Ir. G. J. Lienesch opent nieuwe visafslag in Den Helder Opvarenden Ierse Zee enterden in stormweer losgeslagen sleep Veerboot „Oost-Vlieland" had weinig moeilijkheden op weg naar IJmuiden Oranjevereniging „IJmuiden-Oost" Beverwijk krijgt een „Bejaardenkoor" Maar sloep werd wrakgeslagen Coaster in brand IJmondverenigingen vandaag en motgen Uitbreidingen bij de Hoogovens Zweedse vrachtboot gezonken: 2 doden Sleepboot Friesland sleept trawler DONDERDAG 17 JANUARI 1963 Bromfietser slipte - %4 De directeur van de visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij, ingenieur G. J. Lienesch, heeft woens dagmorgen in Den Helder de aldaar aan de Buitenhaven gebouwde visafslag geopend. In verband met treinvertraging kwam de heer Lienesch een half uur te laat in Den Helder aan, zodat burge meester mr. G. D. Rehorst met het oog op de temperatuur in de hal van de afslag besloot toch op tijd te beginnen. Een talrijk publiek, waaronder afgevaar digden van afslagen elders uit het land, de voorzitters van de Nederlandse Vis sersbond en de Helderse vissersvereni ging „Samenwerking", kon door hem worden welkom geheten. Na zijn inlei ding gaf de burgemeester het woord aan de wethouder voor visserijaange legenheden, de heer J. Stoop, die in het kort een overzicht van de totstandko ming van de plannen voor de nieuwe afslag gaf. Het oude gebouw dat dateerde uit 1890 en op de dijk tegenover de brug naar de nieuwe marinehaven stond, moest in ver band met de aanleg van een brug over de 'binnenhaven verdwijnen. Daarom werd een noodgebouw ingercht waarin sedert het begin van 1961 is afgeslagen. Reeds voor de tweede wereldoorlog lagen er plannen gereed voor het stichten van een nieuwe afslag. Nadat de oude was afge broken werd een begin gemaakt met het realiseren van nieuwe plannen. Er werd een visserijcommissie in het leven geroe pen en ondermeer bezoeken aan visafsla- gen te Bremerhaven, Cuxhaven, Urk, Enk huizen en Harlingen gebracht. Het hierna aanvankelijk ruim opgezette plan stuitte af op financiële bezwaren van G.S. Op 17 januari 1961 besloot de gemeen teraad tenslotte tot stichting van een nieuw visafslaggebouw d-at aan behoorlijke eisen voldoet en dat mogelijkheden tot uitbrei ding biedt. In samenwerking met de Rijks waterstaat, die het gedeelte Van de nieu we kade waarop het gebouw zou worden geplaatst speciaal als fundament liet con strueren, kon met de bouw worden begon nen. Het nieuwe gebouw bestaat uit een af slaghal van 60,50x10 meter, die naar be hoefte in een afslag- en een verwerkings ruimte kan worden ingedeeld, alsmede een dienstgebouw dat toegankelijk is van uit een over de volle diepte van de hal doorlopend, iets verhoogd bordes, en waar in de kantoorruimten, de was- en verblijf- ruimten voor de vispakkers, een kantine en overige dienstruimten zijn ondergebracht. De vloer van de afslaghal loopt naar de kant van het water af, waardoor het rei nigen wordt vergemakkelijkt. De ruime kantine is behalve vanuit de afslaghal ook Een deel van het interieur van het nieuwe afslaggebouw. via een tweede toegang aan de noordzijde bereikbaar. Behalve op zondag is deze kantine elke dag tot 's avonds tien uur, ook voor het publiek geopend. Door de brede ramen heeft men een prachtig uit zicht op de havens. Tijdens de toespraak van wethouder Stoop was inmiddels de heer Lienesch aangekomen, die vervolgens door de bur gemeester het woord werd gegeven. In zijn rede wees de directeur van de visserijen er op, dat Den Helder geen be dreiging voor