Ongelimiteerde energiebronnen bieden de mensheid grootse vooruitzichten EEN BRIT OVER DE E.E.G. Citaten uit een rede van Nikolai Semenov, Nobel- prijs-winnaar voor de universiteit van Moskou Erbij PAGINA IV Pauselijke vluchtgang thans gerestaureerd Drs. W. Langeveld I EEN OUDE overdekte vluchtgang van het Vaticaan naar Castel Sant- angelo in Rome is geheel hersteld. Oude kogelgaten zijn als een herinne ring aan het verleden niet dichtge- pleisterd. De gang loopt van het St. Pietersplein naar het kasteel aan de oever van de Tiber, dat oorspronkelijk is gebouwd als mausoleum van de Romeinse keizer Hadrianus, maar dat later tot fort werd verbouwd. DE GANG wordt vaak als een tunnel omschreven, maar loopt in feite hoog boven de straten langs de top van een muur. Vanaf de straat kan men aan de kleine vensteropeningen zien waar de gang loopt. De gang dateert uit de 13de eeuw. In 1527 maakte Paus Clemens VII gebruik van de gang, toen Franse troe pen onder Karei V Rome belegerden. De Franse soldaten schoten met hun haakbussen, wanneer ze achter de ra men iets zagen bewegen. De gaten van de loden kogels heeft men laten zitten als een herinnering aan het stormach tige verleden van Rome, aldus prof. Adriano Prandi, die het restauratiewerk heeft geleid. ARBEIDERS van de technische dienst van het Vaticaan hebben het puin uit de gang verwijderd. Het was voor een groot deel afkomstig van de ingestorte binnenmuren. De muren werden her steld en bepleisterd. Ook werd elek trisch licht aangelegd in de gang. De restauratie geschiedde op histo rische gronden. Het werk is gereedge komen op het laatste stuk na, het stuk bij het kasteel. De reden dat het laatste stuk nog niet gereed is is gelegen in een geschil over de kosten. Er is nog niet uitgemaakt of de kosten van de restauratie van het laatste deel door het Vaticaan of door de Italiaanse regering moeten worden gedragen. DE HOEVEELHEID ENERGIE, die een land produ ceert en zijn elektrische capaciteit spelen een beslis sende rol in zijn ontwikkeling op industriëel, agrarisch en huishoudelijk gebied. Als er overal ter wereld een onbeperkt kwantum energie beschikbaar was, zouden de levensomstandigheden en het welvaartspeil van ieder lid van onze samenleving tot vrijwel elke ge wenste hoogte kunnen worden opgevoerd. Thans heeft ieder mens ter wereld naar schatting 0.1 kilowatt ener gie tot zijn beschikking. Zolang de beschikbare elek trische stroom op dit peil blijft, is zware lichamelijke arbeid onvermijdelijk, vooral in de onderontwikkelde landen. Natuurlijke krachtbronnen maken het wel degelijk mogelijk deze hoeveelheid enige malen te vermenigvuldigen (in de Sovjet Unie bijvoorbeeld is de hoeveelheid opgewekte elektriciteit in de laatste vijfenveertig jaar verzestigvoudigd, terwijl de totale hoeveelheid beschikbare energie vierhondeitd maal zo groot werd). De moderne krachtbronnen, zoals elektri citeit, alsook de reserves aan kolen, olie, uranium en thorium zijn echter niet onuitputtelijk. Hierdoor is het noodzakelijk geworden nieuwe krachtbronnen aan te boren, die vrijwel onbeperkt zijn en betrekkelijk gemakkelijk aan te wenden. Er zijn echter op 't ogen blik drie mogelijkheden om dit ernstige probleem op te lossen: 1. Door gecontroleerde thermo-nucleaire reacties; 2. Door de zonnewarmte als krachtbron te gebruiken; 3. Door de ondergrondse hitte van de magmatische aardlaag te gebruiken. Een toekomstbeeld dat werkelijkheid geworden is: de atoomcentrale in Calder Hall, Engeland die als sinds ge ruime tijd electriciteit produceert. maanoppervlak drie maal zoveel zon newarmte dan dat van de aarde. Dit betekent, dat met betrekking tot de ab sorptie van solaire energie, het maan oppervlak gelijk is aan één vijfde van dat van de aarde en dat het ongeveer dezelfde hoeveelheid zonnewarmte ont vangt als het vaste land van de aarde. Indien de mens er dus in zou slagen het gehele aardoppervlak te bedekken met halfgeleiders en fotocellen met een grote efficiëntie en men de middelen vond om het aldus geproduceerde elek trische vermogen te geleiden bij voorbeeld door radiogolven dan zou de maan een geweldige krachtbron kunnen worden voor de gehele aarde en vele triljoenen kilowatts produceren. De maan zou dan de zetel kunnen wor den van thermo-nucleaire- en atoom centrales, waardoor de aarde volledig gevrijwaard zou zijn voor radio-actieve besmetting. VOLKOMEN NIEUWE en buitenge