Chefarine ,4 I GLYCA fc KABOUTER DRIFTKOP W 1 s Professor Jonkers tegen gratie voor vier oorlogsmisdadigers Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Schade in bouwsector is nog niet veel groter dan normaal AGE Polle, Pelli en en li Bouwvakarbeiders wensen hogere uitkeringen Maximumsnelheid in Amsterdamse bos ongeldig t Ontsnapte arrestant bij tatoeëerder aangehouden Scholieren pleegden 36 inbraken Tien maanden geëist voor verduistering Rapport LOK over jeugd en roken Toegoenezen lijden kou in Westerbork Soldaat gewond door losse patroon Woning afgebrand in Scherpenzeel Bejaarde zwerveo; in woning overleden Minder vorst maar meer sneeuw 2 Alléén sS DINSDAG 15 JANUARI 1963 De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en miliioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. helpt direct! Procureur-generaal: Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Nieuw NlWO-kantoor in Den Haag Zoölogisch laboratorium in Leiden voltooid Fraude in Valkenswaard groter dan verwacht Breda krijgt kadettenflat en officiershotel Kerkelijk nieuws 46. „Zeg, waar zijn wij eigenlijk? En waar ie onze boot? Zou die zonder ons zijn weggevaren?" „Ik kan geen boot ontdekken. Roei maar rustig verderF' „Je moet sneller roeien, anders halen wij hem niet in. Ik kijk wel uit „Niet de moed verliezen, Polle, die kunnen niet ver weg zijn. Kop op, ouwe jongenl" De Leidse oud-hoogleraar in het straf recht prof. mr. J. E. Jonkers heeft zich in het Nederlands Juristenblad gekeerd te gen het pleidooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleraren in het strafrecht en de crimi nologie te Leiden en Utrecht, voor gra tieverlening aan en invrijheidsstelling van de vier Duitse politieke delinquenten die in Nederland nog een levenslange gevan genisstraf uitzitten. Deze vier Duitsers Aus der Fünten, Kotalla, Fischer en Lages noemt prof. Jonkers prominenten op het gebied van de oorlogsmisdrijven. De hoogleraren Van Bemmelen en Pom pe hadden vorige week in het Nederlands Juristenblad in hun eerste argument voor gratiëring aangevoerd dat men steeds van de gedachte is uitgegaan dat politieke de linquenten hun straf op dezelfde wijze moesten ondergaan als commune delin quenten en dat het bij de commune delin quenten „vrijwel" regel is dat tot levens lang veroordeelden na een zekere periode op jaren worden gesteld. Prof. Jonkers wees op het woord „vrijwel" en zei juist bij deze politieke delinquenten aanleiding te zien een uitzondering op deze regel te maken. In hun tweede argument wezen de pro fessoren Van Bemmelen en Pompe op de zware druk waaronder deze Duitsers had den gestaan en op de zedenverwildering door de oorlog. Prof. Jonkers bestreed dit argument door te zeggen dat er ook in de oorlog nog grenzen zijn en dat die voor deze delinquenten ver zijn overschreden. „Uitermate bezwarend voor deze delin quenten is het feit dat zij gebruikmakend van een geweldige overmachtspositie, zich Advertentie Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken! 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1,60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 op beestachtige wijze hebben vergrepen aan absoluut weerlozen." Het derde argument, namelijk dat re classering bij levenslang zinloos is als de straf geheel ten uitvoer wordt gelegd, is slechts ten dele juist. Het is een eerder een contra dan een pro dat de Duitsers na hun invrijheidsstelling dadelijk over de Duitse grens worden gezet, omdat alle con trole op hun verder doen en laten dan ont breekt. Als zij niet bekeerd zijn van de dwalingen huns weegs, maar verbitterd, kan dit zelfs funest zijn. Over het beroep op edelmoedigheid van het Nederlandse volk schreef prof. Jon kers: „zou echter een eventuele gratië ring van deze vier oorlogsmisdadigers wel van