Premiebuitenkansje voor sparende Nederlanders met inkomen tot f 12.000 President Kennedy naar Europa Op uitnodiging naar Italië, wellicht ontmoetingen met De Gaulle en Kroesjtsjev COUPONS HET WEER Felle brand bij meubelfabriek ,Fraco" in IJmuiden Tweede Kamer akkoord met verplichte w.a.-verzekering Imm Wetsontwerp nu in Kamer Op 22 januari Kamerdebat over K.L.M. Hugh Gaitskell in levensgevaar Elfstedentocht voor radio en televisie Brussels Manneke ontvoerd Komende weekeinde geen veldsporten ONDANKS SLECHT IJS Honderden meldden zich al voor de Elfstedentocht Wynia: „Niet meer dan 20 percent haalt de finish" Vijftig gulden eigen risico vervalt bij schade boven dit bedrag P s&èi tó'MORRIS "ieforêifou êuij! 48e JAARGANG NUMMER 62 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELS E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 17 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije S!if gil fm sprekingen met de Amerikaanse presi- j andere Europese landen Zóu uitlokken. In dent. Men vraagt zich in Washington af, of de president van dit bezoek gebruik zal maken om ook Parijs en andere Europese hoofdsteden aan te doen. Kennedy moet onlangs hebben gezegd, SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Castillo KENNEMERLAAN 55 Weinig wind Leeftijdsgrenzen Spaarvormen Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3 Kerkelijk Leven4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee6 Topsij 6 Feuilleton 9 Horen en Zien11 Kunst 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Elfstedentocht 14 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 5V IJmuider Courant - Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp algemene premie spaarwet inge diend. De regering beschouwt dit voorstel in zekere zin als de afronding van haar bezitsvormingspolitiek. Volgens het wets ontwerp kunnen ingezetenen van 25 tot 60 jaar met een inkomen van 12.000 of min der deelnemen aan de nu voorgestelde regeling. Nadat men vier jaar heeft gespaard wordt, volgens het wetsontwerp, een be lastingvrije premie van 20 percent be schikbaar gesteld over een spaarbedrag van ten hoogste 250,- per persoon per jaar. Echtparen met een gezamenlijk in komen van 12.000 of minder kunnen dus tot een bedrag van 500 aan de regeling deelnemen. Er is een keuze uit vier spaar- vormen: storting van geld bij een spaar- instelling. betalingen voor de aankoop van effecten, betaling van levensverzekerings premies en aflossing van een hypotheek op eigen onroerend goed. In het vijfde jaar na het jaar, waarin men de besparing heeft verricht, ontvangt met de premie. Deze premie kan dus ten Tweemaal verkeerschaos in Amster dam: zowel te land als te water hopen zich de verkeersmiddelen op tengevol ge van de ijselijke belemmeringen. In de Amsterdamse straten ontstond woensdagmiddag en -avond een ware heksenketeltoen de gladde straten bijna onberijdbaar werden. In de Am sterdamse haven ontstaat een opeen hoping van binnenvaartschepen, die de dooi afwachten. (Van onze parlementaire redacteur) Op woensdag 23 januari zal de Tweede Kamer een aanbevelingslijst opmaken voor het voorzitterschap, ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het over lijden van dr. Kortenhorst. Van 1 tot 19 februari zal de Kamer niet in het open baar vergaderen. Na deze als adempauze bedoelde vakantieperiode zullen veel onder werpen voor behandeling rijp zijn. Vrij dag 1 februari zal de Kamer nog verga deren. Voorzitter Bommer verklaarde gis termiddag dat er zijns inziens voldoende waarborgen zijn om het tijdverlies na de vakantie in te halen. Dinsdag 22 januari zal de regeringsnota inzake de K.L.M. worden besproken. Daarna is aan de orde de interpellatie van de heer Bakker (C.P.N.) betreffende de aan de C.P.N. ge weigerde zendtijd. Na de vakantie, op dinsdag 19 februari, zal eerst het Ne derlands-Duitse