Muiterij op het Vrouwenschip RELIGIEUZE „ZUIVERING" MET LEUGENDETECTORS VERBODEN Het potlood heeft nog lang met afgedaan TANTE PATENT PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER door Henrick Binder Produktie ongekend bereikt record Duikboot voor Zwitserland v» Ons vervolgverhaal WITTE KRUIS DINSDAG 15 JANUARI 1963 9 Politie in actie tegen de „sciëntologie Electrische loutering WITTE KRUIS Canada kan de „Zonen der Vrijheid niet kwijt Onmenselijke experimenten' aan Ierse universiteit "A/- B 31) Gill legde ogenblikkelijk zijn veder neer en keek haar aan. Eigenlijk keek hij meer dwars door haar heen, alsof ze zijn blik in de weg stond, want hij staarde als in een verte. „Dat is Sharow," mompelde hij voor zich heen; hij stond op en liep langs Lil naar buiten. „Is me dat een type!" dacht Lil, en ze liep hem na, want ze dacht dat hij er de luitenant van in kennis ging stellen. Maar hij stak recht het dek over en ging naar beneden, zonder haast, maar toch als iemand, die geen seconde te verliezen heeft. Lil zag. dat hij met diezelfde kalme, maar zekere stap naar de meisjes toe ging. Maud scheen al in uiterste nood te zijn, want de groep die om die vrouw Sha row heen stond was al gevaarlijk dicht bij haar gekomen. „Op je plaats," zei'Gill, zonder zijn stem erg te verheffen. In een ogenblik stoven alle meisjes uit elkaar. Allen trachtten zo snel mo gelijk hun plaatsen bij de tafels te bereiken. Alleen de dertig meisjes, die om mrs. Sharow heen stonden keken de klerk vijandig aan. Sharow lachte hem brutaal in zijn gezicht uit. Dat gaf de anderen moed, en ze begonnen ook te lachen. Lil had nu alleen maar ogen voor de klerk die strak naar de wederspan- nige groep keek. „De vijfde afdeling", zei hij lang-, zaam. „En twee nieuwe gezichten er bij." Edith Sharow en haar vriendin Sa rah wisselden snelle blikken. Ze lach ten ook niet meer zo honend, maar schenen elkaar te vragen, wat die man eigenlijk gezegd had. En volkomen verward staarden ze hem na, toen hij zich nadenkend om keerde en de lange weg door het ruim naar de deur terug schreed. Nu ontdekten ze tot hun verbazing, dat er een vreemde vrouw in het ruim stond. Die vreemde vrouw keek nu naar de. hoek, waar zich mrs. Barn- ley bevond, en liep naar haar toe. Toen gaf Maud een kreet. Het naai werk viel uit haar schoot, en ze liep snel op de vreemde vrouw toe. „Lil", riep ze. „Hoe kom jij hier? Ben jij het werkelijk?" „Ik ben het", zei Lil. De tranen lie pen haar over de wangen, maar ook Maud's ogen werden vochtig. Samen gingen ze verder naar de tafel in Maud's hoekje. „Echt iets voor Lil", zei Nell, nadat ze elkaar uitvoerig omhelsd hadden. „Ja", zei Lil, „ik moest toch eens kijken hoe het met jullie gaat op de „Lady Julian". „Ik had al zo'n vaag vermoeden", zei Nell. „Maud zag dat er alleen maar dingen van jou zaten in die der de koffer, en wij dachten: kijk, Lil heeft een verkeerde koffer meegeno men." Gill, die in de hut van de luitenant was teruggekeerd, ging weer aan de tafel zitten en schreef verder aan zijn lijst, alsof zijn tocht naar het ruim alleen maar een lastige onderbreking was geweest. Nicol stak zijn hoofd naar binnen. „Waar Zit je toch, Gill? Ik zoek je overal. Je moet bij de kapitein ko men." Zonder iets te zeggen nam Gill zijn lijst en volgde Nicol naar de kapi tein. 1 HOOFDSTUK XIX M „Ga zitten", zei de kapitein op een H toon alsof hij een verhoor wilde af- E nemen. G;ll nam plaats en legde de