Nieuwe Kroesjtsjev: berusting en terugkeer tot de lange weg Mevrouw, profiteer ervan 1 TVaöVi Ongerustheid in Frankrijk over De Gaulle's eigengereidheid Togo: nieuwe regering Bonn is ongerust over de houding van De Gaulle Bezigheid Wereldnieuws 1000 BROEKEN Rede weerspiegelt gecompliceerde en gedestaliniseerde werkelijkheid GEEN GEWELD, MAAR OPBOUW Westduitse liberaal Döring overleden Alleen Adenauer loopt uit de pas f *~Praatótoel Polen zit zwaar in de kou bouillon is kracht bouillon DONDERDAG 17 JANUARI 1963 3 Tijdelijk extra voordelig Monnet, Pflimlin en Mendès-France verzetten zich De Gaulle naar Spanje? 0/5 de - l Maria Storm de fijne Franse keelpastilie ontsmet-verzacht verfrist (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, 17 januari. Na de spanning waarmee Kroesjtsjevs verschijning werd verwacht op 't Oostduitse partijcongres,dat gistermiddag aan zijn besloten zittingen begon, is zijn rede van gisteren een anti- I ne berusting voor de dynamische figuur Kroesjtsjev, sprak duidelijk uit zijn hele rede. De ambitieuze, vitale man, die er misschien van gedroomd heeft het com munisme zelf naar de zege te leiden en die geen handig middel daartoe onbe proefd heeft gelaten is, om zijn eigen climax geworden. Maar ook een anticli- woorden te gebruiken, opgebotst tegen de max kan van historisch belang zijn en de „gecompliceerdheid van de situatie". En grote rede van de kleine Russische leider zoajs een christelijke politicus op zo'n mo- was er zo één. Men behoeft geen meester ment zijn toeverlaat zal zoeken in de bij- in de kremiinoiogie te zijn om in deze bel, zo keert de mijnwerkerszoon Kroesjt- toespraak van tweeëneenhalf uur te ont dekken waar het om ging: het was geen zorgvuldig geformuleerde beleidsverkla-1 sjev terug tot de inspirator van zijn ge loof, Lenin. Hele flarden die roken naar het verle den van de oktober-revolutie, kwamen in Kroesjtsjevs toespraak naar boven: de verwerping van het nationalisme en de ac centuering van het internationale karakter van de arbeidersbeweging, de vervanging van de gedachte dat het Oost-Westconflict een militaire machtsstrijd zou zijn tussen tegengestelde maar gelijksoortige rivalen, door de stelling van een conflict tussen hoog en laag, een universele klassenstrijd. ?n^_™Aa5_Cf°_P"gAng_^ I Tenslotte de oproep tot eenheid, als hei ligste plicht voor het wereldcommunisme. de bronnen van het rode geloof. Sterker dan ooit na het mislukte Cubaanse avon tuur sprak hier de tendens niet meer de korte maar riskante weg van Trotzky naar de wereldrevolutie te zoeken, maar de lange en moeizame te gaan van de economische opbouw en de innerlijke ver sterking. Die oproep leidde ook een verzoenend gebaar in jegens de Chinezen: het aanbod de polemiek voorlopig te staken en de ge moederen tot rust te brengen. Het is te vroeg om te zeggen of de Chinezen, die de polemiek tenslotte begonnen zijn, daar mee zullen instemmen. Als aan het einde 1,1 van die periode inderdaad een al-commu Als een rode draad liep door de hele nistisch beraad in het V00ruitzicht wordt rede het motief, dat met geweld naar bui- geste]d mogelijk wel. Maar ook uit dit aan- ten, maar alleen een werkelijk bewezen bod kt Kroesjtsjevs berusting en te- superionteit van het communisme eens de veng de handigheid van de Poolse leider rode vlag in alle landen zal planten. Soms Gomoelka die deze compromisformule ging dat motief schuil onder plichtplegin- uitvond Noch het herstel van de monoli- gen van solidariteit of uitdagende vulgan- I tisChe eenheid van het communistische