woon gunstige vooruitzichten zouden de mens kunnen worden geboden, als wij erin zouden slagen gecontroleerde ther mo-nucleaire reacties op te wekken. Theoretisch liggen deze reacties tegen woordig binnen ons bereik, maar in de praktijk kunnen ze nog niet worden verwezenlijkt. Ik ben echter van me ning, dat dit probleem nog vóór het einde van deze eeuw zal worden opge lost, want de moderne wetenschap heeft aangetoond, dat wat theoretisch mogelijk is vroeg of laat ook in prak tijk zal worden gebracht. Een van de manieren om thermo- nucleaire reacties op te wekken is door de synthese van helium uit deuterium. Gedurende deze reacties zou de conver sie van één gram deuterium tien mil joen maal meer energie opleveren dan de verbranding van een gram steen kool. De bron van de energie is in dit geval water, een natuurlijke grondstof, waarover wij ongelimiteerd kunnen be schikken. Gewoon water bevat een hoeveelheid deuterium gelijk aan 2/700 van het ge wicht van het waterstofgehalte en 1/6300 van het' gewicht van water zelf. Dit wordt aan het water onttrokken volgens methodes, die al ontwikkeld zijn. Zo bevat één liter water een po tentiële energie gelijk aan die van 160 kilo kolen; derhalve bevat een kubus gewoon water met een zijde van 230 meter een energiebron, die overeen komt met de totale steenkoolproduktie van een jaar. Zal de produktie van een elektrische centrale onuitputtelijk zijn, wanneer wij er eenmaal in geslaagd zijn gecontro leerde thermo-nucleaire reacties tot stand te brengen? Hoe vreemd het ook schijnen moge, hier is een grens. Deze grens wordt gesteld door het gevaar van overver hitting van de atmosfeer en van het aardoppervlak als gevolg van de hitte, die bij de reacties vrijkomt. Daarom zullen wij waarschijnlijk niet meer thermo-nucleaire energie kunnen pro duceren dan 5 of hoogstens 10 percent van de zonnewarmte, die wordt geab sorbeerd door aarde en atmosfeer. Maar zelfs deze energie is enorm. De hoeveelheid warmte- en elektrische energie zou enige honderden malen groter worden dan die waarover wij thans beschikken, dankzij de bestaande brandstoffen als hout, kolen, turf, olie, gas Dit wat betreft de energie uit gecontroleerde thermo-nucleaire reac ties. ENERGIE UIT zonnewarmte biedt zelfs nog grotere mogelijkheden, mits we er doelmatig mee weten om te ER IS NOG STEEDS onzekerheid over de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. In de eindeloze onderhandelin gen over de talrijke vraagstukken die met het Britse lidmaatschap verbon den zijn moeten zo veel schier onoverkomelijke hindernissen genomen worden, dat het eigenlijk verbazingwekkend is, dat het gesprek vordert. Dit betreft natuurlijk vooral economische belangen, maar in de bespre kingen spelen nog een aantal minstens zo belangrijke, hoewel meer impon- derabele, factoren mee, zoals het verschil in culturele achtergrond, nationale ressentimenten, tradities en niet te vergeten politieke en staatsrechtelijke tegenstellingen in opvattingen. Nu is opmerken, dat in onze tijd economie en politiek op zeer gecompliceerde wijze met elkaar zijn verweven, niet anders dan het debiteren van een gemeenplaats, maar daarom is een onder zoek naar de preciese samenhang misschien juist extra geboden. Een prach tig voorbeeld van de zinvolheid van een dergelijke studie geeft ons het onlangs verschenen boekje van Roy Pryce, „The political future of the European Community" John Marshbank Ltd. (Londen 1962), dat jammer genoeg hier te lande niet die aandacht heeft getrokken, die het toekomt. De auteur die bij de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft gewerkt en thans hoofd is van het voorlichtingsbureau der Europese gemeenschappen te Londen, is er in geslaagd in een beknopt betoog, dat uitmunt door overzichtelijkheid en helderheid, aan te tonen hoe het proces van de Europese economische eenwording noodzakelijkerwijs leidt tot grotere politieke samenwerking. NATUURLIJK HEBBEN overtuig de „klein-Europeanen" nimmer aan een dergelijke gang van zaken getwij feld, toch zullen zij verheugd zijn hun mening door een buitenstaander als Pryce bevestigd te zien. De „zes" kunnen tal van beslissingen in het economisch vlak niet meer op eigen houtje nemen, de nationale souverei- niteit is duidelijk ingeperkt, men den- ke maar eens aan de landbouw! Via het „spill-over" effect, zoals Pryce het noemt, heeft deze economische samenwerking