H meegebrachte lijst open voor zich. als- of hij iets wilde zeggen. Nunham en de dokter zaten tegenover hem aan de H kaartentafel. g „Gill", zei Aitken, „iij kent de meis- g jes en hun straflijsten toch heel goed g nietwaar? Ik heb erover gedacht of het niet beter zou zijn, de meisjes 3= anders in te delen. Hoeveel van hen zijn er straatdeernen of iets van dat H soort?" g Tweeëntachtig zijn daarvoor veroor- deeld", antwoordde Gill. g Als we dezen nu eens afzonderden g dan zal niet alleen hun bewaking ge- g makkelijker zijn, maar we onttrekken g dan ook de anderen aan hun invloed, g Dokter Holborn en ook luitenant Smas- g bury zijn namelijk van mening, dat E we aan het einde van .de reis waar- 99 schijnlijk meer kinderen dan mannen jjj aan boord hebben." Gill knikte: „Dat zal wel, jg." „Dat moeten we trachten te voorko- men", zei de kapitein. „Dat is niet te verhinderen", ant- woordde Gill. Atiken keek hem onderzoekend aan. „U schijnt een man van ervaring te zijn. Laat dus uw mening over die kwestie maar eens horen. Ik vind dat f er aan boord voor orde en tucht ge- zrogd moet worden." „Volgens mijn mening is het pro- bleem heel eenvoudig", verklaarde f Gill bedaard „Hebt u een idee?" vroeg Aitken. Gill schudde zijn hoofd. „Maar u wilde toch iets zeggen?" zei kapitein, aanmoedigend. „Ik wilde zeggen, dat we noch de mannen noch de meisjes iets in de i Weg moeten leggen als ze elkaar aardig vinden. Ik zou iets willen doen, dat ik veel belangrijker vind: ik zou s 't namelijk juist willen bevorderen". „Bent u gek geworden?" vroeg Ait- ken. Maar tot zijn verbazing zag hij, dat de dokter heel goedkeurend knik- te. „Als ik het verhinder", verklaarde j Gill „dan bevorder ik daarmee de on- j tucht. Maar als ik toesta, dat iedere matroos een vaste vriendschap met j een meisje onderhoudt, dan voorkom ik op die manier een enorme verwar- j ring." „Inderdaad," verklaarde de arts, „zo doet de koninklijke regering nu j eenmaal. H^t voorstel heeft maar één gebrek: we hebben maar vijfenveer- tig mannen aan boord en tweehonderd vijftig meisjes." „In elk geval heb ik de bemanning dan vast in de hand", zei Gill. „Want j het belangrijkste voor ons in deze kwestie is natuurlijk de bemanning." „De man heeft gelijk", zei de arts. j „Het is beter 'iets, dat nu eenmaal onvermijdelijk is, onder controle te houden, dan met gesleten ogen ieder een maar zijn gang te laten gaan." „Dat is inderdaad zo", zei Gill. ..We moeten dit vraagstuk van de grond af zien te regelen en de zaken recht in het gezicht zien. Het zou onmenselijk zijn. de vrouwen gedurende de hele reis Tn het ruim vast te houden, nog afgezien daarvan, dat het toch niet zou helpen. Want hoe strengere maatre gelen men neemt, des te prikkelender wordt het voor die jongens. Maar we moeten er dan wel bij de mannen op aandringen, dat ze zich als verstandi ge kerels gedragen en iet van het ene meisje naar het'iartdefe fladderen. Op die manier kunnen ze .dan ook tot verbetering van-deo vrgijwen bijdragen. Ik'" geloof, dat daarmee die kwestie wel opgelost zou zijn." „Ik moet toegeven, dat jullie opvat ting eveneens om praktische redenen, door alle beschaafde staten van Euro pa wordt gedeeld. Maar toch kan ik deze maatregel persoonlijk niet goed keuren", zei Aitken, „en ik geef dan ook geen verlof daartoe." Ze gingen weg en lieten de kapitein in zijn hut achter. Plotseling herinner de deze zich de vrouw van die mor gen. Hij bedacht opeens, dat