Limfjord bereikt na dertig uur zwoegen Terschelling Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, overleden HET WEER Dooi kon de strenge winter maar tijdelijk terugdrijven President Olympio van Togo vermoord Auto met marinepersoneel in Haarlem verongelukt Elfstedentocht op 17 januari? Man omgekomen bij brand Mr. G. Vixseboxse lid Eerste Kamer, overleden imm „Regering verantwoorde lijk voor KLM-sensatie" Gevaarlijke ampullen op straat verloren Staatsgreep van pro-Ghanese militairen Spaanse matroos verdronken MAANDAG 14 JANUARI 1963 Eén dode en zes ernstig gewonden op Delftlaan Gouwzee Smokkel per schaats Geen gebrek aan petroleum V ogelvoedering Drs. Roemers SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weer vorst Een bus slipte Het woord is aan In de krant van heden Topsy 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 14> 13 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Ghana of Frankrijk Ghanese beschuldiging 48e JAARGANG NUMMER 59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef öezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie JiVW. Pe Even heeft Nederland de illusie ge koesterd dat de vorst op de terugtocht was. Het is echter maar een schijnaan- val van de dooi geweest, want vanavond zal de vorst ongetwijfeld terugkeren en in het noordoosten van het land zelfs temperaturen van tien graden beneden het vriespunt opleveren. Voor de Elf stedentocht-kandidaten is deze ontwik keling misschien wel gunstig, want de kortstondige dooi heeft kans geboden het parcours voor de grootste schaats tocht ter wereld even bij te werken. Geen dooi dus, al ziet het er wel naar uit, dat de aanvallen op het vorstfront veelvuldiger zullen worden. Hoe dik het ijs overal is heeft men aan boord van de „Limfjord" ondervonden. Deze kustvaarder heeft er een enorm kar wei aan gehad om Terschelling te berei ken en daar zijn uit veevoer bestaande lading af te leveten. Liefst dertig uur heeft de moeilijke reis geduurd. Overigens bete- Tijdens een inhaalmanoeuvre op de door de dooi spekgladde Delftlaan in Haarlem- Noord is vanochtend kort na zeven uur een personenauto met marinepersoneel fron taal tegen een tegemoetkomende bestel auto gebotst. Een 42-jarige bootsman uit Den Helder, die naast de bestuurder van de personenauto zat, werd zo ernstig ge wond dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. De bestuurder, een 43-jarige sergeant-majoor van de Koninklijke Ma rine en de twee andere inzittenden zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht. Van de inzittenden van de bestelauto werd de 24-jarige bestuurder licht ge wond. Ernstiger waren drie van zijn pas sagiers, allen afkomstig uit TJtrecht, er aan toe. Dezen liepen gecompliceerde been breuken op en zijn eveneens in een Haar lems ziekenhuis opgenomen. Vanavond wordt in Leeuwarden beslist of donderdag aanstaande de Elfstedentocht wordt gehouden. Zaterdag besliste de ver eniging „De Friese elf steden" dat de I datum voorlopig op 17 januari was be paald en dat men tijdens het weekeinde zou onderzoeken of de route over bijna 200 kilometer berijdbaar zou zijn of niet. De rapporten hoopt men in de loop van vandaag in bejjit te hebben. Friesland leèft tussen hoop en vrees. „Dooi uit het noorden duurt nooit lang", zeiden de kenners vanmorgen en zij schij nen gelijk te krijgen. Want volgens de jongste weerberichten moet 't de komende nacht weer zo'n graad of tien gaan vrie zen. Vandaar de hoop van de Friese lief hebbers, dat het grootste schatsevenement ter wereld toch nog deze week zal kunnen worden gehouden. De vrees, die daarnaast is ontstaan, is 't gevolg van het tweede deel van de weers voorspelling, namelijk over een nieuw pak sneeuw. „Als dat gebeurt, is er geen be ginnen meer aan", aldus de heer H. G. van Slooten, één der bestuursleden van de Elf- stedenvereniging. Heel Friesland hoopt nu maar dat de weersvoorspellers