Het grote treffen tussen EEG en Engeland vandaag begonnen SLA UW SLAG OPRUIMING 50% korting KUHLING Bonn stelt Rome gerust over de samenwerking met Parijs De beurs Heath herhaalt: Wij zijn niet bang voor politieke consequenties" CAO-gesprek bij AKU vordert Tegenspraak van Bürmeister en Wain Channel Airways en Tradair fuseren Berenschot in een Europese combinatie IMF ontving een recordtotaal aan aflossingen Nederland bereid zich aan te passen Frionor vestigt in Amsterdam diepvries centrum Werktijden personeel handelsbanken Nieuw record V.S.- export in 1962 Opdracht voor Stork Brit wil pijpleiding naar Engeland voor Groningse aardgas Kras" weer 17x/2 percent in contanten SCHEEPVAARTBERICHTEN Zilver weer duurder Hogere prodwktiecijfers „Willem Barendsz" Hoger dividend van Macmillan, Bloedel MAANDAG 14 JANUARI 1963 13 Val Labour Amerikaans bezoek een hardere noot om te kraken dan dat van de Italiaanse minister Piccioni Onontbeerlijk Op te tenen Dilemma tot V ervoer spublikatie Fiat floreert in Frankrijk Lorilleux-Nederland fuseert met Lefranc Ambassadeur Kennan pleit voor zijn gastland ,Wirtschaften in Holland Broekman's Gids voor Incourante Fondsen '63 (Van onze correspondent) I wer wordende Europese politieke samen gaan. Niemand kan eraan twijfelen dat wij LONDEN. De Britse grootzegelbe- het recht hebben onze invloed aan te wen- waarder en onderminister van Buiten- den en dat wij een sterke en heilzame rol landse Zaken Edward Heath, Engelands hebbende toponderhandelaar m Brussel, die gis- van Nassau is volgens Heath niet anti teren daarheen vertrokken is om er, naar Europees, omdat Engeland zich integen- men hoopt, de laatste ronde te heginnen, deel verbonden heeft nauw met Europa heef. in'een interview mei de Jundey Times opnieuw onderstreept, dat wan- bereidwilligheid om in beginsel met de neer overeenstemming wordt bereikt e.E.G in zee te gaan, in een dilemma, Engeland de E.E.G. ondubbelzinnig in omdat aan de ene kant al te lang treuze- Hp volle nolitieke betekenis zal aan- len het Britse ^kenieven dreigt te onder- de volle pontieKe oeteKems zaï aan m..npn zodaf Macmillan aandringt op eei vaarden. Deze verklaring van Heath is niets nieuws. De Britse regering is niet be vreesd voor de politieke consequenties van het E.E.G.-lidmaatschap, zeker niet zolang president De Gaulle een federatief Europa zal voorkomen, waarvoor de Engelsen op het ogenblik even huiverigzijn als hij. Hoogstens zijn zij bereid om een Euro pese confederatie met behoud van elks po litieke zelfstandigheid te slikken. Maar vóór alles ziet Engeland 't E.E.G.-lidmaat schap als een middel om belangrijke me dezeggenschap te krijgen in de toekomstige politieke ontwikkeling van de Europese gemeenschap. Heath kan gemakkelijk zijn ja-woord ge ven voor de politieke kant van de zaak, omdat deze immers nog steeds op losse schroeven staat en het Verdrag van Rome niet uitdrukkelijk tot federatie verplicht. Heath betoogde verder dat Engeland, wat de beginselen van de E.E.G, betreft, geen enkel voorbehoud maakt. De onderhan delingen slaan slechts op de noodzakelijke, voor elk nieuw lid geldende aanpassingen. De problemen vloeien voort uit de nationa le belangen van de diverse landen, aldus Heath. In Londen wordt er steeds weer aan her innerd, dat voor de technische aanpassing ten opzichte van elkaar de zes, vóór zij de E.E.G. vormden, zelfs twee jaar nodig hebben gehad. De onderhandelingen met Engeland, die thans 18 maanden hebben geduurd, zijn daarom allerminst alarme rend. Bovendien, zo merkt Heath in dit mijnen, zodat Macmillan aandringt op een beslissing vóór maart. Aan de andere kant gelooft Londen dat president De Gaulle de besprekingen sle pende wil houden tot de Engelsen er de brui aan geven. Heath zou daarom niet in dezelfde val mogen tuimelen als Maud- ling in 1958, toen het Britse plan voor een Europese vrijhandelszone mislukte. Zijn Europese vrienden zouden Heath hebben