Parma omzeilde lastige klip met remise tegen Bronstein Prijzengeld bij draverijen en rennen boven twee miljoen GOEDE RAAD Volledige route „Elfstsdentreinen Televisie Waarschuwing Haast bij controle Langeweg boekte eerste zege in Hoogoventoernooi Schaatskalender Skiwedstrijden op de Lemelerberg Tottenham Hotspur is „uitgebekerd Voetballer Rahn gearresteerd Matrassen moeten uitkomst brengen Vergay boekte 106 overwinningen in afgelopen jaar 15 Militairen vrij Primeur: Zweden Medaille koningin DONDERDAG 17 JANUARI 1963 y^y)pprfYv<YsryrcTfT.Tfmxxxiqoo{mXXAXXXXXXXXXKi f %il I van de speeltijd Volle winst Resultaten Vottbal Duindigt handhaafde haar leidende positie om half zes: aanval op de „élve stêdden" Na een laatste inspectietocht is woens dagavond de volledige route definitief vast gesteld. Zoals bekend wordt gestart op het Van Harinxma-kanaal, waarna de deelne mers De Zwette volgen tot aan de Dille- brug. Daar wordt afgeweken van de nor male route en gaat de tocht via de Sne- ker-oudvaart naar de eerste controlepost in Sneek. Als de rijders nog steeds in het donker verder gaan bereiken zij over de Geeuw de tweede elfstedentocht- stad IJlst en rijden vervolgens via de Wijd- draai en de Wimert naar Woudsend. Daar beginnen zij aan de eerste oversteek van het Slotermeer en het Slotergat naar Slo ten. Na deze plaats gaat het weer terug naar Woudsend via dezelfde route, die men heen heeft gevolgd. De rijders slaan dan na Woudsend in westelijke richting af door de rakken naar het Heegermeer en de Fluessen en bereiken dan de brug in Ga lamadammen. Via de Morra en de Warn- servaart gaat het vervolgens naar Stave ren. Van dit zuidelijkste punt voert de rit de rijders dan weer terug naar Hindelopen over de Warnservaart en de Morra via het Jan Broerskanaal. Daar zullen waar schijnlijk vele hulpvaardige bewoners klaarstaan om de schaatscracks over de dijk te dragen, want van Hindelopen naar Workum voert de tocht over het IJsel- meer. Bij Workum komt men weer in Friesland terug en rijdt men over de Parregaaster- vaart naar Bolsward. Vervolgens wacht de moeilijke tocht over het zeer slechte ijs van de Witmarsumervaart en de Schettens naar Witmarsum, dan de Harlingervaart naar Harlingen. Daar aangekomen wacht de rijders het moeilijkste gedeelte van de tocht: het stuk naar Dokkum, waarschijn lijk recht tegen de snijdende oostenwind in. Dat gaat dan via de Sexbierumervaart en de Ried naar Franeker, over de Dong- jumervaart, de Blikvaart en de Finkumer- vaart naar Barthlehiem en tenslotte over de Dokkumer Ee naar de noordelijkste van de elf steden: Dokkum. Wie hier op een redelijke tijd zijn controlekaart laat afstempelen, zal een goede kans maken het elfstedenkruis te veroveren, want de terugtocht over de Dokkumer Ee naar Barthlehiem en vervolgens over de Oud- kerkervaart naar Oudkerk moge dan slecht zijn wat de kwaliteit van het ijs betreft, de spreekwoordelijke stal zal de vermoeide helden dan wel voldoende kracht schenken, dat zij in staat zijn de laatste barrière, de overtocht over de Murk naar de Groote Wielen, te overwin nen. Immers, daar zullen zij de verlossen de finish aantreffen. Militairen van de Nederlandse Land macht, luchtmacht en marine, die mee wensen te doen aan de Elfstedentocht krijgen daarvoor twee dagen vrij, te we ten vandaag en morgen. Zij moeten een verklaring van medische geschiktheid aan vragen bij de artsen van hun onderdeel, alsmede een verklaring van schaatstech- nische geschiktheid, af te geven door de sportofficier van hun onderdeel. Om een dergelijke verklaring te krijgen moeten de militairen al tenminste één maal eerder de Elfstedentocht hebben geschaatst. Als de militairen aan deze voorwaarden voldoen krijgen zij behalve de twee vrije dagen ook vrij vervoer vergoed alsmede de kosten van legering, huisvesting en voeding in Leeuwarden. Volgens