verdrag aan de orde ko men. De bijzondere commissie, die rapport zal uitbrengen over de kwestie-Van der Put ten, kan pas eind februari gereed zijn met haar verslag, zodat dit in maart aan de orde zal komen. Op voorstel van de voor zitter werd besloten eerst en los daarvan de begroting van Defensie te behandelen. De fractie van de K.V.P. is thans ge steld voor het probleem wie van haar le den zij zal voordragen als kandidaat voor het voorzitterschap van de Kamer. Ook voor de resterende parlementaire zittings periode zou men de bestaande fractie volgorde willen handhaven, hetgeen dus zou neerkomen op een K.V.P.-er in de voor zitterszetel. Men is van mening dat wan neer de heer Bommer (P.v.d.A.) deze plaats zou innemen, het politieke evenwicht min of meer verstoord raakt, daar ook de president van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, tot de P.v.d.A. behoort. Na de verkiezingen zouden in dat geval twee socialistische Kamervoorzitters geroepen zijn, de Koningin voor te lichten als in leiding tot de kabinetsformatie. Als K.V.P.-kandidaten voor het voorzit terschap van de Tweede Kamer worden genoemd mr. Van Thiel en de heer An- driessen, drs. M. M. A. A. Jansen, een der financieel-economische deskundigen van de K.V.P. en de Neerlandicus dr. L. A. H. Albering. WASHINGTON (Reuter) Het Witte dat het misschien nodig zou zijn eens Huis heeft bekendgemaakt, dat presi- met De Gaulle te gaan praten over de dent Kennedy een uitnodiging van zijn multinationale kernmacht in NAVO- Italiaanse ambtgenoot Segni om dit jaar j verband, waar tegen de Franse president een" bezoek aan Italië te brengen, heeft zich heeft uitgesproken. aanvaard. De uitnodiging werd overge bracht door premier Fanfani, die twee dagen in Washington vertoeft voor be- Westelijke diplomaten zeiden dat het hun niet zou verbazen indien de aankondiging van 't Italiaanse bezoek uitnodigingen van BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis. Overwegend zwakke verander lijke wind. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN Een team van zes artsen vecht voor het leven van Hugh Gaitskell, de leider van de Engelse socialisten. Gis teravond werd meegedeeld, dat zijn toe stand was verslechterd en als zeer ernstig moest worden beschouwd indien de patiënt in de eerstvolgende 24 uur niet zou rea geren op een behandeling met krachtige anti-biotica. Vanmorgen werd gemeld dat Gaitskell enigszins heeft gereageerd op de behandeling. Complicaties blijven echter reden geven tot ernstige bezorgdheid en de toestand is zeer ernstig. Morgen, vrijdag, zal een radioreportage team van AVRO, K.R.O., VARA en We reldomroep bestaande uit Leo Versnel, Peter van Brakel, Bert Corporaal, Dick van Rijn, Fenno Schoustra en Joop van Zijl om half zes 's morgens de verslaggeving beginnen met een uitzending van de start van de Elfstedentocht. Deze uitzending wordt tussen 7.15 en 8 uur herhaald. Dan is de eerste doorkomst, post Sneek, ook reeds uitgezonden, namelijk tussen half zeven en zeven uur. In beginsel hoopt men de reportages van de doorkomst te Workum, Bolsward, Fra- neker en Dokkum in de loop van de dag via beide zenders uit te zenden. Mocht over een van de zenders een programma worden gegeven dat niet onderbroken kan worden, dan wordt de reportage slechts via één zender gegeven. De reportage-cen trale in Leeuwarden wordt bezet door Bob Spaak. Om half vier verwacht men de eer ste rijders in Leeuwarden, 's Avonds zul len regelmatig sfeerreportages uit Leeu warden worden gegeven, die tegen midder nacht besloten zullen worden. Vjer televisie-reportage-teams zullen van halftwaalf tot na de finish reportages verzorgen waarvan een deel „live" en het andere gefilmd zal worden uitgezonden. In het N.T.S.