IJzige kou hield schepen eerste dagen van nieuwe jaar binnen BOEKENOPRUIMING Boekhandel ERASMUS Haarlemse Politierechter l SPORT IN DE IJMOND OVERZICHT VAN DE IJMUIDER VISHANDEL Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen DINSDAG 15 JANUARI 1963 4 Verre visserij New Foundland Hoge besommingen bij LANGE NIEUWSTRAAT 243 - IJMUIDEN HOOFDSTRAAT 200 - SANTPOORT SCHAKERS ACHTER DE SCHERMEN „De Jonge Stem" bestaat 10 jaar Kort nieuws Meer bloemen- en minder groente-aanvoer in Beverwijk Turnen Schaatsen WEEKABONNEMENTEN Wasmachines - Centrifuges de „Religieuze erfenissen" Advertentie De eerste dagen van 1963 zijn voor de visserij hetzelfde geweest als andere jaren. De meeste schepelingen hebben de feestdagen in huiselijke kring door gebracht. Hierdoor was er zo goed als geen aanvoer. De slechte weersomstan digheden hebben een snel vertrek van de vloot tegengehouden. Eén schip, dat het slechte weer trotserend v toch pro beerde de visgronden te bereiken, moest reeds op twintig mijl afstand van het vuurschip Texel de weg terug weer op zoeken. Door veel zeemanschap is dit schip behouden in de haven terugge keerd. Was deze trawler doorgevaren dan zou het waarschijnlijk ten offer ziin gevallen aan de „witte dood". Dit is de meest gevreesde vorm van ondergang van een schip, waarvan wij als Neder landers zeer weinig iets merken. Men sen ui* het visserijbedrijf zal wel bekend zijn dat enkele jaren geleden twee En gelse trawlschepen zo zijn ondergegaan Deze Schenen waren op weg naar of reeds aan het vissen in de wateren van de Noordelijke IJszee. Met deze ramp voor ogen vond men het helemaal niet aantrekkelijk om uit te va ren. Pas vrijdag 4 januari vertrok vanuit IJmuiden de IJM36 „Jacoba Gesiena" ter visserij. Zaterdag daarop gevolgd door en kele andere schepen. Vanuit Scheveningen en Vlaardingen waren reeds 2 januari en kele schepen uitgevaren. Voor deze sche pen lag het vertrek wel even anders, om dat hun koers „zuidover" lag. Want on danks de minder prettige ervaringen op gedaan tijdens de laatste reis in 1962, wilde deze schepen hgt weer eens gaan proberen in de Ierse zee. Is er onverhoopt niets te vangen, dan kan altijd nog uitgezien wor den naar een scheepje geladen haring, zal er wel door de reders zijn geredeneerd. Toch waren er met de jaarwisseling schepen uit IJmuiden op zee. Op 27 de cember zijn n.l. de IJM26 's Gravenhage en IJM82 Rotterdam vertrokken Eerstge noemd schip voor een reis naar de Noord zee, dus niets bijzonders. De Rotterdam keerde echter de klassieke "isgronden de rug toe en begaf zich op nieuwe wegen Dit schip vist of heeft inmiddels gevist voor de West-Afrikaanse kust. Over enig resultaat is weinig naar buiten bekend ge worden. Rond de vissershaven doen wel allerlei geruchten dienaangaande de rond te, maar als men naar de bron informeert komt men steeds terecht bij de algemeen bekende „men". Door een woordvoerder van de rederij werden deze geruchten met klem tegengesproken, maar over eventue le contacten met de Rotterdam liet men niefsflos. Zonder gerucht is dus dit schip al aan de verre visserij begonnen. Zoals bekend hebben de ministers van Landbouw en Visserij en van Financiën el kaar kunnen vinden aangaande een be paalde subsidiëring van de verre visserij. Echter onder bepaalde voorwaarden. Tien schepen van verschillende rederijen zul len er aan deel moeten nemen. Deze re derijen hebben zich in een