Regering wacht op voorstellen voor eventuele reorganisatie HET WEER Tsj'ombe in N.-Rhodesië, UNO bezet Kolwezi Heeft Preston Cobb nog een kans om gratie te krijgen? Scheepvaart in Limburg is niet meer mogelijk AtMi *3 Nota over K.L.M. aan Tweede Kamer McKinsey-rapport leidraad bij maatregelen voor de toekomst Voorlopig akkoord met Union Minière mmm Aan de inzenders van onze kleurplaat Toestand van dr. Kortenhorst is ernstig Ziekenhuistarieven waarschijnlijk omhoog Minister akkoord met „sneeuwkwartje' voor brandstoffen De stuwen in de Maas zijn gestreken CHRISTIAANSE Het rapport-McKinsey Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel të MORRIS "éefore you êuy! FALCON TWEEDJASSEN Weinig wind. COIFFURES DE VRIES Het woord is aan In de krant van heden Ék? N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN 48e JAARGANG NUMMER 58 Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. -3 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 12 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster De ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën hebben nog geen voorstellen ontvangen om door wijziging van produktie en lijnenstructuur der K.L.M. een versnelling der ontwikkeling naar een redelijk rendement van het ge- investeerde kapitaal mogelijk te maken. Dit delen de ministers mee in hun aan de Tweede Kamer toegezegde nota over de ontwikkelingen bij de K.L.M. De mi nisters geven in deze nota een schets der ontwikkelingen bij de K.L.M. van het ogenblik af, enige jaren geleden, dat zich geleidelijk een teruggang der be drijfsresultaten openbaarde tot en met de op 3 januari gehouden spoedver gadering van de raad van commissa rissen. Uit de nota blijkt dat naast het door de directie der K.L.M. in het voorjaar van 1962 aan het adviesbureau McKinsey te New York opgedragen onderzoek naar de voor de K.L.M. juiste organisatievorm, de commissarissen der luchtvaartmaat schappij in augustus 1962 dit adviesbu reau hebben verzocht, vooruitlopende op het volledige rapport, een afzonderlijk rapport op te stellen over de voor de K.LM. meest wenselijke topleiding. Dit interim-rapport is begin september aan directie en commissarissen uitgebracht. De in dit rapport vervatte aanbevelingen bleken in vele opzichten parallel te lo pen met de onder commissarissen be staande inzichten. Commissarissen realiseren zich, dat de teleurstellende bedrijfsuitkomsten voor een belangrijk depl waren toe te schrij ven aan factoren, waarop de directie der K.L.M. geen invloed kon oefenen, o.m. moeilijkheden op luchtvaartpolitiek ter rein, en een overproduktie van plaats ruimte in de gehele wereld. Daarnaast echter brachten de onderzoe kers van een in mei 1961 op initiatief van gedelegeerd-commissarissen ingestel de commissie van advies op het gebied van verlaging van het kostenpeil gege vens aan het licht, die reden gaven zich af te vragen of de K.L.M. niet tezeer vergroeid was geraakt met haar verle den en of de bestaande organisatie wel voldoende flexibiliteit bezat om het be drijf zich aan de veranderende omstan digheden te doen aanpassen. Een en ander is aanleiding geweest ad vies te vragen van het Amerikaanse ad viesbureau McKinsey over de voor de K.L.M. juiste organisatievorm. Het ad viesbureau bracht dit rapport op 11 de cember 1962 aan de directie uit. De bij commissarissen gegroeide twij fel over Je organisatie der maatschap pij had inmiddels meer gestalte gekre- Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Telefoon 7543 „Zwart op wit", de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 7. BARraJORISSTk" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ,TEL. 223596 0 Verwachting tot morgenavond: Rustig weer met in de nacht op vele plaatsen zeer strenge en in de middag overwegend matige vorst. Opklaringen, maar ook plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Geen neerslag van betekenis. Volledigê weerrapporten op pagina twee. