Britten beduusd door De Gaulle's botte houding Door Amerika's zachtste tabakken Bonn wil wèl meewerken aan NAVO-kernmacht Zwitserland breekt koude- record: 39 graden vorst WERELDNIEUWS Londen stelt zijn hoop op de andere vijf landen om in de EEG te komen Scherpe reactie in V.S. op De Gaulle Kennedy reageerde op De Gaulle Britse ambassade in Kongo vernield Norstad oppert bestuursorgaan van FrankrijkEngeland en Amerika Ongeluk met gifgas in wapendepot China's positieve reactie wordt nu tegengesproken Gaullisten in de Raad van Europa onafhankelijk? raatótoel j Duitser bekent vier kindermoorden DINSDAG 15 JANUARI 1963 Gevaarlijk isolationisme Amerika houdt vast aan Atlantische gemeenschap Spaak waagt zich nog niet aan commentaar Frankrijk: veiligheids gordels 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT Zelf betalen De Colombo-voorstellen Op dz Marianne van Raait (Van onze correspondent) LONDEN Op de verklaring, die pre sident De Gaulle gisteren heeft gedaan over het Britse plan tot aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap is in Groot-Brittannië op drie verschillen de wijzen gereageerd. De tegenstanders van toetreding juichen, omdat De Gaulles uitlatingen bevestigen dat de Britse rege ring een illusie najaagt. De voorstanders ken men in twee groepen verdelen: velen zijn ontmoedigd, maar sommigen koeste ren nog steeds de hoop, dat voor Groot- Brittannië de kier nog groot genoeg is, om Europa binnen te kunnen komen. Zij onderstrepen, zoals Lord Gladwyn gister avond in een televisiegesprek deed, dat de Britse regering reeds in beginsel aan de meeste voorwaarden die de generaal op perde heeft voldaan en dat het niet al te moeilijk zal zijn voor de neutralen onder de landen van de Europese vrijhandels associatie (Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk) een bevredigende oplossing te vin den. Gladwyn, ex-ambassadeur te Parijs, is voorzitter van de campagne voor Groot- Brittannië's toetreding tot de E.E.G. Niettemin zijn er weinigen, die de toe spraak van de generaal niet als zuiver ne gatief beschouwen. Er is geen twijfel meer aan, dat De Gaulle het werkelijke strui kelblok voor Groot-Brittannië's toetreding vormt. De Gaulles verklaring zal de felle controverse over al of niet toetreden tot de E.E.G. in Groot-Brittannië ongetwijfeld nog verscherpen. Zoals Londen reeds had verwacht, voert De Gaulle een vertragingsactie, waarbij die van de arbeiders der elektrische cen trales in Engeland, die zoveel ongerief ver oorzaken (de schitterende lichten van Pic cadilly doofden gisteravond voor het eerst sinds de steenkolencrisis in de winter van 1947), verbleekt. De Gaulle aanvaardt slechts een Groot- Brittannië, dat zijn huidige pretenties, vooral zijn eisen van belangrijke politieke medezeggenschap in West-Europa vol gens premier Macmillans partij als mid del om de elders verloren gegane Britse grootheid te herstellen laat vallen. De Gaulle wil geen trots Groot-Brittan nië naast zich, maar een Groot-Brittannië dat vele toontjes lager zingt en niet als Amerika's belangrijkste „Trojaanse paard" fungeert. De Gaulle vergeet echter, dat de Britse regering zich neergelegd heeft bij het har de feit, dat het Gemenebest een middel puntvliedende kracht is geworden en dat het in de nieuwe machtsverhoudingen zich economisch niet langer meer afzijdig mag houden van het vasteland, waarmee het reeds politiek en militair ten nauwste is verbonden. In een naar binnen gekeerde Westeuro- pese eenheid, onder De Gaulle zonder Groot-Brittannië ziet men hier een nieuw' en gevaarlijk isolationisme, dat volkomen uit de tijd is. In plaats daarvan zou de E.E.G. juist een eerste