HET WEER Adenauer en De Gaulle smeden verder aan de as Bonn-Parijs Algemeen verzet tegen hun „Europa der vaderlanden Nieuwe hoop op verbod van de kernproeven Kabinet heden bijeen over EEG-probleem Oosterstorm hield mensen dit weekeinde binnen jfeè'MQRRlS "ieforeyou êuy! Compromis in het havenconflict in Verenigde Staten Kroesjtsjev schrijft Kennedy bereid te zijn tot internationale controle In Caracas geroofde Franse schilderijen terecht Scherpschutters voor De Gaulle Vele dorpen door sneeuw geïsoleerd 10 kortin SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Nog geen akkoord Later iets minder wind Het woord is aan Hélène André de la Porte donderdag voor de radio Volle stoom Tegendruk Stakers akkoord, reders beslissen morgen In de krant van heden: Op alle stoffen CASTILLO Spoorwegen Scheepvaart Noord-Holland ■y.-X-O-.-; BARTEUOrÏsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.^223596^^ De Amerikaanse regering, zo zegt men, wil een internationaal net van deze seis mische stations over de gehele wereld. Hoge Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat de fundamentele menings verschillen nog steeds bestaan. De Sov jet-Unie is van mening, dat inspecties ter plaatse uit technisch of wetenschappelijk oogpunt niet noodzakelijk zijn. Niettemin, zo zegt men in Washington, is het feit, dat Kroesjtsjev het principe van de con trole ter plaatse aanvaardt, zeer belang rijk. Men hoopt dan ook, dat de verdere besprekingen iets positiefs zullen opleveren. In de afgelopen week is er in New York overleg gepleegd tussen Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers. Morgen zullen de besprekingen in Washington her val worden. Dan zal ook Groot-Brittannië eraan deelnemen. In Londen acht men de Britse deelneming een bemoedigend teken, dat erop wijst, dat enige vooruitgang is geboekt. Toen het overleg begon zou zijn Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later wat meer bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Geleide lijk wat afnemende maar aan vankelijk nog krachtige tot harde oostelijke wind. Overwegend strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. 48e JAARGANG NUMMER 65 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. MAANDAG 21 JANUARI 196. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8,_> franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING c:AHj W T. TnJ.wijG Redactiechef te ITmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. vanderMije C. Wagner: De meeste huisvaders bewaren hun goed humeur als exportmiddel, en hun slechte voor de familiekring. Honderden Roterdammers hebben zich vanmorgen met warme das en stukkezakje gemeld bij de diverse posten van de rei nigingsdienst, waar ze als extra sneeuw ruimers konden worden ingezet. Wat op komst betreft was de actie een succes. Van het sneeuwruimen zelf is echter niets te recht gekomen. De vrijwilligers moesten onverrichterzake naar huis terugkeren. Het sneeuwruimen kan namelijk alleen bij lichte vorst met zonneschijn gebeuren. De Haarlemse pianiste Hélène André de la Porte zal op 24 januari aanstaande van 15.50 uur tot 16.25 uur samen met de pia nist-componist Hans Kox in een uitzending van de AVRO optreden. Deze radiouitzen ding is de eerste van een serie van zes, waarin jonge kunstenaars eigen werk spe- (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteravond om even voor zessen stond de Franse premier Georges Pompidou samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville op het vliegveld van Orly in de sneeuw te wachten om bondskanselier Adenauer af te halen die tot woensdag in Parijs zal blijven. Tijdens zijn verblijf hopen het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, en de kanselier in drie lang durige ontmoetingen hun plannen voor een as Bonn-Parijs in kannen en kruiken te gieten. Nadat hij voor de achtste maal zijn voet op Franse bodem had gezet, heeft de kan selier, even recht en stram als immer, ai verscheidene vriendelijke woorden gericht tot zijn gastheer. De Franse president, zo zei hij, is vervuld van fen historisch be sef, doch zijn blik boort eveneens ver door in de toekomst. Hij verzekerde met