edelmoedigheid getuigen tegenover de tallozen, die door hun misdadige handen en hun duivelse geest vielen? Ik geloof vén niet." Ongeveer 350 bouwvakarbeiders uit de hoofdstad hebben gehoor gegeven aan een oproep van het Amsterdams bouwvak-co mité (dat losstaat van de erkende vakbon den) om bijeen te komen voor het kan toor van het risicofonds voor de bouwnij verheid aan het Waterlooplein. Een delegatie heeft met een functionaris van dit fonds gesproken over het verzoek van de bouwvakarbeiders om toekenning van een duurtetoeslag in verband met de langdurige vorst en de hoogte van de vorst uitkeringen, die volgens de arbeiders niet toereikend zijn. De bouwvakarbeiders ontvangen als zij uitgevroren zijn negentig percent van het contractloon het zogenoemde naakte loon, zonder toeslagen). De wensen van de bouw vakarbeiders zullen aan het dagelijks be stuur van het fonds worden overgebracht. Advertentie DR. E. J.SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aber- son, is van mening dat de door de ge meente Amsterdam ingestelde snelheids beperking in het Amsterdamse bos 'tot veertig kilometer per uur, gebaseerd op artikel 461 van het wetboek van straf recht, geen rechtsgeldigheid heeft. Hij is dan ook van mening dat de chauffeur die op 1 maart 1961 met een snelheid van tachtig kilometer door het Amsterdamse bos- reed en die door de rechtbank te Amsterdam werd veroordeeld tot 30 of zes dagen, moet worden vrij gesproken. Mr. Aberson zei dat de weg door het Amsterdamse bos (eigendom van de ge meente) door de bestemming die de ge meente eraan heeft gegeven "en open bare weg is geworden. Hij stelde dat hier sprake is van een verkeerd gebruik van verbodsborden, omdat volgens de aandui dingen bij het Amsterdamse bos ieder een mag binnenrijden, zodat men artikel 461 niet kan hanteren bij de invoering van een snelheidsbeperking. De procureur-generaal merkte op dat een wetswijziging de gemeente hier in staat kan stellen de maximum-snelheid in te voeren op grond van de wegen-ver keersweti. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Moordkans" van Philip Mackkie. Regie: Walter Kous. Woensdag 20 u.: De Haagsche Comedie met „Schweyk" van Bertolt Brecht. Regie: Joris Diels. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: N.Ph.O. o.l-v. Henri Arends. Jaime Laredo, viool. Minerva Theater, woensdag 20.15 uur: „Lieve Leugenaar" van G. B. Shaw (Heem- steedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Twee „beste" vijanden", a.l Frans Hals, vandaag 20 u. en overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Interpol luistert mee", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste contra de hellemonsters", 14 j. Luxor, 14 en 20 u.. „Boccaccio '70", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Mozart's laatste liefde", a.l. Woensdag geen film voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Opstand ach ter de tralies", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Jungle cat", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst en van leden van de Haarlemse Vereniging van beeldende kun stenaars „De Groep" en modern Haarlems kunstbezit. Dagelijks geopend van 10—17 en zondag van 1317 uur. Tot en met 20 januari. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 20 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Henry Purcell. