OOK EEN MANIER Goud in Reggestraat VEGEN Maatregelen voor geestelijk gestoorde bejaarden urgent STOFZUIGERS Burgerlijke stand van Velsen Glazen huis Provinciale Staten Faillissementen Kort Umondnieuws DONDERDAG 17 JANUARI 1963 4 Ongelijkvloerse kruisingen dienen vermeden te worden „Sunpolycrown" overgedragen Jeugdtitelstrijd in Zaandam begonnen Queen Mary krijgt grotere opvolger Glubkampioenschap van Noord-Holland BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. WISKER Fietsenrally uitgesteld In de vergadering van Provincielae Sta ten van Noord-Holiand heeft de heer Doek (P.v.d.A.) dinsdagmiddag zijn stem verhe ven tegen de constructie van gelijkvloerse kruisingen bij de aanleg van wegen en te gen het toestaan van linksafslaand ver keer op hoofdwegen. Voorts bepleitte hij het scheiden van rijbanen door solide con structies, die voorkomen dat voertuigen als gevolg van ongevallen op de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer komen. De heer Doek noemde de Westelijke Hand weg te Haarlem als voorbeeld van een weg, die in elk geval bij de kruising met de Kleverlaan van een ongelijkvloerse kruising voorzien had dienen te worden. Ten aanzien van de urgent geworden verbreding van deze randweg tussen Zijl- weg en Leidsevaart vroeg de heer Doek zich af, of men bij de constructie van nieuwe wegen wel voldoende de toekomst in het oog houdt. Met betrekking tot de verbinding met Zandvoort vond hij het on juist, dat in de memorie van antwoord wordt meegedeeld, dat met de belangheb bende gemeenten contact zal worden opge nomen. Dat had al veel eerder moeten gebeuren, meende hij, zeker voordat het streekplan Zuid Kennemerland grotendeels werd goedgekeurd. Hetzelfde gold voor de nieuw aan te leggen weg Heemstede-Uithoorn. Met betrekking tot deze laatste weg ver zocht de heer Wensing (prot.chr.) G.S. binnen niet al te lange tijd mededelingen te doen over het te maken tracé. Kop van Noord-Holland Het lid van G.S. de heer Westermann heeft bij zijn beantwoording van naar aanleiding van de ruimtelijke ordening gemaakte opmerkingen nog laten weten, dat hij bewondering had voor de voortva rendheid van het Zandvoortse gemeentebe stuur waar het ging om herbouw van de badplaats sinds het einde van de oorlog. Het nieuw ontworpen plan dat aan de kop van de Zeestraat zal worden gebouwd noemde hij een aanwinst voor Zandvoort. Ook merkte hij op, dat het hebben van een pier nu eenmaal de wens is van elke grote badplaats. De heer Westermann zei een en ander naar aanleiding van opmerkingen van de heer Sluimer, die de Zandvoortse plannen had bekritiseerd en die van mening was, dat deze vorm van recreatie hij sprak over een steenwoestijn moest worden afgeremd. Over het pierplan is dinsdag ten depar- temente overleg gevoerd tussen de minis ter, de burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema en een vertegenwoor diger van de Kon. Mij. voor Havenwerken. De rijksgoedkeuring voor het plan moet nog worden verleend. De heer Van Soest (P.v.d.A.) wees er op, dat een economische teruggang het eerst gevoeld zou wor'den in' gebiedë'n met pendel over grote afstand. Hij doel de daarmee op de kop van Noord-Holland en meende, dat het aantal kerngemeenten daar moet worden uitgebreid. Het lid van G.S. de heer Mensink deelde daarop mee, dat het onderzoek naar de economische situatie in de kop van Noord- Holland