Uw handen lopen nu gevaar! Gesprek van Brandt en premier Kroesjtsjev ging niet door HET WEER CDU stak een spaak in het wiel van SPD-burgemeester Bus vervangt Deense pont Tsjombe laat de UNO Kolwezi binnentrekken Prestaties van tochtrijders grenzen aan ongelooflijke Verolme gaat zes trawlers bouwen Enorme brand legt Noordooster zorgt voor Poolse kou Europa in de kou mosterdfabriek in Diemen in de as Tegenwind, slecht ijskoude 10 korting van duivenboden DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 'f PERMANENTE MEUBELSHOW SPAARNE 11 siSeeMORRIS "ie/ore you êuy! FALCON REGENJASSEN 1.35 Accountantskantoor H. KERKHEIDE Het woord is aan Harde wind Op a lie stoffen CASTILLO Prinses Margriet zal morgen, 19 januari, twintig jaar worden ln de krant van heden: Concilie in conclaaf „Gaat uw gang Akkoord UNO-Tsjombe Kroesjtsjev bij de muur \\\\\\\\\\\\m 48e JAARGANG NUMMER 63 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant VRIJDAG 18 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koste, Adi. Hoofdredacteur: los L. Lodewijks Bed.decheJ te IJlden, J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, H»arlem Directie: P. W. Peëreboom en Mr. H. C. van der Mije ^t/o Damstraat [ii ii mill nu mi voor mensen met een verwende smaak'^^^ POUR BARTEUOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 pa nu at vier weken in haar greep ge vangen houdt, toont nog geen enkele nei ging om af te trekken. De veerdienst tus sen de Deense eilanden Fetnoe en Lolland is vervangen door een autobusverbinding over de dichtgevroren zee. Oslo maakte zijn koudste nacht van deze winter door met 30 graden vorst. In centraal-Zweder. werd gewaarschuwd voor een mogelijke rantsoenering van gas als gevolg van een nieuwe temperatuurdaling. Beieren meldde 32 graden vorst. In de monding van de Elbe zijn zeven schepen door het ijs ingesloten. In Moravië (Tsje- choslowakijc) ligt de sneeuw vier meter hoog. In Oostenrijk, waar de water- en i stroomvoorziening in gevaar komen, werd voor lawinegevaar gewaarschuwd. In Frankrijk breidde de koudegolf zich uit tot het zuiden van het land. In Moskou heeft het sinds jaren niet meer zo hard gevroren. Tass geeft het vol gende verslag: „De met sneeuw bedekte bomen kraken onder hun last. In de win kels zijn de voorraden bontmutsen uitver kocht. De vrouwen zijn overgestapt van elegante schoenen op vilten laarzen, het traditionele schoeisel van de Russische boe ren. Sneeuwstormen woeden in grote ge deelten van Siberië en in de Oeral. De winter woedt het ergst in Jakoetia, waar het 55 graden priest." (Reuter/AP). In de donkere morgen van deze dag zijn op 't Harinxmakanaal in Leeuwarden de deelnemers aan de elfde officiële Elf stedentocht gestart. Een tocht van 200 kilo meter over slecht ijs en in een bittere koude wachtte deze schaatsenthousiasten, die zich in een overweldigend aantal heb ben aangemeld. Ruim 500 wedstrijdrijders en bijna 10.000 toerrijders haastten zich naar de finish op de Groote Wielen in Leeuwarden, onderweg bijgestaan door een hulpvaardige bevolking. Reeds onmiddellijk na de start, die in wanorde verliep, deden zich de eerste val partijen voor en in de loop van de dag bleven de berichten binnenkomen, die spra ken van doodvermoeide rijders, bevroren oogleden en bijtende wonden aan de lip pen. Velen gaven de strijd op en onder hen bevond zich ook Maut Wijnhausen, een van de winnaars uit 1956. Niet de koude, doch een defect aan zijn schaatsen dwong hem de strijd te staken. Onze sportredacteur die de strijd op de voet volgt en daarbij af en toe aan dacht besteed aan de verrichtingen van onze verslaggever Dirk Nolles die in de tour meerijdt, belde uit Harlingen door, dat de prestaties van deze Elfstedentocht rijders ongelooflijk zijn. Het grootste strui kelblok bleek de route tussen Bolsward en Harlingen te zijn, waar vaak honderden meters moest worden gelopen. Reeds in de loop van de morgen scheid de zich een kopgroep van vijftien man af, onder wie bekende rijders als Jeen van der Berg, Anton Verhoeven, Jan Uitham en Reinier Paping zich bevonden. Deze Reinier Paping nam onderweg naar Wit- marsum een kleine voorsprong, terwijl de groep achter