Winter voor de schippers maar een trieste zaak Nederlandse oorlogsslachtoffers hebben het moeilijk in België Mach.-Bankwerker -a-A '-"CU «soja Automobielbedrijf BERENDSEN N.V. Schepen, rederijen en werven Op defensiebegroting kwam 52 miljoen N.-Guineageld vrij Geen Papoea's meer naar Nederland Alleen kruiwagens nog over de brug in Ter Aar THUIS In de vishal en op zee 10B raji ÏMat*ASseh ZATERDAG 12 JANUARI 1963 Teruggestuurde Joegoslaaf was geen vluchteling, zegt de minister Het processieverbod Bloemen uit Aalsmeer Denkt u over aanschaf van een gebruikte luxe auto Koop dan een goedgekeurde, gegaran deerde- VQL-K-SWAGEN Met veilige en goedkope kilometers Alleen de dealer heeft ze in voorraad, met 3 maanden Volks wagengarantie; in de bouwjaren van 1955 tot 1962. Tevens ook bestelwagens. EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN TELEFOON 5544 EETHOEK ROOXSTOELEN LEUKE FAUTEUILS MODERN BANKSTEL 265.00 BERGMEUBELS '100* «O». ^per9> £76 I Schuimpiastic J m°°ie damast 1 met J p°'yeter m "Pers. 29.75 h interkant. damas<- ZHkJ Pest/kt T d°°" BEDKLEEDJES SPREIEN NU EXTRA VOORDELIG COUPONS Halve prijzen BOUCLÉ UJSTAPin 10° f£TRA PRUS «.SO MARKTPLEIN IJMUIDEN Aan de adverteerders De dooi beeft enkele tientallen schippers verlokt de veilige Waalhaven te Nijmegen te verruilen voor de van schotsen bevrijde rivier. Die vroege vertrekkers dreigen evenwel van het ijs in de vorst terecht te komen. De nieuw ingevallen vorst maakt de scheepvaart op de kanalen andermaal onmogelijk. Zelfs de Benedenrijn zit nog in een ijzige ban gevangen en de Maas blijft onbereikbaar. De schippers, die nog vast ingevroren zitten in de havens aan het Maas-Waalkanaal, hoeven zich dan ook geen zorgen te maken dat zij de boot mis sen. De eerste dagen zal van een fikse scheepvaart nog gee.i sprake kunnen zijn. Alleen een nieuwe, doorzettende dooi kan de verstarring doorbreken, en wanneer zal die komen? Het leek zo mooi te zullen gaan. De dooi deed het ijs smelten, van de Bovenrijn kwamen geen schotsen meer aan en alles wees op schone rivieren. Bovendien liepen aan de benedenstromen, op de Lek, het Hollands Diep en de Merwede ijsbrekers storm op de schotsen en ijsvelden. De scheepvaart zou weer op gang komen. Eindelijk goed op gang misschien na de maanden van droogte en de week van ijs gang die er bijna zonder adempauze op volgde. De nieuwe vorst heeft een ijskoude streep door dit mooie zonnetje gehaald. Opnieuw vriezen de kanalen dicht voorzover ze dan al open waren, en veel waren dat er niet. Rijkswaterstaat had ondermeer in het Wil- helminakanaal en de Zuidwillemsvaart het ijs gebroken. De Maas is nagenoeg onbe reikbaar. Het Maas-Waalkanaal en de sluis te Sint Andries zitten nog - otdicht, alle dooi ten spijt. Vandaar dat zelfs de ijs vrije Maas bijna geen schepen te zien zijn. Waar moeten ze heen? Verder in het land is de toestand al even ongunstig. Het noorden en oosten zijn De enige logger die in het noorden thuis- behoort, is wederom van eigenaar veran derd. Het is de in 1914 gebouwde, 127 ton metende Wassenaar SCH.79 van de Rede rij Unie te Scheveningen, die ruim een jaar geleden werd verkocht aan H. van der Werf te I elfzijl. In de zomer van het vorige jaar kwam het vaartuig onder de naam Hope DZ.10 in bedrijf voor F. Stam H. Hansen, eveneens te Delfzijl. Enige weken geleden heeft de oude Scheveningse logger Harlin- gen als thuishaven gekregen, na te zijn aangekocht door Joh. van Es aldaar. Als HA.74 is het schip in de vaart gebracht. De motorlogger Noorderkroon SCH.55, groot 213 ton, gebouwd in 1955 en toebe horende aan de N.V. Verre Visserij Maat schappij te Scheveningen, is verkocht aan de Rederij M. den Duik Gzn., eveneens te Scheveningen. De Fa. Gebr. van Duijn te Katwijk aan Zee heeft haar kotter Pieter Jacob KW.178, groot 89 ton en uitgerust met een 310 pk MWM motor, verkocht aan schipper- eigenaar D. Kuyt te Katwijk aan Zee. Het schip zal onder de naam Dirkje KW 178 in de vaart worden gebracht. Inmiddels