teiten. Aan Kroesjtsjev is mets van de Wok nQch de breuk en het uiteenvallen Russische mens vreemd, noch zijn lomp- in twee nieuwe monolieten is in het be- heid, noch zijn humor, noch zijn dioom lang van de kiejnere communistische lan- van de broederschap der mensheid. den en paryjen Alleen uit een latent me- rp i i ningsverschil halen zij ruimte om te ma 1 egêfl U€ SCnCflCtl I noeuvreren (in feite meer vrijheid voor zichzelf), evenzeer als de neutrale landen Na het miserabel geleuter van Ulbricht, dat doen tussen Oost en West. diens pretentieuze Duitse poging tot een alles omvattende balans van het wereld- I communisme van het Chinees-Indische grensgeschil tot de infectueuze darmziek ten en het onbevredigend onkruid wieden in de D.D.R. had Kroesjtsjev's toe spraak de afmetingen en het tomeloze ka- I rakter van een Russische rivier. De klas sieke Duits-Russische haat-liefde-verhou ding sprak er ook uit. Kroesjtsjev droom de hardop van zijn politieke doel: een Russisch-Duitse coalitie. Maar hij kon I toch niet nalaten Ulbricht tegen de sche nen te trappen met een honende verwij zing naar de hogere arbeidsproduktiviteit in West-Duitsland. Ulbricht had nog een keer om een vredesverdrag gevraagd, Kroesjtsjev zei dat hij daar geen haast (Van onze correspondent) BONN Op de Autobahn Düsseldorf Keulen is vanmorgen de plaatsvervangen de voorzitter van de Westduitse liberale Freie Demokratische Partei, Wolfgang Dö ring, dodelijk verongelukt. Döring, die pas 43 jaar oud was, speelde al sinds 1958 naast voorzitter Mende een zeer belangrijke rol in de liberale partij. Hij gold als representant van de jonge mee heeft. Ulbricht critiseerde de Chine- I generatie, die haar vormingsjaren in de zen om hun Indisch avontuur; Kroesjt- oorlog in het leger doorbracht. Döring was sjev had nagelaten hem mee te delen dat een doortastend partijorganisator. Hij be- hij niet van plan was de Chinezen aan te hoorde tot de kleine groep liberalen die vallen. Voor Ulbricht en de Oostduitse goedé "betrekkingen onderhoudt met de so- communisten, die hun grauwe; stad zo cialisten. fraai hadden opgesierd, zijn dit zenuwach- Bij de jongste regeringscrisis drong hij tige dagen. Zij zullen de god der dialee- aan op contacten tussen de F D P. en de tiek danken wanneer de onverhoeds op S.PD, die samen over een kleine meer- bezoek gekomen Russische oom met zijn derheid in het parlement beschikken, onverwachte uitvallen is opgekrast. In de Spiegel-affaire oogstte Döring in Analyseert men Kroesjtsjev's rede, dan brede kring grote sympathie door in de stuit men op een hele keten van argumen- Bondsdag in het strijdperk te treden te- ten die alle uitmonden op de primaire gen kanselier Adenauer, toen deze over noodzaak van de economische opbouw der Spiegel-uitgever Augstein beweerde, dat socialistische landen. (In mijn recente ar- hij aan landverraad verdiende, tikelenreeks over de Oost-Westverhouding Dörings dood betekent voor de F.D.P. na de Cubaanse crisis heb ik vermeld dat dat het leiderschap van Erich Mende onbe in de Sovjet-Unie diepgaande economische twister is dan ooit. Of dat voor de toe hervormingen worden overwogen gefor- komst voor de partij gunstig is, valt ech- muleerd door professor Libermann die ter sterk te betwijfelen, zouden kunnen uitlopen op een socialisti sche markteconomie.). Kroesjtsjev heeft j weliswaar betoogd dat militaire inspan ning noodzakelijk blijft „de imperialis ten verstaan alleen rakettenkracht" maar dan toch als schild, waarachter die economische opbouw ongestoord tot stand kan