IJmuiden behoeft te vor men. Spreker suggereerde evenwel de mo gelijkheid die is ontstaan om bij drukte te IJmuiden de aanvoerende vissers op de afslag te Den Helder te attenderen. De heer Lienesch had de indruk dat de omzet aan de Helderse afslag stijgende zou kunnen blijven wanneer men er voor blijft zorgen dat zowel het bedrijf als de vis beide van kwaliteit zijn. Bovendien opent de Euromarkt perspectief. De heer J. W. Stevenson, voorzitter van de Helderse vissersvereniging „Samen werking", sprak zijn tevredenheid over de totstandkoming van de afslag uit en wees Zo komen de vissersvaartuigen bij de Helderse vishal te liggen. evenals de vorige spreker op het belang van een goede service. Namens zijn ver eniging bood hij een klok voor het kan toortje van de directeur aan. Uurwerken werden eveneens aangeboden namens de aannemer en de plaatselijke vishandela ren. Van de firma's Kalsbeek en Bakker werd een radio met visserijband ontvan gen, terwijl namens de kleinhandelaren een barometer werd aangeboden Onder de verdere sprekers bevonden zich de directeuren van de afslagen te Urk en te Enkhuizen, de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond en een afgevaar digde van de Wieringer vissers. Tot slot sprak de nieuw benoemde directeur, de heer G. Mulder, tot voor kort administra teur waarnemend directeur van de afslag te Enkhuizen, die een beroep op vissers en handelaren tot samenwerking deed. Uit de kringen van de Helderse vissers was kort daarvoor een spreker naar voren ge treden die namens zijn collega's toezegde de plaatselijke afslag zoveel mogelijk te zullen bezoeken. Na afloop van de plech tigheid kwam men in de kantine bijeen om door te warmen en een kop koffie of een drankje te gebruiken. In tegenstelling tot de afslag te IJmui den is de Helderse afslag wel op zaterdag in bedrijf. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, biedt de Oranje vereniging „IJmuiden-Oost" haar leden op donderdag 31 januari in het Patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg een film avond aan. Vertoond wordt „Onvergetelij ke melodie" (Song to remember), een kleu renfilm over het leven van Chopin, met in de hoofdrollen Merle Oberon en Paul Muni. Het bijprogramma bevat een repor tagefilm in kleuren over het zilveren hu welijksfeest van ons vorstenpaar. Koninginnedag Het programma voor koninginnedag op dinsdag 30 april wordt des morgens inge zet met een voorstelling in het Patronaats- gebouw voor de leerlingen van de lagere scholen. Door „Roberti's Jeugdtoneel" zal een opvoering worden gegeven van het kindertoneelstuk „Tom Poes en Ollie B. Bommel." Voor de hogere klassen van de lagere scholen geeft het variétégezelschap an Hans Cordan een voorstelling in het hervormd jeugdhuis aan de Rembrandt- laan. Voor de kleuterscholen wordt voorts nog een feestelijke ochtend in de scholen georganiseerd. In de middaguren geeft het variétégezel schap van Hans Cordan ook nog een open luchtvoorstelling op het Marktplein, waar door een plaatselijke harmonie muzikale medewerking aan zal worden verleend. De avondvoorstelling in het Patronaatsgebouw wordt dan verzorgd door „Het Amstel Ca baret", met Gerry Roeland, Tonny Huur deman en Henk Poen. Als het niet zo koud was geweest, dan had Beverwijk al sinds 6 januari van dit jaar een „Bejaardenzangkoor" gehad; er zal nu mee worden gewacht, tot de tempe ratuur draaglijker wordt. Dit heeft ir. P. R. van Nifterik gisteravond in de recrea tiezaal van de Humanitas Torenflat aan de Waranda