Partij van de Arbeid wil met K. V.P. in de regering AGENDA Voor u, mevr V een stuk Castella^- Schoonheidszeep V GRATIS en bondig KABOUTER DRIFTKOP s P o 11 e, Peil» en PimMo Steun voor E.E.G.-beleid van mr.Luns Werkgroep bestudeert bouwen bij vorst Vijf gezinnen dakloos in Amsterdam Explosie in Uithoorn Erwtensoep voor Katwijkers W aar schuwing over gasgeysers Vrijspraak voor man die hrndjes coupeerde Drie lijstaanvoerders bij de A.R.P. Dierenmishandeling in Bussum Bij vechtpartij gedood Veel vogels bij een brand omgekomen Twintig gewonden bij explosie in Tiel Morgen bewolkt II bij aankoop van 3 stukken MAANDAG 21 JANUARI 1963 2 Prof. Vondeling op P. v. d. A.-congres Steun voor mr. Luns Resolutie aanvaard Manifest Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk Chloorcalcium vervangt zout in Eindhoven Amerikaanse soldaten in Den Bosch aangehouden Pluimveehouderij blijve deel van gemengd bedrijf Kerkelijk nieuws ma*v c 51. „Nu zijn we zo thuis, op ons mooie schip. Ik kan nog maar steeds niet goed begrijpen, waarom de anderen zonder ons zijn weggevaren". „Hopla, kom er maar op, Polle". „Ik ga eerst Pingo en Zeerob goeie dag zeggen. Die zitten zeker in de kajuit". „Bedankt voor je brieven lieve Padje. Je bent erg lief voor ons geweest. Morgen krijgen jullie allemaal panne koeken! Zoveel als jullie willen!" (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid wil, met de Katholieke Volkspartij, deelnemen aan de regering. Dit duidelijke perspectief voor de kabinetsformatie, die na de Tweede-Kamerverkiezingen haar beslag zal krijgen, hield de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, prof. dr. ir. A. Vondeling, zaterdagmid dag voor aan de bijna drieduizend P.v.d.A.-leden op de laatste dag van hel tweejaarlijkse congres van de partij. „Wij weten met zekerheid, dat de grote meerderheid van ons volk vindt, dat de P.v.d.A. deel moet hebben aan de re gering", zei prof. Vondeling aan het eind van een lange redevoering, waarin hij de andere politieke partijen en het hui dige kabinet niet had gespaard. Het kabinet dat gevormd zal worden zal er volgens hem één moeten zijn waar „pit en lijn" in zit, een kabinet dat op een ruime en degelijke meerderheid in de Ka mer kan rekenen, een kabinet met dus danige ministers, dat politiek vakman schap en bestuurskracht worden gegaran deerd, aldus prof. Vondeling. Minister Luns kreeg opeens een steuntje in de rug van het congres, toen dat bij acclamatie een resolutie aannam waarin de P.v.d.A. „zich richt tot de Europese Commissie en tot de regeringen van Ne derland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië om de wereld zo snel mogelijk te tonen, dat overeenstemming over de toe treding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. kan worden bereikt". In deze reso lutie zegt de partij ontstelt te zijn over de negatieve houding van president De Gaulle tegenover Engelands toetreding en verontwaardigd „over deze ernstige be dreiging van de geleidelijk groeiende Europese verbondénheid en van de demo cratische besluitvorming in de gemeen schappen". Zij doet een dringend beroep op alle democratische en vooruitstrevende krachten in Frankrijk „o mdeze heilloze ontwikkeling te keren". Prof. Vondeling critiseerde prof. De Quay omdat hij te weinig leiding heeft gegeven aan zijn kabinet. Dit bleek vol gens prof. Vondeling uit het feit dat elke minister „nu voor zijn eigen standje vecht" om wetsontwerpen door de Tweede Ka mer te jagen, die april, zes weken vóór de verkiezingen, haar werk beëindigd. Wat de overheidsuitgaven betreft, die hoger werden in weerwil van het streven van het huidige kabinet om ze te verla gen, wilde prof. Vondeling wel eens weten, of de lijnen die de ministers Korthals (Ver keer. en Waterstaat)., ei; Yiss?r.