Kennedy optimistisch in zijn boodschap aan het Congres Nadruk op de onderlinge afhankelijkheid van de staten in de wereld Nieuw bewind in Togo zal minder pro-westers zijn a In Oost-Berlijn: geen daden, maar woorden Tsjombe wordt in Kolwezi bepraat Lagere belastingen voor Amerikanen Pravda: „Waar zijn de militante atheïsten?" Nationaliteit en religie in Israel mm® Kroesjtsjev belooft het kapitalisme zonder oorlog te begraven Duitse superbaan is nog steeds in de war Bonn verbreekt de betrekkingen met Cuba DINSDAG 15 JANUARI 1963 7 Onvoldoende groei Zorg om de EEG Meer voor "defensie Kroesjtsjev en Ulhricht zingen Internationale A Geen success Angry young men Magneet Nkroemah Defensief Honderd Noren Nonnen vermist w (Van onze correspondent) WASHINGTON Gisteren heeft presi dent Kennedy weer de toespraak gehou den die het meest overeenkomt met de troonrede in ons land en die in de Ver enigde Staten bekend staat als boodschap over de State of the Union. Het was Ken nedy's derde rede van die aard en de pre sident toonde zich opvrllend optimistischer dan bij beide voorgaande gelegenheden De Amerikanen zjjn het meest getroffen door het zware accent dat Kennedy legde op de noodzaak van belastingverlaging, maar zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten zal men er goed aan doen te bedenken dat de president wellicht ster ker dan ooit tevoren de nadruk heeft ge legd op de samenhang tussen een welva rend, krachtig Amerika enerzijds en een zich vrij harmonisch ontwikkelende sta tengemeenschap buiten Amerika's grenzen. Hoe gezonder Amerika is des te gezon der kunnen in materieel en geestelijk op zicht veie andere staten worden. Een krachtige en door zijn werkvakan tie in Florida verjongde, president sprak het nieuwe congres bijna drie kwartier toe. Niet alleen zijn gestalte, maar ook zijn taal is gespierd. Men moet echter een snel en goed toehoorder zijn om van de kwaliteit van zulk een rede tenvolle te genieten. Kennedy spreekt in een hoog tempo en zonder rethoriek. Zijn optimisme kwam al dadelijk tot uiting in de eerste passages: „Ik kan rapporteren dat de toestand in deze oude doch jeugdige unie goed is", zo verklaar de de president onomwonden. Zowel in de wereld als in het binnenland constateert hij vooruitgang. Hij ziet echter beslist geen reden om op de lauweren te rus ten. „Dit is de helling van de heuvel, niet de top", zo waarschuwde de president, „Wij hebben eep begin gemaakt, maar wij zijn pas begonnen". Vijf jaar lang heeft Amerika vijf percent of meer werk lozen gehad. De economische recessie is thans voorbij, doch de groei is onvoldoen de. Ieder jaar moeten in de Verenigde Staten twee miljoen nieuwe banen wor den gevonden; de bevolking neemt toe met vier miljoen per jaar. Teneinde een snellere economische groei te bewerkstelli gen en de werkloosheid op te heffen acht de president een permanente belastingver laging absoluut noodzakelijk. Hij stelde voor in een periode van drie jaar de belastingen geleidelijk met 13,5 miljard te verlagen waardoor het pu bliek niet langer tussen 20 en 91 per cent van de inkomsten zou betalen, doch tussen de 14 en 65 percent. Die verlaging zal aanvankelijk een tekort op de begro ting betekenen, doch het eindresultaat zal ook voor de staat gunstig zijn, indien inderdaad de economie op deze manier kan worden aangezwengeld. Twintig maal werd Kennedy's rede door applaus onder broken. Het applaus bij de aankondiging van de belastingverlaging was echter niet algemeen, zeker niet onder de Republi keinen. „Wij zullen meer. beoordeeld worden naar wat wij in ons eigen land doen dan naar wat wij in het buitenland predi ken", aldus de president. Met deze zin sloeg hij een brug tussen zijn aanbeve lingen voor een waarlijk algemeen stem recht, een binnenlands vredeskorps en be ter openbaar vervoer in de steden en zijn opmerkingen over de toestand in de we reld. Hij vermeed het probleem van Groot- Brittannië's toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap en sprak alleen over een nieuw tijdperk van onderlinge afhankelijkheid dat vorm begint te krij gen. 