Elfstedentocht misschien toch nog op zeer korte termijn ,,'t Komt er alleen maar op aan dat je Monte Carlo haalt..." „Alles voor die liefde Europese competitie SPORT TIJDENS WEEKEINDE Kwaliteit ven ijs varieert sterk Schaats-grasmat Sombere geluiden voor 341 equipes Schaats'ialender Met shock in bed Lo Brunt pleitte voor Feijenoord Australische aanval raakte vermoeid Scholte tweede in anker kader-strijd jr* - ZATERDAG 12 JANUARI 196 3 Wereldkampioen? Jan Dassen TOERTOCHTEN HOCKEY ZAALHANDBAL IJSHOCKEY WATERPOLO Cricket Grifioen schaatskampioen van de Marechaussee RALLY-RIJDERS IN KURHAUS BIJEEN Weer verzoek van Mexico Bas D'li venbode bokst te^en Lennart Risberg Nuttig beer mijn toeschouwers te doen verge ten dat zij naar stukjes hout kijken!" Plotseling stopt de kleine grootmeester zijn hartstochtelijk pleidooi. Even kijkt hij me door zijn zwartgerande bril onder zoekend aan, dan zegt hij verlegen lachend: „Vergeef me, maar over het schaken kan ik zo uren praten. Het spel betekent alles voor me. Niet de score, niet de beroemdheid. Daarom word ik misschien nooit wereldkampioen." Ik denk op dat moment aan de infor matie, die de onvolprezen perschef van dit 25ste Hoogovenschaaktoernooi, dat heer B. J. Withuis, mij gaf: „In 1951 speelde Bronstein tegen kampioen Bot- winnik een tweekamp met de wereldtitel als inzet. Eindstand 12-12. Botwinmk bleef wereldkampioen." Vriendelijk, maar veel minder over rompelend vertelt de bij alle schaak meesters beminde Bronstein: ..Ik ben ge boren in Belaj Cerkow, een plaats vlak bij Kiew. Belaj Cerkow betekent witte kerk. Op mijn vijfde jaar nam iemand mij mee naar een kinderclub in Kiew, waar ik toen al woonde en waar ze aan schaken deden. Van mijn twaalfde jaar af ben ik het serieus gaan spelen. Ik bleek talent voor dit spel te hebben Men gaf mij les en ik veroverde de Rus sische meestertitel op 16-jarige leeftijd. Toen kwam de oorlog. Daarin had nie mand tijd voor schaaktoernooien." „Na de oorlog kwamen mijn grote suc cessen. In 1948 deed ik mee aan mijn eerste internationale toernooi in Stock holm. Ik veroverde de eerste plaats en mocht me direct al internationaal groot meester noemen. Dat is wel een uitzon dering. Daarna werd schaken mijn leven Of ik een prof ben? Ik weet het niet. Voor een wedstrijd word ik niet betaald Voor het schrijven over schaken, het spre ken en het lesgeven in schaak ontvang ik vanzelfsprekend honorarium. Ben ik dan een prof? Voor mij staat vast, dat je alleen de hoogste toppen in dit spel kunt bereiken indien je leeft zoals ik het doe: alles afgestemd op het schaakspel, alles over hebbend voor die ene grote liefde." Als ik na het gesprek met David Bron stein de bewondering voor de innemende, fijngevoelige, vriendelijke schaakmeester uit tegen perschef Withuis, vertelt die ,Ik heb Bronstein één keer diep bedroefd gezien. Dat was in 1956 tijdens het kan didatentoernooi in Amsterdam, na zijn partij tegen Petrosjan. Laatstgenoemde liet al na enkele zetten zijn dame instaan, waardoor Bronstein direct de partij in zijn voordeel kon beslissen Hij werd zon der moeite en heel snel dus een ount rijker, maar verliet de zaal als een ge slagen hond." treden. De Europese gedachte is ook op sport (voetbal)-gebied in opmars en het lijkt ons alleen nog een kwestie van tijd vooraleer die gedachte zal doorbreken en worden getransformeerd in reële plannen. Voor de schaatsliefhebbers volgen hier nog even enkele toertochten (op de schaats), die voor morgen zijn uitgestip peld: Boetshol (N.