coöperatie ver enigd en zullen de betreffende schepen minstens vijf reizen laten maken' drie rei zen opeenvolgend, de andere twee naar eigen goeddunken. Deze subsidies hebben nog al wat gemoederen in beweging ge bracht. Vooral onze zuiderburen hebben in hun vakpers niet erg vriendelijk gerea geerd op het pogen van onze mensen mo gelijkheden te vinden zijn in andere wate ren dan de Noordzee. Men gaat zelfs zo ver te beweren dat zij nimmer aan b.v. de visserij rond IJsland hebben deelge nomen. Naast de opmerking welke er deze week als ingezonden stuk reeds door een be kend IJmuidenaar in dit blad heeft ge staan willen we ook op deze plaats nog wel een en ander hierover opmerken. De auteur van het Belgische artikel is blijk baar nog jong, anders zou hij zeker nog wel namen kennen als die van schipper Bakhuizen, van Pel en Gravemaker die destijds aan verscheidene Belgen hebben les gegeven in het vissen rond IJsland, zo als ook veel Nederlandse vissers visserij techniek hebben onderwezen aan b.v. Duitsers en Polen. Dat Nederlandse re ders hun schepen niet meer naar verre wateren stuurden is begrijpelijk als men zich herinnert dat Duitsland onder Hitier zijn grenzen voor de Nederlandse vis sloot en dat door België, om allerlei oor zaken, contigenteringsbepalingen in het leven werden geroepen. Hierdoor werd het voor de Nederlandse handel steeds moei lijker afzet te vinden. Vele schepen zijn dan ook op sloopwerven terecht gekomen en er is een vloot ontstaan die voldeed aan de aanvraag in het binnenland en aan een zeer bescheiden export. Men beweert tevens dat deze steun wordt gegeven om een Benelux-partner te beconcureren. Dit zou wel waar zijn in dien deze steun als permanent kon wor den opgevat. Deze steun wordt echter al leen gegeven om te zien of er voor Neder land mogelijkheden aanwezig voor de ver re visserij. Dit zal van jaar tot jaar moe ten worden bekeken. Dat door buitenland se mensen een en ander nauwlettend zal worden gevolgd is best te begrijpen, want in het buitenland weet men goed dat wan neer er door Nederlandse vissers ergens wordt gevist dit met groot élan en met inschakeling van alle krachten geschiedt. Overigens bestaat in België een slooppre- mie, bouwpremie en exportpremie. Zijn die bedoeld om de Nederlandse Benelux- partner te beconcureren? Bovendien zijn we ook nog E.E.G. part ner en zullen we iets aan te bieden moe ten hebben op het gebied van de visserij. Achter de schermen wordt in commissies zeker wel overlegd wat in deze voor ons is te doen. Dat het oog ook op andere plaatsen dan IJsland gericht is, staat vast. Rond New-Foundland zal zeker wel wat voor ons te doen zijn. Er is in uie contreien nog veel vis te vangen. Misschien is er wel een mogelijkheid om b.v. op New- Foundland een diepvriesinstallatie met op slagplaatsen te scheppen. Met onse sche pen zouden we dan in deze visrijke wa teren kunnen gaan vissen, de vis daar aan land brengen, invriezen en van daaruit verhandelen. Gesteld dat er op de Ned Antillen vis zou zijn te verhandelen. Dan zou dat een hele Nederlandse aangelegen heid kunnen worden. Het zou dan zo wor den: vis door Nederlanders bij New Foundland gevangen, door Nederlanders ingevroren en verwerkt geleverd aan Ne derland overzee. Er zal veel gedaan en geïnvesteerd moeten worden. Men zal ook wel weer zeggen dat daar geen mensen voor zijn te vinden. Maar dan kunnen we verwijzen naar een ander