intensief zal worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling van G.S. bij de minister van Economische Zaken sterke aandrang uit te oefenen om meer kernge meenten aangewezen te krijgen. In dit ver band had de heer Van Soest de steden Den Helder, Schagen en Alkmaar ge noemd. De heer Mensink vestigde er de aandacht op, dat de zaak voor Alkmaar moeilijk ligt omdat de minister bij een voorgaande gelegenheid reeds gezegd heeft dat Alkmaar „zichzelf best zou kun nen redden". Ten aanzien van Den Helder waren G.S. van mening, zo verklaarde hij. dat onaf hankelijk van de aanwezigheid van de Ko ninklijke Marine aldaar de industrialisatie in deze stad dient te worden bevorderd. De lange pendel zou volgens de heer Men sink echter door opvoering van de werk gelegenheid niet opgeheven kunnen wor den. Vrij langdurig is daarna gedebatteerd over de verpleging van geestelijk gestoor de bejaarden. De heer Bakhuys Roozeboom (V.V.D.) stelde een Amsterdamse stich ting ten voorbeeld, die in Slotervaart in 7 maanden een gebouw had gesticht en voorts in de binnenstad van Amsterdam enkele herenhuizen als verpleeginrichtin gen had ingericht. Men had in het geheel geen moeite gehad bij het aantrekken van personeel. De stichting meende der gelijke inrichtingen ook in andere plaatsen te kunnen verwezenlijken. Mevrouw Muller-Van West (C.P.N.) sug gereerde verpleging van geestelijk gestoor de bejaarden bij de provinciale zieken huizen, doch dat was volgens het lid van G.S. de heer De Jong niet mogelijk, om dat in de provinciale ziekenhuizen reeds vele geestelijk gestoorden worden ver- Tegen het middaguur heeft dinsdag ir. C. J. van Heel, directeur van de Verol- me-werf Alblasserdam, de op deze werf gebouwde „Sunpolycrown", een 18.000 ton metende bulkcarrier overgedragen aan de vertegenwoordiger van de Noorse rederij Einar Rasmussen in Kristiansand, de heer L. Schage. De korte plechtigheid vond plaats op het schip zelf, dat nog aan de afbouwkade lag. De „Sunpolycrown", 161 meter lang, 22 meter breed en 9,5 meter diep, is het twintigste schip dat Verolme voor Skandi- navische rederijen heeft gebouwd. De nieuwe bulkcarrier is thans, onder com mando van kapitein Toenissen, op weg naar Jamaica. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 15 januari 1963 geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 januari 1963 geëindigd het faillissement van C. J. Stoete, administrateur, wonende in Haarlem, Ga- renkokerskade 3, uitgesproken dd 21 fe bruari 1961, curator mr. M. D. Proper, ad vocaat en procureur in Haarlem. pleegd. Ook zou geen bouwvolume be schikbaar zijn om ten behoeve van de verpleging van bejaarden paviljoens te bouwen. Mevrouw Van Noordwijk-Van Veen wees er op, hoe men in Zuid-Holland dit vraagstuk heeft aangepakt. Daar door de Raad voor de Volksgezondheid een rapport is uitgebracht over o.m. deze materie ver wachtte zij in een der volgende vergaderin gen voorstellen van G.S. Voorts was naar haar oordeel een gereatrische dienst in de provincie nodig. De heer Tilkema (prot. chr.) stelde voor, dat de provincie een eenmalig subsidie bij wijze van stimulans beschikbaar zou stellen voor de bouw van bejaardenhuizen, doch dat zou te grote con sequenties hebben voor de schatkist van de provincie. De gedeputeerde De Jong wees er voorts nog op, dat gereatrische centra volgens het rapport van de Raad voor de