Dr. L. G. Kortenhorst, een regisseur van allure VARA nam afscheid van radiopionien J. W. Lebon kOSRAM DE PROGRAMMA'S Noodkreet van stichters van De Drommedaris Waardering van Kamerleden Vorstelijke jachtpartij NEGEN MUZEN Albert Schweitzerprijzen uitgereikt aan prof. Banning en dr. De Rook MAANDAG 14 JANUARI 1963 lampen Jevtoesjenko wijzigt gedicht „Babi Jar" Nederlands Kamerorkest naar F.S. vertrokken nabeschouwingen Het weekeinde J. Damshuizer De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Slechts enkele maanden voordat hij zich zou terugtrekken uit de parlemen taire arena is dr. L. G. Kortenhorst heen gegaan op 76-jarige leeftijd, nadat hij het land op werkelijk onvolprezen wijze heeft gediend. Dit wel bovenal in de bijkans vijftien jaar dat hij de voor zitterszetel in de Kamer innam en zich ten volle aan de zware taak van het presidentschap heeft gegeven. DR. KORTENHORST WAS van jongsaf- aan een man in wie bovenal het diep menselijke steeds naar voren kwam, dat menselijke dat met zich meebracht dat er van hem een grote warmte uitging, een begrip voor zijn medemensen, ook voor andersdenkenden. Hij heeft reeds als stu dent te Amsterdam uitgemunt door zijn zeldzame gaven, waardoor hij een van de sieraden van het Amsterdamse Studenten Toneel was. Daar heeft hij tevens de kunst van de regie ten volle leren kennen. Een regisseur van nature is hij steeds ge weest. Kenmerkend hiervoor, tegelijkertijd ook voor zijn inventieve geest, was dat hij terstond na de geboorte van prinses Julia na op 30 april 1909 naar zijn leermeester in het Staatsrecht, prof. mr. A. A. H. Struijcken stapte om het denkbeeld te opperen, deze gebeurtenis aan te grijpen om de studerende jongelingschap van de betekenis van het koningschap te door dringen. Het meesterlijke college van prof. Struijcken, dat hij op 4 mei 1909 over ons koningschap uitsprak, is dus te danken geweest aan de jeugdige regisseur Korten horst. ALS REGISSEUR muntte hij ook uit in 's lands vergaderzaal. Van de presidenten die de Kamer ir de laatste veertig jaar heeft gehad was hij wel een uitzonderlijke figuur. Zijn menselijkheid maakte hem, tezamen met zijn grote kennis van zaken, zijn vlug aanvoelen van de verhoudingen en zijn scherp inzicht, niet slechts in het geschreven maar ook in het ongeschreven staatsrecht tot een president die op leven dige en in het algemeen zeldzaam ge slaagde wijze de Kamer en haar werk zaamheden wist te leiden. Hem lag het aanzien van het parlement na aan het hart. Daarvoor heeft hij zich op allerlei wijzen de grootst denkbare moeite ge geven en ongetwijfeld is het in belangrijke mate aan voorzitter Kortenhorst te dan ken dat sinds 1945 de volksvertegenwoor diging zoveel nader tot het publiek is ge komen. Ik denk hier aan zijn onvolprezen samenwerking met pers, radio en televi sie, ik denk in niet mindere mate aan de manier waarop hij zorg droeg voor een zo vlot mogelijke gang van zaken in de Kamer en de wijze waarop hij er steeds op uit was binnen de grenzen van het toe laatbare levendigheid in de beraadslagin gen en in de arbeid te brengen. HIJ BESCHIKTE over een zeer fijne en ontwapenende humor. Nooit zal men van dr. Kortenhorst enige grofheid gehoord hebben. Hij zocht zijn kracht in de voor naamheid van die humor en menigmaal slaagde hij er ook in, wanneer het weieens een enkele keer ietwat verhit in de verga deringen kon toegaan, de gemoederen te kalmeren. Een warm en goed aanvoelend mens toonde hij zich steeds, ongeacht of het her- den-kings- dan wel huldigingstoespraken betrof en ook geheel en al ongeacht of degene om wie het ging tot zijn geestver wanten of althans tot diegenen behoorde die hem politiek of religieus nastonden danwel tot zijn tegenstanders. Ook hierin kwam zijn grote humaniteit sterk tot 'Advertentie „Als er niet uiterlijk per half maart 1963 een afdoende financiële steun voor het Centrum komt, zal de stichting per 1 april 1963 opgeheven