hem steeds verder uiteen viel. Tenslotte volgden op een achterstand van ruim drie minuten Van den Berg, Verhoeven, Uitham en Weijss. Ruim elf minuten achter deze koploper reden Nauta en Venema, terwijl De Ko ning een achterstand van negen minuten had, Jeen van der Berg kreeg kramp en Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe er» schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming! Grote doos slechts viel terug. Na Workum begonnen tenslotte de moeilijkheden pas goed. Het ijsopper- vlak vertoonde scheuren, het aantal uit vallers steeg en de oostenwind, aange wakkerd tot kracht zes, kregen de rijders pal tegen. Meer nieuws over deze tocht op pagi na 14. Op de bekende scheepswerf van Verolme te Heusden zullen zes casco's van traw lers worden gebouwd. Deze schepen krij gen een lengte van 38.10 meter, een breedte van 7.20 meter en de holte zal 4 meter bedragen. Na de stapelloop in Heusden worden de casco's overgebracht naar de scheepswerf van Kerstholt te Groningen, waar de verdere afbouw zal geschieden. De schepen worden voorzien van 900 pk sterke Deutzrnotoren, van winchmotoren van 226 p.k. en hulpmotoren van 54 p.k De hulpmotor zal dienen voor de koelin stallatie. De trawlers krijgen een gekoeld visruim, verdeeld in tien tieren (afschut tingen van het visruim). Voor de voor mast, onder de bak, zijn nog twee tieren geprojecteerd, die echter niet gekoeld zijn De zes vaartuigen worden uitgerust met een elektrisch-hydraulische stuurinstalla- tie. Voor een goede accommodatie voor de bemanning wordt eveneens gezorgd. Er komen twee- en vierpersoons hutten. Dit met het oog op eventuele verre visserij. Ontwerper van de schepen is W. Beek. Opdrachtgever tot de bouw is de N.V Euroshipbuilding. Deze n.v. heeft de eer ste twee schepen die gereedkomen ver kocht aan de N.V. Eurovis in Katwijk aan Zee, de derde aan een Groningse combi natie, de vierde aan een combinatie van Eurovis met een niet nader genoemde par ticulier. Omtrent de verkoop van de laatste twee van de zes nieuwe schepen zijn on derhandelingen in een vergevorderd sta dium. De proefvaart van de eerste op deze manier gebouwde trawler zal eind juli 1963 worden gehouden. Daarna worden met een tussenruimte van zes tot zeven weken de andere opgeleverd. De N.V. Euroship building voert vérgaande besprekingen over de bouw van nog zes vissersvaartui gen, die een lengte krijgen van 29 meter. Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. Telefoon 0 2500 - 5639S Multatuli: Het gebeurt zeer dikwijls, dat we iets niet zien omdat het te groot is. Wolkenvelden en hier en daar een sneeuwbui, maar ook opkla ringen. Matige tot krachtige en aan de kust harde wind tussen noordoost en oost. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. KENbEMüRI.AAN 55 Verwachting tot morgenavond: journalisten loeren. Hij zwaaide tegen Westberlijners aan de overkant van de slagboom en praatte met een groep Fran se toeristen die per autobus aan een rond rit door Oost-Berlijn begon. Kroesjtsjev bleek ten zeerste bereid voor de fotografen te poseren. Nu de muur er eenmaal is, zou hij de laatste zijn om zich te laten kennen. Dus ging hij breeduit voor de versperring staan, en riep tot de cameramensen: „Alstublieft, alstublieft, gaat uw gang". Volgens het Oostduitse persbureau ADN zei de Oostduitse generaal-majoor Poppe bij de controlepost tegen de Russische pre mier die de muur nog niet eerder had bezocht dat dit nu het punt was waar, in oktober 1961, „tanks van het Amerikaan se bezettingsleger trachtten zich een weg te banen naar de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek". Ook vannacht zal het weer vriezen dat het kraakt. De harde noordooster, die ons Poolse kou zal brengen, zal morgen het verblijf in de buitenlucht nog onaangena mer maken dan het voor de meesten al was. De ijsgang op de rivieren is nu al zoda nig geworden, dat de scheepvaart op de Rijn tussen Bonn en de Nederlandse grens is gestaakt. Schepen kunnen nu nog slechts op eigen risico varen, verzekerin gen behoeven niet meer in te staan -voor mogelijke schade. De wegen zijn in Nederland merendeels glad. Dit geldt met name voor de wegen Den Haag—Utrecht