Grote spanning over de opvolging van Gaitskell UNO voltooit bezetting van Katanga A Schroder: Adenauer zal mogelijk bemiddelen Europa blijft in de greep van sneeuw en vorst WERELDNIEUWS China's atoombom B§ ItLi Medebeklaagde van M. van der Lubbe overleden Franco zou Kennedy willen uitnodigen Winfield...smaakt zoals't hoort! Minister acht Britse toetreding tot de EEG een gebiedende eis Spiegel-redacteur Schmelz vrij Tunesië en Algerije gebrouilleerd Kroesjtsjev heeft Cuba niet nodig Nehroe wil wel in zee met het Colombo-plan Haven van Dover dichtgevroren Gp de raatótoel m MAANDAG 21 JANUARI 1963 3 A 0rt Iedere avond 8 uur Pravda: dubbelhartig Elders staan 80 of 120 raketten opgesteld Auto door ijs Vorst in Venetië Sneeuwstormen Kennedy geniet steun van 76 pet van de Amerikanen (Van onze correspondent) LONDEN. De gemoederen in Engeland werden ook gedurende het af gelopen weekeinde nog steeds door Gaitskells heengaan beheerst. Zaterdag avond heeft premier Macmillan voor radio en televisie de oppositieleider op diepgevoelde wijze herdacht. Gaitskells begrafenis zal zeker niet voor woensdag geschieden en een privékarakter dragen. Op 31 januari zal in Westminster Abbey een herdenkingsdienst voor Gaitskell worden gehouden, die door regering en parlement zal worden bijgewoond. Mor gen zal Gaitskell in het Lagerhuis wor den herdacht. Als teken van rouw zal de zitting na de herdenkingsredevoe ringen worden verdaagd. Dit is een uni cum in de Britse parlementaire ge schiedenis. Het gebruik was om de zitting te verda gen na de dood van een aan het bewind zijnde of een vroegere minister-president. Een dergelijke zeldzame demonstratie van rouw vond in de vorige eeuw eenmaal plaats, na het overlijden van oppositielei der Disraeli, maar die was tevens oud premier. Harold Wilson, Labours schaduwminister van Buitenlandse Zaken, die zijn verblijf in Amerika afbrak, verklaarde zaterdag bij zijn terugkeer in Londen, dat de een heid in de Labourparty zal worden be waard en de door Gaitskell vastgestelde politiek uitgevoerd. De partij beseft na tuurlijk, dat zij zonder Gaitskell verloren zou zijn indien thans de inwendige strijd zou herleven. Er heerst grote spanning over wie Gaits kells opvolger zal worden. De Labourleider wordt door de gezamenlijke fracties van Lager- en Hogerhuis by geheime stemming gekozen. Dit zal zo snel mogelijk moeten gebeuren, vooral omdat het niet uitgeslo ten is dat Engeland gezien de EEG-crisis in oktober a.s. naar de stembus zal trekken. Er zullen op z'n minst drie kandidaten zijn: George Brown, de tegenwoordige plaatsvervangend leider, die niemand zich eigenlijk goed als toekomstig premier kan denken; Harold Wilson, de schaduwminis ter van Buitenlandse Zaken, een zeer be gaafd man, die echter nogal eens een wat demagogisch optreden aan de dag legt; en James Callaghan, de schaduwminister van Financiën. De ideale oplossing voor de zeer moei lijk te hanteren Labour-fractie met haar uiteenlopende stromingen, is altijd ge weest een middenfiguur voor het leider schap te vinden, zoals Clement Attlee was. Maar de moeilijkheid is niet alleen om iemand te vinden die duidelijk boven de verdeeldheid staat, zodat de nog steeds wankelijke partij eenheid kan worden be waard, maar ook om iemand van Gaits kells kaliber te vinden, die in staat is om minister-president te worden voor het ge val Labour de verkiezingen wint. Indien het alleen tussen de 48-jarige Brown en de 46-jarige Wilson zou gaan, is er alle kans dat Wilson Gaitskells opvol ger zou worden, omdat hij over de beste capaciteiten beschikt om het premierschap te aanvaarden. Maar dan zou het door Gaitskells dood nagelaten