Kroesjtsjev zou aansturen op een breuk met Peking-China __9MaC-taxia__ Osservatore Romano verdedigt de „opening naar links" HOE IS HET ONTSTAAN) FEITEN VAN DEZE WEEK Ex-SS-beul tot 4 jaar veroordeeld Protest tegen legering van Duitse troepen in Budel Nieuwe herrie om de negerstudent James Meredith In november 8970 nieuwe woningen VS handhaven verbod van scheepvaart op Cuba Met VELPQN zie jeer geen barst van! b^ver Fanfani woensdag naar Washington Baan Hilversum is zijn ijskorst kwijt ZATERDAG 12 JANUARI 1963 Washington is niet overtuigd van de voordelen Joegoslaven uitgenodigd Westduitse rechtbanken steeds zachtzinniger Franse Constellation met twaalf man verongelukt ANN JAN Verwijt aan de rechtsgeoriënteerde dagbladen Dit woord: AARDIG Dit woord: ROYAAL neem de voordeligs grote tube. Dit woord: ZA T Dit woord: LAKENSE BRIL WASHINGTON (Reuter) In officiële kringen in Washington wordt op basis van Russische radio-uitzendingen meer en meer gesproken over de mogelijkheid van een volledige breuk tussen de Sovjet-Unie en China. Men neemt daar aan, dat Kroesjtsjev niet naar het partijcongres in Oost-Beriijn komt om de Berlijnse crisis nieuw leven in te blazen, doeh om de volgende akte in het ideologisch geschil met China op te voeren. De overheersen de mening is, dat er een reële mogelijk heid bestaat van een botsing tot het bit tere einde. Men acht het in Oost-Berlijn steeds waarschijnlijker dat het partijcongres een topbijeenkomst zal worden, waarop de ideologische en economische vraagstukken waarmee het internationale communisme te kampen heeft, zullen worden behandeld. Ook de Joegoslavische communistische partij zal met een delegatie naar het con gres komen. De uitnodiging aan de Joe goslavische partij wijst op een herstel der betrekkingen tussen haar en de partijen van het Russische blok na het bëzoek. dat president Tito vorige maand aan de Sov jet-Unie heeft gebracht. (Van onze correspondent) BONN In Flensburg is gisteren de voor malige S.S. S.turmbannführer Martin Fel- lenz tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan moord op Joden in Polen. De ruim twee jaar voorarrest, die Fellenz al achter de rug heeft, worden van de straf afgetrokken. De rechtbank sprak verdachte vrij van het tweede deel van de tenlastelegging: moord uit rassenhaat op Joden. De officier van justitie had levenslange tuchthuis geëist. Met deze uitspraak kwam een einde aan een proces, dat acht weken heeft geduurd en waarbij 120 getuigen zijn opgetreden Dag in dag uit kon men in de overigens bijna lege Flensburgse rechtzaal, de meest afschuwelijke details uit de mond van ge tuigen horen over de beestachtige ma nier, waarop de Duitsers in Polen twee miljoen Joden uitroeiden. Fellenz had de leiding bij vijf Joden verhuizingen, die hij correct en zonder tal men uitvoerde. Destijds was hij een zo overtuigde nazi, dat hij alles wat op be vel van de Führer moest gebeuren juist achtte. Enige getuigen wisten zich te herin neren hoe Fellenz zelf de revolver ter hand nam om Joden dood te schieten. Eén getuige in de stroom van hen, die ontsnapt waren aan de slachtpartijen en die nu vaak in snikken hun herinneringen prijsgaven, gaf weer hoe Fellenz deé tijds met een achteloze handbeweging op dracht had gegeven een Jood dood te schie ten. Verdachte had dat gedèan, zoals ie mand vraagt: „Heb je een vuurtje voor me?" Ondanks deze belastende getuigen verklaringen achtte de rechtbank Fellenz niet schuldig aan moord. Ook beschouw den de rechters hem niet als de man, die de grootste verantwoordelijkheid droeg voor de moorden, die onder zijn leiding gebeurd waren. Daardoor kwam de 53-ja- rige beklaagde er met een betrekkelijk kleine straf af. Daarmee is dit een nieuw geval van een beklaagde nazi, die, ondanks overtuigend lijkende bewijzen tegen hem, door een Duitse rechtbank zachtzinnig werd behan deld. Vorig jaar werden de verkeersdes kundige professor Leibbrand, die verant- woordelijk was voor de executie van