-journaal zal uitvoerige aan dacht aan de elfstedentocht besteed worden. BRUSSEL (Reuter/AFP) „Manneke pis", Brussels „eerste burger" is de af gelopen nacht van zijn voetstuk in de Bel gische hoofdstad verdwenen. Het bronzen beeldje is vervangen door een gipsen re- produktie zonder hoofd. Vanmorgen vroeg kreeg het Belgische persbureau „Belga" een anoniem telefoon tje, met de mededeling, dat het beeldje een van de toeristische attracties van Brussel, „ontvoerd" was. diplomatieke kringen is de aandacht niet alleen gevestigd op een mogelijke ontmoe ting van Kennedy en De Gaulle, maar ook op een bijeenkomst die tussen Ken nedy en de Russische premier Kroesjtsjev geregeld zou kunnen worden voor onoffi ciële besprekingen over de problemen tus sen Oost er. West. Kennedy en Kroesjtsjev hebben elkaar ongeveer anderhalf jaar ge leden voor het laatst ontmoet. Enkele maanden na zijn officiële ambt aanvaarding heeft Kennedy (in mei 1961) Europa bezocht, voornamelijk om bespre kingen te voren met De Gaulle. Zijn reis werd toen tot Wenen uitgebreid voor een ontmoeting met Kroesjtsjev. Op de terug weg naar de Verenigde Staten bracht Ken nedy nog een bezoek aan Londen. Kennedy's voorganger Eisenhower be zocht Rome in december 1959 als eerste plaats op zijn reis naar elf Europese, Aziatische en Afrikaanse landen. Bij die gelegenheid had president Eisenhower een audiëntie bij Paus Joannes XXIII. Ook het komende weekeinde zullen de sportliefhebbers van competitie-voetbal -hockey en -korfbal verstoken blijven. De KNVB heeft alle wedstrijden vastgesteld voor zaterdag 19 en zondag 20 januari betaald voetbal, amateurs en de afdelingen afgelast. Het gehele programma is ver schoven naar 26 en 27 januari. Ook de Koninklijke Nederlandse Korfbal bond heeft alle wedstrijden die het ko mende weekeinde zouden worden gespeeld in verband met de gesteldheid van de ter reinen uitgesteld. De wedstrijden van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond gaan zaterdag en zondag evenmin door. hoogste 50 per jaar bedragen en voor echtparen 100. Het wetsontwerp is van belang voor degenen, die tot dusverre niet in de gelegenheid waren deel te nemen aan een of andere vorm van sparen met een premie. Het beleid van de regering is o.m. ook gericht op een zo groot moge lijke waardevastheid van het geld, in welk verband de monetaire politiek een belang rijke rol speelt. Ondanks de gestegen wel vaart is de vorming van duurzaam per soonlijk bezit bij grote groepen van onze bevolking nog maar zeer betrekkelijk. In 1960 had 31 percent van 8,7 miljoen spaar bankboekjes een gemiddeld tegoed van minder dan 10; 58 percent had een te goed van minder dan 100. Met het stellen van een minimum leef tijd van 25 jaar wordt beoogd aan te slui ten op de Jeugdspaarwet. De regering neemt aan dat deelnemers daaraan in het algemeen omstreeks hun 25ste jaar het jeugdsparen zullen beëindigen. Zij kunnen dan gaan deelnemen aan de nu voorge stelde algemene premie-spaarwet. Het was volgens de regering ook wenselijk een maximum leeftijdsgrens te stellen. Deze wordt gesteld op 60 jaar. Aldus ontvangt de deelnemer in het jaar, waarin hij 65 wordt voor de laatste maal een spaarpremie. Voor ouderen ligt de prikkel tot het vormen van nieuwe be sparingen minder voor de hand, aldus de regering in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp. In de regeling is, zo als gezegd, een inkomensgrens opgeno men van 12.000. Deze grens wordt een praktische genoemd, om te bereiken dat de premie in het bijzonder ten goede komt aan degenen, die kunnen sparen, maar nog niet of nauwelijks aan de vorming van duurzaam bezit zijn toegekomen. Ztii-.tau. Wat het sparen in geld betreft kunnen aan een spaarder, die een storting ver richt, zogenaamde spaarbewijzen worden uitgereikt. Deze papieren zullen het enige bewijs vormen van de verrichte storting en slechts op ovériegging hiervan zal uit betaling van het tegoed, de rente en de premie kunnen plaatshebben. De