Kritiek op jachtpartij is volkomen ondeskundig OPRUIMING DE K.L.M. EN DE COMMISSARISSEN Sennocol - JU nu i r tknii wèg... verstopping Prins Bernhard verklaart: AOW-premie voor Nederlanders in het buitenland Geen aanpassing aan de Geneefse verkeers- conventie Nog 76 woningen voor Noord-Holland i/ ii i n b r i i/ n Oecumenische hulp aan Algerije ®HP BS T O VRIJDAG 18 JANUARI 1963 *«L H®!»*-* - ■■«ÉÈSiig Ir - „^srj Ml MmmSM E!ï s» Si%; Jtefl Speciaal afschotplan „Geen wild zonder jager" „Psychologisch onjuist" bij Toerbussen op stadslijnen in Utrecht «ppl A «s mmi wffiBHiir ■- 1 ss- ^V>öL~ i .<3t-' -vtfK&g w ■•- ::x.s:^:^vSBwffSSwwiimlnlllllHW<^ Prins Bernhard heeft de critiek, die vele Nederlanders en ook de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren hebben geuit op de koninklijke jacht partij op het paleis „Het Loo" unfair genoemd. Deze critiek is volgens de prins gebaseerd op volkomen ondeskundigheid en verkeerde persberichten. „Wij be hoeven ons over de wijze waarop wij gejaagd hebben niet te schamen en durven een ieder vrij in de ogen te kijkenaldus de prins. Hij had ook critiek op de wijze waarop de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren gerea geerd heeft. Men had bij deze vereniging, waarvan koningin Juliana bescherm vrouwe is„ beter moeten weten, zei hij. Prins Bernhard was voorts verbaasd over het feit, dat de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren haar te legram eerst in de dagbladen heeft gepu bliceerd en daarna naar Soestdijk heeft gezonden. Hij zei voorts, dat van deze re actie van Dierenbescherming ongetwijfeld een financiële propagandawaarde uitgaat. Hij kon begrip opbrengen voor de reactie van de vereniging, maar begreep niet, waarom zij niet eerst met de opperhout- vester-jagermeester contact heeft opgeno' men, teneinde de werkelijke feiten vast te stellen. De prins legde -er de nadruk op, dat koningin Wilhelmina „anti-jacht was. Koningin Juliana is dat ook. Zij is nimmer mee geweest op een jacht, wel de prinsessen. Zowel koningin Wilhelmina als koningin Juliana zijn, aldus de prins, echter altijd erg gesteld geweest op het zien van het wild in de vrije natuur en hebben steeds het grootste vertrouwen ge had in de opzet van de jachten, zoals deze gedurende ongeveer de laatste vijftig jaar plaats hebben gehad. De prins kwam ook op voor de reputa tie van het jachtpersoneel. „Het zijn grote dierenvrienden; hun toewijding en plichts betrachting en de gehele geest op „Het Loo" zijn zodanig, dat deze als voorbeeld gesteld kunnen worden. De beide koningin nen hebben altijd het volste vertrouwen in dit personeel gehad," zei prins Bernhard. Het Nederlandse volk mag dit personeel hetzelfde vertrouwen geven. Zodra door te hoge sneeuwval een ver slechtering van de voedingstoestand van de wilde zwijnen optreedt en hun snelheid voor ontsnappen wordt vertraagd, zal niet worden geschroomd de jacht stil te leggen, zei prins Bernhard. De jacht op „Het Loo" wordt gehouden volgens een speciaal op gemaakt afschotplan. Zowel koningin Wil helmina als koningin Juliana hebben de regelingen, die voor de jacht op „Het Loo" zijn getroffen, steeds goedgekeurd. Konin gin Juliana, aldus prins Bernhard, heeft dit altijd gedaan in overeenstemming met haar functie van beschermvrouwe van de Vereniging voor Dierenbescherming. Wil men wild zien in Nederland, aldus de prins, dan moet op bepaalde tijden een hoeveelheid van dit wild worden afgescho ten. Het beste tijdstip hiervoor is decem ber en januari, omdat in november nog vrij veel jonge wilde varkens geboren wor den. Het is verboden op biggen te schie ten. Ook de algemeen gemachtigde van de pas opgerichte stichting „Natuurnoodfonds Nederland", een onderafdeling van het „World Wide Life Fund" mr. Leonard Huizinga, heeft enkele opmerkingen gemaakt over de kritiek die is ge uit op de jachtpartij op „Het Loo". Herten, reeën en wilde varkens zijn volgens hem een sieraad voor het Nederlandse land schap. Wie