Gesprek Engeland-E.E.G. wordt maandag hervat NAV O-raad plannen over Polaris- ingelicht OPRUIMING WERELDNIEUWS Protest tegen vrijlaten van Oberg en Knochen Politiek overheerst de economische problemen die aan de orde komen Nieuwe aanklacht tegen dr. Globke Twee negerleiders vluchten uit Zuid-Afrika Rechts verkeer en 4 weken betaald verlof in Zweden Franse kernbom reeds in produktie Oorlog eiste vorig jaar in Z.-Vietnam 40.000 levens R^)2£Y'cfe ras-sigaret»puur voor uw genoegen Op de ^Praatótoel Wachten op De Gaulle Plan Luns? Juristen mochten de pers niet spreken in Bonn Mevrouw Bandaranaike met haar bemiddelings voorstellen in New Delhi M. Mok I Advertentie SAIGON (AFP) De oorlog in Zuid- Vietnam is in 1962 veel moorddadiger ge weest dan in 1961. Amerikaanse officieren schatten het aantal doden onder de re geringstroepen (omstreeks 350.000 man, in clusief de para-militaire eenheden) op ongeveer 10.000, tegenover omstreeks 30.000 doden van de 55.000 opstandelingen. Dit zou ongeveer het dubbele zijn van de in 1961 geleden verliezen. De verhouding in het aantal doden aan beide zijden heeft .zich echter in de loop van 1962 belangrijk ten gunste van de re geringstroepen gewijzigd. Was die verhou ding in het begin van het jaar 1 2, in de laatste maanden van 1962 was zij gemiddeld 1 4 geworden. De vraag hoe sterk de opstandelingen nu eigenlijk zijn, is moeilijk te beantwoorden. Aan de ene kant staan hun zware verlie zen in 1962, aan de andere kant hun her nieuwde activiteit in het begin van dit jaar. De schatting in Amerikaanse mili- tire kringen in Saigon, dat zij over 25.000 man aan geregelde strijdkrachten zouden beschikken plus een onbekend aantal loka le guerrilla's, onder de 100.000 sympathi santen, moet volgens andere militaire waarnemers in Saigon met een korrel zout worden genomen. Een jaar geleden schat ten deze laatsten de geregelde opstandi ge troepen tussen 17.000 en 20.000 man. Amerikaanse kringen menen echter, dat de ramingen van 1961 te laag waren geweest. Op de vraag of de Viet.cong, on danks zijn zware verliezen in 1962, in aan tal is toegenomen, antwoordden Ameri kaanse deskundige kringen ontkennend. Men meent, dat de opstandelingen hun ver liezen door het aanwerven van nieuwe re kruten niet kunnen goedmaken en dat zou de reden zijn, waarom de nieuwe even wichtige politiek der Zuidvietnamese rege ring ten slotte tot overwinning moet lei den. De „Internationale Liga tegen racisme en anti-semitisme", waarvan onder meer Paul Henri Spaak, Charlie Chaplin en Jean Paul Sartre ereleden zijn, heeft ge protesteerd tegen de vrijlating van het hoofd van de Gestapo in Frankrijk tijdens de oorlog, generaal Karl Oberg, en diens plaatsvervanger kolonel Helmut Knochen. Beide mannen zijn op 28 november uit de gevangenis van Mulhouse ontslagen. In Frankrijk hebben van de dagbla den gisteren alleen de linksgezinde Li- bération en de communistische Humani- té tegen het verlenen van gratie aan de beide oorlogsmisdadigers geprotesteerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Na een week van bijkans koortsachtig been en weergereis van Euro pese diplomaten zullen de besprekingen tussen „de zes" en Groot-Brittannië over de Britse toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap maandag te Brus sel worden hervat. In die zakelijke mede deling ligt veel verborgen omdat Brussel en de andere Europese hoofdsteden sedert het begin van het nieuwe jaar hebben ge gonsd van de geruchten rondom het voort zetten van de reeds zolang slepende on derhandelingen. Drie problemen zijn