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Holland:Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 1115 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Tentoonstelling v: - litho's en affiches van Toulouse Lautrec. Dagelijks geopend van 1012 30 en 13.3017 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 15 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest), iedere avond (behalve maandag) van 20 tot 2 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk, Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 11 januari). DINSDAG 15 JANUARI City, 20 u.: „Sergeants three". Rex, geen voorstelling. Stadsschouwburg, Haarlem, 20 u.: To neelgroep „Centrum" speelt „Moordkans" voor Velser Kunstkring „Voor Allen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 19 tot 21 uur: wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal: middag en avond gesloten. WOENSDAG 16 JANUARI City, 20 u.: „Sergeants three". Rex, 20 u.: M'n dochter weet er meer van". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüste- laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; fi liaal Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 uur: Tentoonstelling „Oom Onno's wereldreis in tekening en schildering". DINSDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21,15 u.: „De gebochelde van Rome". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Romance la carte". WOENSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De gebochelde van Rome". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Studs Lonigan, een zedeloos leven". Op Katendrecht te Rotterdam is een beruchte bromfietsendief, die in decem ber was ontsnapt, opnieuw gearresteerd. Hij beweerde toen een bromfiets in de Gouwe te hebben gegooid. Rechercheurs gingen met hem naar de door hem (op gegeven plaats, maar voordat zij er op verdacht waren, was de men het ijskoude water van de Gouwe ingedoken. Men was er nu achter gekomen dat hij zich in Rotterdam bevond. Bij een tatoeërder op Katendrecht liet hij zich juist een amou reuze voorstelling in de borst „etsen", toen de politie binnenkwam. Namens staatssecretaris Stijkel heeft mr. C. G. C. J. Vinkesteyn, directeur-gene raal van het verkeer, de nieuwe kantoren van de Nederlandse Internationale Weg- vervoers Organisatie (NIWO) aan de Haag se Koninginnegracht geopend. Op het ogenblik neemt tien percent van het aantal Nederlandse vervoersonderne mingen met bijna twintig percent van de totale vrachtautocapaciteit voor beroeps vervoer deel aan het grens-overschrijdend vervoer. Twee scholieren, die samen 36 inbraken pleegden, zijn door de rechtbank te Breda veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voorwaarde lijk. Aan de straf werd ook een aantal re- classeringsmaatregelen verbonden, waar door de beide iongens, die voor het eind examen van de uitgebreide technische school staan, onder streng toezicht hun stu die elders kunnen afmaken. De laatste fase van de nieuwbouw van het zoölogisch laboratorium van de Leidse universiteit is officieel afgesloten door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. L. M. Th. Cals. De kosten van het nieuwe complex hebben circa 3Vi miljoen gulden bedragen, inclu sief ruim een half miljoen voor appara tuur en meubilering. Duizenden bouwvakmensen zijn „uitge vroren". De directe schade, die dit voor de nationale economie door produktieverlies oplevert kan worden becijferd op 13,5 mil joen gulden per dag, maar tot nu toe kan niet worden gezegd, dat de schade deze winter uitzonderlijk groot is. Bij vorst is niet elke bouwvakker uitge vroren. Er zijn er die in de afbouw handen vol werk hebben en kunnen verrichten. De loodgieters blijven voor het allergroot ste deel doorwerken al wordt het arbeids terrein verplaats van de nieuwbouw naar de werkplaatsen en reparaties in de hui zen en gebouwen. Voor de verwarmings monteurs geldt hetzelfde. De schilders heb' ben meer met verlet te kampen. Er zijn schildersbedrijven, die speciaal voor het buitenwerk zijn uitgerust, en geen karwei binnenshuis aannemen. Dat hier en daar geheel of gedeeltelijk de nieuwbouw stil ligt betekent voor ver schillende toeleveringsbedrijven een voor deel. Deuren-, ramen- en kozijnfabrieken kunnen de tijd benutten om