is ook naar zee vertrokken de kotter Geertruida KW.211, die onlangs door schipper-eigenaar C. Plug werd aange kocht. Dit is de vroegere Alida Jacoba KW.165 van L. van der Plas, voor welke eigenaar binnenkort bij de Scheepsbouw- werf De Industrie te Alphen aan de Rijn een nieuwe kotter onder'die naam gereed zal komen. Het Hamburgse trawlerbedrijf is in het bezit van de eerste hek-trawler gekomen. Het schip, dat de naam Wilhelm Ladiges draagt, is gebouwd bij de Stülckenwerft te Hamburg voor de rederij Pickenpack GmbH. De nieuwe aanwinst meet 1423 reg. ton bruto; de lengte over alles be draagt 75,55 m, de lengte tussen de lood lijnen 67 m, de breedte 12,10, de holte 8,25 m. en de diepgang 5,50 m. De MAN dieselmotor heeft een vermogen van 2100 pk en geeft het schip een vaart van 14 knoop. voor de schepen afgesneden. De IJsel zit nog steeds dicht. Bij Deventer begint het ijsveld en zonder onderbrekingen strekt het zich uit tot aan het Keteldiep. Alle uitwegen zijn ermee gebarricadeerd. De Waal is weer bruikbaar als water weg. Alleen de vaart op Duitsland is mo gelijk. Slechts krachtige schepen onder nemen de kille reis. Zij zijn niet met velen, zoals iedereen aan de Waalkade1 wel kan zien. De benedenloop van de Rijn is verstopt door een poolachtige ijsbrok nabij Hage- stein. Iets benedenstrooms van dat plaats je doet de zeevloed zich voor het laatst gevoelen. Bij de kentering van het getij staat de stroom er even stil. Het is net voldoende geweest om de rivier er zich te doen zetten. In korte tijd heeft zich hier een ijsveld gevormd waarin geen bewe ging zit en dat slechts met grote moeite door ijsbrekers losgewurmd kan worden. Rijkswaterstaat begint er niet eens aan. Stel je voor dat de dooi toch nog terug komt! Dan verdwijnt het vanzelf en behoeven er geen duizenden guldens aan het opruimen te worden gespendeerd. De scheepvaart ligt toch nagenoeg lam. redeneert men in kringen van rijkswater staat. Goed, de Lek is bevaarbaar. Krach tige tankers hebben hier steeds het ijs doorbroken. Regelmatig vroor de rivier dicht maar de min of meer geregelde vaart zorgde ervoor dat stukschuiven van de schotsen volgde. Menige kleinere boot heeft er nog van geprofiteerd. In het zog van de sterke tankers varend konden zij meekomen de rivier op of af. Ook het Amsterdam-Rijnkanaal bleef er bevaarbaar door. Op deze wijze wer den stroom en kanaal het brandpunt van de Nederlandse binnenvaart in deze da gen. Veel om het lijf heeft het echter niet. Neen, de rustige afwachters in de Waalhaven hebben gelijk gekregen. Hun driftige collega's die de twee dagen dooi voor het begin van de lente aanzagen, kunnen niet ver komen. Er moet nog heel wat ijsvrij water door de Waal stromen voor de scheepvaart weer onbekommerd zijn gang kan gaan Die gang kan er trouwens voor de schippers nauwelijks snel genoeg inkomen. Het jaar 1962 is voor hen bijzonder slecht geweest. In het begin van het jaar waren vraag en aan bod gering. Pas in de zomer kwam er schot in. Daarop volgde echter de maan denlange periode van laag water. Die duurde tot diep in december. Ook dat leverde een nauwelijks te becijferen scha depost op. Nu zijn er dan de vorst en de ijsgang. „Meneer, wij hebben nog nooit zo vaak en zo lang aan de wal gelegen als in het laatste jaar", vertelde ons een schipper. „Dat is ook een re cord". Maar voor hem en zijn rollega's een bijzonder triest record. In IJmuiden was de aanvoer op vrijdag 2450 kisten vis, waarvan 750 tong en tar bot, 781 schol, 5 bot, 758 haring, 35 wijting, 97 kabeljauw en gul en 14 diversen. Prijzen, in guldens, per kilogram: git tong 5,60—4,60; gr.m. tong 4,60-3,80; kl. m. tong 5—4,30; kl. tong 1 5,10—4,60; kl. tong II 5,704,40; tarbot I 6,10—5,40. Per 50 kilo: tarbot IV 160—112, gr. schol 48-36, gr.m. schol 41-39; kl.m. schol 52-44; kl. schol I 57-42, kl. schol II 51-31; bot 16; verse haring 47-39; wijting 65-53; gr. gul 66; midd. gul 62-60 en kl. gul 50-43. Per 125 kilo: grote kabeljauw 