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling gen. Dat gold in het bijzonder ook de structuur van de directie. Met name re zen de vragen enerzijds of de directie niet te groot was om te beschikken over de slagvaardigheid die onder de zich snel wijzigende omstandigheden een eerste ver eiste was geworden en anderzijds of de leden der directie door op ieder hunner rustende taken niet teveel in beslag wer den genomen om gezamenlijk zich vol doende op het bepalen van de algemene richtlijnen voor het beleid te kunnen con centreren. De gedachten van commissa rissen gingen reeds toen in de richting van een uit drie of vier leden bestaan de directie, die zich voornamelijk met beleidsvragen zou kunnen bezighouden en minder haar aandacht tevens zou moe ten besteden aan de vraagstukken die de dagelijkse leiding van het bedrijf betrof fen. (Vervolg op pagina 2 onder „Moeilijkheden K.L.M.") ELISABETHSTAD (Reuter-AFP) Pre sident Tsjombe van Katanga is vandaag in Noord-Rhodesië aangekomen. Tsjombe zou een boodschap naar Kolwezi hebben gezonden, waarin hij zjjn ministers vraagt, naar Eiisabethstad terug te ke ren. De Katangese minister van Binnen landse Zaken, Moenongo, de rechterhand van Tsjombe is op weg gegaan naar Kolwezi, dat door UNO-troepen is bezet zonder dat er een schot gevallen is. NEW YORK (Reuter) De mijnmaat- schappij „Union Minière du Haut Katan ga" heeft met de centrale Kongolese re gering een voorlopige overeenkomst ge sloten inzake het uitbetalen van buiten lands geld en belastingopbrengsten. De Union Minière heeft de verschuldig de gelden de laatste 2'A> jaar aan de Katangaanse regering uitbetaald. In het plan van Oe Thant voor hereniging van Kongo wordt voorzien in een verdeling in tweeën tussen de centrale regering en Katanga van alle opbrengsten uit de Ka tangaanse concessies, in afwachting van een definitieve regeling. Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, heeft eerder voorgesteld dat de Union Minière van de gehele opbrengst veertig percent ontvangt en dat de overige zestig percent gelijkelijk tus sen de centrale regering en Katanga wordt verdeeld. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Britse ambassadeur in Kongo, Derek Riches, heeft aangedrongen op intrekking van het uitwijzingsbevel tegen de Britse consul in Eiisabethstad. Ook de Belgische ambas sade zou stappen ondernemen ten behoe ve van de Belgische consul in Katanga, die ook moet worden teruggeroepen. Uit r -nrr-r-r ••'5. - V -,Vx M;:-: it Van Stipriaan Luïscius: Wie zichzelf weggooit, wordt niet op geraapt. De kleurplaat, die in ons blad van 29 december werd afgedrukt als wed strijd voor de jeugd, heeft een enorme belangstelling gehad. Honderden in zendingen, de ene al mooier dan de andere, zijn binnengekomen en het is erg moeilijk en tijdrovend om de mooiste uit te zoeken. Bovendien moeten nog de opstelletjes worden beoordeeld, die de oudere groep kin deren moesten inzenden. Een en ander zal nog wel een week werk opleveren voor de jury, zodat de uit slag voorlopig nog niet kan worden gepubliceerd. Nog even geduld, jongelui! Red. De gezondheidstoestand van de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor tenhorst, laat zich ernstig aanzien. In het ziekenhuis in Den Haag, waarin hjj enige weken geleden werd opgenomen, is hem het sacrament van de zieken toegediend. gezaghebbende bron in New York is ver nomen dat ook de Verenigde Staten bij de centrale Kongolese regering pleiten voor herroeping van het uitwijzingsbevel. LONDEN (Reuter, AFP) De Kongo lese zaakgelastigde in Londen, Thomas Kanza heeft aangedrongen op de medewer king van Groot-Brittannië aan de hereni ging van Kongo. De Kongolezen betreu ren de „aanmoedigingen" die Britse diplo maten blijven geven aan de Katangaanse leiders. Hoewel er daartoe bij het ministerie van Economische Zaken nog geen voorstellen zijn ingediend, verwacht men daar binnen kort toch wel een belangrijke verhoging van de kosten van ziekenhuisverpleging. Er wordt gedacht aan een verhoging van tien tot vijftien percent, die zal gelden voor