tot nu toe het moeilijkst gebleken: de bijzon dere betrekkingen van Groot-Brittannië met de landen van het Gemenebest, het instandhouden van de Britse landbouw en de verplichtingen van Groot-Brittannië binnen de Europese vrijhandelsassociatie. Over de landbouwkesties die als eerste op de agenda zijn geplaatst hebben de ministers van Landbouw van de zeven lan den, onder voorzitterschap van oud-minis ter Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese Commissie een overzicht opgesteld van de tegenstellingen en mogelijkheden bij het inpassen van het Britse landbouw beleid bij dat van „de zes". Die commis sie zal maandag gereedkomen met haar rapport, doch het is meer een catalogus van tegenstellingen geworden dan een lijst van punten waarop op een of andere manier vrij gemakkelijk een oplossing zou kunnen worden gevonden. Daarbij komt dat de zeven partners de ze economische besprekingen zeker als be langrijk zien, doch dat de laatste weken steeds meer naar voren is gekomen dat de politiek is gaan overheersen. In de af gelopen weken heeft nen uit verscheide ne regeringscentra hierover de meest te genstrijdige uitspraken kunnen vernemen Zelfs is er al van een as Rome-Londen gesproken wanneer het „Europa van de zes" eventueel zou uiteenvallen en van Franse zijde is daarop weer de nadruk gelegd op de hechte verstandhouding tus sen Parijs en Bonn. Frankrijk heeft al van het beg'n van de Onderhandelingen af erop aangedrongen dat de Britse landbouw reeds in 1964 zou worden onderworpen aan bet gemeen- schappeliji beleid, inplaats van pas in 1970, zoals de Britten willen, opdat Frank rijk zijn granen zo snel mogelijk naar Groot-Brittannië kan exporteren. Daarbij bestaat in Europese kringen te Brussel de algemene indruk dat Frankrijk er zo op staat zijn zin te krijgen in de landbouwkwestie omdat het met toegeven op dat punt waarschijnlijk andere con cessies van politieke aard wil verkrijgen, evenals West-Duitsland wellicht Groot- Brittannië zal steunen in ruil voor Britse steun voor zijn streven om een eigen kern macht te verkrijgen. Vandaar dat men gerust kan zeggen dat de eigenlijke be sprekingen maandag pas zullen beginnen nadat hetgeen generaal De Gaulle zal zeg gen op zijn persconferentie te Brussel be isend zal zijn. Daarbij moet men maar weer afwachten of het orakel van het Ely- see zich inderdaad zonder omwegen uitsprekeh. zgl Inmiddels heeft de Belgische minister Fayat, die aan de beurt is de besprekin gen te leiden zich veel moeite gegeven alle standpunten te leren kennen en te zoeken naar mogelijke punten van over eenstemming. Zondagavond zal hij die, tij dens een diner in de Nederlandse ambas sade te Brussel, kunnen toetsen aan een plan, dat, naar men zegt, minister Luns naar Brussel zal meebrengen. Dat zou er in bestaan dat men in hoofdzaak snel tot overeenstemming wil komen en deze vast leggen en dat men de „technisch" ge noemde problemen later zou trachten op te lossen. Het lijkt niet aanlokkelijk wan neer men bedenkt hoeveel last „de zes" thans reeds hebben met het behandelen van hun landbouwproblemen. In ieder geval schijnt er noch reden tot overdreven pessimisme of optimisme. Niemand van de zeven, met uitzondering dan van eventueel Frankrijk, schijnt een breuk te willen. i BERLIJN (AP) Een groep linkse internationale juristen eist, dat dr. Hans Globke, nauw medewerker en adviseur van bondskanselier Konrad Adenauer, te recht zal staan onder beschuldiging mee geholpen te hebben Joden en Polen naar nazi-concentratiekampen te zenden. De groep, waarvan ook de Britse ju