rente op het spaarbewijs (in coupures van 25) zal in een per kwartaal oplopende rente- tabel op de achterzijd van het stuk wor den vastgelegd. Het overleg over het spa ren in de vorm van effecten duurt nog voort. Dit onderwerp zal worden geregeld in een algemene maatregel van bestuur en in uitvoeringsbeschikkingen. De betaling van een aantal levensver- Comtesse Diane: De grote bekoring van een eerste liefde is, dat men geen tweede voorziet. zekeringspremies is in het ontwerp opge nomen, mede omdat een uitsluiting van deze spaarvorm een ongewenste verschui ving van spaargelden tengevolge zou kun nen hebben. Oorspronkelijk was het de bedoeling alleen de schuldaflossing op eigen huis in het wetsontwerp op te ne men. Nu wordt voorgesteld, aflossingen op hypothecaire schulden, gevestigd op alle eigen onroerende zaken, als spaar vorm te erkennen, omdat niet alleen het bezit van een eigen huis maar ook het bezit van een bedrijfspand of van grond van belang kan zijn voor iemands sociale onafhankelijkheid. Deze - uitbreiding is vooral van betekenis voor de agrarische sector en voor de middenstand. Niet als spaarvorm worden erkend, kre diethypotheken, alsmede aflossingen op hypothecaire leningen, die zijn gesloten tussen particuliere personen. De regeling is zodanig opgezet, dat een deelnemer een spaarpremie zou kunnen ontvangen, onaf hankelijk van de vraag, of hij ook van zijn werkgever een premie ontvangt. De regering meent, dat de algemene premie spaarwet de mogelijkheid van toepassing van bedrijfsspaarregelingen in het bijzon der in de kleinere bedrijven verruimt. Het zal immers mogelijk zijn eigen regelingen te maken, waarbij de bedrijfspremie ge koppeld kan worden aan de deelneming van de werknemers in de algemene pre mie spaarregeling. Het wetsontwerp is in gediend onder verantwoordelijkheid van de ministers De Quay en Zijlstra, alsmede de staatssecretarissen Schmelzer en Van den Berge. Ondanks de slechte berichten over de toestand van het ijs, dat zich na de schoonmaakbeurt door de Friese bevol king als een lang glinsterend, soms slechts twee meter breed lint door Fries land slingert, is de inschrijving voor deel neming aan de elfstedentocht een enorm succes. Want al zijn de voorspellingen van de „oude rotten" in het vak voor wat be treft het percentage van de rijders dat de Doordat een vonk uit een afzuigings- installatie oversprong, is hedenmorgen om kwart over tien een felle brand uitge broken in de spuiterij van de meubel fabriek „Fraco" op het nieuwe Industrie terrein in IJmuiden. Het personeel trachtte de brand eerst met eigen materieel te blus sen, maar ook de brandweer werd gealar meerd. Deze is daarop met groot materiaal uitgerukt, waarna het vuur met acht stralen werd bestreden. Dank zij de pre ventieve voorschriften van de brandweer, bleef de brand door de aangebrachte deu ren tot de spuiterij beperkt, die echter ge heel is uitgebrand. De schade is groot, maar kon nog niet in cijfers worden vast gesteld. Het overige gedeelte van de fabriek bleef gespaard, zodat de produktie normaal doorgang kan vinden. Na onge veer drie kwartier was de brandweer, die wegens de enorme rookontwikkeling van rookmaskers gebruik heeft moeten maken, het vuur meester en kon met het nablussen worden begonnen. Ook de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, kwam zich van de situatie op de hoogte stellen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met een verplichte verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid voor gemotori seerd wegverkeer. Alleen de drie leden van de S.G.P. wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Wél zijn er enkele veranderingen in het wetsontwerp aange bracht die niet alle naar de zin van minis ter Beerman waren. Twee wijzigings voorstellen hielden verband met het eigen risico, dat in het wetsontwerp op 50 was