere een verscherping ondergingen. Dit teiten welke reeds vele jaren in het ver laatste vond met name plaats met betrek- band van bet Maritime Transport Com king tot de 50/50 politiek van de Verenig- mjttee van de O.E.S.O. worden ontplooid de Staten inzake de verschepingen onder en de nadere uitwerking en vastlegging de hulpprogramma's. Ook de zuiver com- van de aan deze activiteiten ten grondslag merciële goederenexporten met bemidde ling van de Export-Import-Bank, waar voor vervoer voor 100 percent met Ameri kaanse schepen vereist is, namen in om vang toe. In de vaart op de Zuidamerikaanse lan den werd men eveneens met nieuwe vlag- discriminatoire praktijken van de landen aldaar geconfronteerd. Ook in geheel andere gebieden in de wereld worden ge vallen van vlagbevoorrechting gesigna leerd. Soms openlijk, soms in verkapte vorm, zoals een voorschrijven van f.o.b.- aankopen en c.i.f.-verkopen, hetgeen veel vuldig door de landen van het communis tisch blok wordt toegepast en waardoor vlagdiscriminatie eveneens in de hand wordt gewerkt. Het communistisch blok heeft bovendien vergaande plannen met betrekking tot de uitbreiding van zijn vloot, terwijl de vele jonge staten uit pres- tige-overwegingen eveneens met volkomen negatie van het bestaande tonnage-surplus een eigen vloot gaan creëren. Gevreesd moet worden dat deze vloten met aller lei kunstgrepen en concurrentievervalsing in het leven zullen moeten worden gehou den. Overeenkomsten Een tweede probleem, dat in het bijzon der de Nederlandse lijnvaart steeds meer zorgen baart, is het interveniëren van de regeringen van verschillende landen in het vrije functioneren der conferences. De on gerustheid over de consequenties van de in oktober 1961 door middel van de beken de Bonner Act gewijzigde Shipping Act ,.916 van de Verenigde Staten, welke reeds Noorwegen, West-Duitsland en Zweden), waarover thans wordt onderhandeld. Een dergelijke overeenkomst, waarbij aan de scheepvaart de haar toekomende plaats in het geheel van hun afzonderlijke, dan wel gezamenlijke handelspolitiek, zo als bij de E.E.G.-landen eerlang het geval zal zijn, zou zijn gewaarborgd, zou de lang verbeide gelegenheid scheppen tot krachtige en vooral ook gemeenschappe lijke actie. De Nederlandse redersgemeenschap blijft dan ook het oog gericht houden op de groeiende economische fyracht van het Westen, welke ook voor haar wellicht de oplossing kan bieden voor vele van de moeilijkheden waarmede zij zich thans ziet geconfronteerd. Hearings" In een gistermiddag in Amsterdam ge houden bijeenkomst van het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Reedersveree niging en journalisten, heeft de voorzitter van de redersvereniging, de heer H. Ha rinck, medegedeeld, dat volgende week te Washington een aantal vertegenwoordigers /an redersorganisaties zal worden gehoord, onder wie ook van de K.N.R.V., zulks in verband met de opgeworpen bezwaren te gen sommige Amerikaanse opvattingen die nadelig worden geacht voor de niet-Ame- rikaanse koopvaardijvloten. Veel ver wachtte de heer Harinck er niet van. Iets minder pessimistisch stond hij ten aanzien van de „hearings" in het Amerikaanse Congres, in april van dit jaar. Hij verwachtte voorts meer van tacten in E.E.G.-verband. Naar aanleiding van een bericht, dat de heer E. H. Larive (het nieuw benoemde directielid van de K.L.M., tot dusver di recteur van Shell Tankers) in de bestuurs vergadering van de K.N.R.V., die aan de persconferentie voorafging, gepleit zou heb ben voor een nauwere samenwerking tus sen de reders op zee en de reders in de lucht, waartoe hij binnenkort een voor stel zou indienen, werd gevraagd naar de juistheid hiervan. De heer Larive, die aan de bestuurs tafel zat, bevestigde overtuigd te zijn, dat een dergelijke samenwerking zeer we. mogelijk is. De reders ter zee en de re ders in de lucht bijten elkaar niet en het zou een hoop kostenbesparing betekenen De voorzitter, de heer Harinck, wees er op, dat de K.N.R.V. niet onsympathiek staat tegen elke vorm van samenwerking De heer Ruys bevestigde desgevraagd, dat de Nederlandse scheepvaart niet bijzonder keen is op de hervatting van de vaart op Indonesië onder alle omstandigheden. Als het op normale wijze kan, graag. Midden tussen het zware drijfijs op de Eems zat een vissersboot, de U.K. 85, vast op de zandbank Paap. Een Duitse helikopter heeft de beide op varenden van de U.K. 85 van boord ge- ffailct *%inadrAurich s ift Dïritslahd ge bracht. .