moeten worden. Er zou dan ongetwijfeld van een duideljjke verarming van studenten-, cultureel en maatschappe lijk leven gesproken kunnenvworden". Deze kanttekening vergezelt het jaarverslag over 1962 van de directie, bestaandë uit de heren .1. J. Rijfkogel en P. Mertz, van de Stich ting Internationaal Studenten Centrum „De Drommedaris" te Enkhuizen. In het begeleidend schrijven wordt voorts opgemerkt: „Wanneer echter Mertz de zekerheid heeft dat zijn culturele program ma voortaan volledig gesubsidieerd zal worden 10.000 per jaar) en wanneer Rijf kogel de garantie heeft dat de achterstal lige bouw- en inventariskosten gedekt zul len zijn 65.000) kan de stichting voort bestaan. Het huishoudelijk gedeelte sluit financieel al heel behoorlijk; als de post cultureel werk, salarissen culturele mede werkers en rente van schulden, vervalt en de medewerkers, zoals tot nu toe, genoegen blijven nemen met een uitermate laag sa laris en we gedurende enkele jaren ook nog ongeveer 8.000 per jaar subsidie voor normalere salariëring kunnen krijgen, dan zou dit een gezonde bedrijfsvoering wel ten goede komen. Er wordt nu teveel geëist van de drie mensen die de algemene organisatie drijven en van de ene man die het cultu rele werk organiseert. Wij hebben De Drommedaris in anderhalf jaar gebracht tot zijn huidige peil. Aan gederfd salaris hebben wij vieren al tenminste 40.000 in de organisatie gestoken over drie jaren. Het ligt nu aan de gemeenschap of onze in spanning gehonoreerd zal worden met con tinuering van ons werk of niet". NIEUWE IJaSHOW „HOLIDAY ON ICE" NU OOK IN R.A.I. VAN 17 TOT 30 JANUARI Ondanks de voorbereidingen die in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam worden ge troffen voor de enorme personenautoten toonstelling en de tentoonstelling „Goe-d- kamp" zal de jaarlijkse traditie van de komst van de Amerikaanse ijsshow „Holi day on Ice" toch doorgang vinden. Van donderdag 17 tot en met dinsdag 29 januari zal deze, zich als grootste ijsshow ter we reld presenterende, schaatsrevue voorstel lingen geven in de oosthal, op dezelfde plaats waar Mies Bouwman haar miljoenen bijeenpraatte. uiting. Altijd toonde hij eerbied voor denk beelden en gevoelens van anderen. Dr. Kortenhorst werd ongetwijfeld ge dragen door en putte een grote kracht uit zijn blijmoedig, oprecht geloof. Ook de genen die gans andere levensbeginselen toegedaan waren dan hij werden steeds getroffen door de wijze waarop hij oprecht en duidelijk het godsdienstig gevoel, dat hem kon bewegen, tot uiting liet komen. MEER DAN EENS bestond er wel aan leiding om in twijfel te trekken of de werkmethode van de Tweede Kamer nog wel in overeenstemming te achten viel met de eisen van deze tijd. Zo er iemand was die er begrip voor had van hoeveel belang het zou zijn om daar een wijziging in aan te brengen was het dr. Kortenhorst, die allerminst een studeerkamergeleerde was, maar een open oog had voor de praktijk des levens, ook voor de prak tijk van het dagelijkse- parlementaire werk. Mede ten opzichte van de moderni sering van de parlementaire procedure heeft hij meer dan eens een gelukkige stuwkracht ontwikkeld. Zelf was hij de eerste om te beseffen dat ook hij, als mens, zo nu en dan kon falen. En een enkele keer heeft hij ook als voorzitter wel eens iets gedaan, dat misschien beter achterwege had kunnen blijven. Tot het sympathieke in hem behoorde mede dat hij kritiek op dat beleid zeer goed kon aanvaarden en dat, wanneer men dan in een persoonlijk gesprek met hem van ge dachten over iets dergelijks wisselde, bovenal de sportiviteit die hem kenmerkte in al wat hij deed en wat hij zei tot uit drukking kwam. DR. KORTENHORST'S kennis en liefde voor de parlementaire geschiedenis, alsook zijn levendige belangstelling in al wat de openbare zaak betrof, kwam ondermeer vele jaren lang, tot slechts enkele weken geleden, tot uiting in zijn sprankelende we kelijkse bijdrage in De Volkskrant. In