-H.): Dorpen- en piassen- tocht over de Vinkeveense plassen (45 km). Startplaatsen in Abcoude. Ouderkerk, Vin- keveen en Waver. Vertrek om 10 uur. tien lip: Ilperplassentocht. Start om 9 uur bij café Lelie. Leiden: Molentocht over 30 km. Start om 9 uur bij café Bellevue of café Zomer- zorg. Loosdrecht: Plassentocht over 25 km. Voor hardrijwedstrijden verwijzen wij naar de schaatskalenders van de laatste dagen. Zoals was te verwachten, heeft de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond alle wedstrijden, die voor morgen waren vast gesteld, afgelast. Voor de 'ploegen uit Haarlem en om geving is het zaaihandbalprogramma voor zondag uiterst bescheiden Voor de afde lingscompetitie wordt in het geheel niet gespeeld omdat de Badmintonhal in Haarlem niet beschikbaar is en voor de districtscompetitie komen allen de teams van Full Speed (dames) eb Rapiditas (heren) binnen de lijnen. Full Speed be zoekt SEW dat het slechts geklasseerd staat Rapiditas kruist de degens met WVGV. De return-ijshockeymatch Haarlem-Am sterdam (vorige week door de plotselinge dooi naar Amsterdam verplaatst), staat zondagmiddag om 2 uur op de baan aan de Kleverlaan in Haarlem op het pro gramma. Tijdens de pauzes van dit duel zullen de Nederlandse kampioenen i'sdan- sen, broer en zus Wolf, alsmede de jeug dige kunstrijdster Marie Joustra over het ijs zwieren. In het Sportfondsen bad in Haarlem kun nen de bezoekers vanavond van de vol gende waterpnlo-wedstriiden genieten: HVGB-HPC (8 uur), Njord-HPC 2 (dames) NVA-VZV (dames), Njord 2-VZV 2 en DWR-Hillegom. De kans is groot dat de Friese Elfste den'ocht zeer binnenkort zal kunnen dóór gaan. Het bestuur van de vereniging de Friese Elfsteden heeft gisteravond, na j uur vergaderen, besloten om opdracht te geven de baan op de route v.-.n de Elf stedentocht in gereedhe'd t,e brengen Daartoe is ook de medewerking ingeroe pen van de Friese bevolking. Het bestuur heeft nog geen datum vastgesteld. Het wil eerst een duidelijk inzicht hebben op de betrouwbaarheid van het ijs op de route. Een onderzoek zal vandaag reeds wor den ingesteld en vanavond hoopt het be stuur een eventuele datum te kunnen vast stellen. Volgens thans beschikbare gege vens varieert de kwaliteit van het ijs sterk. De toestand is slecht tussen Wor- kum en Bolsward, tussen Harlingen en Franeker en in de gemeente Het Bildt. Het bestuur heeft de gemeente Leeuwar den verzocht de stadsgracht af te dam men, teneinde het warme water van de fabrieken te weren, en zodoende rond de finish in Leeuwarden betrouwbaar ijs te krijgen. „De veiligheid gaat ons voor alles", al dus de voorzitter van de vereniging de Friese Elfsteden, de heer J. L. Hoog land. „Wij willen weten hoe het ijs onder de sneeuw is. Het zit er overigens wel in dat de tocht zal doorgaan". Door het bestuur van de vereniging „De Friese Elfsteden" werd het volgende com muniqué verstrekt: „Het bestuur van de vereniging „De Friese Elfsteden" heeft opdracht verleend de banen sneeuwvrij te maken teneinde zich een oordeel te kunnen vormen over de ijstoestand. Om dit te kunnen bereiken doet het bestuur een drin gend beroep op de Friese bevolking hier- li daadwerkelijk medewerking