uit IJmuiden vrij van ijs OP RUIMING Duizenden tonnen zout houden vele wegen Prijsverlaging zaanlandsche CENTRIFUGES DE VILDER Kort IJmondnieuws Havenberichten neven aan de redactie KAB-Beverwijk recipieerde Fries toneel in Beverwijk Schooljeugd pikt korreltje mee Vrachtwagens rijden af en aan bij de vroegere duikbootbasis Utrecht brengt Griek binnen IJmondverenigingen vandaag en morgen Vanaf PHILIPS PLATENSPELERS met versterker, in koffer 125.- en 150.- Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Prijzenuitreiking van De Reisduif van enkele paren tegen de bekende lage prijzen (Dinsdag de gehele dag geopend) schuenhandel IJMUIDEN Examens HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN IJMUIDEN TELEF. 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Parochie nam afscheid van pastoor De Boer vanaf 115.— Velserduinweg 173 - Tel. 4402 S. Put veertig jaar bij Hoogovens dinsdag 15 januari MAANDAG 14 JANUARI 1963 Advertentie De Kennemer Postzegelclub houdt de jaarlijkse algemene ledenvergadering op maandag 21 januari in het Statenhuis aan de Velserweg in Beverwijk. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester vermeldt de agenda een bestuursverkiezing, in verband met het periodiek aftreden van de heren L. W. Schachtschabel en A. Lieuwes. Beide he ren zijn herkiesbaar. „Bekende en minder bekende aquari umvissen" is het onderwerp van de lezing, welke dinsdag 15 januari door de heer A. J. de Looze uit Rotterdam in het Cultu reel Centrum voor de leden van de aqua riumvereniging „Velsen" zal worden ge houden. Deze causerie wordt door de spre ker met een groot aantal kleurendia's ge ïllustreerd. De smalfilmclub „ÏJmond Dubbel Acht" houdt maandag 28 januari weer een club wedstrijd. De plaats van samenkomst werd niet in het betreffende rondschrijven ver meld. Het programma bevat acht inge zonden films uit drie werkgroepen. Zaterdagavond zijn in café Sport te Be verwijk de prijzen uitgereikt van de vori ge week door de Reisduif georganiseerde duiventen toonstelling. Voorzitter G. van der Winden deelde een groot aantal belangstellenden mee, dat de ze feestavond ook nog een onderdeel vorm de van de viering van het 40-jarig be staan van de Reisduif. Men heeft hieraan naar buiten niet te veel ruchtbaarheid willen geven. Alle le den en de kern van vaste supporters kre gen als herinnering aan dit veertigjarig bestaan van de Reisduif een herinnerings glas aangeboden. De grote wisselbeker ging voor dit jaar naar de heer A. van Son. De overige prijs winnaars mochten hun keuze doen uit een collectie huishoudelijke artikelen of tex tiel. Na het officiële gedeelte bleef men nog in feestelijke stemming bijeen. Dinsdag 15 januari aanstaande zal de heer W. Bennink uit Velsen-Noord, werk zaam bij de afdeling Kooksovens van de Koninklijke Nederl .ndsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v., na ruim 32 dienstjaren met pensioen gaan. Donderdag 10 januari jongstleden ging de heer G. Dragstra uit IJmuiden, werk zaam bij n.v. Mekog, na meer dan 34 dienstjaren met pensioen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Eric Blumenfeld van Norfolk, kolen IJmui den; Gniezno, Stettin; Ubbergen, Klaipeda; Otto Priesz, Esbjerg; Texelstroom, Huil; Rugen, Londen; Julia Mary, Londen; Geestdijk, Rotterdam, ledig Zaandam; At lantic, Plymouth; Medon, Hamburg; Hinde, Londen; Fiduci, Londen; Brinda, Fowey; Lauriersgracht, Hamina; John M., Ant werpen; Frisian Coast, New Castle; Park laan, Le Havre; Steven, Rotterdam; Ar- deas, Bosta Gamen; Sukhumi, Antwerpen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: De mocraat van Zeebrugge; Tika, Londen; Tasman, Londen; Langfonn, Londen; Bis- horst, Par, bijlegger IJmuiden; Vliestroom, Londen; Henriette B, Londen, ledig IJmui den; Jytte Bres, Femington, bijlegger IJmuiden; Marianne Weber, Duinkerken; Nieuwe Waterweg, Par; Leliegracht, Ha mina; Zaanstroom, Portsmouth; Storanger, Nyneshamn; Daloa, Le Havre; Palarsol, Thameshaven; Mercurius H, Dagenham; Midsland, Rotterdam; Gre, Londen; St. James, Port Campana; Anarctica, Gothen burg, ledig IJmuiden; Aaltje, Londen; Ca- nopus, Granfors; Mutua Fides, Plymouth; Unden, Antwerpen; Cape Howe, Port Ar thur. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Frank Delmas van Antwerpen; Ramso, Gdansk; Port Gentil, Rouen; Bartenstein, Aruba; Eny Hojsgaard, Kalundborg; Ar eas, Kopenhagen; Mare Altum, Londen, walsmat. IJmuiden; Favor, Sete; Els Teek man, Limmerick, zout IJmuiden; Messinia, US Gulf Fo; Vera, New Castle on Tyne, kunstmest IJmuiden; Dio, Kopenhagen; Werrastein, Bremerhaven; Pericles, Cura sao; Vesta, Rouen; Tilly, Gent, ledig Zaan dam; Contact, Stavanger, dakpannen Zaan dam; Eemstroom, Vlissingen; Menje, Fe lixstowe; Carrasso, Antwerpen; Michael M, Brunsbuttel; Neder Eems, Genua; Da- homeykust, Roterdam; Tor, Malmö; Ronan, Sunderland, ledig IJmuiden; Jean E, Lon den; Swift, Londen; Heriot, Leith; Part ner, Stockholm, walsmat. IJmuiden; Ank T, Londen, walsmat. IJmuiden; Pavonis, Rotterdam; Hontestroom, Liverpool; Lind, Los Angeles; Berkelstroom, Liverpool; At- lantide, Basse Indre, walsmat. IJmuiden; Constantia, Hamburg; Rijnstroom, Hull; Triton, Antwerpen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Sankt Johann naar Randers; Irma, Antwerpen; Wonosari, Las Palmas; Inka, Emden; The tis, Hamburg; Rugen, Londen; Jytte Bres, Esbjerg. bijlegger IJmuiden; Magas, Ham burg; Poseidon, Guatna; Ubbergen, Klai peda; Castor, Leixoes; Anneliese, Vitoria; John M, Antwerpen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: IJ- stroom van Grangemouth; Modjokerto, Rotterdam; Belgia, Gothenburg; Rhea, Helsinki; Oranjestad, Parbo. (Indien achter de scheepsnaam en de ha ven van herkomst of bestemming geen na dere aanduiding volgt, betekent dit dat Aet schip van of naar Amsterdam is gegaan). r, 4 "-V Amsterdam (Gem. Un.). Geslaagd vooi het kandidaatsexamen geneeskunde deel I: C. J. Alons (Amsterdam), W. G. van Arkel (Haarlem), mej. A. P. Baas (Hoogeveen), J. Bavinck (Rotterdam), G. A Boschma (Om men), Z. D. Goedhart (Hilversum), G. J. Hazenberg (IJmuiden), P. J. v. d. Maas (Arnhem), R. J. Meyer (Amsterdam), K. H. Schliessler (Amsterdam), J. A. Slappendel (Bleiswijk), mej. J. M. Tak (Middelburg), mej. J. H. van Tongeren (Oegstgeest) en P. W. B. Reddingius (Purmerend). Extra. Wegens sneeuw en vorst mogen de melkhandelaren en bakkers een cent per fles en brood extra rekenen. De kolen handelaren doen het beter: een kwartje per mud. Ik vraag me af of straks de post en krantenbezorgers, verzekeringsagenten, ophaaldiensten, enz., enz. ook een sneeuw- cent of kwartje gaan heffen. Ik vind het prettig dat ze komen! Maar waarom moe ten wjj die servic betalen? K. VISSER, Waalstraat 7 boven, i IJmuiden. Parkeren. Sinds jaar en dag komt het voor, dat aan de Lange Nieuwstraat in IJ muiden vrachtwagens worden geparkeerd, zonder dat daartoe de noodzaak aanwezig is. Hiervan ondervinden de mensen die daar wonen bij voortduring veel last. Bo vendien belemmeren deze obstakels de voetgangers op de verplichte oversteek plaatsen volledig het uitzicht op de rijweg Zou het de verkeerspolitie, gelet op artikel 87 van de Algemene Politieverordening der gemeente Velsen, nu niet mogelijk zijn aan deze voor de betreffende bestuurders ver boden handeling een einde te maken? vraagt zich af uw lezer: J. J. WS Advertentie Zondagmiddag hebben de parochianen van de r.-k. parochie van St. Jozef te Velsen-Noord in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat afscheid genomen van pas toor A. G. de Boer, die met emeritaat gaat. Deze receptie had allerminst een offi cieel tintje, want pastoor De Boer, ver gezeld van de beide kapelaans en zijn huishoudster, die hem ruim tweeëntwin tig jaar diende en ook gaat vertrekken, mocht vele dankbare parochianen ontvan gen, enige woorden met hen wisselen en zo herinneringen ophalen aan de ruim acht jaren, die hij zijn parochie diende. Ook een aantal andersdenkenden, die pas toor De Boer van meer nabij hebben le ren kennen was er om hem voor de toe komst goede wensen mee te geven. De afdeling Velsen-Noord van de Bond van Bejaarden zond een afvaardiging. De heer L. v.d. W7al, voorzitter sprak over het stimulerende werk van de pastoor voor deze afdeling. In de .aula van de lts aan de Brink in Beverwijk is zaterdagmiddag een druk be zochte receptie gehouden van de K.A.B., die haar 60-jarig bestaan vierde. