Russische filmversie an „Oorlog en vrede" DE PROGRAMMA'S Mooi en... ...niet mooi meer... Filmer Ingmar Bergman directeur van de Kon. Schouwburg te Stockholm Paula Nieuwenhuis exposeert tekeningen „In 't Goede Uur'' nabeschouwingen Sterke filmavond over rassendiscriminatie Zaterdag geen optreden voor AVRO-t.v. van Johnny Holshuysen De radio geeft woensdag DINSDAG 15 JANUARI 1963 Aquarel van Paul Klee uit Phillips Gallery gestolen Nederlandse onder scheiding voor Amerikaanse journalist Forum in Rotterdam over de taalstrijd in België T elevisieprogramma Bob Buys Concert in Halfweg door Het Nederlands Kamerkoor n r11'I'll I n nvi) i mnnw De Zweedse filmtovenaar Ingmar Berg man zal worden benoemd als de nieuwe directeur van de Koninklijke Schouwburg in Stockholm. Hij zal per 1 juli a.s. in functie komen. De benoeming zal officieel worden be kendgemaakt op de kabinetszitting van a.s. vrijdag. Bergman zal de huidige directeur, dr. Karl Ragnar Gierow opvolgen. De Zweedse filmberoemdheid, die op 14 juli 1918 werd geboren, heeft voor zijn werk verschillende filmprijzen gekregen. Tweemaal ontving hij een Oscar, n.l. voor „De maagdenbron" en voor „Als in een donkere spiegel". „De taak van een schouwburgdirecteur is te vergelijken met een jacket. Men groeit er langzaam in en legt vervolgens de naden uit," zei hij tijdens een perscon ferentie. „Ik heb lang geaarzeld het aanbod om directeur te worden te aanvaarden", zei Bergman. „Ik heb een week nodig ge had om een beslissing te nemen." Bergman zei te hopen, dat zijn taak als directeur van de Koninklijke Schouwburg hem niet zal beletten films te maken. „Ik hoop elke drie jaar althans enkele films te kunnen maken," zei hij. Zijn contract met de Koninklijke Schouwburg heeft een looptijd van drie jaar. Hij vindt zijn nieuwe werkkring buitengewoon opwindend. „Het theater is door mijn voorganger briljant geleid. Ik veronderstel dat u van mij een verklaring over mijn plannen verwacht. Ik heb geen enkele verklaring af te leggen. Ik ben voornemens mijn best te doen en rustig af te wachten wat er gebeurt." Eindelijk bood de N.T.S. ons gister avond weer eens een belangrijk program ma, dat ons niet alleen 21/® uur geboeid deed kijken en luisteren, maar ook een be ter inzicht gaf in het voor Amerika zo be schamende neger-vraagstuk. In zijn in 1949 gereed gekomen film „Pinky" (die ons frappeerde door zijn prachtige fotografie) behandelde de be roemde regisseur Elia Kazan op objectie ve en genuanceerde wijze de ontstellende moeilijkheden, die een „blanke" negerver pleegster na haar terugkeer in haar ge boorteplaats ergens in het Zuiden van de Verenigde Staten, moest overwinnen Zwart was niet altijd wit en wit was niet altijd zwart in dit filmverhaal. Maar juist daardoor werd het een felle aanklacht te gen de rassendiscriminatie. De gedachte, dat het einde van „Pinky wat georceerd was (vergeten wij de zoetige slot-scènes) werd weggevaagd door de harde, met groot vakmanschap gemaakte C.B.S.-filmreportages over de wijze, waarop men in de staat Mississpi het vijftiende artikel van de grondwet saboteert; het artikel, dat elke Ameri kaange staatsburger, ongeacht zijn ras of huidskleur kiesrecht toekent. De offers die vooral jonge, ontwikkelde negers zich in dit recente filmverslag getroosten, om toch hun kiesrecht te verkrijgen; de ge varen, van broodroof tot moord, die zij daarbij lopen; dat alles maakte het voor ons geloofwaardig dat Pinky het heroïke besluit nam, niet mee te gaan met haar verloofde, maar te blijven en te werken voor de verheffing en bevrijding van haar medeslachtoffers, de Amerikaanse negers. Overigens werd door dit onthullende te- levisieverslag gelukkig ook weer duide lijk, dat de regering Kennedy achter de negers staat. Damshuizer Als