-De beide Nederlandse vissers. zijn de heren Weesies en Wieringa uit Usquert. Zij hadden de U.K. 85 nog maar pas aan gekocht en brachten het bootje vanaf Breskens naar Delfzijl. Zij zijn zo lang mogelijk aan boord gebleven maar heb ben geen noodsignalen gegeven, omdat zij hun pasverworven schip zo lang mogelijk wilden „verdedigen". Door het drijfijs is de botter aanzienlijk dichter bij dé haveningang van Delfzijl gedreven. Vanaf de dijk kon men de red dingsoperatie volledig volgen. Men maak te daar ook een Nederlandse helikopter duidelijk, dat de beide opvarenden reeds door de Duitse helikopter waren opgepikt. TAIPEH (Reuter) Een groot aantal nationalistisch-Chinese agenten is van For mosa naar Communistisch China gezonden om daar tezamen met plaatselijke anti communistische elementen ..guerrilla-ba ses" te vormen. Dit is op Formosa offi cieel meegedeeld- Deze verklaring vormt indirect een beves tiging van berichten, dat Chinese nationa listen betrokken zouden zijn geweest bij recente reeks sabotagedaden in de Zuidchinese provincie Kwantoeng. Volgens deze berichten zou o.a. in het dorp Sjangtoeng een goudmijn door tijd bommen zijn vernield, waarbij ongeveer honderd communistische militairen zouden zijn gedood of gewond. Voorts zou een schip, dat op een werf in de baai van Tsjoengsjan werd hersteld, door brand zijn verwoest, waarbij tevens een school gebouw in vlammen opging. Het opbla zen van een munitieopslagplaats in Hoe- nagpoe zou zestig doden en gewonden on der communistische militairen hebben ver oorzaakt. Tenslotte is melding gemaakt van het vernielen van een tweetal bruggen bij Ta Joeng en Tsjangtiwei. HAMBURG (DPA) Het bijna drie duizend ton metende Zweedse vrachtschip Arabritt" is woensdag in dichte mist ter hoogte van de haven Brunsbüttelkoog (Sleeswijk-Holstein) in aanvaring gekomen met de 8.321 ton metende Amerikaanse vrachtvaarder „American Millerdie juist uit deze haven vertrok. Het Zweed se schip kreeg een grote scheur aan stuurboord doch het bleef drijven. De .American Miller" kon zijn reis op eigen kracht voortzetten. Kort na de aanvaring liep het Neder landse motorschip „Embla" op de anker ketting van de „American Miller", waar door het werd beschadigd. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft van minister Korthals van Verkeer en Waterstaat vernomen dat de regering nog deze week aan de Kamer een schrif telijke uiteenzetting wil zenden over de moeilijkheden bij de K.L.M. De voorzitter, de heer Bommer, heeft voorgesteld deze brief een plaats te geven op de agenda van de volgende week. Hierdoor vervallen de vragen, die de fractieleider van de P.v.d.A., prof. Vondeling, vandaag aan de regering had willen stellen. De NACO-busonderneming heeft het ver voersverbod voor honden op alle lijnen opgeheven. De dieren moeten kort aan gelijnd zijn en een inentingspenning aan de halsband dragen. De geleider moet zijn voorzien van een bewijs, dat de hond is ingeënt. De open tuberculose, die in de Oostbra bantse gemeente Veghel is geconstateerd, heeft voor zover thans bekend elf men sen aangetast. Een landbouwer met acht van zijn kinderen uit het dorpje Boer- donk, een buurmeisje en een gezinsver zorger uit Keidonk zijn in een sanatorium opgenomen. In de tweede helft van maart zal een massaal borstonderzoek worden gehouden. Men acht de toestand nu niet meer kritiek. De haard van de ziekte is gelocaliseerd. PARIJS Politieprefect Papon heeft de Parijse gemeenteraad voorgesteld in het vervolg parkeergeld te eisen van automo bilisten die hun wagens buiten laten over nachten. Hun aantal wordt op zeker twee honderdduizend geschat want garages en