stap moeten zijn op de weg naar een wereldwijde orga nisch verbonden gemeenschap der vrije volken, welke de Amerikanen en Britten als het grote ideaal beschouwen, dat na de oorlog het eerst door Winston Churchill de oprichter der Europese beweging, is ge formuleerd. Toen was De Gaulle nog lang niet aan bod. De officiële Britse houding is „het hoofd koel houden en stug doorgaan". Onder-mi nister Heath, zojuist in Brussel aangeko men voor de zoveelste ronde, denkt er niet over zijn koffers te pakken. De Britse delegatie te Brussel zal, mis schien met de moed der wanhoop, rustig doorgaan met onderhandelen en daarbij, zoals tot nu toe, trachten de grootste re delijkheid te tonen. Het is de vraag of de Fransen nog te vermurwen zijn, maar de Britten zullen proberen de grootst mo gelijke sympathie van de andere vijf te verwerven. Misschien moet Bonn de door slag geven. In het Franse spel is, volgens Londen, de enig gunstige factor, dat De Gaulle niet zelf de schuld wil krijgen van het afketsen van het Britse plan. Voor de suggestie van de generaal van een associatie tussen en een door Frank rijk beheerste E.E.G. voelt Londen weinig of niets, omdat Groot-Brittannië dan tus sen de twee vuren zou komen van een Verenigd Europa en de Verenigde Staten. Het zal dan in politiek, economisch en commercieel opzicht een tweederangs na tie dreigen te worden. WASHINGTON (Reuter) In Ameri kaanse officiële kringen is scherp gerea geerd op het klaarblijkelijke verzet van president De Gaulle tegen uitdijing der Atlantische gemeenschap. In deze kringen werd verklaard dat, indien Frankrijks president in feite verzet had aangetekend tegen groei en versterking der Atlantische gemeenschap in haar geheel, de Verenigde Staten het hier volstrekt oneens mee zijn. (De Gaulle verklaarde op zijn perscon ferentie dat de groei van een „reusachtige Atlantische gemeenschap" mogelijk som migen een gerechtvaardigde politiek kan toeschijnen, doch dat dit niet is hetgeen Frankrijk in Europa nastreeft). De Amerikaanse functionarissen ver klaarden nog dat hun opmerkingen een voorlopig karakter droegen, daar een vol lediger beschouwing van De Gaulle's ver klaringen pas kan gebeuren, nadat de regering te Washington een officiële ver taling ervan heeft ontvangen. In Amerikaanse officiële kringen wordt voorts opgemerkt dat De Gaulle's opmer kingen over de onderhandelingen over de Britse aanvrage voor het lidmaatschap van de- Europese Gemeenschap 'een domper hebben gezet op de hoop, die men in Washington had op een geslaagde beëin diging van het overleg te Brussel. WASHINGTON (AP) - President Kenne dy heeft op het laatste ogenblik een woord toegevoegd aan zijn State of the Union boodschap en dit woord kan recht- treeks gemunt zijn op president De Gaulle. Toen hij voor het Congres stond en de pro blemen van de westelijke alliantie besprak zei Kennedy: „De eenheid van vrijheid heeft nooit gesteund op de uniformiteit van mening - gelukkig." Het woord „gelukkig' werd in de oorspronkelijke tekst ingelast nadat De Gaulle in feite het aanbod van Kennedy voor Polaris-raketten had ver worpen. De toespraak die president Kenney gis teren heeft gehouden ter gelegenheid van de opening van het 88ste Amerikaanse Congres staat op pagina 7 van deze krant. BRUSSEL (Reuter) Gevraagd naar zijn commentaar op president De Gaulle's opmerkingen over de rol van Groot-Brit tannië in de E.E.G. heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul- Henri Spaak, een der krachtigste voor standers van Britse toetreding tot de E.E.G., met vermoeide stem geantwoord: ..Nee nee_ zo niet, niet zo vroeg Ik moet er even over denken. Het is te