„(D lensje) haar de toekomst trekken de instemming hebben van de minister van Financiën. „Zo ja, dan is zijn hele gefilosofeer en gespeculeer over de toekomstige ruimte die hij gemaakt heeft voor belastingverlaging een zeepbel". De confessionele partijvorming werd door prof. Vondeling 'n grote sta-in-de-weg ge noemd voor de ontwikkeling van een ge zonde, begrijpelijke, echt in het volk le vende politiek. De V.V.D. wordt in plaats van een volkspartij steeds meer een klas separtij, zei hij. „Is het nog wel overeenkomstig de wer kelijkheid, de V.V.D. een liberale partij te noemen? Is er niet meer reden om maar ronduit te zeggen dat de V.V.D. een conservatieve partij is?" vroeg prof. Von deling. „Als de V.V.D. zegt in het sociale en economische vlak de vrijheid te wil len vergroten, dan is volgens prof. Von deling de grote vraag of zij dan bedoelt „in de economische vijvers de vrijheid van de snoeken of van de voorntjes". Waar schijnlijk zal het antwoord zijn: „Wij be doelen natuurlijk de vrijheid van alle vis sen". Daarop zou ons wederwoord zijn „Dat dachten wij al: dus tóch de vrij heid van de snoeken", aldus prof. Von deling. Het congres heeft met 2641 stemmen voor en 86 tegen de resolutie aanvaard inzake het vraagstuk van oorlog en vre de. De politieke lijn van de partij op het stuk van ontwapening is nu deze, dat zij voorstandster is van algemene en volle dige ontwapening als dat mogelijk is en het voorlopig houdt op handhaving van het machtsevenwicht, doch tegenstandster is van eenzijdige nationale ontwapening Congresvoorzitter Suurhoff verklaarde dat de Tweede Kamerfractie tegenstemmen toelaat als het over bewapening gaat, maar dat de partij slechts naar buiten kan treden met één officiële politiek. Het manifest voor de verkiezingen is met algemene stemmen aangenomen. De resolutie inzake oorlog en vrede is er in vervat. Voorts staat er in, dat er gestreefd dient te worden naar een verbetering van de betrekkingen met Indonesië, datlan den waar een dictatuur heerst niet dienen te worden toegelaten tot de politieke, mili taire en economische samenwerking in Europees en Atlantisch verband, en dat er een huurpolitiek moet komen die de hu ren houdt binnen de grenzen van de koop kracht der verdiende lonen. Het manifest zegt ook, dat er jaarlijks tenminste 50.000 woningwetwoningen moeten worden ge bouwd. De verzorging van radio- en t.v.- uitzendingen dient voorbehouden te zijn aan organisaties en instellingen die' geen winst beogen en zich laten leiden door geestelijke, culturele en maatschappelijke doelstellingen. Het manifest bevat verder allerlei sociale en economische verlan gens. Bij de verkiezing van het partijbestuur kwam in de top geen verandering. Bij de verkiezing van de onbezoldigde leden viel het op dat mr. Burger de stemmen kreeg van 2600 congressisten. J0'Tii. rt*', WM ilu Tijdens zijn retffi ?#jtes pïftk, Vor^ling op originele wijze kracht bij aan zijn be toog over de watervervuiling in ons land. Hij liet voor het partijbestuur een glaasje leidingwater inschenken en verzocht de dames en heren een slok ervan te nemen. Het smaakte erg vies en dat was aan de gezichten duidelijk te zien. Het was lei dingwater uit Rotterdam c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Het Car- mirelle Kwartet. (Het Haarlems Comité voor Kamermuziek en de Volksuniversi teit). Dinsdag 20.15 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Emmy Verheij, vi ool. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14. 19 en 21.15 u.: „Ik bemin, jij bemint", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: Ik beken", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tiare Tahiti", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontsnapping onder spervuur", 14 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Dinsdag 20.15 u.: „The Apartment", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Fatale be geerte", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Jungle cat", a.l. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 20 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 9—17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Holland Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur Et-rste zondag van de maand 1315 uur Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg 103): Groepstentoonstelling van wer ken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 1417 u„ vrijdag ook van 2022 u. Tot en met 10 februari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" IRaam- vest): Iedere avond geopend van 202 u. Van 2123.