■MMn - Oostduits partij'congres nadert einde in een hoopgevende anti-climax HET WEER Hugh Gaitskell overleden Tal van branden eisen vier gewonden Beslissing over de Britse toetreding uitgesteld COUPONS - T\ ■uiVËË-ËË.YY. 1 §i nH ËylMl Matiging in politieke problemen, voorrang voor economische taken CHRISTiAANSE PEUGE0T-SK0DA Omstreden punt op P.v.d.A.-congres aanvaard Kennedy dit jaar ook naar Bonn Koningin legt straks eerste steen voor „Het Dorp" Raketbases in Italië en Turkije werden reeds in 1962 opgeheven Belgische kotter in Noordzee gezonken Parijs week voor de druk van zijn EEG-partners tó' MORRIS "êefone you êuy! 48e JAARGANG NUMMER 64 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 19 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi]e Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak mrnmMM vjÊIÊÊÊÊÊÊk:: yi ?yi tóy ^:vy.yyë 1 lil - y - .v ;.n\ y'y *4 fiilfË-Ë II Realist Kroesjtsjev glimlacht bij fluit concert tegen China Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN Een zichtbaar opgeluchte en grappenmakende Ulbricht heeft gis teren zijn discussies afgesloten op het Oostduitse partijcongres, na een dag die niet van Duitse potsierlijkheden was ge speend. Aan Westduitse kant was er een ongelofelijk dilettantisme, waarin een ge sprek tussen Kroesjtsjev en Brandt werd getorpedeerd. Een gesprek dat Brandt voornamelijk uit verkiezingsoverwegin gen wenste en dat om dezelfde redenen door de C.D.U. werd verhinderd. Aan Oostduitse zijde was er gisterochtend een fluitconcert tijdens de rede van de Chinese afgevaardigde Woe-Hschi- tschoean, die kritiek oefende op het Joe goslavische revisionisme. N.V. CARROSSERIEFA3RIEK UITDEUKEN REPAREREN Europeanen en Aziaten FALCON TWEEDJASSEN N.V. GARAGE VERBEEK Later iets minder wind Ov de onafzienbare ijsvlakte van het IJsselmeer rijden hier enkele deelne mers aan de Elfstedentocht. Een worsteling met koude, eenzaamheid en slecht ijs, die slechts door zeer weinigen van de duizenden rijders tot een goed einde werd gebracht. Spanje krijgt basis voor Polaris-onderzeeërs Het woord is aan f In de krant van heden: Weerrapporten1> 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Buitenlands nieuws2 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland 3 Op de Praatstoel Op en om het Binnenhof4 Uitslag kleurwedstrijd4 T aal-lana 4 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 5 Eilms 3 Uit stad en omgeving5, 6 Topsy 3 Kunst 9 Horen en Zien9 Peuilleton 11 Puzzel 11 Economisch nieuws12 Scheepsberichten 12 Beurs 12 Effecten en Geldmarkt12 Erbij 13 t.m, 17 Sport 13, 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif CASTILLO Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant Y:;>T:y :-v -:JS: óy. ËxË--xJ%Ë - Y."'vi (>x«w:w:xw. 1 Dezelfde Oostduitse kameraden die kort geleden dezelfde Chinese kritiek op het zelfde Joegoslavische revisionisme met donderend applaus plachten te begroeten, stampten, schreeuwden en floten nu zon der overigens de onverstoorbaarheid van de eenzame Chinees maar een seconde aan het wankelen te brengen. Het was geen wonder dat Kroesjtsjev ironisch zat te glimlachen, terwijl Ulbricht nogmaals zijn visie op het wereldgebeuren ten beste gaf. Ulbricht gaf hoog op van de onenigheid in de E.E.G., die hij drek noemde, maar die door Kroesjtsjev met stijgende bezorgdheid als een geweldige Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 uitdaging aan het Sovjet-blok werd gezien. Ulbricht vond ook, dat de zaak van het socialisme er iets beter voor staat, nu een Oostduitse ambassadeur in Havana, op 150 km van de Verenigde Staten, zetelt. Kroesjtsjev as daar zo gezien niet di rect kapot van. De gewezen turner Ulbricht wekte voor namelijk de indruk, alsof hij zijn reuzen zwaai nu wel definitief onder de knie heeft. Hij improviseerde, maakte grollen en slaagde er werkelijk in zijn menselijk heid te tonen, toen hij het over de econo