geadviseerd daarom niet langer aan te dringen op te veel van tevoren vast te leggen details, maar deze aan de toe komst over te laten, in het besef dat de meerderheid van de EEG Engeland als puntje bij paaltje komt zal bijstaan om prijsontwrichting en een plotselinge stij ging van de kosten van levensonderhoud in Engeland te voorkomen. De vraag is echter of het Britse kabinet met een blanco cheque genoegen kan ne men. In elk geval rekent Engeland er thans op dat de Gaulle zal zwichten wan neer de andere vijf tot een redelijke re geling met de Britten bereid zijn. Van La bourzijde heeft met name Harold Wilson, de woordvoerder voor buitenlandse zaken in het Lagerhuis, opnieuw gewaarschuwd dat de Britse regering zich tot de strikt economische kant van de onderhandelin gen moét bepalen en niet moet trachten de tegenstand van de Gaulle en Adenauer af te kopen met inschikkelijkheid op het gebied van de Europese kernbewapening en met name de Westduitse bondsrepu bliek in de gelegenheid te stellen ook een vinger op de knop te houden. Vooral dit laatste zou waarschijnlijk Kroesjtsjevs val teweegbrengen en zeker het einde beteke nen van de coëxistentie-gedachte. De „Ob server" houdt opnieuw een krachtig plei dooi voor Engelands toetreding en zegt dat dr. Mansholt heeft bewezen dat er kan worden tegemoet gekomen aan de Britse moeilijkheden op landbouwgebied. (Van onze correspondent) BONN Meer dan twee uur confereer de bondskanselier Adenauer zaterdag met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Piccioni, die naar Bonn was geko men om naders te horen over de nauwe re politieke samenwerking tussen Bonn en Parijs en de Westduitse opvattingen over een nucleaire strijdmacht van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Hoewel over dit gesprek, zowel als over Piccioni's verband op, eist Engeland veel minder voor besprekingen met minister Schroder, stil zichzelf dan Frankrijk destijds voor zijn - - toetreding bij afzonderlijk protocol heeft gedaan. In de landbouw wil Engeland een redelijke overgangstermijn voor de over schakeling van het Britse subsidiesysteem voor de producenten, dat bovendien toch al zijn langste tijd gehad heeft, op het ta riefstelsel van de E.E.G. De „Zes" zullen verder samen met Enge land voorzieningen op lange termijn moe ten uitwerken, die voor henzelf ook nog lang niet in kannen en kruiken zijn. Heath betoogde dat Engeland niet op bepaalde voordelen uit is, maar de E.E.G. ziet als de onontbeerlijke economische basis voor grotere Europese politieke eenheid. In de moderne wereld kan er van af zonderlijke helangen geen sprake meer zijn, aldus Heath, die ook een Europees standpunt inzake defensie binnen het raam zouden worden tot tweederangs partners, van de NAVO een goed ding acht. Heath te verwerpen is. erkende dat, nu Engeland en de „zes" elkaar zo dicht genaderd zijn, een mis lukking van dé besprekingen een zeer ern stige tegenslag in de naoorlogse ontwik keling zou betekenen. zwijgen bewaard wordt, is bekend gewor den dat men kans heeft gezien Piccioni ervan te overtuigen dat de Westduits- Fransc samenwerking geen exclusieve bondvorming betekent. De gesprekspartners bleken het er ver der roerend over eens te zijn dat het van het allergrootste belang is, dat succes wordt geboekt bij de vandaag hervatte conferentie te Brussel over toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Piccioni schilderde uitvoerig de negatieve gevolgen, die vol gens zijn regering, een mislukking van de onderhandelingen in Brussel zoi} heb ben. Inzake de nucleaire strategie in de NAVO bleek de Italiaanse minister het er met Schroder over eens te zijn, dat een ont wikkeling waarbij de Europese lidstaten in functie en bewapening gedegradeerd Het ergste van een mislukking zou niet zijn, dat er geen bevredigende handels overeenkomst zou komen, maar dat Enge land ervan weerhouden zou worden ten- volle zijn rol te spelen in het