beschik bare gegevens zullen meer dan 200 mili tairen aan de tocht mee doen. In verband met de Elfstedentocht hebben de spoorwegen besloten morgen een aan tal treinen met bestemming Leeuwarden met enige extra rijtuigen uit te breiden. Dit betreft de treinen uit Groningen die volgens de dienstregeling in Leeuwarden zullen arriveren om 20.18 - 21.18 en 22.18 uur, uit Sneek aankomst tijd 22.14 uur en uit Zwolle tijd van aankomst 15.10 - 16.10 - 17.10 - 20.10 - 21.10 uur. Vrijdagmorgen zal uit Sneek een extra trein naar Leeu warden vertrekken, die daar om circa half zes zal arriveren. Twee reportage wagens van de N.T.S. zullen worden ingeschakeld bij de t.v.-re portage. Een zal worden opgesteld bij de finish in Leeuwarden voor een directe uit zending met commentaar van Jo van Dalf- sen. De andere wagen rijdt naar het dorp je Bartlehiem aan de Dokkumer Ee, waar Arie Kleywegt een directe reportage zal geven. Verder zal de N.T.S. vier filmcame raploegen, waarvan twee met geluid, en drie belichtingsploegen inschakelen voor opnamen bij de start in Leeuwarden en de doortocht in Sneek, Sloten, Staveren, Hindelopen, Workum en Bolsward. De commentaren worden verzorgd door Ba rend Barendsen, Co Hogendoorn en Wim Kortland. De films gaan met tien auto's en een helikopter naar Bussum. De heli kopter zal ook worden gebruikt voor het maken van opnamen. Onvoldoende voorbereid de Elfste dentocht ingaan staat vrijwel gelijk met een mislukking. Daarom vermelden wij hierbij tien punten waaraan naar een zeer ervarene ons meedeelde vooral veel aandacht moet worden be steed. 1. Meegenomen proviand moet niet te veel speeksel vragen van de door transpiratie veel vocht verliezende rijder. Goed „voer" is: kaas, worst, rozijnen, goed besmeerde boter hammen met rosbief, kandij, klon tjes druivensuiker, appel. Elfsteden- rijders moeten slechts „lichte" dran ken tot zich nemen, zoals limonade, thee en bouillon. En die dan liefst warm. 2. Een paar reserveschaatsen is hin derlijk om mee te nemen, maar zal een redder in nood blijken bij pech of het bot worden van de gebruikte schaatsen. 3. Knip de nagels van de tenen zo kort mogelijk (rechtlijnig). 4. Smeer bij felle kou het onder lichaam in met vaseline, evenals de mond, oren en oksels. Strooi spek steenpoeder in de sokken. 5. Neem nooit te nauw schoeisel of te nauwe kleding. Wollen handschoe nen zijn beter dan leren. 6. Een voorbeeld van goede kleding: niet te dikke wollen en ongestopte sokken, niet te zware lange wollen onderbroek, korte voetbalbroek van katoen, lange broek (geen plusfour). (Bij dreigende bevriezing direct een dokter raadplegen). 7. Windt (niet te krap) een zwachtel om een eventueel zwakke enkel ter voorkoming van „zwikken". 8. Weest er de gehele tocht van over tuigd dat slechts kalmte een mens kan redden, met andere woorden: overschat uw krachten niet. 9. Rijdt constant een eigen tempo en verdeel uw krachten naar beste weten. Jagen en jachten betekent veelal een voortijdig einde van de tocht. 10. Parasiteer nooit door steeds achter anderen te blijven rijden, maar doe ook zelf eens kop. De voorzitter van de Friese Elfsteden- vereniging, de heer J. L. Hoogland, heeft er woensdagavond nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat de komende Elfstedentocht een van de zwaarste zal zijn die ooit is uit geschreven. Hij drukte de toekomstige deelnemers dan ook op het hart zich zo goed mogelijk uit te rusten. Nadat de wedstrijdrijders om half zes 's morgens uit de bekende verwarmde spuitinrichting zullen zijn vertrokken, worden de tochtrijders met een frequentie van 1000 per 20 minuten op het ijs toege laten. Ten behoeve van de medische ver zorging is niet alleen langs de gehele rou te een zeer groot aantal EHBO-posten in gericht, maar ook zal zal een drietal wa gens van de vliegbasis Leeuwarden, be mand met artsen en