enige vrijmoedigheid dat de beide volken eenpa rig de politiek, die hij komt beklinken, delen. Het is een historisch ogenblik van wereldwijde betekenis, zo besloot de kan selier zijn begroetingsrede. Van de as, die ze samen willen smeden, en waarom het „Europa der staten" zou moeten draaien, heeft De Gaulle al jaren gedroomd. Twee jaren geleden kon de ge neraal zijn „Europa der vaderlanden" in de overige hoofdsteden, met uitzondering van Bonn (althans wat Adenauer persoon lijk aanging) echter niet verkopen. Aanvankelijk was het vooral wel onze minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, die ernstige bedenkingen opperde te gen de Franse voorstellen, doch sedert dien zijn er nog vele andere schellen van Europese ogen gevallen. Vandaag kan wel worden gezegd dat in de vijf overige hoofd steden buiten de Westduitse kanselier wei nig verantwoordelijke staatslieden meer rondlopen, die De Gaulle op zijn eigenzin nige weg willen volgen. De laatste resten van geestdrift, die ergens nog konden heersen, zijn door de jongste gedragingen van de generaal met het oog op de Britse kandidatuur voor de E.E.G. vermoedelijk wel weggevaagd. Men zou evenwel bewijzen de persoon en het karakter van de Franse generaal-pre- sident bedroevend slecht te kennen door te veronderstellen dat dit eenheidsfront van tegenstand hem van zijn oorspronkelijke gedachten zou afbrengen. Integendeel, in het bewustzijn dat aan het politieke leven van zijn enige partner, de 87-jarige bonds kanselier, dit jaar een einde zal komen, wil de Franse president volle stoom ach ter zijn plannen zetten. Het uitgebreide ge zelschap dat de kanselier als gevolg heeft meegebracht naar Parijs wijst al wel dui delijk in die richting. Naast een groot aan tal hoge functionarissen heeft de grijsaard uit Bonn ook nog de minister van Buiten landse Zaken Schroder, van Defensie Von Hassel en van Sociale Zaken Heek meege nomen. In Parijs is het opgevallen dat de minister van Economie is thuisgebleven, een afwezigheid die de diplomatieke waar nemers geneigd zijn te verklaren als een protest van Erhard, die, net als Schroder, sterk Engels is georiënteerd, tegen de al te exclusieve vriendschap met Parijs. De voorstellen die de kanselier worden voorgelegd voorzien in een organische sa menwerking tussen beide landen door mid del van periodieke contacten, eens per maand, per twee, drie of twaalf maanden, van de regeringsleiders, de ministers, staf chefs en civiele en militaire diensthoofden. Hetzelfde beginsel dus dat ook ten grond slag lag aan het „Europa der vaderlan den" in groter verband dat twee jaar ge leden op een klip is gelopen. zullen lopen en zelfs of er woensdag al wel een definitief akkoord zal kunnen worden ondertekend. Naast het verzet in eigen Duitse kring begint sedert de mislukking van de confe rentie in Brussel immers ook de oppositie in de andere westelijke hoofdsteden tegen de voornemens van De Gaulle zich sterker te organiseren en te manifesteren. Er is zelfs vanuit Washington de laatste dagen zware druk op de oude kanselier uitge oefend opdat hij pogen zal zijn vriend De Gaulle tot wat meer begrip te brengen in zake de levensgevaren die de westelijke wereld loopt, indien Groot-Brittannië bui ten de E.E.G. zou moeten blijven. Het is ondertussen niet zeer waarschijnlijk dat de kanselier, wiens hart voor Groot-Brit tannië nauwelijks warmer klopt dan dat van de generaal, die opdracht, indien hij dat onderwerp al zou aanroeren, met heel veel overtuigingskracht zal uitvoeren. Niet uitgesloten echter lijkt het dat deze verschillende verzoeken en symptomen wel zullen meewerken om de voortvarend heid van de Franse president enigszins af te remmen. Het feit dat Adenauer zich te genover de Amerikaanse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Ball, vorige week al akkoord heeft verklaard met Kennedy's Atlantische kernmacht, toont in elk geval wel aan dat op militair gebied beide staatslieden door evidente geschillen van inzicht worden gescheiden. Ondanks het optimisme waarvan de Fransen officieel getuigen en dat ook in de eerste woorden van de kanselier door klonk, mag men toch betwijfelen of de on