Volksgezondheid verbonden die nen te worden aan A-ziekenhuizen. Voor de urgentie en de noodzaak van maatre gelen op het gehele gebied van de verple ging van geestelijk gestoorde bejaarden waren G.S. gevoelig, zo zei hij, en voor stellen zullen worden overwogen. In Zaandam is de wedstrijd om de jeugdtitel van- Noord-Holland begonnen. De deelnemers zijn: K. Pippel en K. van Duivenbode (IJmuiden), T. Snijbrands, T. Palmer, D. Beekman (Amsterdam), T. Smit (Alkmaar), G. Westerveld (Purmerend), P. v. Splunteren (Zaandam), P. Bakelaar (De Koog). Deze negen deelnemers kampioenen spe len een enkele ronde. De eerste ronde was Kees Pippel vrij. Duivenbode maakte zijn eerste partij remise met Palmer. Zaterdag 19 januari wordt het toernooi in het Amsterdamse schaakhuis voortgezet. Dan spelen: SnijbrandsVan Duivenbode. Beekman-Westerveld, Palmer-Van Splun teren, Pippel-Bakelaar. _De Noordhollandse jeugdkampioen mag in de Paasweek meedingen in het jeugd- toernooi en de nationale titel, die in Apel doorn wordt gehouden. In Den Helder kan men regelmatig vrachtauto's vol met steenkool aan dek van het vaartuig „De Dageraad" de lijnboot Den Helder-Texel zien rijden. Hoewel er voldoende steen kool op het eiland Texel aanwezig is, neemt men toch het zekere voor het onzekere, vooral nu de vorst weer eens is teruggekomen. De steenkool is afkomstig uit Amsterdam. De auto's brengen het naar Den Helder en na aankomst op Texel brengen de vracht auto's hun lading naar de bestemde plaatsen. Deskundigen van de Cunard Line zullen deze herfst beslissen of er al dan geen remplacant voor de oceaanstomer „Queen Mary" zal worden gebouwd. Sir John Brockelbank, de president-di recteur van de Cunard Line, heeft dezer dagen in Southampton gezegd dat de „Queen Mary", de op een na grootste oceaanstomer ter wereld, nog ongeveer vijf jaar mee kan zodat, indien een nieuw „Queen"-schip haar op de Noord-Atlanti sche route zou moeten vervangen, Cunard spoedig een beslissing zou moeten nemen. De beslissing hangt ten dele af van de resultaten van het a.s. zomerseizoen. Cu- nards eigen ervaring is dat de besprekin gen voor de toeristenklasse stijgen. De opvolgster van de „Queen Mary", zo hiertoe wordt besloten, wordt een dubbel- schroefs schip van ongeveer 55.000 bruto register ton ten bedrage van ca. 20 mil joen pond sterling. Het schijj zal 1850 pas sagiers met een snelheid van 30 knopen kunnen vervoeren. Toen hem gevraagd werd wat 'e toekomst van de „Queen Ma ry" zou zijn nadat zij uit de vaart was genomen, zei Sir John dat hij persoonlijk hoopte dat ze naar een eiland zou worden overgebracht en daar door een reusachti ge verlichte weg met de wal zou worden verbonden en als hotel worden gebruikt. Als schroot zou de „Queen Mary" waar schijnlijk 1.134.000 pond sterling opbren gen. „En," aldus Sir John, „waar zou men voor dat geld een schitterend hotel voor 2.000 gasten krijgen?" In de strijd om het clubkampioenschap van Noord-Holland hebben zich in de fi nale geplaatst de drie Amsterdamse dam clubs Gezellig Samenzijn, Jozeph Blanke naar en de nieuwe vereniging katholieke Damclub Amsterdam. Als vierde werd ge plaatst Damclub Zaandam. Deze vier tientallen spelen één enkele competitie om de damtitel van Noord-Hol land. De clubkampioen van Noord-Holland komt uit in de landelijke finale. Het is zeker dat de Haarlemse Damclub 2 naar de eerste klasse