een twintigtal Italiaanse hulpsoldaten in 1944 en de nazi-commandant van het concen tratiekamp Hamburg-Fühlbüttel Dusen schön, die vele politieke gevangenen liet doodmartelen, vrijgesproken. TOULOUSE (Reuter en AFP) Een Constellation van de Franse luchtmacht is ten noorden van Perpignan op een berg neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig had twaalf man aan boord, die allen zijn omgekomen. ANCHORAGE (Reuter) Een vliegtuig van de Amerikaanse marine is bij de lan ding op de marinebasis Kodiak in Alaska ten gevolge van dichte mist tegen een berg gevlogen en uitgebrand. Zeven van de twaalf inzittenden kwamen om het leven Restaurant Catsheuvel in Den Haag had op 't menu: Glacé Nouvelle Ann, dat was dat nieuwe ijskoude Engelse meisje. De Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Robert Manning heeft ge waarschuwd, dat een volledige breuk tus sen communistisch China en de Sovjet- Unie weieens niet zo voordelig voor het Westen zou kunnen zijn. Hij zei op een bijeenkomst dat veel mensen de breuk nu al onherstelbaar achten. Het is volgens hem niet zeker of dit nu wel zo gunstig zou zijn, omdat hiermee „een door haat gedreven, meedogenloos communistisch China" onder de betrekkelijk matigende invloed van de Sovjet-Unie zou uitkomen. Met een „stille tocht" naar Budel en een kranslegging op de plaats waar een aan tal verzetsstrijders begraven ligt, wil een groep personen onder wie een aantal hoogleraren protesteren tegen de lege ring van Duitse troepen in de legerplaats Budel. De „stille tocht" wordt op zater dag 26 januari gehouden en begint om halftwaalf. Een krans zal worden gelegd door de schrijfster Marga Minco en prof. mr. dr. W. H. Nagels (J. B. Charles), zo deelt het organiserend comité mede. Van Budel wordt in een oproep onder meer gezegd, „dat het in de oorlogsjaren een knooppunt was van het contact van het Nederlandse verzet van België, waar langs talloze sluipwegen krijgsgevangenen, Joodse Nederlanders geallieerde piloten en ander vogelvrij verklaarden hun vrij heid tegemoet gingen". In Budel heeft de Duitse bezetter op 5 september 1944 een aantal verzetsmensen ter dood laten brengen. Hun stoffelijke overschotten rusten nu in een eregraf. Van het comité, dat de tocht organiseert, ma ken deel uit de heren N. Wijnen in Den Haag en J. Dienaar in Amsterdam. OXFORD (Reuter) De decaan van de universiteit van Mississippi heeft gewaar schuwd dat er strafmaatregelen zullen volgen wanneer in de cafetaria van de universiteit nog meer demonstraties ko men tegen de enige negerstudent aldaar, James Mered'th. Op drie avonden achter een is Meredith uitgejouwd. Het hoofd van de universiteit. Williams, had eerder verklaard dat alles rustig en normaal was totdat Meredith in zijn pers conferentie van maandag verklaarde dat .studenten en anderen niet doen wat zij behoorden te doen om zijn leven zo te maken als hij zich dat wenst." Achen Jan Greshoff (niemand minder dan deze) schreef in Het Vaderland, dat een schrijver „mij het verwijt maakte méér uit zijn geschrift gehaald te hebben dan hij er in lag". Bij zó iets kan ik mij moeilijk neder- liggen. TREIN In Het Vaderland kop: eên brede Horeca en toerisme gaan als treintje door rode deur vanzelf in elkaar over". Ik dacht al: hoe gaan die twee (vanzelf) in elkaar over; maar het treintje en de (rode) deur maken het duidelijk. T alarms Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in novem ber van het afgelopen jaar 8790 nieuwe wo ningen opgeleverd tegen 8622 in novem ber 1961. In de eerste elf maanden van 1962 kwa men totaal 71.011 woningen gereed tegen 74.802 in de overeenkomstige periode van 1961. Van de in november voltooide wo ningen werden er 809 in systeembouw uit gevoerd. In de periode januari tot en met november 1962 kwamen 7088 systeemwonin gen gereed. In november 1962 werden 8104 woningen in aanbouw genomen «(november 1961: 8622 woningen. In de periode januari tot en met november 1962 werd begonnen met de bouw van 84.114 woningen, tegen 95.647 woningen in de eerste elf maanden van 1961. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben de landen die Ameri kaanse hulp ontvangen, gewaarschuwd dat zij het gevaar lopen dat deze steunverle ning wordt gestaakt, als hun schepen goe deren naar Cuba blijven vervoeren, zo heeft het State Department bekendge maakt. De verschillende landen zijn gewezen op het wetsvoorstel, dat het Congres heeft aangenomen en dat bepaalt, dat de bedoel de landen de Amerikaanse hulp verspelen als zij bepaalde goederen, waaronder stra tegisch materiaal, naar Cuba vervoeren. De woordvoerder van het ministerie ver klaarde voorts, dat de Verenigde Staten met hun bondgenoten in de NAVO en in Latijns-Amerika overleg plegen over voor gestelde beperkingen ten aanzien van de handel op Cuba. (Van onze correspondent) ROME Grote aandacht verdient een op de meest opvallende plaats cursief gedrukt artikeltje in de Osservatore Ro mano van vandaag. Om te begrijpen, waarom het gaat, dient men te weten dat twee dagen tevoren alle rechts ge oriënteerde bladen van Italië, van de on afhankelijke, liberale tot de fascistische toe, een bericht hadden gepubliceerd, vol gens hetwelk een soort opinieonderzoek zou hebben uitgewezen dat zeventig per cent van alle Italiaanse parochiegeeste lijken tegen de huidige regering zou zijn en tegen de opening naar links, dat wil zeggen de samenwerking van de christen democraten met de linkse democratische partij. De Osservatore Romano schrijft hier over het volgende: „Enige dagbladen heb ben, typografisch groot opgemaakt, zo genaamde resultaten gepubliceerd van een meningsonderzoek onder de Italiaanse pastoors, uitgaande van wat zij noe men een politieke beweging der Ita liaanse rooms-katholieken. Een dusdanig initiatief zou geen betekenis hebben, in dien het niet tot bepaalde vragen aan leiding heeft gegeven. Elke beweging, onverschillig welk doel zij nastreeft, moet, wanneer zij zich rooms-katholiek noemt, verondersteld worden van hogerhand te zijn geautoriseerd. Dit temeer, wanneer zij daarenboven nog wil opereren op po litiek terrein tegen de eendracht, die on ontbeerlijk is en waartoe de rooms-katho lieken door hun overheid zijn en worden aangespoord. Wie geeft dus aan boven genoemde beweging het recht zich tot rooms-katholieken te richten en in hun naam te spreken? In dit geval, zouden Advertentie de personen, die de ondervraging hebben georganiseerd, zich rechtstreeks tot de pastoors hebben gericht, daardoor bewij zende dat zij niet weten dat pastoors af hankelijk zijn van hun bisschoppen. Moet men zulke handelingen niet als onwette lijk beschouwen en als getuigend van ge ringe eerbied voor de rooms-katholieke overheid? Dit zijn vragen, die niemand zich blijkbaar heeft gesteld, of waarop men een wel zeer eenzijdig antwoord heeft gegeven. Het is goed, dat men ze zich alsnog stelt, teneinde geen initiatie ven te nemen, die ongewenste verwar ring stichten en het publiek kunnen mis leiden". Het is nog nooit voorgekomen, dat het officieuze orgaan van het Vati- caan zich zo duidelijk uitspreekt ten gun ste van de samenwerking tussen de christen-democraten en de sociaal-demo craten en republikeinen, met medewer king van de Nenni-socialisten. Dit is te meer opvallend, daar de samenwerking op het ogenblik in vrij grote moeilijk heden verkeert, die echter naar het schijnt teboven worden gekomen. Gisteravond heeft een hevige brand ge woed bij de Philipsfabriek in Roermond Om elf uur ontdekten personeelsleden dat er rook kwam uit het dak van de houten kantine. Een ogenblik later sloegen reeds de vlammen naar buiten. Het gebouw, dat een oppervlakte van 1100 vierkante me ter beslaat, ging in vlammen op, even als de gehele inventaris. Ook de naast gelegen personeelswinkel met het maga zijn, waarin artikelen voor de verkoop aan personeelsleden waren opgeslagen, brandde uit. De brandweer van Roer mond en de bedrijfsbrandweer van Phi lips hadden