De Gaulle sluit de „zijn" Europa voor Hij houdt Frankrijk buiten de voorgestelde kernmacht deur van Engeland HET WEER Geen voorrang streekplannen provincie Noord-Holland en N oordzeekanaalgebi ed wmM Niets voor Londen alles voor Bonn Ulbricht stelt zijn voorwaarden voor Berlijn-compromis Mr. C. J. G. J. Vinkesteijn secretaris-generaal Mr. Berkhouwer vindt minister Visser een slecht verliezer Kinderpension raakt vergunning kwijt Ernstige botsing bij Bergen op Zoom eist drie doden Gedeputeerde Westermann: Machtshonger Mè MORRIS "êefor&you êuy/ DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 15 JANUARI 1963 Apartheid' BARreÜoRISSm" HAARLEM TEL 13439 FALCON REGENJASSEN Om het vriespunt Het wachten is nu op de rede van Kroesjtsjev Verkeer en Waterstaat Justitieel onderzoek Onaanvaardbaar Halsstarrig In de krant van heden: j Binnenkort uitspraak G.S. over weg door Aerdenhout en de weg De Ranitz ,Rijk in gebreke' •Billik f$- mÊS V':v - pi - - ||||||||p| Het woord is aan 4 S e JAARGANG NUMMER 60 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 q. 7519. Telef. rèdactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS. Op twee kardinale vragen, waarop de westelijke wereld een gunstig antwoord verhoopte, heeft de president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, gisteren op zijn persconfe rentie, die anderhalf uur duurde, een nul op het request gegeven. Een ronde nul op het voorstel van zijn Amerikaanse ambtgenoot Kennedy inzake de Polaris- raketten en de oprichting van een Atlan tische kernmacht. En een nul, die mis schien nog niet helemaal gesloten was erf'in elk geval voor de verre toekomst nog een kansje open liet over Groot- Brittannië's kandidatuur als volwaardig lid van de Europese Economische Ge meenschap. Maar ook die nul lijkt voor het ogenblik weinig kansen meer te laten aan de zoveelste conferentie tussen de zeven ministers over dit probleem, die juist gisteren in Brussel werd heropend. Al dadelijk bij zijn binnenkomst in de vergulde spiegelzaal van het Elysée, waar hij, gewoontegetrouw plaatsnam op een podium achter een brede tafel, die met een rood en met goud afgezet kleed was bedekt, gaf de generaal die zijn smalle snorretje had weggeschoren de indruk in strijdvaardige vorm te verkeren. Eerst werden de vragen veertien in getal gesteld, waarna hij al die problemen van binnen- en buitenlandse aard op politiek, economisch, militair en cultureel gebied samenvatte in een magistrale uiteenzet ting, die overigens niet vrij was van en kele zeer persoonlijke belichtingen van het verleden volgens het zwartwit procédé. Na plaats genomen te hebben op zijn hoge voetstuk, richtte de generaal zich over de hoofden der ongeveer 850 journa listen van de Franse en de buitenlandse pers tot Groöt-Brittannië. Hij gaf een over zicht van de gebeurtenissen, die aan de Britse kandidatuur vooraf waren gegaan, waarbij hij de pogingen van Londen een wig tussen „de zes" te drijven zeker niet vergat. Hij onderstreepte voorts krachtig alle historische, politieke, economische en militaire banden, waardoor continentaal Europa zich verenigd voelt. Zulke gemeenschappelijke trekken zei het Franse staatshoofd nergens te kunnen ontwaren tussen het Europese continent en Groot-Brittannië, dat hij schetste als een eiland met maritieme en commerciële am bities, dat met verre landen docr diverse innige betrekkingen verbonden bleef. De essentiële vraag was voor hem nog ook of Engeland bereid zou zijn afstand te doen van al die historische priviléges. Zonder het feit te noemen, liet hij toch zeer duidelijk uitkomen, dat zijn „vriend Macmillan op de Bahama-conferentie met Kennedy, in zijn ogen de beslissende stap had gedaan, door Groot-Brittannië's lot aan Amerikaanse handen toe te vertrou wen. De Gaulle wenst Europa zo niet klein dan toch wel zuiver Europees te houden en met enig afgrijzen opperde hij de veron derstelling van twaalf of achttien leden, waaronder mogelijk de Verenigde Staten, die officieel eens ook tot de E.E.G. zouden Willen toetreden. Alleen een gekortwiekt LEIDSESTRAAT, (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Zwak ke tot matige, aan