Bemanning verre visserij vloot vaart op oude voorwaarden „Geen verantwoordelijkheid" Iedere dag brengt de heer Dijk bestelauto's vol vogelvoer rond Het westen moet ontspanning in Sovjet-blok aanmoedigen EEG kan bijdragen tot een economische transformatie UW WINTERSPORT EEN ZONNEBRIL VAN FILMAVOND De E.S.A. zomerreisgids is uit! De EUROTEX zomerreisgids is uit! VICE- VOORZITTERC.K.V. Agent wordt niet vervolgd voor dodelijk schot op autodief Schooljeugd zamelt veel brood in OOST EN WEST NA CUBA (Slot) „Liever diepvries" zegt de huisvrouw tSmoe^iOft I ZATERDAG 12 JANUARI 1963 6 Misdadig Harmonisatie Koude ramen? Neem LUXAFLEX Prima afstuiting en isolatie Snelle levering verzorgd. Eigen bus voor personeel van Plaatwellerij „Onderkruipers" OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL REISBUR. „DE MAGNEET" N.V. Reis- en Passagebureau N.V. VEREENIGDE SCHEEPSAGENTUREN Kerkelijk nieuws REISBUREAU JOH. VELLEKOOP Kort nieuws Interne consolidatie Bescheiden mogelijkheden REISBUREAU JOH. VELLEKOOP Senatoren over de ontgroening Soepeler in Oost-Europa Langs economische <weg EEG wijs hanteren Belangen-identiteit In zijn openingsrede van de vierde algemene vergadering van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en V isserij (C.K.V.), die gisteren en vandaag in Utrecht werd gehouden, heeft de vice-voorzitter van deze centrale, de heer D. Harms, met klem geprotesteerd tegen het naar zee sturen van bemanningen van verre visserijschepen op de traditionele arbeidsvoorwaarden. „Ons is ge bleken dat de minister van Landbouw en Visserij de door de Commissie Ont wikkeling Zeevisserij (deze commissie gaf de minister advies omtrent de verre visserij, red.) gestelde voorwaarden over de organisatorische opzet van deze visserij voor het belangrijkste deel naast zich heeft neergelegd. Daarmee is tevens de basis ontnomen aan de door de commissie gedane aanbevelingen met betrekking tot de regeling der arbeidsvoorwaarden aldus de heer Harms. mi "jet de betrfffende reders nader overleg zal plaatshebben is ons reeds gebleken, dat men zich voorstelt deze experimentele visserij en zulks met subsidie uit de algemene middelen - te beoefenen met handhaving van de traditionele arbeidsvoorwaarden". De heer Harms zei, geenszins tegen de verre visserij als zodanig te zijn, als die wordt gedaan onder de voorwaarden die in het rapport van de Commissie Ontwik' keling Zeevisserij zijn vermeld en waar aan de CKV van harte heeft meegewerkt „Worden deze voorwaarden door de mi nister en de reders niet aanvaard, dan zijn wij, als hoedster van de belangen on zer vissers, niet bereid enige veréntwoor- delijkheid voor de verre visserij te aan vaarden en zullen wij een krachtig neen moeten laten horen." De heer Harms zei met betrekking tot de stranding van de KW 140 en het onder zoek door de Scheepvaartinspectie naar de oorzaak daarvan, dat het te betreuren is dat veel te weinig controle op de na leving van de veiligheidsvoorschriften wordt gehouden. „Ware deze controle straffer, dan zouden ongetwijfeld meer van soortgelijke knoeierijen worden ge constateerd", zo zei hij. De situaties die zich aan boord van de KW 140 voordeden (het vaartuig was zwaar onderbemand en deels met onbevoegde krachten, hoewel de monsterrol in orde was zie Y.C. 19 dec, 1962) noemde hij misdadig. De heer Harms was van mening dat de erbarmelijke arbeidsomstandigheden op de visserijvloot een tekort aan bemannin