die artikelen „Tussen Plein en Binnenhof", waarvan vrijwel iedereen wist, dat zij uit zijn pen vloeiden, kon men ook genie ten van zijn grote belezenheid op tal van gebieden. Daarbij bleek dan ondermeer ditzelfde geldt voor veler zijn toespraken hoezeer hij thuis was zowel in de klas sieken als in de moderne litteratuur. Niet onvermeld mag hier blijven het meesterstuk van zijn hand, destijds ver schenen in de vorm van het vijfde deel van Xan Weideren Rengers' „Schets ener parlementaire geschiedenis", aan het tijd perk 1940-1946 gewijd. Het behoeft geen betoog, dat deze ken ner van het Nederlandse staatsrecht en de Nederlandse staatkunde, telkens wan neer hij in verband met een kabinetscri sis of met kabinetsformatie aan het staats hoofd advies had uitgebracht, daarbij blijk gaf met zeldzaam wijs inzicht de situatie te kunnen beoordelen en nuttige raad te kunnen geven. Dit deed hij met de hem eigen onafhankelijkheidszin. Het is zelfs eens voorgekomen, dat zijn naaste politie ke vrienden ietwat ontstemd waren omdat dr. Kortenhorst kennelijk zijn eigen in- zich had laten prevaleren boven hun po litieke partijwet. Dat gebeurde strekte hem echter tot nog groter eer. In het bovenstaande heb ik laten uitko men, hoezeer juist het sterk menselijke in dr. Kortenhorst een bijzondere aantrek kingskracht vormde. Hij was een zeer ge voelig man, hetgeen menigeen tot verrij king van zijn eigen leven heeft mogen er varen. Hij laat een grote leegte achter in de Kamer als haar voorzitter en vooral ook als een buitengewoon sympathieke fi guur, als een mens van top tot teen. Hij laat in niet mindere mate een leegte ach ter iruzijn gezin, waarin hij het middel punt was en waarin hij, bijgestaan door zijn vrouw, een gelukkig leven heeft ge had. Bij het heengaan van dr. Kortenhorst kan het niet anders of zij, die hem en zijn familie kenden, denken diep bewogen aan hetgeen hen thans bovenal beheerst, Dr. E. van Raalte „Zowel voor zijn familie als voor het parlement is het overlijden van dr. Kor tenhorst een groot verlies", zo zei ons mi nister-president prof. De Quay, die de thans overledene een evenwichtig mens noemde, die openstond voor anderen, een objectief oordeel had en optrad als een bindend ele ment tussen groepen en personen. Dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter der fractie van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer, zei dat dr. Kortenhorst een voortreffelijk kamervoorzitter was, wiens plichtsbetrachting in die functie een begrip geworden is. Prof. dr. ir. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, schetste dr. Kortenhorst als een persoonlijkheid, die als Kamervoorzitter vooral veel moeite heeft gedaan om de werkzaamheden van de Kamer dichter bij de kiezers te brengen. De fractievoorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, prof. mr. Oud, zei dat hij dr. Kortenhorst ondanks verschil in politiek inzicht tot zijn beste vrienden rekende. Prof. Oud heeft de nu overledene altijd in hoge mate gewaar deerd, vooral om zijn bijzonder goed voor bereide redevoeringen, die dikwijls met zeer veel humor waren gekruid. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voorzitter van de fractie van de Anti-Revolutionaire Partij in de Tweede Kamer, noemde het buitengewoon triest dat de heer Korten horst zijn laatste termijn als Kamervoor zitter niet meer heeft mogen voltooien. Ook de heer Bruins Slot wees op het briljante redenaarstalent van dr. Kortenhorst. Van uit zijn zeer duidelijk geloof kon dr. Kor tenhorst, aldus dr. Bruins Slot, iemands kwaliteiten zeer goed analyseren, Ongeacht of het een politieke mede- of tegenstander betrof. Dr. H. W. Tilanus, fractievoorzitter der C.H.U. in de Tweede Kamer, die dr. Kor tenhorst bijna veertig jaar geleden in de Kamer heeft zien komen, heeft hem, ook toen hij later voorzitter der Kamer was geworden, zeer bijzonder gewaardeerd om zijn grote objectiviteit, maar