ze wei eens een heel ervaren en energieke vrouw zou kunnen zijn, die over deze dingen nog beter bescheid wist dan mannen. Hij liet onmiddellijk Lil ko men. „Gaat u zitten", zei Aitken kortaf De kaoitein keek Lil onderzoekend aan. Ze beviel hem nu veel beter dan 's morgens. „U zou dus mrs. Barnley op haar reis naar Port Jackson willen bege leiden?" Lil knikte. „Zoudt u bereid zijn om, als ik u dit toesta, ook een taak op u te ne men?" „Zeker", antwoordde Lil. Aitken was geen diplomaat. Hij ging direct op zijn doel af. „Zoudt u dan het toezicht op het ruim op u willen nemen, orde en tucht bewaren bij de meisjes en ze voor al te drieste op dringerigheid van de bemanning be schermen?" (Wordt vervolgd) j= DE AMERIKAANSE regering is begon nen maatregelen te nemen tegen een over de gehele wereld verspreide sekte, die ge- buik zou maken van een soort leugenont dekker om haar gelovigen „te zuiveren van alle lichamelijke en geestelijke kwa len en „hun intelligentiequotiënt te ver beteren." De Amerikaanse politie heeft opdracht gekregen tot ^ret in beslag nemen van ap paraten, bekend als „de electrometer van Hubbard" of de „E-meter van Hubbard" wanneer deze gebruikt worden bij wat soms als „sciëntologie," soms als „sciën- tologische behandeling" wordt aangeduid. Ook pamfletten om de verkoop van het apparaat te stimuleren worden in beslag genomen. DE OPDRACHT is een uitvloeisel van een onderzoek, waarbij een inspecteur van de Amerikaanse keuringsdienst voor wa ren is opgetreden als student van de „aca demie voor sciëntologie." In de gerechtelijke opdracht aan de po litie worden behalve de „academie," ook het „voorlichtingscentrum" van Hubbard, alsmede een distributiecentrum genoemd, alle gevestigd in een gebouw in het cen trum van Washington. Als hoofd van de organisatie wordt ge noemd een zekere L. Ron Hubbard, een gewezen romanschrijver, die blijkens de in beslag genomen geschriften kantoren heeft in Washington, Los Angeles, Londen, Melbourne, Auckland, Johannesburg, Pa rijs en Berlijn. EEN ELEKTROMETER voert een lich te electrische stroom door het lichaam van een persoon van de ene hand naar de an dere en meet veranderingen in de weer stand van het lichaam tegen de stroom. Aan de „nog niet gezuiverden" zoals men de kandidaat-leden van de sekte noemt worden, terwijl zij met het appa ratuur zijn verbonden, vragen gesteld. Vol gens de pamfletten lu eft de „E-meter" het nooit mis: „Hij ziet alles, weet alles en deelt alles mede." Aan de „niet gezuiverde" worden vra gen gesteld, die betrekking hebben op eventuele misdrijven, o.a. of de kandidaat ooit nooit iets gestolen heeft, onder 'n val se naam heeft geleefd, zich heeft schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte, chan tage of bedrog heeft gepleegd, het land op illegale wijze is binnengekomen, voor enig gerecht heeft gelogen, handel heeft gedre ven in verdovende middelen, regeringsge heimen bekend gemaakt heeft, een moord heeft gepleegd, iemand heeft ontvoerd, iemands vertrouwen heeft geschonden of plannen heeft gesmeed om een familielid om te brengen. Volgens een der pamfletten bestaat er geen bekend middel „om iemand te zui veren zonder gebruik te maken van eei^ meter." Advertentie iüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiHiiiininiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermee! Be scherm u ertegen," béVrijd u %r- van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. CANADESE