ingezonden stuk, vorige week in deze krant geplaatst. Als men als arbeider in de vishal weet dat er het gehele jaar door een goed stuk brood verdiend kan worden, verlaat men de vishellen niet om naar een andere werk kring uit te zien. Want waar is het af wisselender en vrijer werken dan juist in de vishallen. Waarom zijn er zoveel men sen uit de vishal naar een andere werk kring gegaan.? Omdat men nimmer ze ker was, dat men een minimum aan week geld thuis zou brengen. Dagelijks kan men mensen in de vishallen aantreffen die op bedrijven werken waar men sociaal ge zien in de watten wordt gelegd. Maar zij zouden dolgraag willen terugkeren indien er in de vishal een redelijk bestaan kan worden opgebouwd. Waarom zijn er in Eg- mond en IJmuiden geen jonge kerels die de vissersvaartuigen bemannen? Omdat het leven aan boord van de schepen in vroeger tijden niet genoeg is geanimeerd. Als vader op een vissersvaartuig zijn plaats had en er was een jongen in een gezin dan probeerde vader zijn kinderen er voor te behoeden ook op een vissersvaar tuig te gaan varen. Men denke er eens aan dat er een traw ler van 600 PK naar zee zou vertrekken met 4 matrozen en een halfwas. Toch ging dat vroeger zo. Als men er een halfwas bij kreeg dan voer men met een heel ge lukkige schipper, want anders ontbrak de halfwas. Zodoende kregen jonge jongens geen kans om op een trawler te varen en waren zij wel gedwongen op een haring-, logger op te stappen. Hierdoor is het deels te verklaren waarom er in Katwijk en Scheveningen niet dat verloop naar wal- posities heeft plaatsgevonden als b.v. in IJmuiden en Egmond. In Vlaardingen lag het weer anders; daar is men van de vloot gaan vervreemden doordat men maar 8 van de 12 maanden kon varen. Door de Vlaardingse schepen is voor de oorlog geen trawlvisserij beoefend. In het algemeen genomen kan men dus stellen, dat het aan het bedrijfsleven zelf zal liggen of dit alles zal kunnen slagen. De in dienst zijn de of te nemen arbeiders moeten toch kunnen rekenen dat er het gehele jaar brood op de plank is. Wanneer dit ver zekerd is zal het met de aanwerving van nieuwe krachten meevallen. Wat de ver zorging en ligging van de schepelingen betreft, dat is al zeer verbeterd. Bij ieder nieuw schip merkt men dat er aandacht aan de accommodatie is besteed. Ook dit werk, als het op de een of andere wijze geanimeerd wordt, kan zijn aantrekkings kracht behouden, ja, zelfs vergroten. Wat wordt er door de scheepvaartmaatschappij en niet gedaan om het bedrijf aantrekke lijk te houden of te maken. Dit moet ten aanzien van de visserij ook moeilijk zijn. Nu nog even terug tot de werkelijkheid: maandag was aan de markt de 's Graven hage met vis, gevangen in de Noord. Dat de handel hier wat voor neergeteld heeft, laat zich indenken. Voor de opgegeven kleine 900 kisten werd ruim 40.000 be- somd. Ook de kotters die deze week aan de markt waren, hebben prachtige besommin gen gemaakt. Vele kotters zagen hun reis je na enkele dagen bekroond met een be somming die boven 10.000, lag. Door enkele schepen, die in de Ierse Zee hebben gevist, met groot succes, zijn ook prachtbesommingen gemaakt.In IJmui den is hiervan maar één schip terecht gekomen, dat voor de geloste 750 kisten iets meer dan 31.000 kreeg uitbetaald. Dat de handel deze afgelopen week zou gauw mogelijk wil vergeten, is begrijpe- ijk. Men hoopt dat deze week meer mo gelijkheden voor normaler vishandelswerk zal brengen. Het kinderkoor „D,; Jonge Stem" uit IJ muiden bestaat deze maand tien jaar. Ter gelegenheid daarvan zal het bestuur reci piëren in het Patronaatsgebouw in IJmui- den-Oost op zaterdag 26 januari, des mor gens van half elf tot twaalf uur. Des avonds is er een uitvoering van de kinder operette „De Wonderbloem". De voorstel ling begint om half acht. De operette is geschreven door Jo Mulder. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Ortrud Muller van Swansea; Ore Meteor, Puerto Ordaz; Tukker, Par, bijlegger IJmuiden; Cascogne, Rouen, voor IJmuiden; Wasaluand, Vaasa, props voor IJmuiden; Baden, Rundel: Anneliese Olt- man, Uddevalla; Nelly. Swansea; P.cma, Newport, coils vopr IJmuiden; Wymers, Cork; Orient, Swansea; Harrogate, Goole, stukgoed voor IJ muiden; Blanchland, Hamburg: Tubo, Aalborg; Vettersoe, Oxelosund, erts voor IJmuiden; Wal cheren, Par; Brage, Norresundet; Marsund, Oxe losund; Sokorri, Rotterdam; Sandenburgh, Rot terdam; Svealand, Las Palmas. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Nore van Stockholm; Ardetta, Liverpool; Themis, Rotter dam; Twee Gebroeders, Rotterdam; Triton, Ant- .werpen: Bloemgracht, Hamina; Parthenon, Bre men; Libertas, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Emsadler naar Tunis; Bishorst, Gluckstadt; Frisian Coast, Rotterdam; Joma, Karlshamn, walsmateriaal van IJmuiden; Brage, Pepel, van IJmuiden; Fiducia, Antwerpen; Zwerver, Pernis; Gniezo, Stettin; St. Louis, Duinkerken; Democraat, Terschelling; Mercurius H., Londen; Peregrine, Felixtowe; Steven, Rotterdam; Roelof Buisman, Cork; Heli con, Rotterdam; Tukker, Halden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Boston, stijfsel van Koog a. d. Zaan; Otto Priess, Emden; Rema, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Medon, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). TERUGGANG LEDENTAL BAF Het veertigjarig bestaan van de Bever- wijkse Amateur Fotografen Vereniging zal volgend jaar feestelijk worden gevierd, al dus is gisteravond tijdens de vergadering meegedeeld. Hier bleek verder, dat het le dental was teruggelopen in het afgelopen jaar, zodat ook de financiële positie er niet beter op is geworden. Hierdoor moet men de jaarlijkse autotocht, tijdens welke ge fotografeerd wordt, clit jaar laten verval len. Overigens zullen tal van andere acti viteiten plaats vinden, zoals lezingen, club avonden enzovoorts. De eerste autotocht vindt plaats op 23 maart aanstaande. Wild-west in Weert. Een 28-jarige Duitse fabrieksarbeider die Weert op tweede kerstdag in rep en roer bracht door met een personenauto met hoge snelheid kriskras door de binnenstad te rijden, mag de eerste drie jaren in Nederland niet meer rijden. De Duitser werd verder veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 wek^n, waarvan 6 voorwaardelijk. Zijn rit op tweede kerstdag had veel weg van een wild-west-vertoning. Pas toen hij een tiental kilometers buiten Weert met zijn auto in een greppel reed kon de Duitser worden gegrepen. Dank zij het minder koude weer, kwa men er wat meer bolbloem^n aan de Be verwij kse veiling „Het Centrum". De stem ming van de handel was lauw te noemen. De prijzen waren matig. Zo betaalde men gisteren voor de tulpen tusenen de 0,60 en 1.50 per bos. Een bos narcissen bracht amper een gulden per bos op. Wel vlot verhandeld werden de blauwe druifjes, die ruim 0,50 per