260-204. Besommingen van vrijdag: KW 202 15.390; KW 201 15.840; KW149 f 20.310; KW 174 15.740; KW 74 11.980; KW 188 6160; KW 139 f 22.000; KW 68 f 5490; KW 109 1910; KW 143 f 5000; HD 79 19.430; KW 103 7260. Record besomming De SCH 8 „Gerardina" van de rederij „Aatee" heeft een recordbesomimng ge maakt van ruim 80.000,—. De SCH 8, die een reis van dertien dagen heeft gemaakt naar de Ierse Zee, is aan de markt ge komen met 1000 kisten verse haring en 450 kantjes gezouten, geen uitzonderlijke grote vangst, maar die door de huidige hoge prij zen, wel tot deze enorme besomming leidt. Het totaal van de begroting van Defen sie voor 1963 zal worden verminderd met 52 miljoen door het vervallen van de taak van de krijgsmacht in Nieuw-Guinea. Dit staat in een nota van wijzigingen die aan de Tweede Kamer is aangeboden. Door het vrijkomen van de 52 miljoen zal 9 miljoen meer kunnen worden ge bruikt ter verdere financiering van A.M.X.-materieel. De oorspronkelijke ter mijnen voor de aanbouw en aankoop van schepen kunnen nu gehandhaafd worden. Ook kan 8 miljoen meer bestemd wor den voor de verhoging van de fondsen voor de Nederlandse deelneming aan de Europese produktie van het geleide wa pen de Hawk. In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart (P.v.d.A.) over de terugzending van een Joegoslaaf naar zijn land heeft de minis ter van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, medegedeeld dat de Joegoslaaf, die in ons land bij de mijnen wilde werken, bij de medische keuring ongeschikt voor de mijnarbeid werd bevonden. Hij diende te worden teruggezonden maar onttrok zich hieraan, verdween uit het tehuis, waar hij onderdak had gevonden, en werkte enige tijd bij een bouwonderneming. Op 28 no vember werd hij aangehouden en de vol gende dag per vliegtuig naar zijn vader land teruggezonden „Er is geen enkele aanwijzing op grond waarvan zou moeten worden aangenomen dat een broer van betrokkene in verband met diens vertrek uit wraak in een ge vangenis is opgesloten. Reeds de omstan digheid, dat de' man door bemiddeling van een Joegoslavische overheidsinstantie en voorzien van een aan hem uitgereikt Joe- goslavisch paspoort uit zijn land vertrok maakt zulk een veronderstelling hoogst' onwaarschijnlijk", zo deelt minister Beer man mee. De suggestie van het Kamerlid dat Ne derlandse autoriteiten er aan medewerken dat een politieke vluchteling teruggevoerd wordt in de handen van zijn achtervolgers wordt door de minister met kracht van de hand gewezen. Men heeft de man bij hehaling de vaag gesteld welke moei lijkheden hij duchtte bij terugkeer naar Joegoslavië. Hij heeft steeds te kennen ge geven dat hij ervan overtuigd was dat de Joegoslavische autoriteiten hem geen moeilijkheden in de weg zouden leggen. Nochtans wenste hij uit andere overwe ging in Nederland te blijven. HOLLANDIA De laatste tijd heeft een aantal Papoea's zich tot de Nederlandse vertegenwoordiger in Hollandia gewend met het verzoek naar Nederland te mo gen gaan De Nederlandse vertegenwoordi ger, de heer L. Goedhart, heeft hun mee gedeeld dat zij in principe geen visum voot Nederland krijgen. De Nederlandse rege ring stelt zich op het standpunt dat Pa- poe's met enige ontwikkeling niet aan hun land mogen worden onttrokken. Vóór 1 oktober zijn Papoea's en andere ingezetenen van Nieuw-Guinea in de gele genheid gesteld weg te gaan als zij dit wensten. De overige Papoea's komen dus niet meer in aanmerking voor toelating tot Nederland, dat in de periode van het V.N.