en de Afsluitdijk. Glad zijn ook de wegen Utrecht Loe- nersloot, Rotterdam Utrecht, de wegen in het Gooi en in het westen van de pro vincie Utrecht. In het oosten van het land sneeuwt het licht. Nu tal van fiets- en voetpaden door de sneeuw onbegaanbaar zijn adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer voetgangers aan de linkerkant van de weg te lopen. Zij worden ook gewaarschuwd op hun hoede te zijn bij zebrapaden, omdat auto mobilisten niet zo snel kunnen stoppén. Bromfietsers en fietsers wórdt geadvi seerd niet met tweeën, maar achter el kaar te rijden. Automobilisten worden er op attent gemaakt dat met dit weer veel dynamo's van fietsen weigeren. Zij doen er ook verstandig aan een fietser zo ruim mogelijk te passeren. De koude die het grootste deel van Euro- Weerrapporten I, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Films 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 9 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Elfstedentocht 14 Sport 14, 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma BERLIJN, 18 januari. Westberlijns burgemeester Willy Brandt heeft gis teren een mal figuur geslagen:, de C.D.U.-fractie in de Westberlijnse Se naat verbood hem onder dreiging met weglopen uit de plaatselijke coalitie een gesprek te hebben met premier Kroesjtsjev. Dit gebeurde gistermiddag in een bijzondere gesloten zitting in het Westberlijnse parlement, waar de partij belangen in de komende verkiezingen kennelijk zwaarder wogen dan de toe komst van het geïsoleerde stadsdeel. Nu er voor het eerst sinds Kroesjtsjevs onaanvaardbare eis om van West-Berlijn een vrije gedemilitariseerde stad te ma ken, een reëler gespreksbasis opdoemt het inschakelen van de UNO bij een tus sentijdse oplossing voor het Berlijnse pro bleem was er voor Brandt aanleiding Kroesjtsjev te polsen. Maar de bedorven atmosfeer der Westduitse partijstrijd in de verkiezingstijd maakte hem dat bijzonder moeilijk. Om niet de indruk te wekken dat hij zoete broodjes wilde bakken, nodigde hij Kroesjtsjev half schertsend uit voor een bezoek aan West-Berlijn, wel wetend dat dit onmogelijk was. Maar hij liet de Rus sen ook ondershands Weten dat het hem ernst was met de wens tot een gesprek. Van Russische zijde werd hem even on officieel als duidelijk te verstaan gegeven dat als hij met Kroesjtsjev van gedachten wenste te wisselen hij maar naar Oost- Berlijn moest komen. Er bestaan ten slot te rangen en standen: een burgemeester is nog geen premier, al heeft hij ambities in die richting. Brandt was daartoe bereid, maar de man, die altijd hoog opgeeft van West-Berlijns sterke zenuwen, durfde het niet aan zonder de voorafgaande goedkeu ring van zijn politieke tegenstanders. En zo is de onwezenlijke situatie ontstaan dat tegenover d" moeilijk aanvaardbare, maar helder geformuleerde eisen van het Rus sische blok aan Westduitse kant alleen maar partijpolitieke verlamming staat. Het rode concilie in Oost-Berlijn is in middels achter hermetisch gesloten deuren voortgezet. De brute garde van de Oost duitse „Staatssichterheitsdienst" liet „bur gerlijke" journalisten buiten de hekken van de Werner Seelenbinder halle, waar een hele serie gedelegeerden het woord voerde. Ze stemden allen overeen op twee punten: de erkenning van de communis tische partij van de Sovjet-Unie als de lei dende kracht van het rode blok en steun aan Kroesjtsjevs voorstel tot het staken van de polemiek met de Chinezen, zonder concessies te doen aan het Russische stand punt omtrent de onwenselijkheid van oor logen en de noodzaak tot compromissen met het Westen. Inmiddels wordt nog steeds gewacht op een Chinese spreker. Een bezoek aan de Chinese ambassade in Oost-Berlijn ver schafte daar geen verdere opheldering over. Een Chinese woordvoerder zei al leen „Weisz nichts, weisz nichts", maar omdat hij dat ook tegen een postbode zei die alleen zijn handtekening verlangde, heeft dat weinig te betekenen. Misschien ging zijn kennis van het Duits niet verder. Kroesjtsjev nam gisteren een tijdje vrij af van de liturgische excercities in de Werner Seelenbinder Halle, om de Ber lijnse muur te bezichtigen. Hij zocht daar voor