ook om de voortreffelijke toespraken die hij heeft ge houden. Zijn opgewekte geest gaf een eigen cachet aan zijn voorzitterschap. Dr. O. Noordenbos, lid van de Tweede Kamer voor de P.S.P., noemde dr. Korten horst een zeer menselijke voorzitter met bijzondere capaciteiten, die strikt onpar tijdig was. De heer M. Bakker, lid van de fractie der C.P.N. in de Tweede Kamer, sprak zijn respect uit voor de werkkracht die de Kamerpresident steeds heeft getoond. „Uit de aard van onze tegengestelde po litieke overtuigingen hebben wij met hem nog wel eens wrijving gehad. Wij hebben het echter in hem gewaardeerd dat hij daar steeds weer bovenuit kon stijgen en dat hij verschillende malen voor de parle mentaire rechten van een minderheid op kwam in ogenblikken dat anderen niet ge neigd waren die te respecteren", aldus de heer Bakker. De heer D. Kodde, lid der fractie van de Staatskundig Gereformeerde Partij verklaarde dat hij altijd veel waardering heeft gehad voor de heer Kortenhorst. Het verschil in politiek opzicht heeft aan de waardering voor zijn persoon nooit iets af gedaan. Jevgeni Jevtoesjenko De jonge Russische dichter Jevtoesjen ko heeft een neutraliserendcouplet toe gevoegd aan zijn gedicht „Babi Jar", dat het antisemitisme in de Sovjet-Unie he kelt. Dit delen welingelichte zegslieden in Moskou mee. In het aanvullende couplet, dat nog niet is gepubliceerd, zou staan dat te Babi Jar niet alleen Joden, maar ook Russen zijn vermoord door de Duit sers. In een vorig jaar gepubliceerd gedicht vroeg Jevtoesjenko op bittere toon waarom er voor de Joden van Babi Jar geen mo nument is opgericht. Hij weet dit aan anti' semitisme. Een aantal critici viel de dichter onmiddellijk aan en zei dat er niet alleen Joden waren vermoord, maar ook Russen. Jevtoesjenko verwierf zich door het gedicht in één slag een wereldnaam Naderhand publiceerde hij een aantal anti' stalinistische verzen. Directeur Fries Museum. Drs. C. Boschma, rijksambtenaar bij Monumenten zorg in Den Haag, is benoemd tot directeur van het Friese Museum te Leeuwarden, Hij zal de huidige directeur, dr. A. Was- senbergh, die met pensioen gaat, opvolgen, Drs. Boschma is 34 jaar geleden geboren te IJsbrechtum in Friesland. Hij studeerde kunstgeschiedenis te Amsterdam en Utrecht. Prins Bernhard heeft zaterdag in Ita lië deelgenomen aan een jachtpartij op fazanten, eenden en hazen op het grote landgoed Portalupa van de Italiaanse fa brikant Vittorio Necchi. De prins is gisteren naar Soestdijk te ruggekeerd. Daar verblijven thans ook ex-koning Michael van Roemenië, prins Alexander van Joegoslavië, prins Michel Bourbon Parma, de heren Henri en Jean Claude Roussel en baron Edmond de Roth schild. Zij zijn uitgenodigd voor een jacht op het kroondomein Het Loo. De jacht is op het ogenblik weliswaar gesloten, maar een uitzondering geldt voor scha delijk wild. Er zijn op het ogenblik te veel wilde zwijnen op de domeinen van Het Loo. De Glazen Deur vijftien meesterver- tellingen en Scruffy, beide van Paul Gallico en vertaald door Ton Stam, ver schenen bij de Wereld-Bibliotheek N.V., Amsterdam-Antwerpen. Het werk van de Amerikaanse schrijver Gallico is buiten het Engelse taalgebied jammer genoeg te weinig bekend en men kan daarom met deze beide uitgaven, die uitstekend zijn vertaald, bijzonder blij zijn. De bloemlezing bevat, behalve een auto biografie, zonder uitzondering de bés te vertellingen van Gallico. Hij geeft bij elke vertelling vooraf een korte geschie denis, die op zich al een bijzonder staaltje van schrijfkunst is. Hij vertelt er in welke verschillende ervaringen "an het schrijven van het verhaal zijn voorafgegaan, zonder te onthullen hoe hij de gegevens zal ver werken. De compositie van een van de verhalen is zó doorzichtig, dat hij in zijn korte historie toegeeft, dat dit een van zijn minst geslaagde vertellingen is. Dat mag dan waar zijn, het is in ieder geval zo typerend voor de stijl van