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reizi ger (piano). Maandagavond besloten voor stelling. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 18 januari). MAANDAG 21 JANUARI City, 19.30 uur: „Gejaagd door de wind". Rex, 20 uur: „Eva". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur: filiaal Wyker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur: Parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur: Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. MAANDAG 21 JANUARI Kennemer Theater, 20 uur: „Onze man in Havana". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Overval". W.B. Theater, 20 uur: „Onzegbare drif ten". DINSDAG 22 JANUARI City, 19.30 uur: „Gejaagd door de wind". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Openbare leeszaal: 10 *ot 12.30 en 14,30 tot 17.30 uur: filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur: Wijkcentrum „De Duinpan", Wil lem de Zwjjgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. bibliotheek: 10 tot 12 uur. Zijn verwarming en afdekking van bouwprojecten mogelijkheden om door te werken? Dit is de kernvraag waarmee zich een speciale werkgroep bezig gaat houden. Het onderzoek, dat verricht zal worden door mensen van l et ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van de werkgevers- en werknemersor ganisaties in de bouwwereld, is een pogen om de nadelen van het stilleggen van bouwwerken door vorst zo klein mogelijk te houden of geheel te voorkomen. Het is niet de eerste keer dat pogingen worden ondernomen om te komen tot door werken in de winter. Voor het bouwbedrijf zijn reeds incidentele proeven genomen, maar deze zijn niet gevolgd door toepas singen. Er is bij de bouwvakmensen een aarzeling te bespeuren om tot verstrek kende maatregelen over te gaan omdat men er in Nederland economisch niet op ingesteld is. Bij een strerl^e winter als deze komt evenwel de behoefte weer naar voren om de hele zaak nog eens terdege onder de loep té nemen. Uit vorige onderzoekingen en studies is bij overleg al het een en ander tot stand gekomen. Richtlijnen voor het zo lang mo gelijk doorwerken werden opgesteld en de teefonische weerberichtgeving voor de bouwnijverheid werd ingevoerd. Vijf gezinnen stonden zaterdagmiddag in de barre koude op straat, nadat een felle brand had gewoed in een negentiende eeuws pand in de Daniel Stalpertstraat te Amsterdam. Het vuur is vermoedelijk uit gebroken als gevolg van het omvallen van een oliekachel op de derde verdieping. De ze verdieping brandde geheel uit. De vier de verdieping werd ernstig beschadigd, de overige etages werden onbewoonbaar door het snel bevriezende bluswater. In Bolsward is de vanouds bekende ijs- herberg, tevens watersportcafé, „The White Corner" tot de grond toe afgebrand. De bewoners, de familie H. F. van der Kley, die juist vorige maand het bedrijf hadden overgenomen, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. Het gezin Struijk fe Drachten, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, is dakloos geworden toen de woonwagen van het ge zin door brand werd verwoest. Ook een personenauto ging verloren. Bij een brand in een veeschuur in Sidde- buren zijn duizend kippen omgekomen. Dertig mestvarkens werden met moeite gered. In Uithoorn is in de P.Z.A.