belangrijk". LEOPOLDSTAD (Reuter) In Leopold- stad (Kongo) hebben jeugdige betogers vanmorgen een aanval gedaan op de Britse ambassadè. Nadat zij het merendeel van de ruiten in het zeven verdiepingen tel lende gebouw hadden ingegooid, drongen zij naar binnen en richtten vernielingen aan. De demonstranten, die kreten riepen als „Weg met de Engelsen", trokken zich terug toen de hoofdvertegenwoordiger van de U.N.O. in Kongo, Robert Gardiner, bij de ambassade aankwam, begeleid door Nige- riaanse politiemannen. De betoging begon met een optocht van *00 studenten van de universiteit. PARIJS Alle auto's van Franse fabri ■aat moeten na 1 januari 1964 worden uit gerust met haken voor de bevestiging van veiligheidsgordeiJ. (AP) Advertentie Golden Fiction o (Van onze correspondent) BONN De bondsrepubliek is bereid aan een multinationale nucleaire strijd macht van de Noordatlantische Verdrags organisatie met gelijke rechten en plich ten voor de deelnemers mee te werken. Dat hebben bondskanselier Adenauer en zijn ministers Schroder (Binnenlandse Zaken) en Von Hassel (Defensie) giste ren duidelijk gemaakt aan de Amerikaan se plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Ball, die speciaal naar Bonn was gekomen om de afspraken tus sen president Kennedy en premier Mac- Millan op de Bahama's toe te lichten. Perschef Von Hase toonde zich giste ren över de besprekingen met Ball zeer positief. Het is nu duidelijk dat er geen sprake is dat binnen de NAVO een direc torium van Frankrijk, Groot-Briitannië en de Verenigde Staten zal worden opgericht, aldus Von Hase. Eveneens heeft Ball de Westduitse vrees weggenomen dat de bondsrepubliek slechts een tweederangs rol toebedeeld zou krijgen bij de kernbe wapening van het bondgenootschap. Eer der lijken de Amerikanen te denken aan een multilaterale kernmacht van bommen werpers en Polaris-raketten, die onder be vel van ie opperbevelhebber van de NAVO in Europa zouden komen te staan. Bij dit alles maakte Ball evenwel een punt volkomen duidelijk: de kosten van een dergelijke NAVO-kernmacht komen te rusten op de deelnemers. Het gesprek tussen bondskanselier Adenauer en Ball verliep in tegenstelling tot de verwachtin gen zeer harmonisch. De kanselier ver meed dan ook precaire onderwerpen aan te snijden, zoals de befaamde wijziging in de Amerikaanse strategische opvattingen, die de kanselier veel zorgen bereidt. WASHINGTON (AP) De vroegere NAVO-opperbevelhebber generaal Lauris Norstad heeft in een poging om Frank rijk in een kernmacht van de NAVO te betrekken voorgesteld een Amerikaans- Brits-Frans-bestuursorgaan te vormen. Dit bestuursorgaan waarvan de secretaris generaal voorzitter zou zijn zou in nood gevallen het sein moeten geven voor het gebruik van het NAVO-kernwapen. Een dergelijk orgaan van de drie mogendhe den zou geleid worden door een politiek, geformuleerd door de NAVO-raad van vijf tien landen. Daardoor zouden de niet- nucleaire staten een stem hebben in het gebruik van het NAVO-kernwapen. Als alternatief stelde Norstad voor het orgaan uit te breiden met een vertegen woordiger van West-Duitsland of twee an dere NAVO-mogendheden als lid te laten rouleren. Het bestuursorgaan zou zijn be sluiten bij meerderheid van stemmen ne men. Een land met een afwijkende stem zou zich het recht kunnen voorbehouden zijn reeds aan de NAVO toegezegde troe pen terüg te trekken. Norstad deed dit voorstel tijdens een di ner van de Atlantische raad dat te zijner ere gegeven werd. Norstad wordt van daag honorair voorzitter van deze raad als opvolger van de oud-minister van Buiten landse Zaken Christian A. Herter. Norstad verklaarde verder, dat het Europese verl: ngen om