gen stimuleren, ondanks de vaak hoge in komens. „De ontwikkeling in de visserij toont aan, dat bij de tegenwoordige wel vaartsverhoudingen het loon niet langer de belangrijkste, laat staan enige, con- currentiefactor is op de arbeidsmarkt aldus de spreker. „Nog te weinig dringt hetb esef door, dat de visserij haar ar beidsomstandigheden dient te modernise ren om aan de zuigkracht van de wal het hoofd te bieden". De pogingen van de C.K.V. om deze arbeidsomstandigheden op een beter niveau te brengen hebben de afgelopen twee jaar weinig zichtbare re sultaten opgeleverd. De Commissie Ont wikkeling Zeevisserij brengt zeer binnen kort rapport uit aan dc minister over de sociale toestanden in de visserij. De heer Harms verwachtte ook spoedig de tot standkoming van een bedrijfspensioen fonds voor de visserij. Moeilijkheden met een voor beide partijen aanvaardbare back-service regeling moeten nog worden opgelost. De vice-voorzitter van de C.K.V. toonde zich verheugd over de nuchtere kijk van de reders van koopvaardijschepen op de veranderingen in de machtsverhoudingen die de wereldscheepvaart beheersen. Het belangrijkste noemde hij, dat de mari tieme naties van Europa niet meer de toon aangeven. De vrije zeescheepvaart zou een donkere toekomst tegemoetgaan als de Europese zeevarende landen zich niet zouden bundelen tot één macht. Wel was de heer Harms van mening dat har monisatie in economisch vlak moet samen gaan met harmonisatie op het sociale vlak. „De zeelieden zullen ook hun kjacht moeten zoeken in bundeling", zei hij. De heer Harms keurde dan ook de activitei ten van de categorale verenigingen hij Advertentie MARKTPLBNvSp" Op initiatief van de ondernemingsraad bij de Plaatwellerij in Velsen-Noord is be sloten tijdelijk een busdienst voor het per soneel in te stellen en deze zo lang aan te houden tot dat de wegen minder moeilijk heden zullen opleveren, 's Morgens rijdt er voor de Plaatwellers een bus van Heems kerk via Beverwijk naar het bedrijf en een andere bus wordt aangewend om van IJmuiden af over Velsen-zuid het bedrijf te bereiken. noemde met name de V.N.K.O. (Vereni ging van Nederlandse Koopvaardij Offi cieren) ten sterkste af. De heer Harms sprak ook over het „on- derkruiperswerk", zoals hij dat noemde, van zeelieden aan boord van Nederlandse schepen, tijdens de havenstaking aan de Amerikaanse oostkust. Deze zeelieden zouden bagage hebben gelost. De C.K.V. had vertrouwelingen aan boord circulaires verstrekt en er op aangedrongen, dat deze vertrouwelingen de andere opvarenden zouden opwekken dit werk niet te doen, omdat zij dat niet zouden hoeven te doen. Op vonnis van de arrondissementsrecht bank in Rotterdam en later, in hoger be roep van het Haagse Gerechtshof moest de CKV de circulaire onmiddellijk intrek ken. „De zaak waar het in wezen om gaat is, dat wij er grote bezwaren tegen hebben dat schepelingen worden ingezet Advertentie voor het verrichten van werk, dat de Amerikaanse havenarbeiders hebben neer gelegd als laatste middel om de naar hun oordeel gerechtvaardigde verlangens op het stuk hunner arbeidsvoorwaarden inge willigd te krijgen. Zodanig werk achten wij onderkruiperswerk, dat zich niet ver draagt met de arbeidsmoraal, zoals deze zich onder de huidige arbeidsverhoudin gen heeft ontwikkeld. Het w$s deze opvat ting, die men vindt weergeven in de Inter- national Seafarers' Charter, die ons deed besluiten de bewuste circulaire in zee te