bosje op leverden. De prij zen zijn voor de kweker niet lonend. On danks lichte dooi, waren de aanvoeren van groenten aan de veiling Kenemerland in Beverwijk gering. Gisteren lagen ook de prijzen lager. De handelaren zoeken allemaal naar de beste kwaliteit groente, maar die is gezien de strenge vorst van vorige weken, moeilijk te vinden. Er was weinig boerekool aan de veiling en juist hiernaar was een grote vraag. De prijs schommelde rond de f 0,50 per kilo. Een lichte prijsdaling deed zich voor bij de was- en winterpeen. De noteringen waren gisteren: andijvie 100140; prei 65173; selderij knollen 2548; boerekool 3559; rodekool 2543; spruiten 65153; uien 1846; waspeen 1543; winterpeen 1429. De Haarlemse politierechter heeft maandag weer de traditionele misdreven be straft, waarvan de verdachten ditmaal voornamelijk uit de IJmond afkomstig waren, of hier werkzaam zijn. Zoals twee huisvrouwen uit Velsen van wie één niet ver schenen die de verleiding van de moderne zelfbedieningswinkels geen weerstand konden bieden en de kassa's trachtten te passeren, zonder de „gekochte" waren af te rekenen. „Nooit meer!", werd de politierechter door de aanwezige verdachte uit de grond van haar hart verzekerd en zij ging onmiddellijk met de geëiste boete van 75 akkoord De niet verschenen vrouw kwam er minder genadig af, maar dit was dan ook reeds haar zesde veroordeling voor hetzelfde feit. Haar vonnis luidde eveneens 75 boete, doch hier werd nog twee weken voorwaardelijke hechtenis aan toe gevoegd, met een proeftijd van drie jaar. Er ontstond gisteren in de warme toer- nooizalen in Beverwijk enige consternatie door de kornst van dg. yrpuwelijkg wereld kampioene schaken, de Russin Nona Ga prindasvili. Fotografen liepen druk te doen en regelden het zo dat de schaakster met deze of gene schaker er zijn er genoeg in Beverwijk een vluggertje speelde. In tussen liet organisator Piet Veldheer zich een consumptie aan de bar goed smaken. Hij had de wereldkampioene die uit komt in de damesgroep van het Hoogoven schaaktoernooi van het vliegveld Schip hol gehaald. Voor die gelegenheid had hij een ruiker mooie bloemen meegenomen, die n het Kennemer Theater al een plaatsje hadden gekregen. Nona is eenentwintig jaar, maar zij ziet er ouder uit. Zij woont in Tblisi in Geor gië. Zij heeft dus een lange reis achter de rug, hoewel haar dat gistermiddag niet was aan te zien. Toen zij vijf, jaar was, schaakte zij al, evenals trouwens al haar andere familieleden. In 1960 behaalde zij het wereldkampioenschap. Thans studeert Nona Gaprindasvili Engels en in die taal kan men een aardig woordje met haar spreken. Meteen na aankomst ging zij naar de twee Russische schaakmeesters Bronstein en Averbach. Het weerzien was allerhar telijkst. Op de hier afgedrukte foto ziet men Nona achter het schaakbord met te genover haar de 21-jarige Joegoslaaf Bruno Parma. De Pool Litmanowicz kijkt geïn teresseerd toe hoe dat partijtje zal verlo pen. Er waren, zo verzekert Piet Veldheer, na aankomst van de wereldkampioene wat moeilijkheden met de huisvesting Toen het opgegeven adres werd gebeld, zag men daar plotseling af van de huisvesting, het geen betreurenswaardig was. Er werd ech ter spoedig een andere gastheer gevonden in de persoon van ir. J. Kol, Laan van Blois 40, alwaar de kleine sluikharige Nona voor de rest van het Hoogovenschaaktoer nooi onderdak heeft. De schakers en schaaksters, die