AMBTENAREN hebben moeten toegevendat hun pogingen, een nieuw vaderland te zoeken voor fana tieke leden van een religieuze sekte die in de Canadese provincie Columbia wo nen, geen resultaat hebben gehad. Vo rige maand had de provinciale regering van Brits Columbia een afgevaardigde naar Ottawa gestuurd om daar de bui tenlandse vertegenwoordigingen te pol sen, wie de leden van deze sekte, die zich de „doukhobors" noemen en een visum zou willen verschaffen. Alle lan den die de afgevaardigde op zijn lijst had staan, de Sovjet-Unie en een aan tal Latijns-Amerikaanse landen, zeiden „neen". ONGEVEER 7.000 doukhobors emi greerden in 2888 uit Rusland om geloofs vervolging te ontkomen. Een groep fa natieke afgescheidenen, die zich „zonen der vrijheid" noemen, heeft in Canada al menigmaal opschudding verwekt door zich uit protest tegen overheidsmaatre gelen (zij aanvaarden namelijk geen wereldlijk gezag), in het openbaar uit te kleden, hun huizen in brand te ste ken en zich aan terroristische daden te buiten te gaan. Een Engels rped^ch tijdschrift, Medical News, heeft in zijn editie van donderdag „een medische proef op zes proefperso nen, die men ten oprechte vertelde dat hun leven in gevaar was", onmenselijk genoemd. De zes mannen hadden in hun arm een injectie met adrenaline gekre gen tijdens een proefneming in de univer siteit van Belfast Noord-Ierland. Even later zei men tegen de proefpersonen dat zij een verkeerde dosihadden ontvangen en dat hun leven gevaar liep. Doel van de proef was, om hun reacties hierop waar te nemen en de uitwerking van adre naline, dat de hartslag versnelt, te bepa len bij emotionele spanning. De verschrik king duurdte kort, want even later zei men tegen de proefpersonen dat zij geen enkel gevaar liepen. „Medical News" noemt deze proef ..een buitengewoon afschuwelijke ervaring. Men kan zich moeilijk een onmenselijker proef neming voorstellen". JëÉ ï?oy Nieuwe hotelschool. „Horecaf" gaat in Scheveningen een nieuwe hotelschool met internaat bouwen. De financiële rege lingen met het rijk zijn dezer dagen tot stand gekomen. Het complex is ontworpen door de architecten ir. Jan A. Lucas en ir. H. C. Niemeyer. De bouwkosten worden op ruim twee miljoen gulden geraamd. ^00000000000000000000000000000000000*00000000000000000000000000000*000000*0*00000*0*00"^ HET DOODGEWONE potlood heeft opnieuw een aanval op zijn be staan de vierde in successie glansrijk afgeslagen. In het begin van de jaren twintig was het demèhrijf- machine die, zo dacht men toen, het potlood overbodig zou maken. Toen kwam cle vulpen en daarna de ball point, maar ook deze hebben nimmer de ondergang van het potlood kunnen bewerkstelligen. En nu is daar de automatisering. „Maar ook de auto mation heeft het potlood nodig', zo onthult de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse federatie van potlood- fabrikanten, Harold Hasscnfeld. "Vele elektronische rekenmachines en robot- breinen zouden waardeloos zijn in dien er geen potloden waren. 