degradeert. Alkmaar en St. Bavo moeten nog uitmaken wie met Jozeph Blankenaar 2 het komend seizoen een klasse lager moet uitkomen. „Hoe beschermen wij onze kinderen tegen gevaren van de straat?". Over dit onderwerp spreken mevrouw T. Blanken- stijn-Biersma en de heer J. A. Kwast, oud hoofdinspecteur van de zedenpolitie te Rotterdam, vrijdag 18 januari in het Cul tureel Centrum. De lezing werd georgani seerd door de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. In een bericht over een tentoonstel ling van de volièrevereniging „Fauna Feli- sena" werd verzuimd te vermelden, dat de kampioen-bastaard het eigendom is van de heer Van Son. GEBOREN: Cornelia A. M„ d. v. R. Bok en D. J. M. Kuijpers; Wilhelmina A„ d. v. H. J. G. Heideman en M. W. Verhulst; Albertus A., z. v. G. M. Tros en A. M. van Tienen; Maria A., d. v. W. P. Kuijper en H. Hoeve; Anthonius C. M. ,z. v. P. Bos en M. Th. van Steenbeek; Paul H. S. M., z. v. G. J. L. M. Hendriks en M. G. van den Belt; Eric C., z. v. D. A. van Vliet en W. van Schaick; Robert L., z. v. P. de Wit en J. Tibbert; Fabiënne J. E., d. v. W. Eijman en A. Smorenberg; Clasina H. M., d. v. P. P. Beentjes en J. van Duivenvoorde; Cor- nelis J. M., z. v. J. J. M. de Wolf en E. M. Aardenburg; Christa J., d. v. G. F. van der Heide en A. Luttge; Cornelis, H., z. v. S. Th. van der Kolk en M. Th. Schut. ONDERTROUWD: P. Niesten en M. G. de Ruyter. GETROUWD: J. Betjes en M, van der Wal. OVERLEDEN: M. R. H. Koestal, 77 j.; H. J. Wentink, 90 j. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 De fietsenrally, die de (J)KAJ aanstaan de zaterdag zou houden is voorlopig een week uitgesteld. De vorst en de sneeuw maken de rit nu nog onmogelijk, maar zo dra er weer een dragelijker temperatuur heerst, gaat de rit de eerstkomende vorst- vrije zaterdag door. Start 2 uur bij het Trefpunt (achter de Paterskerk). Inschrijf- adressen: Jeugdhuis „De Spil", Meeuwen laan 2; J. de Boer, Lange Nieuwstraat 789 C. Zuurbier, Tuindersstraat 126 en „Het Trefpunt" twee uur voor de start. Deze rally is uitgezet door de heren Rolvink en Van Gennip van de Automo bielclub „De Rijmonders". BEVALLEN: G. P. BaarsGoossen, z„ Dennenstraat 14, IJmuid i-oost; C. M. Oudendijk—Mooij, d., Overbildtweg no. 12, Santpoort; C, T. M. Bakker—Hoogeduin, d., Reinier Claeszenstraat 10, IJmuiden- oost; G. TolMeijboom, d„ Van Leeuwen straat 32 rd., IJmuiden; P. van der Plas de Hond, z., Pres. Steijnstraat 23, IJmui den; E. T. VenemaMelk, z„ Louise de Colignylaan 40, Santpoort; M. W. H. C. Bunschoten—Hottinga, d„ Wijk aan Zeeër- weg 71, IJmuiden-oost; D. Zweedijk Priester, d., de Noostraat 83. IJmuiden- oost; G. NederlofNienkemper, z.. Plei- adenplantsoen 79, IJmuiden: A. M. van AalsburgGroen, z., Helmstraat 7 rood, IJmuiden; G. K. Postema—Wolthuis, d., Pres. Steijnstraat 62, IJmuiden; T. Wiers- maBrouwer, d„ Bonairestraat 37, Sant poort; W. v. EmmerikMeijer, z„ Zomer- vaart 274, Haarlem; E. Walraven—Frank, d.. Radboudstraat 38, Haarlem; S. Wagen dorpWouda, z„ Alexander Bellstraat 25, IJmuiden; P. C. C. OostwouderSteutel z„ Bonairestraat 5, Santpoort; M. C. Ver- mandelDuin, z., Reggestraat 45, IJmui den; H. J. NijmanKoster, d., Rozemarijn- steeg 18, Haarlem; C. M. Varkevisser Hoek, d„ Tasmanstraat 7, IJmuiden. OVERLEDEN: M. J. Luit, 59 j„ Vale- riuslaan 63, Driehuis; P. van den Berg, 88 j., echtgenoot van A. de Wit, Velserbroek- straat 12, Santpoort; T. Orij, 89 j„ weduwe van J. Twisk, Valeriuslaan 34. Driehuis; A. Stoker. 