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die met de wethouders W. Vessies en A. J. Hermes het gemeentebestuur vertegen woordigde, heeft gewezen op de zware taak die men in het begin dezer eeuw had om te komen tot de oprichting van de Volksbond waar uit later de K.A.B. voort kwam. In deze 60 jaar heeft ook de ge meente Beverwijk geprofiteerd van de mannen die uit deze organisatie kwamen. Velen maakten deel uit van de gemeente raad of van het college van B en W. De burgemeester bood de jubilerende K.A.B. de stadsvlag aan. De heer J. Kor ting sprak namens het Bondsbestuur en wees op de grote plaats die de K.A.B. van Beverwijk in neemt, in het hart van de grote industrie. Pastoor Van Ginkel voerde mede namens deken Hosman het woord. Ook de algemeen propagandist van de K.A.B., de heer Louis Bohmer sprak. Hij wees op de verantwoordelijkheid van de arbeidersorganisaties ten opzichte van de onderontwikkelde gebieden. De heer De Ridder, voorzitter van de jubilerende af deling, deelde mede dat de afdeling Be verwijk geen feest gaat vieren, maar 500 beschikbaar stelt voor het fonds „Wij en Zij" dat bestemd is voor de noodgebeden Hij wekte alle organisaties op hiervoor 1,20 per jaar per lid ter beschikking te stellen. Er kwamen nog een tiental spre kers, die allen hun beste wensen aanbo den en dit onderstreepten door het aanbie den van bloemen of een cadeau. Advertentie De heer R. Put, die vorige week vrijdag veertig jaar in dienst was bij Hoogovens te IJmuiden, is bij die gelegenheid hul digend toegesprokeri door ir. P. van Del den, directeur van het bedrijf. De jubila ris kreeg een gouden horloge met in scriptie en een enveloppe met inhoud aangeboden, naast gelukwensen en bloe men van de Hoogoven-directie. MET PENSIOEN. Het bestuur van het Frysk selskip „Us Memmetael" uit Beverwijk had de verzor ging van de traditionele gastvoorstelling ditmaal toevertrouwd aan de Castricumse zustervereniging „Oan Dünkant welk ensemble in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Schans met groot succes een opvoering gaf van Abe Brouwers toneel spel „Saskia". De regie was van Joh Brouwer, een broer van de schrijver. De huidige koude en de toestand van de we gen in aanmerking genomen, mocht het bestuur met de belangstelling der leden stellig tevreden zijn. De intrige van het gespeelde stuk heeft betrekking op de huwelijksmoeilijkheden van schoenmaker Siger, die na zijn echt scheiding een onderkomen vindt bij de we duwe Saekje. Deze heeft een dochter, Saskia, die Siger's zoon Sjoerd al spoedig onder haar bekoring weet te brengen. Voorts ontdekt zij bij Sjoerd een vreemde verstrooidheid, telkens wanneer hij met een „fremd frommins" in aanraking komt en het blijft niet lang voor haar verborgen dat het hier zijn gewezen echtgenote be treft. Saskia voelt zich geroepen als be middelaarster te gaan optreden en zij weet beiden van het verkeerde van hun handelwijze te overtuigen. Met als argu ment, dat kinderen van een echtscheiding steeds de dupe zijn. De schoenmaker en zijn vrouw verzoenen zich weer, aan welk gelukkig herenigd paar door Saskia en Sjoerd een nieuw wordt toegevoegd. Dit betrekkelijk eenvoudig te spelen stuk verkreeg van de leden van „Oan Dün kant" een behoorlijke opvoering. Zo gaven P. Anema en mevrouw Brouwer zeer aan nemelijke vertolkingen van het schoenma kersechtpaar. Door Joh. van der Meer en mejuffrouw J. van der Zee werd hier met eenzelfde elan het jonge paartje naastge- zet. Voorts liet D. Boersma nog een aar dige typering zien van Sikke, de orgel draaier. H. Dijkstra en de dames Sijbers- ma en G. en A. van der Zee kpeelden enige kleinere rollen. Aan het begin van deze toneelavond werd door voorzitter F. S. de Vries nog even herinnerd aan het zilveren jubileum van „Us Memmetael", dat donderdag 7 maart enigszins feestelijk zal worden her dacht. Ook maakte hij bekend dat de to- neelploeg in de heer J. Haanstra een nieuwe regisseur