particuliere, gemeentelijke en aka- demische ziekenhuizen. Het is namelijk niet mogelijk gebleken de kosten van ho gere salarissen en de indirecte gevolgen van de langere vakanties zonder gevolgen voor ,de prijzen te doen zijn. Verzekerings maatschappijen zullen waarschijnlijk hun premies voor verzekering tegen de kosten can ziekenhuisverpleging verhogen. De minister van Economische Zaken heeft naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de Nederlandse Federa tie van Brandstoffenhandelaren goedgevon den dat voor huisbrandkolen, wanneer de ze bij de verbruikers aan huis bezorgd worden, tot nader order een sneeuwtoe- slag van maximaal een kwartje per hec toliter in rekening mag worden gebracht. Prinses Beatrix heeft gisteren in de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kun sten te Den Haag een tentoonstelling be zocht van 80 werken van zestig leerlin gen. Al het werk heeft betrekking op het Huis ten Bosch of het daarbij behorende park, want dit was als onderwerp opge geven voor de prijs van de Spaanse am bassadeur de hertog van Baena, de premio Duque de Baena, die dit jaar voor de vijfde maal ter beschikking wordt ge steld. De prinses, die de expositie bezich tigde in gezelschap van de Spaanse am bassadeur en de directeur van de acade mie, de heer J. J. Beljon, koos op verzoek van de hertog van Baena een der ge- exposeerde werken. De foto toont haar in gesprek met de maker van het door haar gekozen werk, de heer Cor Heijn- tjes, leerling van de academie. De „Gele Rijders" van de A.N.W.B.- Wegenwacht helpen niet alleen de langs de weg gestrande automobilisten, maar ook de hongerende vogels. Overal waar zij komen zamelen zij brood en ander voedsel in om de vogels van de honger dood te redden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving .5, 6, 8, 15 In de Vishal en op zee8 Topsij 8 Taal-laria 9 Op en om het Binnenhof 9 Feuilleton 11 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt13 Scheepsberichten 13 Economisch nieuws13 Kerkdiensten 13 Erbij15 tot 19 Horen en Zien 20 Kunst 20 Sport -21 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit VU'f'hti waarin opgenomen „Erbij" De lioorzitter van het „Actie-Comité Preston Cobb", de heer J. v. d. Molen, be richt ons het volgende: „Nu in de dagbladen van deze week een kort en gedeeltelijk onjuist bericht ver scheen, waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat het leven van deze in 1961 tot de elektrische stoel veroordeelde 15-jarige jongen hij doodde zijn werk gever geheel afhangt van een verzoek om gratie bij de gouverneur van de staat Georgia, is het wenselijk hierop enig com mentaar te leveren. Men herinnere zich, dat het 't Haarlems Dagblad was, dat door een indringend artikel van J. Lodewijks twee initiatieven deed ontstaan. Een aantal Noordhollandse burgemeesters zond een telegram aan President Kennedy met het verzoek zijn persoonlijke invloed aan te wenden dit onherroepelijke vonnis te verzachten. Daarnaast vormde het personeel van de school voor zeer moeilijk opvoedbare jon gens te Amsterdam een actie-comité; het verzamelde handtekeningen en gelden. Mr. B. W. van Houten, oud-kinderrechter te Arnhem en mevrouw dr. F. T. Diemer Lindeboom, gemeenteraadslid te Rotter dam werden naar Amerika gezonden. Ze verzamelden documentatie-materiaal en spraken met vele hooggeplaatste personen. Zij werkten hun bevindingen uit in een rapport dat berust bij het Actie-Comité. Het ortho-pedagogisch uitgangspunt: „Een kind van 15 jaar zet men niet op de elektrische stoel" is tot heden uitgangs punt gebleven, ook al werd de jongen op 3 december j.l. 17 jaar In Amerika heeft indertijd de komst van beide Nederlanders met deze zuivere op dracht veel begrip gewekt en geen deur werd voor hen gesloten gehouden. Nadien zijn persoonlijke contacten blij ven bestaan, o.a. met de advocaat van de jongen, mr. Holloweel, en met de jongen zelf. Het comité stelt er dan ook prijs op te berichten, dat het de zekerheid heeft, dat in ^fwijking van de