tegen één uur het vuur be dwongen. De schade wordt geraamd op rond een half miljoen gulden. Over de oorzaak staat nog niets vast. Het Philips muziekorkest had 's avonds in de kantine gerepeteerd. Advertentie Aardig is een betrekkelijk jong woord dat ontstaan is uit dé betekenis vermenging van twee woorden: aard en aart. Aard betekent afkomst, soort, .slag. Aart, dat verwant is met het Franse woord art, betekent: kunst vaardigheid, juiste vorm e.d. Dit aart, later geschreven aard, vindt men nog in uitdrukkingen als: naar de aard en dat het een aard heeft. Aardig betekent dus eigenlijk zo wel: een bepaalde aard hebbend, ten goede of ten kwade, als: kunstvaardig heid bezittend. Vroeger spelde men dit laatste woord terecht: a a r t i g. Vondel spreekt nog van „aardig toegemaakte beelden" voor: kunstig vervaardigde beelden. Uit de vermenging van beide zijn de huidige betekenissen te verkla ren. Die lopen van: lief, een goede indruk makend (een aardig meis je) via tamelijk groot (een aardig winstje) tot t a m e 1 ij k (aardig oud). Er is een klein aantal woorden in het Nederlands waarvan de slotklank fone tisch wordt geschreven, omdat geen verbogen vormen van die woorden voorkomen. Zo schrijft men want, hoewel er verwantschap is met inge wanden eri buskruit, dat hetzelf de tweede lid heeft als onkruid. Zo is z a t familie van verzadig en en betekent het: verzadigd. Er is verwant schap met het Engelse s a d. bedroefd en hogerop met het Latijnse satis: ge noeg. Het begrip verzaderigde kan ook betrekking hebben op alcoholische dranken. Dan betekent zat: d r o n- k en. Heeft het te maken "met begrip pen. dan betekent het: moede, afkerig van (waarbij men dan denken moet: door overdaad)."Zo zegt men: ik ben al dat gepraat zat, hij is het hele leven -.at. Le r o i, Latijn r e x, is: de koning; royal is dus: koninklijk en dit is verhol landst tot royaal. De oorspronkelijke betekenis is natuurlijk v o r s t e 1 ij k en vandaar: mild, op onbekrompen wij ze, maar ook: eerlijk en openhar tig (iemand royaal de waarheid zeggen) en zelfs: ruim, groot (een huis met royale vertrekken). In de betekenis aanzienlijk, voor naam komt royaal in het Middelneder lands zelden voor, maar het woord is dan vrij gewoon als de benaming van een gouden munt. Wilde men het be grip vorstelijk, prachtig, edel weerge ven. dan gebruikte men het woord reaal, uit oudfrans real, dat in het Latijn regalis luidde en koninklijk be tekende. Men kan de vergelijking op stellen rni rex royaal regalis. Men vraagt mij of ik weet wat een lakense bril is. Ik herinner mij uit mijn jeugd dat mijn rryoeder placht te zeggen: „Daar moet ik mijn lakense bril bij opzetten", wanneer zij te ken nen wilde geven dat zij iets nauwkeu rig en scherp wilde bekijken, bijvoor beeld een fijn handwerk. Wij hebben hier te maken met een schertsende zegswijze, wat wel duidelijk blijkt uit de toevoeging die men er soms bij vindt: met de fluwelen glazen. Er is wel eens gedacht aan de betekenis: half- masker die het woord bril ook kan hebben. Die maskers waren dikwijls van laken of fluweel, maar veel zin heeft dit verband niet, want men droeg geen masker om scherp te zien. Moet er misschien worden gedacht aan een bril uit Laken? Dan is de toevoeging „met fluwelen glazen" uit later tijd, toen men de plaatsnaam als stofnaam ging op vatten. Op en om het Binnenhof Verwerpelijk gratie-pleidooi Het onlangs door de noogleraren in het Strafrecht van Bemmelen en Pompe in het Nederlands Juristenblad gevoerde plei dooi voor gratieverlening aan de vier in Breda hun levenslange gevangenisstraf doorbrengende Duitse oorlogsmisdadigers is m.i. te enen male verwerpelijk. Het gaat hier om een viertal, van wie elk, stuk voor stuk, gedurende de tweede we reldoorlog de gruwelijkste misdrijven heeft gepleegd, die er toe leidden, dat in hoogste aanleg veroordeling tot de dood straf werd uitgesproken. Een samenloop van omstandigheden, die overigens destijds al in veler ogen