komen. Zijn uitspraak, dat men niet werkelijk over ontwapening kan denken zolang de Duitse kwestie niet is opgelost, is niet hoopgevend, maar ook niet irreëel. De bewapening is geen oorzaak, maar het gevolg van politieke spanningen. Nu is de Duitse kwestie een niet zo makkelijk weg te nemen oorzaak, maar zolang Kroesjtsjev, zoals nu, zegt, dat hij daar mee nog de tijd heeft, is er geen reden tot alarm. Dat niet-hebben-van-haast, een ongewo- Het gecompliceerde patroon van meer stemmigheden, politieke wensen en feiten, markeerde de toon van Kroesjtsjevs rede. Sommigen zullen haar verward noemen. Maar de werkelijkheid is voor de Sovjet- Unie verward geworden. Veel verwarder dan in Stalins tijd, die een rijk met de knoet bijeen kon slaan en bijeen kon hou den. Uit Kroesjtsjevs woorden sprak een ding: ook de werkelijkheid is gedestalini- seerd. Advertentie 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 'tin zelfgemaakte soep, als smaakverfijner in 101 gerechten en puur als drinkbouillon. Heerlijk! (Van onze correspondent) PARIJS De links-liberale oud-pre mier, Pierre Mendès-France, heeft op een persconferentie zijn grote bezorgdheid uit gesproken over de gevolgen, die gevreesd kunnen worden van het dubbele neen- woord van president De Gaulle op Groot- Brittannië's kandidatuur voor de E.E.G. op Kennedy's voorstel inzake een NAVO-kernmacht. Mendès-France, die ook als econoom een onaanvechtbare reputatie geniet, ontkent dat de economische struc turen van Groot-Brittannië en van het Europese continent, zoals De Gaulle wil doen geloven, onverenigbaar zouden zijn. Frankrijk brengt de E.E.G. een doodsteek toe, zo waarschuwde hij, want het is dui delijk dat de vijf overige leden Groot- Brittannië de vernedering willen bespa ren. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, de grootste Europese parlementaire vergadering, heeft in Straatsburg haar stem verheven in het koor van protesten tegen de opvattingen van president De Gaulle over de Europe se gemeenschappen en de toetreding van Groot-Brittannië en andere landen. Ingeleid door de Nederlandse socialisti sche senator ir. H. Vos en de Franse oud premier Pflimlin als rapporteur van de economische en de politieke commissie, hebben Britse, Westduitse, Nederlandse, Luxemburgse, Oostenrijkse en Scandinavi sche afgevaardigden zich en bloc tegen een beperking van de Europese integratie tot de gemeenschap van „de zes" gekeerd. De spanning in de Raad van Europa (die De Gaulle vorig jaar minachtend be titelde als „een stervende ergens in een hoekje") is kennelijk tot Parijs doorge drongen, want de nieuwe Franse staatsse cretaris voor Europese Zaken, Delonele, is woensdagavond naar Straatsburg ge reisd waar hij vandaag het woord zal voe ren. Het debat zal daarna afgesloten wor den met een stemming over de resolutie, die de heren Vos en Pflimlin hebben in gediend en waarin een beroep op de E.E.G.-landen en Groot-Brittannië wordt gedaan om spoedig tot een akkoord te komen. (ANP) Pflimlin, een vroegere minister van De Gaulle sprak als zijn overtuiging uit, dat „onze veiligheid gebaseerd blijft op een versterking van onze alliantie met de Ver enigde Staten". Hij waarschuwde tegen opvattingen, die alleen het Amerikaanse isolationisme in de hand kunnen werken". Ook Jean Monnet, de Franse ontwerper van de Europese organen, heeft de hou ding van De Gaulle met kracht afgekeurd. Terwijl ook uit andere politieke monden in Frankrijk zelf allerwegen grote onge rustheid wordt geuit over de gevaren van het diplomatieke offensief tegen de weste