7Aj ma ken namelijk gebruik van kaarten, die beschreven zijn met zacht, zwart pot lood, dat een elektriciteit-geleidend schrift achterlaat. „DE AMERIKAANSE potloodindustrii heeft in het' afgelopen jaar anderhalf miljard potloden vervaardigd: 't groot ste aantal dat in enig jaar geproduceerd werd", zei de heer Hassenfeld, die ook directeur is van The Empire Pencil Company te Shelbyville in de staa! Tennessee, in een persinterview. „Toen de ballpoints kwamen, vreesden wij. van de markt gevaagd te zullen wor den. Daarom gingen wij ook ballpoints maken. Maar hoewel we daarin ook goe de zaken doen, is de potloodproduk- tie sindsdien nauwelijks verminderd', dit mede omdat er onder andere in de' jonge Afrikaanse staten - ieuwe mark ten ontstonden." Hassenfeld deelde me de dat het potlodenverbruik in de V.S. thans 9,5 stuks per jaar en per hoofd der bevolking bedraagt. Zeer veel pot loden worden door de consumenten al tijd letterlijk opgekauwd," zegt hij, „wat de omzet zeer ten goede komt" Ook de Amerikaanse regering is een goede afneemster. Haar verbruik voor 1963 wordt op 550.000 gros geraamd. DE MENSEN verlipzen ook veel pot loden. Ze springen er minder mee om dan met hun dpurdere ballpoints of hun nog veel kostbaarder vulpen, en ook dat helpt, zegt Hassenfeld. „Maar persoon lijk vind ik het erg vervelend, een pot lood te verliezen: ik ben het mijne altijd kwijt," voegt hij eraan toe. Op de vraag wat er gebeurt met al die verloren potloden, zegt de potloden- Eederatie-president: Wel, iemand anders vindt ze, en dan begint zo'n potlood zijn tweede omloop. Soms komen ze in handen van kinderen, als ze niet veel meer zijn dan stompjes; soms ook bij liefdadige instellingen die ze in de ach tergebleven landen gratis uitdelen. Ook het „lenen" en niet teruggeven van potloden door uw huurlieden op kan toor verhoogt de omloopsnelheid en de vraag. MET DAT AL heeft de heer Hassen feld groot bezwaar tegen de term ..doodgewoon" potlood. „Zowel wat de produktiemethoden als wat het eindpro- dukt betreft zijn wij met onze tijd mee gegaan". zegt hij. Er zijn honderden varianten voor allerlei toepassingen Ontwerpers gebruiken tien soorten por toden, voor kunstenaars zijn er zelfs 19 hardheidsgraden en 72 kleuren, tim merlieden gebruiken platte exemplaren, slagers en anderen bezigen potloden die onuitwisbaar schrift geven en artsen geven met chirurgische potloden op het lichaam van hun patiënten de plaatsen aan, waar geopereerd moet worden. En als u dat alles nog maar doodgewoon vindt, denk er dan eens aan, dat een pot lood en een diamant broertje en zusje zijn. Al wat nodig is om zo'n grafiet- staafje in kostbare edelsteen te veran deren is druk en hitte. Vier biologen hebben dezer dagen voor de kust van Californië nabij San Diego een tocht gemaakt op de rug van een dertien meter lange vinvis, een soort walvis. Zij hadden het dier aangetrof fen toen zij op zoek waren naar kreef ten. Het dier zat verstrikt in een vis net en was kennelijk uitgeput bij zijn pogingen, het lastige geval kwijt te raken. Een der biologen, Charles Nick- lin, zei dat hij en zijn drie metgezellen hun zwemvliezen hadden aangetrokken en vanaf het schip op de rug van de walvis waren gesprongen. Zij bestu deerden het dier enkele uren, betastten de rugvin, onderwierpen de ogen aan een onderzoek en zwommen er om heen. Tenslotte hadden zij foto's geno men en het^dier daarna bevrijd, waar op het rustig was weggezwommen. „Toen wij op op zijn rug sprongen be woog de walvis zich even en dook hij met zijn kop onder water, maar verder bood hij geen tegenstand," aldus Nick- lin, die hier als walvisruiter te zien is. De eerste "tooriSti&fhe' duikboot ter tèë- reid zal volgend jaar in Zwitserland wor den gebouwd, ontwerpervds dep Zwitserse ingenieur Jacques Piccard, een zoon van wijlen professor Auguste Piccard, één van van 's werelds befaamdste diepzee-onder zoekers. Hij en