gevolg van het conflict met de Ne derlandse Toonkunstenaars Bond komt in de AVRO-uitzending van zaterdag a.s. het aan Gelderland gewijde programma in de serie „Sterren en Streken" te vervallen. Zoals bekend, was voor deze provincie serie het orkest van Johnny Holshuysen geëngageerd. Wèl zal deze avond de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, die ook in dit streekprogramma zou optreden, op het scherm komen tijdens een uitzending van uit de Nijmeegse stadsschouwburg. Aan dit concert wordt een aflevering toegevoegd van het literaire spel „Hou je aan je woord", dat in hetzelfde theater zal opgenomen worden. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. De Russen zijn bezig de epische roman van Tolstoi „Oorlog en vrede" opnieuw te verfilmen en zij doen dat op zulk een superkolossale schaal, dat de film de ver gelijking zal kunnen doorstaan met alles wat ooit aan spektakelstukken uit Holly wood is voortgekomen. De film wordt zó lang vijf of zes uur dat hij zal worden vertoond in drie ge deelten, die op verschillende dagen zullen worden gedraaid. Er zullen ongeveer 25.000 figuranten worden gebruikt, waaronder Russische mi litairen, die deel zullen nemen aan de ver filming van gevechten tussen de Russen en het leger van Napoleon in 1812. De kledingfabrieken in Moskou leveren 10.000 costuums voor de film. De gevechts scènes zullen worden opgenomen in de Transkarpatische bergen in het Westen van de Oekraïne. Daar zullen volgens de Russische producenten van de film op zeer grote schaal de veldslagen van Austerlitz en Schöngraben worden opgenomen. Er is een speciale commissie van advies van militaire geschiedkundigen ingesteld om advies te geven over de gevechtsscènes. Voorzitter van deze commissie is een Sov jet-generaal, die wordt geassisteerd door een generaal-majoor. Met de opnamen voor de eerste scènes is in de. herst van 1962 begonnen. Het is de bedoeling, de film dit jaar te vertonen. Voor de scènes, die het oude Moskou in beeld brengen, hebben de regisseurs het Kremlin, het Rode Plein en het Novo-De- vitsjiklooster gekozen. De oude Russische stad Soezdal, die de laatste anderhalve eeuw grotendeels onaangetast is gebleven door de moderne architectuur, zal ook voor achtergrondopnamen worden ge bruikt. De vrouwelijke hoofdrol, Natajsa, zal worden gespeeld door de 20-jarige bal lerina van het Kirov-ballet te Leningrad, vermijdelijke, nog eenmaal zijn ge liefde Sophia Frank wil ontmoeten. Hij ontsnapt uit de gevangenis en slaagt erin zijn meisje te bereiken. De foto toont een scène uit deze opera met v.l.n.r. Sophia Frank als Jennie Parsons, Anton Eldering als dominee en Wim Koopman als Brack Weaver. Loedmilla Savelyeva, die, ofschoon een nieuwelinge in de Russische filmindustrie, reeds wordt begroet als een ontdekking. Overeenkomstig de grootse proporties van de film. zal zij 24 verschillende costuums dragen. Haar tegenspeler in de rol van Pierre is Sergei Bondartsjoek, een welbe kend Russisch acteur-regisseur en drager van de titel „Volkskunstenaar van de Sov jet-Unie". Bondartsjoek zal in deze film niet alleen als acteur, maar ook als re gisseur optreden. Sprekende over een der vroegere film versies van Tolstoi's roman zeide Bond artsjoek, dat de door King Vidor geregis seerde Amerikaans-Italiaanse produktie technisch op hoog peil stond, maar hij voegde hieraan toe: „De Amerikanen zijn niet in staat geweest de volle grandeur tot haar recht te doen komen. De lotgevallen van de helden en de strijd van de Russen tegen het leger van Napoleon zijn getoond niet als gezien door de ogen van Tolstoi, maar door de ogen van buitenlandse film producers. Wij kunnen zo'n film niet gebrui ken. Wij zullen onze eigen film maken." Een aquarel van de Zwitserse schilder Paul Klee