steeds nau- Over het laatste onderwerp zijn Ade nauer en enige van zijn ministers van daag besprekingen begonnen met de Ame rikaanse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Ball, een van presi dent Kennedy's naaste medewerkers. Men wil Ball ronduit vragen hoe volgens Wash ington een multilaterale nucleaire strijd macht eruit moet zien en hoe het de nu cleaire zeggenschap en de financiering wil regelen. Verder hoopt men van Ball te weten te komen, welke aandeel in Ken nedy's plannen is weggelegd voor het bondsleger. Daarbij willen de Westduit- Aalsum 13 te San Lorenzo. Abicla 14 t e Port Au Prince. Achilles 14 in Panamakanaal v. Paita. Acila 12 400 m. n.w. Kongorivier n. Ango Ango. Acmaea 12 tet Boston v. Punta Cardon. Adara 11 v. Rio de Janeiro n. Puerto Alegre. Aegis 13 te Willemstad. Alamak 14 v. Port Said n. Napels. Albireo 14 te Rotterdam. Alchiba 13 te Kuwait. Alcor 12 v. Antwerpen n. Marseille. Algol 12 60 m. z.o. Napels n. Port Said. Alhena 12 te Santos v. Buenos Aires. Alloth 11 155 m. n.o. Bahia n. Las Palmas. Almdijk 14 te Avonmouth verwacht. Alwaki 12 v. Rotterdam n. Calcutta. Amerskerk 12 ten anker rede Calicut. Ammon 12 te Halifax. Amstelland 12 v. Montevideo n. Sao Francisco. Amstelmolen 12 150 m. z.o. Rabaul n. N.-China. Amstelsluis 12 50 m. n. Kp. St. Vine. n. Bremen. Amstelstad 12 300 m. n.w. Geraldton n. China. Annenkerk 14 te Suez. De partijen bij de collectieve arbeids overeenkomst van de Algemene Kunst zijde Unie zijn vrijdag een heel Stuk bij elkaar gekomen. Alleen de dag meer va kantie, die de werknemersbonden hebben geëist, blijven de werkgevers ook in deze bedrijfstak afwijzen. Men werd het eens over een uurloonsverhoging van 5 cent (met compensatie AOW-premie 7 cent) en een salarisverhoging voor de beamb ten van 2Vs percent plus 10 per maand. Alles bijeengenomen zal de verbetering der arbeidsvoorwaarden niet ver van de 2,7 percent afliggen. Ook de AKU is, evenals Philips en de 1 x +Q„+inlinrhistrio hpreirt Archimedes 14 v. Bremen n. Hamburg, werkgevers in ae textielindustrie, oereia i Arendskerk 12 v. Bugo n. Singapore. gevonden de dagen dat werknemers vak- Ares 12 te Huacho. bondsvergaderingen en congressen bezoe ken door te betalen. Daarnaast is over- eengekomen de winstuitkering die bui ten de ruimte valt te verhogen. Op basis van de bij AKU verwachte winst zou de winstuitkering over 1962 ongeveer 5 percent gaan bedragen, hetgeen 1,2 per cent meer is dan in het afgelopen jaar. De werknemersorganisaties zullen zich nu intern beraden over de voorstellen van werkgeverszijde, waarbij uiteraard de ge ëiste dag meer vakantie ter sprake zal komen. KOPENHAGEN (Reuter) De scheeps werf Bürmeister en Wain heeft het Japan se bericht tegengesproken, dat zij „inter nationale samenwerking" met de Japanse scheepsbouwindustrie zou hebben voorge steld voor de export van schepen naar de Sovjet-Unei. Directeur J. M. Barfoed zei, dat het bericht „niet juist" was en dat et- een voorstel aan Japanse scheepsbou- vers was gedaan over de verkoop van chepen aan de Sovet-Unie. De voorzitter van de Japanse vereniging _an Scheepsbouw, die tevens verbonden is -an de Hitachi scheepsbouwmaatschappij, '-ad volgens de Hitachi een brief van de president van Bürmeister ontvangen, waarin dit voorstel gedaan werd. sers heel duidelijk stellen dat zij huns in ziens meer dan genoeg hebben bijgedra gen aan de conventionele bewapening, ter wijl er twaalf Westduitse divisies zijn op gesteld, waarmee de bondsrepubliek het sterkste conventionele leger van Europa bezit. Voorts zou Adenauer Ball willen voorrekenen dat Bonn, alles bij elkaar ge rekend, ongeveer tien percent van het bru to nationale produkt uitgeeft voor „de vei ligheid van de vrije wereld" hetgeen over een komt met Amerika's wensen. Welis waar moet Adenauer, om deze tien per cent, te bereiken, bij de echte defensie uitgaven dan ook nog de Westduitse ont wikkeiingshulp, de