het ede le spel voor hun beroep uitoefenen, krij gen hun reiskosten vergoed. De huisves- Onvoorzichtig met vuur Een loodgietersknecht uit Beverwijk werd door de officier van justitie, mr. J Wiarda een ernstige reprimande toege diend, omdat hij ondanks te zijn gewaar schuwd, toch met een brandende lucifer een lek in een fles butagas had onder zocht. Van deze onachtzaamheid was een zware ontploffing het gevolg geweest, met een schade van ongeveer zesduizend gul den. „Dit is een grote stommiteit geweest, die mensenlevens had kunnen kosten, het geen u als vakman nimmer had mogen overkomen", meende mr. Wiarda. De be klaagde had geen enkele verontschuldi ging en hij gaf zijn falen eerlijk toe. Zijn gedachten moesten op dit noodlottig ogen blik afwezig zijn geweest en de aldus ver oorzaakte ravage heeft hem vele slaneloze nachten bezorgd. Deze onverantwoordelij ke handelwijze werd door de politierech ter met een boete van 100,- bestraft. Diefstal in vishal ting krijgen zij 'ook cadeau, maar beta ling voor deelname aan het toernooi is er beslist niet bij. De achttien schakers die uitkomen in de hoofdgroep behoeven overi gens gedurende de partijen niet op een houtje te bijten. Zij allen zijn voorzien van dikke bonboekjes, waarop zij dranken en broodjes kunnen krijgen. De drukte in hét Kennemer Theater neemt met de dag toe. Voor de vierkampen hadden zich honderd deelne mers gemeld. Donderdag beginnen de tien kampen en dan pas zal het weer weme len van de schaakliefhebbers in het theater Op de komst van de vele schakers is al gerekend. Directeur Charles Hart heeft een grote tent laten aanrukken, die een plaats heeft gekregen naast de hoofdzaal. Via een gevaarlijk opstapje menig bezoeker is hier al gestruikeld kan men van de zaal in de tent gaan, die goed verwarmd is. iiiiijiiiwiwwi» De wereldkampioene Nona Gaprindasvili, die gisteren in Beverwijk aankwam. De tweede reprimande van deze mor gen, nu van de politierechter, was gericht aan het adres van een Amsterdamse vis- handelaar, die varvwArie- vdskneqJaten bij IJmuidense vishal v<5ör tien gulden eert I halve kist haring had betrokken, terwijl ,j hij .als ingewijde had 'öiocten watert, dat bij een dergelijk lage prijs fiimmer spra I ke kon zijn van eerlijke handel. Gelijk j met hem stonden de drie verkopers te recht.' De vishandelaar trachtte deze aankoop I door enige motiveringen te rechtvaardi- gen, maar hier wilde de politierechter I niets van weten. „U moet geen smoesjes I maken, verdachte", riep hij ontstemd uit. I „het is uw schuld dat deze drie mannen j hier terecht staan, omdat de diefstal door u werd uitgelokt". De politierechter was I voorts van mening, dat een hoge straf hier stellig op zijn plaats zal zijn en daar om werd de zaak eerst nog verwezen naar de rechter-commissaris. Ten onrechte als stuurman opgetreden Een tweeéndertigjarige matroos uit Kat wijk hoorde een geldboete van 100,- tegen zich eisen, omdat hij ten onrechte als stuurman op een trawler was uitgevaren. De officier van justitie wees hem op het verkeerde van een dergelijke handelwijze, welke diverse noodlottige gevolgen kan hebben. Niet alleen dat de monsterrol Voor het ciubkampioenschap van Ken nemerland heeft de damclub Sportief in een plaatselijke ontmoeting een verdiende 12-8 overwinning behaald op de DCIJ-re- serves. Dankzij de zege kwamen Bais c.s. weer een stapje dichterbij het clubkampi oenschap