te verlenen opdat de mogelijkheid wordt geschapen deze unieke tocht op korte termijn te kun nen organiseren. Het bestuur verzoekt de bevolking zich spontaan in verbinding te stellen met de ijswegencentrales in het Elfsteden traject'V H. Grifioen uit Amsterdam is gisteren in Eelde Nederlands schaatskampioen van de Koninklijke Nederlandse Marechaussee geworden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. D. J. Besseling (Nunspeet) 56,- sec.; 2. J. Kuiper (Groningen) 58,6; 3. M. de Lange (Apeldoorn) 58.7. 1500 meter: 1. H. G. Grifioen (Amster dam) 3.07,7; 2. M. D. te Velde (Nunspeet) 12.1; 3. M. de Lange 3.14,3. 5000 meter: 1. Te Velde 11.11,4; 2. Gri fioen 11.29,8; 3. Bleeker (Arnhem) 11.39,2. Eindklassement: 1. Grifioen 190 847; 2. Besseling 192.527; 3. Te Velde 192.773. Nee, geen nieuwe ijspiste maar een grasmat waarop vroeger de Engelse vereniging Blackpool normaliter voet bal bedreef. Heden ten dage blijkt dit vanwege de weersomstandigheden een onmogelijke aangelegenheid te zijn ge worden. Een (hobbelige) tamelijk dikke ijslaag verbande de voetbalschoenen naar een plaatsje in de kast. De schaat sen konden echter wel te voorschijn komen, hetgeen de aanvoerder van het Engelse elftal Jimmy Armfield (links) en Blackpool-keeper Tony Waiters dan ook deden. Nu schaatsen zij op de be vroren rug van een veld. waarop zij enkele, weken geleden nog tegen een bal aantrapten. Doch eens (maar wan neer?) zal dit niet meer mogelijk zijn. „Waarom mag dit. Een gemiddelde van 55 kilometer per uur over die wegen. Het is voor mij onbegrijpelijk. Onder re delijk goede weersomstandigheden is het al vrijwel niet te halen. Laat staan nu, nu de wegen glad en vaak bijna onbe gaanbaar zijn". Dat waren de woorden, waarmee Rob Gorris vrijdagmiddag in het Kurhaus, tijdens de jaarlijkse KNAC- bijeenkomst van deelnemers aan de Ral- lye de Monte Carlo in Scheveningen, zijn mening over de 32ste editie van de ster- rit naar het zuiden gaf. Rob Slotemaker, ook een rijder van naam, stelde lakoniek vast: „Jan Bootz is bij een verkenning in de omgeving van Logis du Pin niet eens naar boven kun nen komen. De sneeuw lag soms meer dan een meter hoog". De meningen van de andere coureurs, die de ruim 800 ki lometer lange route van Chambery naar Monte Carlo het gemeenschappelijke traject dat alle rijders moeten afleggen hebben afgelegd waren al niet anders. Trouwens, niet alleen de rallye-rijders vinden dat het baF en boos is, ook or ganisator Jacques Taffe ziet in dat het wel eens heel erg voor de deelnemers kan worden. Vandaar dat hij heeft be sloten in het laatste deel van de route het voorgeschreven gemiddelde van 55 tot 50 kilometer per uur terug te bren gen. „Prettig", luidde het commentaar van de Nederlandse deelnemers. „Maar veel zal het niet schelen. Als de weg werkelijk goed onder de sneeuw ligt, komt het er alleen maar op aan dat je Monte Carlo haalt. Gemiddelden kan je dan rustig vergeten. Het ziet er heel somber uit voor de :'41 eouioes die zullen uitkomen in de 32ste Rallye de Monte Carlo, die van za terdag 19 tot en met vrijdag 25 januari wordt gehouden. Mogelijk is de ene aan- lcoproute de rijders vertrekken uit acht startplaatsen (Lissabon, Parijs, Frankfort, Glasgow, Monte Carlo, Stock holm. Warschau en Athene) naar Cham- Toegevoegd aan de schaatskalender van de KNSB voor de komende dagen zijn de volgende evenementen: Zondag 13 januari: Angeron (Grond: ijsv-r. Ijsvogels: national" lart ""ba an wedstrijden voor heren over 500. 