rist John Platt-Mills en de Franse pro fessor Jean Boulier deel uitmaken, stelde deze eis tijdens een persconferentie in Oost-Berlijn. Volgens het Oostduitse offi ciële persagentschap A.D.N. werd de groep vorige maand in Warschau gevormd tijden een internationaal congres van juristen om bewijzen tegen Globke te verzamelen. Tijdens de persconferentie deelde de groep mee, dat zij niet ontvangen werd toen zij probeerde incriminerende docu menten aan het ministerie van Justitie in Bonn af te geven. Een woordvoerder voor het ministerie zei, dat de delegatie mee gedeeld werd dat zij het materiaal moest brengen naar de juridische archieven in Koblenz. Verder zei de delegatie dat haar verboden werd in Bonn een persconfe rentie te geven, waaijom zij haar dus in Oost-Berlijn hield. Leden van de groep hebben verklaard dat zij documentaire bewijzen hebben over Globke's aandeel op het nazi-ministerie van Binnenlandse Zaken van 1933 tot 1945 in het opstellen en de uitvoering van de rassenwetten die tot gevolg hadden dat Joden en Polen naar uitroeiingskampen gestuurd werden. Zij verklaarden tevens dat Globke in zijn huidige functie voor malige nazi's die officiële posities in West- Duitsland bekleden beschermt. JOHANNESBURG (AP) Twee lei ders van het ondergrondse Afrikaanse Na tionale Congres die huisarrest hadden, zijn uit Zuid-Afrika gevlucht, vermoedelijk naar het aangrenzde protectoraat Beetsjoe- analand. Het zijn de advocaat Duma Nokwe, de vroegere secretaris-generaal van het Con gres de en Mose Kotane, die veel jaren bestuurslid van het Congres geweest is en die afgevaardigde was naar de Bandoengse conferentie van Afro-Aziatische staten. Hun werd in november vijf jaar huisarrest op gelegd. Nokwe staat ook op de zwarte lijst van de Zuidafrikaanse regering. Hij heeft zijn vrouw en kindenen achtergela ten in de lokasie Orlando bij Johannes burg. Volgens de Johannesburg Star willen de twee leiders in het buitenland propagan da maken voor sancties van de UNO te gen Zuid-Afrika. Mogelijk zal de vlucht de Zuidafrikaan se regering de grensbewaking doen ver scherpen. STOCKHOLM (Reuter) Koning Gus- taaf Adolf van Zweden heeft in zijn jaar lijkse troonrede ter gelegenheid van de opening der nieuwe zitting van het parle ment aangekondigd, dat in de loop van dit jaar een wetsontwerp aan het par lement zal worden voorgelegd om van links naar rechts verkeer over te gaan. Als het parlement deze wet aanneemt, zal Groot-Brittannië nog het enige land in Europa zijn waar het verkeer links houdt. Ook zal een wetsontwerp worden inge diend. waarbij alle werkgevers verplicht zullen worden hun personeel een betaal de vakantie van vier weken per jaar te geven. Weinig hoop op instemming NEW DELHI De premier van Ceylon, mevrouw Bandaranaike, is in New Delhi aangekomen om met premier Nehroe de voorstellen te bespreken die Brima, Cam bodja, Ceylon, Ghana, Indonesië en Egypte tijdens een conferentie in Colom bo hebben opgesteld ter regeling van het Chinees-Indische grensconflict. Premier Tsjoe-En-lai van China heeft zijn instem ming betuigd met de voorstellen, na het bezoek van mevr. Bandaranaike. Waarnemers verwachten, dat haar mis sie naar New Delhi echter niet veel re sultaat zal hebben. India heeft juist weer een nota aan China gestuurd, waarin wordt gezegd dat er niet kan worden gepraat zo lang India gedwongen blijft een willekeuri ge en door agressie tot stand gekomen grenslijn te aanvaarden. (Reuter/AP). (Van onze correspondent) PARIJS Na eerst zijn Franse ambt genoot Couve de Murville, op de Quai d'Orsay de