boxen zijn er in Paiijs veel te weinig. Het enige begrip voor de benarde positie van de automobilisten dat uit het voorstel van de prefect spreekt is, dat hij die parkeer- gelden voorlopig wat lager dan de garage tarieven wil houden. Autobezitters, die geen garage hebben of konden vinden, zouden aan de overheid in het vervolg maandelijks 30 nieuwe franc (ongeveer 25,-) moeten betalen. Een garage kost zeker het viervoudige. Met de opbrengst zou de prefect dan mettertijd verhoogde parkeerplaatsen en ondergrond se garages willen laten aameggen en bouwen. Papon toont zich in zijn rapport over de Parijse verkeersperikelen bijzonder ge griefd over de houding van de minister van Constructie, die heeft toegestaan dat in de bouwplannen voor een radio- en teie- visiecentrum waaraan de laatste hand wordt gelegd, geen garages zijn voorzien. Voorts oppert de opperste politiechef nog, de tarieven van de boetes op onwettig par keren, waaraan bijna geen enkele Parijse automobilist ontkomen kan, van tien tot vijftig nieuwe franc (ongeveer f 40,-) te verhogen. Verhoging van de taxitarieven en van het aantal taxi's acht hij eveneens onvermijdelijk. Ten gevolge van de voort durende verkeersopstoppingen komen, zo erkent de prefect, de taxichauffeurs niet meer aan hun trekken, terwijl het publiek, vooral op de spitsuren, te vaak van deze middelen van transport verstoken moet blijven. Ten aanzien van de kwestie-Bijlmermeer hebben de Provinciale Staten van Noord- Holland zich woensdagmiddag uitgesproken voor een maandag door de heer R. J. de Wit (P.v.d.A.) ingediende motie, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken dat G.S. het initiatief zullen nemen tot het bestuderen van de mogelijkheden van een doel treffende bestuursvorm voor de agglomeratie Amsterdam, teneinde mede in dit kader in de toekomst te kunnen komen tot een eventuele herindeling van gemeenten binnen deze agglomeratie. Am" Zandvoort's pier De motie werd met 51 stemmen voor en 11 tegen aanvaard. Tegen was een ge deelte van de protestants-christelijke frac tie, tegen verklaarde /.ich ook de heer Goudsmit (V.V.D.). Ter verdediging van de motie zei de heer De Wit, dat nieuwe inzichten van de laatste tijd in de motie tot uitdrukking waren gebracht, zoals een gemeentelijke herindeling van het gebied Mevrouw Noordwijk-Van Veen (P.v.d.A.) en de heer Bakhuys Roozeboom (V.V.D.) achtten het niet juist, dat G.S. in hun memorie van antwoord geen antwoord heb- den gegeven op vragen over Softenon- babies in de provincie. G,S. meenden, dat het beantwoorden van die vragen in strijd zou zijn geweest met het ambtsge heim van artsen. Mevrouw Noordwijk en de heer Bak huys waren het daar niet mee eens. Zij stelden, dat aan de medische ethiek schade werd gedaan door een beroep óp het ambtsgeheim, hetgeen aanleiding was tot een vrij heftig verschil van mening met de heer Vorstman. Deze meende, dat de geneeskundig inspecteur van de volks- gezonriirëtd®e®roaésjfedenen moest hebWen gehad om zich op het ambtsgeheim van Het pleidooi van de hoogleraren prof. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT I _1_ 1- L, 4 .él T_T/s4- Vvl «-><•] Trinrlt lioj Van Bemmelen en prof. Pompe voor de vrijlating van Duitse oorlogsmisdadigers, die tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld, heeft een slechte pers gehad. In vrijwel alle tot nu toe verschenen hoofd artikelen over dit pleidooi wordt scherp gereageerd. Het PAROOL spreekt van een .slecht betoog voor gratie". „Het pleidooi is inopportuun en ongeluk kig. Inopportuun omdat een beslissing over het verlenen van gratie aan deze topmisdadigers een politieke beslissing is. Een dergelijke beslissing behoort niet te worden genomen door een regering die, gezien de nabijheid der algemene verkie zingen, nagenoeg in liquidatie is. Het plei dooi is ook ongelukkig door de aard van de gebruikte argumenten. Ronduit absurd en on-historisch is de me ning dat deze lieden onder een zo zware druk van het nationaal-socialistische appa raat stonden. Zij stonden niet onder druk zij waren dat