laatste courantenbe richten nog andere kansen dan gratie aan wezig zijn om een lichtere straf dan de doodstraf voor deze jongen te bewerk stelligen. Een gratie-verzoek bij de gou verneur is zelfs volledig onjuist. Wel kent de staat Georgia een daarvoor bestaand lichaam: „The Pardon and Parole Board", waarin drie hooggeplaatste figuren zitting hebben. Maar het is stellig nog niet zo, dat het ogenblik is aangebroken, op de uit spraak van dit lichaam een beroep te doen. Het actie-comité heeft nog gelden. Juist dezer dagen heeft het accountants-bureau Bakkenist, Spits en Co te Amsterdam een eindrapport opgesteld waaruit blijkt dat tot heden boeken en bescheiden volledig in orde zijn bevonden. Het nog aanwezige bedrag van ruim 5000,zal stellig wor den aangewend om die maatregelen te nemen welke nodig zijn om volledig en snel geïnformeerd te blijven. Het wachten is thans op berichten van de advocaat mr. Holloweel, aan wie verzocht is duidelijk en uitgebreid mede te delen welke moge lijkheden thans nog aanwezig zijn alvorens het „Pardon and Parole Board" in te schakelen. Preston Cobb zit vanaf mei 1961 alleen in zijn dodencel. Hij mag bezoek ontvan gen van zijn moeder en zijn laatste brief aan mevrouw Diemer gaf sterk de indruk dat hij allerminst ontmoedigd is en hoop vol gestemd is. Hoewel wij nimmer zullen vergeten dat deze jongen een ernstig mis drijf heeft gepleegd, blijft het actie-comité de mening toegedaan, dat achtergronden en omstandigheden niet uit het oog ver loren mogen worden. Een kind van 15 jaar op het moment van het misdrijf was hij zo oud heeft niet alle kansen gekregen zijn levensinstelling te herzien en uit te bouwen. Het actie-comité blfjft waakzaam en stelt zich voor de lezers van dit blad op de hoogte te houden". In Limburg zijn vrijwel alle stuwen in de Maas gestreken, zodat scheepvaart op de Maas niet meer mogelijk is. Ook fffpffff .vXs- de veerdiensten over de Maas in Lim burg zijn nagenoeg allemaal gestaakt, Het strijken van de stuwen bij strenge vorst is nodig, omdat de stuwen bij zeer lage temperaturen vastvriezen, hetgeen bij plotselinge dooi ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Omdat de kanalen wegens ijsgang al langer onbevaarbaar zijn, dreigt de afvoer van kolen van de Limburgse mijnen te worden gestag neerd. De bewoners van de Amsterdamse tuin stad Slotermeer staan voor een raadsel De Sloterplas, waarop de winter tot dus verre nog geen vat had gekregen is in en kele uren dichtgevroren. De plas is 30 tot 40 meter diep en bleef daardoor lange tijd ijsvrij. Maar gisteren bereikte de tempe^ peratuur van het water, dat in de zomer tijd ook altijd enkele graden kouder is dan elders, het kritische punt. Per auto naar Marken Van zondag af zal het mogelijk zijn om op eigen risico over het ijs van de Gouwzee per auto van Monnikendam naar Marken en van Marken naar Volendam te rijden. Drie ijsclubverenigingen hebben rijbanen uitgezet. Er zal tolgeld worden geheven. Het autoverkeer wordt slechts in Mon nikendam op het ijs toegelaten. Van Mon nikendam naar Marken is één rijbaan uit gezet. Bij Marken kan op het ijs verspreid worden geparkeerd. Van het ijs af kun nen geen auto's Marken oprijden. Van Marken moet via een uitgezette baan wor den gereden naar Volendam, waar het ijs kan worden verlaten. Terugkeer via de> zelfde route is niet mogelijk. Van Volen dam af is éénrichtingverkeer ingesteld naar Edam. Dit is de vijtienjarige negerjongen Preston Cobb, die in de dodencel op het tijdstip wacht, waarop hij naar de elektrische stoel zal worden geleid. Zijn misdaad was zwaar: hij doodde een blanke boer, nadat er een verschil van mening was ontstaan over een kleinigheid. Doch zijn straf, de doodstraf, opgelegd door de rechter in Georgia nadat een jury van blanken het schuldig had uitgesproken zonder clemen tie te bepleiten, staat in geen enkele redelijke noch rechtmatige verhouding tot zijn leeftijd, zijn onvolwassenheid en zijn schuld. Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1