het wat de neerslag be treft bij het verkeerde eind hebben. In heel Friesland ook wordt nu door dui zenden hard gewerkt om de route van de ergste obstakels te ontdoen. Vast staat echter, dat hoe men ook zijn best zal doen om de sneeuwbuiten zoveel mogelijk te verwijderen, de ijsvloer nog in een derge lijke slechte staat blijft, dat de komende tocht alleen doof de allersterksten zal kunnen worden volbracht. Voor verdere berichten over de Elfste dentocht zie pag. 14. kent dit succes nog niet dat het isolement is opgeheven, want Vlieland en Terschel ling zijn nog steeds niet te bereiken voor de postboten. Steeds meer drijfijs komt het Volkerak af, zodat Goeree en Overflakkee ook drei gen te worden geïsoleerd. Tal van veer diensten zijn gestremd. Op de Gouwzee hebben ijsclubs een rou te uitgezet, waarvan door automobilisten tijdens het weekeinde een druk gebruik is gemaakt. De rijkspolitie leidde het verkeer (ruim tweeduizend auto's) van Monniken dam naar Marken en dan van Marken naar Volendam. Vijf jongelui uit Staveren zagen kans het IJselmaar met bromfietsen over te steken. Ze reden naar Enkhuizen en te rug en hadden zowel voor heen- als voor terugtocht drie kwartier nodig. Een gevolg van de vorst is, dat veel Nederlanders en Belgen in de grens streek tussen Zeeuws Vlaanderen en Bel gië schaatstochtjes van het ene land naar het andere kunnen maken. De po litie is er echter achter gekomen dat de meeste schaatsers, die van noord naar zuid rijden, er niet alleen rond uitzien door de vele truien, maar ook door de pakjes roomboter, die zij tussen de kle ren hebben verstopt. In Delft is bij een felle brand de 52- jarige heer C. van Bokhoven om het le ven gekomen. Hij sliep alleen in de voor kamer. Zijn vrouw en kinderen, die elders in de woning sliepen, hoorden 's mor gens roepen. De voorkamer stond toen reeds in lichterlaaie zodat zij er niet in konden doordringen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In de woning met winkel van de rijwiel handelaar G. Hager te Drogeham is zon dagmorgen een brand uitgebroken, die het gehele pand in korte tijd volledig in de as heeft gelegd. Verscheidene Belgische douanebeambten hebben nu ook de ijzers ondergebonden om zo beter controle te kunnen uitoefenen. Op alle grote rivieren komt nu ijs voor, vooral de Lek levert veel moeilijkheden op. Het Noordzeekanaal is goed bevaar baar en de vaart is ook mogelijk op het Eemskanaal, het Amsterdam-Rijnkanaal, de Zaan en de vaarweg Rotterdam-Den Haag. Wat de olie- en petroleumvoorziening be treft maakt men zich momenteel nog geen zorgen, zo deelden twee belangrijke maat schappijen mee. Wel moet er harder wor den gewerkt dan anders, omdat er meer vraag is dan anders en de bezorgingsmoei lijkheden groot zijn. Drie uur lang heeft piloot Jan Menge met een helicopter boven een Siberisch aandoend Nederland gevlogen om enkele duizenden vogels voor het eerst sedert het invallen van de winter aan voedsel te hel pen. De voedseldroppings geschiedden in de Nieuwe Meer bij Schiphol. In zijn woning „De Blikhorst" op de Holterberg in Holten is overleden mr. G Vixseboxe, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. De heer Vixseboxse, die werd geboren op 7 maart 1884, door liep de hbs en de hogere textielschool in Enschede, waar na hij rechten stu deerde. Hij was di recteur en commis saris van textielfa brieken, lid van de defensie-commissie, voor Buitenlandse Zaken en van de financiële commis sie der Eerste Ka mer. Mr. Vixseboxe was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Mr. G. Vixseboxse Wijlen president Olympio van Togo, die gisteren door politieke tegenstan ders werd vermoord. Op een vergadering van het NVV in Den Haag heeft de voorzitter, drs. D. Roemers, als zijn mening te kennen gegeven dat de regering geweten moet hebben wat er in de KLM speelde. Hij noemde de regering de eerste verantwoordelijke in