heeft gevonden. Onder zijn leiding zal vrijdag 19 april weer een toneelavond worden verzorgd. Advertentie nrrifR VTTTlIp1'"'SF rinw-fflpp-::;i „Vannacht hebben ze per boot 2.400 ton zout gebracht. Vanmorgen leek het wel een gekkenhuis. Het was razend druk", vertelt een man van de opslagbunker voor zout van de Koninklijke Zoutindustrie in [Jmuiden. Het per schip aangevoerde zout was een hoge berg geworden bij de grijze betonnen muren van de vroegere duikboot basis van de Duitsers. ^Spierwit zout, haast nog witter dan sneeuw. De auto's zijn in de afgelopen weken bij honderden gekomen om zout te halen. Wegenzout wel te verstaan. Soms hebben de mensen van de IJbunker wel ruim vijf-* tig wagens per dag op visite gehad. Het verbruik van zout in deze ijzige dagen is uiteraard groot. Uit alle streken van de provincie en ook uit andere pro vincies komen de vrachtauto's. „Ik ben al twee keer geweest", vertelt een man met een gemeentepet op. Hij be stuurt een grote truck met oplegger en daar gaat zeker vijftien ton zout in. Het laden is een karwei van enkele mi nuten. Met behulp van een paar lopende banden is een middelgrote vrachtauto bin nen vijf minuten gevuld. Het zout wordt van de berg gepakt met een voorlader, die het op de band deponeert. De grote wagens worden met de kraan geladen en de laadtijd duurt dan nog kor ter. Snel, zo snel als ze kunnen, jijden de mannen met de lading terug naar hun gemeente. Want daar hebben ze het zout hard nodig. Genoeg produktie Het zout dat zich in de vroegere duik bootbunker bevindt wordt normaal ge bruikt voor de export. Het is zogenaamd industriezout. De laatste tijd wordt echter dit zout ook gebruikt ter bestrijding van de gladheid in ons land. De Koninklijke Zoutindustrie in Hengelo en omgeving produceert voldoende wegen- zout, maar het is het vervoer ervan dat zorgen baart. Vooral omdat de meeste ka nalen bevroren zijn. Vandaar dat men vrachtauto's hééft in geschakeld. Bakkers en diverse slagerijen die voorheen met een tekort aan zout had den te kampen, kunnen nu dank zij de snelle aanvoer, weer tevreden zijn. In het begin van de winter waren zij dat beslist niet. Het gebruik van zout is enorm groot, temeer daar ook de huisvrouwen menig pondje op straat hebben gegooid. Dit is dan gewoon huishoudzout. Dat wat er in de grote IJbunker ligt opgeslagen is dat uiteraard niet. Normaliter ligt er zo'n vijftigduizend ton opgeslagen, maar toen wij er kwamen en zagen hoe het laden van de vrachtauto's in zijn werk ging, was de bunkerruimte leeg. Bij het laden en lossen valt uiteraard menig kojreltje zout op straat. Hiervan profiteren al enige dagen enkele opge schoten jongens van de St. Adelbertschool De twaalfjarige Eddie Walstra en de dertienjarige Gerard de Vries uit IJmuiden hebben een blik meegenomen om dat met wegenzout te vullen. Zo houden zij hun schoolplein en wellicht de straat voor moeders deur ijsvrij. in IJmuiden. Met een blik gaan zij er dagelijks op uit, vullen het met zout en Het laden van de vrachtauto's soms komen er wel vijftig per dag in IJmui den gaat zeer snel, dank zij een paar lopende banden. Zout voor de wegen. keren tevreden terug naar het schoolplein, dat nu, door hun toedoen, bijna ijsvrij is. De IJmuider sleepboot Utrecht, die sinds eind december is gestationeerd in de Wes tern Approaches, is vrijdagavond onderweg gegaan naar het 2492 ton metende Griekse vrachtschip Naftilos in 1921-gebouwd en eigendom van de rederij M. Goulan- dris in Piraeus dat 200 mijl ten zui den van de Scilly eilanden sleepbootas- sistentie vroeg omdat het door de brand stofvoorraad heen was. De Griek accep teerde de hulp van de Utrecht op basis van Lloyd open form, no cure no pay, waarop de sleepboot zaterdagavond om kwart voor elf vastmaakte. De Utrecht is zondagavond met zijn sleep Brest binnengelopen. MAANDAG 14 JANUARI Culutreel Centrum, 20 uur: Feestavond mandolineclub „Excelsior". DINSDAG 15 JANUARI Jongerencentrum, Snelliusstraat, 20 uur: Instuifavond volksdansen. Cultureel Centrum, 20 uur: Bijeenkomst aquariumvereniging „Velsen".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5