gesteld. Dr. Van den Tempel (P.v.d.A.) wilde dit risico laten vervallen en de ver zekeraar voor het hele schadebedrag aan sprakelijk stellen. De Kamer verwierp dit voorstel met 48-45 stemmen. Vóór stem den P.S.P., P.v.d.A., A.R. en C.P.N. Meer succes had de heer Lankhorst (P.S.P.) met een tussenvoorstel om de drempel van 50 te laten bestaan, maar bij schade boven dit bedrag de verzeke raar voor het geheel aansprakelijk te doen zijn. Minister Beerman voelde hier niet veel voor, omdat dan het gevaar ontstaat, dat bij voorbeeld een schadepost van 45 kunstmatig wordt „opgevijzeld" tot even boven de 50. Het voorstel-Lankhorst werd evenwel met 48-46 stemmen aange nomen, doordat de S.G.P. zich bij de voorstemmende leden van P.S.P., P.v.d.A., A.R. en C.P.N. aansloot. Met grote meerderheid aanvaardde de Kamer een amendement-Van den Tempel (P.v.d.A.) betreffende het waarborgfonds. Dit fonds zal uitkomst moeten bieden als de veroorzaker van de schade niet kan worden opgespoord of ondanks zijn ver plichting niet tegen w.a. is verzekerd. Dr. Van den Tempel had betoogd dat de bena deelde zich direct tot het fonds moest kun nen wenden zonder genoopt te zijn het bewijs te leveren dat de veroorzaker van de schade onvindbaar is. Minister Beer man wilde echter, dat geen onjuiste claims bij het fonds zouden worden ingediend, maar de Kamer (uitgezonderd C.H.U. en S.G.P.) ging met dr. Van den Tempel mee, zodat de bewijslast nu is omgekeerd en bij het fonds is gelegd. finish haalt aan de sombere kant, donder dagmorgen om zes uur stonden er reeds een honderdtal gegadigden, trappelend van de kou, voor de deuren van het beurs gebouw. In een uur tijd werden er ruim 1700 deelnemers geregistreerd. Want wie het eerst komt, start vrijdagmorgen ook het vroegst en dat is met de extra zware tocht voor de boeg van bijzonder belang. De nieuwelingen zagen bij al dat geroe zemoes schuchter toe. De „routiniers" zo- tls Sjoerd Paulstra (48 jaar) uit Bolsward, een knoestige Fries die zes keer de tocht in 1940, 1941, 1942, 1947, 1954 en 1956 uitreed en het nu met drie zoons gaat pro beren, de „oude vos" Bart de Vries uit St. Nicolaasga, onder de rook van Joure, die al zeven maal het Elfstedenkruis ver overde, allen hebben dezelfde mening: de tocht van 1963 zal als een van de zwaarste de geschiedenis der elfsteden ingaan. Wanneer men vraagt waarom zij weer deelnemen dan fronsen zij de wenkbrau wen, kijken verbaasd naar die „Hollan der" en dan volgt meestal: „Man, wat denk je, de Elfstedentocht niet meemaken en het via de radio of televisie volgen. Ik zou gek worden." In „De Groene Weide", waar de wed strijdrijders zich kunnen laten inschrijven, was het heel wat minder druk dan in „De Beurs". In de vroege morgenuren zag men vooral weinig prominenten en de 45 rijders, die zich om 10 uur hadden op gegeven waren veelal „naamlozen". Een uitzondering vormde Wierd Wynia, een man die op het gebied van Elfstedentoch ten zijn sporen reeds heeft verdiend. De 37-jarige Wynia was in het algemeen niet optimistisch wat de tocht van vrijdag be treft en hij meende zelfs dat niet meer dan 20 percent van de deelnemers de fi nish zou halen. Over gebrek aan ervaring heeft Wynia bepaald niet te klagen. Zijn zesde plaats in de wedstrijd van 1947 en zijn zevende in die van 1954 spreken in dit verband boekdelen. Tussen al de mannen in de groene wei de trok een vrouw sterk de aandacht. De naam van Sjoertje Venema-Faber, moe der van drie kinderen, heeft een beken de klank in Friesland. Sedert 1940 vol bracht zij als toerrijdster de tocht niet minder dan vijf maal, slechts eenmaal moest zij in 1954 verstek laten gaan en daarom speet het haar eens te meer, dat zij ook nu niet van de partij kan zijn. Een verkoudheid en een bij een val op gelopen dikke knie zijn hiervan de rede nen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1