verplegend personeel, de tocht volgen. Aan de komende Elfstedentocht zullen voor het eerst een zestiental Zweedse schaatsenrijders deelnemen. Zij zijn lid v~„n de schaatsvereniging „Skridskoföreni- gen" in Stockholm. De Zweden zullen deels per trein, deels per vliegtuig naar de Friese hoofdstad komen. Zij worden bij gestaan door de vice-consul van Zweden in Harlingen, de heer G. van der Veen. De winnaar van de Elfstedentocht zal dat staat nu reeds vast met goud en zilver beladen naar huis terugkeren. De triomfator ontvangt een zilveren medaille, beschikbaar gesteld door koningin Juliana, een gouden medaille van de vereniging „De Friese Elf Steden", een zilveren wis- Selbeker en de zilveren Pim Muiier-wissel- prijs. Voor de tweede aankomende wedstrijd rijder wordt door mr. H. P. Linthorst Ho- man, commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, een prijs beschikbaar gesteld, terwijl de derde aankomende een- kleinood krijgt aangeboden door het be stuur van de provincie Friesland. Zo gaat het toe bij de controleposten op het 200 kilometer lange schaats- traject. De foto is uit de tocht van 1954 bij de post Sneek. De haastige rijder is de bekende Wynia uit Kornwerd. met veel sneeuw en slecht ijs. In het barre gevecht tegen wind en kou bij Dokkum beloofde een kopgroep van vijf man elkaar te helpen bij het resterende traject en dan de eer van de overwinning samen te delen. Aldus geschiedde. Hier zijn de vijf dapperen die gezamenlijk tot overwinnaar werden verklaard. Van links af Auke Adema (Franeker), Siouke Westra (Warmenhuizen), Cor Jongert (Alkmaar), Dirk van der Duim (Warga) en Piet Keizer (De Lier). 12 Het leek er op dat bij de finish van de tiende Elfsteden tocht (14 februari 1956) zich de gebeurtenissen van 1940 zouden herhalen, en er weer vijf winnaars zouden zijn. Maar dat werd de jury toch te bar want de wedstrijd laat zoals het reglement voorschrijft maar ruimte voor één winnaar. Wie het wedstrijdelement niet am bieert kan in de toerklasse meerijden. De vijf schaats- groten die hier dus het eerst de finish passeren hebben te vroeg gejuicht. Dat zijn van links af: Veehouder Jeen Nauta (29) uit Wartena (Fr.), bollenkweker Maus Wijn hout (23) uit Haarlemmermeer (N.-H.), stukadoor Aad Parma heeft In de achtste ronde van het Hoogovenschaaktoernooi een lastige klip omzeild. Hij is erin geslaagd, met zwart spelend, tegen Bronstein een remise te be reiken. Hiermede is voorlopig de grootste favoriet en concurrent op een afstand ge houden. De kansen op een grootmeester- resultaat zijn voor Parma inmiddels hoog gestegen. Bovendien is het stellig geen overmoedige voorspelling om te beweren, dat Parma een rol zal blijven spelen in de strjjd om de hoogste plaats in dit zware toernooi. De wereldjeugdkampioen speelt niet alleen even sterk als zjjn beste col lega's, maar hij demonstreert bovendien een vastheid en zelfvertrouwen, die naast talent en kunnen noodzakelijk zijn voor het leveren van topprestaties. Van den BergStahlberg was een Rou- ser-variant van een Siciliaan, die, over wegend langs theoretische banen lopend, geen der opponenten serieus aanknopings punten bood. Het werd een remise. Tan zal misschien van Ivkov verliezen. De stelling, ontstaan uit een Hollandse partij, „stone nnl wall", werd 'n half M uur voor het einde ^0 onder couvert ge- sloten. Ivkov gaf JêT een zet af en offer- de daarmee dertig minuten van zijn I W* I bedenktijd voor een 1 grondige analyse. IK I De voorlopige in- I I druk is, dat de Joe- I goslaaf alle kansen heeft om tot volle winst te komen. Van Scheltinga smaakte eindelijk het zoet der overwinning. Toen dr. Trifunovic in een Nimzo-Indiër ietwat nonchalant speelde, verwierf de Neder lander positievoordeel, dat hij door diverse afwikkelingen vasthield tot een gemakke lijke winst in een toreneindspel viel te be werkstelligen. DonnerMilic