1500 en 5000 meter. Dinsdag 15 januari: Giessonburg (Z-H): nationale kortebaanwedstrijden voor man nen. Dinsdag 15 januari: Zuid-Beijerland: kortebaankampioenschappen voor mannen Mexico heeft vrijdag het Internationaal Olympisch Comité er nogmaals op nttfri gemaakt, dat het gaarne in aanmerking komt voor de Olympische Spelen van 1968. die dan in Mexico City zouden worden gehouden. Salvatore Mancino, de 45-jarige spoorweg arbeider, die nadat hij maandag een be drag van 184 miljoen lire (ongeveer 1 miljoen gulden) in de voetbalpool had gewonnen ineens was verdwenen, is weer teruggevonden. Vrienden van hem. die een grootscheeps onderzoek instelden, vonden hem terug in een huis, alwaar hij m bed lag te bekomen van een shock. Voordat hij afgelopen maandag plotseling mot d" noorderzon was vertrokken, trac- teo-de hij zijn collega's Hij had zelfs v^n hen een auto beloofd Zijn vrienden zorgden ervoor dat hij onmid- doF 'k onder geleide naar Rome kon vc-tre'-ken om zijn prijs in ontvangst te nemen. De Nederlandse halfzwaargewicht Bag van Duivenbode bokst vrijdag 25 januari in Gothenburg tegen de Zweed Lennart Risberg Het gevecht is afgesloten op acht ronden. berry iets minder moeilijk dan een andere. Echt gemakkelijk zullen de cou reurs het echter ditmaal niet krijgen. Niet alleen het weer hebben de rijders tegen, ook de vaak onontbeerlijke steun van de rallyeclub „Holland" zullen de Nederlanders vaak moeten missen. Ston den vorig jaar in Chamberry, Uriage, Castellane en aan de finish ruim twintig coaches, ditmaal zullen slechts zes ge trouwen de tocht naar het zuiden ma ken. De overigen lieten, afgeschrikt door de barre omstandigheden, verstek gaan. Slechts in Chamberry en in Pont Charles Albert zullen de coaches van de rallye club „Holland" nog enige steun aan de elf Nederlandse equipes kunnen geven. Geen prettige geluiden dus voor de dap peren die sneeuw en ijs willen gaan trot seren. En «indien er nog een van de Ne derlanders met gematigd optimisme aan de toekomst dacht, dan werd hij wel erg op de proef gesteld, want het laatst be schikbare weerbericht uit Zuid-Frankrijk luidde: „Lage temperaturen en sneeuw val in de hogere gebieden. Lo Brunt Behalve het Fegenoord-bestuur blijkt nu ook de secretaris-penningmeester van de KNVB. de heer Lo Brunt, zich met de kwestie van de toegangskaarten voor de Europa Cup-wedstrijd Stade de Reims Feijenoord te hebben bemoeid. Gisteren namelijk nam hg telefonisch contact op met de Franse voetbalbond. Hij vroeg toen om meer kaarten voor de Rotterdamse ver eniging. Het antwoord van de Franse bond luidde: „Wij beloven u ons best te doen om 3.000 kaarten los te krijgen". Die 3.000 kaarten houden in 1.000 goede zitplaatsen en 2.000 minder goede (mo gelijk zelfs ook staan-jplaatsen. De tegen stander van Feijenoord, de Franse kam- pioensploeg Reïrris, schijnt tevreden te zijn met de 2.000 toegezegde kaarten. De be langstelling voor deze wedstrijd is daar dan ook matig. In Parijs daarentegen wil len vele voetballiefhebbers deze match niet graag missen. Feller haast nog dan de strijd om de Europese beker op het voetbalveld is het gevecht om de kaarten die toegang ge ven tot de stadions waar die strijd zich