omzetting van de dood straf in levenslang bij wijze van gratie niet rechtvaardigde, bracht de Kroon er toe de vier gratie te verlenen. Let wel, dit geschiedde door de Kroon. Dat wil zeggen ingevolge besluit van het staatshoofd, onder verantwoordelijkheid van de minister van Justitie. Eerste misvatting Aangezien nog steeds bij al te veel men sen de misvatting bestaat, dat het „recht van gratie" een aan het vorstelijk staats hoofd toekomend, bijzonder voorrecht zou zijn, een zogenaamd prerogatief, meen ik goed te doen met vóór alles te onder strepen, dat in ons staatsrecht zulk een prerogatief helemaal niet bestaat. Voor een gratiebesluit gaat evenzeer als ten opzichte van elk ander Koninklijk Besluit op, dat men er geenszins de Koning of de Koningin op kan aanzien, welke het be sluit van de koninklijke handtekening voorziet. Aansprakelijk is de minister, die nu eenmaal zijn verantwoordelijkheid te genover de volksvertegenwoordiging te dragen heeft voor het feit, dat hij onder het besluit, ten bewijze van zijn verant woordelijkheid zijn mede-ondertekening (contraseign) plaatst. Vandaar dan ook, dat de Kamers, die onder meer tot plicht hebben toezicht op het gevoerde beleid uit te oefenen, de minister van Justitie als eerst verant woordelijke ter verantwoording kunnen roepen, ingeval er kwestie van gratiever lening zou zijn. Zo was het alleszins logisch, dat de Tweede Kamer op 15 oktober 1952 ter ge legenheid van een door mr. Burger des wege gehouden interpellatie, minister Don ker aan de tand voelde wegens de kort te voren aan Lages (een van de vier Duit se oorlogsmisdadigers in kwestie) gegeven gratie. Zij kwam neer op omzetting van de hem gegeven doodstraf in levenslange gevangenisstraf. Niemand heeft toen ook maar een ogenblik beweerd, dat men te maken had met een persoonlijke daad van de Koningin. Neen, zowel de interpellant als de overige deelnemers aan het Kamer debat vroegen de minister van Justitie om welke redenen hij de totstandkoming van het sterk becritiseerde Koninklijk Be sluit voor zijn rekening had genomen. Tot degenen, die vonden, dat die bewindsman in vermeld geval een verkeerd beleid had gevoerd, behoorde onder meer de fractie voorzitter van de V.V.D. mr. Oud. Vraag van ir. Vondeling De aanvoerder van de fractie van de P.v.d.A. heeft thans een schriftelijke vraag gesteld aan minister Beerman, in diens hoedanigheid van hoofd van het departe ment van Justitie. In die vraag treft men ook aan, dat in 1952 de overgrote meerderheid van hooggeleerde pleiters nog „aantrekkelijk" zouden vinden. Dit doet denken aan de goedkope, bovendien in wezen ongegronde, leuze van „opgeruimd van hier is netjes". Nu de vier in Nederland gevonnist zijn. heeft men ten onzent de consequenties daarvan te aanvaarden en dus ook het feit, dat Nederland, doordat bij wijze van gra tie de doodstraf niet aan hen voltrokken is, met hen opgescheept zit, ..olang zij le ven. Meteen voeg ik hieraan toe, dat zulks eveneens geldt ingeval 'vaar mocht wezen, dat een van het viertal dermate geestelijk gestoord zou zijn, dat hij voor opneming in een gesticht in aanmerking zou komen de Tweede Kamer het onjuist achtte met I Dat kan noch mag reden opleveren hem betrekking tot de vier Duitsers voor wie nu de professoren van Bemmelen en Pom pe een lans gebroken hebben, later op nieuw met gratieverlening te werk te gaan, om dan in een volgende aanleg het „levenslang" te doen vervallen en het viertal tenslotte op vrije voeten te stellen. De beide hoogleraren hebben dit bepleit en hierbij is door hen als een van de gronden voor hun pleidooi aangevoerd, dat in de praktijk ook „gewone" misdadigers op de duur hun levenslang omgezet krij gen in een op jaren stellen, met als „slot apotheose" hun invrijheidstelling. Tweede misvatting Die gelijkstelling van het viertal met „gewone" misdadigers gaat helemaal niet op. Wie met de genoemde hoogleraren dat als uitgangspunt nemen, maken zich ook alweer aan een misvatting