was zonder enige emotie remise na achttien zetten. De partij Pirc—Langeweg werd door de zwartspeler opzettelijk buiten de gebaande wegen gehouden. Hij slaagde volledig, want wit wilde „te veel en te vlug Pirc verloor materiaal en daarmee het houvast op de stelling. Dit was de eerste volle winst van Langeweg. O'KellyAverbach werd een positionele strijd, ontstaan uit een dame-Indiër. Het was weinig spannend, waardoor het ge heel na ettelijke afruilen tot remise leidde. Matanovic en Pilnik kwamen ook al tot puntverdeling, doch hieraan was een enorm -gevecht- voorafgegaan.. In een^ Spaanse partij wist Matanövic' een sterk OP dflj te. krijgen en nadien een pion te veroveren. Hij bracht het kleinood ech ter iets te snel voorwaarts, waardoor zwart een sterk tegenoffensief kon inlei den. Juist voor de tijdcontrole kwamen de schakers remise overeen. De partij Ro batsch—Gereben (ook al een Spanjaard) is afgebroken in een dame-eindspel met minus-pion. Een overwinning van wit ligt in het verschiet. Vandaag spelen de dames- en meester- groepen de eerste ronde. De grootmeester- groep heeft een rustdag. De uitslagen van de partijen in de acht ste ronde luidden: Tan (Ind.)Ivkov (Joegosl.) afgebr.; Pirc (Joegosl.)Lange weg (Ned.) 0—1; O'Kelly (Belg.)—Aver bach (Rusl.) remise; Donner (Ned.)Milic (Joegosl.) remise; Bronstein (Rusl.)—Par ma (Joegosl.) remise; Van den Berg (Ned.) Stahlberg (Zweden) remise; Robatsch (Oost.)—Gereben (Israel) afgebr.; Van Scheltinga (Ned.)—Trifunovic (Joegosl.) 1—0; Matanovic (Joegosl.)—Pilnik (Joe gosl.) remise. De stand luidt nu: 1. Parma 6 pnt.; 2. en 3. Matanovic en Donner beiden 5 1/j pnt.; 4. Van den Berg 5 pnt.; 5. 6 en 7. Stahlberg, O'Kelly en Bronstein alle 4Vj pnt.; 8, 9 en 10.: Robatsch, Ivkov en Tan allen 4 pnt. en 1 afgebr.; 11 en 12.: Pilnik en Averbach beiden 4 pnt.; 13. Trifunovic 3'A pnt.; 14 en 15. Milic en Langeweg beiden 3 pnt.; 16. Pirc 2'/i pnt.; 17. Van Scheltinga 2 pnt.; 18. Gereben 1/j pnt. en 1 afgebr Woensdag zijn ook de afgebroken par tijen voor de grootmeestergroep van het hoogoventoernooi uitgespeeld. De uitslagen warep: zesdq ronde; Van den BergTrifu- novié remise (Tónder* verder spelen), zeven de ronde: Averbach—Pirc remise, Pilnik— Van Scheltinga 1-0. Hoe koud het ook is, de voetballers zitten niet stil. In de sporthal van het CIOS in Overveen waren gisteravond tal van clubs actief met zaalvoetbal, zodat ze in deze voetballoze periode tenminste in beweging blijven. Op de foto ziet men een moment uit de wed strijd tussen Haarlem en EDO. Paardesport De KNSB-schaatskalender is uitgebreid met de volgende evenementen: 19 januari: Midwolda provinciaal kam pioenschap lange baan dames en een jeugd wedstrijd jongens tot en met 21 jaar, lange baan, afstand dames: 500, 1000 en 1500 me ter, jongens 500 en 1500 meter; Oüd Beijer- land: nationale langebaanwedstrijd heren over 500, 1500 en 3000 meter; West-Fries- landtocht: wedstrijd over 65 kilometer met start in Hoogkarspel, toertocht van 45 tot 65 kilometer start in Hoogkarspel en Enk huizen; Vinkeveense en Botholseplasser, wedstrijdtocht over 25 en 50 kilometer, start Vinkeveen. 20 januari Anna Paulowna: revanche wedstrijd provinciaal kampioenschap kor te baan Noord-Holland-Utrecht voor man nen; Spaarr.dam: koppelwedstrijd heren vanaf 18 jaar. Zaterdag zullen op de Lemelerberg bij Ommen skiwedstrijden worden gehouden, bestaande uit een afdaling voor dames en heren over anderhalve kilometer. De in schrijving staat open voor iedereen, dus ook voor niet-leden van de Nederlandse Skivereniging. de Koning (28) uit Beemster (N.-H.), landbouwer Anton Verhoeven (35) uit Dussen (N.-Br.) en tuinder Van der Hoorn (24) uit Ter Aar (Z.-H). 