77 j., weduwnaar van N. van Zon, Kanaalstraat 236, IJmuiden; N. Ras, 84 j.. echtgenote van S. Koffeman, Wol framstraat 3. IJmuiden; E. G. Silleman, 78 j„ weduwe van K. Broekhuizen. Zanders straat 24, IJmuiden-oost; J. W. Waalewijn. 80 j., weduwe van J. W. Kuiper, Zijlweg 77, Haarlem; C. Zwart, 8 mnd., Pres. Kruger- straat 48, IJmuiden; A. J. Seijdel, 60 j. echtgenoot van Z. Berends, Roerstraat 4, IJmuiden. „Zo hè, op het rondje van IJmuiden", antwoordden de heer en mevrouw Oldenburg, Reggestraat 46, IJmuiden, op de vraag hoe zij elkaar heb ben leren kennen een dikke halve eeuw geleden. Op 23 januari zijn Barend Olden burg en Hendrika Olden burgSmit vijftig jaar ge- irouwd. Veel ophef maken ;.ij niet van die feestelijke dag. We vieren het gewoon thuis hoor, we zijn ook maar Dreesmensen", zeggen zij. Barend Oldenburg is 73 jaar oud, zijn bruid 69. Bei- aen zijn in IJmuiden gebo ren. Zij brachten vijf kinde ren voort, waarvan er nog twee in leven zijn, een zoon en een dochter. Het gouden echtpaar heeft negen klein kinderen en dertien achter kleinkinderen. Barend Oldenburg was op )4-jarige leeftijd waterdra ger van de tuchtschool. Daar na werd hij voerman bij Van Gameren en vervolgens ko- lenwerker bij Moot. Voor zijn huwelijk ging hij nog veren cp enkele trawlers. „Een boot of vier, vijf heb ik ge had", zegt hij. Zijn zesde werd dan de. huwelijksboot. Hij trouwde met Hendrika Smit, die achter de tap stond bij Van der Pijl. Overigens was hij op het nippertje aan de dood ontsnapt. „Ik ga maar niet mee", zei hij voordat de Noordster III uitvoer. „Het wordt, me te gevaarlijk". De Noordster III liep in de eerste wereld oorlog op een mijn. Barend Oldenburg kwam in dienst van „de Ballast" en hielp mee de noordersluis bouwen. Nadat dat karweitje achter de rug was, trad hij als grondwerker toe tot de PTT-gelederen. „Daar heb ik /eventien en een halfjaar gezeten", zegt hij. „Daar heb iK nu een pensioentje van". De gezondheid van de gou den echtelieden is niet zo best meer de laatste tijd. Maar als het even kan, gaan zij elke vrijdagavond naar de club voor boven de zestig van het Leger des Heils, waarvan zij sedert de oprich ting lid zijn. „Drie jaar ge leden begonnen we met een man of acht, nu zijn we met r.ijn zestigen", aldus me vrouw. De heer Oldenburg moet weer aan zijn linker arm worden geopereerd. „We wachten daarmee tot het feest achter de rug is", zegt rijn vrouw. „Er zijn er ten slotte niet zo veel die het ons nadoen". Het is wellicht goed er hier nogmaals op te wijzen dat men zijn straatje dient schoon te houden, volgens de geldige politieverordening. Men houde dus zijn trottoir voor het huis zo goed en zo kwaad als dat gaat, schoon. Wij weten ook wel dat het ondankbaar werk is nu de wolken voor sneeuwbuien zorgen. De politie kan be keuringen geven aan mensen die hun stoep niet schoon houden. „Ze moesten de eigenaar aan een paal vastbinden en in de sneeuw laten over nachten". Dat is het krach tige commentaar van tuin man T. Broekhuizen uit Vel sen. Wanneer men hem nu jvog over het geval spreekt, toont hij nog steeds zijn ver ontwaardiging. Volkomen terecht overigens. Iedereen die van dieren houdt zal zijn afgrijzen niet kunnen ver bergen. Want wat is er ge beurd? Dit: tuinman Broek huizen