apparaat" In het DEVENTER DAGBLAD wordt gezegd dat velen het vrij rondlopen van aan de zaak besteed. Het blad vindt het argument dat de Duitsers na invrijheids- stelling naar Duitsland zouden gaan zwak: Een voorwaardelijke invrijheidsstelling houdt in dat de betrokkene onmiddellijk zijn oude straf weer moet gaan uitzitten als hij wederom zou ontsporen. Kan daar iets van terechtkomen als zo'n in Neder land voorwaardelijk in vrijheid gestelde oorlogsmisdadiger in Duitsland verkeerde dingen gaat doen? Het blad vindt het argument van de „zware druk" net zo vreemd als het Pa rool, en acht hun vergrijp veel erger dan dat van landverraad, namelijk verraad aan de menselijkheid. De daden mogen wij nooit vergeten. Wel mogen wij de daders vergeten, want zij zijn van geen betekenis, zolang zij niet in een normale samenleving terugkeren. j.Jiu veil gezegu UdL VC1CU bij de vorige jaarwisseling tot uitdrukking de QUitsers ZOuden zien als een dolzinnige werd gebracht, is niet ongegrond geble ken. Na ruim een jaar parktijk met deze DJAKARTA President Soekarno heeft verklaard dat Indonesië en Nederland wel licht spoedig hun diplomatieke betrekkin gen zullen hervatten. Volgens de Indone sische president zal de eerste stap hier toe waarschijnlijk gedaan worden door het aanstellen van zaakgelastigden. anticlimax op het geleden leed en alle be loften door overheid en koningshuis van meedogenloze rechtstoepassing ,Het proces-Eichmann heeft zo'n anti climax niet opgeleverd. Israël moge toen door sommige nobele edelmoedigen onder ons misschien niet helemaal ten onrechte vanwege zijn al te strikte toepassing van het „oog om oog" gelaakt zijn datzelfde Israël verdient echter bepaald ook weer niet, dat het, juist in die stellige rechts handhaving, door een Nederlandse gratie verlening aan ambtelijke nazi-moorde naars op zó korte termijn gedesavoueerd en gewraakt zou worden. Dat DE WAARHEID fel zou reageren I lag wel voor de hand. Het blad beweert dat de regering een balletje heeft laten op- Een woordvoerder van het ministerie werpen. In november heeft het C.P.N.-Ka- van Buitenlandse Zaken in Den Haag merlid M. Bakker aan minister Beerman ïeeft naar aanleiding van dit bericht ver- gevraagd of hij tegen het einde van zijn wezen naar het bekende standpunt van de ambtsperiode van plan is de vier Duitsers Nederlandse regering zoals dit ten tijde los te laten, van de parlementaire behandeling van het „Mr. Beerman zweeg in zijn repliek in Nieuw-Guinea-akkoord en ook daarna tot alle talen. Het door prof. Van Bemmelen uiting is gebracht. Nederland is te allen en prof. Pompe gezamenlijk ondertekende tijde bereid de diplomatieke betrekkingen artikel in het Juristenblad is kennelijk met Indonesië te hervatten. Dit standpunt door hem geïnspireerd." rla?derVe\enigdeV Naties 'gebracht. I Zeer veel aandacht wordt door de Daarom heeft de levenslange gevangenis straf in zulke gevallen zin. Stop hen weg Dat is het enige wat we met hen kunnen doen: weg, vergeten. Het is bijzonder hachelijk op dit ogenblik te spreken van edelmoedigheid. De democratische rechts opvolgers van het Derde Rijk hebben een vergoeding voor het leed, door Duitsers vervolgde Nederlanders aangedaan, als onderhandelingsobject willen gebruiken toen ook over allerlei andere kwesties tussen Nederland en Duitsland werd ge sproken. Van Nederlandse zijde is die si tuatie aanvaard. Het resultaat is een ver drag, dat binnenkort, naar het schijnt, in de Tweede Kamer aan de orde zal komen Een beschamend verdrag, beschamend namelijk voor zover daarin een schadever goedingsbedrag is vastgesteld bij wijze van compromis. Het argument van de edelmoedigheid kon moeilijk op een onge legener naoorlogs tijdstip zijn gelanceerd." HET VRIJE VOLK betreurt het dat het De vergelijking met „gewone" misda digers gaat niet op. De levenslange straf is in de plaats gekomen van de doodstraf. Niet omdat zij de doodstraf niet zouden hebben verdiend maar omdat de berech ting zo onverdiend lang heeft geduurd. Het tweede punt is dat voorwaardelijke in vrijheidsstelling niet