van Kennemerland. Indien de laatste wedstrijd tegen Hillegom thuis op 25 januari wordt gewonnen, dan is Spor tief voor het eerst in haar bijna 15-jarig bestaan kampioen. De stand van de afdeling eerste klasse: Sportief 5 4 1 0 9 62-38 VKD 4 3 0 1 6 40-40 Santpoort 5 2 2 1 6 52-48 KNC 5 2 2 1 6 52-48 Haarl. Damclub III 4 0 1 3 1 35-45 Hillegom 4 0 0 3 0 27-33 De uitslagen van de wedstrijd DCIJ 2 Sportief: Van der SteenBais remise; Vooys Lodder remise; PippelSnel remise; Dui- venbodeJansen 0-2; MolemanNieuwen- huizen 2-0; De BoerHaver 0-2; De Jong Post 0-2; BosmaPostma remise; Ott Smit 2-0; WinterVisser 0-2. Het komend weekeind zal in het club lokaal van damclub Het Oosten" de jaar lijkse wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Kennemerland (in drie klassen) beginnen. Voor de hoofdklasse schreven 28 spelers in, die in drie groepen zijn onderverdeeld. Van groep A komen de drie en van de groepen B en C de twee bovenste in de finale uit. Tevens spelen in de finale mee de heren J. Bus en B. Dukel. Aan de voorwedstrijd nemen deel: groep A: J. de Groot, J. van Straten, J. v. Loo, J. v. Kesteren, P. Delien, F. Langveld, H. Teunisse, H. J. Rozijn, J. v. Hal, J. War merdam. Groep B: Abe de Jong, H. Mast, L. Visser, J. H. Meure, H. J. Oudhof, M. Bosma, H. Belien, W Roest. Groep C: D. Kleen, H. Gerrevink, G. Zeeuwe, H. v. d. Vosse. J. ter Haak, Ch. Schelfhout, J. de Boer, C. Belien. Eerste klasse: groep A: H. le Noble, Th. Bot, G. de la Rie, A G. Zwart, Tj. v. d. Smeden, J. Boerkool, G. Hekelaar. M. v. Leuven. Groep B: W. Persoon, H. Diemei, W. J. v. Looy, v. Leuffen, K. Jutten, J. J. Koren, J. v. d. Wereld, S. Lemmers. De kampioen van de eerste klasse komt uit in de provinciale eindstrijd. Tweede klasse: G. H. Leanaarts, C. J. v. d. Does, H. Hooglucht, G, v. d. Eem, R. Knaaps, A. Zandbergen, H. Maas, J. A. van Hal, A. v. Delden, E. Eb'oeling Daar de j tweede klasse uit één groep bestaat is de sis eerst eindigende dammer ineens kam pioen van Kennemerland tweede klasse Deze promoveert naar de eerste klasse. De jeugdklasse is reeds gespeeld. De DCIJ-ers Gerrit Moleman, Kees Duiven- bode en K. Pippel eindigden gelijk op de eerste plaats. Na loting spelen Duivenbode en Pippel mee in het jeugdtoernooi van Noord-Holland. Een herkamp om de jeugd- titel van Kennemerland is echter noodza kelijk tussen de drie jeugdleden van DCIJ. De Beverwijkse gymnastiekvereniging Turnlust hield zondagmorgen in het turn- lokaal aan de Groenenlaan wedstrijden voor jongens en junioren. De uitslagen luidden (voor zover het de Turnlustjeugd betreft): 1. W. Oostdam 52,65, 3. R. Heem stra 52,25, 5. A. Heldoom 48,70, 8, J. Goe- them 46.95, 11. H. Veelink 46,25. Junioren: 1. H. Lagrand 50,35, 2. A. Oort 49,60. Zondag bekampten 70 jeugdleden van de voetbalvereniging De Kennemers el kaar op het niet al te goede ijs in het sportpark Adrichem in Beverwijk. Win naars werden: aspiranten 12 en 13 jaar: 1. Wim Six, 2. Jan Six, 3. Peter Kooistra. Van 14 en 15 jaar: 1. Piet de Ruiter, 2. Kok Brouwer, 3. Frank Rentenaar. Junioren: 1. Henk Heling, 2. Wim Tijms, 3. Ruud hierdoor onvolledig is, maar bovendien vaart het schip uit met een niet-zeewaar- dige bemanning. De matroos verklaarde nimmer te hebben geweten zoveel last met de politie te zullen krijgen, omdat zijn onrechtmatige bevordering het gevolg was van een nijpend personeelsgebrek. Mr. Wiarda kon dit onmogelijk als