'Hij was zo complimenteus moge lijk ten aanzien van Frankrijk door op te merken dat Frankrijk in de toekomst een kernmacht zou zijn, doch verheelde niet een sterk voorstander te zijn van een waar lijk multitaterale kernmacht voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie als mede voor versterking van de conventio nele strijdmacht van de NAVO. Uit een opmerking kon men Amerika's zorg bespeuren over de gang van zaken met de E.E.G.: „Indien de gemeenschap pelijke markt zich zou ontwikkelen in de richting van protectionisme en beperkin gen, dan zou zij haar eigen principes on dermijnen". Bijzondere nadruk legde Kennedy op de noodzaak van verdere hulp aan de ont wikkelingslanden, r„et inbegrip van La- tijns-Amerika. Die nadruk was wel nodig, want de hulp aan het buitenland is wei nig populair bij het Congres. De presi dent bracht hulde aan het vredeskorps, dat een jaar geleden nog geen 900 men sen aan het werk had, doch over een 'jaar 9000 in actie zal hebben. Met voorzichtigheid sprak Kennedy over het dispuut tussen de Sovjet-Unie en China erop wijzend dat een gespannen toestand nog geen breuk is en dat het geschil niet gaat over de doeleinden, doch slechts .over de methode. De president voorziet geen opzienbaren- MOSKOU (AP) De Prawda schrijft dat in Wit-Rusland de kerk het wint van het atheïsme. In sommige gemeenten trek ken rooms-katholieke en baptisten-kerken niet alleen oudere mensen, maar ook de jeugd, zegt het blad, dat partijleden en leiders van de Komsomol (jeugdorganisa tie) onder handen neemt, omdat zij er niet in zijn geslaagd, gelovigen tot het atheïs me te bekeren en de „wetenschappelijke atheïstische propaganda" hebben verwaar loosd. Als voorbeeld noemt de Prawda het werk van een katholieke priester in Odelsk, die jonge mensen aantrekt door sportwedstrij den te organiseren. „Hij doet wat de partij en de Komsomol-organisaties of de collec tieve boerderij moesten doen," schrijft het blad. In Brest heeft de baptistenkerk een band en een strijkorkest gevormd en daar voor schoolkinderen aangetrokken. De Prawda dringt er in haar artikel getiteld: „Waar zijn de militante atheïs ten?" op aan, dat de communisten op huis bezoek zullen gaan om voor het atheïsme te pleiten. „Deze propaganda eist een spe ciale bekwaamheid," zegt de Pravda. „De waarheid van de materialistische levens beschouwing en de schadelijkheid en on gegrondheid» van godsdienstige vooroorde len, moet de gelovigen zonder hun gods dienstige gevoelens,te kwetsen emotioneel en overtuigend worden bijgebracht." de veranderingen in de methoden en doel einden der communisten, maar indien al le ontwikkelingen tezamen de Sovjet-Unie ertoe zouden overreden de weg van de vre de op te gaan, dan, zo verzekerde Ken nedy, zouden alle vrije landen hetzelfde doen. Niet echter na deze verzekering ap plaudisseerde het Congres, doch na de zin die erop volgde en waarin de presi dent verklaarde dat de vrije volken voor lopig geen andere keus hebben dan de wa pens gereed te houden. De defensiebegro ting zal ook dit jaar weer stijgen (men schat tot ongeveer 50 miljard). Voor kern wapens alleen zal Amerika 15 miljard uit geven. Kennedy noemde de staking van kern proeven bij de voorlezing van een soort verlanglijst voor een betere werld, doch het is enigszins merkwaardig dat hij geen melding maakte van het geheime overleg tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over dit onderwerp en andere pro blemen fé New York. Aan de UNO werd lof toegezwaaid voor de regeling van het dispuut over Nieuw- Guinea, voor het streven naar eenwording van Kongo en voor het feit, dat de UNO een nuttig forum is geweest tijdens de cri sis rond Cuba. Kennedy houdt van zeilen. Het slot van zijn rede getuigde daarvan. „Wij sturen ons schip met hoop, vrees achter ons la tend", zoals Jefferson reeds zei. De pre sident dankte God die hem door een ge vaarlijke engte geleid had en riep zijn ver dere bijstand in bij het besturen van het goede schip „de Unie". De Russische ambassadeur Anatoly Dobrynin bevond zich onder het gehoor van Kennedy. TEL AVIV (AFP) De Israëlische