lijke bondgenoten, dat het staatshoofd heeft ontketend, wordt zijn initiatief in de eigen gaullistische gelederen als moedig toegejuicht. De president der republiek moet zelf, zoals de minister van voorlich ting Peyrefitte meegedeeld heeft, de vele verontrustende reacties op zijn verklarin gen hebben uitgelegd als een onvermijde lijk uitvloeisel van het feit, dat hij einde lijk het beestje bij de naam heeft ge noemd. Wanneer de werkelijkheid door schijn wordt overwoekerd en iemand dan de durf toont die realiteit weer onder woorden te brengen, dan ondergaat de buitenwereld, zo moet de generaal hebben gezegd, onontkoombaar een zware schok. Het Franse staatshoofd moet, volgens de minister, bijzonder voldaan zijn over de sanerende uitwerking van zijn jongste persconferentie. MADRID (AP) Volgens geruchten in politieke kringen in de Spaanse hoofdstad zal president De Gaulle binnenkort een bezoek aan generaal Franco brengen. In officiële kringen zei men hierover niets te weten en één zegsman zei niet te geloven dat generaal De Gaulle op dit ogenblik naar Spanje zal komen. Volgens de ge ruchten heeft de graaf van Parijs twee weken geleden een brief van De Gaulle aan het Spaanse staatshoofd overhandigd, toestand de juiste is. LOMé (Reuter) Het revolutionaire comité dat de macht in Togo in handen heeft genomen, heeft de vorming van een nieuwe, uit zeven ministers bestaande re gering bekend gemaakt. Premier is Nicholas Groenitzky, die te vens de portefeuilles van binnen- en bui tenlandse zaken en van defensie zal behe ren. Groenitzky is uit Dahomey, waar hij de leiding had van een bouwbedrijf, naar Togo terug gekeerd, zulks op verzoek van de militaire junta. Een andere politieke tegenstander van de vermoorde president Olympio, Antoine Meatsji, die als balling in Ghana vertoef de, is benoemd tot minister van finan ciën, openbare werken, vervoerszaken en posterijen. Meatsji zal tevens tijdelijk als minister van onderwijs optreden. Pana Ombri is minister voor radio- en voorlichtingszaken geworden. Hij en de nieuw benoemde minister van arbeid Noe Koetoekloei hadden ook zitting in de vori ge regering Meer armslag voor leger De leiders van de staatsgreep hebben meegedeeld, dat zij niet van plan zijn zich met politieke zaken te gaan inlaten. Waar nemers hebben evenwel opgemerkt dat het Togolese leger „beschikbaar" zal blijven Een der juntaleiders heeft bij een mili taire parade in Lomé verklaard, dat het leger tot vijf maal zijn huidige omvang zal worden uitgebreid. (Van onze correspondent) BONN De rede van Kroesjtsjev lijkt realistischer dan zijn vroegere uitlatingen, aldus perschef Van Hase in Bonn. De Westduitse regering betreurt het evenwel, zo ging hij verder, dat Moskou nog steeds uitgaat van het principe van een Duitse splitsing. Deze terughoudende woorden waren de enige die Von Hase over de rede van de Russische premier wilde zeggen, waaruit blijkt dat ook Bonn niets wil doen om de kwestie-Berlijn opnieuw toe te spit sen door harde verklaringen af te leggen. Ook om een andere kwestie zeilde Von Hase omzichtig heen, namelijk om de re actie der bondsregering op president De Gaulle's afwijzing van volledige Britse toetreding tot de E.E.G. Volgens Von Ha se besprak het kabinet, dat gistermiddag bijeen was, het probleem niet. Voor opwin ding is echter geen aanleiding. De bonds regering blijft bij haar oude standpunt dat Britse toetreding wenselijk is, aldus de perschef, en daarnaar blijft zij streven. De voortzetting van de onderhandelingen in Brussel voerde Von Hase aan als het