vacuum worden verplaatst, omdat er in de fractie geen krachtige figuur is te vinden om in een Labourregering Wilsons plaats in te nemen als minister van Buitenlandse Zaken. De 50-jarige James Callaghan is op het ogenblik schaduwminister van Financiën en kan rekenen op de steun van rechts en links. Een andere gematigde, die thans opduikt, is de jurist Sir Frank Soskich. De vroegere procureur-generaal in de Labour-regering, een beminnelijk man die geen vijanden in de partij bezit maar voor het land een vol komen onbekende is en een lange aan looptijd nodig zou hebben om als premier te worden aanvaard. Voor Gaitslcell waren daar zeker vijf jaren van hard vechten mee gemoeid. TOKIO (Reuter) Admiraal Feit, Ame rikaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, verwacht dat China binnen een jaar of twee een kernbom tot ontploffing brengt. Dit zou echter geen onmiddellijke invloed op de militaire si tuatie hebben, meent hij. Hij zei dit naar aanleiding van berichten in de Japanse pers dat de Japans-Ameri kaanse veiligheidscommissie was meege deeld, dat China al twee kernbommen heeft. 'Advertentie Zaterdag, Zondag en Woensdag matinee 2.30 uur. tel. 79 64 41 HANNOVER (DPA-AP) De voormali ge voorzitter van de communistische frac tie in de Duitse Rijksdag, Ernst Torgler, is in de nacht van vrijdag op saterdag op 69-jarige leeftijd in Hannover gestor ven. Torglers stond tijdens het proces over de Rijksdagbrand in 1933 terecht naast de Nederlander Marinus van der Lubbe en de Bulgaar Georgi Dimitrov als derde hoofdbeklaagde. De aanklager in Leipzig eiste destijds de doodstraf, maar de rechtbank sprak hem vrij. Torgler bleef echter nog tot november 1936 in hechte nis. Nadat hij was vrijgekomen leidde hij een zeer teruggetrokken leven. Van der Lubbe werd als brandschichter ter dood gebracht. In 1935 werd Torgler door een Londens comité in ballingschap geroyeerd als lid van de Duitse communistische partij. Na de tweede wereldoorlog werd hij lid van de sociaal-democratische partij, die ver klaarde dat de communistische bewerin gen over Torgler's collaboratie met de ge heime politie der nazis onjuist waren. Het laatst werkte hij als functionaris bij een vakbondafdeling. MADRID (AP) - Volgens betrouwbare zegslieden zou de Spaanse regering onop vallend de mogelijkheid onderzoeken dat president Kennedy, als hij in april Euro pa bezoekt, ook naar Spanje komt. Zegslieden uit regeringskringen wilden niet officieel commentaar leveren op de mogelijkheid, dat generaal Franco Kenne dy zal uitnodigen. Dergelijke uitnodigingen aan staats- of regeringshoofden gaan in de regel niet uit, voor de zekerheid bestaat dat zij zullen worden aangenomen. Het is echter waarschijnlijk, dat functio narissen van d° Amerikaanse ambassade te Madrid Washington zullen adviseren tot een bezoek van Kennedy als zich een geschikte gelegenheid daartoe voordoet. Het is bekend dat zij verlangend zijn naar handhaving van de bestaande goede betrek kingen met de regering-Franco. De Katangese leider Tsjombe bekijkt dynamietladingen die zijn aangebracht aan een brug op de weg van Jadotstad naar Kolwezi. (Telefoto) ELISABETHSTAD (Reuter) - Meer dan duizend Indische UNO-militairen zouden vandaag de belangrijke mijnstad Kolwezi in Katanga binnentrekken. Pre sident Tsjombe zal de troepen tegemoet gaan, na ondertekening van een akkoord dat voorziet in toegang van de UNO tot de mijnstad. Tsjombe keerde naar Kol wezi terug om zijn aanhangers op de ko mende gebeurtenissen voor te bereiden. Indonesische UNO-militairen hebben na enig schieten het vliegveld van Boude- wijnstad, aan het Tanganjikameer, onge veer 480 km ten noordoosten van Elisa- bethstad, bezet. Zij kwamen in boten van Albertstad over het meer. De Indonesiërs namen twee gendarmes gevangen en maakten grote hoeveelheden wapens en munitie buit na de landing. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Eerder was bericht dat zich een schiet partij buiten Boudewijnstad had voorge daan tussen militairen van het Kongolese nationale leger en Katangese gendarmes. President Tsjombe had de bevolking van de stad over de radio opdracht gegeven zich niet te verzetten, aldus betrouwbare kringen in Elisabethstad. In het gebied van Kongolo in Noord-Ka- tanga gaf de plaatselijke bevelhebber der gendarmerie zich aan Nigeriaanse militai ren over. De opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, deelde zondag mee, dat zijn troepen twee Kantangese steden, Kapona en Kiambi, hebben bezet. Intussen zijn verscheidene Katangese ministers uit Noord-Rhodesië, waarheen zij na het uitbreken der gevechten waren gevlucht, naar Elisabethstad teruggekeerd. Men verwacht dat de andere ministers, die thans in Kolwezi zijn, eveneens npoedig naar de Katangese hoofdstad zullen terug keren. Advertentie TOASTED AMERICAN Leeg Vindt U januari ook zo'n lege, lange maand? Leeg, omdat er niets in gebeurt en lang omdat hij leeg is. Geen feesten, geen vrije dagen, geen avondlijk gedraaf door de stad, geen cadeaus, geen ge haast, geen rumoer, geen extra dik avond blad. Goed, er mag eens iemand jarig zijn in januari en dat moet natuurlij t gevierd worden, maar zo'n gebeurtenisji vermag het strenge karakter van dez maand nauwelijks iets te verzachten Januari is een maand van bezinning, van soberheid en van plichtsbetrachting, ja voor mij is januari altijd de Calvinist onder de maanden geweest. Toch zijn hei niet alleen overwegingen van deze aard, die mij het woordje leeg in de pen geven Er is ook een materiële kant aan deze zaak, die minstens zo belangrijk is. Wan neer ik omstreeks deze tijd van de maand in mijn portemonnee kijk, o mensen, wat lijkt mij de maand dan nog verschrikke lijk lang! Heeft U dat nu ook, zou ik graag willen weten. Of bent U misschien anders dan ik? Het gekke is, dat ik mr er ieder jaar weer opnieuw over verbaas Waar is toch al dat geld gebleven? In de oliebollen? In de voor-uitverkoop? In de officiële uitverkoop? Ik heb toch heus maar heel weinig gekocht! Het is be droevend, het is dom, maar het is niet anders! U bent allemaal veel verstandi ger dan ik. U bent natuurlijk veel min der kooplustig geweest, U zult Uw uitga ven waarschijnlijk beter hebben overzien en economischer hebben uitgespreid, zo dat U niet de rest van de maand op een houtje zult hebben te bijten. Helaas, zo had ik het ook graag gedaan! Maar de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens, zegt men wel eens. En dan. Al is januari nu nog zo'n lege, lange maand, er kom.t toch ééns een eind aan. En het is vooral deze gedachte, die in de maand januari inhoud weet te geven aan het leven van Uw Marjan van Beek msf BONN (AP) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder heeft zondag verklaard, dat bondskanse lier Adenauer mogelijk zal optreden als bemiddelaar in de vraagstukken over de intrede van Groot-Brittannië in de E.E.G. en een toekomstige NAVO kernmacht als hij vandaag met president De Gaulle bij eenkomt. In een vraaggesprek met de Westduitse radio zei Schroder te menen dat Frankrijk geen misvatting koestert over Westduitsiand's standpunt over het Britse lidmaatschap van de Europese Eco nomische Gemeenschap. „Wij hebben dit onverbloemd en duidelijk bij de onderhan delingen in Brussel gezegd". „Wij zijn van mening dat vanwege poli tieke en economische