afspeelt. Men herinnert zich de beslissings wedstrijd van Feijenoord in Antwerpen toen meer dan 25000 Rotterdammers de tocht naar de Scheldestad maakten. Ve- len onder hen hebben zich toen voorge nomen om ten koste van veel geld en moeite hun club ook in Parijs tegen Reims te gaan aanmoedigen. Als een donderslag bij heldere hemel kwam toen het bericht dat er maar drieduizend kaarten beschik baar zouden komen en men kan zich voor stellen hoe de stemming onder de Rotter damse supporters gisteren was toen uit Parijs bericht kwam dat er niet meer dan duizend toegangskaarten zouden kunnen worden verdeeld. Laten wij daar even bij stilstaan. Dui zenden mensen zijn zo tuk op voetbal in het algemeen en Feijenoord in het bijzon der dat ze een afstand van bijna vijfhon derd kilometer willen overbruggen om er bij te zijn. Duizenden mensen lappen een televisie-uitzending aan hun laars, omdat zij vinden dat zij persoonlijk in het Pare des Princes moeten zijn omdat dat zo'n stimulans is voor hun club. Als het Ne derlands elftal in Parijs speelde zou je de kaarten nog niet aan de straatstenen kwijt kunnen, maar nu de Europese be ker in het geding is staat men te drin gen. Internationaal bekervoetbal heeft dat is zo langzamerhand wel heel dui delijk interlandvoetbal naar het tweede plan verdrongen. Ook al staat er dan tegenwoordig ook voor de landenploegen een beker op het spel. Een wedstrijd als Nederland-Zwitser land in Amsterdam was niet eens uitver kocht, maar voor een match om de Euro pese beker vliegen de kaarten weg. Nog niet eens zo heel lang geleden volgden meer dan duizend supporters Sparta naar Londen voor een beslissingswedstrijd te gen Glasgow Rangers om de Europese beker, maar voor een internationale lan- denwedstrijd buiten eigen land zelfs niet tegen België in het nabije Antwerpen is er geen interesse van enige beteke nis. Voetbal een kijkspoijt bij uitnemend heid is in. ontwikkeling. Zelfs in een land als Engeland, waar men altijd ook figuurlijk op eën eiland bleef, komt men steeds meer stemmen,tegen die een inter nationale competitie willen tussen de Europese topteam's. En dat in een land waar men ondanks het steeds sterker op komen van het buitenland (Zuid-Amerika), jarenlang met oogkleppen bleef lopen om dat men de droom niet verstoord wilde zien dat alleen de voetballers in Groot- Brittannië het voetbalspel spelen zoals het echt gespeeld moet worden. Zo'n enorme belangstelling voor een wedstrijd van Feijenoord in Parijs geeft dan ook te denken. Het is weer een vin gerwijzing in de richting van een Euro pese competitie. Het kan misschien nog jaren durén, maar zij lijkt toch nu al on afwendbaar. Even onafwendbaar als de verandering van status van de voetballers die erin zullen spelen. Want komt Neder land in die Europese competitie uit, dan zal dat onvermijdelijk tot gevolg hebben dat wij ook hier te lande professionals zullen kennen spelers die er een volledi ge dagtaak van zullen moeten maken om Engelse, Franse, Spaanse, Portugese be roepsspelers evenals Hongaarse, Bulgaar se en Roemeense staatsamateurs volledig uitgerust wekelijks tegemoet te kunnen schokt, waar ze bijna zeker van zijn dat het iets onmogelijks is." „Hoe heerlijk is dan hun reactie wan neer ik hun bewijs dat het onmogelijke toch mogelijk is. Dat is de charme van het spel. Die charme zal ik in geen par