bewijs dat een rustige beoordeling van de Achter de schermen verneemt men in Bonn echter andere geluiden. Vele minis ters en Bondsdagafgevaardigden maken zich grote zorgen over de recente ontwik kelingen. Zij menen dat het alleen nog lukken zal De Gaulle tot instemming met opneming van Groot-Brittannië in de Ge meenschap te dwingen, indien men de Franse president duidelijk maakt dat de Frahs*Westduitse .alliantie na het aftreden van Adenauer eind 1963 ernstig in gevaar iis als hij niet meewerk^. De socialistische fractievoorzitter Ollen- hauer heeft in een brief de kanselier al gemaand al zijn invloed aan te wenden bij De Gaulle om 'n wijziging van 't Franse standpunt te bewerkstelligen. Adenauer gaat maandag op bezoek bij de Fran se president. De kanselier zelf denkt over dit alles ietwat anders. Hij toonde zich gisteren boos over de houding van de Westduitse delegatie in Brussel en van minister Schroder. „Zijn uitlatingen dreigen mijn relatie met De Gaulle te verstoren", zo meent de bondskanselier, die echter niet kan ont kennen dat de Westduitse houding in Brus sel geheel overeenstemt met het officiële standpunt van de regering in Bonn. Kabelbaan In deze donkere dagen houdt de lokale VVV in onze kleine nederzetting aan de Noordhollandse kust haar jaarvergadering. Ik woon die vergadering nooit bij, daar ik niet behoor tot de neringdoenden noch tot die categorie van lieden die kans zien op velerlei wijzen winst te trekken uit het verblijf van zomergasten. Belangstelling heb ik er wel voor een enigszins huiverige belangstelling zelfs, want ik ken alle leden van de vereniging en hun belustheid op de uitbreiding van de badplaats. Mijn verlangens dienaan gaande staan lijnrecht tegenover de hun ne. Zodra dus in het wekelijkse streek blad een bloemrijk verslag van meerge noemde vergadering afgedrukt staat, vlieg ik het door om te zien of er on heil boven ons hoofd hangt. Gelukkig voor mij blijken de briljante ideeën van de lokaal-geïnteresseerden over het algemeen niet te realiseren. Ditmaal echter heeft onze gecombineerde meterop- nemer - pensionhouder - goochelaar - Sin terklaas-tel epaat en wettige vader van zes kinderen een plan geopperd dat me eerst deed gruwen, maar dat me bij na der inzien, mits goed uitgewerkt, heel aan trekkelijk lijkt. Hij wil een kabelbaan. Beginpunt in een dorp ongeveer vijf kilometer landinwaarts. Men beklimt daar een cabine, laat zich een minuut of tien zacht over de duinen zeulen en roetsjt hier de zee in. Dit laat ste heb ik er zelf bij gedacht, want het komt me voor dat zoiets de spanning en het amusement belangrijk verhoogt. Vóór het instappen zou de passagiers gevraagd moeten worden of ze geheel gekleed of ge heel ongekleed te water wensen te gaan. In het laatste geval dienden de manne lijke en vrouwelijke elementen strikt ge scheiden gehouden te worden. Onzedelijke tonelen zouden de fazanten en konijnen voorgoed op de vlucht kunnen jagen en zodoende de attracties voor de welvoeg lijke reizigers aanzienlijk verminderen. Ge durende de rit bestaat ruimschoots gele genheid zich van zijn kleren te ontdoen, de kledingstukken netjes opgevouwen in een daarvoor gratis beschikbaar gestelde plastiek zak te stoppen en deze, alvorens men de plons neemt, uit het raam van de cabine op het hoofd van een argeloze zon nebader te laten neerdalen. Als er nu niet van tevoren geïnformeerd wordt naar de zwemcapaciteiten van de passagiers en men zorgt ervoor dat het eindpunt zich een flink eind zee in be vindt, lijkt me de kabelbaan een ideale manier om het steeds