redenen de intrede van Groot-Brittannië in de E.E.G. nood zakelijk is, dringend, zeer dringend. Wij werken uit alle macht om dit tot stand te brengen." Schroder zei dat De Gaulle in geen en kel opzicht gekant is tegen deelneming van West-Duitsland aan een toekomstige NAVO-kemmacht. „Er bestaan enkele meningsverschillen tussen Frankrijk en West-Duitsland op het gebied van de de fensie. Dit te ontkennen zou volkomen on juist zijn", aldus Schroder. Welke deze verschillen zijn zei hij niet. MOSKOU (AP) Het blad van de Rus sische communistische partij, de Pravda, beschuldigt West-Duitsland van dubbelhar tigheid. In een commentaar op de ont moeting van bondskanselier Adenauer met president De Gaulle schrijft de Pravda dat het doel van het bezoek van Aden auer is „vorm te geven aan de militaire politieke as Bonn-Parijs." „Het vorm geven aan de as Bonn- Parijs, de betuigingen van loyaliteit met Washington, het valse spel van bemidde ling: al deze feiten dragen het bewijs in zich van de bedoelingen van de Westduit se regeringskringen om de politiek van manoeuvreren en dubbelhartigheid in de westerse diplomatieke arena voort te zet ten" De goed ingelichte kringen in Parijs trachten door middel van een hoogst acro batische uitleg te bewijzen dat de verkla ring van De Gaulle op de persconferentie, inzake het recht van de Westduitse rege ring om te beslissen over de vraag van kernbewapening van de Bundeswher, niet in tegenspraak zou zijn met de overeen komsten in Parijs van 1954 waarbij West- Duitsland het bezit van dergelijke wapens werd verboden. De woorden van de pre sident worden echter opgevat als een ge vaarlijke aanmoediging van de militaris tische ontwikkeling langs de Rijn", aldus de Pravda. (Van onze correspondent) BONN. Spiegel-redacteur Hans Schmelz is gisteren volkomen onverwacht uit de gevangenis ontslagen. Schmelz zat in verband met de verden king van landverraad tegen het weekblad Der Spiegel, al sinds eind oktober achter slot en grendel, hoewel bekend was ge worden, dat hij aan het artikel „Fallex-62" waarmee het landverraad gepleegd zou zijn, slechts op ondergeschikte punten meewerkte. De enige die nu nog in de gevangenis vertoeft in samenhang met de gerechte lijke actie tegen Der Spiegel, is de uit gever van het blad, Rudolf Augstein. ALGIERS (Reuter) Algerije heeft het hoofd van zijn diplomatieke missie en zijn consulaire vertegenwoordigers uit Tu nesië teruggeroepen. De maatregel is een antwoord op de terugroeping van de Tune sische ambassadeur in Algiers door presi dent Bourguiba, die de beschuldiging uit sprak, dat de onlangs op zijn leven ge pleegde aanslag gedeeltelijk vanuit Alge rije was geleid. De terugkerende Tunesische ambassa deur noemde de gespannen verhouding tussen de twee landen .een zomerstormpje, dat spoedig zal gaan liggen". ALGIERS (AP) Een Chinese militaire missie bestaande uit twee officieren is in Algiers aangekomen. BERLIJN (DP A en AP) Premier Kroesjtsjev heeft zaterdag, toen hij een bezoek aan Eisenhüttenstadt bij de Poolse grens (vroeger Stalinstad geheten) bracht, verklaard, dat de Sovjet-Unie weliswaar haar veertig raketten uit Cuba heeft te ruggetrokken, doch er tachtig, en mis schien ook wel 120, op andere plaatsen heeft opgesteld. Cuba is nu eenmaal niet de geschiktste plaats voor raketbas-'^en, aldus Kroesjt sjev. „Wat dat betreft, hebben wij betere plaatsen dan Cuba voor het stationeren van raketten. De hedendaagse techniek waarborgt, dat men met raketten elke af stand kan overbruggen." Westelijke journalisten kregen geen toe stemming Kroesjtsjev te vergezellen. De Russische premier woont vandaag in Oost- Berlijn de slotzitting bij van