Gallico, dat wij het niet graag hadden gemist. Scruffy is een boek, dat zich aandient als een roman, maar in feite ook een bun del verhalen is. Hoofdpersoon is een van de apen van de rots van Gibraltar, Scruf fy, en hoofdmotief is de legende dat de Britten van de rots verdreven zullen wor den als de apen zouden uitsterven. De schelmenstreken van de Barbarijse aap Scruffy en de verwoede pogingen van de militaire autoriteiten om op bevel van mi nister-president Winston Churchill zelve, in volle oorlogstijd de apenstand op peil te houden, worden met verve beschreven. Werkelijkheid en fantasie zijn hier door de hand van Gallico tot een doldwaze ko medie verweven, die wij met klimmend genoegen hebben gelezen. Moderne kunst naar Spanje. Onder auspiciën van het Goethe Instituut te La Laguna de Tenerife wordt op de Canari- sche eilanden in maart een internationale tentoonstelling van moderne kunst gehou den. In de David Roëllzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam zijn zaterdagmiddag de prijzen van de Albert Sehweitzer-Stichting uitgereikt aan prof. dr. W. Banning uit Driebergen in de sectie cultuurfilosofie, en aan dr. H. de Rook te Den Haag in de sectie geneeskunde. De prijs bestaat uit een oorkonde, een bescheiden ereteken in goud dat in het knoopsgat is te dragen, en een geldbedrag van duizend gulden. „De Albert Schweitzerprijs, die wij he den voor de eerste maal uitreiken, geeft aldus de voorzitter van de Stichting, prof. dr. C. W. Mönich uitdrukking aan een gevoel van grote dankbaarheid jegens een levenswerk dat wordt verricht of ver richt is in de geest die ook Albert Schweit zer tot zijn arbeid bezielt". Principieel is dat de prijs wordt toegekend aan mensen die in de geest van Albert Schweitzer werken. Prof. dr. R. C. Kwant, O.E.S.A., van de rijksuniversiteit te Utrecht, zette de rede nen uiteen waarom aan prof. dr. W. Ban ning de prijs in de afdeling Cultuurfiloso fie werd toegekend. Prof. Banning, zo zei prof. Kwant, leefde in een cultuur, waarin men scheen te kiezen tussen de rijke er fenis van het Christendom en de beloften van een betere maatschappij. Banning heeft dit of-of afgewezen, en gekozen voor het en-en. Hij heeft ertoe bijgedragen dat het socialisme in ons land zich zodanig ontwikkeld heeft, dat het zich open stelde voor christelijke waarden. Prof. dr. S. van Creveld uit Amsterdam zette de gronden uiteen waarop aan dr. H. de Rook de prijs in de afdeling genees kunde werd toegekend. Prof. Van Creveld deed zulks bij afwezigheid van de voorzit ter van de medische commissie, prof. dr. L. van der Horst. Dr. de Rook heeft in het voormalig Nederlands-Indië en Nieuw- Guina in verschillende functies aan voor al het malaria-onderzoek deelgenomen. Gedurende een studieverlof ondernam hij de strijd tegen de malaria in de kop van Noord-Holland, namelijk in Medemblik met het toen nog moderne anti-malaria middel Parijs Groen. De resultaten van dit onderzoek en een onderzoek in Sardi nië vormen de basis voor een proefschrift waarop hij in 1928 promoveerde. Na zijn Uitgeleide gedaan door een dichte scha re familieleden is het uit 25 musici be staande Nederlandse Kamerorkest zondag middag van Schiphol naar New York vertrokken voor zijn tweede Amerikaanse tournee. Onder leiding van dirigent Szy- mon Goldberg, die ook als solist (viool) zal optreden, zal het orkest van 15 januari tot 3 maart in het noordoostelijk deel van de Verenigde Staten in totaal 40 concer ten geven. Op het programma staan voorstellingen is onder andere Conecticut, op Rhode Is land, in Massachusetts, Pennsylvania, New Hampsire, Ohio, Indiana, Kentucky, Vir ginia en uiteraard in New York en Was hington. Op woensdag 30 januari zal het orkest een uitvoering geven in Canada en wel in de stad Hamilton, Ontario. Op 4 maart komt het orkest terug. terugkeer heeft hij zich gewijd aan de stu die van de malaria en de filariasis. Zijn voornaamste arbeidsterrein lag nu op