medegedeeld. Het laat zich aanzien, dat met ten minste twintig leden zal worden begonnen. Gedacht wordt aan leden van om en nab'j de zestig, maar ook ouderen zijn welkom. Mevrouw H. Hippe-Tendeloo wist te ver tellen, dat het „Bejaardenkoor Gerard- huis" in Amsterdam 36 leden telt, met een gemiddelde leeftijd van 75; het oudste lid is 84 jaar! De controbutie behoeft voor niemand een bezwaar te zijn want deze zal tussen de 20 en 30 cent per week liggen. Wel re kent het comité van voorbereiding op een gemeentelijke subsidie. Men wil de repe tities houden iedere woensdagmiddag van 2 tot 4 uur in de recreatiezaal van de Torenflat. Men kan zich aanmelden of in lichtingen vragen bij mevrouw Stoeltje- Van der Pol, Wijkeroogstraat 148, Velsen- noord, telefoon 5573; de heer A. Doorn bos (Torenflat) Waranda 145; ir. P. van Niftèrik, Laan van Blois 96, tel. 4416; en de heer C. Hollander, Hornlaan 6, Bever wijk. Een zeventienjarige Beverwijker is gis teravond bij het nemen van de bocht Bree- straat-Alkmaarseweg ter hoogte van de Schans met zijn bromfiets geslipt en over de kop geslagen. De jongeman kwam met zijn rug op de stoeprand terecht en bleef bewusteloos liggen. Hij is naar het Roode Krujsziekenhuis overgebracht. Zes maanden en tien dagen reis, vijf slepen waarvan drie bijzonder belang rijke en bij de laatste een stunt in storm weer waar ze bij de sleepdienst nog lang over zullen praten.dat was de eind- rekening welke kapitein C. J. Broek van de sleepboot Ierse Zee (de gewezen Zwarte Zee 3) vanmorgen kon opmaken toen hij in de thuishaven Maassluis zijn schip afmeerde. Die stunt daar vlak na de kerstdagen bij de Azoren uitgehaald, doet hij af met de opmerking: „Nou ja, we konden niet anders, die sleep zouden we anders door stranding hebben ver speeld, zo dicht kwamen we al onder de wal", wat weer niet wil zeggen dat hij niet alle respect heeft voor wat zijn mannen hebben aangedurfd om hij stormweer en hoge zee met de motor sloep naar de losgeslagen tanker te varen en cleze te enteren. Wat dan wel de mooiste sleep was? „De tanker Naess Spirit die ik met de Tasman Zee van Rio naar Kaapstad sleepte", zegt hij. Een hij. laat er met al zijn ervaring en kunde direct achter volgen: „Omdat ik er veel van heb geleerd. Het was voor de eerste keer dat ik zo'n bakbeest van 65.000 ton dw achter me aan de tros had han gen. En dat is een bijzonder ervaring. Ik heb ervan geleerd". Óm te beginnen met de meest spectaculaire sleep, die van de Noorse tanker Bohème van de Azoren naar Gothenburg. De tanker was na een aan varing op de Missisippi uitgebrand. Twin tig leden van de bemanning kwamen hier bij om het leven. Het wrak de tanker had een groot gat in de boeg. was voor en achter uitgebrand en niet gasvrij moest naar Gothenburg en werd op sleep touw genomen door de Rode Zee en de Oceaan van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst. Bij de Azoren zou de Ierse Zee de sleep overnemen en naar Gothen burg brengen. Op de dag voor Kerstmis vond de overname bij het eiland St. Michel van de Azorengroep plaats. 