het Oostduit- se partijcongres. Zondag heeft hij kransen gelegd op de graven van Russische soldaten waarvan er bij de verovering van Berlijn zevenduizend zijn gesneuveld. NEW DELHI (AFP) Premier Nehroe heeft de parlementsfractie van zijn con gres-partij gezegd, dat er geen bezwaren bestaan tegen aanvaarding door India van de voorstellen der landen van de Colombo- conferentie tot oplossing van het Chinees- Indische grensgeschil. Hoe China er over denkt, is nog niet bekend, zei Nehroe. Het voorstel zal worden behandeld in een bui tengewone zitting van vijf dagen van het Indische parlement. Het voorstel van Birma, Cambodja, Cey lon, Ghana, Indonesië en Egypte is zater dag in Colombo gepubliceerd. Voor de wes telijke frontsector achten de zes landen het gewenst dat China zijn troepen 20 km te rugtrekt, zoals China zelf al heeft voor gesteld. De daardoor ontstane gedemilita riseerde zone zou voorlopig een Chinees- Indisch burgerlijk bestuur moeten krijgen. In de oostelijke sector zou de toestand voorlopig kunnen blijven zoals hij is. De problemen in de middensector van het front zouden met- vreedzame middelen moeten worden opgelost. Het Colombo-voorstel moet in de eerste plaats dienen om tot onderhandelen te ko men. Door aanvaarding ervan zouden de beide landen zich in geen enkel opzicht binden. Voor het eerst in de bijna 100 jaar dat de dienst bestaat, zijn zaterdag de sche pen van de lijn Ostende-Dover niet uit gevaren. De haven van Dover is niet be reikbaar wegens pakijs. De schepen lig gen thans alle in Ostende. Men vreest dat ook deze haven binnenkort dicht zal liggen. In Engeland zijn meer dan 100 grote wegen in 80 van de 86 graafschappen door sneeuwbanken geblokkeerd. In delen van Schotland en Oost-Engeland heeft men de strijd tegen de sneeuw opgegeven. Brandstof en electrische energie beginnen schaars te worden en de spoorwegen wor stelen met grote moeilijkheden. Zo goed als het gehele land ligt onder een sneeuw laag, die ai van Kerstmis af steeds dik ker wordt. De Theems is voor het eerst sinds 1895 bij Kingston van oever tot oever bevro ren. Sneeuw en ijs op startbanen dwon gen de BEA zondag 44 vluchten vanuit Londen af te gelasten. De treinen van de Londense voorstaddiensten hadden uren vertraging. In Northleach (Gloucestershire) bevrijd de de politie 300 mensen uit auto's en bussen die in de sr.eeuw waren vastgelo pen. Zij hebben de nacht in een school doorgebracht. Uit Zweden worden sneeuwstormen en zwaarder wordend pakijs gemeld. Een autoveerboot liep op de Aaland-eilanden aan de grond. De 44 passagiers konden veilig aan land worden gebracht. In Denemarken kwamen twee broers van vier en acht jaar om het leven, door dat de auto van hun vader in de baai van Flensburg door het ijs zakte. De va der en nog twee kinderen konden zich redden. Het ijs in de Deense wateren wordt snel dikker, de meeste veerdiensten zijn gestaakt. Ook Italië bevindt zich in de greep van de vorst. De lagune in Venetië was ge heel bevroren. In de beroemde fonteinen van Rome vormden zich ijskegels. In de Appenijnen ontwrichtten sneeuwbanken en aardverschuivingen het weg- en spoorweg verkeer. In de bergen ten westen van Pesaro aan de Adriatische kust werden twee autobussen met 30 passagiers door sneeuw vijf uur geïsoleerd tot tenslotte sneeuwploegen tot hen wisten door te drin gen. In Noord-Griekenland viel weer veel sneeuw, in Saloniki zelfs anderhalve me ter. In de Bondsrepubliek en in Oostenrijk zijn zaterdag veel auto's en treinen in de sneeuw blijven steken, die vaak meters hoog opwaaide. Tien scholen en een ho tel in Frankfort zijn gesloten, omdat de stookolie op was. In Duisburg, de