derhandelingen wel van een leien dakje Door de hevige koude begint het zee water langs de kust te bevriezen. Bij Scheveningen hebben zich al duizen den Hagenaars vermaakt op het ijs, dat zich tot 150 meter in zee uitstrekt. NEW YORK (AP) De Amerikaanse havenarbeiders hebben het voorstel van de presidentiële commissie aanvaard om een einde te maken aan de 29 dagen oude staking langs de oostkust en aan de Golf van Mexico. De reders beraadslagen nog over het voorstel. In het voorstel voor een totale verho ging (lonen plus bijkomstige voordelen) met 39 dollarcent is een verhoging van het uurloon met 24 dollarcent begrepen. Alexander P. Chopin, de onderhandelings leider voor de werkgevers, verklaarde dat de commissie voor Arbeidskrachten van de Newyorkse scheepvaartvereniging het voorstel morgen zal bestuderen. Een af wijzing van het voorstel door de reders zou tot een optreden van het congres kun nen leiden. De commissie heeft verder wijziging in de pensioen-, ziekte- en andere sociale voorwaarden voor de zestigduizend leden van de stakende International Longshore men's Association aanbevolen. De vijf Franse schilderijen, die woens dag van een tentoonstelling van Franse kunst in Caracas werden geroofd, zijn achterhaald. De vijf kunstwerken, van Van Gogh, Cé- zanne, Picasso, Braque en Gauguin, vie len na een vuurgevecht in handen van de politie. Er werd een aantal arrestaties verricht. De schilderijen zijn eigendom van Franse musea en maakten deel uit van een tentoonsteling die door Latijns-Ame- rika trekt. De politie overviel de bende, toen zij trachtte de schilderijen naar een veiliger plaats in Caracas te brengen. Er vielen twee gewonden. Het schijnt, dat de schil- derijendieven met hun daad politieke oog merken wilden nastreven. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft Raymond Sasia. enige Fransman die ooit door de F.B.I. (Fede ral Bureau of Investigation federale recherche in de Verenigde Staten tot scherpschutter is opgeleid, benoemd tot hoofd van de schietschool van de Süreté Nationale. Ook de vier lijfwachten van president De Gaulle komen tweemaal per week bij hem oefenen. Zij gebruiken de pistolen die zij van president Kennedy's lijfwacht hebben gekregen toen De Gaulle een bezoek aan Amerika bracht. (Van onze parlementaire redacteur) Frankrjjks negatieve houding bij de on derhandelingen te Brussel over de toetre ding van Engeland tot de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft het Neder landse kabinet aanleiding gegeven tot een bijzondere vergadering die hedenavond zal worden gehouden. In de Noordzee is zaterdagmorgen de Belgische kotter Nieuwpoort 232 ver gaan. De bemanning werd gered door de Katwijkse kotter Mare Lïberum. Hierboven de vijf geredde Belgen. Ge heel rechts de Belgische consul in IJmuiden, de heer H. Zwart. Verdere bijzonderheden kan men el ders in dit blad lezen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Topsy 6 Kunst 7 Horen en Zien7 Economisch nieuws9 Feuilleton 8 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's KENNEMERLAAN 55 WASHINGTON (Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft president Kennedy in een brief meegedeeld, dat de Sovjet-Unie akkoord zal gaan met twee of drie inspec ties ter plaatse per jaar bij een eventuele overeenkomst over het stopzetten van de kernproeven, zo heeft het State Depart ment bekendgemaakt. Het ministerie zegt in een verklaring, dat de Verenigde Staten ermee ingeno men zijn, dat de Sovjet-Unie opnieuw ak koord gaat met het principe van de con trole ter plaatse. Uit de briefwisseling die Kroesjtsjev op 19 december opende blijkt, dat Kennedy niet akkoord gaat met de voorgestelde twee of drie inspecties ter plaatse. De Verenig de Staten achten acht onderzoeken ter plaatse wel het minimum. Het is mogelijk, aldus Kennedy, om het aantal stations in de Sovjet-Unie iets te verminderen door stations in te richten in Hokkaido (Japan), Pakistan en Afganistan. afgesproken, dat Groot-Brittannië aan de besprekingen zou deelnemen zodra vorde ringen mochten zijn gemaakt. Waarnemers in de Britse hoofdstad menen, dat de gro te moeilijkheid ligt in de Russische wei gering om