-fabriek van de chemische industrie Uithoorn N.V. (Cin- du) een deksel van een reactor die onder een te hoge spanning had gestaan, ge sprongen. Een hoge steekvlam, veroor zaakt door de toevloeiing van zuurstof, volgde. De bedrijfsbrandweer van Cindu, de N.W.M. en de vrijwillige brandweer van Uithoorn rukten uit. Er viel weinig te blussen want de leden van de nacht ploeg van de fabriek hadden de toevoer naar de reactor afgesloten. De knal van de explösie*werd in Aalsmeer en Amstel veen gehoord. De dienst van gemeentewerken te Eind hoven heeft gunstige resultaten bereikt met chloorcalcium bij de gladheidbestrij ding. Chloorcalcium is vier keer zo kostbaar als wegenzout, dat echter slechts effectief is tot een temperatuur van maximaal 5 graden onder nul. Bij proefnemingen is gebleken dat bij gebruik van chloorcal cium met een ongeveer vier tot zes maal geringere concentratie kan worden vol staan. Een belangrijk voordeel is dat chloor calcium niet schadelijk is voor het weg dek. Met een mengsel van zand en chloor calcium kan een aanzienlijk grotere vries puntverlaging worden bereikt, terwijl ook de nawerking langer is dan die van wegenzout, aldus de ervaringen van de dienst van gemeentewerken in Eindhoven, die nu bij de gladheidsbestrijding defini tief is overgegaan op chloorcalcium. Advertentie De gemeentepolitie in Den Bosch heeft Amerikaanse militairen gearresteerd die drie Amerikaanse militairen gearresteerd die in Linne een 44-jarige Maastrichtse ondernemer van een taxibedrijf, Lambert van der Burgt, zouden hebben afgeranseld en er daarna met diens auto vandoor zou den zijn gegaan. De militairen hadden zich die avond met een taxi van Maastricht naar Roermond laten brengen, aldus luidt het relaas van de politie. Onderweg gaven zij de heer Van der Burgt echter te kennen niet naar Roermond maar naar Amsterdam te wil len reizen. De taxi-ondernemer zei dat hij gezien de gladde wegen niet verder wilde gaan dan Roermond. In Linne vroeg één van de drie militai ren volgens de politie aan de chauffeur of hij even wilde stoppen. Nadat de chauf feur zijn wagen aan de rechterzijde van de weg had geparkeerd stapte een van de militairen uit en rukte meteen ook het linker voorportier open. Met een hard voorwerp .sloeg hij de chauffeur op het hoofd. De twee andere militairen begonnen ook te slaan en met vereende krachten werk ten zij de heer Van der Burgt uit de auto. Eer deze van de schrik en de pijn was bekomen ging het drietal er pijlsnel met de auto vandoor. De voorzitter van de Nederlandse Pluimveefederatie, de heer M. J. Dings, heeft zich zaterdag op de algemene ver gadering van deze organisatie in Utrecht uitgesproken tegen te grote eenheden leg hennen op gespecialiseerde bedrijven. Vol gens hem moet de pluimveehouderij een onderdeel blijven van het gemengde be drijf, waarop men met stapels van 500 tot 1200 "eghennen al economisch kan wer ken. De heer Dings zei, dat het sterk sti muleren van zeer grote eenheden een te grote produktie ten gevolge heeft, waar voor in het binnen- en buitenland geen afzetmogelijkheden zijn te vinden. De voorzitter van het N.P.F. meent, dat er ondanks de zware tegenvallers in 1962 het slechtste jaar voor de pluimvee houderij sinds de tweede wereldoorlog ook reden is voor enig optimisme. Hij vestigde in dit verband de aandacht op de ontwikkeling van onderwijsvoorlich- ting en onderzoek. De afzetprijzen van de eieren zijn momenteel bevredi gend, njagr deze..situatie moet lang blij ven voortbestaan willen de verlieten vh'n het afgelopen., jaar worden goedgemaakt, aldus de hew Emigs. Hij verwacht in ieder geval voorlopig geen sterke prijsdaling. Remonstr. Broederschap Tweetal te 's-Gravenhage (vac. dr. P D Tjalsma) P. Pols te Naarden-Bussum en F. Palmboom te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Laar (Duitsland) Joh. Kroe ze, kand. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel B. Bijleveld te Bussum en J. Brons te Bun schoten. Geref. Gemeenten Bedankt voor Werkendam P. Blok te Dirksland. Geref. Kerken Aangenomen naar Vianen J. C. Lange- veld, kand. te Brandwijk, die bedankte voor Nieuwerkerk a. d. IJsel, Schipluiden, Witmarsum en voor Zoutkamp. Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Naar de West. De minister van Maat- schapeplijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, zal in februari een bezoek bren gen aan Suriname en de Nederlandse An tillen teneinde kennis te nemen van enige sociale ontwikkelingen aldaar. Eerste lentebodenIn de stal van veehouder Keijzer in De Lier hebben twee schapen gisteren elk twee lammetjes ter wereld gebracht. Auto's op het dak. De Amsterdamse architect P. Zandstra heeft een groot win kelcentrum ontworpen aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Het bestaat uit een warenhuis, zestien winkels, een zelfbedieningszaak en 80 flatwoningen. Op het dak van het warenhuis komt een par keerruimte voor 350 auto's, bereikbaar via opritten. Zesduizend porties erwtensoep zijn uit gereikt aan de bevolking van Katwijk aan Zee die sinds vrijdag door een ontploffing bij het gemeentelijk gas-, water en elek triciteitsbedrijf van gastoevoer verstoken is. De erwtensoep was afkomstig van de marineluchtvaartdienst van de vliegbasis Valkenburg. Personeel van het Rod Kruis deelde de warme snert bij zes posten uit. Vandaag zal er nog meer erwtensoep wor den aangevoerd, want gisteren kwam men vele porties te kort. De vereniging van exploitanten van gas bedrijven heeft opnieuw gewaarschuwd tegen verkeerd werkende gasgeisers. Om te voorkomen dat dit gebeurt moet de gas toevoer worden afgesloten en het apparaat tegen de kou worden beschermd als het niet wordt gebruikt. Bij gebruik van de geiser moet eerst de warmwéterkraan worden opengedraaid. Komt er water uit, dan moet deze kraan weer worden geslo- ten. Pas daarna mag men de gastoevoer I van de behandeling ondervinden. Het cou- De rechtbank te Amsterdam heeft een 26-jarige houtbewerker uit Amsterdam vrijgesproken van het hem ten laste geleg de nodeloos veroorzaken van pijn of letsel bij enige drie dagen oude jonge poedels. De houtdraaier had eind 1961 bij hem thuis een deel van de staartwervelkolom van jven jonge hondjes met een schaar afgeknipt zonder de diertjes te verdoven en de wonden daarna met heet ijzer dicht geschroeid. Een op verzoek van de verdachte door het parket opgeroepen dierenarts, dr. J. Gajentaan, verklaarde dat ook hij de staarten van hondjes niet ouder dan drie dagen knipt zonder verdoven en de won den met een heet ijzer dichtschroeit. Deze dierenarts was er van overtuigd dat de wond daar vrijwel niet van bloedt en hij had de indruk dat de diertjes geen hinder openen en de waakvlam aansteken. Het Centraal Comité van Anti-Revolu tionaire Kiesverenigingen heeft meege deeld dat aan de stemming over het advies van het Centraal Comité over de kandi daatstelling voor de Tweede-Kamerver peren dient échter volgens deze dierenarts niet door leken maar door deskundigen te gebeuren. Een employé van de Bussumse plant soenendienst is gisteren geconfronteerd met een gruwelijke vorm van dierenmis- kiezingen 871 kiesverenigingen hebben handeling. Hij ging de vogels op hun vaste deelgenomen. De uitslag van deze stem- plaats in het park „Het Mauwtje" voeren ming wees de volgorde voor de eerste 24 toen hij eij roodborstje zag dat wanho- plaatsen aan. Nummer een is B. Roolvink pogingen deed zich te bevrijden van (Hilversum); 2. H. van Eijsden (Rotterdam); een van een h.imlaag voorziene tak. Hij 3. J. Smallenbroek (Assen), 4. mr. B. W. slaagde er in de vogel, die ernstig gewond Biescheuvel (Aerdenhout); 5. dr. J. Meu- was> los te maken. In de omgeving van link (Enschede); 6. J. van Eibergen de voederplaats werden nog enkele gewon- (Utrecht); 7. prof. mr. Th. A. Versteeg de en dode vogels met dichtgeplakte veren (Amsterdam); 8. mr. W. Aantjes (Utrecht); gevonden. De politie tracht de identiteit ml ai 50-51. Alle kabouters waren nu op het dorpsplein bij elkaar; in spanning wacht ten ze op het sein van de uitkijkpost. En eindelijk, ja.daar was het zo ver. De kabouter op de toren zag, dat de koning in aantocht was. Hij nam zijn hoorn en toeterde luid; dat was het teken: de koning komt! De kabouters verdrongen zich op het plein, om toch maar niets te missen. Alle hoofden waren gericht naar 't punt, waar de koning moest verschijnen. 