mie van de D.D.R. had. De destalinisering begint blijkbaar zelfs dit stuk diepgevroren ideologie te ont dooien En het is waar, dat Ulbricht in zijn element komt, wanneer hij het over kleine praktische problemen krijgt: hij is eigenlijk geknipt voor de rol van een plaat selijke partijsecretaris. Ulbricht maande de Chinezen toch nog eens het oor te lenen aan Kroesjtsjevs voorstel om de openbare polemiek te sta ken. Hij zei ook reden tot hoop te hebben, dat het centrale comité in Peking het in derdaad zal doen. Voorlopig wijst er nog niet veel op. Waar Kroesjtsjev de Albane zen had gecritiseerd, zo meende de Chi nese afgevaardigde evenveel recht te heb ben het zijne over Joegoslavië te berde te brengen. De enige terughoudendheid die de twee rode giganten nu betrachten is, dat zij el- BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later wat meer bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Geleide lijk wat afnemende maar aan vankelijk nog krachtige tot harde oostelijke wind. Overwegend strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labourparty, is gisteravond op 56-jarige leeftijd in het Middlesex Zie kenhuis in Londen overleden. Zijn dood heeft een onwezenlijke leegte achtergela ten in het Britse politieke leven en bete kent een vernietigende slag voor de soci- alistichse party, op een ogenblik dat deze al haar verwachtingen heeft gebouwd op een overwinning in de komende verkiezin gen, waarna Gaitskell Macmillan als pre mier zou zijn opgevolgd. In de zeven jaren van zijn leiderschap van Labour, heeft Gaitskell al zijn krach ten ingespannen om van deze partij, die nog te veel vastzat aan verouderde theorie- en, een moderne, vooruitstrevende socia listische partij te maken, aanvaardbaar voor de meerderheid van de kiezers. Hij scheen daarin te zijn geslaagd. In 1960 moest Gaitskell op het partijcon gres in Scarborough het onderspit delven tegen de eenzijdige kernontwapenaars. Hij hield daar toen zijn beroemde rede, waarin hij de handschoen van uiterst links opnam en uitriep, dat hij zou „vechten, vechten en nog eens vechten" („Fight, fight and fight again") om het congresbe- sluit ongedaan te maken. Hij is daar bin nen een jaar in geslaagd. Trouwens de partij voelde instinctief dat zij te ver was gegaan. Doordat Gaitskell de eenheid herstelde, was eindelijk de weg vrijgemaakt naar een Labourregering. Engeland, dat voor de grootste economische, sociale en poli tieke crisis sinds de oorlog staat, had voor een belangrijk deel zijn hoop op hem ge vestigd. De opvolging van Gaitskell, die in de loop der jaren een persoonlijke invloed bij de kiezers had opgebouwd, zal de Labourpartij voor grote problemen stel len. (Zie verder pag. 3) kaar niet meer voor rotte vis scholden en dat zij zijn teruggekeerd tot het steken van spelden in de Albanse en Joegosla vische tussenpersonen. Dat de breuk tussen Europese en Azia tische communisten want tussen hen loopt er werkelijk een scheidslijn ge heeld kan worden, valt voorlopig sterk te betwijfelen. Poolse ideologen hebben de oorzaak van het conflict wel aangeduid: het fundamen tele verschil in de omstandigheden tussen de Europese en Aziatische communisti sche landen. Die omstandigheden zijn an ders en hun ambities zijn het dus ook. De betrekkelijk hoog ontwikkelde Oosteurope- se landen hebben minder haast en meer behoudzucht dan de Aziaten (en vermoe delijk de Latijns-Amerikanen), die langs de kortst mogelijke weg hun historisch lijden willen verhelpen en bereid zijn daar voor met méér lijden te betalen. De confrontatie der meningen op het Oostduitse partijcongres heeft dus niet de volledige klaarheid geschapen, die sommi gen ervan hebben verwacht. Men kan slechts in het vage de grote lijnen onder scheiden, die zich nu beginnen af te teke nen. Die zijn toch wel hoopgevend. Er is een neiging tot uiterste voorzich tigheid jegens het westen, ook in de Duitse kwestie. In het