- bewind nog slechts indirect verantwoorde lijk is voor de Papoea's. TYNE SLEEPT NORDLAND De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is met de Zweedse kustvaarder „Nordland", die zich met machineschade op 20 mijl ten zui den van Portland Bill in het Kanaal in nood bevond, op weg naar Southampton. De sleepreois wordt bemoeilijkt door oos telijke storm. De bewoners van de Aardamseweg in Ter Aar(ZH) zullen niet meer met een auto over de brug over de Weteringsloot kunnen rijden. Met behulp van rioolbui zen is de weg over deze brug zover af gesloten, dat er alleen nog een kruiwagen door kan. Zo was de situatie in 1755, zo is hij ook nu weer. In 1755 kreeg bakker Vuyk een eeuwig durende dienstbaarheid voor een voetpad ter breedte van een kruiwagen. In 1904 veranderde Nicolaas Vuyk dit na overleg met het bestuur van de polder „Vieram- bacht", zodat er voortaan ook „gerij op meer dan twee wielen" door kon. Maar de kleinzoon van deze Nicolaas Vuyk, die nu bakker is, krijgt teveel last van de grote vrachtwagens, die over de weg ple gen te denderen. Hij heeft na een gerechtelijke actie de situatie van 1755 weer in ere laten herstel len, omdat zijn huis, winkel en bakkerij beginnen te scheuren. Doordat de polder en de gemeente de zes maanden uitstel niet hebben benut staat men nu van vandaag af voor de voldongen feiten. De gemeente heeft we! enkele woningen opgekocht, om door de sloop ervan een andere weg te kunnen aanleggen, maar dat duurt nog wel even. Tot zolang zijn de bewoners van de Aar damseweg klanten van bakker Vuyk gedupeerd. Artikel 184 van de Grondwet, waaruit het processieverbod voortvloeit, zal ge wijzigd moeten worden, zo zeggen sommi ge leden uit de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de begroting van Justitie. Zij vestigen de aandacht op een arrest van de Hoge Raad, waarin deze de vraag of het processieverbod in strijd was met het Verdrag van Rome ter bescher ming van de rechten van de mens ontken nend heeft beantwoord. De vraag rijst of het artikel in de Grondwet ongewijzigd moet worden gehandhaafd of dat het daar in liggende verbod moet worden verzacht. De Kamerleden vragen de regering de in diening van een wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet op dit punt te willen bevorderen. Het bloemencentrum Aalsmeer expor teerde in 1962 voor bijna 73 miljoen aan snijbloemen, dat is 20 percent meer dan in het jaar daarvoor. Voor de bioemkwe- kerijplanten ligt dit percentage op bijna 30 percent, waarmee de export in waarde is gestegen tot ƒ17 miljoen. West-Duits- land is veruit de belangrijkste afnemer, te weten met 64 en 56 percent van de totale export in snijbloemen respectievelijk bloemkwekerijplanten. De bijeenkomst in de Gravenzaal werd onder meer bijgewoond door leden van het Haarlems college van B. en W., vertegen woordigers van gemeentebésturen uit het district der Kamer en van overheidsin stanties, de vice-president van de recht bank in Haarlem en de kantonrechter, vertegenwoordigers van het hoogheem raadschap Rijnland en van het water schap de Haarlemmermeer, representan ten van de middenstandsorganisaties en het bestuur van het departement Haar lem der Nederlands^ Maatschappij van Nijverheid en Handel. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk sprak na de nieuwjaarsrede van de heer Ensche dé de wens uit dat de samenwerking tus sen de Kamer van Koophandel en de ge meenten in het district der Kamer zo mag blijven als die thans is. Hij zei dat hem onder meer het pleidooi van de heer Enschedé voor een ruime blik bij het ont werpen van structuurplannen uit het hart gegrepen was. De heer Geluk herinnerde hierbij aan de sinds enkele jaren zich ont wikkelende intergemeentelijke samenwer king in Zuid-Kennemerland en het verlan gen van de betrokken gemeentebesturen in het Noordzeekanaalgebied mee te spre ken in de ontwikkeling van dit gebied. PI B COPENHAGEN (Van onze correspondent in Brussel) „Geen Benelux voor zielige mensen," schrijft de „Gazet van Antwerpen" boven een artikel waarin wordt gesproken over een Nederlandse vrouw, door de oorlog we duwe geworden, die in Antwerpen moet zien rond te komen met ongeveer hon derdvijftig gulden per maand. Het gaat over mevrouw Meulen-De Widte. die met een spastische zoon van 22 jaar is achter gebleven nadat een andere zoon en een dochter het ouderlijk huis getrouwd heb ben verlaten. De man van mevrouw Meu- len, een vrachtrijder, verliet op 10 mei 