is uit de Phillips Gallëry in Washington gestolen. Het is de derde dief stal uit het museum in tien jaar tijds. De waarde van de aquarel wordt geschat op 18.000 dollar. Een lid van de redactie van het blad „Fortune" is gisteren onderscheiding met de Willem de Zwijger medaille voor jour nalistiek. Charles J. Murphy, 58 jaar. die uit Washington en Overzeese landen schrijft over politieke, economische en militaire zaken, heeft deze onderscheiding gekregen voor zijn artikel in „Fortune" over „De prins als zakenman", een studie van de rol van Prins Bernhard als promotor van zijn land. De onderscheiding een gouden medail le met de beeltenis van Wiilemd de Zwij ger en 1000 dollar wordt gegeven door Nederland als herdenkingshulde aan de 13 Amerikaanse journalisten die in 1949 in In dia bij een vliegtuigramp nabij Bombay om het leven kwamen. Murphy nam de medaille in ontvangst van Albert Balink, voorzitter van de Wil lem de Zwijgercommissie en president van het blad „Knickerbocker". Nederland was op de plechtigheid vertegenwoordigd door B. Slingenberg, de Nederlandse consul-ge neraal in New York. Prins Bernhard en minister Luns hebben Murphy beiden te legrafisch gelukgewenst. Murphy's vrouw is Jane Brevoort Wal den, een afstammelinge van de eerste Ne derlandse kolonisten in New York. „De taalstrijd in België in 1963" is het onderwerp van een forum-discussie die het bestuur van dé Nederlands-Belgische Ver eniging te Rotterdam op vrijdagavond 18 januari gaat houden in het museum Boy mans-Van Beuningen. Het forum bestaat uit drie Belgen: De heer L. Claes, secre taris-generaal van de Economische Raad voor Vlaanderen (Vlaams standpunt), de heer M. Belogne, lid van de beheerraad van „La Wallonië libre" (Waals stand punt) en de heer P. Herremans, voorzit ter van de beheerraad van „Centre de Re cherches et d'Information Socio-politiques" (Brussels standpunt). Het forum staat on der leiding van mr. J. L. Heldring, ad junct-hoofdredacteur van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant. Op deze avond, die is bedoèld als een voorlichtingsavond voor de leden van de Nederlands-Belgische Vereniging, en voor belangstellenden, zal na de forumdiscussie gelegenheid bestaan vragen te stellen, die door het forum beantwoord zullen worden. „WERKGEVERS—WERKNEMERS" VOOR DE KRO-TV Het KRO-televisieprogramma van dins dag 22 januari wordt cm half acht geopend met de derde van een serie documentaire programma's uit de wereld van werkge ver en werknemer. Na uitzendingen over de middenstand (oktober 1962) en de werk geversorganisatie „Adelbert" (november 1962) zullen producer Willem Dirks en re gisseur Piet Franse ditmaal enkele aspec ten van de verhouding werkgeverwerk nemer behandelen. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje.9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht - Achter de schermen, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Samen verschillen: amusements-programma. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.30-12.33 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel en zangsolist. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en -dan sen. 15.00 Reportage van het congres van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Amster damse Politiekapel. 17.30 Tentoonstellings agenda. 17.35 Licht instrumentaal trio. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en ne men. Tips voor weggebruikers. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 20.40 Kaf en koren: wekelijkse notities. 20.50 Het puik van zoete kelen: opera-aria's met commentaar. 21.35 Onbewoond...., interview met Fred Kaps en grammofoon muziek. 22.05 Moderne kamermuziek. 22,30 Nieuws. 22.40 Jazzmuziek. 23.15 Weerklank muziek-revue. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Klassieke grammo foonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Volks liederen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lich te grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Samenzang: geestelijke liede ren. 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoor spel (2). 11.40 Lichte grammofoonmu ziek. 12.10 Latijns-Amerikaans orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Koorzang. 12.53 grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwartet. 13.35 Moder ne orkestmuziek (gr.). 14.50 Wie luistert mee?, lessen in het muziekbeluisteren. 15.20 Moderne muziek voor clavecimbel en slagwerk. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor dc jeugd. 17.15 Jazzper- spektief. 17.40 Beursberichteijl. 17.45 Licht instrumentaal kwartet. 18.05 Lichte gram mofoonmuziek. 18.15 Mannenzangvereni- ging: klassieke muziek. 18.30 Het spek- trum, lezingen. 18.45 Lichte grammofoon muziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Mededelingen of grammofoonmuziek. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal trio. 20.10 Om roeporkest en solisten: klassieke muziek. 21.20 De eeuwige jeugd van Heidelberg, radio-documentaire. 21.50 Klassieke gram mofoonmuziek. 22.00 Kanttekeningen. 22.10 Geestelijke liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammo foonmuziek. 23.30 Nachtmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Latijns-Amerikaanse muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Kinderkoren. 15.30 Sym fonische muziek. 16.00 Nieuws. 16.09 En gelse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuziek. 17.40 Moder ne muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Orkest muziek. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Radiokro niek. 19.00 Nieuws. 19.40 Latijns-Ameri kaanse muziek. 20.00 Missie-klankbeeld. 20.15 Orkestconcert: klassieke en moder ne muziek. 20.45 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Volkszang en -dansen. 22.35 De ze ven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.15 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG VARA: 19.30 Spiegel der unsten. NTS 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Voor het laatst.liedjes programma. 21.05 Uit, een spiegel der lich te kunsten. 21.35 John J. Diggs, TV-film. NTS: 22.25-22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 1'. .35-17.45 De Verrekijker, jeugdjournaal. NCRV19.30 Alles draait om moeder, TV-feuileton. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Zoek de zin op, intelligentiespel voor de huiskamer. 21.00 Impressie v. Zuid-Ameri ka. 21.40 Ginds in het dal. opera. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Tournaal. Mooi is de sneeuw als zij in miljoenen broze vlinders omlaag aarzelt uit het frauw van de onuitputtelijke winter- emel boven de aloude Sint Bavo. Met fijne penseelstreken zijn de contouren getekend in de blanke vacht, die over de daken van Haarlems binnenstad is uit gespreid. Het glijden en zeulen in de straten daar beneden, waar de auto's en fietsers door de brij van ijzel en pekel soppen, is ver weg. Zonder geluid dwar relen de vlokken, als zij niet ergens houvast kunnen vinden, de modder te gemoet. Maar daarboven duurt de be tovering voort. Slechts voor weinig Haarlemmers is de Grote Kerk, zoals zij zich uit deze gezichtshoek in haar winterse opmaak presenteert, een ver trouwd beeld. Niet mooi meer is diezelfde sneeuw voor hen, die in hun dagelijkse arbeid met haar te maken krijgen. Zij zien haar slechts als een euvel dat zo snel mo gelijk van de straat moet verdwijnen. Zwoegend door de felle sneeuwjacht kunnen zij weinig schoonheid vinden in de kleffe massa die hun treiterend in het gezicht slaat. Tere schoonheid en hatde