steun aan West-Ber lijn en andere werkelijke uitgaven tellen. Ball staat bekend als een harde onder handelaar, die er niet voor terugschrikt zijn gesprekspartners op de tenen te trap' pen. Men rekent in Bonn dan ook op moei zame dagen. Uit Southend wordt gemeld dat per 1 januari jl de Channel Airways, de vol ledige zeggenschap heeft verworven over Tradair Ltd. De gezamenlijke luchtvloot omvat thans 23 vliegtuigen, n.l. één Vis count, één DC-4 Skymaster, 9 Vikings 8 DC-3 toestellen, 2 Bristol b-170 vlieg tuigen en twee Doves. De Channel Air ways groep is nu één van de grootste particuliere en onafhankelijke vliegtuig maatschappijen van Groot-Brittannië ge< worden. LONDEN (AP) Het Brits adviesbu reau, Industrial Administration Ltd., in Londen, heeft zich verbonden met vijf gro te Westeuropese bureaus om de Britse on dernemingen te adviseren over het vaste' land van Europa. Eén der vijf is de Neder landse N.V. Raadgevend bureau B. W. Be renschot in Amsterdam. Advertentie in onze sensationele restanten TAPIJTEN BEDDEN DEKENS GORDIJNEN LINOLEUM enz. Ziet vooral onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Anegang (hoek Warmoesstraat) - Telef. 12S10 WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft in 1962 een recordtotaal aan aflossingen van ongeveer 1,3 miljard dollar ontvangen, wat meer dan tweemaal zo groot was als het totaal aan nieuwe trekkingen. In het afgelopen jaar is ook de nieuwe leningsregeling van zes miljard dollar van kracht geworden als middel om de geldmiddelen te verster ken, ie het fonds in stand hout voor steun aan het internationale monetaire stelsel. Het aantal leen van het IMF is het afgelopen jaar met 7 landen tot een totaal van 82 toegenomen. Aan het eind van het jaar waren er 20 nieuwe aanvra gen voor het lidmaatschap ingediend. LUXEMBURG (AP) De Nederlandse regering heeft het hoge gezagsorgaan van de Europese Kolen en Staalgemeenschap (KSG) laten weten, dat zij van plan is nieuwe wettelijke maatregelen te nemen om zich aan te passen aan de aanbeve ling van het orgaan met betrekking tot het publiceren van prijzen en transport van KSG-goederen. In deze brief wordt door de regering geen datum genoemd waarop de ze maatregelen van kracht worden. Het hoge gezagsorgaan is echter bereid om deze maand hoge Nederlandse rege ringsfunctionarissen te ontvangen om dit vraagstuk te bespreken. Verder wordt mee gedeeld, dat de volgende bijeenkomst van de consultatieve commissie van de KSG zal plaats vinden op 14 januari. Fr zal een driemaandelijks overzicht gegeven worden van de kolen- en staalmarkt en verder zal gesproken worden over de voor uitzichten van deze markt. OSLO (AP) Frionor, een organisatie van zeven visfabrieken in Noorwegen, heeft Amsterdam gekozen als plaats waar een distributiecentrum voor diepvries zal worden gevestigd. Dit meldt het Noorse blad voor handel en scheepvaart. Frionor hoopt hierdoor de handel met de EEG-landen te kunnen opvoeren. Als de plannen worden gerealiseerd zullen naar Amsterdam grote blokken bevroren vis worden geëxporteerd, die daar in kleinere stukken verdeeld zullen worden en op de Europese markt gebracht. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink heeft in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek, de werktijden voor het administratief personeel van achttien jaar en ouder van handelsbanken en cen trale kredietinstellingen nader vastge steld. Als zaterdag niet wordt gewerkt zal WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft van daag in een artikel in zijn wekelijkse pu- blikatie „International Commerce" (dat gebaseerd is op gegevens over januari/- november 1962) meegedeeld, dat de Ame rikaanse export, zonder militaire versche pingen, in het vierde achtereenvolgende jaar toegenomen is. Het nieuwe record van 20.8 miljard dollar is 4 percent gro ter dan de niet-militaire uitvoer in het ka lenderjaar 1961. Volgens het artikel „wordt de