deze „KLM- sensatie". De heer Roemers achtte het noodzakelijk dat regering en parlement sa men zo spoedig mogelijk beslissen op wel ke basis de KLM het bedrijf zal moeten voortzetten. De belangen van duizenden werknemers staan op het spel, aldus drs. Roemers, en het personeel heeft het recht op een snelle beslissing. Deze foto van dr. L. G. Kortenhorst werd in november 1961 ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag gemaakt in het gebouw der Tweede Kamer vóór het schilderij van de intocht van ko ningin Emma en koningin Wilhelmina in 1898. BAR1EUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 - LE1DSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende sneeuw buien. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Matige tot strenge, in de kuststreken lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een personeelslid van een chemische fa briek aan de Duivendrechtsekade te Am sterdam heeft, gaande van de fabriek via de Omval, Berlagebrug, Stadhouderskade, Ceintuurbaan naar het postkantoor in de Hemonystraat, een pakketje verloren met drie doosjes, elk inhoudende zes ampullen met D-tubokurarunechloride. Deze stof is zeer gevaarlijk wanneer hij in het bloed komt. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. G. Kortenhorst, sinds 1948 voor zitter van de Tweede Kamer, is zondag avond in het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag overleden. Hij was 76 jaar. Al een maand had hij niet meer aan de vergaderingen van de Kamer kunnen deelnemen. De laatste door hem ge presideerde vergadering was die van donderdag 13 december 1962. De dag daarna trad hij voor het laatst in het openbaar op in een bijeenkomst ter her denking van de staatsman dr. D. Bos. Op 18 december zond hij bericht van verhindering „wegens lichte ongesteld heid". De gezondheid van dr. Korten horst was echter al vrij lange tijd minder goed. Dr. Kortenhorst is de derde voorzitter van de Tweede Kamer die deze eeuw in zijn functie is overleden. In 1916 was dit het geval met mr. G. H. Goeman Borgesius en in 1936 met jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De nu overleden president was lid van de Tweede Kamer sinds 1925. Hij werd op 12 november 1886 in Weesp geboren. Nadat hij het r.-k. gymnasium der Paters Jezuïten in Amsterdam had bezocht studeerde hij rechten aan de gemeentelijk universiteit in de hoofdstad. In 1913 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op het proefschrift: „De bevoegdheid van de rechter om ongestraft te laten". Veel functies heeft de heer Korten horst in het openbare leven bekleed. Na een advocatenpractijk gehad te hebben is hij jarenlang secretaris van de Algemene R.K. Werkgeversvereniging geweest. De opbouw van deze organisatie is vooral aan zijn kwaliteiten te danken geweest. Bijzondere hoedanigheden had hij ook als kamerpresident, een functie die hij lan ger heeft bekleed dan één van zijn voor gangers. Hij is ook enige tijd lid geweest van de Provinciale Staten van Noord- Holland, lid van de Nijverheidsraad en curator van de Leidse Universiteit. Ver der was hij lid van de raad van toe zicht der r.k. economische hogeschool te Tilburg. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Het was reeds bekend dat dr. Kortenhorst zich na de Kamerverkiezingen in mei van dit jaar niet meer beschikbaar zou stellen. Vier maanden eerder is nu voor deze zeer begaafde en beminnelijke persoon lijkheid het einde gekomen. De radionieuwsdienst heeft het heengaan van dr. Kortenhorst zondagavond om half tien in een extra uitzending bekendge maakt. Dit geschiedde eveneens in het tele visieprogramma. De teraardebestelling van dr. L. G. Kor tenhorst zal in stilte geschieden. Vanmorgen omstreeks half tien is een autobus van de N.Z.H. op het Staten Bolwerk in Haarlem geslipt en daarna tegen een mixer-zandstrooiauto ge botst. De aanrijding kwam zo hevig aan dat de