Nieuw-Guinea. Na de oorlog was hij hoofd van de Volksgezondheid van de republiek Oost- Indonesië. Na het verdwijnen Van deze re publiek trok dr. de Rook zich wederom op Nieuw-Guinea terug, waarbij hij zowel als malaria-expert als op het gebied van de geneeskundige pïeventie baanbrekend werk heeft verricht. Na in 1957 te zijn ge repatrieerd, vertrok hij in 1958 opnieuw naar Nieuw-Guiea als expert voor malaria en filariasis. In 1959 definitief gerepa trieerd, is dr de Rook thans verbonden als honorair wetenschappelijk ambtenaar aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen en bijzonder docent aan dat instituut. Dr. de Rook heeft gedurende vele jaren onder vaak zeer moeilijke omstandighe den voortreffelijk werk verricht, dat zo wel voor de wetenschap als voor de prak tijk van groot belang is. Hij heeft zich voor de mensheid buitengewoon verdiens telijk gemaakt, aldus besloot prof. van Creveld. Zaterdagmiddag zagen wij van de K.R.O.-rubriek „Springplank", reeds lang bekend als een radio-programma, de eer ste t.v.-aflevering. Ons was bekend, dat deze eerste uitzending meer als een proef bedoeld was^ Ware dit niet het geval ge weest, dan hadden wij moeten schrijven dat zij, overeenkomstig haar in beeld ge brachte introductie, in het water gevallen was. Met uitzonder;ng namelijk van wat Johnny Holvast ons liet zien en horen (hij speelde piano, accordeon, xylofoon en haalde ook nog muziek uit flessen, bellen en klokken), presenteerden de amateurs van dit programma te weinig. Bovendien was het geheel, fotografisch gezien, nogal een grauwe bedoening. Opnieuw werd weer bewezen, dqt men dit dure medium toch eigenlijk niet voor een proef mag ge bruiken. Stukken beter was de eerste van de reeks informatieve uitzendingen „Huis, thuis, wonen", geproduceerd door Willem van de Poel in samenwerking o.m. met het Bouwcentrum. Nu al gaf men hierin, onder leiding van presentator-architect Eckhardt goede wenken om de bewoon baarheid van onze woningen te verhogen (men sprak o.m. over ventilatie en vocht- afdrijving). Voor doe-het-zelvers zal het zeker boeiend zijn de verbouwing van een zolder tot een gerieflijke kamer te volgen. En de tips van de heer Riemens, redac teur van „Groei en Bloei" waren zeer in teressant voor planten- en bloemenliefheb bers. Johan van Resteren wilde teveel In de show „Tijd voor Teddy" nam Bruce Trent de plaats in van de zanger John van Kesteren. Deze tenor, die in Duitsland furore maakte, stelde nl. zulke hoge eisen aan de samenstelling van het orkest, dat hem zou moeten begeleiden, dat de K.R.O. het beter achtte, dit optre den te annuleren. Na de rubriek „Brandpunt", die uitste kende reportages over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek en over de achterlijke Portugese koloniën Mozambique en Ango la bevatte, kwam de Engels-Nederlandse show „Tijd voor Teddy". Ondanks de han dicap van de „ingeblikte" muziek werd dit een gezellig amusementsprogramma met. aantrekkelijke onderdelen, zoals de nummers van Nancy Wolters (en haar droogkomiek) en de Franse jongleur Pierre Laruse, die door mevrouw Schol ten vlot aan elkaar gezongen en gebab beld werden. Actie „Open het Dorp" nadert einde In het aan deze actie gewijde Avro- kwartiertje kon Mies Bouwman gister avond aankondigen, dat op 28 januari a.s. het eindbedrag van deze campagne be kend gemaakt zal worden in een ander half uur durende uitzending. Gedurende een uur zullen de kijkers dan verbonden zijn met het Concertgebouw in Amster dam, waar de finale van deze actie plaats vindt. Tot deze bijeenkomst hebben alleen genodigden, die gezamenlijk het Neder landse volk representeren, toegang. „Teenager-Domino" De Avro, die zoals Denise Maes zei, wil de voorkomen dat deze Club des Vedettes op een „cursus Franse chansons" ging lij ken, liet gisteravond de Amerikaanse zan ger en danser Harold Nicholas, bekend uit de „Free and Easy" musical, in „Domi- optreden. De (beperkte) geestdrift van de club-figuratie ten spijt, vonden wij het een teenagervertoning, zonder de sfeer die de vorige uitzendingen van dit t.v.