een van de weinige openingen in de muur uit: het „Checkpoint Charlie" in de Friedrichstrasse. Samen met Walter Ul- bricht inspecteerde hij de grenswachten die daar dagelijks met een spiegeltje aan een lange stok onder de auto's van de ELISABETHSTAD. - De Verenigde Naties en de Katangese leider Tsjombe die gisteren uit Kolwezi in Elisabeth- stad terugkeerde hebben overeen stemming bereikt over een vreedzame intocht van de UNO-strijdkrachten in Kolwezi, de stad waar de Katangese gendarmerie zich heeft teruggetrokken. Over de Katangese radio deed de UNO gisteravond een beroep op Tsjombe's sol daten om zich niet langer te verzetten „nu president Tsjombe akkoord is gegaan met het herenigingsplan". De overeenkomst Tsjombe-UNO bepaalt, dat Tsjombe de gendarmerie in Kolwezi opdracht zal geven mee te werken aan een vreedzame UNO-intocht. De Katangese sol daten zullen niet worden gearresteerd en zullen hun uniform mogen blijven dragen. Zij moeten echter wel hun wapens inleve ren, uitgezonderd een persoonlijke lijf wacht van Tsjombe, ter sterkte van een compagnie. De Katangese autoriteiten zullen er in samenwerking met de Verenigde Naties voor zorgen, dat de springladingen in de fabrieken van Kolwezi onverwijld worden verwijderd. De UNO-troepen zouden vandaag naar Kolwezi trekken en de operatie maandag moeten hebben voltooid. LEOPOLDSTAD. De zes Belgische nonnen, van wie was gemeld dat zij waren vermist, zijn veilig. Zij waren niet ver mist, maar op weg gegaan naar een andere missiepost, in verband met de stammen strijd in Zuid-Kasai. NEW YORK. President NKroemah van Ghana heeft er in een tweede brief aan UNO-secretaris-generaal Thant op nieuw op aangedrongen, Tsjombe te laten arresteren en te laten berechten. Volgens NKroemah is in september 1961 in Leo- poldstad een arrestatiebevel tegen Tsjombe uitgevaardigd wegens opruiing, moord en willekeurige arrestaties. NKroemah voegt er aan toe. dat tegen Tsjombe en zijn re gering ernstige verdenking bestaat van moord op ex-premier Loemoemba van Kongo. (Reuter en AP). (Van onze Amsterdamse redacteur) Een enorme brand heeft vanmorgen de fabriek van Luycks producten in Diemen grotendeels in de as gelegd. De brand is omstreeks vijf uur vanmorgen ontstaan. Tien minuten later was de vrijwillige brandweer van Diemen ter plaatse, die wegens de omvang die de brand toen al had aangenomen de assistentie inriep van de brandweren uit de omgeving. Twee motorspuiten en een ladderwagen van de Amsterdamse brandweer en de vrijwillige brandweren van Ouderkerk aan de Am- stel en andere plaatsen uit de buurt ruk ten onmiddellijk uit naar Diemen. De fabriek van Luycks staat enkele kilo meters buiten het dorp Diemen aan de Rijksweg Amsterdam-het Gooi en is pas enkele jaren geleden gebouwd. Er worden azijn, mosterd, mayonaise en zuurwaren gefabriceerd. Een nieuwe vleugel was in aanbouw. Het blussen van de brand werd ten zeer ste belemmerd door de vorst. De brand weren moesten gaten hakken in het ijs van de nabijgelegen Weespertrekvaart om vandaar water naar het terrein van de brand te pompen. Het in het gebouw ge spoten water veranderde echter vrijwel onmiddellijk in reusachtige ijspegels. Ook bevroren de koppelingen van de slangen. Er lagen honderden vaten spijsolie in de fabriek en toen deze door de hitte spron gen, stegen dikke rookwolken boven het gebouw op, die tot ver in de omtrek te zien waren. Daardoor trok de brand een enorme belangstelling. Om negen uur was van het uit 1956 daterende gebouwencomplex slechts een met ijs overdekte puinhoop over. De scha de, die door verzekering wordt gedekt, be draagt ongeveer tien miljoen gulden. Premier Kroesjtsjev heeft donderdag een kijkje genomen bij de muur aan de zonegrens in Berlijn. Hij wuifde vrien delijk met de hand in de richting van West-Berlijn. Rechts op de foto de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht en de garnizoenscommandant van Oost-Berlijn, generaal-majoor Poppe (in uniform). (Telefoto) Royale tube- ft.25 Interieurverzorging \wmmw a WUUULpWl GEO. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM' wnvwVvnVvwV V KRUISSTRAAT 22

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1