ook gevolgen op ande re gebieden zoals: bedrijven zoeken internationale coöperatie en de Euro pese lichamen zelf krijgen er grotere betekenis door; tot een vrije arbeids markt behoort ook een vrije uitwis seling van arbeidskrachten die pas mogelijk is als diploma's en graden internationaal erkend zijn; in de gro tere economische eenheden als GATT en OESO treedt de EEG als een een heid op en dan is uiteraard heel moeilijk vast te stellen of de „zes" nu een politieke of een economische groep vormen. PRYCE HEEFT een aantal bezwa ren tegen de werkwijze van de Euro pese instellingen, die met het oog op een eventuele Britse toetreding extra belangwekkend zijn. De schrijver te kent vooral verzet aan tegen de ta melijk ongecontroleerde macht van de Europese Commissies en de daar mee scherp contrasterende prakti sche machteloosheid van het Euro pees Parlement. Inderdaad zou een Engelse participatie en de daarmee samenhangende versterking van de democratische krachten in de EEG, wel eens kunnen leiden tot ook door vele vastelanders gewenste hervor mingen. Daarbij behoren o.a. Europe se verkiezingen, door Pryce kenne lijk als vereiste gesteld, waaraan na de toelating van Engeland spoedig voldaan zal moeten worden. Impliciet, maar ook expliciet, rekent hij af met de Franse plannen, voor een Euro pe des patries," maar dit betekent niet, dat de Britten er niet bepaalde gedeelten van kunnen onderschrijven. Zij wensen evenmin voorlopig een fe deratie met een sterke centrale macht als die niet gecontroleerd en beperkt kan worden door een democratisch ge kozen en goed functionerend Euro pees parlement. Maar zelfs als dit er is blijven er de typisch monarchale staatshoofdelijke problemen. Pryce ziet in de EEG, Euratoom en KSG gemeenschappen sui generis hij sluit zich aan bij het Nederlandse plan tot snelle combinatie van de uitvoe rende instanties en meent, dat zij zich ook een staatshoofdsloze vorm zullen kunnen permitteren. Om tal van redenen zal men op den duur een boven alle partijen staande instantie niet kunnen missen. TYPISCH ENGELS is ook de angst voor een Europese, lees continentale, reglementering van het gehele maat schappelijke leven. Pryce staat pal voor grotere vrijheid van lokale en nomisch verantwoorde boormethoden worden gevonden. Hoewel de boortech niek de laatste tijd aanzienlijk is ver anderd, moeten nog ernstige moeilijk heden worden overwonnen. In een aan tal landen zijn plannen uitgewerkt, waarvan sommige al in uitvoering zijn. Het is echter waarschijnlijk, dat in de nabije toekomst nieuwe diepteboortech nieken de oude zullen vervangen, bij voorbeeld door het smelten van rotsen en het verwijderen van de gesmolten massa. Tevens zullen nieuwe methodes moe ten worden gevonden om de enorme hoeveelheden energie op lange afstan den over te brengen. Het ziet er naar uit, dat dit gaat gebeuren door het uit zenden van electrische golven door on dergrondse pijpleidingen. Toch geloof ik, dat uiteindelijk de verbetering van golfgeleiders ons in staat zal stellen de energie door de lucht te vervoeren in de vorm van nauwe photons of ultra korte radiogolven. ER ZIJN DUS, naast steenkool, ijzer uranium en thorium, veel krachtiger energiebronnen beschikbaar en wan neer wij eenmaal in staat zijn deze aan te wenden, zullen wij gemakkelijk in de behoefte van de snel toenemende wereldbevolking kunnen voorzien. Het wordt dan niet alleen mogelijk het kli maat te beheersen, maar ook zal de wereld tot een bloeiend, vruchtdragend paradijs worden; zelfs kunnen nog grootsere plannen worden gesmeed. Al lijkt het vandaag nog zeer fantastisch, laten wij bijvoorbeeld eens even stil staan bij de mogelijke rol van de ther mo-nucleaire energie bij de verovering van andere planeten uit ons zonnestel sel, in de eerste plaats van Mars. WE WETEN, dat Mars een atmos feer heeft, doch dat deze veel meer verdund is dan die van de aarde en bovendien wat veel belangrijker is dat zij weinig zuurstof bevat. Waar schijnlijk is er wel water op Mars, maar in betrekkelijk kleine hoeveelhe den. Verder mag worden aangenomen, dat het „klimaat" op deze planeet kou der is dan op de aarde. Wellicht komt er een tijd, dat ther mo-nucleaire reactoren zullen worden gebruikt om de atmosfeer en het kli maat op deze planeet zo te maken, dat menselijke wezens er enige tijd la ten we zeggen enkele tientallen jaren kunnen vertoeven. Eerst en vooral