de kust mo gelijk vrij krachtige wind, krim pend naar zuid tot zuidoost. Aan de kust temperatuur om het vriespunt, in het binnenland overwegend matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. President De Gaulle tijdens zijn pers conferentie in het Elyséepaleis. (Telefoto) Groot-Brittannië zo mag men zijn voor waarden wel omschrijven, zou ooit in de termen kunnen vallen in de E.E.G. te wor den opgenomen. Zo koel en gereserveerd de president zich jegens Groot-Brittannië uitliet zo geestdriftig toonde hij zich, toen hij even later over West-Duitsland kwam te spre ken. „De ontdekking in onze beide landen van eikaars gevoelens en waarden, die elk ander zo harmonisch aanvullen", om schreef De Gaulle als de gewichtigste en vruchtbaarste gebeurtenis, die de weste lijke wereld de laatste jaren heeft mee gemaakt. Hij gaf een lyrisch reisverslag van zijn zielservaringen op zijn bezoek vo rig jaar aan de Bondsregering en het kan niet anders, zo zei hij, of zulke ondervin dingen moeten ook hun politieke weerslag wel doen gelden. In dat licht formuleerde hij vast een welkomstbetuiging aan het adres van zijn oude vriend kanselier Adenauer, die vol gende week Parijs met een nieuw bezoek vereren zal. Samen zullen zij dan de sa menwerking nog hechter smeden, ofschoon hun vriendschap geen exclusief karakter draagt en ze de overige leden van de Euro pese Economische Gemeenschap slechts een goed voorbeeld ter navolging wilden geven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma BERLIJN In zijn openingsrede op het Oostduitse partijcongres zei Ulbricht vanochtend, dat wanneer een compromis over Cuba mogelijk was, een compromis in de Duitse kwestie ook mogelijk moet zijn. Die kwestie is het laatste obstakel op de weg naar ontwapening, aldus Ul bricht. Hij zei dat veel mensen ongedul dig zijn geworden door het uitblijven van een vredesverdrag, maar stelde dat de onderhandelingen tussen Amerika en Rus land over de kwestie-Berlijn niet zonder resultaat zijn gebleven. Het gaat er nu om het bestaan van twee Duitse staten met principieel verschillen de maatschappelijke systemen te erken nen, en ten minste een minimum aan nor male betrekkingen tussen die staten te vestigen, aldus de Oostduitse partijleider. Hij was bereid toe te geven, dat er voor het westen in de kwestie-Berlijn be paalde prestigebelangen liggen. De D.D.R is daarom bereid tot een zeer geleidelijke wijziging van het huidige statuut van West-Berlijn naar een vrije gedemilitari seerde stad. De Oostduitse regering is be> reid een vervanging van de NATO-vlag door die van de UNO te overwegen, op voorwaarde echter dat de soevereiniteit van de D.D.R. over de toegangswegen naar Berlijn wordt erkend. Ulbricht zei zich de normalisering van de inter-Duitse betrekkingen als volgt voor te stellen: Respect voor eikaars bestaan en eikaars grenzen en wederzijdse belofte tot non-interventie; verplichting geen kern wapens op Duits grondgebied te statio neren; geen verdere bewapening en later geleidelijke ontwapening. Daarna zou de wederzijdse erkenning van Oost- en Westduitse paspoorten en ook het verkeer tussen de beide Duitse staten (lees ook tussen de nu door de muur ge> scheiden stadsdelen van West-Berlijn) kunnen worden genormaliseerd. Met enige nieuwsgierigheid wordt nu af gewacht of Kroesjtsjev deze voor het westen onaanvaardbare Oostduitse voorwaarden voor een compromis in Ber lijn zal onderschrijven of dat zij slechts een laatste poging van Ulbricht zijn om een deel van zijn buitenlands beleid over eind te houden. Zie ook pag. 7. Met ingang van 1 februari 1963 is be noemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, als opvolger van mr. A. H. C. Gieben. De heer Vinkesteijn werd op 29 septem ber 1911 in Utrecht geboren. Na zijn stu die aan de rijksuniversiteit aldaar werd hij in 1937 adjunct-secretaris bij de Bevrach tingscommissie in Rotterdam. In juni 1941 werd hij hoofdcommies bij de sectie Bin nenscheepvaart van hgt toenmalige mini sterie van WaterstaatT Gedurende de oor logsjaren had mr. Vinkesteijn een werk zaam aandeel in de totstandkoming van het Binnenscheepvaartbesluit met het