interne geschil probeert Moskou matiging te betrachten, maar te vens een werkelijk concilie over de rode dogmatiek uit de weg te gaan. Peking is ideologisch immers veel zui verder op de graad dan Moskou. Kroesjt sjev grijpt nu weliswaar terug op Lenin, maar dan toch alleen op die gedachten van het revolutionaire genie, die voor de Sovjet-Unie in de huidige realiteit han teerbaar zijn. Die realiteit is de dringend noodzakelij ke verbetering van het levensniveau in Oost-Europa, door een reorganisatie van de economie, en het voorkomen van oor log. Die twee noodzaken zijn niet nieuw, maar de realist Kroesjtsjev heeft ze zel den reëler gesteld dan op dit anti-climax partij-congres van de S.E.D. S.E.D. Noch de leuzen, noch de rode hameren van de wereldrevolutie, die in het koude grauwe Oost-Berlijn woeien, konden dat verbergen Met 2.128 stemmen voor, 307 tegen en 20 onthoudingen heeft het congres van de Partij van de Arbeid vanochtend in de Haagse dierentuin het omstreden punt 6 van de resolutie over het vraagstuk van oorlog en vrede aanvaard. In dit omstreden punt wordt eenzijdige nationale ontwapening ontraden. De ove rige elf punten zijn gisteravond afzonder lijk al aanvaard. WASHINGTON President Kennedy, die dit jaar een bezoek aan Italië zal bren gen, zal van zijn aanwezigheid in Europa gebruik maken om ook naar Bonn te gaan voor een gesprek met kanselier Adenauer, die hem daartoe heeft uitgenodigd. Het betreft een informeel werkbezoek. Het communiqué van het Witte Huis, waarin dit werd meegedeeld, gaf geen grond aan de speculaties dat Kennedy nog meer Europese hoofdsteden zou bezoeken waarbij dan vooral aan Parijs wordt ge dacht. (Reuter). Op maandag 28 januari zal de Koningin de eerste steen leggen voor „Het Dorp", dat in Arnhem zal verrijzen voor gehan dicapten. De Koningin zal de volgende dag de fees telijke viering van het 75-jarige bestaan van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem bijwonen. (Van onze correspondent) ROME Tijdens het verblijf in Wash ington van de Italiaanse premier Fanfani, is bekend gemaakt, dat de bases voor kernwapens van het type Jupiter, waar van er 30 in Italië en 15 in Turkije wa ren, reeds in september 1962 zijn opgehe ven, omdat zij technisch verouderd waren. Dit bericht is indertijd achtergehouden vanwege de opschudding over Cuba. Italië zal nu deelnemen aan het Ameri kaanse Polaris-project voor een NAVO kernmacht. Om strategische reden worden de Middellandse Zee-bases voor de Pola- ris-onderzeeboten niet in Italië gevestigd maar in Spanje (het plaatsje Rota wordt in dit verband genoemd). Italië zal te zijner tijd technici en com municatiesystemen leveren voor het Pola ris-project. Het bezoek van Italië's eerste minister Fanfani aan president Kennedy lijkt bij zonder nuttig te zijn geweest. Het bulle tin dat na afloop van het bezoek in Was hington werd gepubliceerd, is rijker aan inhoud dan dergelijk documenten plegen te zijn. In Rome komen officieuze berich ten binnen, die wijzen op een inniger be trekking tussen Amerika en Italië, voort vloeiend uit het feit dat Rome zich met grote energie heeft gekant tegen de poli tiek van De Gaulle, zowel wat betreft de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG, als wat betreft die van de NAVO- kernmacht. Koningin Juliana en prinses Beatrix kwamen in Leeuwarden naar de finish om de binnenkomst van Paping gade te slaan. Door het gedrang van de menigte en de slechte toestand van het ijs, gingen zij echter terug naar het restaurant van een naburig zwembad. Blair De grootste kunst der conversatie is: het zwijgen. Hedenmorgen is, ter hoogte van Ter schelling, de Belgische kotter „Nieuw- poort-232" gezonken. De Katwjjkse kotter KW 117 „Mare Liberum" heeft de vjjf opvarenden van de gezonken Belgische kotter aan boord genomen. BRUSSEL (ANP) De beslissing over het lot van de conferentie over het Britse lidmaatschap van de Europese