heeft een klein hond je amper twee maanden oud van de bevriezings- dood gered Het diertje was met een halsband aan leen paaltje in het park Velser- beek vastgebonden. Vlak bij de Driehuizerkerkweg. „We waren vanmorgen om onge veer acht uur hier om voor de herten te zorgen", vertelt Broekhuizen. „Ineens zie ik beweging onder een bergje sneeuw. Ik schrok me onge lukkig. Ik ging kijken en zag het hondje, kletsnat en bib berend van de kou". Meteen heeft Broekhuizen het dier tje meegenomen naar het schaftlokaal en het te drogen gelegd, niet te dicht bij de kachel uiteraard. „Mannen, zei ik, haal de worst van je brood af". Dat gebeurde en het hondje kreeg goed te eten. Zijn neusje glimt al weer en dat is een goed te ken, zegt de tuinman, die zelf twee dwergpincertjes heeft. „Iedereen wil het dier hebben", zegt hij. In ieder geval wordt het hondje hier in het schaftlokaal van de kinderboerderij in Velser- beek vertroeteld. De mannen zijn allemaal verontwaar digd. „Als je van je hond af- wilt, breng je hem maar naar het asiel". Ieder die zich op de bovenomschreven ma nier van zijn hond of ander huisdier ontdoet, is inder daad een laagstaand mens. Van de politie vernemen we dat de verkeersagent die zijn werk moet doen op het winderige kruispunt Wenc- kebachstraatGrote Hout- of Koningsweg, over enige tijd een glazen huisje krijgt. Dat is prettig nieuws voor de mannen die nu onder bar re weersomstandigheden op de spitsuren het Verkeer moeten regelen, ofschoon het mogelijk is dat zij het daar van toch warm genoeg krij gen. Het ondoelmatige op trekje, waarover uw ru briekschrijver vorige week berichtte, maakt dus te zijner tijd plaats voor een fraai verkeershuisje, dat wordt ontworpen door ge meente-architect H. A. Pe ters. Wat dit betreft komt dus de Velsense politieman er beter af dan zijn Bever- wijkse collega, die het zon der een huisje moet doen op de kruising Halve Maan Velserweg. Het Beverwijkse gemeentebestuur voelde er destijds niets voor een duur huisje neer te zetten, terwijl het verkeer van hieruit slechts een paar uur per dag wordt geregeld. HET WAS ZIJN MOOISTE TIJD „Het was de prachtigste tijd van mijn leven", zegt Willem Gravemaker (83 jaar), sprekend over de eerste vijf entwintig jaar van deze eeuw, toen hij ter verre vis serij ging als schipper op IJmuidense trawlers. „Op 2 februari 1902 vertrok ik voor mijn eerste reis naar IJsland met de Heemskerck. Uitsluitend om op verse vis te jagen. Als visserijloods hadden we een Engelsman aan boord. Tijdens de reis merkte ik al dat die man lezen noch schrijven kon. We gingen bij de Orkaden schui len voor slecht weer. De mensen daar lachten nogal geheimzinnig toen ze zagen wie ik als loods aan boord had. Wat is er nou eigenlijk? vroeg ik. Weet je wat die man geweest is, zeiden zij, matroos op een beuger. Maar als je naar IJsland gaat, kijk dan maar naar ons, dan zal het wel gaan. Dat was mijn eerste IJslandse reis". Willem Gravemaker (nu Ome Wil lem) maakte daarna geregeld reizen op IJsland. Hij verliet voor enige tijd de Noordzee, die daarvoor zijn domein was geweest. „Je begon met vissen om een uur of vier na de middag. En dan door tot negen, tien uur de volgende ochtend. Heel die tijd stond ik onaf gebroken alleen op de brug. De kabeljauw liet zich over dag niet best vangen. We vis ten bij IJsland in zomertijd, van maart tot september on geveer, en de maanden daar tussenin op de Noordzee. Bij het begin van de teelt had je voor de eerste reis zo'n 30 tot 40 ton ijs aan boord en 40 tot 50 kantjes zout. Bij iedere volgende reis vermeerderde de hoeveelheid zout, die je meenam. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog namen we op één reis 250 kantjes zout mee. We brach ten 750 kantjes gezouten vis mee terug". Die reis begon op 8 maart 1914. Het' schip was de Plutos van de maat schappij Praxis (directeur Jac. Prins), waarvoor Willem Gravemaker zestien jaar lang als schipper voer. Zijn laat ste reis naar IJsland maakte schipper Gravemaker in 1922 op de Pleiaden. „Ik heb ook vijf jaar ge varen vanuit Oostende", ver telt hij. „Als visserijloods. Met een stuk of zes verschil lende schippers maakte ik reizen om hen een beetje wegwijs te maken in de vis serij op de Noordzee. Ik voer daarna ook als schipper op een Belgische boot. Er waren echter wettelijke bepalingen die dat verboden. Zodoende stond ik op de monsterrol als loods geboekt. In 1930 was ik in dienst gekomen bij de fir ma Groen. In 1939, de oorlog dreigde, ik was 59 jaar, nokte ik af, na vijf jaar lang voor de Belgen uitsluitend op de Noordzee te hebben gevist". De firma Groen zocht een schipper voor de visserij in het Engelse Kanaal. Zo werd Willem Gravemaker visserij loods bij schipper Den Heyer. Hij maakte nog drie reizen voor Groen. De tweede we reldoorlog begon en Willem Gravemaker zocht de wal op, na negenenveertig jaar te hebben gevaren. „Ik heb een enzestig werkjaren achter de rug", zegt hij. „Ik was elfen- eenhalf toen ik naar zee ging. Nadat ik was opgehou den met varen werd ik tot mijn eenenzeventigste pak huisbaas bij Groen". Rampen heeft Willem Gra vemaker niet meegemaakt in zijn verre visserijtijd. Wel herinnert hij zich het droog- zetten van de Bernhard, die onherstelbare schade aan de schroefastunnel kreeg. „In die begintijd deden ook mee aan de IJslandvisserij de An na, Wilhelmina, Freya, Bal- dur, Odin, Oceaan I, Oceaan II en naderhand ook de Oceaan III In de eerste we reldoorlog kwamen er nog vele bij, zeker wel een twin tigtal, omdat het op de Noordzee te gevaarlijk werd". „Ik ben er best over te vreden", zegt hij, terugkij kend op zijn leven. Ook over het nu te houden verre visse rijexperiment heeft hij zijn mening. „Als de vis hier ge noeg opbrengt, heb ik er alle moed in. Maar als ik nu op IJsland zou varen, zou ik er geen klap van terechtbren gen. De limiet is uitgebreid. Ze moeten nu naar nieuwe visgronden zoeken. Daarvoor heb je de hulp van loodsen nodig, die de wateren daar kennen. Wij visten altijd buiten de driemijlsgrens op de landgronden. Buiten de twaalfmijlszone is het veel dieper, hoewel er wel plek ken zijn waar het tachtig tot negentig vadem diep is". Willem Gravemaker is nog een rechte, forse man, met door de vorst gebeten gaten in zijn oren en een handdruk fie je pijn doet. Aan de wand van de stemmig ingerichte woonkamer van zijn huis 'Bloemstraat 90) hangt een foto van de „Drie Muske- iers", zoals hij zegt. Die Drie Musketiers zijn hijzelf, Cor dis Gouda (83 jaar) en Al bert van Pel (80 jaar). „Die oto is genomen op 6 oktober Ve komen altijd bij elkaar ds er een van ons jarig is. ra, we waren toen met zijn Irieën 246 jaar oud. Nee, de ndere twee hebben nooit op island gevaren".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4