achterstanden in te lopen of weg te werken. Overigens heeft dit seizoen de vorstpe riode tot nu toe geen extreme vormen aan genomen. December volgt met dertien werk. dagen nauwkeurig de statistieken voor de bouwsector. Deze statistiek wijst voor janu ari elf werkdagen aan. Een kwakkelwinter of een strenge win ter hoeft geen verschil te maken in het aantal dagen, dat er in de bouwsector niet kan worden gewerkt. Een aaneenge sloten lange vorstperiode met een vrij ab rupt invallende dooi kan de bouwwereld Tegen een ex-procuratiehouder van de Nederlandse Credietbank in Roosendaal die vorig jaar ten nadele van twee rela ties, voor wie hij de boekhoudingen bij hield, 23.750 gulden zou hebben verduis terd, is tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk geëist. Het onderzoek tegen de verleden week gearresteerde directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Valkenswaard heeft inmiddels uitgewezen dat de fraude, waar van hij wordt verdacht, heel wat groter is dan een halve ton, zoals aanvankelijk werd verondersteld. Maar niemand begrijpt waar de verdachte, die sober leefde, het geld heeft gelaten. Het meest gedupeerd schijnt het kerk bestuur J;e zijn waarvan hij kerkmeester is. Het onderzoek in de diverse malversaties wordt ten zeerste bemoeilijkt door de grote chaos in de boekhoudingen van de gedu peerde instellingen. De vereniging „Wo- ningbelang", waarvan de gearresteerde voorzitter was en die voor een bedrag van, ,f 13.500,gedupeerd is, riep de secretaris penningmeester ter verantwoording omdat hij de voorzitter zo'n groot bedrag geleend had. Deze heeft op staande voet als secre taris-penningmeester en als lid van de vereniging bedankt. „Voorlichting van de jeugd omtrent de nadelen en de gevaren verbonden aan het roken is gewenst". Aldus een conclusie uit het rapport van de door de landelijke or ganisatie voor de kankerbestrijding (LOK) ingestelde „voorlichtingscommissie roken- jeugd". Deze in 1959 ingestelde commissie concludeert voorts dat deze voorlichting reeds dient aan te vangen in de hoogste klassen van de lagere school en dient te worden voortgezet tot het bereiken van de volwassen leeftijd. De commissie acht de instelling van een centraal organiserend en stimulerend lichaam noodzakelijk. 40-41. Kabouter Driftkop deed ook mee met de versiering. Hij had ook een hele boel slingers en lampions, die hij aan lange lijnen tussen zijn dakrand en de bomen ophing. Ja, want al was hij een driftig mannetje, dat zich gauw kwaad maakte, toch was hij be$t te vinden voor een gezellig feest. Nu stond hij voor z'n huisje en keek naar zijn versiering, of alles goed hing. Maar wacht.daar ont dekte hij een lampion die scheef hing. Nee, die moest hij toch even goed han gen... Met 'n lange stok probeerde hij dat. minder schade toebrengen dan een aantal kortere perioden. Hoe het deze winter de bouwwereld is vergaan of zal vergaan, is daarom nog op geen stukken na te bekijken. De kou heeft ook de 180 uit Nieuw-Gui- nea gerepatrieerde Toegoenezen overval len in het voormalige Ambonezenoora „De Pietersberg" in Westerbork. In de houten barakken wonen thans 37 gezinnen De verwarming is onvoldoende en ook op andere punten schiet te huisvesting tekort. De Toegoenezen vormen onder de gere- patrieerden uit Nieuw-Guinea een aparte categorie. Het is een groep christelijke en pro-Nederlandse Javanen, die na de soe vereiniteitsoverdracht in 1950 uit, vrije wil Indonesië verlieten. Als een gesloten ge meenschap vestigden zij zich in de omge ving van Hollandia. De mannen slaagden er dank zij omscholingscursussen in, als handarbeiders in hun onderhoud te voor zien. In 1962 werden zij echter opnieuw door de politieke gebeurtenissen gedwon gen de wijk te nemen, ditmaal naar Ne derland. Het kamp „De Pietersberg" is echter niet