invoer voor 1962 geraarrid op de ongeëvenaarde omvang van ongeveer 16.4 miljard dollar, I een bedrag dat 12 percent hoger is dan 't betrekkelijk lage van 1961". Als gevolg daarvan is het exportoverschot afgenomen van 5,3 miljard in 1961 tot omstreeks 4,4 miljard dollar in 1962. Als men geen re kening houdt met de door de regering ge financierde verschepingen naar overzee, is het handelsoverschot gedaald van 3,2 miljard dollar in 1961 tot 1,9 miljard dol lar in 1962. „Ondanks de aanzienlijke vermindering van het overschot op de goederenexport, wordt geraamd dat het tekort op de beta lingsbalans in 1962 met ongeveer 500 mil joen dollar verminderd werd tot 2 miljard dollar. De verbetering vloeit in sterke ma te voort uit een sterke vermindering van de afvloeiingen van Amerikaans particu lier kapitaal. De aflossingen op leningen van de Amerikaanse regering door buiten landse regeringen waren weliswaar aan zienlijk, maar ongeveer even grodt als ir 1961", zo deelt het ministerie verder mee Het gemeentelijk energiebedrijf in Am sterdam heeft bij Gebroeders Stork er. Co N.V. te Hengelo een bestelling ge- dit personeel maandag, dinsdag en woens- 1 piaatst voor de levering van een herverhit- j- - tingsturbine voor een maximaal vermo gen van 125.000 kilowatt. Bij de order be horen ook een condensatie-inrichting, als- mede de voedingwatervoorwarm- en ont- gassingsinstallatie. De installatie is be stemd voor een nieuwe uitbreiding van de centrale Hemweg. Turbine met generator krijgen een lengte van ruim 27 meter. De diameter van het grootste loopwiel is 2,5f meter. dag maximaal negen uur per dag mogen werken en donderdag en vrijdag maxi maal 8V2 uur per dag. De beschikking van de staatssecretaris, die een afwijking be tekent van het bepaalde in de Arbeidswet 1919, zal tot 31 december 1963 gelden. De heer J. H. Davies, vice-presi- dent-diiecteur en bedrijfdirecteur van Shell-Mex en B.P. Ltd. verwacht dat er een Anglo-Nederlandse pijpleiding over het kanaal zal komen voor 't transport van het aardgas van de pas ontdekte velden naar het Verenigd Koninkrijk. In een le lt De directie van Grand Hotel Krasna- polsky deelt mee, dat de resultaten over 1962 niet bij die van 1961 ten achter zijn gebleven. Zij verwacht, dat het dividend van 17V2 pet in contanten ongewijzigd zing over pijpleidingen, die hij onlangs gehandhaafd zal kunnen worden, voor de Royal Society of Arts in Londen hield, zei de heer Davies dat hij ver wachtte dat over 10-15 jaar aardgas door een buisleiding over het Kanaal zou stro men. De heer Davies voorspelde ook dat verpulverde steenkool per buisleiding zou worden getransporteerd. Dit is reeds mo gelijk gebleken over korte afstanden. PARIJS (AP) Fiat heeft meegedeeld dit het M beschikt over een eigen net van dealers en garages in Frankrijk. Tot nu toe zijn de belangen van Fiat in Frankrijk door de Simca-autofabrieken behartigd. Fiat verwacht dit jaar ongeveer veertigduizend voertuigen in Frankrijk te kunnen ver kopen vergeleken met 7.500 in 1960. De drukinktbelangen van Lorilleux Ne derland, gevestigd te Haarlem, hebben per 1 januari 1963 een fusie aangegaan met de belangen in verf en drukinkt van Lefranc. De combinatie draagt de naam Lorilleux- Lefranc. De jaaromzet van de combinatie bedraagt meer dan 90 miljoen gulden. Het totale aantal werknemers is 2.500. De Ne derlandse belangen van Lorilleux-Lefranc blijven behartigd door de dochterfabriek Lorilleux Nederland, onder directie van de heer J. C. W. M. Bierens. De raad van be stuur van Lorilleux-Lefranc wordt ge vormd door Pierre Lorilleux, ere-president; Vincent Morane, prësident-directeur-gene- raai; Robert Lefranc, vice-president en Al- bert Lehmann Lefranc, adjunct-directeur- generaal. Argos 13 te Famagusta. Arkeldijk 12 34 m. w. Bishoproek n. Antwerpen. Artemis 12 te Bremen v. Lissabon. Atys 12 v. Thameshaven n. Saltend. A verdijk 12 te Hamburg. Baarn 12 te Vlissingen v. Le