13. De komende Elfstedentocht zal morgen niet in Leeuwar den tussen de stompe „Oldenhove" en het bekende Elf- stedenhoofdkwartier hotel „De Groene Weide" (links boven) zijn finish beleven, omdat de ijskorst daar te zwak is. Lange tijd heeft het water achter de Prinsentuin zelfs open gelegen als gevolg van het feit dat het warme water van de PEB-centrale vrijelijk in de Leeuwardense grachten kon stromen. Nu is de finish aan de Groote Wielen. j. De snelste Elfstedenrijder die de Friese elf steden ooit voorbij zagen flitsen is Jeen van den Berg, een onder wijzer uit Heerenveen. Op 3 februari 1954 legde hij 199.35 km af in slechts 7 uur en 35 minuten. Een on gekende prestatie, die begunstigd werd door uitstekend weer. De winnaar die hier juichend de finish passeert, werd gevolgd door 137 wedstrijdrijders en 2.600 deel nemers aan de toertocht. Tottenham Hotspur, de Londense club die de laatste twee jaar de Engelse voet balbeker won, is woensdag door Burnley uitgeschakeld in de derde ronde van het bekertoernooi 1962/63 Burnley, dat vorig jaar met de Spurs tot de finale was doorge drongen, maar toen op Wembley met 3-1 werd verslagen, won nu met 3-0. na bij de rust reeds een voorsprong van 1-0 te hebben gehad. De vroegere Duitse international Hel mut Rahn, die de laatste jaren voor sportclub Enschede speelt, is woensdag bij de grensovergang Gronau-Glanerbrug, toen hij op weg was naar Gronau om zijn zoontje naar schooi te brengen door de Duitse politie gearresteerd. Rahn, die sinds enige tijd met zijn fa milie in Enschede woont, werd door de Duitse politie gezocht, daar de Enschedeër volgens de rechtbank in Essen nog een gevangenisstraf van vier weken moet on dergaan wegens het rijden onder invloed van sterke drank. Rahn is ingesloten in de gevangenis in Gronau, waar hij vier weken moet ver blijven. De stagnatie in het Engelse voetbal door vorst, sneeuw en mist heeft een crisis in deze nationale sport teweeggebracht. Vele clubs ondervinden moeilijkheden met het betalen van de salarissen aan de spe lers. De laatste twee weken zijn er 119 wedstrijden afgelast. De kleinste clubs worden hierdoor het zwaarst getroffen. Sommige hebben geen cent recette ont vangen, maar moeten hun spelers toch betalen. Neem bijvoorbeeld eens Torquay Uni ted: de salarissen bedragen 500 pond (5000 gulden) per week. Drie wedstrijden zijn verloren gegaan. Dit kost de club 1500 pond. Of Halifax: salarissen 480 pond, ontvangsten in de laatste drie we ken 280 pond uit een aandeel in de recette van een uitwedstrijd. Andere kleine clubs staan er nagenoeg net zo voor. Alan Har- daker, secretaris van de Engelse League, spreekt van een ernstig probleem, waar aan hij niets kan doen. Welwillende ban kiers moeten uitkomst bieden. Graham Doggart, voorzitter van de En gelse voetbalbond (F.A.) zei: „De F.A. zou graag veel willen doen, indien wij het geld er voor hadden. Wij zouden bij voorbeeld de clubs willen helpen met het installeren van een of andere vorm van grond verwarming". Edgar Daniels meent hiervoor een me thode te hebben gevonden, namelijk het gehele terrein bedekken met matrassen In elke matras moet een hete luchtblazer worden aangebracht die de matrassen bij koude opblaast. Hierdoor wordt het ter rein tegen de vorst beschermd. De kos ten van zulk een installatie bedragen tus sen de 10.000 en de 15.000 pond (100.000 a 150.000 gulden). Het League-bestuur zal een uitweg moe ten vinden uit de chaos die door de af gelasting van zovele wedstrijden is ont staan. Om te beginnen zullen vele van deze wedstrijden op een weekse dag moe ten worden ingehaald. In het afgelopen jaar heeft Willem H. Geersens eerste rijder, Martin Vergay (41 jaar), zich voor de derde keer in zijn loop baan met 106 overwinningen aan de kop geplaatst van de winnende rijders in 1962. Hij vergaarde met zijn overwinningen en met de plaatsgelden totaal 135.570. De tweede man bij deze grootste draver- stal in ons land de 28-jarige Freek Eeren- berg, die vooral zijn