daarbij behorende reglement. Op 1 juni 1945 werd mr. Vinkesteijn bevorderd tot referendaris en benoemd tot hoofd van het Bureau Vervoer te Water bij het Di rectoraat van het Vervoer. Op 1 mei 1950 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Juridische Zaken van het Directoraat-generaal van het Ver keer in de rang van administrateur. In de ze functie heeft hij de Wet Autovervoer Goederen en de Wet Goederenvervoer Bin nenscheepvaart voorbereid. Op 1 mei 1954 volgde zijn benoeming tot directeur van het Verkeer en op 1 juli 1956 tot die van Directeur-generaal van het Verkeer, als opvolger van mr. G. H. Dijkman van Gunst. Mr. Vinkesteijn is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Op een bijeenkomst van de V.V.D., af deling Amsterdam, in Bellevue heeft mr. dr. C. Berkhouwer, deel uitmakend van een forum van vier V.V.D.-Kamerleden, minister Visser een slecht verliezer ge noemd in de kwestie-Van der Putten, om dat de bewindsman na de uitspraken van de centrale^raad van beroep kortingen op het salaris van de heer Van der Puttefl heeft toegepast. Met de andere leden van het forum, mevrouw II. van Someren Dow ner, de heer J. C. Corver en mr. W. J. Geertsema, was hij van mening dat de V.V.D.-Tweede Kamer-fractie zich van dit gedeelte van het personeelsbeleid van de minister dient te distantiëren. Burgemeester en wethouders van Zand- voort hebben besloten de vergunning van het kinderpension „Sonnevanck" in Zand- voort met ingang van 1 februari 1963 in te trekken. Dit besluit kwam na een on derzoek van vier maanden, waarin men naging of de bij de politie in Zandvoort binnengekomen klachten omtrent een min der correcte behandeling van de in dit pension logerende kinderen juist waren. Onder meer zouden „pedagogische straf maatregelen" zijn genomen, die vol gens de ingediende klachten meer het karakter van mishandeling droegen. Volgens het hedenmorgen verschenen politiecommuniqué kwam een inwonende 44-jarige koopman in strijd met de voor waarden 's avonds en 's nachts geregeld op de slaapzalen waar hij ontoelaatbare tuchtmaatregelen toepaste en liederlijke taal tegenover de kinderen uitsloeg. De 49-jarige directrice van dit pension ver telde ons, dat dit besluit van B. en W op vele punten aanvechtbaar was. Onder meer zou de mishandeling van kinderen nooit bewezen zjjn. Haar raadsman, mr O. H. van Wijk, heeft morgen een onder houd met burgemeester mr. H. M. van Fenema aangevraagd. Op de Antwerpsestraat, ongeveer op de grens van Bergen op Zoom en Hooger- heide, heeft een verkeersongeluk aan drie mensen het leven gekost. De heer C. Staas uit Hoogerheide slipte en gleed naar het linker weggedeelte. Juist toen de auto bijna tot stilstand was gekomen naderde van de andere zijde de heer C Jongenelen uit Bergen op Zoom. Deze reed in volle vaart op de andere wa gen in. De heer C. Jongenelen, mevrouw A. Staas en haar negenjarig dochterje Albertine waren op slag dood. De heer Staas zelf werd zwaargewond naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Alvorens deze Franse liefdesverklaring aan de vroegere erfvijand af te leggen, herhaalde het staatshoofd nog eens de weigering, die hij binnenskamers de bood schappers van Washington al gegeven had, inzake Kennedy's uitnodiging samen met Groot-Brittannië lid van de NAVO-kern- macht te worden. Het voorstel is onaan vaardbaar, zo liet hij weten, omdat Frank rijk voor zichzelf, en voor Europa, aan spraak maakt op een eigen nationale ver dediging. Voor de Verenigde Staten komt Europa, zoals ook bij de oplossing van de Cuba-crisis weer bewezen werd, pas op de tweede plaats. Doch in ons nucleair tijd perk moet een evéntuele agressor bij voor baat weten, dat ook hem bij een overval de verschrikkelijkste vergelding staat te wachten. Dank zij het eigen kernzwaard zal Frankrijk binnenkort in staat zijn, al dus de generaal, met één slag hele steden te verwoesten en miljoenen personen te doden. De slotsom van de persconféréntie luidt derhalve, dat De Gaulle geenszins van plan is ook maar een stap af te wijken van de wegen, die hij eerder al was in geslagen. De as Parijs-Bonn zal, zolang althans Adenauer het nog voor