excuus aanvaarden, vooral niet, omdat de laatste tijd meer van zulke overtredingen wor den geconstateerd. Ditmaal wilde hij dus nog met een boete volstaan, doch bij her halingen zou hij stellig „uit een ander vaatje tappen". „Gevonden" bankbiljetten Vervolgens nam op zijn oude dag een bijna tachtigjarige inwoner van Velsen- Noord nog in het beklaagdenbankje plaats, omdat hij op het postkantoor enige vreem de manipulaties met twee bankbiljetten van honderd gulden had uitgevoerd. Het kon niet meer worden opgehelderd of hij het geld voor het loket had weggenomen of van de grond opgeraapt, zodat hem geen diefstal, doch wel verduistering ten laste werd gelegd. Volgens zijn eigen ver klaringen heeft hij het voor biljetten van vijfentwintig gulden aangezien en durfde naar het .postkantoor terug, om van zijn vondst melding te maken. „Het is een grote stommiteit van me geweest, Edelachtbare en ik kan nog al tijd niet verklaren hoe ik hiertoe ben ge komen. Het moet een opwelling zijn ge weest". bekende verdachte openhartig. Desondanks noemde de officier van justi tie het een gemene streek, ofschoon hij in verband met de leeftijd van verdachte geen vrijheidsstraf meer wilde eisen. Het werd dus vijftig gulden boete, waarmee zowel de politierechter als.de verdachte zich direct afcoord verklaarden. De overige zaken hadden betrekking op twee automobilisten, die na een aanrijding waren doorgereden hetgeen hen, behalve een scherpe terechtwijzing van mr. Wiar da, op 75,- boete en drie maanden in trekking van het rijbewijs kwam te staan. Voorts werden enige knokpartijtjes be recht waarvan één bij een patatkraam in Heemskerk, waar volgens de officier van justitie de laatste tijd geregeld moeilijk heden ontstaan. Nu hadden twee jeugdige Heemskerkers een ander afgetuigd en zijn bril vernield, aan welke agressiviteit het overmatig gebruik van bier. niet vreemd moet zijn geweest. Ook deze zaak werd eerst nog naar de rechter-commissaris teruggezonden. De enige, die deze morgen definitief naar de gevangenis werd verwezen was een vijfentwintigjarig spoorlegger uit Be verwijk. die zich bij herhaling aan diefstal had schuldig gemaakt. Zijn vonnis luidde zes weken hechtenis, waarvan vier weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Rentenaar. ooooonoooorwxk x* MxymYmrim mry» n kkwh'h wkjoooooooq dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ixxeooooux.» «.u-uuxumififtimufm»»^,^ Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Vels.-rduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Het Rozekruisers Genootschap houdt woensdag 16 januari een lezing in hotel „Royal" an de Kennemerlaan in IJmui den. Het onderwerp van deze avond is „Religieuze erfenissen in Groot-Brittan- nië", waarmee de samenhang wordt be licht van de stenen mysteriën in Enge land en de broederschap der Druïden. Een en ander wordt geïllustreerd met een aan tal dia's, waaronder opnamen van het be kende Stonehenge. DINSDAG 15 JANUARI Cultureel Centrum. 20 uur: Bijeenkomst aquariumvereniging Velsen". Jongerencentrum, Snelliusstraat, 20 uur: Instuifavond volksdansen. Brand op zolderetage. Vermoedelijk als gevolg van het omvallen van een pe troleumkacheltje is een zolderverdieping van een pand aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag geheel uitgebrand De totale schade wordt geraamd op ongeveer f 60.000.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4