-ca- baret kenmerkte. Denise Maes, wier aan wezigheid nu niet meer zo dringend nood zakelijk was, deed zeer haar best, er nog een gezellig uurtje van te maken (zij wil de zelfs de madison e.d. wel leren). Wat ons betreft, blijft zij gastvrouwe. En als men niet altijd zo „Frans" wil doen, zijn er nog genoeg cabaret- en revuesterren (Lia Dorana b.v.) die „Domino" zijn oude sfeer terug kunnen geven. In het tweede televisiegesprek met God fried Bomans bood Willem O. Duys Neer- lands populairste schrijver veel beter par tij dan zijn voorgangster Mies Bouwman. Deze keer was het namelijk niet Bomans, die het gesprek leidde; wél moest hij trachten, antwoord te geven op een serie goede vragen, die voornamelijk het subsi diebeleid van de overheid ten aanzien van de schrijvers betreffen. Gezeten op een fraai-antieke stoel en genietend van zijn wijntje en zijn pijpje, gaf Bomans ant woorden, die hem naar onze mening wel wat als „arrivé" leerden -kennen. Uit zijn woorden moesten wij voorts concluderen, dat hij zich niet geheel aan de zijde van de protesterende schrijvers kan scharen. Dali en Rusland. De Rusische schrij ver Victor Nekrassov heeft in een verslag van zijn reis naar Amerika stelling geno men tegen de beoordeling van de schilder Salvador Dali in de Russische „Grote En cyclopedie". Dit is voor zover bekend de eerste maal, dat een oordeel van deze en cyclopedie openlijk wordt bestreden. Vol gens de encyclopedie schildert Dali „schil derijen die de atoomoorlog verheerlijken1 Nekrassov verwerpt deze officiële Russi sche zienswijze en schrijft: „Salvador Dali verheerlijkt geen enkele oorlog en in het algemeen verheerlijkt hij niets en veroor deelt hij niets". Dali in etaiagebed. Gekleed in een goudkleurig ketelpak en gezeten in een bed met aan zijn voeten zijn lederen speel- goedrhinoceros heeft de surrealist Salva dor Dali donderdag in de etalage van een boekhandel aan de New Yorkse Fifth Avenue exemplaren van zijn kostbare boek „The World of Salvador Dali" gesigneerd De voornaamste gevolgen van deze typi sche Dali-stunt: een fantastische verkoop van het boek, dat 30 dollar (110 gulden) kost, en in en buiten de boekhandel een mensenzee, die het verkeer op de drukke Fifth Avenue twee uur lang vrijwel on mogelijk maakte. Tijdens een zaterdag in Amsterdam ge houden buitengewone openbare vereni gingsraadsvergadering heeft de VARA af scheid genomen van de heer J. W. Lebon, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie van se cretaris-penningmeester heeft neergelegd, die hij van de oprichting van de VARA af (37 jaar geleden) heeft vervuld. Staats secretaris Scholten reikte de heer J. W. Lebon de versierselen, behorende bij de onderscheiding tot officier in de orde van Oranje Nassau uit tijdens de af scheidsbijeenkomst in Krasnapolsky. Mr. Scholten schetste de enorme veran deringen die zich tijdens de bestuursloop- baan van de heer Lebon hebben voltrok ken. Een verdienste noemde hij het, dat de heer Lebon daarbij zichzelf is geble ven. De middagbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de minister van Staat, dr. W. Drees. In de ochtendzitting sprak prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college in Brugge, een rede uit onder de titel „in dienst van de gemeenschap". Prof Brugmans schetste daarin de ontwikkeling van het radio-amateurisme naar het soci aal-cultureel vakwerk. Tijdens de middagzitting van de vereni gingsraad van de VARA werden de eigen lijke afscheidstoespraken gehouden. In een uitvoerige toespraak schetste eerst VARA-voorzitter mr. J. W. Burger de le vensloop van de heer Lebon, die in 1925 tot de oprichters van de VARA behoorde, Ook releveerde hij zijn werk tijdens de oorlogsjaren in Londen, waarheen Lebon met het VAR A-geld uitweek, en zijn aan deel in de na-oorlogse opbouw van de Ne derlandse radio en televisie, waarin Lebon talrijke functies vervulde. Twee geschen ken bood de heer Burger de scheidende secretaris-penningmeester aan: de aanwe zigheid van zijn uit Canada overgevlogen dochter (de afdelingen betaalden/ haar reis) en een vakantiereis naar Israel of een te genbezoek aan Canada. Voorts werden nog toespraken gehouden en geschenken aangeboden door o.m. de heren J. G. Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Arbeid, C. van Wingerden namens het N.V.V. en de directeur van de Arbeiderspers, H. van Kuilenburg. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio-Volksuniver- siteit: Risico's van het leven, door E. C. Muns. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumdntaal ensemble. 12.20 Regerings uitzending: Voor de landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Weens Filharmonisch orkest (gr): amusementsmuziek. 14.00 Brabants Blaas- trio: klassieke en moderne muziek. 14.25 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Zangrecital. 16.00 Levenskunst - Ge luk, lezing. 16.15 Lichte grammofoonmu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurs programma. 17.55 NewYork calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Orgel spel (gr.) 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Muzikale actualiteiten en specialiteiten door H. Citroen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle: gesproken brief bij Parijs. 19.10 Blokfluit-recital. 19.20 In leiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.35 Gitaarspel: klassieke muziek. 19.55 Carillonbespreling. 20.00 Nieuws. 20.05 Gastenavond: gevarieerd programma. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Zangrecital. 22.30 Nieuws en mededelin gen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Concertge bouworkest: klassieke muziek (gr.) 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Grammofoonmuziek, strip voor de jeugd en actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Populainre grammofoonmuz. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.30 Metropole orkest en solist. 14.10 Moderne orkestmuziek (gr.). 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tiere lantijnen, gevarieerd programma, (herha ling van zaterdag jl.). 15.45 Lichte gram mofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beurs berichten. 17.50 Regeringsuitzending: Pe trus Stuyvesant, een merkwaardig Antil- Iiaans-Amerikaans figuur, door W. Meyer. 18.00 Licht instrumentaal kwartet met azngsolisten. 18.20 Kaarten op tafel, ge sprekken over aktuele problemen. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 En nu mijn geval, vragen'oeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammafoonmuziek. 20.00 Gregoriaanse muziek. 20.20 Pianotrio: klassieke muziek. 20.50 Klein taaigeding. 21.05 Kamerorkest, omroepkoor en solisten: klassieke muziek. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd, een keuze uit woord zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Pianomuziek: klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.40 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18<03 Lichte mu ziek. 18.18 Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndi cale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Jazz muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek van Belgische componisten. 22.45 Liederen 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR MAANDAG N.T.S. 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Anti-Re volutionaire Partij. 20.30 Pinky, speelfilm. 22.10 Mississippi and the 15th amendment, documentaire film. 23.00-23.05 Journaal. VOOR DINSDAG VARA: 19.30 Spiegel der kunsten. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Voor het laatstliedjes programma. 21.05 Uit, een spiegel der lich te kunsten. 21.35 John (I. Diggs, TV-film. NTS: 22.25-22.30 Journaal. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9