Economi sche Gemeenschap is uitgesteld tot 28 janu ari. De Franse wens om het gesprek met Engeland af te breken is voorlopig ge stuit op eendrachtige tegenstand van de overige vijf landen van de EEG. De beslissing viel gistermiddag, nadat de Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, langdurig overleg had gepleegd met Parijs en de ministers van Duitsland, Italië en de Benelux-lan- den hun zwaarste geschut in stelling had den gebracht. Met het uitstel is aan de feitelijke si tuatie weinig veranderd. Voorkomen is ech ter, dat de conferentie met Engeland for meel is afgebroken en het onderhandelings apparaat wordt ontmanteld. De feitelijke beslissing over Engeland's toetreding tot de gemeenschappelijke Drie personen zijn gewond bij een brand in de nieuwe woning van de heer J. Bone kamp te Veghel, namelijk de heer en me vrouw Bonekamp en hun dienstmeisje. De zeven kinderen konden met moeite worden gered. In Den Haag is de 21-jarige mevrouw M. Yang-Van Rhijn ernstig gewond bij een brandje in haar woning. Zij liep met brandende kleren de straat op waar voor bijgangers het vuur wisten te doven. Met ernstige brandwonden over het ge hele lichaam is mevrouw Yang, die over een maand een baby verwacht, opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. De brandweer was het brandje in de woning spoedig meester. In de grote IJ-polder bij Amsterdam Is de boerderij van de landbouwer J. C. Ver- bruggen afgebrand. Een kalf en een ezel zijn in de vlammen omgekomen. De scha de bedraagt tienduizend gulden. In Pernis is een woonwagen, afgebrand, aan de Maaskade te Rotterdam brandde het woongedeelte van het binnenvaartuig „Koos" geheel uit. In Utrecht is een autosloperij van de firma „Uittenbogert" in de Johannapolder in de as gelegd. Bij de brand in de enor me opslag van autozittingen, houten carrosseriemateriaal, brandpompen en dergelijke deden zich enkele ontploffingen voor. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. markt zal in de komende tien dagen moe ten vallen. Niemand twijfelt er aan, dat daarbij het bezoek van bondskanselier Adenauer aan president De Gaulle van doorslaggevende betekenis zal zijn. Het gesprek tussen Frankrijk en zijn partnerlanden in de EEG is donderdag en vrijdag geëmotioneerd verlopen.Uitsluitend ministers namen aan dit waarschijnlijk ge heimste gesprek in de geschiedenis van de gemeenschap deel. De argumenten, die de „vijf" daarbij tegen Couve de Murville aanvoerden, lie ten niet na indruk te maken. Hem werd te verstaan gegeven, dat het afbreken van de conferentie niet alleen een ernstige cri sis in Europa en Engeland zou veroorza ken, maar ook in de E.E.G. zelf. Duide lijk werd gesteld, door alle vijf landen, dat Frankrijk bij het doorzetten van zijn wens, rekening zou moeten houden met een weigering van verder politieke steun, waarbij als één van de onderwerpen de door Frankrijk gewenste associatie van Algerije met de E.E.G. werd genoemd. Minister Luns zei na afloop van de ver gadering, dat hij geen voorspellingen dorst te doen over hetgeen er op 28 januari gaat gebeuren. „Wij hebben in ieder geval be reikt, dat de E.E.G. niet uit elkaar is ge vallen", zei hij. Van Franse zijde liet men onmiddellijk na de vergadering blijken, dat er in het Franse standpunt niets is veranderd. Fran se woordvoerders noemden het „logisch", dat geen Franse minister zal deelnemen aan het gesprek in Luxemburg over het Britse lidmaatschap van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal aan het einde van deze maand. Op verzoek van minister Couve de Mur ville zullen trouwens de ambtelijke dele gaties tot 28 januari evenmin bijeenko men, wat betekent dat er op technisch ni veau geen verdere voorbereidende bespre kingen over het Britse lidmaatschap wor den gevoerd. In twee kleinere werkgroepen zullen de Franse deskundigen ontbreken. KENNEMERLAAN 55 Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1