schuldig. Zij verliezen dan immers totaal uit het oog, dat de vier, waarom het gaat, van een geestesgesteldheid blijk hebben gegeven, die het buiten kijf doet zijn, dat het on juist ware in hen alleen maar lieden te zien, welke door de oorlogsomstandighe den tot hun misdaden kwamen. Zij hebben met name getoond, mensen te zijn ten op zichte van wie volkomen opgaat de uit spraak van wijlen koningin Wilhelmina: „Voor Aeze mensen is in onze maatschap pij geen plaats meer." Beveiliging van de samenleving Voor wat de vier misdreven hebben be staat er, menselijk gesproken, geen aan hun gedragingen evenredige straf. Uit dien hoofde zou ik geneigd zijn op te mer ken, doet het er niet toe, of zij zeventien jaar dan nog langer in de gevangenis doorbrengen. Van geheel andere aard echter is de plicht en noodzaak, de samenleving te be veiligen tegen het vrijelijk in haar midden rondlopen, onverschillig of dat hier te lan de zou gebeuren, of bij voorbeeld in Duitsland, hetgeen kennelijk de twee nu maar gratie te verlenen, hem vervol gens naar Duitsland over te brengen en het dan maar aan de Duitsers over te la ten hem al dan niet in een psychiatrische inlichting te plaatsen. Neen, in dat geval zou te zijnen opzichte precies hetzelfde die nen te geschieden als met elke andere in een Nederlandse gevangenis doorbrengen de veroordeelde, die wegens gezondheids redenen voor opneming in een inrichting in aanmerking komt. Aangezien het denkbaar is, dat ook dit punt nog onderwerp van gedachtenwisse- ling tussen minister en volksvertegenwoor diging zou gaan uitmaken, acht ik het zaak reeds nu ook hierop de aandacht te vestigen. Dit te meer, sinds tot mij het gerucht doordrong, dat in regeringskrin gen in overweging zou zijn met betrekking tot de ene hier bedoelde oorlogsmisdadi ger te werk te gaan op een manier, die onze schatkist zou bevrijden van de finan ciële last van plaatsing in een Nederland se psychiatrische inrichting! Mat buitenlands debat Het in de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van Buitenlandse Za ken gevoerde debat over het beleid van minister Luns had in het algemeen iets mats over zich. Zeker, zo nu en dan flitste er wat op, doch het had er vrij veel van weg alsof de Kamer harerzijds, bij het scheiden van de markt niet veel animo meer bezat om tot een belangrijke gedach- tenwisseling met de minister over te gaan. Op zijn beurt scheen Excellentie Luns hierdoor ook wat gehandicapt te zijn. Een andere factor, welke niet aanmoe digend gewerkt zal hebben, kan het besef geweest zijn, dat het met de pogingen om toetreding van Engeland tot de Euro pese Gemeenschappen weldra tot stand te zien komen, allesbehalve goed schijnt te lopen. Zowel de minister als de Kamer deze laatste in een zonder hoofdelijke stemming aangenomen motie, waarmee men alleen maar open deuren intrapte gaven aan ernstige bezorgdheid met be trekking tot deze aangelegenheid uiting. Goed Europees beleid Het belangwekkendst was misschien nog wel de wijze, waarop minister Luns zich verweerde tegen aanvallen op het door hem gevoerde Europees beleid. Zeer over tuigend was het door hem in dit verband aangevoerde bewijsmateriaal. In zijn duel met mr. Van der Goes van Naters (Arb.). die hem er van beticht had zich al te zeer anti-Frans te hebben opgesteld, was mijns inziens de minster onbetwistbaar de over winnaar Maar ja, genoemde afgevaardig de gaat soms in zijn liefde voor Frankrijk en de Fransen zover, dat hij gelijk in dit geval zich blind toont voor de nuch tere werkelijkheid. In het derde geslacht In het begin van de afgelopen week vond er op het Binnenhof iefs heel 'lit/.onderlijks plaats. Ik denk hier aan de installatie van mr. R. van der Bergh (Arb.) als lid van de Tweede Kamer. Daarvan had van 1905 tot 1909 zijn grootvader, de heer S. van den Bergh, toen een der Directeuren van de grote margarine-onderneming van de Van den Bergh's, acntereenvolgens ge fusioneerd met Jurgens en later opge gaan in