successen boekte met de fameuze produkten van Fleetness T (Theo Messidor, Astyanax, Zippora), ein digde met 56 eerste prijzen en een gewon nen bedrag van 86.038 op de vierde plaats, waarmee beide rijders de grond slag legden voor het totaal van 189 over winningen voor stal. Geersen, hetgeen een gewonnen bedrag betekent van ruim 221.090. Onbetwist staat Geersen hiermee als trainer" aan de kop, daar stal Dooyeweerd op dit bedrag precies een ton achterbleef. Ook als rijder bezet de 28-jarige Jan van Dooyeweerd met 89 eerste plaatsen 124 668) de tweede plaats in het klas sement, gevolgd door Jan Wagenaar jr. met 85, Eerenberg met 56. de student Joh. Oosting en P. M. Smit, ieder met 54 over winningen. Bij de amateurs bezette de Groninger Gerard van der Wal de eerste plaats met twaalf eerste prijzen, op de voet gevolgd door G. Raymakers met 10 en P. Dj. Bolt met 9. Van de winnende eigenaren voert de Naardense stal Hollandia met 62 overwin- nngen en een gewonnen bedrag van f 79.929 de lijst aan, gevolgd door de Groninger grootindustrieel J. Smit met 51.800 (29), de Amsterdamse stal Erna met 35.208 (24) en stal Oosting met 34.900 (33 Onbetwist aan het hoofd van de winnend paarden plaatste zich de 13-jarige veteraan Quichsilver S, die met o.a. zijn belang rijke overwinningen in dr Gouden Zweep en het kampioenschap van Nederland ruim 34.000 bijeendraafde. Opmerkelijke prestaties leverden eveneens de volle broer en zuster Theo Messidor en Zippora, die ieder met ruim f 25.000 de tweede en derde plaats bezetten, daar bij gevolgd door de Belgische draver Mon Poulot, die door zijn overwinning in de Grote Prijs der Lage Landen als vierde eindigde met 20.000. In de renwereld legde bij de jockeys Henk van der Kraat beslag op de eerste plaats met 19 overwinningen uit 76 ritten, waardoor hij Dries van Dijk met een neus lengte klopte. Deze won eveneens 19 keer, maar had daarvoor drie ritten meer no dig. Voor de eerste maal was J. M. A. Dekkers de succesvolste bij de trainers, op de voet gevolgd door de nestor van de trainers, Bertus Riem. Met zijn 6 overwinningen geloppeerde Sambo van de heer F. J. Frowein f 13.744 bijeen, waardoor hij net boven de 2-ja- rige Aphrodite bleef. Beide Wassenaarse stallen R.S.P. en De Ploemert eindigden het renseizoen aan de kop, respectievelijk met f 23.000 en 20.000. De in Nederland getrainde vol bloeds wonnen in het buitenland bovendien nog ruim 32.000. waarvoor 23 paarden een reisje naar de buitenlandse banen on dernamen. Zoals te verwachten viel heeft de re cord-omzet van de paardensporttotalisator zijn gunstige uitwerking op de draf- en rensport in ons land niet gemist. Het to tale verreden bedrag aan prijzen en fok premies steeg voor de eerste maal in ons land tot boven de twee miljoen gulden en wel tot 2.152.896, hetgeen 218.978 meer is dan in het daaraan voorafgaande jaar. Het leeuweaandeel kwam terecht bij de dravers, die op de lange-, 800 meter- en 300 meter-draverijen in totaal 1.713.032 wonnen, tegen de volbloeds 251.154. Ook de fokkers van dravers en volbloeds deel den in de vooruitgang De fokkers van dra vers ontvingen 163 930 en die van de vol bloeds 24.780, hetgeen over de gehele linie een vooruitgang betekent van bijna 20.000. Ook in het afgelopen jaar groeide de drafsport het sterkst. Niet minder dan 770 harddravers zorgden voor 10.668 starts in 1.129 draverijen, waartegenover de ren sport stelde: 115 rennen met 102 volbloeds en 712 starts. De renbaan Duindigt handhaafde haar leidende positie ten cpzichte van de uitge loofde bedragen met 714.373, gevolgd door Hilversum met 562.550, Utrecht met 207.000, Groningen met 133.150 en Alk maar met 107.200. bedragen die voor deze vijf grote banen elk voor zich nieuwe re cords betekenen. Op de vijftien overige ba nen werd 239.908 verreden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15