tij vergeten, de score vaak wel. Ik heb diverse partijen verloren door gedurfde zetten, door nieuwe varianten die me geen uitkomst boden, maar wat geeft dat, als ik zelf van mijn nieuwe creatie heb genoten en als ik de toeschouwers er aangenaam mee bezig heb gehouden. Dat is toch het mooiste voor een acteur om te weten dat zijn publiek van zijn optreden heeft genoten. Eigenlijk is een schaakspeler meer dan een acteur. Hij is zijn eigen tekstschrijver, zijn eigen oroducer, regisseur en rolvertolker." „Mijns inziens kun je alleen indien je steeds naar nieuwe wegen zoekt, met hart en ziel schaakspeler zijn, alleen dan kun je het spel levend houden. Ik ken een pianist, die alleen Bach speelt. Dat noem ik geen artiest. Ik ken schaakspe lers die enkele openingen kennen en die steeds toepassen. Dat zijn voor mij te nuchtere en eenzijdige, te beperkte figu ren. Zij doden het schaakspel voor zich zelf en voor de toeschouwer. Zij kunnen nooit schaakspelen voor zichzelf en voor de toeschouwer. Zij kunnen nooit die alles bevattende, intense liefde opbrengen, die dit spel vraagt. Ik zie, als ik achter het bord zit, geen stukken, ik zie symbolen, ik denk aan de presentatie, ik peins over mijn nummer, een show. Ik pro- Na een daverende start van de Engel se batslieden, die het ergste voor Austra lia d""d 'vrc-en. he-stêlöen de Australiërs zich pracht'g op de openingsdag van de derde testrtïAtch tussen beide landen, die in Sydney wordt gespeeld. Engeland zag weliswaar David Shep- pard voor slechts vier runs naar de kant g?."n. maar Geoff Pullar en Ted Dexter (32) voce'en snel 61 runs aan het totaal toe, waarna Pullar en Cowdray de score opvoerden tot 201 runs voor het verlies van slechts drie wickets. Toen redde spin- böwler Bobby Simpson Australië door twee wickets te nemen voor slechts twee runs, waardoor de rol van Cowdray en Peter Parfitt was uitgespeeld. De links handige Alan Davidson boekte met zijn tweede worp eveneens succes, waardoor Engeland plotseling in grote moeilijkheden was gekomen, want de fraaie stand 201 Voor 3 was binnen een zeer kort tijdsbe stek gewijzigd in 221 voor 7. Doch door vermoeidheid van de Aus tralische aanval kon Engeland terugko men. Vooral door toedoen an Fred Tit- mus en Fred Truman werd het aantal runs gebracht op 256 voor 7. waarmee de eerste dag werd afgesloten. Het biljarttoernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 is gis teren in Huelva (Spanje) voortgezet. De uitslagen van de derde ronde waren: Wijnen (Nederland) 400 11 101 6,36 Galvez (Spanje) 325 11 133 29,54 Rudolph (Did.) 400 15 79 26,66 Guyot (Zwits 'rland) 336 15 95 "2,40 Scholte (Nederland) 453 7 164 37,14 Pinto (Portugal) 118 7 43 16,85 Vervest (België) 400 6 162 66.66 Aguilera (Spanje) 97 6 40 16,16 De uitslag van de laatste partij uif de tweede ronde: Galvez 400 16 149 25,— Guyot 286 16 80 17,87 De stand luidt na de derde ronde als volgt: pnt. alg. gem. 1. Vervest 6 60,00 2. Schplte 6 42.86 3. Wijnen 4 37,13 4 Rudolph2 28,59 5 Guyot 2 26,89 6 Gaivez 2 22,95 7. Aguilera2 21,08 b. Pinto 0 17,58 „Wanneer ik achter een schaakbord zit voel ik me in de eerste plaats artiest. Een kunstenaar, die zijn werk zo goed mogelijk tracht te verkopen. De tra gedie van schaaktoernooien is, dat je zoveel mogelijk winstpunten moet be halen om voor een volgend toernooi te worden uitgenodigd, ik