het zeg gen heeft, worden versterkt. De plannen van Kennedy zijn afgewezen, ofschoon De Gaulle in die samenhang vermoedelijk hoopt op verdere concessies van Washing ton, aangezien de Polaris-raketten toch pas tegen 1970 disponibel zullen zijn. De meest onrustbarende, om niet te zeg gen dramatische, beslissing die hij we reldkundig maakte betrof ongetwijfeld dan ook wel zijn weigering Groot-Brittannië tegemoet te komen. Onrustbarend en dra matisch, omdat Londen niet zo heel veel langer meer wachten kan en voorts, aan gezien een definitieve mislukking van het eindeloze beraad in Brussel zeker niet zal nalaten ook de andere landen, en niet in de laatste plaats Nederland, in een bijzon der moeilijk parket te brengen. (Voor de Britse en Amerikaanse reactie op de persconferentie van president De Gaulle, zie pagina 3) Overstromingen hebben in West-Marokko meer dan dertigduizend mensen dakloos gemaakt. Boeren zitten op de rieten daken van hun woningen in afwachting van hun redding door vaartuigen of de helikopter van het Rode Kruis. Deze opname werd gemaakt in de buurt van Sidi Slimane. De liga van Internationale Rode Kruis verenigingen heeft op de aangesloten orga nisaties in dertig landen een beroep ge daan om de slachtoffers te helpen. Alle vee is gedood en het bouwland verwoest. De liga vraagt in het bijzonder dekens, tenten, warme kleding, schoenen en levens middelen. Zij zal zonder verwijl suiker, bloem, tenten en dekens uit haar eigen voorraden naar het rampgebied zenden. (Telefoto) Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 6 Winter in beeld 5 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 8 Kunst 8 Feuilleton 9 Fjconomisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Topstj 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's „Bij de provinciale planologische dienst zal noch aan een streekplan voor de hele provincie noch aan een streekplan voor het Noordzeekanaalgebied prioriteit kun nen worden verleend. De taken van deze dienst liggen voorlopig vast: eerst het ge reedmaken van een gewijzigd streekplan voor Zuid-Kennemerland (vóór 14 juni 1964) en dan het maken van een streek plan voor het Gooi en de Vechtstreek. Daarna zal een structuurschets voor de hele provincie aan de orde komen". Dit heeft het lid van Gedeputeerde Sta ten de heer V/ e s t e r m r n n meegedeeld in zijn antwoord op de beschouwingen over ruimtelijke ordening door Provinciale Staten. De inzichten en ideeën met betrekking tot het Noordzeekanaal achtte hij nog niet voldoende gerijpt om reeds tot het maken van een structuurplan over te gaan. Ten aanzien van de toekomst van het Noordzeekanaalgebied zei de heer Wester mann dat „helaas van het rijk weinig lei ding te verwachten valt". De leden van Provinciale Staten zullen geregeld van de ontwikkeling op de hoogte worden gehou den. Dit jaar zal een rapport aan de com missie planologie worden uitgebracht. Ten aanzien van de planologie in het al gemeen merkte de heer Westermann op dat de provincies in het algemeen gedwon gen worden meer aandacht aan planologie te besteden dan tot hun taak behoort, om dat het rijk in gebreke blijft. Bij de debatten over het Gooi zei de heer Westermann dat het Gooi vol is en dat men niet door kan blijven gaan met de bouw van woningen, omdat de recreatie van de bevolking van de Randstad Hol land in gevaar komt. Binnenkort, zo meen de de gedeputeerde, zal dit ook gelden voor Zuid-Kennemerland. Ten aanzien van Zuid-Kennemerland deel de de heer Westermann nog mee dat Ge deputeerde Staten zich op korte termijn zal uitspreken over de weg door het noor den van Aerdenhout en de zogenoemde weg De Ranitz. *£•*04 1 -£-»a - "lm Wmtm WW; De Montesquieu: De meeste mensen zijn beter in staat grootse dingen te doen dan goede. President De Gaulle heeft het gisterer klaarblijkelijk niet nodig gevonden, er nof langer doekjes om te winden. Vlak nada de Britse gevolmachtigde Edward Heath met een (blijkens de televisie) stralende diplomatieke glimlach in Brussel weer aan de onderhandelingstafel had plaatsgeno men, heeft de Franse president de wereld onomwonden te verstaan gegeven dat er over Engelands