grote lijnen te hebben onthuld, heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, gisteren ten behoeve van de vijftien leden van de permanente NAVO-raad in Parijs nog maals een toelichting gegeven op de plan nen van president Kennedy ter oprichting van een gecombineerde Atlantisch^ nu cleaire macht. Ofschoon het beraad op de Parijse zetel der Noordatlantische Ver dragsorganisatie geheim was en Ball zich na afloop zeer tevreden toonde, nemen di plomatieke kringen toph aan dat Kenne dy's boodschapper niet op alle vragen van zijn gehoor een bevredigend antwoord kon geven. Niet zo zeer verwonderlijk overigens, want hoe meer er uitlekt over de voor nemens van Washington, hoe duidelijker het wordt dat het Polaris-project voorlo pig een meer diplomatieke dan militaire opzet heeft en de fase van de blauwdruk nog nauwelijks lijkt te hebben bereikt. De negatieve opzet poogt met name Groot- Brittannië, en mogelijk ook Frankrijk, af te brengen van zijn ambities een eigen nationale kernmacht te vormen, waarbij het aanbod van Polaris-raketten als lapje voor het bloeden der gewonde nationale eigenliefde dienen moet. In Londen is dat doel wel bereikt, maar het Frankrijk van generaal De Gaulle blijft op z'n zachtst gezegd, een bijzonder wantrouwende hou ding aannemen. Over deze houding zal de generaal volgende week op zijn persconfe rentie misschien wel wat meer bijzonder heden geven. Intussen heeft de Amerikaanse bewinds man tegenover de Atlantische diplomaten aan het Polaris-dossier toch nog een enkel nieuw element kunnen toevoegen. Zo deel de hij mede dat de Amerikanen en de Britten bereid zijn, in afwachting van het ogenblik dat tegen 1970 de onderzee boten voor transport der raketten gereed zullen zijn, onmiddellijk alvast een geïnte greerde luchtmacht op te richten waar voor alle vijftien landen het personeel zou den mogen leveren. Op de vraag of die vijftien landen dan ook het recht zouden hebben „de vinger aan de trekker te houden" moet de Ameri kaanse onderminister het antwoord echter schuldig zijn gebleven. Ook achter dëze toevoeging op het oorspronkelijke Polaris- plan zoeken speciaal de Fransen de be doeling de kleine landen te paaien om Frankrijk te kunnen isoleren alvorens de beslissende slag tussen president Kennedy en president De Gaulle zou worden gele verd. Dat tijdstip is echter nog niet aan gebroken en het is waarschijnlijk dat Washington Parijs op zijn minst zou wil len blijven ontzien, tot De Gaulle's enige werkelijke bondgenoot kanselier Konrad Adenauer, van het toneel in Bonn is ver dwenen, Minister Ball gaat zondag naar Bonn voor overleg met Adenauer. Van officiële Franse zijde gaat men ondertussen dapper door of de neus bloedt, door een steeds grandiozer en driftiger beeld op te hangen der eigen toekomstige verrichtingen met satellieten en ruimte onderzoek, waarvoor aan het meer van Leucate in de Oostenrijkse Pyreneeën al een proefterrein moet zijn aangewezen Niettemin heeft een officiële woordvoer- der toch ook spijtig moeten toegeven dat het zeker nog wei een jaar of twee, drie duren zal alvorens het eerste ruimtepro jectiel de Franse bodem zou kunnen ver laten. (Reuter) Volgens kringen, die in nauw contact staan met de defensiecom missie van de Nationale Vergadering, is de Franse kernbom in regelmatige pro duktie. De bom is bestemd om te worden meegevoerd door Mirage IX-vliegtuigen, waarvën er binnen een jaar twaalf in dienst zouden worden gesteld. Parijse bla den melden, dat de Franse waterstofbom naar verwachting binnen vijf jaar „opera tioneel" zal zijn. Het