mi nister van Binnenlandse Zaken, Mosje Sja- piro, is volgens de Israëlische pers be zig met de voorbereiding van een wets ontwerp, waarbij aan iedere Israëlische staatsburger van niet-joods geloof het ver lenen van de Joodse nationaliteit zal wor den geweigerd. Op de paspoorten en persoonsbewijzen zal dan een onderscheid worden gemaakt tussen godsdienst, natio naliteit en staatsburgerschap. Als de wet van kracht wordt, kan men dus de situatie krijgen dat een Israëlische staatsburger die niet van het Joodse ge loof is, niet de Joodie nationaliteit heeft. Met deze wet wordt dan een herhaling voorkomen van gevallen als die van broe der Daniel die, hoewel overgegaan tot het katholicisme, niettemin het opperste ge rechtshof in Israël heeft verzocht hem bij arrest als Jood aan te merken, welk ver zoek is afgewezen. Premier Kroesjtsjev is gisteren in een sneeuwstorm in Oost-Berlijn aangekomen ter bijwoning van het congres van de Oost- duitse communistische partij. Kroesjtsjev, die breed lachte, nam zijn bontmuts af en omhelsde Ulbricht tweemaal. De omhel zing was zo hevig dat de bontmuts van Ulbricht omhoog schoof en bijna van zijn hoofd viel. Terwijl hij langs de aangetre den eenheden van het Oostduitse Volks leger liep, begon de menigte in spreekkoor te roepen: „Vrede en vriendschap". Daar na werd er rytmisch gejuicht. Deze op name van beide partijleiders werd gemaakt tijdens liet zingen. Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN Premier Kroesjtsjev heeft gisteravond in een even felle als onge vaarlijke improvisatie de toon aangegeven voor het Oostduitse partijcongres, dat van ochtend in de Werner Seelenbinderhalle in Oost-Berlijn is begonnen. Kroesjtsjev sprak na zijn aankomst op het station in Oost-Berlijn een begroetingsrede uit, waarin hij al snel van de tekst afweek. Hij herhaalde weer eens dat de commu nisten het kapitalisme zullen begraven, maar voegde er terstond aan toe, dat zij daarvoor nooit een oorlog zullen voeren. Hij repte met geen enkel woord over het afsluiten van een afzonderlijk vredever drag met Oost-Duitsland. De Oostduitse partijbaas, Walter Ul bricht, had het in zijn welkomstwoord trouwens niet verder gebracht dan een va ge verwijzing naar de oorlogsrestanten, die nog niet uit Berlijn verdwenen zijn. Kroesjtsjev, wiens rede in het teken van de Duits-Russische verzoening stond, stel de eerst Ulbricht over diens privé-toe- komst gerust. Hij zei: „Er wordt in de wereld veel gekletst over onze relaties met de Deutsche Demokratische Republik en Walter Ulbricht. Maar de meubelmaker Ulbricht en de draaier Kroesjtsjev hebben een gemeenschappelijke weg te gaan." Kroesjtsjev stelde dat voor communisten niet het nationalisme, maar de klasse- strijd de beslissende factor is. „Wij, Rus sen en Duitsers, hebben tegen elkaar ge vochten, maar nu hebben we een gemeen schappelijke vijand: de uitbuiters." Hij zei, dat als Russen en Duitsers samen optrek ken de zege zeker is. De Duitse communisten, die de stations hal met Duits gejuich vulden, wekten in Kroesjtsjev de oude agitatorstoon tot le ven. Hij zei dat het Westen op Adenauer wedt, hetgeen fysiek en moreel onver standig is. „Eerst sterft dat wat oud is. Wij, mensen die reëel denken, weten dat het kapitalisme oud en het socialisme jong is. Wij vechten voor de ziel van het Duitse volk, de Amerikaanse impe rialisten willen het bloed van het Duitse volk in een nieuwe oorlog vergieten. Deze woorden zullen degenen die aan het ver leden vasthouden niet bevallen. Maar ik zeg hun: ga ons uit de weg. Met de macht van onze ontelbare rijen en het lied van het communisme op de lippen, marcheren wij voort. De tijd van het Westen is voorbij. Het Westen wacht tot de D.D.R. verdwijnt. Welnu, heren van de westelijke pers, noteer dit goed: Wij wachten tot u van de aardbodem ver dwijnt. Toen wij in de revolutie tegen de Witgardisten vochten, was ons verschil van mening met hen niet zo groot: wij wilden allebei elkaar eenvoudig begraven. Nu zullen wij het kapitalisme begraven en ik zal daarbij met genoegen voorop- schrijden. Maar die begrafenis moet