invloed te kun nen uitoefenen op besluit oVer het gebruik van nucleaire wapens volkomen redelijk is en dat het evenals het feit, dat Europa zijn oude kracht herkregen heeft, aan vaard moet worden als een realiteit". DENVER (V.S.) (AP) De 35-jarige Clyde W. Thomas ligt ernstig ziek tenge volge van inademing van zenuwgas in een Amerikaans wapendepot in de Rocky Mountains bij Denver. Volgens de autoriteiten was Thomas bezig met voorbereidingen voor het aftap pen van enkele gasmonsters voor labora toriumonderzoek, toen er gas uit een stalen cylinder lekte. NEW DELHI (AP) China heeft de Colombo-voorstellen voor een wapenstil stand met India in feite verworpen en een nieuw krachtig standpunt ingenomen tegenover de Indische troepenbewegingen in het Himalayagebergte, aldus wordt in New Delhi van goed ingelichte zijde mee gedeeld. In sommige officiële kringen neemt de vrees toe, dat de Chinezen In dia opnieuw zullen aanvallen. i De voorstellen van de zes niet-gebon- den landen die in Colombo bijeen waren, wilden de wapenstilstand stabiliseren en onderhandelingen laten beginnen. Maar de Chinezen blijken nu te hebben geweigerd de bepaling in het voorstel te aanvaarden om de Indiërs terug te laten keren in sommige gebieden waaruit zij door de invasie verdreven werden. Na de besprekingen van de premier van Ceylon in Peking werd in een communi qué meegedeeld, dat de Chinezen „een positief antwoord" gaven op de voorstel len. Sedertdien heeft de delegatie van de zes van Colombo tegenover India toege geven dat dit een bedriegelijk voorstel ling van zaken was. PEKING China heeft bekendgemaakt, dat zijn troepen maandag Tawang bij Bhoetan hebben ontruimd overeenkomstig China's eenzijdige bestands- en terugtocht- proclamatie. In Zwitserland zijn alle koude-records geslagen, doodat het 's nachts in het dorp La Brevine, dat op 1.046 meter hoogte in het gebied Neuchatel ligt, 39 graden celsius vroor. Ook elders in Zwitserland waren de tem peraturen uitzonderlijk laag: Zürich -24, Bern -22, Luzern -20 en Genève -14. Ook in Oostenrijk was het bijzonder koud. In Innsbruck vroor het 29 graden, in Zell-am-See en Salzburg daalde het kwik tot resp. 27 en 24 graden onder nul In het Franse wintersportdorp Val d'Isè- re werd een temperatuur gemeten van 30 graden onder nul. San Remo, aan de Italiaanse Rivièra, zag de eerste sneeuw sinds dertig jaar. Ook de Vesuvius was met een sneeuw laag bedekt. In de provincie Bolzano wer den tal van dorpen door sneeuw geïso leerd. Joegoslavië en Tsjechoslowakije wer den door een nieuwe koudegolf getroffen Het was de derde week van polaire kou voor West-Europa. De rivieren zijn bedekt met een laag ijs, die zich zelfs tot het zeewater langs de kust heeft weten uit te breiden. De dieren hebben hun vrees voor de mens overwonnen en zijn overal op zoek naar voedsel. In België is de jacht ver boden zolang de barre kou voortduurt, omdat het hongerige wild niet meer voor de naderende mens op de vlucht slaat. Deskundigen voorspellen, dat als de kou voortduurt, men binnen enkele dagen over de bevroren Sont van Zweden naar Dene marken zal kunnen wandelen. Ter hoogte van Jutland konden de bemanningsleden van verschillende vastgevroren vissers vaartuigen hun boten verlaten en over het ijs naar de wal wandelen. Een onderzeese telefoonkabel tussen Kopenhagen en het zuiden Zweden werd door het ijs door midden gesneden. STRAATSBURG (ANP) De vijftien Gaullisten in de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa (drie meer dan voor de verkiezingen in november) hebben maandag aan het begin van de winterzitting van de Assemblee van de Raad van Europa voor een verrassing gezorgd door