wat nu de Unilever heeft deel uitgemaakt en wel als unie-liberaal. Na de vader, die later nog geruime tijd zitting in de Eerste Kamer heeft gehad, deed diens zoon mr. G. van den Bergh, onder meer een onzer beste staatsrechtkenners, (in welke tak van wetenschap hij hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam is geweest), in 1925 zijn intree in de Twee de Kamer om daarvan lid te blijven tot 1933. En nu is diens zoon, wethouder van Amsterdam, lid van de Partij van de Ar beid, de derde opeenvolgende in het ge slacht, welke een zetel in de Tweede Ka mer inneemt. Naar alle waarschijnlijk heid slechts tot de komende Kaïnerverkie zing, aangezien hij op de duur vereniging van het lidmaatschap van ons Lagerhuis met de functie van wethouder van een grote gemeente gelijk Amsterdam niet goed doenlijk acht. Zonder te willen bewe ren, dat het niet nog meer ou zijn voor gekomen, dat grootvader, zoon en klein zoon achtereenvolgens lid van de Tweede Kamer zijn geweest, stip ik aan, dat zulks zich in elk geval heeft voorgedaan met drie leden van de familie Ruys de Beerenbrouck. Een grootvader, jhr mr. G. L. M. H. (1880-1888, dan drie jaar minister van Justitie, hierop weei drie jaar in de Kamer), vervolgens diens zoon jhr. mr. Ch. J. M. (van 1905 tot 1936. met twee onderbrekingen door zijn minis ter-presidentschap, 1918-'25 en 1929-'33), en tenslotte als nummer drie in de rij jhr. mr. G. A. M. J. van 1937 tot 1948 en nog heel eventjes in 1955. Dr. E. van Raalte WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat president Kennedy premier Fanfani van Italië naar Washington heeft uitgenodigd. Volgende week woensdag en donderdag zal hij met hem spreken over „zaken van gemeen schappelijk belang." Waarnemers merken op, dat de buitenlandse politiek - an Italië in het algemeen strookt met die van de Verenigde Staten, Met man en macht is, men er in de af gelopen week in geslaagd de baan in Hil versum van sneeuw en de dikke ijskorst te ontdoen. De bezetting van de koersen is weer zo groot, dat het programma is uit gegroeid tot tien nummers. In het interna tionale nummer krijgt Uranus, die in het afgelopen jaar zijn vorm maar niet vinden kon, een kans het nieuwe seizoen met een zege te openen. Xenocraat is een gevaarlijk concurrent, evenals Moutonnet. Op de kei harde baan is Sunny Williams een moge lijk outsider. Bij deze zege behoeft stal Geersen het niet te laten, want met de veelbelovende Zenithy Hollandia kan hij Zee en de keuze Strooper (Zingaro, Yucatan) kloppen. Ook in de tweede afdeling van het ope ningsnummer heeft hij met Agatha Hol landia betere papieren dan de Fries Oos- ting met Zorro en Adios K, die na een jaar afwezigheid zijn rentree maakt. Daarmee heeft Geersen dan zijn kruit wel verschoten, maar niet Jan van Dooye- weerd, die met Zoon v. Our Bonni als de favoriet wordt gesignaleerd, vóór Aristo Scotch en Aruba. In de Donald-prijs kan hij met Zus v. Spencer Gay zijn betere startpositie uitbuiten door Zegérus Hollan dia en de sterk verbeterde Yewel Boy te kloppen. Ook de kleinere entrainementen zullen hun graantjes meepikken Siderius kan dit doen in het openingsnummer met Alisko, die betrouwbaarder is dan Zigeunerkoning en Arendsoog. De Alkmaarder Kooyman kan met Yditus de autostartkoers winnen van Zeester, daar hij van de rest van het grote gezelschap de meest gunstige indruk heeft achtergelaten. Outsider is echter Adelaar S. De goede Zsa Zsa du Commerce strui kelde enige keren in een voor hem te goe de collectie paarden, doch nu deze in de Diederik-prijs ontbreken kan hij winnen. Op de plaatsen worden verwacht X Lady Hollandia en Young Momenal. De goede Winston Spencer kan zijn successenreeks voortzetten door X Tello en Victor Ema nuel in de 2400 meter lange autostartkoers te kloppen. In het amateurnummer is Zoo Doorloper te prefereren boven Astrid van Peterhof en Zigane, die beide in dit soort koersen debuteren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9