anti-regeringsgezin de weekblad „Minute" bericht, dat de eerste Franse waterstofbom mogelijk in de laatste week van februari tot ontplof fing zal worden gebracht in de Hoggar- woestijn. Kort na de eerste proef zou dan nog een fweede volgen. Het Franse mini sterie voor de strijdkracht wilde deze be richten echter niet bevestigen of er com mentaar op leveren. Een foto van een dichtgevroren grachtje met daarop wat schaatsenrijders riep oude herinneringen bij mij wakker. Het was hetzelfde provinciale grachtje waaraan ik lang geleden gewoond heb en waarop ik mijn eerste gekrabbel op de gladde ijzers heb verricht. Een plezierige tijd was het toen niet. Buiten onze grenzen woedde een oorlog. De toenemende voedsel- en brand stof schaarste maakte ook de jeugd daarop attent, voor zover ze niet reeds van het begin af de grote strijd meestreed in gedachten en met de mond. Wij, de jongens van mijn klas in die provincie stad, deden dat zeker. Wij hadden nadruk kelijk partij gekozen en wel ik hoef het nauwelijks te zeggen vóór de over vallen Belgen, vóór de dappere Geallieer den. Het ijs bood ons gelegenheid tot een vorm van strijd die meer bij onze jaren paste. Wanneer ik in die strijd maar een pover figuur sloeg, ja er eigenlijk niet aan te pas kwam, kan ik daarvoor een geldig excuus aanvoeren. Ik strompelde namelijk op wintervoeten door de wereld. Tien stuk gezworen, in lapjes met zalf gewikkelde tenen, hielen en enkels dié vreemde, knol achtige vormen hadden aangenomen, moest ik elke morgen weer in schoenen trachten te persen. Herhaaldelijk gebeur de het dat er al lang geen kind meer op straat te bekennen was, terwijl ik, mijn pijn verbijtend, over half-ontdooide en weer bevroren sneeuwbuiten nog eenzaam voortsukkelde en sulde, schoolwaarts. De jongen die de schoolbel bediende, kende mij reeds als de door de wintervorst ge teisterde laatkomer. De meester, de goed- hartigste die mij ooit heeft onderwezen, informeerde telkens weer medelijdend of het nog niet een beetje beter ging. Nee, het ging niet beter. Maar wie denkt dat er in mij louter dankbaarheid leefde voor zijn belangstelling, kent het jongens hart slecht. Daar waren immers de staren de gezichten van de klassegenoten die door meesters vraag nog een zeer duidelijk op mijn gebrekkigheid attent werden ge maakt. Ik geloof niet dat er ook maar een spoor van verachting in hun blik lag. En toch voelde ik mij een door het lot geschandvlekte, iemand die minder was dan de anderen, iemand die Pn deze ijstijd een voudig niet mee kon komen. Er was maar één manier om dat ge voel van minderwaardigheid kwijt te ra ken. Meedoen, alsof er geen vuiltje aan de voeten was. Nu, na zoveel jaren, moet ik glimlachen bij de herinnering hoe ik, op de stoep van ons huis gezeten, kreunend de schaatsriemen om mijn schoenen aan trok. Kameraadjes stoven over het ijs van het grachtje en zwaaiden soms naar mij, het vrijwillige slachtoffer van de pijnbank Ieder gebaar van hen versterkte mijn kop pige vastberadenheid, waarop de bezorgd heid van mijn moeder reeds eerder te plet ter was gelopen. Een eindelijk brak dan het moment aan waarop ik mij van de wal liet zakken. Het was een ogenblik van triomf, ook al leidde het niet naar een kampioenschap. Ik deed mee, ik hoorde erbij. Mijn ge krabbel viel tussen dat van vele anderen niet op. Ik bewoog mij na de eerste mar telperiode op het ijs zelfs iets vlotter voort dan op straat. Ik was een van die kra nige jongens waarover de jeugdboeken van die dagen zo hoog opgaven. Ik had mijn doel bereikt. Advertentie 15 JANUARI