hun medewerking aan de liberale fractie op te zeggen. De afgevaardigde uit de zestien landen van de raad zijn in de Assemblee ver deeld over een christen-democratische, een socialistische en een liberale fractie. Voorts is er een vrij grote groep onafhankelij- ken, waarin Britse Conservatieve afge vaardigden, onder wie de zoon van pre mier Macmillan zitting hebben. De gaul listen in de Raadgevende Vergadering gaan zich, naar verluidt, bij deze laatste groep aansluiten. In Europese kringen in Straats burg vraagt men zich af, of de gaullisti sche afgevaardigden in het Europese par lement (waarin vertegenwoordigers van de zes landen der EEG, Euratom en EGKS zitting hebben) eenzelfde gedragslijn zul len volgen. Daar zou het tot gevolg heb ben dat de liberalen hun tweede plaats in de rangorde der fracties, na de chris ten-democraten, aan de socialisten moe ten afstaan. Stuitje „Wat een verrukkelijke winter!", riep mijn dochter enthousiast uit, terwijl ze haar kunstschaatsen onder een stoel gooide. „Hmmm", zei ik bedenkelijk, „hij is mij een beetje té bar en te boos!" „Je moet morgen écht meegaan rijden, Mam, ik zou het werkelijk jammer vinden, als je vroegtijdig zou verouderen, beschim melen, insuffen en muf worden," merkte zij op. „Ik zal je schaatsen even opzoeken en dan doe je mijn oude jack en mijn vo rige lange broek aan en je zet je eigen bontmuts op, of nee, een sjaaltje om je hoofd staat jeugdiger en frivoler." Ze sprük met een onweerstaanbare stelligheid. „Maar ik wil er helemaal niet uitzien als een wufte tiener, de bedoeling van het leven is, dat je statig en wijs oud wordt", zei ik met stemverheffing. „Gut, wat ben je filosofisch, waarom zou je met een sjaaltje op'de schaats niet mooi oud en wijs kunnen worden!", repliceerde ze, haar verkleumde handen wrijvend. „Bovendien zwem je toch ook in een leuk badpak? Mijn devies is nu: word wijs op het ijs!", babbelde ze opgewekt. Ik haat kou en daarom knikte ik niet erg overtuigd. De volgende dag gingen we, de harde oostelijke wind trotserend. Ik had nu niet bepaald de lenigheid van een rubberpop, maar het ging toch best, vond mijn dochter. „Het houdt je jong en je weet nooit, hoe het je nog eens te pas kan komen, als we een nieuw ijstijdperk tegemoet gaan," animeerde ze. Alles ging naar wens, totdateen over jarige nozem me met een smak op de ijs vloer terecht deed komen. „Sorry, dee ik je pijn?", informeerde hij geschrokken. Ik wilde jammeren, maar de glimlach op mijn gezicht was bij 12 graden vorst bevroren. Als een nederige muis krabbelde ik moeizaam aan zijn arm overeind en lispelde: „Nou, alleen mijn stuitje een beetje!" Hij blies zich in de handen en grijnsde: „Weet je wat het toppunt van lenigheid is?" „Nee?", bromde ik, niet bar geïnteres seerd. „Het stuitje tegen de borst!!", bulderde hij. „Zullen we samen es een baantje?" „Goed", meesmuilde ik. Het publiek rondom keek ons met emotieloze ogen na. Toen het donker werd, zei hij: „Tot morgen, dezelfde tijd en plaats!" Thuisgekomen kreunde ik: „Nóóit heb ik geweten, dat een mens zó'n last van zijn staart kan hebben." „Het duurt maar een dag of drie," voor spelde mijn dochter, „ik heb het met rol schaatsen ook eens gehad, weet je nog?" Maar ik kan nu al een week lang niet zitten, lopen of liggen. De nachtrust heeft iets weg van een tram met vele haltes, terwijl mijn gestalte op die van een ge kneusde plastic pop lijkt. Maar ik spreek er liever niet over, want wie vermeldt er nu, dat zijn vier staartwervels in de ver nieling liggen? Kermend laat ik me in een stoel neer en knarsetandend sta ik er weer uit op. Toen ik, ondersteund door mijn dochter, de overvolle suitevan