is het noodzakelijk, dat er ongeveer honderd triljoen ton zuurstof wordt geproduceerd. Zuurstof kan worden verkregen uit het op Mars aanwezige water en mocht dit onvol doende blijken, dan kan de uit water geproduceerde zuurstof gebruikt wor den om de zuurstofhoudende metalen op Mars te herleiden, waardoor tevens water wordt verkregen. Men heeft berekend, dat wanneer er op Mars enkele thermo-nucleaire cen trales zouden worden gebouwd, deze naar schatting 10.000 maal meer elek triciteit zouden produceren dan thans op aarde beschikbaar is en dat wan neer deze energie zou worden gebruikt voor de elektrolyse van water het mo gelijk wordt de hoeveelheid zuurstof zo op te voeren, dat de mens enige tien tallen jaren op Mars kan leven. Ik weet niet of het nodig is, dat de mens Mars verovert. Misschien kunnen we de vermeerderde energie beter ge bruiken. Ik heb slechts een voorbeeld willen geven van de grootse vooruit zichten, die ongelimiteerde energiebron nen de mensheid bieden. EEN ANDERE toekomstdroom is de maan als energiebron voor de aarde te gebruiken. De maan is 16 maal kleiner dan de aarde. Aangezien de maan ech ter geen atmosfeer heeft, ontvangt het regionale besturen en meent dat om het gevaar van een centralistische bureaucratie te voorkomen aan plaatselijke organen de bevoegdheid zal moeten worden gelaten om de gestelde regel tot op zekere hoogte naar eigen idee en aangepast aan plaatselijke verhoudingen toe te pas sen. Deze Britse behoefte aan „local government", in scherp contrast staand met het Franse en Italiaanse centralisme en de Duitse ambtenarij, strookt nauwelijks met de nu een maal niet op locale barrières te stui ten ontwikkeling van handel, verkeer en communicatie, die de onverbidde lijke consequentie heeft dat regionale verschillen verdwijnen en internatio nale regelingen steeds verfijnder zul len worden en het plaatselijk „eige ne" zullen gaan verdringen. Maar dit zijn slechts verschillen in opvatting en tenslotte ondergeschik te punten. gaan. De zon zendt per seconde 40 tril joen calorieën naar de aarde. Gezegd dient te worden, dat het grootste deel hiervan verloren gaat door versprei ding in de atmosfeer en vooral door de wolken. Per jaar bereikt slechts 30 percent van de totale energie het aard oppervlak. Als deze 30 percent ten vol le in energie zou kunnen worden omge zet, kunnen wij veel meer stroom op wekken dan langs thermo-nucleaire weg. Dit is echter onmogelijk, aange zien men dan het gehele aardopper vlak, de oceanen incluis, zou moeten bedekken met foto-cellen en thermo- eenheden of andere energie verzame lende elementen. Een tiende van de zonnewarmte, die de aarde bereikt, zou echter al voldoen de zijn om duizenden malen meer ener gie te produceren dan thans het geval is. Bovendien is deze krachtbron abso luut onuitputtelijk. De ontwikkeling van foto-elektrische en thermo-elektrische wetenschap zal het ongetwijfeld mogelijk maken in de komende tien jaar nieuwe foto- en ther- mo-elementen te creëren en nieuwe ka talysatoren te vinden van het foto- chemische proces, dat op zijn beurt ons in staat zou stellen de zonnewarm te in elektriciteit om te zetten met een efficiëntie van 30 of 40 percent (de hui dige efficiëntie bedraagt iets meer dan 10 percent voor fotocellen en 7 percent voor thermoeenheden. DE DERDE POTENTIëLE en vrij wel onuitputtelijke energiebron is de ondergrondse hitte van de magmatische aardlagen, die zich ongeveer 30 km. onder de vaste grond bevinden, maar veel minder diep onder de bodem van de oceanen. Voordat deze energie kan worden benut, moeten echter eerst eco- De uitgevers van „De politieke toe- s komst van de E.E.G." in volmaakt verleden tijd. PRYCE IS EEN WARM verdediger van de Europese samenwerking en een kenner van de tot dusver ge groeide verhoudingen. Zijn boek is vooral voor de Britse markt geschre ven, dat is duidelijk, maar het zou hier best vertaald mogen worden. Het is een goede evaluatie van het be reikte, een critisch betoog waar no dig en een prognose voor de toe komst, die de auteur beperkt tot de komende vijfjaar, hetgeen alleen maar van werkelijkheidszin getuigt. Pryce zet een duidelijke koers op korte termijn uit en verliest zich daarbij niet in idealistische plannen. Het is deze pragmatische benadering van de Europese vraagstukken die dit boekje zo prettig leesbaar maakt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 18