het vraagstuk van de inspectie te zien als een echt wetenschappelijk pro bleem en niet als een politieke zaak. Nederland heeft een weekeinde achter de rug, dat grote koude heeft gebracht. De stormachtige wind maakte het ver blijf in de buitenlucht zo onaangenaam dat men vrijwel niemand op straat zag. Tal van dorpen werden door stuifsneeuw feïsoleerd. Voor de vogels wordt het een opeloze zaak. Men heeft nu de indruk dat alleen de krachtigste vogels een kans hebben de winter nog te overleven. Dui zenden zijn er inmiddels al bezweken door de kou. De wind wordt nu zwakker, hetgeen lagere temperaturen met zich meebrengt. Sneeuwval wordt vandaag niet verwacht. De verbinding van IJmuiden met de Waddeneilanden werd verbroken. De „Oost-Vlieland" nam veel buiswater over, dat onmiddellijk bevroor. Het schip is toen weer naar IJmuiden teruggekeerd. De Vel- sertunnel leek zaterdag een gigantische druipsteengrot. Lekwater vormde grote ijspegels, die moesten worden verwijderd, omdat ze een gevaar voor het verkeer gin gen opleveren. De Texelse veerboot „De Dageraad liep in het ijs vast. Het marinevaartuig „Hercules" wist later het ijs te breken en De Dageraad in Den Helder binnen te brengen. In Amsterdam werd een grote sneeuw ruimactie ingezet. Ruim dertienhonderd arbeiders werkten zowel zaterdag als zon dag tien uur lang, maar ondanks het har de werken met pikhouwelen en ijzeren sta ven en het gebruik van duizenden kilo's zout kon men zondagavond nergens har der dan dertig kilometer per uur rijden. Twee weken geleden heeft de Tweede Kamer de regering verzocht alles te doen om de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. krachtig te bevorderen. Het kabinet is blijkbaar tot de slotsom gekomen dat de kwestie geen uitstel kan lijden tot de gebruikelijke vergadering van de ministerraad op vrijdag. De Nederlandse Spoorwegen gebruiken vlammenwerpers om het treinverkeer zo veel mogelijk gaande te houden. Men heeft grote last met de stuifsneeuw, die er oor zaak van is dat contactdozen en koppelin gen bevriezen en tal van deuren dienst weigeren. Wissels bevriezen en seininstal laties werken niet. Weliswaar worden 1300 wissels automatisch verwarmd maar er zijn er ontelbare meer, die een voortdu rende zorg vragen. Nadat de dienst Zandvoort-Maastricht aanvankelijk in drie gedeelten moest wor den gereden is nu de rechtstreekse ver binding weer hersteld. Premier Kroesjtsjev heeft vorige week een bezoek gebracht aan een eenheid Oostduitse grenswachten, na zijn eer ste bezoek aan de muur die Oost- Berlijn scheidt van het westelijke stadsdeel. Tweede van rechts is de Oostduitse communistische leider Wal ter Ulbricht. Daarnaast de leider van de communistische partij van de Oekraïne, Nikolai Podgorny. (Telefoto) De scheepvaartweg van Rotterdam naar Amsterdam via Lek en Amsterdam-Rijn kanaal wordt nu alleen nog maar bevaren door schepen in konvooi en-of met sleep boothulp. Op de rivieren is geen vaart meer mogelijk. De Rijn in Duitsland is thans voor de scheepvaart gesloten van Bingen af tot de Nederlandse grens. Ook op de Nieuw Waterweg begint zich nu ijs vast te zetten. De wegen waren vanmorgen vrijwel al le plaatselijk glad. In het Westen en Zui den van het land kon men op de hoofd wegen meestal slechts van één rijstrook gebruik maken. Van vrijdagavond tot en met zondag is personeel van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland in de weer geweest om de provinciale wegen sneeuwvrij te ma ken. Daarin is het geslaagd en vanmor gen waren de wegen goed berijdbaar. Men dient er echter rekening mee te houden, dat de wegen hier en daar glad kunnen zijn. Bij het in orde maken van de weg Krom- menie-Limmen had het personeel zater dag met moeilijkheden te kampen en was het verplicht zich met andere werkzaam heden bezig te houden. Ongeveer vijftig auto's konden niet meer verder rijden. De auto's die verlaten waren werden na^r de berm gesleept en andere auto's werden weggetrokken naar plekken, waar bestuur ders weer in staat geacht konden worden zelf verder te rijden. Pas in de loop van de zondag was de weg sneeuwvrij ge maakt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1