principieel tegen de jacht is, is ook tegen het wild, want wanneer de jacht in Nederland verboden wordt, zou binnen enkele jaren de wildstand zo toe nemen dat tuinen, velden en akkers leeg gegeten worden en het grof wild de vijand van de boer en de buitenman wordt. Wie in Nederland van de aanblik van grof wild op de Hoge Veluwe, in de Loener Mark of in het nationale park Zuid-Veluwezoom wil kunnen genieten, kan als niet-jager niet buiten de jager, die er voor zorgt dat in ons overbevolkte land geen overbevolking aan grof wild ontstaat. Wie de weidelijke jacht wil afschaffen, moet ook het wild afschaffen, aldus de heer Huizinga, die er nog eens de nadruk op legde, dat natuur bescherming ook wildbescherming is. Daarom gaan de natuurbeschermer en de jager die voor een evenwichtige wildstand zorgt hand in hand. Ook de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging heeft gereageerd op het tele gram van Dierenbescherming en verklaard dat de feitelijke inhoud van dit telegram onjuist is en de strekking heeft het pu bliek een volkomen verkeerde voorstelling van zaken te geven. De minister van Land bouw, heeft mede op instigatie van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, de jacht op klein wild gesloten, speciaal met het oog op het in nood verkerende waterwild. De jacht op grof wild welke slechts met een speciale vergunning mag worden uitgeoefend, en op wilde varkens valt niet onder dit verbod, daar deee Wild soorten in goedbeheerde Jachtvelden in prima conditie verkeren en in de herfst voldoende reserve opdoen om een strenge winter met succes te doorstaan. De snel heid en de weerbaarheid van dit wild is onder de huidige weersomstandigheden niet minder dan normaal, aldus de jagers vereniging. „Het is te betreuren", aldus de Konink lijke Nederlandse Jagersvereniging, „dat de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, alvorens haar telegram te verzenden, haar licht niet heeft opge stoken bij deskundigen. Met voorlichting, uitsluitend gebaseerd op onzakelijk senti ment, is het Nederlandse publiek niet ge baat". De voorzitter van de Nederlandse Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren, prof. dr. S. Hofstra, heeft naar aanleiding van deze verklaring van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereeniging meegedeeld, dat de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren niet in een beoor deling van de onmiddellijke urgentie van de jacht is getreden. „Maar deze onmid dellijke urgentie wordt ook niet duidelijk uit de verklaring van de Koninklijke Ne- derlandsche Jagersvereeniging", aldus prof. Hofstra, die ontkent nat de dieren in deze koude nog even snel zouden zijn als onder normale omstandigheden. „Zolang niet is aangetoond dat er een te grote vermeerdering van de wildstand was, blijft slechts als argument het genoe gen van het jagen over en dat heeft te recht in deze tijd van nood voor vele die ren tot verontwaardigiging aanleiding ge geven bij een belangrijk deel van het wel denkende Nederlandse publiek. Bovendien, ook als de noodzaak tot jacht dringend zou hebben bestaan, is het psychologisch zeer onjuist om daar juist nu een vermaak voor buitenlandse gasten van te maken", aldus prof. Hofstra. Advertentie &*egahg 38/40 b/Ü&LEtd Het gemeentelijk busbedrijf in Utrecht heeft besloten wegens de bijzonder grote drukte op de buslijnen een aantal toerwa- gens te huren om deze op de stadsbuslij- nen te gebruiken. De wagens rijden met eigen chauffeurs maar personeel van het gemeentelijk busbedrijf treedt in de bussen als conducteur op. In een donderdag uitgegeven staatsblad is 'n koninklijk besluit geplaatst dat onder meer de mogelijkheid tot het vrijwillig premie betalen krachtens de A.O.W. ver ruimt. Met name worden krachtens dit be sluit ook degenen die na het bereiken van de vijftienjarige leeftijd wel in Nederland hebben gewoond maar op 1 januari 1957 niet meer hier te lande woonden tot de vrijwillige premiebetaling