groeiend gedrang der dagjesmensen op ons smalle strand tegen te gaan. Ik denk dat ik een brief aan het bestuur van de V.V.V. ga schrijven ivaarin ik van mijn instemming met het progressieve plan van onze goochelaar getuig en bovendien mijn aanvullende ideeën toelicht. Je zult zien dan gaat het vast niet door. Advertentie Advertentie WARSCHAU De aanhoudende hevige kou in Polen het vriest overal minstens 20 graden heeft het transportsysteem van het land zó bemoeilijkt, dat naar vele plaatsen geen kolen meer kunnen worden vervoerd. Het dreigend kolentekort in het land, dat jaarlijks gemiddeld 17 miljoen ton steenkool uitvoert, heeft geleid tot een prioriteitenstelsel. De produktie van niet- essentiële bedrijven en de verwarming van niet dringend noodzakelijke gebou wen wordt tijdelijk stilgelegd. Allereerst zullen gas- en elektriciteitsbedrijven, zie kenhuizen, bakkerijen en andere belang rijke bedrijven worden bevoorraad. BERLIJN In Oost-Duitsland zullen in verband met het door de vorst ontstane kolentekort beperkingen worden opgelegd aan het treinverkeer (AP) De afgelopen december maand heeft velen een wel kome dosis vrije tijd extra in de schoot gegooid, doordat zij op min of meer gewiekste ma nier de feestdagen aan elkaar wisten te knopen door middel van snippertouwtjes. Het zou interessant zijn te weten hoe men deze onvoorziene adem pauze heeft besteed, doch dat is in vele gevallen moeilijk te achterhalen. Er zijn echter twee zeer aanzienlijke per soonlijkheden, van wie achter af gebleken is dat zij niet luierend hebben willen stilzit ten. Hun vrijetijdsbesteding heeft geresulteerd in iets, wat men in hoogdravende kringen wel eens een „geste" noemt. Een geste is niet zomaar een daad. Het is een plechtige, verheven, wei-overlegde en belangrijke activiteit, die be doeld is om enige ophef te veroorzaken. Welnu, die ophef is inderdaad niet uitgebleven. De „geste" van de twee hoogleraren prof. Van Bem- melen en prof. Pompe bestond in een zwaarwichtig berede neerd pleidooi tot het vrij laten van vier Duitse indivi duen, die niet zonder enige re den een levenslange gevange nisstraf zitten uit te zitten in een Nederlands gevang, nadat zij ook al niet zonder reden ter dood waren veroordeeld; door een speling van de Nederland se opvattingen en tradities ontsnapten zij aan de kogel, of schoon niet met unanieme in stemming van een deel des volks. De twee hoogleraren, die hun gerekte kerstvakantie hebben besteed aan het uit denken van deze volkomen ongemotiveerde onderneming, huldigen blijkbaar het stand punt dat men in zijn vrije tijd zich niet moet overgeven aan lichtzinnig vermaak of popu lair amusement, doch dat men zich moet beijveren iets te bedenken dat ligt op het peil waarop men zich in het maat schappelijke leven beweegt. Ik kan mij voorstellen dat de heer en mevrouw Van Bemmelen bij de heer en me vrouw Pompe op bezoek zijn gekomen en dat de mannen zich toen in het twinkelende licht van de kerstboomlampjes (de Pompes hebben altijd een prachtige kerstboom!) in ge degen kout hebben terugge trokken, terwijl de dames over de kinderen spraken. De heren zullen misschien fijntjes de kerstgedachte heb ben aangeroerd. „De kerstge dachte" is een dankbaar en veelomvattend onderwerp van maatschappelijke allure, waar over men uren praten kan. En na de kerstgedachte kwamen de „euvelen van deze tijd". En na de euvelen van deze tijd kwam natuurlijk „het vak". Strafrecht, strafvordering en criminologie is hun vak. „In ons vak," zal de heer Van Bemmelen hebben gezegd, „wordt niet aan