op zijn plaats is voor mensen die vrijwel zeker naar het buiten land zullen vertrekken. Want op de nale ving van de voorwaarden ontbreekt con trole en bij overtreding is het niet moge lijk het restant van de straf te laten uit zitten. Na wat er met de vluchtelingen uit de gevangenis in Breda is gebeurd maakt niemand zich meer enige illusie op dit punt." De PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT is geneigd de argumentatie van de hoogleraren niet bij voorbaat verwerpelijk te vinden. Zij is gevat in een nuchtere taal, die afstand schept, zoveel mogelijk emoties verwijdert en een beroep doet op een re delijke denkwijze en een humane benade ring. Maar deze gedachtenwereld ligt plot seling aan scherven wanneer enkele na men vallen, de namen van de vier delin quenten. Want dan overvalt ons alleen een beklemmende huiver, een felle emotie, die alle overwegingen in de zaak over spoelt." Het beste onthaal krijgt het pleidooi nog bij DE TIJD, die enkele argumenten wel kan aanvaarden; zoals het argument, dat de Duitsers na begenadiging toch ons land verlaten. Maar dat zij geen landverraad hebben bedreven en hun misdrijven in een tijd van verwildering hebben gepleegd acht het blad geen sterke argumenten. Meer indruk heeft op ons het argument gemaakt dat levenslange gevangenisstraf, geheel ten uitvoer gelegd, zinloos is en schadelijk, omdat ze de menswaarden schendt. Al bestonden hun misdrijven juist in het schenden van de menswaarde, ja in de volslagen miskenning daarvan, daar om behoeven we deze vier nog niet met gelijke munt te betalen, te minder nu al thans de mogelijkheid mag worden aange nomen dat zij het verloren begrip van de menswaarde hebben teruggevonden. Het meest echter spreekt ons het beroep op de edelmoedigheid van het Nederlandse volk aan, dat de beide hoogleraren doen. Na vijftien jaar is in Nederland zoveel ver geven en vergeten, dat enkele Nederlan ders, die niet bepaald brandschoon uit de Door de heer Wensing (prot. christe lijk), aanhanger van de sterke-randge- meente-gedachte, was gewezen op de nieu we bebouwing in de gemeente Nieuwer Amstel, waartegen de heer De Wit ageer de door te stellen dat het herhalen van de eenzijdige bebouwing van Tieuwer Am- stel, aangepast bij de eenzijdige bevol kingsopbouw in die gemeente, in de Bijl mermeer geen enkel perspectief zou bie den voor de Amsterdamse krotopruiming. De heer De Wit ging in zijn motie uit van de overweging, dat voor de dringend noodzakelijke vervanging van ruim 25.000 krotten in de hoofdstad de continuïteit in de produktie van volkswoningen in Am sterdam moet worden gewaarborgd. Een zeer belangrijk deel van de te verrichten woningbouw, in het bijzonder van de volkswoningbouw, dient volgens het struc tuurplan van de agglomeratie Amsterdam zuid en zuidoost te geschieden in de Bijl mermeerpolder o.a. en volgens de motie zal dit woningbouwprogramma met de daarbij behorende openbare werken slechts in het vereiste tempo kunnen worden ge realiseerd, indien het wordt voorbereid door het voor deze taken berekende appa raat van de gemeente Amsterdam. Voor de synchronisatie van de nieuwbouw en het te voeren saneringsbeleid is volgens de motie eenheid van plaatselijk bestuur ver eist, althans tijdens de voorbereiding en uitvoering van de bebouwing. Antwoordend op de algemene beschou wingen heeft het lid van G.S. de heer Westermann als zijn mening gegeven, dat voorshands voor een streekplancommissie nog te weinig praktisch werk te doer, valt Uit het antwoord van het lid van G.S. de heer Van der Donk kon men verne men, dat de provincie ter oplossing van eventuele financiële moeilijkheden verho ging van belastingen zou verkiezen boven uitputting van de reserves. Momenteel hoeft geen keus te worden gedaan, daar de financiële positie van de provincie gunstig is. Op verlaging van belastingen hoefde echter niet gerekend te worden. De heer Van der Donk noemde het voorts gelukkig feit, dat de betekenis van de provincie in het staatsbestel toeneemt. Het lid van de G.S. de heer Vorstman de waterbeheersing