linker voorzijde van de bus vrijwel geheel werd weggeslagen. Ge zien de ravage, die werd aangericht, mag het een wonder heten dat dit on geval nog betrekkelijk goed is afge lopen. Drie passagiers van de bus lie pen lichte verwondingen op. Zij zijn voor behandeling in het ziekenhuis Joannes de Deo gebracht. Zowel de buschauffeur als de bestuurder van de zandstrooiauto kwam met de schrik vrij. Ook de zandstrooiauto werd ern stig beschadigd. Het verkeer op het Staten Bolwerk moest als gevolg van de botsing gedurende drie kwartier worden omgeleid. Romeins spreekwoord: Een goed man blijft zijn leven lang een leerling. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 SAN DIEGO (AP) Een 35-jarige op passer in de dierentuin van San Diego (Ca- lifornië) is gedood door een luipaard, die de oppasser aanviel in de voederruimte. Bezoekers waren getuige van de aanval. COTONOE (Dahomey) (AFP-Reuter) In de kleine Middenafrikaanse republiek Togo, aan de Golf van Guinea, hebben on derofficieren van het leger zaterdagnacht een staatsgreep uitgevoerd. President Syl- vanus Olympio werd doodgeschoten toen hij een toevlucht probeerde te zoeken in de Amerikaanse ambassade in de hoofd stad Lomé. Alle ministers op drie na, zijn gearresteerd. De opstandelingen hebben hen in de val laten lopen door hen 's nachts op te bellen en naar een bepaal de plaats uit te nodigen. Nicolas Groenitzliy, zwager van de ver moorde president Olympio en gewezen lei der van de Democratische Volksunie, heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen. Hij is uit Dahomey, waar hij in ballingschap leefde, naar Togo vertrok ken. Hij is al premier geweest van 1956 tot 1958. Hij werd in Togo geboren en stamt uit een invloedrijke familie van Poolse oorsprong. Zijn onderwijs genoot hij in Frankrijk. Alleen de ministers van voorlichting en binnenlandse zaken, die onraad vermoed den ontkwamen. De minister van gezond heid, Kpochtra, is niet in hechtenis geno men, waarschijnlijk omdat hij eertijds lid was van de oppositionele JuVento-bewe- ging. De opstandelingenleiders hebben leden van deze jeugdbeweging uit de gevange nis bevrijd. Juvento viel in 1959 bij presi dent Olympio's „Comité voor de eenheid van Togo" in ongenade, toen de beweging scherpe kritiek leverde op de regering, omdat deze te nauwe banden zou hebben met Frankrijk. In 1961 verloor Juvento het recht op parlementaire vertegenwoordi ging, maar zij bleef een belangrijke rol spelen. Vele leden van de beweging stre ven naar nauwere betrekkingen met het buurland Ghana en de hereniging van de Ewe-stam, die nu zowel Togolees als Gha- nees grondgebied bewoont. In Lomé, waar militaire voertuigen rond rijden, is alles rustig. De opstandelingen, geleid door een „revolutionair comité" hebben naar hun zeggen de situatie vol ledig in de hand. De grenzen met Ghana en Dahomey zijn gesloten. Een week voor de staatsgreep had Gha na de regering van Togo ervan beschul digd, dat zij heulde met samenzweerders tegen Ghana. Al een jaar lang is de grens tussen Togo en Ghana gesloten voor ieder een, behalve voor diplomaten en journalis ten. Togo zit als een smalle strook land in geklemd tussen Ghana en Dahomey. Er wonen iets meer dan een miljoen mensen. In oktober 1959 verwierp Togo een voor stel van Ghana om een provincie van Ghana te worden na het verkrijgen van onafhankelijkheid. Op 27 april 1960 werd Togo onafhankelijk van Frankrijk. Aanvankelijk was het een Duitse kolonie. Na de eerste wereldoorlog werd het be stuur bij mandaat van de Volkenbond aan Frankrijk toegewezen. Zondagmiddag is de 29-jarige Spaanse matroos Ventura Barrial Garcia van het Nederlandse motorschip „Gre", onderweg door het Noordzeekanaal naar de Coen- haven in Amsterdam, overboord gevallen en verdronken. De rijkspolitie te water heeft later het stoffelijk overschot kunnen opdreggen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1