de weg ge timmerd. Wij zijn geen Mies Boumannen, om zo te zeggen. Niemand staat van ons te kij ken. Wij werken in het ver borgene, ook al schragen wij de samenleving. Schragen ge beurt altijd in het verborgene. Wij komen nooit voor de te levisie, hoogstens in een quiz maar dat kan je niet doen. Maar als we nou es De heer Pompe spitste de oren. Nog worstelend met resten vaft het diner en de kerstgedachte, zag hij een avontuurlijke trek op het ge zicht van zijn collega. Wat wil die Van Bemmelen, dacht hij. Die Van Bemmelen heeft iets in de zin. „Als we nou es Misschien is het ook heel anders gegaan, maar in ieder geval moeten ze samen op het idee zijn gekomen. Het was een volkomen van alle actua liteit gespeend onderwerp en een door niemand verlangde inspanning, waarmee deze twee heren zich tussen kerst en nieuwjaar hebben bezigge houden. De vier Duitse oor logsmisdadigers zijn, wat Ne derland betreft, volstrekt ver leden tijd. Dingen waarover niet meer gesproken noch ge dacht behoeft te worden, ten zijTenzij men absoluut niets beters, nuttigers of in- teressanters meer bedenken kan. Welnu, dat zal dan met Van Bemmelen en Pompe wel het geval zijn geweest. Sommige reacties op het vreemde pleidooi van de pro fessoren spraken van „het pro bleem der Duitse oorlogsmis dadigers". Ik geloof dat dit onjuist geformuleerd is. Deze vier lieden vormen geen enkel probleem. Hun zaak is uit, achter de rug, afgewerkt, ver geten. Althans, strafrechtelijk en formeeel vergeten want er zijn veel mensen, die nóóit vergeten kunnen wat deze lie den hebben gedaan. Dat „nooit" moet men eerbiedigen, omdat het verbonden is met een toppunt van menselijk leed, met een maximum aan lijden en een onherstelbaar verlies. Een verlies aan dier baren, maar ook aan vertrou wen in de mensheid. Er zijn mensen die voorgoed hun ver mogen om in een basis van humaniteit bij alle redelijke schepselen te geloven, verlo ren hebben. Dat is een schrij nend verlies, waar groot me delijden bij past. In een brief aan de minister van Justitie, die ons ter inzage bereikte, schrijft een acade micus: „Beiden (Aus der Fün- ten en Lages) heb ik van vrij nabij meegemaakt in de perio de waarin zij een leidende functie hadden bij wat door hun meerderen werd genoemd de oplossing van het joodse vraagstukDe feiten zijn bekend. Waarop echter terdege dient te worden ingegaan is het feit dat beide mannen meer dan lVo der gehele Ne derlandse bevolking hebben doen deporteren in het volle dige besef dat al deze mensen ....ter dood gebracht zouden worden." Het staat er sober en nuch ter, bijna even nuchter als in de argumentatie van de beide professoren werd geconclu deerd tot „voorwaardelijke in vrijheidstelling". Doch achter de nuchterheid van de brief schrijver verbergt zich dat gruwelijke cijfer van honderd duizend doden, mannen, vrou wen, kinderen, zuigelingen, ge zonden, zieken, ouden van da gen. honderdduizend doden in een woestijn van bloed en verdriet. En achter de nuch terheid der professoren staat de reeks koele juridische ar gumenten, waarmee de hoog leraren dagelijks doceren en waarvan zij de onaantastbaar heid hebben vastgesteld in collegiale discussies, terwijl zij hun thee met kerstkrans ge noten. Juristen hebben de naam, logisch en consequent te zijn. Of zij in het algemeen ook de faam genieten, tactisch te zijn, weet ik niet. Doch de logica en zin voor consequentie, die deze twee juristen zo nuchter ver werkten in hun gezamenlijke verklaring, zou moeten leiden tot het voorwaardelijk vrij laten van Hitler in eigen per