doen gaan". Tijdens de behandeling van de zaak voor het Haagse Gerechtshof is door de pleiter van de reders gezegd dat de schepelingen met vreugde kennis namen van het von nis van de president van de Arrondisse- ments Rechtbank in Rotterdam en dat zij zich verheugen wat extra's te kunnen ver dienen aan het lossen van de bagage. „Dit argument acht ik van een allure die mij doet besluiten er zwijgend aan voorbij te gaan", aldus de heer Harms. „Als dit het laatste woord „in rechte" zal zijn, dan zullen wij ons ernstig beraden op de vraag welke wegen kunnen worden bewandeld gedacht kan worden aan wijzigingen van wet en-of c.a.o. om voor de toekomst te voorkomen dat ar beidsverhoudingen ondergraven kunnen worden met een beroep op verplichtingen die niet met hun tijd zijn meegegaan." Advertentie op maandag 28 januari a.s. in het Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. Aanvang 20 uur. O.a. GROTE QUIZ MET KANS OP GRATIS REIZEN. Toegangsbewijzen GRATIS verkrijg baar bij Kanaalstraat 71 - Tel. 4941 - IJmuiden Marktplein (VVV-kantoor) - Tel. 5644 IJmuiden Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld B. M. Meijndert te Waarder. Aangenomen naar Oldebroek H. A. van Bemmel te Leerbroek, die bedankte voor Maarssen. Geref. Kerken Beroepen te Zoutkamp J. C. Langeveld, kand. te Brandwijk, die geen verdere be roepen meer wenst. Baptisten Gemeenten Beroepen te Utrecht J. Bosma te Arn hem. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Advertentie INLICHTINGEN, GIDSEN EN BOEKINGEN BIJ UW Kennemerlaan 25, IJmuiden, tel. 8306 - C. H. Moensstr. 13, Beverwijk, tel. 4029 De Amsterdamse substituut-officier van Justitie mr. Abspoel ziet geen aanleiding een strafvervolging in te stellen tegen de Amsterdamse politieagent, die in de nacht van 9 op -0 november in Amsterdam-Noord een op de vlucht geslagen autodief met een pistoolschot dodelijk verwondde. Reeds uit het politieonderzoek was gebleken dat de politieman volkomen in overeenstem ming met zijn ambtsinstructie van het vuurwapen gebruik had gemaakt. Commando-overdracht. Op het vlieg kampschip „Karei Doorman", in de haven van Den Helder, is het bevel over de zee- strijdkrachten door vice-admiraal L. Brou wer overgedragen aan vice-admiraal A, H. J. van der Schatte Olivier. De Mariniers kapel van de Koninklijke Marine luisterde de plechtigheid op. De batterijen van de kruiser „De Ruyter" en van de „Karei Doorman" lost ensaluutschoten. Mond- en klauwzeer. Er is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd In de gemeente Lichtenvoorde. Met het oog hierop is het vervoer van varkens en her kauwers in de gemeenten Ruurlo, Zelhem, Eibergen en Lichtenvoorde verboden. .v rmoTfos ^orf Het nieuwe wagentje van de beheer der van het IJmuidense Kerbert-asiel, de heer Dijk, was gistermiddag volgeladen. Volgeladen met fijngesneden brood. „Vanmorgen heb ik bij de Professor Gun- ningschool en de Comité-school in IJmui den heel veel brood opgehaald", zei de heer Dijk, die gistermiddag handen, nee dozen vol brood in het ijskoude water van het Noordzeekanaal wierp. Dierenbescherming Velsen en Omstre ken en tal van particulieren, schoolkinde ren helpen in deze dagen de hongerende vogels aan voedsel. Honderden eenden en koeten bevinden zich nabij de kleine sluis in IJmuiden. En niet alleen daar, maar overal langs de kanaaloevers kan men de watervogels zien. Honderden zitten bij elkaar, krioelen door elkaar wanneer