Havre. Balong 12 te Damman. Barendrecht 13 v. Rotterdam n. Mena. Bennekom 11 140 m. z.w. Kp. Finist. n. Barbados. Bintang 12 385 m. n. Tokyo n. Hongkong. Borneo 14 te Djibouti. Bovenkerk 14 te Beira. Breda 13 te Georgetown. Burl S. Watson 12 100 m. z.w. Brest n. Port Said. Calamares 14 te New Orleans. Caltex Amsterdam 12 33 m. n.o. Ouess. n. P Said. Caltex Arnhem 12 te Suez v. Bahrein. Caltex Gorinchem 12 v. Pernis n. Delfzijl. Caltex Leiden 12 v. Bahrein n. Kopenhagen. Caltex Madrid 12 75 m. n. Burlings n. Sidon. Caltex Rotterdam 12 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex The Hague 14 v. Bombay n. Kandia. Camerounkust 12 200 m. n.n.o. L. Palm. n. Dakar. Celebes 12 270 m. z.w. Ras Al Hadd n. Bahrein. Cinulia 12 v. Shellhaven n. Stanolw. Cradle of Liberty 12 v. Suez n. Mena. Crania 12 365 m. o.n.o. Flores n. Birkenhead. Dahomeykust 12 v Amsterdam te Rotterdam. Dalerdijk 13 te Los Angeles v. Cristobla. Daphnis 12 420 m. n.n.o. Flores tl. San Juan. Diogenes 14 te Guayaquil. Doelwijk 13 v. Suez n. Mena. Dongedijk 12 v. Bremen n. Hamburg. Dorestad 11 850 m. n..o Guadeloupe n. P. Cardon. Eemland 12 135 m. z. Recife n. Amsterdam. Esso Rotte-dam 12 2 m. z. Aden n Suez, Fina Nederland 12 135 m z.o. Muscat n. Abadan. For. Lake 12 10 m. o.n.o. Brindisi n. P. Marghera. Gaasterkerk 11 v. Amsterdam n. Bremen. Gooiland 12 50 m. z.o. Horta n. Amsterdam. Graveland 12 te Recife. Guineekust 14 te Sapele. Gulf Hollander 12 40 m. n.w. R. Al Hadd n. Suez. Hecuba 12 680 m. w.z.w. Azoren n. Amsterdam. Helena 12 260 m. n.n.w. Puerto Rico n. Kingston. Hera 12 100 m. n.o. Oran n. Antwerpen. Hermes 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Hilversum 12 540 m. n.n.o. Flores n. Houston. Hollands Diep 12 125 m. o. Formosa n. Kobe. Holl. Dreef 12 525 m. z.w. Vancouver n. Shanghai. Hoogkerk 12 te Rangoon v. Madras. Ivoorkust 13 v. Takoradi n. Rivercess. Izalco 13 te Mataram. Japara 12 v. Lorenzo Marques n. Durban. Jason 11 te Amsterdam. Joh. V. Oldenbarnevelt 12 v. Auckland n. Sydney. Joseph Frering 13 te Pepel. Kaap Hoorn 13 te Philadelphia v. Providence. Kara 12 320 m. o.n.o. Paramaribo n. Buen. Aires. Karsik 13 te Rangoon v. Calcutta. Katendrecht 12 260 m. w.n.w. P. Said n. P. Said. Kelletia 12 te Kalmar. Kerkedijk 13 te Rotterdam. Kermia 14 te Fredericia. Khasiella 12 v. Heysham n. Dingle. Kieldrecht 12 50 m. z. Kreta n. Rijeka. Kinderdijk 12 te Hamburg. Koningswaard pass. 12 Mekka n. Bandar Mashur. Kopionella 12 540 m. z.z.w. Kp. Verdische eil. n. Takoradi. Korenia 11 840 m. n.o. Barbados n. Maracaibo. Korovina 12 1000 m. z.w. Azoren n. Curasao. Kossmatella 14 te Ardrossan. Krebsia 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Kreon 14 te Nickerie. Kylix 12 300 m. n. Mona n. New York. Lawak 12 v. Willemstad n. Kaapstad. Leersum 12 175 m. n. K. Guardafui n. Kandia. Lekhaven 12 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Lelykerk 12 25 m. z.z.o. Wight n. Antwerpen. Liberty Bell 12 130 m. n.w. DJeddah n. Mena. Limburg 12 340 m. z.w. Halifax n. Halifax. Maasdam 14 v. Le Havre n. Rotterdam. Maaskerk 12 te Kuwait. Maaslloyd 12 45 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Marathon 12 v. Rotterdam, 13 te Hamburg. Marnelloyd 13 te Rotterdam. Medon 12 te Amsterdam. Meerkerk 13 te Rotterdam. Meliskerk 12 100 m. n.w. Muscat n. Port Sudan, Memnon 14 te Grenada. Mentor 13 v. Petit Goace n. Amsterdam. Modjokerto 14 te Amsterdam. Moh. Reza Shah 12 50 m. z.o. K. St.Vinc. n. Antw. Moordrecht 12 te Philadelphia v. Portsmouth. Musilloyd 12 rede Penang v. Calcutta. Mijdrecht 12 te El Palito. Naess Comm. 12 100 m. o.n.o. Massawa n. L'end. Naess Lion 12 75 m. z. Suez n. Suez. Naess Tiger 12 60 m. n. Kp. Finisterre n. Banias. Nashira 11 160 m. w. Guadeloupe n. Savannah. Neder-Ebro 12 770 m. o. Chatham eil. n. Balboa. Neder-Eems 12 v. IJmuiden n. Marseille. Neder-Rijn 12 30 m. n. Capo n. Singapore. Nieuw Amsterdam 14 te Hoboken verwacht. Nieuwe