grootste binnenhaven van Europa, liggen ongeveer 900 schepen ingevroren. Het Duitse deel van de donau is over een lengte van 240 kilometer bedekt met ijs, iets wat sedert mensenheugenis niet is voorgekomen. In Joegoslavië woeden zware sneeuw stormen bij een temperatuur van 10 tot 17 graden onder nul. De grote autoweg door Joegoslavië is gesloten voor het ver keer. Deze weg verbindt Griekenland en Turkije met het westen. De opgejaagde sneeuw lag soms tot drie meter hoog. Het vliegveld van Belgrado is gesloten. In Polen daalde het kwik tot min 31 graden. Vele fabrieken, winkels en scho len zijn wegens brandstofgebrek gesloten. WASHINGTON (AP) President Ken nedy zal het Congres een wetsontwerp doen toekomen ter verzekering en bescher ming van de stemrechten der negers. De ze aankondiging werd gedaan tijdens een interview voor de televisie met een aan tal vertegenwoordigers van vakbonden, werkgevers en andere groeperingen ter gelgenheid van de tweede verjaardag van Kennedy's bewind. Tijdens het interview verklaarde de di recteur van een Amerikaans instituut voor opinie-onderzoek dat als gevolg van Ken nedy's succes bij de oplossing van de Cu baanse crisis het percentage Amerikanen dat achter de president staat, gestegen is van 61 tot 76. Staking I. In Helsinki zijn ongeveer 3000 werknemers bij tmt stedelijk vervoers bedrijf in staking gegaan om aan loon eisen kracht bij te zetten. Overheidsin stellingen en particuliere ondernemingen hebben autobussen gehuurd om perso neel op te halen en thuis te brengen. Staking II. In Griekenland zijn meer dan 10.500 leerkrachten van lagere en middel bare scholen voor onbepaalde tijd in sta king gegaan. Zij eisen hogere salarissen. De scholen zijn nu gesloten. Limousine. In Rusland is een limousine met luchtverversingsinstallatie gecon strueerd voor hoge autoriteiten. Het is de eerste Russische auto met vier koplam pen. De auto, die de naam „Zil-11 G" draagt, kan 170 km per uur rijden. Bom in Venezuela. In Maracaibo (Venezu ela) is kort voor de officiële opening, een bom ontploft in een nieuw Ameri kaans cultureel centrum. Vier mensen werden licht gewond. De openingsplech tigheid door de Amerikaanse ambassa deur ging normaal door. Indonesië en Noord-Borneo. De Britse po litie in Noord-Borneo heeft alle Indone sische dagbladen en tijdschriften in dit gebied verboden. Stapels Indonesische lectuur, die zich in de postkantoren had den opgehoopt voor aflevering aan de geadresseerden, werden verbrand. Dit meldt het Indonesische persbureau An- tara. Vermouth. In Bottrop bij Essen, kreeg een 25-jarige man na het drinken van een glas vermouth in een café maagkram pen. Hij stierf enkele uren later in een ziekenhuis. De waard en twee andere gas ten proefden ook van de wijn en moesten eveneens in een ziekenhuis worden op genomen, waar een van hen overleed. Bom in Zuid-Afrika. In Durban (Zuid-Afri- ka) is een dynamietaanslag gepleegd op het bureau van het regeringsgezinde weekblad „Die Nataller". Na de aan slag deed de politie huiszoeking in de kantoren van de linkse organisaties in Durban en Kaapstad. Goodwillambassadeur. De Russische ruim tevaarder Andrian Nikolajev is per vlieg tuig naar Indonesië vertrokken. Hij zal tien dagen in het eilandenrijk doorbren gen. Handel. Christian A. Herter, buitenge woon vertegenwoordiger van president Kennedy voor handelsbesprekingen, zal van 24 januari tot 2 februari bezoeken brengen aan Brussel, Genève en Parijs. Brand. Bij een brand in een ziekenhuis voor epileptici in de Zwitserse plaats Lavigny zijn zes kinderen omgekomen. De brandweer bleef in de sneeuw ste ken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3