Artegsng 38/40 HAARLEM 1 B.B.B. De Britse generaal-majoor Stephen Irwin bevindt zich in India om de moge lijkheden van de burgerlijke verdediging in New Delhi, Calcutta en Bombay te bestuderen. Een groep Britse deskundi gen zal later komen om te helpen bij het inrichten van een volledige organi satie voor de burgerlijke verdediging. Zelfmoordpolitiek. Het vakverbond van Nieuw-Zeeland is van plan het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigin gen U.V.V.V.) te vragen de Franse vak beweging te laten protesteren tegen het Franse plan om kernproeven te nemen in de Stille Oceaan. De voorzitter van het Nieuwzeelandse verbond verklaarde te hopen dat de Franse bonden de regering van hun land ertoe kunnen brengen „de ze zelfmoordpolitiek" stop te zetten. Klapzwemmers. Volgens het Russische jeugdblad Komsomolskaja Pravda zijn twee klaplopers, die hun tijd met drin ken en orgieën verdeden", gearresteerd toen zij naar het Westen wilden vluch ten door naar een buitenlands schip bij de kust van Georgië te zwemmen. Drie mannen zijn ter dood veroordeeld in Azerbeidsjan omdat zij huizen geplun derd hebben, aldus meldt het dagblad Babinski Rabotsji uit Bakoe. Toeristenland. Italië, dat ongeveer vijftig miljoen inwoners telt, heeft in 1962 21.150.000 toeristen getrokken, een stij ging van 11,7 percent in vergelijking met 1961, dat reeds 7,32 hoger was dan 1960, het jaar van de Olympische Spe len in Rome. Inzameling. De Japanse arts Keijiro Suru- ga, chef van de chirurgische afdeling van het Saniku Kai-ziekenhuis in Tokio, zamelt geld in om de Finse geneesheer professor Mrtti Sulamaa van de univer siteit van Helsinki naar Japan te doen komen voor operaties op thalidomide- baby's, die hij in zijn eigen land met succes zou hebben uitgevoerd. Schadelijk. De exclusieve cosmos-club in Washington heeft geweigerd elf voorma lige leden, die indertijd uit protest tegen het niet toelaten van een neger een plaatsvervangend onder-mimster van buitenlandse zaken, Carl Rowan hun lidmaatschap hadden opgezegd, weer toe te laten. De betrokkenen hadden het lid maatschap weer aangevraagd, nadat een andere neger, de geschiedkundige John Hope Franklin, inmiddels wel was toegelaten. Het clubbestuur liet de elf voormalige leden weten, dat hun actie indertijd schadelijk voor de club en voor harmonische rasverhoudingen in het al gemeen was geweest. Vierling. Anna Osipowa, arbeidster op een staatsboerderij te Kisjinew in Moldavië, heeft het leven geschonken aan een vier ling, twee jongens en twee meisjes, zo meldt een Moskous dagblad. Anna had reeds vijf kinderen. Meer bisschoppen. De Poolse primaat kar dinaal Wyszynski heeft meegedeeld dat de Paus drie nieuwe Poolse bisschop pen benoemd heeft, waardoor het aan tal leden van het episcopaat in Polen tot 68 gestegen is. Dit was het enige nieuws dat bekendgemaakt werd na een twee daagse bijeenkomst van de Poolse bis schopsconferentie waarop vermoedelijk de betrekkingen tussen kerk en staat be sproken zijn. Samenkomst. De president van Portugal, admiraal Americo Tomaz, en het Spaan se staatshoofd generaal franco zullen vandaag en morgen een samenkomst hebben tijdens een jachtpartij in Santa Cruz de Model bij Cordoba. De ontmoe ting zou generlei politiek karakter heb ben. Publiek. Te Roehengeri in het Afrikaanse koninkrijk Roeanda zijn donderdag veer tien mensen door de kogel terechtge steld Een menigte van tienduizpnd men sen keek toe De veertien waren ter dood verm rdeeid wegens terrorisme Op wintervoeten

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3