Tonge 12 v. Hamburg n. Port Kaiser. Nijkerk 12 te Marseille. Oldekerk 1 2te Suez v. Port Sudan. Ommenkerk 12 v. Las Palmas n. Duinkerken. Ondina 12 480 m. n.w. Colombo n. Kawasaki. Onoba 12 45 m. o. Pantellafia n. Tranmere. Oranjefontein 12 120 m. w.z.w. Bissao n. Kaapst. Oranje Nassau 14 v. La Guaira. Oranjetsad 14 te Amsterdam. Osiris 13 v. Georgetown n. orinoeo-rlvier. Overijsel 13 te Aden v. Suez. Pacaya 12 te Tampico. Parkhaven 12 v. Santos n. Buenos Aires. Parthenon 12 v. Hamburg n. Bremen. Peperkust 11 te Antwerpen. Pericles 12 v. Amsterdam n West-Indië. P. G. Thulin 12 330 m. w. Arica n. Balboa. Philine 12 v. Mena n. Le Havre. Philippia 14 150 m. z.o. Medina n. Suez. Pieter S. 12 v. Rotterdam n. Immingham. Poseidon 13 v. Amsterdam n. Guanta. Prins Alexander 12 150 m. o. Gibralt. n. Tel Aviv. Pr. der Nederl. 12 125 m. z.w. Scillys n. Barbados. Prins Willem V 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prinses Margriet 12 te Haifa. Purmerend 12 v. Puerto Miranda n. Heysham. Pygmalion 13 v. Mersin n. Napels. Randfontein 12 v. Durban n. East-London. Reza Shah the Great 13 te Rotterdam. Rondo 12 180 m. o. Saigon n. Hongkong. Rotte 14 te Vancouver. Rotterdam 12 v. Curagao n. Cristobal. Rotti 12 360 m. w. Guadeloupe n. Port Moresby. Rijnkerk pass. 12 Kp. Finisterre n. Hamburg. Sarpedon 13 te Cumana. Schelpwijk 12 v. Kaapstad n. Abadan. Schielloyd 13 v. Panama n. Papeete. Seinelloyd 12 te Rotterdam. Sepia 12 120 m. z.o. Ras Al Hadd n. Singapore. Serooskerk 14 te Antwerpen. Servaaskerk pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Simonskerk 12 v. Rotterdam, 13 te Hamburg. Sinon 12 920 m. n..o Trinidad, n. Rotterdam. Sinoutskerk 12 te Rotterdam. Skadl 12 v. Sfax p. Fecamp. Slamat 12 200 m. w. Colombo n. Djibouti. Socrates 12 v. San Antonio n. Talcahuano. Stad Delft 12 60 m. n. St. Paulsrocks n. R'dam. Stad Kampen 12 50 m. n.n.w. Kp. St. Vincent naar Savanna. Stad Maastricht 12 420 m. z.z.o. Kaap Race naar Hamptonroads. Stentor 12 v. Santa Marta n. Cartagena. Steven 13 te Amsterdam v. Rotterdam. Straat Chatham 12 te Walvisbaai. Straat Clement 12 v. Mauritius n. Port Elisabeth. Str. V. Diemen 12 30 m. n.w. Pescadoren n. Kobe. Straat Lombok 14 te Melbourne verw. v. eBira. Straat Madura 13 te Kaapstad. Straat Magelhaen 12 v. Buenos Aires n. Santos. Straat Torres 14 v. Nagoya n. Kobe. Sumatra 11 te Amsterdam. Talita 13 te Rotterdam. Tamo 12 210 m. o. Salvadore n. Rio de Janeiro. Tara 12 v. Antwerpen n. Bremen. Tegelberg 13 te Port Elisabeth. Themis 13 te Rotterdam. Tjikampek 12 te Zanzibar. Tjimanuk 12 680 m. w.z.w. K. Leeuw. n. M'bourne. Togokust 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Triton 12 v. Amsterdam, 13 te Antwerpen. Ulyscses 13 v. Gonaives n. Kingston. Van Cloon 12 v. Napier te Wellington. Van der Hagen 12 te Timaru. Van Linschoten 12 720 m. z.w. Ceylon n. Singap. Van Spilbergen 12 v. Lorenzo Marques n. Beira. Van Waerwijck 13 te Abidjan v. Konakry. Vasum 12 v. Portland n. Puerto La Cruz. Viana pass. 14 Masira n. Mena. Vitrea 12 160 m. n.n.w. Perim n. Mena. Vlieland 12 240 m. n.o. Curacao n. Curagao. Waardrecht 12 20 m. w. Lissabon n. Port Said. Waibalong 12 170 m. n.n.o. K. Guardafui n. Muscat Waingapoe 12 60 m. z.o. Otranto n. Libanon. W Alt. Jones 12 420 m. o.n.o. Suez n. Rastanura. Waterman 12 v. Rotterdam n. Sydney. Westertoren 13 te Durban v. Aden. Westland 11 v. A'dam n. Spliet (gesl. d. Oostzee). Willemstad 14 te Paramariba verwacht. Wonosari 13 v. Amsterdam n. Kaapstad. Zaanland 12 te Bremen. Zafra 13 te Lavera verwacht. Zaria 12 140 m o. Bahrein n. Gibraltar. Zonnekerk 13 te Genua v. Tripoli. Zwijndrecht 12 te Augusta. KLEINE VAART Abel Tasman 12 te Tyboron n. Gent. Ank T. 13 te Outergabberd n. Londen. Areas 12 dwars Egmond n. Kopenhagen. Ardeas 12 te Goodwin n Amsterdam. Houtman 12 te Dungeness n. Gent. Inca 12 90 m. w. Kreta n. Tamatave. Inspecteur Mellema 10 v. IJmuid