plicht als eikaars tegenpolen heeft de fotograaf in zijn lens gevangen. In beide beelden heeft de sneeuw haar stempel gedrukt. Mooi of niet mooi. Het is maar hoe men het bekijkt. Woensdagavond, biedt de NCRV-tv de kijkers de gelegenheid voor de eerste keer kennis te nemen van Kurt Weill's korte opera „Down in the Valley". Het libretto verhaalt de geschiedenis van een ter dood veroordeelde jonge man, gespeeld door door Wim Koopman, die, alvorens izch te schikken in het on- „In 't Goede Uur" is deze maand werk te zien van Paula Nieuwenhuis-Thies. Zij toont grotendeels tekeningen, verder en kele aquarellen. Wij kunnen haar werk expressionistisch noemen. Expressionisme is een ruimer begrip dan zovele andere richtingen, waarbij uitgegaan wordt van een bepaald vormgeven. Er kan wel spra ke zijn van een op hevige uitdrukkings kracht doelende vormgeving bij het ex pressionisme. Men denke aan de puntige vormen van bijvoorbeeld de Duitse ex pressionist Kirchner. „Formele bekom mernis" behoeft de expressionist niet vreemd te zijn. In het algemeen is de expressionist uit op hevige gevoelsexpres sie, die ook direct zichtbaar moet zijn. Dat kan ook met minder formele bekom mernis. Voorbeelden daarvan zijn onder wekkend schilderij ten grondslag kan lig gen. Dat Kokoschka een gezocht leraar is kan begrepen worden door het door hem geboden uitzicht. Paula Nieuwenhuis-Thies heeft Kokosch- ka's akademie te Salzburg bezocht. Dat vernam ik na het bezichtigen van haar tentoonstelling. Tijdens het bezichtigen is het vermoeden van dit feit niet in me opgekomen. Dat bewijst dat Paula Nieu wenhuis genoeg eigens te zeggen heeft. En dit expressionisme van figuren als Kokoschka en Soutine blijkt de zekerhe den van een traditie te hebben. Wie een en ander gezien heeft aanvaardt het werk van Paula Nieuwenhuis zonder moeite, proeft het op kwaliteit gelijk men naar richting realistisch werk beoordeelt. De bevestiging van een expressionisme, waar in het in direct contact met de natuur ontstane werk van Paula Nieuwenhuis te passen valt, maakte dat expressionistisch genoemde schilders als een Fiedler zich ook wel realist noemden. En zo mag het woord realisme ook wel gebruikt worden voor Paula Nieuwenhuis' portretten, fi guurstudies en landschappen en stadsge zichten. Even anders ligt dit echter met een aantal composities, die mij uit het hoofd getekend voorkomen. In dit werk wordt opdringerder gedoeld op iets, is sprake van enige dwangmatigheid. Daar behoeft niets tegen te zijn, al komt dat werk mij minder bevrijdend voor. Zelfs tendenz-kunst heeft bewezen rechten te hebben. Paula Nieuwenhuis leek mij in dit werk meer op zoek naar haar indivi duele bedoelingen, waarmee haar werk zich onderscheiden kan van hetgeen door anderen al gemaakt werd. Mogen mij dan haar meer realistisch-expressionistische tekeningen meer aanspreken, het andere waardeer ik in ieder geval als pogen tot bewustwording en verdere ontwikkeling. Tekening van Paula Nieuwenhuis-Thies. meer de bekende schilders Soutine en Ko koschka. Naar mijn overtuiging zijn zij de zuiverste expressionisten. Zij bieden het ruimte uitzicht aan die'jonge kunste naars, wie het door karakter moeilijk valt zich te richten op een' meer rationele ver werking van hun ontroeringen. Waarmee niet gezegd wil zijn dat deze expressionis ten beoogden te werken met uitschakeling van de rede. Het is een kwestie van ac centen op het vele, dat aan een indruk- Het Nederlands Kamerkoor zal op woensdag 16 januari een uitvoering geven in de Gereformeerde Kerk te Half weg. Het programma vermeldt wer ken van Jacobus Obrecht, Orlando di Las so, Max Reger, Mozart, Diepenbrock, Jo- han Wagenaar, Alexander Voormolen, Fe lix de Nobel e.a.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8