's Middags was een oosterstorm opge stoken die niet mis was. De sleep bevond zich toen 180 mijl ten oosten van Santa Maria, een der eilanden van de Azoren Om 5 uur 's middags brak de nylonrekker van de tros. De Bohème sloeg op drift. De tanker had geen runners aan boord. „We konden niet anders doen dan in de nabijheid blijven", zegt kapitein Broek. De zee was te hoog om er ook maar over te denken een sloep te strijken en men sen naar de sleep over te brengen om weer een trosverbinding tot stand te bren gen. Op tweede kerstdag geen ver betering in het weer. En elk etmaal be tekende 80 mijl dichter bij lager wal. Op de morgen van 27 december was het al niet beter. „Er moest wat gebeuren", zegt kapitein Broek laconiek. „Er zat nog maar tachtig mijl tussen ons en de kust. Ik vroeg vrij willigers om met de motorsloep te probe- i-en aan boord van de tanker te komen. Ze- meldden zich allemaal. Toen heb ik ze j maar aangewezenEerste stuur man Theo Dragt (30), tweede machinist Jaap Koorevaar (26), bootsman Janus Bouwmeester, matroos Herman van Zelm en de runners Cor Spanjersberg en Arnold Louwer. Het stormde nog hard en de zee was hoog. We kregen de sloep heel te wa ter en vier van de zes zagen kans, toen de sloep langszij van de tanker was aan gekomen, aan boord te komen. Met het vastmaken zijn ze de hele dag bezig ge weest en het gelukte niet. Tegen donker worden heb ik de sloep toen maar terug geroepen. Bij het weer aan boord hijsen sloeg de motorsloep wrak tegen de wand van de Ierse Zee maar iedereen kwam heelhuids aan boord. De volgende dag moest het voor elkaar komen of anders was het mis. Ze heb ben het toen met een opblaasbaar rubber- vlot geprobeerd dat aan een drijflijn voor zichtig door de Ierse Zee naar de tanker werd gesleept. Van dat vlotje af zag alleen de water- vlugge bootsman kans op de tanker over te springen. Maar alleen kon hij niets uit richten. Hij bracht takels naar het voor schip voor de tijd dat hij hulp zou krij gen. Die hulp kwam binnen een paar uur in de gedaante van de sleepboot Oceaan die van de Azoren te hulp kwam, zijn motorsloep in zee bracht en mannen van de Ierse Zee naar de Bohème bracht. En 's avonds om 6 uur was de zaak in orde, hadden ze de sleep weer aan de tros, net op tijd om hem voor stranding te bewa ren. Toen zette de sleep koers naar Go thenburg. Vanmorgen omstreeks halfacht is brand uitgebroken aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Maria W.", die op de rede van Great Yarmouth lag. De sleepboot „Titan", van n.v. Bureau Wijsmuller is uit IJmuiden op weg naar 't brandende schip, dat door de gehele bemanning is verlaten. Een reddingboot uit Great Yarmouth is uitgevaren met blusmateriaal. Later werd gemeld, dat de kapitein, eerste stuurman en hoofdwerktuigkundige met de redding boot uit Great Yarmouth naar hun schip teruggekeerd zijn. De „Maria W." is eigen dom van de rederij Weber te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Rudolf TL A., z. v. H. J. Stellbrink en W. E. Bakker; Johan G„ z. v. H. Schepers en H. C. Moorman; Monica M. J., d. v. G. M. de Wit en H. Wijnberg; Giovanni B„ z. v. C. C'.saria en L. G. Weers; Robert H. P., z. v. W. O. Kaltschmidt en G. C. H. van Egmond; Anna M. G„ d. v. H. de Groot en G. A. Noom: Hermina M.. d. v. H. J. Blommers en M P. H. Holla; Fer dinand J. A., z. v. A. J. Lempers en C. M. van der Zon; Johannes H., z. v. J. C. Don kervoort en H. H. van Gulik; Bernardina H. M„ d. v. P. G. Bakker en M. E. M. Hel sloot' Hendrik H„ z. v. A. Smith en E. Nuis; Nico R„ z. v. K. de Haan en J. J. Philipsen; Gerhardus M„ z v. K. Daalhui zen en G. M. Apeldoorn; Petrus M„ z. v. M. van den Rijk en G. M. Vloeimans. GETROUWD: H. Nijenhuis ~n W. A. Boelhouwers; P. J. J. Kramer en S. Bos- man; F. F. A. Moore en J. Schutter. O DERTROUWD: H. G. P. Beentjes en C. A. van der Lee; J. van 't Hof en J. L. Burghout. OVERLEDEN: R. Wolters, oud 2 jaren; L. Loocks, oud 87 jaren geh. gew. m. A. Maks; M. L. K. van Doorneveld, oud 49 iaren, geh. m. T. Bakker; W. van Segge ien, oud 92 jaren, geh. m. A. J. van Tonge "fin; J. D. Wilgenhof, oud 82 jaren. geh. m. O. Kleijn; C. J. de Graaf, oud 65 jaren -eh. m. P. Schrieken. DONDERDAG 17 JANUARI Hervormd Wjjkgebouw, Radarstraat, 20 uur: Majoor P. van Beem spreekt over het Leger des Heils voor Ned. Chr. Vrouwen bond. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: To neelvereniging „T.O.V." speelt voor K.C.C. „De Keerkring". VRIJDAG 18 JANUARI Petrazaal, Spaarnestraat, 20 uur: Maat schappij tot Nut van 't Algemeen: H. P. Baard spreekt over „Hoe benaderen wij Frans Hals" Cultureel Centrum, 20 uur: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming: J. A. Kwast en mevrouw T. BlankenstijnBierma spreken over „Hoe beschermen wij onze kinderen tegen gevaren van de straat". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur: Clubavond postzegelvereniging „IJmuiden". Gebouw „Concordia", Velsen-Noord, 20 uur: Feestavond jubilarissen en gepensio neerden Papierfabrieken. HAKU MICIIIGANU IN BEVERWIJK. De belangstelling voor de Japanse „7de dan Judoka" Haku Michiganu, die woens dagavond in de sportschool De Langen te Beverwijk les gaf, was buitengewoon groot. Reeds ver voor de aanvangstijd waren alle beschikbare plaatsen bezet. De Japanner gaf onderricht aan een groot aantal leerlingen van de sportschool. Van een echte wedstrijd was geen sprake, want tegen deze Michiganu was geen der aan wezigen opgewassen. Wel hebben de aan wezigen veel opgestoken van de gastleraar, die tot de groten op dit gebied behoort. Het is voor de sportschool De Langen een succesvolle avond geworden. GROENTEVEILING De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: Andijvie 95 140; prei 115205; knollen 18—47; boeren kool 2054; rodekool 25—44; spruiten 80 148; uien 3046; waspeen 22—61; winter peen 1433. Jelle Horrius, kapitein van de veer boot Oost-Vlieland, heeft liet woensdag niet al te moeilijk gehad tijdens de reis van de veerboot van Vlieland naar IJ muiden, waarmee het isolement van dit Waddeneiland werd verbroken, 's Och tends om 9 uur vertrok het schip, dat elf mijl kan lopen, voorafgegaan door de sleepboot Stortemelk. De sleepboot ver liet zijn jongere broer toen het ergste, het eerste stuk door het ijs, achter de rug was. Daarna moest de Oost-Vlieland het alleen doen. Het ging best. Om kwart over vijf doemde de forse contour van het schip tussen de IJmuidense pieren op. De veerboot meerde af achter de reddingboot Neeltje Jacoba in de Vis sershoven. Kapitein Horrius poseerde gewillig voor de persfotografen. De Oost-Vlieland vertrok vanmorgen weer om negen uur, met aan boord een lading van onontbeerlijke levensbehoeften. Of de veerboot deze winter nogmaals de reis van Vlieland naar IJmuiden zal ma ken, is nog niet bekend. Het ijs is ten slotte een onberekenbare factor. De ongeveer dertig passagiers, afkom stig van Vlieland en Terschelling, hebben het aan boord lang niet slecht gehad. De eetsalon was goed verwarmd en de reizi gers konden van alles nuttigen. Twee mil- litairen, ingedeeld bij de schietschool van Op het terrein van Hoogovens bij de Sinterfabriek is men bezig met het optrek ken van een nieuw, drie verdiepngen tel lend dienstgebouw, dat twintig meter lang en zeven meter breed wordt. Er komen be- drijfskantoren voor opzichters, een kanti ne en een magazijn in. Met het oog op de hogere staalproduktie bij Hoogovens, ondergaat de schrootinstal- latie een belangrijke uitbreiding. De over