enn. Drammen. Julia Mary 12 45 m. o. Outergabbert n. A'dam. Lauriergracht pass. 12 Terschell.bank n. A'dam. Leliegracht pass. 12 JE-10 v. Hamina n. Zaandam. Leonidas 11 dwars Gibraltar n. Rotterdam. Marie Christine 10 v. Gdynia n. Hundested. Mathilde 11 v. Struer. Midas 12 dwars Kp. Gris Nez n. Lissabon. Nero 11 20 m. z.o. St. Vincent n. Oran. Plato 12 15 m. n.o. Ouessant n. Bilbao. Stella Prima 11 20 m. z. Genau n. Algiers. Strabo 13 20 m. n.o. Kp. Villano n. Amsterdam. Twee Gebroeders pass. 12 Wight n. Rotterdam. SLEEPVAART Tyne 11 te Portlandbill bij zweedse „NordpOl" naar Southampton. Utrecht 11 60 m. z. Scillys. De zilvernotering is, blijkens een opgave van de firma Drijfhout te Amsterdam, op nieuw verhoogd Deze keer met 0,50, zo dat deze thans bedraagt: 143,50f 149 per kg fijn. De goudnoteringen zijn wederom ongewijzigd gebleven. WASHINGTON (AP) George F. Ken- I nan, de Amerikaanse ambassadeur in Bel grado, dringt er bij zijn regering op aan het Congres te bewegen de meest-begun- stigingsclausule voor Joegoslavië te her stellen. Kennan is in Washington geweest voor routine-overleg. Het State Department is het eens met de opvatting van Kennan en bereidt plannen voor om de Congres leden te bewegen de meest-begunstigings- clausule te herstellen. Over 1961 werd 17Vs pet dividend in contanten uitgekeerd, alsmede 121/s pet in aandelen ten laste van agioreserve. Op vraag over een eventuele uitkering in aandelen deelde de directie mee dat hieromtrent nog niets kon worden mee gedeeld. „Kras" heeft, zoals bekend, in 1962 via een omwisselings aanbod een deel er aandelen van n.v. Hotel Polen Het Poolsche Koffiehuis" in Amsterdam verworven. „Polen" heeft over 1961 12 pet dividend in contanten uitgekeerd. De produktiecijfers van de „Williem Barendsz" per 30 december 1962 hebben, zo deelt de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. mee, bedragen voor traan 2240 ton (v.j. 1623 ton), spermolie 1225 ton (263 ton), vleesmeel 354 ton (318 ton), bevroren vlees 93 ton (305 ton). Evenals vorig jaar werd met de vangst op baleinwalvissen begonnen op 12 december 1962. Hoger dividend Macmillan Bloedel aMcmillan, Blodel en Powell River heb ben besloten het kwartaaldividend met 0.10 te verhogen tot $0.25. Bovendien wordt nog een extra dividend uitgekeerd Het totale dividend dat de laatste jaren 0.75 bedroeg zal nu worden verhoogd tot 1. MÖNCHEN GLADBACH (DPA) In 1962 hebben de reizen van Duitsers naar Nederland voor het doen van inkopen een I recordomvang bereikt. Naar de Kamer van Koophandel van Mönchen Gladbach bekendmaakte hebben in het afgelopen jaar naar schatting 30 miljoen Duitse be zoekers in Nederland, vooral in de dicht bij de grens gelegen steden, voedings- en genotsmiddelen en goedkope consumptie goederen gekocht. In 1948 was 't aantal van dergelijke bezoeken nog geen 150.000. De op 1 januari 1962 van kracht ge worden wet inzake verlichting van de douanebepalingen heeft bijgedragen tot een toeneming van de reizen voor het doen van inkopen, zo voegde de Kamer hieraan nog toe. Broekman's Commissiebank voor Incou rante Fondsen NV te A'dam heeft ook voor dit jaar weer de bekende Gids voor In courante Fondsen gepubliceerd. Zoals al tijd bevat deze gids een opgave van df voornaamste incourante fondsen met ge gevens over statutair en geplaatst kapi taal per eind 1962, de dividenden over de jaren 1958/1961, alsmede de laagste en hoogste koersen in de jaren 1960 tot en met 1962. Verder is er informatie over uitstaande obligatieleningen met aflos- singsvoorwaarden en een overzicht van de koersen per 31 december 1962. Vele aan tekeningen over deze fondsen completeren het geheel. De prijs van de gids is 3. VOORBEURS VAN GISTEREN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens K.L.M lste tijdv. 434—436V2 f 160,40—160,60 148—148,20 144,50 556 f 54,30 Slot 2de tijd 435Vz 160,4 147,5 144,- l

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13