toegelaten. Voorts is in dit besluit de voor deze vrij willige premiebetaling geldende minumum premie van twintig percent van het maxi male premiebedrag teruggebracht tot vijf percent waardoor personen in het buiten land met lage inkomens in het algemeen een lagere premie verschuldigd zullen zijn. De vaststelling van de premie geschiedt door de sociale verzekeringsbank. De wetsontwerpen tot aanpassing van de Nederlandse vervoers- en verkeerswet- geving aan de Geneefse algemene over eenkomst inzake het internationale weg vervoer zijn ingetrokken. Tegen de inhoud van deze in 1954 gesloten overeenkomst zijn bij de economische commissie voor Euro pa der Verenigde Naties door verschillen de landen zoveel bezwaren naar voren ge bracht, dat inwerkingtreding van de alge mene overeenkomst niet meer is te ver wachten. Van de in 1963 te subsidiëren woning wetwoningen waren 2000 woningen gere serveerd voor de industriële ontwikkeling in de probleemgebieden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft er hiervan thans 1800 als volgt over de daarvoor in aanmerking komende provin cies verdeeld: Groningen 197, Friesland 248, Drente 363, Overijsel 156, Noord-Hol land 76, Zeeland 219, Noord-Brabant 292, Limburg 249. Advertentie J.SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN De K.L.M. blijft nog steeds in het nieuws. Regelmatig verschijnen ook nieuwe com mentaren over de positie van onze lucht vaartmaatschappij en de oorzaken van de achteruitgang. BURGERRECHT meent dat het verlies van Indië de grote oorzaak is. Men heeft dit niet in Amerika kunnen com penseren doordat op het gebied van ver keer tussen Amerika en Europa sprake is van overproduktie. De modderschuit zelf heeft niets belache lijks, integendeel, maar een vlag erop heeft dat wel. Hoe eerder wij dat erken den dat we geen speciale machtspositie meer in de wereldluchtvaart innemen hoe beter. De K.L.M. bibbert al sinds jaren en het heeft geen zin om van dit bibberen één of meer afgetreden functionarissen de schuld te geven. Het was ook deze gene ratie niet gegeven om tegen de geest van de tijd in te gaan. Aan een zware mis rekening viel daarom niet te ontkomen: overschatting van een in wezen beperkte passage-vraag bij onbeperkte technische produktiemogelijkheden. En dat die misre kening nu juist het meest voorkomt bij gehele of semi-staatsbedrijven ligt ook al weer zo voor de hand dat wij ook daar voor geen speciale Barbertjes kunnen la ten hangen. VOORRANG, het orgaan -an de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel St. Ra phael, vraagt aandacht voor het perso neelsbeleid. In het Nederland van 1963 zijn de op vattingen, dat het personeelsbeleid min stens gelijkwaardig is aan de andere on derdelen van het directiebeleid en dus op dezelfde wijze en op dezelfde plaats moet worden bepaald. En het spreekt vanzelf, dat het niveau waar het personeelsbeleid wordt bepaald, het directieniveau, tevens het niveau is waarop de vertegenwoordi gers van de vakbeweging omtrent het per soneelsbeleid overleg moeten kunnen voe ren. Wij verhelen niet, dat we ter zake de plaats van het personeelsbeleid enigszins ongerust zijn: Immers in de nieuw samen gestelde directie treffen we geen uitgespro ken personeelsman aan, terwijl een 'uit gesproken technisch man en een dito fi nancieel man wel een plaats hebben ge kregen. Het DEVENTER DAGBLAD vindt de snelheid waarmee de ministers Korthals en Zijlstra hun nota inzake de ontwikkelingen in de K.L.M. hebben ingediend bewonde renswaardig. Zij zal als een behoorlijke grondslag voor parlementaire discussie kunnen dienen. Een aantal vragen zal daarbij aan de or de kunnen komen. Een der voornaamste ongetwijfeld deze: of niet te lang gewacht is met 't vragen van dat deskundige ad vies over de kennelijke en reeds lang in het oog lopende structuurfouten van een onaangepast bedrijf, waartoe blijkbaar noch de directie zelve (waarom niet?) noch ook commissarissen en gedelegeerd com missarissen (waarom niet?) maar wel een Amerikaans adviesbureau in staat was. De TELEGRAAF wijst erop. dat dc heer Aler ook als verantwoordelijk moet wor den beschouwd. Tijdens de „zaterdag van de lange mes sen" op het K.L.M.