zou liever zon der die druk spelenmijn toeschouwers het liefst een zo spectaculair mogelijk spel tonen. Daarom, probeer ik steeds een nieuwe zet te doen, uit het gareel van tot op de draad geanalyseerde par tijen te blijven, daarom neem ik vaak risico's waar andere schaakmeesters hun hoofd om schudden!" In zijn ontwapenend enthousiasme spreekt de Russische internationale schaakgrootmeester David Bronstein (38 jaar) die woorden in een mixture van En gels en Duits. „Ze hebben me wel eens uitgelachen, omdat ik vijf tot tien minu ten nadacht over een openings.et. Dat lijkt absurd voor een schaakkenner, om dat iedere speler al ver voor zijn par tij begint precies weet welke opening hij zal maken. Natuurlijk ken ik alle geijkte openingen maar ik bereid me niet zo voor op een partij. Pas wanneer ik ach ter het bord zit, begint mijn schepping. Reeds bij de eerste zet zoek ik naar iets oorspronkelijks, naar iets wat mijn toe schouwers verrast, intrigreert". „Ik speel voor de toeschouwer. Be grijp me goed, niet om de populaire jon ger te worden maar om mijn show voor hem zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hij heeft daar recht op, hij heeft er een reis voor gemaakt en entree voor betaald om mij te zien spelen. Hij mag van mij verlangen dat ik hem zo goed mogelijk bedien. In Moskou ben ik eens naar een recital van Yehudi Menuhin geweest. Dagen tevoren sprak ik er al over. De betreffende avond dofte ik me zo netjes mogelijk op, ging door de sneeuw naar hem toe, stond in de rij voor de kassa, betaalde een hoge entreeprijs, kortom had er alles voor over. Menuhin speelde die avond met heel zijn hart en kunnen. Onvergetelijk. Stel, dat hij er die avond een routinekarwei van had ge maakt. Hoe groot zou dan mijn teleur stelling niet zijn geweest?" „Aan dat optreden van Menuhin denk ik als ik achter het schaakbord plaats neem. Al zit er maar één bezoeker naar mij te kijken, dan doe ik mijn best hem een onvergetelijke avond te bezorgen. In dien me dat lukt en die bezoeker is bij voorbeeld een taxi-chauffeur, dan zal hij alles voor me doen als ik in zijn taxi plaats neem." „Schaken is een stukje cultuur. Hoe groot dat stuk is moeten anderen maar bepalen. Hoe nuttig mijn stukje cultuur is moeten anderen ook maar bepalen. Dat het nuttig is, dat ik nuttig moet zijn voor het publiek, staat voor mij vast. Schaken is voor mij alles: mijn werk, mijn hobby, mijn wetenschap, mijn kunst en mijn sport. Lange uren werk ik aan het analyseren van partijen, aan het schrijven van krantenverslagen en boe ken over partijen". „Welke kunst heeft zoveel mogelijk heden tot compositie als het schaakspel? Nooit zijn er twee gelijke ideeën over een schaakpartij. Welke sport vraagt zo veel conditie, concentratie en zelfbeheer sing? Hoe spannender het wordt, hoe ru moeriger het publiek, hoe moeilijker het is je niet te laten afleiden. Welke sport kan zoals het schaakspel worden be oefend via de radio of via een brief wisseling? Welk spel is geestelijk zo ver moeiend en tegelijk ook zo ontspannend als schaken?" „In welke sport is het zo, dat het pu bliek met je meedenkt? Dat voel je als je achter het bord zit. Hoe heerlijk Is het dan die diepe denkers iets voor te zetten waar ze nooit aan hebben ge dacht, iets dat ze intrigeert, dat ze zelfs

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21