een jarige, zeer voorname nicht binnenschuifelde, vroeg deze bezorgd: „Wat heb jij, kind?" En na iedereen de hand geschud te hebben, be gaf ik me moeilijk, met schaarse gratie naar een zetel, terwijl mijn dochter luch tig opmerkte: „Ach, Mam heeft wat last van jicht, dat krijg je op den duur, hè?" Ze keek me geamuseerd in de ogen. Mijn lach klonk ietwat geforceerd Over de Duitse grens terhoogte van Noord-Limburg haalt men weer opge lucht adem nu de dader van vier kinder moorden is gepakt. Vorig jaar werden tussen Duisburg en de grens verscheide ne kinderen vermist. Twee van hen wer den vermoord en inderhaast begraven, door een speurhond teruggevonden. De dader van deze moorden, hij heeft er inmiddels vier bekend, is een 23-jari- ge Duitse handlanger, die werd aangehou den na een zeer tijdrovend onderzoek van fietsbandafdrukken. De man pleegde onzedelijke handelin gen met de kinderen en wurgde zijn slachtoffertjes met een eindje touw zodra hij reden had om aan te nemen dat de kinderen hem zouden verraden. Daarna verstbpte hij de lichamen in de grond. J Troebel. De communistische partij in de Westafrikaanse staat Ivoorkust is ver boden, omdat de toestand in Ivoorkust wordt vertroebeld door ondermijnende stromingen. Jacques Soustelle. Jacques Soustelle, de voormalige Franse minister voor Alge rijnse Zaken, is in Milaan bij verstek veroordeeld wegens het gebruik van een vals paspoort, en een vals rijbewijs toen hij in augustus j.l. Italië binnenglipte. Hij werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Gevaarlijk kaartspel. Egn vooraanstaan de partijfunctionaris uit de Russische re publiek Kazachstan is als partijsecreta ris van het district en als lid van de Opperste Sovjet ontslagen, omdat hij „regelmatig kaartspelen organiseerde", waarbij tientallen andere functionaris sen waren betrokken. Iberische jachtpartij. Het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, en de Portugese president, admiraal Americo Thomaz, zijn nog steeds gezamenlijk aan het ja gen. De twee staatslieden ontmoetten el kaar donderdagavond voor een „onpoli tieke jachtpartij" op het landgoed Enco- mienda, dat beroemd is om zijn patrij zen. 773-200-84. Het personeel van de Verenig de Naties op Nieuw-Guinea is wederom met een aantal Indonesiërs versterkt. Er zijn nu 773 Indonesiërs in dienst, ruim 200 Nederlanders en 84 mensen van an dere nationaliteiten. De dood in Boeroendi. De Belgische pro cureur-generaal is naar Boeroendi ge zonden om voor de vijf mannen die in verband met de moord op prins Rwa- gasore de doodstraf hebben gekregen, gratie te bepleiten. Hij zal de aandacht vestigen op de ongunstige internationale reacties die deze terechtstelling zal op wekken. Varende vrouwen. De Noorse handelsvloot heeft 3.662 vrouwen in dienst op een totaal personeel van 60.000 koppen (tien jaar geleden 1820). De meeste hunner behoren tot de stewardessen en het keu- kenpersoneel, maar er zijn ook vele volledig bevoegde marconisten onder. Hond onder 't bed. Het ziekenhuis in de Engelse plaats Hove heeft de 56- jarige blinde patiënt Reginald David son toegestaan zijn geleidehond in de ziekenzaal bij zich te hebben. De her der Claire slaapt onder het bed van zijn baas. Aan het werk. Langzaam vordert de UNO met de wederopbouw van Nieuw-Guinea. Van de ruim 3.000 Papoea's die werk loos werden toen de Nederlandse bouw projecten werden stopgezet, zijn er al 2.000 weer aan het werk. De UNO hecht bijzonder belang aan de voortzetting van het landbouw-proefstation in Manokwa- ri, dat twee jaar geleden door Neder land met steun van de E.E.G. werd opgericht. A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3