1940 zijn huis om een boodschap te doen. Hij kwam door een der eerste Duitse bommen die op Antwerpen vielen om het leven. Tot aan de bevrijding van Nederland heeft zijn vrouw van het Nederlandse con sulaat-generaal te Antwerpen steun ont vangen. Daarna besliste de Nederlandse regering dat België verantwoordelijk was voor de ondersteuning van dergelijke ci viele oorlogsslachtoffers. De Nederlandse uitkeringen hieldën toen op. Sedertdien heeft mevrouw Meulen ontelbare brieven geschreven aan het consulaat en aan de Belgische ministeries, maar volgens haar zeggen krijgt zij steeds ten antwoord dat hierover geen akkoord tussen België en Nederland bestaat. Zij moet nu leven van 950 Belgische frank wezengeld, 875 frank pensioen als weduwe van een zelfstandige ondernemer en 900 frank voor haar spas tische zoon. Omdat zij overdag deze zoon moet verzorgen, heeft zij alleen des nachts gelegenheid met verstelwerk iets bij te verdienen. Haar getrouwde kinderen stop pen haar wel eens iets toe, maar zij heb ben zelf gezinnen en beschikken slechts over bescheiden middelen. Bij navraag op de consulaten-generaal te Antwerpen en te Brussel bleek ons, dat het verhaal van de „Gazet van Antwer pen" volkomen juist is. Ongeveer 100 Ne derlandse oorlogsslachtoffers in België verkeren in dezelfde ongelukkige omstan digheden. Het zou geen verandering of verbetering in hun situatie brengen wan neer zij zich in Nederland zouden vesti gen, want bepalend voor het al of niet verkrijgen van ondersteuning is de om standigheid dat de oorlogsschade in Bel gië is geleden. Alleen zij die schade heb ben opgelopen als gevolg van verzetshan- delingen krijgen een geringe uitkering van de Nederlandse staat De „Gazet van Antwerpen" vraagt zich af „hoelang dit schandaal nog zal duren." Het blad schrijft: „Terwijl anderen rijke oorlogsrenten genieten en men wel miljar den vindt voor oorlogstuig, kan men niet enkele duizenden franken voor een oor logsweduwe ter beschikking. Is er geen eerlijke politicus die door een parlemen taire vraag of interpellatie hier hulp wil bieden? Kan de koning zelf zich niet be kommeren om het lot van deze heldhaftige moeder?" ©PIB JOPEMHflGtN „Zeg me maar als ik weer aan de beurt ben". m Wij zijn een papierverwerkende, middelgrote industrie waar vlakke zakjes, akte-enveloppen en luxe wikkel verpakkingen door middel van moderne machines worden vervaardigd, in een ruime en lichte produktieafdeling Wij zoeken voor directe indiensttreding: voor instellen en onderhouden van diverse machines Onze arbeidsvoorwaarden zijn bepaald uitstekend Van den Berg's Papierwarenfabriek n.v. Santpoort-Zuid Bloemendaalsestraatweg 1 Telefoon 02560-8404 4 stevige stoelen en ronde tafel. Reeds voor 109.00 met verende kussens, compleet 59.00 in verschillende modellen 57.00 bank en 2 fauteuils nu reeds voor verschillende modellen. Reeds vanaf 175.00 extra koopje 2"per DEKENS dekens. Een i WodTvoï u«bed. SSlvoordeVt^pers. 17.95 Zuiver *f|p0tpri'ls 1 2-pers. °n^oestbaar J'^nWmatrJj^' 44"5° Upeds- 47.50 in alle afdelingen voor voor minder dan Vitrageval nu voor 98 ct. p. m. Vitrage met roesje voor opgenomen gordijnen van 2.55 NU 1.25 Brabants Bont 80 cm br. NU voor 98 ct Sterk haargar B°U<?eLaanb^ng -tOO cm breed KARPET^kamers, uit onze ^f^bruikt. dus korte bid 0 Zie hiervoor o Ta,a«oedKARpET 32 50 I Een 9 reeds voor 32.50 Hiermede willen wij nogmaals uw speciale aan dacht vragen voor een tijdig inzenden van adver tenties. Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dag voor plaatsing uiterlijk om 12 uur des middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden In gezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel mogelijk worden geplaatst, doch wij moe ten ons voorbehouden de plaatsing tot de volqende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriendelijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, u met uitstel tot de volgende dag akkoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8