-hoofdkantoor, waar de drie directeuren mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en de heer J. C. van der Kloot uit hun hoge functie wer den gestoten, schijnt een van hen met gro te felheid op een der commissarissen te hebben gewezen met de woorden: „De schuldige zit daar." De schuldige volgens dit verhaal - is de oud-chef Luchtmachtstaf en oud-pre sident-directeur van de K.L.M., de heer Izaak A. Aler (67). Het blad noemt een reeks beslissingen die onder leiding van de heer Aler zijn genomen en vervolgt dan: Het zou onder normale omstandigheden weinig zin hebben de beleidsfouten van de heer Aler zo scherp te releveren. Hij is afgetreden als president-directeur en hij heeft sedert de jaren twintig ook veel po sitiefs tot stand gebracht in de nationale luchtvaart. Zowel in de militaire als in de burgerluchtvaart kan hij terugzien op een welbesteed leven. Maar hij heeft zich bij zijn eigen K.L.M. veel verontwaardiging op de hals gehaald door deel te blijven uitmaken van het col lege en als zodanig in deze dagen mede de harde maatregelen te nemen tegen de mannen die hij aanstelde en die hem op volgden. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD meent dat de K..LM. moet trachten sterk te blijven. Over het feit dat toetreding tot Air Union de positie van het bedrijf zal ver beteren, bestaat op het ogenblik geen ver- schil van mening meer. Het gaat er slechts om, de K.L.M. zo sterk mogelijk te ma ken voor eventuele nieuwe onderhandelin gen een aanvang nemen. Daartoe is modernisering van de vloot geboden en wel zodanig dat het bedrijf beter past in het geheel der Europese luchtvaartmaatschappijen dan tot dusver het geval was. En dan begint ook dit blad over de heer Aler: Men herinnert zich dat hij degene was, die indertijd tot ieders verbazing '.et plot selinge besluit nam, niet tot Air Union toe te treden. Ook de moeilijkheden met het pilotenkorps dateern uit de periode van zijn bewind. De afgelopen dagen is het dui delijk geworden dat het bedrijf o.a. ten koste van menige carrière een sombere periode tracht af te sluiten. Gezien dit al les doet het vreemd aan, dat de heer Aler nog altijd in de raad van commissarissen zitting heeft. Als men het verleden wil af sluiten, moet men dat consequent doen. De PROVINCIAALSE ZEEUWSE COU RANT pakt hetzelfde onderwerp aan: Voor één van de leden geldt dat in het bijzonder, namelijk voor de vroegere president-directeur Aler. Zijn rol in het ge heel is het derde punt, waarover ophel dering vereist zou zijn. De moeilijkheden bij de K.L.M. zijn niet van vandaag of gisteren, maar hebben een voorgeschiede- antwoordelijk is. Maar hij zit thans achter de groene tafel, besluit mee en velt een oordeel over een niet juist gebleken poli tiek. Een beleid echter, onder zijn leiding begonnen HET PAROOL wijdt niet alleen soortge lijke opmerkingen aan de heer Aler en andere commissarissen, maar ook aan Prins Bernhard. In dit verband zou het dienstig kunnen zijn om nog eens te overwegen of er niet bezwaren aan zijn verbonden wanneer de Prins der Nederlanden deel uitmaakt van een dergelijke Raad van Commissarissen. Krachtens zijn constitutionele positie lijkt het wenselijk wanneer de Prins buiten vrij ver gaande financieel-economische en ook politieke verantwoordelijkheden zou blij ven. HET VRIJE VOLK constateert dat het destijds als enige gewaarschuwd heeft te gen het in particuliere handen brengen van de K.L.M. Het vindt dat men moet stre ven naar opneming in de Air-Union. Om een behoorlijke onderhandelingspositie te bezitten moet men dan een grote staats subsidie genieten. En dan komt ook dit blad op de commissarissen. Gebaren, grote gebaren, heeft de raad van commissarissen van de K.L.M. dezer dagen gemaakt, waarbij de president-com