iemand er een korst brood tussengooit. ,Ik ga elke dag langs het kanaal tot Bui tenhuizen", zei de heer Dijk. Het vele brood dat dagelijks naar het asiel ge bracht wordt, moeten hij, zijn vrouw en de assistente meestal in stukken snijden. Wanneer het oud brood is, legt de heer Dijk het eerst een tijdje bij de kachel. Dan snijdt het gemakkelijker stuk. De duizenden stukjes brood vormen een berg in de bestelwagen. Met een schop vult de asielbeheerder de kartonnen dozen. De vogels kunnen niet klagen, wanneer de heer Dijk gaat strooien. Veler zorg Daar kunnen wij niet tegenop", zeiden twee dames, werkzaam bij Scheveningen Radio. Om twee uur gistermiddag moes ten ze weer aan het werk, maar voordi"n voerden zij eerst de vogels bij de kleine sluis. Reeds eerder hadden de twee dames zes half bevroren eenden meegenomen en vertroeteld. Op die manier hebben ze vijf eenden het leven kunnen redden. Er zijn uiteraard veel vaste klanten, waar de heer Dijk regelmatig om voedsel kan komen. Daar zijn bijvoorbeeld het pensionschip „Arosa Sun", diverse scho len, de politiebureaus enzovoort. Voedsel is er genoeg, maar er zijn onvoldoende handen om het brood aan stukjes te snij den. Vandaar dat wij het verzoek van de be heerder graag overbrengen. Er zijn al twee dames die elke dag brood komen snijden. Maar vele handen maken het werk licht. (Van ome reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE. Nu het Westen voor het eerst in de koude oorlog het Sovjetblok uit een positie van sterkte kan benade ren en de Cubaanse ontknoping was daarvoor de proef op de som dringt zich de vraag op, welke initiatieven het kan nemen om de vruchten daarvan te plukken. Een voor de hand liggend ant woord is er niet; alleen Dean Acheson heeft vagelijk gesproken over het „explo reren van de mogelijkheden om de Duit se kwestie op te lossen", in een ver klaring die bij de Russen de indruk wekte, dat de Amerikanen weer dachten aai\ Dulles' „roll back", het terugrollen van de Sovjet-invloedssfeer. Kroesjtsjevs antwoord daarop is duidelijk, de Rus sische premier heeft verklaard dat als er spanningen om Berlijn ontstonden, de Sovjet-Unie niet bereid zou zijn haar raketten van haar eigen grondgebied terug te trekken. Tegenover Achesons exploratielust staat de in het westen veel meer gangbare nei ging tot afwachten, die ook sprak uit Ken nedy's uitlating, dat de Sovjet-Unie wel dichter bij het westen zou komen te staan wanneer in China binnenkort de eerste kernexplosie zou plaats hebben. Ook daar op had Kroesjtsjev een antwoord: „Ieder een die zijn neus in de Russisch-Chinese familietwist wil steken, zal binnen enkele uren van de aarde weggevaagd worden" Uit al die uitlatingen blijkt, dat de ruim te voor initiatieven, die het westen zich in zijn nieuwe postie van kracht heeft ver worven, uiterst beperkt is. Om na te gaan welke er mogelijk zijn, komt men onher roepelijk weer terecht in het enigszins ne velig rijk der kremlinologen, de officiële en niet-officiële experts in de analyse der Sovjet-politiek. Uit hun analyses en gissingen is langza merhahd wel een grootste gemene deler te voorschijn gekomen: Kroesjtsjevs Cubaan se zet, die op een pion-offer is uitgelopen, was een poging om op het internationale politiek front een doorbraak te forceren. Nu die poging is mislukt, achten zij het zo niet uitgesloten, dan toch hoogst onwaar schijnlijk, dat hij nogmaals naar zo'n spectaculair maar riskant succes