berekend op de barre kou. De Toegoenezen maken bovendien voor 't eerst met de Nederlandse winter kennis en zij hebben hun levensgewoonten daarop nog niet afgestemd. De oudere vrouwen prefereren, ondanks de strenge koude, sa rong en kabaja boven een trui en een lange broek. De jonge meisjes blijven in een zomerjurk en met blote benen rond lopen. Aan verzorging ontbreekt het de Toegoenezen overigens verder niet. De kampleiding staat dag en nacht voor hen klaar. De kinderen gaan naar school en de mannen krijgen binnenkort werk in een conservenfabriek in Hoogeveen. De behuizing is echter onder de huidige om standigheden ontoereikend. „De Pieters berg" is echter het geschiktste kamp in ons land om zulk een grote groep als ge heel te herbergen. De indeling van de ba rakken maakt het bovendien mogelijk de gezinseenheid te bewaren en dat laatste heeft bij de bepaling van de keus ook een rol gespeeld. De dankbaarheid van de Toegoenezen voor de gastvrijheid in ons land is echter zo groot, dat zij zich met beklagen. Hun hbop blijft gevestigd op een spoedige emi gratie naar Suriname. Het officiële stil zwijgen over de realisering van hun Su rinaamse toekomstplannen verontrust hen echter zeer. Bij patrouille- en hinderlaagoefeningen op het oefenterrein bij Huizen (N.-H.) is de negentienjarige dienstplichtige soldaat N. Th. A. Kessels uit Wieringerwerf door een losse patroon in zijn rug geraakt. De soldaat is opgenomen in een ziekenhuis in Huizen. Zijn toestand is bevredigend. De koninklijke marechaussee stelt een onder- zoe'- in. ,tPT p«»Tt;e»vr Vnacht is de woning van de familie Pa ter aan de Stationsweg 315 te Scherpen zeel door brand verwoest. Door het ge huil van de baby werd de familie wakker. De kamer stond toen al vol rook. De ouders wikkelden de kinderen in dekens en vlucht ten naar buiten. Het getroffen gezin, zes personen, is ondergebracht bij familie. De brandweer wist de belendende percelen te behouden. Woning en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De koninklijke militajre academie te Bre da bouwt in verband met het nieuwe op leidingssysteem een kadettenflat aan het Kasteelplein. Kadetten, die met hun studie al gevorderd zijn krijgen daar een eigen kamer. Voor de vierde-jaars kadetten, die niet meer intern zullen zijn, korqt er een officiershotel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genderen G. Bos, kand. te Driebergen. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (Afro-Aziatische Studenten) F. van Nieuwpoort, laatstelijk zendingspredikant, wonende te Oegstgeest. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor Elspeet P. Blok te Dirks- land. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Leeuwarden D. Ded- dens te Mariënberg. Bedankt voor Zuidbroek B. Wesseling te Smilde-Diever. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Harlingen J. Kampman te Riinsburg en R. Slofstra te Harderwijk. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rotterdam-West H. Lig- tenberg te Utrecht. *lUi>TpV J OOQ Mond- en klauwzeer. De directeur van de veeartsenijkundige dienst heeft het wegens een geval van mond- en klauwzeer te Zieuwent besmet verklaarde gebied thans nader bepaald. Het omvat gedeelten van de gemeenten Ruurlo, Zei- hem, Eibergen en Lichtenvoorde. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Zwollerkerspel is benoemd mr. W. J. E. Krommelin, sinds 1952 burgemees ter van Domburg. De heer Krommelin is 46 jaar, Nederlands Hervormd en aange sloten bij de C.H.U. Burgemeester. Mr. W. J. E. Cromme- lin, burgemeester van Domburg (Zeeland), is benoemd tot burgemeester van Zwoller kerspel. De nieuwe burgemeester is 46 jaar oud, lid van de CHU en van de Ne derlandse hervormde kerk. Luchtverontreiniging. In afwachting van de totstandkoming van de wet op de raad inzake de luchtverontreiniging is een „commissie inzake de luchtverontreini ging" ingesteld. Tot voorzitter van deze, door minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) ingestelde commissie is benoemd mr. dr. C. J. M. van Rooy, burge meester van Heerlen. Welvaartscommissie. Limburg krijgt een provinciale welvaartscommissie. De commissaris der koningin zal zich, in over leg met de fractievoorzitters (van de K.V.P. en de P.v.d.A.), met de samenstelling be lasten. Ook niet-leden van de provinciale staten kunnen deel uitmaken van deze nieuwe commissie. Doop. De gereformeerden die in Yaals wonen, ressorteren onde^ de gerefor meerde kerk van Heerlen, maar plegen te kerken in de hervormde k~rk te Vaals. Een gereformeerd ouderpaar te Vaals wenste dat zijn kind in de hervormde kerk aldaar zou worden gedoopt. Met bewilliging van de gereformeerde kerkeraad is dit ook gebeurd. In een woning in de Amsterdamse bin nenstad heeft de politie het lijk aange troffen van de 65-jarige heer Th. Van Looyen uit de hoofdstad. De bejaarde be woner had, hoewel hij geen bed en dek voor de heer Van Looyen had, deze toch tijdelijk onderdak verleend. De man, die de laatste weken zwervende was, sliep met zijn kleren aan op de grond bij de kachel. Tegen een kennis vertelde de bewoner dat zijn gast reeds enige dagen sliep zon der dat hij wakker was te krijgen. De kennis ging naar de woning en vond daar de gast, die vermoedelijk de nacht te vo ren overleden was. De politie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. Het KNMI deelt mede: Na de lichte dooi, die gisteren in het grootste deel van het land heerste, is in de afgelopen nacht weer overal vorst voorgekomen. Aan de kust was de vorst lipht, maar in het bin nenland was hij matig tot streng. De laag ste temperatuur werd gemeten op het vliegveld Eelde, waar het 15 graden vroor. Terwijl zich ten westen van Ierland een hogedrukgebied handhaafde trok een de pressie over IJsland in zuidoostelijke rich ting. Deze storing zal waarschijnlijk naar Schotland en later naar Oost-Engeland trekken. Onder invloed daarvan krimpt de wind bij ons van noordwest naar zuidwest en later mogelijk naar zuidoost. De vorst zal daardoor vannacht in het binnenland minder streng zijn dan de afgelopen nacht. In het algemeen kan gezegd worden dat onder invloed van de genoemde depressie de kans op sneeuw toeneemt, vooral in het westen van het land. Hoever het sneeuwgebied zal reiken is nog onzeker. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag- laatste 24 uur. tu ss g Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mailorca Lissabon licht bew. '.waar bew zwaar bew. mist zwaar bew zwaar bew onbewolkt mist sneeuw driftsneeuw half bew. onb wolkt zwaar bew half bew. sneeuwbui onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew. licht bew. driftsneeuw half bew. licht hew. sneeuw sneeuw onbewolkt zwaar bew geheel bew half bew half bew. onbewolkt motregen zwaar hew geheel bew. mist nnw 1 0 nw, 3 0 wnw 2 2 wzw 0 2 windst. 2 1 verand. 1 ,2 windst. 2 0 wzw 2 1 o -3 8 nno -7 4 wnw -7 0 n -8 0 w 2 6 zw 3 0 wzw 2 0,1 nnw 2 4 w -14 0,6 nnw 2 0 windst. 1 0 windst. -5 0 n 6 0 wnw -4 5 verand. -4 1 wzw -7 0,6 n -10 0,4 wnw -7 0,1 z 3 0 wnw -5 0,4 no -11 2 windst. -9 9 n 16 0 windst 4 0 ono 8 2 n 7 0 windst 8 6 0 0,2 Woensdag 16 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur. Maan op uur, onder 11.47 uur. Maanstanden 17 januari 21 35 uur laatste kwartier 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmniden Dinsdag 15 januari Hoog water 7.17 en 19.32 uur. Laag water 2.50 en 15.11 uur) Woensdag 16 januari Hoog water 7.57 en 20.14 uur. Laag water 3.26 en 15.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 miputeh vroeger dan 'p TJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2