slaghal wordt met 44 meter verlengd. Er zal ook een derde magneetkraan komen. Eergisteren is per trein de romp van de zevende cementmolen voor de „CEMIJ" in IJmuiden aangekomen. Het gevaarte heeft een lengte van vijftien meter, een diameter van vier meter en een gewicht van negentig ton. De nieuwe molen zal te zijnertijd een capaciteit hebben van vijf tig ton cement per uur. LONDEN (Reuter) De 1100 ton me tende Zweedse vrachtboot Oesthanhay is woensdag in de Oostzee ten zuiden van het eiland Oeland gezonken. Twee van de veertien leden van. de bemanning z(jn verdronken. De anderen zijn gered. (AP-)-Vier schepen zirjn onderweg naar de Duitse trawler Mecklenburg, die voor de kust van Cornwall met vijftien opva renden aan boord in zinkende toestand verkeert. Een vijfde schip ligt in de buurt van het in nood verkerende scheepje. De Mecklenburg heeft over de radio meege deeld, dat haar pompen niet opgewassen bleken tegen het snel stijgende water in de machinekamer. Na een S.O.S.-signaal spoedden de reddingsboot van Padstow, de Nederlandse sleepboot Friesland en twee andere vaartuigen de trawler te hulp. Op veertig mijl ten noorden van Lands- end in het Sint George Kanaal is omstreeks middernacht de 300 ton metende Duitse trawler „Mecklenburg" in nood komen te verkeren. Het schip begon, in slecht weer, water te maken door een lek op een nog onbekende plaats. De schipper verzocht om een sleepboot en reddingsboot, omdat zijn schip steeds meer water maakte. De „Mecklenburg" aanvaardde de hulp van de sleepboot „Friesland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden: de „Friesland" bevond zich namelijk in de buurt. Vanmorgen omstreeks zeven uur bereik te de „Friesland" de in nood verkerende trawler. De sleepboot maakte vast en de sleep is nu, langzaam varend, op weg naar een Engelse haven. Naar alle waarschijn lijkheid zal geprobeerd worden Milford Haven te bereiken. Om kwart over vijf liep de „Oost- Vlieland" de IJmuider Vissershaven binnen. Kapitein Jelle Horrius poseerde aan de railing gewillig voor de persfotografen. de cavalerie op Vlieland, hadden echter onvoldoende soldij ontvangen om de brood jes ham (a f 1,15 per twee stuks) te ge bruiken. Zij waren evenals de overige pas sagiers blij vaste grond onder de voeten te hebben, ofschoon een van hen bekende dat hij zijn verlof speciaal had genomen om dit zeereisje mee te maken. Een da me, die naar Hilversum moest zei, dat zij zelf niet zeeziek was geweest. „Maar een paar mensen wel wat witjes om de neus gezien". Een groepje van drie Duitse dames, die een vakantie van vier weken op het eiland Vlieland hadden doorgebracht, waren blij weer naar huis te kunnen terugkeren. Het is daar misschien iets beter. Het was voor hen een teleurstelling dat er geen taxi's stonden Zo moesten de dames met hun bagage door de sneeuw zeulen naar het eerste het beste hotel dat zij tegenkwa men. De ontscheping was duidelijk proviso risch. Aanvankelijk was er geen loop plank, maar desondanks gingen de passa giers ongeveer dertig in getal aan wal, daarbij geholpen door personeel van het Staatsvissershavenbedrijf. Toch moes ten de kaartjes worden gecontroleerd. Daar de handen gauw verstijfd waren van de kou, hadden vele paasagiers moeite hun kaartje uit de portemonnee te wurmen Wat later kwam er een loopplank en toen verliep de ontscheping vlotter. Hier verlaten passagiers, geholpen door bemanningsleden van de veer boot en walpersoneel, het schip.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7