missaris ir. FQ. den Hollander blijkbaar als de sterke man is opgetreden. De pre sident-directeur is aan de kant gezet als mede een aantal directeuren, cUe elk 25 a 35 jaar aan het bedrijf verbonden zijn geweest. Dat is gebeurd op een manier waarop men in Nederland tegenwoordig nog geen overbodig geworden loopjongen pleegt te ontslaan. Hier is een zogenaamde flinkheid gede monstreerd, die voor de K.L.M. alleen maar schadelijk kan zijn. Ook als men van mening is, dat een directie niet voor haar taak berekend is, is er een betere weg óm tot vervanging te komen. Het zou dan ook niet verwonderlijk zijn als de nieuwe directie de eis zou stellen dat commissarissen die zo met een direc tie omspringen, worden vervangen. Ze zou erop kunnen wijzen dat de raad van com missarissen zelf in belangrijke mate mede verantwoordelijk moet worden geacht voor het beleid dat in de laatste jaren is ge voerd. Een verantwoordelijkheid, die hij met dit stuk theater niet ontloopt. DE TIJD acht beperking noodzakelijk Gegeven de feiten kan de K.L.M. thans beter naar een kleinere jas uitzien. Dit al les betekent intussen een gevoelige klap voor de nationale trots, die de K.L.M. tot een abnormale proportie heeft doen uit groeien. En daarop komt ook het commentaar van de NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT neer, waarmee we deze bloemlezing besluiten: Op een zakelijker en smallere leest ge schoeid zal de K.L.M. de beste kans heb ben later een beheerste expansfe te her vatten, als de situatie voor de internatio nale burgerlijke luchtvaart in het alge meen zou verbeteren. Hoe sneller de sanering zich thans vol trekt, des te meer kans dat het noodsein, gegeven door het vertrek van de presi- Op ongeveer hetzelfde punt van het Noordzeestrand genomen, vormen deze foto's de sterkste tegenstelling die men zich denken kan. Als de ene actueel is, kan men zich nauwelijks indenken dat de andere het ook kan worden. Het mag een troost zijn in deze schrale dagen dat ijs en sneeuw binnen af zienbare tijd plaats zullen maken voor betere, zonnige dagen. Aan alles komt een eind, maar we zullen nog even de tanden op elkaar moeten houden en. de kachels roodgloeiend. Deze week zal uit Amsterdam een schip naar Algerije vertrekken met als lading 60 ton kleding, 2500 dekens en 50 ton suiker bestemd voor de Algerijnse vluchtelingen. Deze goederen zijn beschikbaar gesteld door de Nederlandse kerken, die samen werken in de stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen. Reeds eerder werden 3330 dekens en 23 ton melk naar Algerije verzonden. In dit land zijn op het ogenblik zes Nederlanders werkzaam, twee artsen en vier verpleegsters, die zich bezighouden met het lenigen van de nood onygr de ylpc.btei4rjg.en. Tot nu toe heeft de Stichting Oecume nische Hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht op haar girorekening f 111.500 ontvangen voor hulp aan Algerije. Advertentie Zonder kramp, op natuurlijke wijze helpt Sennocol u van deze hinder lijke darmstoornis af. Sennocol is een nieuw natuurproduct, vervaar digd uit gestandaardiseerd extract van Sennapeulen. Sennocol geeft u opnieuw een natuurlijke stofwisse ling, een gezonde darmfunctie die uw werklust, energie en humeur gunstig beïnvloedt. Sennocol is. goed, ook voor bejaarden, mensen met gevoelige ingewanden en in hardnekkige gevallen. Sennocol werkt ongewenste gewoontevor ming niet in de hand. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling PRODUCT brand gewond. In Haskerhorne (r r.) kon het gezin Hooisma 's nachts ter nauwernood ontkomen uit hun bandende woonhuis. Zowel de ouders als drie kinde ren liepen ernstige brandwonden op en moesten in een ziekenhuis in Heerenveen worden opgenomen. De woning brandde gisieren, maar hebben een voorgeschiede- dent-directeur zal lei dor, „1, r «pgenumen. ue woning brandde nis. waarvoor met name de heer Aler ver- verloren A"e bezittin§en

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4