in Noord-Holland be sprekend, deelde mee, dat een aparte ver ordening ten behoeve van de strijd tegen vervulling van het oppervlaktewater op komst is. vraagstuk nu reeds opnieuw aan de oide|tweeds wereldoorlog kwamen, thans meer is gesteld. dan in ere z^n hersteld." Luchtverontreiniging De heer Hoogerwerf (P.S.P.) bracht be halve de watervervuiling ook de luchtver ontreiniging ter sprake en vroeg een ho ger tempo bij de aanpak van deze zaak Na hem hield de heer Dalmeijer (P.v.d.A een deskundig betoog over de verontrei niging van .de lucht, met name ten noord oosten van Amsterdam, boven de Zaan streek en rondom Den Helder Een on derzoek naar de aard en de omvang van de verontreiniging in diverse streken in de provincie achtte hij dringend noodzakelijk en een taak van de provincie. Dat onderzoek zou niet eenmalig moeten zijn doch geregeld moeten worden herhaald Het lid van G.S. de heer Vorstman gaf toe, dat de provincie op dit gebied inderdaad aan het werk moet. De provin ciale raad voor de volksgezondheid zou moeten worden ingeschakeld. De zaak zal door G.S. besproken worden. De heer Sluimer (A.R.) sprak over „enor me plannen van Zand voort" in verband met de bouw van een pier en een recrea tiecentrum aan de kop van de Zeestraat. .Ontstaat hier niet een recreatie die niets met de natuur van doen heeft", zo vroeg hij zich af. Voor Amsterdam en Haarlem zou in Zandvoort net zo'n steenwoestijn ontstaan als die steden zelf eeds hebben, meende hij. Hij wilde weten of G.S. niet van oordeel zijn dat een dergelijke ont wikkeling onjuist is. De heer Sluimer wees ook op het z.i. bestaande gevaar voor tegenstellingen tus sen de natuurlijke en een door de pro vincie geleide ontwikkeling van de kop van Noord-Holland en West-Friesland. Hij stapte daarmee in het schuitje van de heer Barten (C.H.U.) die gezegd had dat men met het stimuleren van de ontwikkeling n de kop van Noord-Holland niet zo lang moest wachten totdat die kop de trekken van een doodskop zou gaan ver tonen. De heer Barten was voorts van oor deel, dat aan een provinciaal structuur plan de voorrang diende te /orden gege ven als de voornaamste taak van de pla nologische dienst. N oordzeekanaal De heer Dufour (V.V.D.) vroeg of het niet mogelijk was dat G.S. een nota over het Noordzeekanaalgebied zouden kunnen laten samenstellen op korte termijn. De heer Siegmann (K.V.P.) wenste een com missie uit de Staten, die spoedig in de plan nen zou worden betrokken. Men diende ook aandacht te schenken aan andere dan planologische en bestuurlijke facetten van het gebied. Voorts diénden de staten in gelicht te worden over de werkwijze van commissies en instanties, die zich met het Noordzeekanaalgebied bezig houden. De heer Gabriel Smit (K V.P.) was van oordeel, dat over het algemeen publiciteit vanwege de provincie te wensen over laat. Hij zei dit toen hij wees op de noodzaak, dat de bevolking vlugger over streekplan nen dient te worden voorgelicht. De heer Smit meende, dat een voorlichtingsamb tenaar bij de provincie op zijn plaats zou zijn. Tenslotte heeft vooral de heer Clijnk (K.V.P.) een pleidooi gehouden voor lret recreatieplan Zaanse Schans in de Kal- verpolder.'Die polder diende vrij te blij ven van stedelijke bebouwing lerwille van dat recreatieplan en terwille van de be volking van de Zaanstreek, die in de toe komst toch ergens frisse lucht zal moe ten happen. De gemeente Zaandam wil in een deel van de Kalverpolder een uit breidingsplan tot stand brengen met hoog bouw, waartegen de heer Clijnk zich fel verzette. Geen V.V.D.-motie Als gevolg van een misverstand werd in het gisteren in dit blad gepubliceerde verslag over de samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk herhaaldelijk gespro ken over een motie tot samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk, die door de V.V.D. zou zjjn ingediend. Indiener van deze motie was de heer Wensing, die V.V.D.-fractie was ondergebracht, doch deel uitmaakt van de protestants-christe lijke fractie.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7