toetreding tot de Europe se Economische Gemeenschap helemaal niet te onderhandelen' vélt. Engeland mag lid worden op de Franse voorwaarden en anders niet. Het is „a prendre ou a lais- r". De Gaulle weet zelf natuurlijk heel goed dat die Franse voorwaarden voor Enge land onacceptabel zijn, want zelfs een En gelse regering die in dit stadium niets lie ver zou willen dan tot de E.E.G. toe te treden stoten zij af omdat het onmogelijk te vervullen voorwaarden zijn. De Gaulle wenst geen enkel onderscheid te maken tussen datgene waartoe Engeland bereid is en datgene waartoe het in staat is. En het is duidelijk dat De Gaulle dit niet wenst te doen omdat hij er in feite hele maal niet op gesteld is dat Engeland lid van de E.E.G. wordt; om de Britten te verhinderen binnen te komen, zonder dat met zoveel woorden te zeggen, eist hij dus een toegangsprijs die zij niet kunnen be talen. Heel slim heeft De Gaulle zijn exorbi tante voorwaarden gehuld in een ver momming van bijzondere redelijkheid. Want inderdaad zou men hem gelijk moe ten geven als hij zegt: „Indien de zes landen van de E.E.G. niet met hand en tand vasthouden aan de oorspronkelijke op zet en het oorspronkelijke karakter van die Gemeenschap, zal deze binnenkort zijn verwaterd tot een gemeenschappelijke markt van 7, van 11 pf van 18 landen, in niets meer gelijkend op die welke berust op het Verdrag van Rome". Deze vast houdendheid aan het oorspronkelijke ver drag zou zeer te prijzen zijn, alshét de Franse president er inderdaad om ging, dat verdrag niet alleen naar de letter maar ook naar de geest te verdedigen. Helaas is er echter reden te over om daar sterk aan te twijfelen. Het is immers een feit dat De Gaulle nooit een groot bewonderaar van het Ver drag van Rome is geweest en dat hij, sedert hij aan de macht kwam, voortdu rend zelf geprobeerd heeft het te onder graven. Datzelfde „oorspronkelijke karak ter van de Gemeenschap", waarvoor hij nu zo fier opkomt, heeft hij tot dusver steeds aan zijn laars gelapt en die min achting van de president en zijn regering is in Frankrijk al zozeer geestelijk ge meengoed geworden dat men Nederlandse zakenlieden vaak kan horen klagen dat het in Frankrijk thans wemelt van de „kleine De Gaulletjes", die zich weinig of niets aantrekken van de E.E.G.-spelregels voor zo ver die hun zakelijke opvattingen in de weg staan. Precies zo heeft de grote De Gaulle zich nooit iets aangetrokken van de E.E.G.-spelregels wanneer die zijn po litieke opvattingen in de weg stonden. Waar deze opvattingen op neer komen wist men reeds lang, maar sinds gisteren is dat duidelijker dan ooit tevoren. De Franse president, nog steeds bezeten door zijn hersenschim van „gloire", waarvoor men in de praktijk ook het lelijke woord machtswellust kan gebruiken, stuurt aan op een continentaal West-Europa verenigd onder Franse hegemonie; voor dat doel maakt hij gebruik van de steun van West- Duitsland zolang hij die steun nodig heeft, maar vermoedelijk geen dag langer. Zich zelf ziet hij blijkbaar in de rol van een nieuwe Zonnekoning die ten bate van Frankrijk de scepter zal zwaaien over dat uitgestrekte gebied. En hij weigert te er kennen dat deze machtsdroom gebaseerd ifc op niet-meer-bestaande verhoudingen en op onvervulbare politieke illusies. Want „gloire", zoals De Gaulle dat woord opvat, kan wel op reële macht berusten maar niet in elk geval niet lang op machts honger alleen. De Gaulle zal nu waarschijnlijk alles blijven doen om te verhinderen dat de E.E.G., door de toetreding van Engeland, aan de alles-overheersende invloed van Frankrijk ontsnapt. Het verzet van de Be- nelux-landen en Italië zal daar wellicht niets aan kunnen veranderen maar moet toch tot het einde worden voortgezet. En verder zullen die landen zich ernstig moe ten bezinnen op middelen om de econo misch zo succesvolle Europese Gemeen schap voor een politieke ineenstorting te behoeden en de bestaande samenwerking althans op een zo redelijk mogelijk basis voort te zetten tot die basis kan worden uitgebreid en verstevigd wanneer er in Frankrijk weer een andere wind waait.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1