in ieder land door de arbeidersklasse zelf voltrokken worden. Wij kunnen alleen ap plaudisseren en we zullen er nooit een oorlog voor voeren". Mocht Kroesjtsjevs rede wat vreesaan jagend klinken, naar de inhoud gezien was zij het niet. Kroesjtsjev is de laatste tijd door het Westen om zijn matigheid ge- LOMÉ (AP) Het Westen kan naar alle waarschijnlijkheid een veel minder vriendschappelijk regime verwachten, als opvolgster van de regering van de ver moorde president Olympio van Togo. De eerste aanduidingen uit dit West- afrikaanse land doen vermoeden, dat de mannen die Olympio hebben vermoord, en zijn lichaam buiten het hek van de Amerikaanse ambassade achterlieten, een strijdlustige, nationalistische en min der aan het Westen gebonden regering wensen. Bij het vernemen van de dood van Olympio gaf het Witte Huis een verkla ring uit, waarin stond dat „de regering van de V.S. diep getroffen werd" door het nieuws van de moord. In een persoonlijke verklaring zei Kennedy, dat de vermoor de Afrikaanse leider de vrede en vooruit gang in Afrika heeft helpen bevorderen. Volgens de Amerikaanse president heeft Olympio de samenwerking tussen de Engels- en Fransprekende landen op het Afrikaanse continent aangemoedigd. „Hej wijze oordeel van deze leider van Togo en zijn staatsmanschap zullen gemist wor den door alle landen die humanitaire op vattingen koesteren". De moeilijkheden in Togo houden ver band met de hardnekkige handhaving van het stammenverband, de invloed van de Ghanese president Nkroemah, en vooral het ongeduld van de jongeren. In Afrika bekleden jonge mensen, omdat zij gewoon lijk beter geschoold zijn dan de oude ren, meer belangrijke posten dan jonge ren elders in de wereld. Niettemin zijn de meeste sleutelposities nog steeds in handen van een oudere generatie. Dit wekt bij de jongeren teleurstelling en woede op. Zij hebben de macht bijna in handen, en toch ontglipt deze hen tel kens. In heel Afrika ontwikkelt zich een klasse „angry young men" (ontevreden jongeren). Tijdens zijn bewind is Olympio gestuit op grote tegenstand van Juvento, een or ganisatie ontsproten uit de jeugdafdeling van zijn eigen partij. De machtige Juven to verweet Olympio de slechte betrekkin gen met Ghana. Vrienden van Olympio zullen Nkroemah grotendeels verantwoordelijk stellen voor de dood van Olympio. Het Pan-Afrikaanse streven van Nkroemah oefent een grote loofd en door de Chinezen gehoond. Hij wilde nu, door een agressieve toon de in druk wegnemen dat hij bezig is voor het Westen door de knieën te gaan. Dat bleek het duidelijkst uit zijn verwijzing naar de Berlijnse muur. Hij zei dat er, sinds hij Berlijn drie jaar geleden bezocht, veel ten goedé is veranderd. Wat dan? Het feit dat er „geen onzuivere elementen in Oost- Berlijn meer binnen kunnen". Is dat geen succes? vroeg Kroesjtsjev. Men is geniegd met hem van mening te verschillen. In de afgelopen drie jaar is Kroesjtsjevs offensieve Berlijn-politiek (de dreiging met een afzonderlijk vredesver drag en de eis tot demilitarisering Van West-Berlijn) veranderd in een defensief beleid: de verdediging van de muur en het verzoek de westelijke garnizoenen ondej- de UNO-vlag te brengen. Overigens waren Kroesjtsjevs'woorden maar een prelude op wat er morgen te komen staat. Vandaag zou Ulbricht een ongetwijfeld ontzag wekkend vervelende openingsrede hou den; woensdag komen Kroesjtsjev en Go- moelka aan het woord en pas dan wordt het ernst. ELISABETHSTAD Volgens diploma tieke kringen in Katanga en Noord-Rhode- sië probeert een „vredesmissie", die presi dent Tsjombe in zijn wijkplaats in Katan ga is gaan opzoeken, van hem gedaan te krijgen, dat hij Kolwezi zonder verzet overgeeft aan de Verenigde Naties. De missie staat onder leiding van André Roey, directeur van de Nationale Bank van Ka- tanga, en Jacques Houard, de Belgische consul-generaal in Salisbury (Zuid-Rhode- sië). NDOLA (Noord-Rhodesië) Een trein met 500 ton rijst, suiker en andere drin gend nodige goederen is maandag uit Ndo la naar Elisabethstad vertrokken. Het was de eerste trein in twee weken, die naar Katanga's