9. G. A. Kieft (Utrecht) en 10. J. A. van Bennekom (Middelburg). Aan de deputatenvergadering der partij zal het Centraal Comité voorstellen dat de heren mr. B. W. Biesheuvel, B. Roolvink en J. Smallenbroek als lijstaanvoerders zullen optreden. De Kamerverkiezings- kringcentralea. --zijn bevoegd de nummers twee tot en'mét dertien op de kandidaten lijst in hun gebied onderling te verwisse- I len. 1 In de nacht van zaterdag op zondag is een 55-jarige ongehuwde tabakbewerker in Wageningen bij een vechtpartij om het leven gekomen. Een 22-jarige timmerman uit Ede meldde zich 's nachts op het poli tiebureau en zei, dat hij bij een vechtpartij iemand had gedood. Achter een huis trof de politie inderdaad het stoffelijk overschot van de tabakbewerker aan. Omdat bij de vechtpartij vermoedelijk geen wapens zijn gebruikt, vermoedt de politie, dat hij door wurging om het leven is gekomen. De tim merman is in het politiebureau opgesloten. In een der magazijnen van de vogel- en dierengroothandel „Mawingo" te Tilburg heeft een korte felle brand gewoed. De brandweer wist overslaan naar een belendend magazijn en de overige verdie pingen te voorkomen. Vele tropische vogels en andere dieren kwamen door deze brand om het leven. De schade beloopt 60.000. Bij een hevige gasontploffing in een slagerij in de Kerkstraat te Tiel zijn twin tig personen gewond, van wie er twaalf in een ziekenhuis behandeld moesten wor den. Er werd een enorme ravage aange richt, niet alleen in de slagerij, maar ook in d: aangrenzende winkels en woonhui zen. Tot in verre omtrek sprongen de ruiten. Kinderpostzegelactie. De kinderpost zegelactie in het dorp Bloemendaal heeft (inclusief de scholen) een bedrag van f 8008,04 opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst f 7.131,34. vast te stellen van twee knapen van on geveer twintig jaar, die zich op verdachte wijze nabij de voederplaats ophielden. Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende h,et gehele weekeinde stond er in Nederland een felle oostenwind. Deze bereikte tijdelijk stormkracht toen een randstoring in westelijke richting over België en via het Kanaal naar de Atlan tische Oceaan trok. De vorst bleef al die tijd matig tot streng. Intussen bevindt zich boven Zuid-Noorwegen een krachtig ho- gedrukgebied met een luchtdruk in het centrum van bijna 1045 millibar. Deze breidt zich tijdelijk over onze omgeving uit, waardoor de wind zwak wordt en de temperatuur geleidelijk weer enkele gra den daalt. Verder is in Noord-Noorwegen een kleine storing aangekomen die zich over de Oostzee naar het zuiden verplaatst en die vergezeld gaat van bewolking en wat sneeuw. Dinsdagavond wordt deze storing bij de Poolse kust verwacht. Tevo ren zal de bewolking van deze storing ons land bereiken, maar sneeuwval is vóór morgenavond onwaarschijnlijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. O) c c.§ OooO Cooyrxj*,' P 1 B- Be» 6 Copenhoo** Den Helder onbewolkt 0 -4 0 Ypenburg onbewolkt ono -3 0 Vlissingen onbewolkt no -2 0 Eel de onbewolkt ono -3 0 De Bilt onbewolkt ono -2 0 Twente onbewolkt ono -5 0 Eindhoven onbewolkt ono -2 0 Zd-Limburg onbewolkt ono -3 0 Helsinki onbewolkt nnw -10 0 Stockholm onbewolkt nnw -6 0,3 Oslo onbewolkt windst. -2 0 Kopenhagen onbewolkt nno -4 0 Aberdeen geheel bew. zo 0 Londen licht bew. ono -1 0,9 Amsterdam onbewolkt 0 -5 0 Brussel onbewolkt ono -2 0 Luxemburg onbewolkt no 0 Parijs onbewolkt ono 0 0,4 Bordeaux regen w 7 1,2 Grenoble geheel bew. windst. 0 0 Nice geheel bew n 11 1 Berlijn geheel bew. n -3 0,1 Frankfort onbewolkt no -3 0 München onbewolkt ono -6 0 Zurich onbewolkt n -7 0,4 Genève ge' eel bew. no -4 0 Locarno onbewolkt windst. -6 0 Wenen onbewolkt nnw -6 0 Innsbruck geheel bew. o -6 0 Athene regen n 18 4 Rome geheel bew. no 4 0,4 Ajaccio zwaar bew. ono 11 0 Madrid zwaar bew. windst. 11 7 Mallorca half bew. windst. 16 0 Lissabon geheel bew. nnw 15 Dinsdag 22 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.08 uur. Maan op 5.45 uur, onder 14.19 uur. Maanstanden 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 januari Hoog water 0.16 en 12.45 uur. Laag water 8.03 en 2032 uur. Dinsdag 22 januari Hoog water 1.21 en 13.42 uur. Laag water 9.08 en 21.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2