soon, zo hij levend gevangen ware. En wel onder het argu ment, dat de heer Hitier onder de allerzwaarste druk van de nationaal-socialistische dicta tuur gebukt ging en in ieder geval géén landverraad pleeg de. Wat is „landverraad"? Een wonderlijke wereld moet dat zijn, waarin deze juristen de ethiek zouden bepalen! Een eventueel „landverraad" van Lages of Aus der Fiinten zou de enige ethische consequentie van hun menszijn hebben moeten heten. Nu moeten zij in vrijheid worden gesteld, omdat zij zelfs ook aan de ge ringste neiging tot boveri-na- tionale humaniteit zo dapper weerstand hebben geboden. Er zijn onderwerpen waar over men zelfs in de lege uren ener schemerige kerst vakantie geringschattend voorbij moet gaan. Zelfs kla verjassen, dammen of blinde mannetje zijn nuttiger bezig heden dan het vakkundig peinzen over volstrekt afgeda ne zaken, die het eigendom zijn van een gemarteld doch vergetend volk. Misschien zal onze woor denschat verrijkt worden met een welsprekende uitdrukking, waarin de twee hoogleraren dan tenminste nog enigszins aan de verre vergetelheid zou den kunnen worden ontrukt. Bijvoorbeeld: men moet niet zitten pompen en bemmelen over dingen die geen zin heb ben NIET VERDER ZOEKEN, bij' DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 De ogen van Hoessein. Koning Hoessein van Jordanië heeft bepaald, dat na zijn overlijden zijn ogen ter beschikking van de „ogenbank" van een ziekenhuis zul len word°n gesteld. Beschonken op ski's.In Göteborg (Zwe den) heelt de politie een dronken skiër aangehouden. De man werd slingerend gezien en na een achtervolging in zijn kraag gepakt. Zuidarabische Federatie. Engeland en de Zuidarabische Federatie hebben een ver drag gesloten waarbij de Britse kolonie Aden in de fede-atie opgaat. Bij de fe deratie zijn 11 staten aangesloten, die geregeerd worden door Arabische vors ten. Neger in Zuid-Carolina. Een negerstudent, de 19-jarige Harvey Gantt, heeft ingevol ge een uitspraak van een federaal hof in Alexandria (Virginia, V.S.) toestem ming gekregen zich te laten inschrijven op de landbouwhogeschool Slemcon in Zuid-Carolina, die uitsluitend door blan ken wordt bezocht. Een districtsge rechtshof had eerder geoordeeld, dat Gantt er niet in geslaagd was te bewij zen, dat de school hem alleen op grond van zijn ras de toegang had geweigerd. De procureur-generaal van Zuid-Carolina zal bij het federale opperste gerechtshof in beroep gaan tegen de toelating. Scheuren in Londen. In Londen hebben scheuren in gasbuizen als gevolg van de vorst in twee dagen de dood van 11 mensen geëist, terwijl nog zeker 25 mensen in ziekenhuizen verpleegd wor den. Dinsdag zijn vijf leden van één ge zin vergast door een lek in de leiding. Sneeuwbestrijdingsprijs. De Duitse auto mobielclub ADAC heeft een prijs van 25.000 mark uitgeloofd voor een che misch produkt dat het ijs op de wegen oplost zonder corrosie aan de auto's te veroorzaken. IJs. In het plaatsje Mitchell in Australië, dat geen ijsfabriek heeft, zijn de dertig eigenaars van ijskasten in de weer om ijs te maken voor een 13-jarig meisje, wier temperatuur met het oog op her- senbeschadig'ng laag moet worden ge houden. Een ambulance-auto rijdt het stadje rond om het ijs te verzamelen. Ras. Een politicus uit Nigeria heeft er zijn ontstemming over geuit, dat hij bij aankomst op het vliegveld van Nairobi, de hoofdstad van het onder Brits be stuur staande Kenya, op een formulier zijn „ras" moest invullen. De Nigeriaan vulde in: „mensenras".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3