zijn zoon hebben de „toerduikboot" de „mesoscaph" ontworpen nadat een wetenschappelijk prototype, de „bathyscaph" voor diepzeegebruik reeds was beproefd in diepe wateren. De „mesoscaph moet het hoogtepunt vor men van de Zwitserse nationale tentoon stelling in 1964 in Lausanne. Hij zal ter beschikking staan van tentoonstellingsbe zoekers die de bodem van het meer van Genève op een maximum diepte van 300 meter van dichtbij willen bekijken. De Mesoscaph biedt plaats aan onge veer 40 passagiers, die ongeveer net als de inzittenden van een vliegtuig, naar bui ten kunnen kijken. Er zijn twee rijen zit plaatsen in met in het midden een gang pad. Piccard verklaarde dat de voorlopige plan nen voorzien in duiken van circa 40 minu ten. Een door batterijen aangedreven mo tor zal de sigaarvormige duikboot die een lengte heeft van 25 meter en een binnendiameter van 3 meter 15 een snelheid geven van 25 knopen (ruim 46 km) per uur. Theoretisch zouden passa giers en bemanning genoeg lucht hebben om ongeveer 48 uur te ademen. Een toe ristisch duiktochtje zou, naar Piccard raamt, per persoon plm. 20 gulden gaan kosten. De Mesoscaph zal na de tentoonstelling in Lausanne worden gebruikt voor oceano- grafisch onderzoek, aldus Piccard. Het vaartuig zal licht genoeg zijn om onmid dellijk „automatisch" naar de oppervlak te te komen ingeval van motorstoringen of dergelijke. Een oorspronkelijk stripverhaal| door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 33. Het was een dure kapsalon, waar tante Patent terecht kwam. Maar blijkbaar werd er aan de hoof den niet zo veel zorg besteed als aan de staarten. De kapper zelf was bezig aan een bijzonder deftige staart, die haartje voor haartje werd opgepoetst en geborsteld. De komst van tante Patent baarde enige ontsteltenis, want iemand zonder staart vond men hier kennelijk een minderwaardig wezen. Er kwam een verschrikte uitdrukking op de gezichten van de kappersbedienden, zodat tante Patent zich Rep be gon te schamen. „O waarom heb ik geen staart décht ze. Toen kwam er een heer de zaak binnen, die beleefd zijn hoed afnam voor haar en zei: „Mag ik me even voorstellen? Kwikstaart is mijn naam. Kan ik iets voor u doen?" Heel vriendelijk van u," zei tante Patent, maar ik wou eigenlijk gewoon mijn haar laten watergolven." „Ach zo," zei meneer Kwikstaart. „Ja ziet u, deze kapper is uitsluitend voor staarten." „O," zei tante Patent. „Dank u wel. Nu, dan ga ik maar." Een een beetje verlegen ver liet ze de staartenkapper. COf. MtttEN TOONDE* 8. Het rare ding scheen het vooral op Jolliepops kuiten voorzien te hebben. Het scharrelde rinkelend rond de stoel, waarop de ontstelde knecht zich in veiligheid had gebracht en maakte prikbewegingen met zijn vorkjes. „Meneer, Panda", hijgde Jolliepop, zodra hij zijn stem had hervonden, „wat IS dit? Ik vraag een verklaring!" „Het is ons tafelzilver", antwoordde Panda. „Die me neer heeft het een beetje gevouwen en zo, enne. en toen begon het te bewegen. Hij zei, dat het bewogen eetgerief was", „Bewogen eetgeriefl?" herhaalde Jollie pop vol afschuw, „een schande noem ik het, om rustig, degelijk tafelzilver om te werken tot een stuitend prik- ding! Vort! Kssst!" Dit laatste was tot het levendige tafelzilver gericht, dat rinkelend langs de stoelpoot om hoog klom. Hoger en hoger kwamen de prikkende vorkjes en dit bracht de arme knecht nu geheel uit zijn evenwicht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9