zal stre ven, bijvoorbeeld in Berlijn, waar zijn stel ling weliswaar veel sterker maar ook veel gevaarlijker is. Op zeer redelijke gronden verwachten de sovjetologen, dat Moskou zich zal gaan wijden aan de lange en geduld eisende taak van interne consolidatie: op politiek terrein een ideologische herwaardering van het communisme, op economisch gebied een modernisering van de in allerlei sec toren stagnerende volkshuishouding. Als die analyse juist is, dan pleit alles voor het advies van de Sovjet-expert Ri chard Löwenthal: voortdurende westelijke waakzaamheid voor het geval Kroesjtsjev opnieuw in de verleiding komt om, zoals in Cuba, de kortste weg naar bet succes te zoeken, maar tegelijkertijd Moskou aan moedigen om op de alternatieve weg der ontspanning voort te gaan. Hetgeen gemak kelijker is gezegd dan gedaan. Op politiek terrein zijn er slechts beschei den stappen mogelijk. Eén ervan is het scheppen van atoom vrije zones in Azië, De beheerder van het Kerbert-asiel op een steiger bij de kleine sluis in IJmuiden, waar hij dagelijks de hon derden eenden van brood voorziet. Dozen vol. Op de Beverwijkse groenteveiling zijn de prijzen tegen het einde van de week iets teruggelopen. Dit is verklaarbaar: de huis vrouw gaat over tot het gebruiken van blikgroente en diepvries. De prei bleef flink aan de prijs en kwam zelfs tot 210 cent per kilo; selderijknollen kocht men iets voordeliger, tot 63 cent per stuk. De kasandijvie werd iets goedkoper en kwam nu tot 155 cent per kilo. Spruiten varieer den van 80 tot 185 cent per kilo. Een kilo boerenkool werd voor 35 tot 65 cent ver kocht. De noteringen van vrijdag: andijvie 90 135, prei 150210, boerenkool 3565, rode kool 2545, groenekool 2532, spruiten 80—190, uien 32—46, witlof 70—110, sel derijknollen 2562, winterpeen 1234, waspeen 2145. Advertentie INLICHTINGEN, GIDSEN EN BOEKINGEN BIJ UW Kennemerlaan 25, IJmuiden, tel. 8306 - C. H. Moensstr. 13, Beverwijk, tel. 4029 „Bepaalde verschijnselen in de laatste tijd wijzen op een vermindering van de afweer tegen fascistische en nationaal-so- cialistische tendensen", zo zegt een groot aantal leden uit de Eerste Kamer in een voorlopig verslag over de begroting van Justitie. Zij vestigen daarbij de aandacht op wat is gebeurd in de groentijd van 't Am sterdamse Studentencorps. Deze gebeur tenissen achtten zij een bewijs ervoor dat het huidige opgroeiende geslacht onvol doende kennis draagt van het leed, dat Joodse landgenoten in de laatste wereld oorlog is aangedaan. Vele Kamer-leden vragen of er een strafrechtelijk onderzoek en eventueel een vervolging is ingesteld tegen studenten die zich in de Toentijd hebben misdragen. Schaats. Woensdag 16 januari zullen in Beverwijk op de schaatsbaan van het gemeentelijk sportpark „Adrichem" schaatswedstrijden voor de schooljeugd worden gehouden. Reeds twaalf scholen hebben zich daarvoor gemeld. Afrika en Latijns-Amerika. Degenen die dit het intrappen van een open deur noemen, vergeten, dat ware bet geschied, het Cu baanse avontuur "niet mogelijk zou zijn geweest. Het zou de goedkoopste brandver zekering zijn, die men zich voor kan stel len. Een tweede mogelijkheid voor het wes ten ligt in het ontwikkelen van wat meer verbeeldingskracht ten opzichte van de Oosteuropese landen. Een erkenning van de Oder-Neisse-grens zou nu het mono lithische karakter van het Sovjet-blok steeds verder afbrokkelt een middel zijn om de Oosteuropese