hoofdstad reed. Men hoopt dat het normale spoorwegverkeer over énkele dagen hervat zal kunnen worden worden. De eerste honderd van de 330 Noorse militairen voor het UNO-leger irt Kongo zijn maandag per vliegtuig naar Kamina in Katanga vertrokken. LEOPOLDSTAD Zeven Belgische non nen, die zich op een missiepost in het on rustige Zuid-Kasaï bevonden, worden ver mist. Zoals bekend, zijn er kortgeleden in Zuid-Kasai gevechten uitgebroken tus sen verschillende stammen. Dit is Nicolas Groenitzky, een zwager van de vermoorde president Olympio van Togo, die uit zijn ballingschap in Dahomey is teruggekeerd om een nieuwe regering te vormen. Een revo lutionair comité van acht militairen heeft voorlopig de macht in handen genomen. Zij willen een nieuwe grond wet opstellen en vrije verkiezingen houden. aantrekkingskracht uit op de radicale jon geren, die tegenstanders zijn van de pro- westerse regeringen in de andere Afri kaanse naties in de omgeving van Ghana. Ofschoon de jonge intellectuelen binnen de grenzen van Ghana Nkroemah niet mogen, zien de jonge intellectuelen bui ten Ghana in hem hun leider. De verhouding tussen Ghana en Togo wordt nog verslechterd door het feit dat de grens dwars door het gebied van de Ewe-stam loopt. Nkroemah wil dat de le den van deze stam in Togo zich bij Ghana aansluiten en dit standpunt wordt door Juvento gesteund. (Van onze correspondent) BONN Nog altijd hangen de kabels van de kabelbaan Eibsee-Zugspitze in de buurt van Garmisch-Partenkirchen doel loos in de lucht. Ondanks de feestelijke opening van de baan op 1 december, met wijding van bisschop Neuhaeusler uit München, kan het publiek er nog geen gebruik van maken. Dit komt door een dubbele pech: Bij de ópeningstocht bleven de promi nente gasten in de kabine aan de kabel lange tijd hangen, doordat een camera man in de regelkamer met een plof v§in de tafel op de grond sprong, waardoor het instrumentarium in de war werd ge bracht. Later tilde de storm een van de kabels uit zijn rail, waardoor verbouwin gen nodig werden die nog steeds aan de gang zijn en die de eerste weken nog wel zullen voortduren. Als de kabelbaan eindelijk loopt zal dat een grote verbetering zijn voor de toe risten die boven op Duitslands hoogste berg, de' Zugspitze, willen komen. In tien minuten kan de baan de reizigers over een afstand van 4453 meter en een hoogte verschil van 1959 meter, naar vlakbij de top brengen, vanwaar roltrappen dan weer leiden naar de zonneterassen, die plaats bieden aan 1000 mensen. Zolang de superbaan, waarover al veel ophef is gemaakt, nog kampt met jeugd verschijnselen, zijn de toeristen echter aangewezen op de in 1930 geopende tand radbaan, die er weliswaar 40 minuten over doet, maar die tenminste stipt werkt. SPD-bijval voor toepassing van de rigide Hallstein-doctrine (Van onze correspondent) BONN Omdat Cuba diplomatieke be trekkingen heeft aangeknoopt met Oost- Duitsland, heeft de Bondsrepubliek haar diplomatieke en consulaire relaties met de staat van Fidel Castro verbroken. Dit is geheel in overeenstemming met de zo genaamde Hallstein-doctrine, volgens wel ke Bonn geen diplomatieke relaties on- onderhoudt met staten die het Oostduitse regime hebben erkend. De enige uitzondering daarop vormen de relaties tussen Bonn en Moskou, maar op dat punt hebben de Westduitsers steeds het standpunt ingenomen, dat de Sovjet- Unie, als één van de grote vier, een uit zonderingspositie inneemt door haar ver antwoordelijkheid voor Duitsland. Het besluit tot verbreking van de di plomatieke betrekkingen met Cuba werd in Bonn met algemene instemming geno men. Ook de socialistische oppositie bleek van mening te zijn, dat geen andere weg open stond. Frankrijk zal voortaan de Westduitse belangen op Cuba behartigen. In de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn heeft de commandant, luite nant-kolonel J. A. van Reijn, Nieuw- Guineakruisen uitgereikt aan mariniers die in Nleuw-Guinea hebben gediend. Foto: Commandant Van Reijn reikt het kruis uit aan luitenant-kolonel T. Jonkman (links).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7