landen en vooral Po len de indruk te geven dat hun legitieme nationale belangen niet alleen door Moskou worden gegarandeerd. Er zijn ook experts in Sovjet-zaken die een stap verder gaan, en die redeneren dat de huidige krachtsverhoudingen het westen in staat stellen een oplossing voor Berlijn te formuleren die hun fundamen tele belangen in stand houdt, maar Kroesjtsjev formeel zo ver tegemoet komt dat hij zich kan permitteren zonder ge zichtsverlies verdere aanspraken op Ber lijn te laten vallen. Dat de UNO op een of andere manier in zo'n oplossing betrok ken zou moeten worden is niet alleen dui delijk, maar ook in het belang der West- berlijners. Deze bescheiden stappen in de richting in Moskou en Warschau geopperde gedach- den gecompleteerd door stappen op econo misch terrein. Het is buiten kijf, dat de beste kans voor een politieke transforma tie in de Sovjet-Unie in een economische ombouw ligt, in de verwezenlijking van de in Moskou en Warchau geopperde gedach ten die in de richting gaan van een zij het dan socialistische markt-econo- mie. Niet alleen hangt Kroesjtsjevs ideolo gische expansiedrang nauw samen met de economische frustratie die het Sovjet-blok voortdurend in de consumptieve sector er vaart, maar de modernisering van de Russische economie zou in de gehele maatschappij de jongere, verlichte ele menten naar boven brengen. Economisch succes zou de ideologische pre-occupatie gaandeweg vervangen door pragmatisme, door het zich reëel bezig houden met de welvaart der burgers en het verlangen naar rust aan de grenzen. Het zou een identiteit van belangen tus sen oost en west scheppen, die tenslotte de enige reële basis voor een modus Vi vendi kan zijn. Voor het aanmoedigen van dat proces heeft West-Europa een machtig instru ment in de gemeenschappelijke markt. Als dat instrument tegen het Sovj t-blok wordt gehanteerd, zullen onaangename conse quenties op het politieke vlak moeilijk uit kunnen blijven. Als het Sovjet-biok daar entegen duidelijk wordt gemaakt, dat de E.E.G. geen pistool is op de borst van de Oosteuropese landen, maar dat het moge lijk is via redelijke overeenkomsten pro- iijtelijke handelskanalen open te houden waardoor de Oost- en Westeuropese eco nomieën met elkaar verbonden blijven wie weet eens zullen worden geassocieerd dan zou dat verrassend aangename po litieke gevolgen kunnen hebben. De identiteit van economische belangen krijgt onherroepelijk haar weerslag in de politieke verhoudingen Of de produktie- middeien aan de ene kant in handen van de staat en aan de andere in handen van anonieme collectiviteiten van aandeelhou ders zijn, is daarbij van minder belang dan nu aan weerszijden wordt aangeno men. Dit zijn uiteraard overwegingen op de lange termijn Maar in alle objectieve analyses van het recente Sovjet-beleid vindt men, naast het advies tot waak zaamheid jegens nieuwe vonturen, de aanbeveling vooral de oger open te hou den voor de mogelijkheden die de onver mijdelijke ontwikkelingen n het Sovjet blok voor het westen minnen scheppen. VOOR GOUnaIMJtDfM IJMUIDEN gevestigd Kennemerlaan 92 - Telefoon 5072. UMUfDOf ■rrrrmrir0mrrirw0waMW**0t*0**r00rw00*00rrir0m»rrrirrrrrrrmmrrmirr0rirr00rmrrm0irrrrrrmmwm*iM**0»M**0m0Mai*»a*iiM0»Mr0MM0MMwrMM*Mr***MMM00000rww*rraw»MM0*»a*0MM0MrMrmMrw*rMMrrrwMM0grr0rrrr0r0irm0mwmr»ww0rMw*i*w*riii3ft*Mmrerrrirrrrrrrrr**t '0000000000000MMM000A I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6