IN DE VISHAL+EN OP ZEE „Willem Barentsz" gaat wellicht voor Duitsland werken Hardrijderij op VeJser ijsbaan uitgesteld Havenberichten Weer geen voetbal op Koningsveld Uitslaande brand in winkel te IJmuiden Waterleiding sprong door kou Weekoverzicht vishandel MAANDAG 21 JANUARI 1963 4 M SCHAKERS ACHTER DE SCHERMEN „Esso Den Haag" symbolisch te water gelaten Kort nieuws In het vorig overzicht was sprake van een schip dat voortijdig de terugtocht moest aanvaarden wegens enorme ijsafzet ting. Ook de Julie Streiff, die op 2 januari vertrok, overkwam dit euvel. Dit schip zette echter door, zij het dan met een koerscorrectie. De Julie Streiff zette koers naar 59 graden n.b., de teruggekeerde trawler wilde dt tongenvisserij in de Duitse Bocht gaan beoefenen. Dit was on mogelijk: netten en verschansing waren tot één geheel bevroren en lijnen en winch waren één ijsklomp. Overigens alle waar dering voor de moed van de bemanningen. Het vissen op de Noordzee is dpor de hardnekkige koude bepaèlH* &ëen 'pfetïifê' bezigheid. Het mag dan een prachtig ge zicht zijn zö'n trawlër of kotter'iri weft'Sik pak ijs de haven van IJmuiden binnen te zien varen, voor de opvarenden'betekent het slechts het vurig verlangde einde van een martelreis. Na een aarzelend begin in de eerste dagen van het nieuwe jaar kwam de visserij goed op gang, maar al spoedig begonnen kou en harde wind een woordje mee te spreken en de moeilijkheden sta pelden zich op. Niet alleen bij de aanvoer, maar ook bij de afvoer naar binnen- en buitenland. Sneeuw en ijs veroorzaakten veel vertraging, zowel bij het vervoer over de weg als in het transport per trein en met de boot. Maandag kwamen er ruim duizend kis ten wijting op de markt, die vlot werden opgenomen door de handel. De drieduizend kisten, die in de volgende dagen van de week op de veiling kwamen, zorgden voor een prijsdaling. Werd er maandag voor de gestripte wijting 42 tot 33 gulden betaald, en voor de dichte wijting 32 tot 21 gulden, vrijdag werd er respectievelijk 19-16 en 15-8 gulden voor gegeven. Met kleine schelvis ging het al net zo: maandag van 61-56 en vrijdag 38 (voor de allerbeste kwaliteit) en 32 gulden voor de mindere soort; de grovere soorten waren vrij sta biel in prijs, er was echter maar weinig van. De totale aanvoer van schelvis was slechts 500 kisten. De schepen die op de zogenaamde noord visserij bleven vingen weinig anders dan wijting en schelvis. Kabeljauw, gul en koolvis werd er maar matig of in het ge heel niet gevangen. Haring en makreel zijn er, naar het lijkt, helemaal niet meer boven de 57 graden noorderbreedte. Voor al voor de trawlers is dit teleurstellend. Met 800 kisten, waarvan 600 wijting en 80 schelvis, die geen bijzonder hoge prijzen opbrengen, komen de kosten van de reis er niet uit, om maar niet te spreken van de onaangename omstandigheden waaron der werd gevist. De KW 121, die maandag aan de markt kwam, na een reis van acht dagen, had van alles wat aan boord, zelfs makreel. Met 700 kisten en 240 kabeljauwen werd f 30.000 besomd. Een prachtig resultaat, ofschoon de kabeljauwen niet eens zo hoog in prijs waren, in verband met de invoer uit het buitenland; de prijzen gingen don derdag en vrijdag omlaag. Met de tongprijzen was het helemaal mis. Er was ruim 325.000 kilogram en die gehele aanvoer werd weggewerkt voor een gemiddelde prijs van even beneden de drie gulden per kilo. Van de zesduizend kisten schol is het grootste gedeelte naar Engeland gegaan, heel of gefileerd. Alleen de heel kleine soorten zijn in Nederland gebleven. Er is ook weer wat haring gekomen, na melijk uit de Ierse Zee, waar Nederlandse trawlers hebben gevist. Negen trawlers brachten 12.500 kisten, prachtig verzorg de, Ierse haring naar IJmuiden. De expor teurs waren er wel blij mee. De reders niet minder, want met 25 per kist verse haring, een prijs die de gehele week ge handhaafd bleef, werden zeer goede be- ;ommingen bereikt. Deze schepen brachten een ook niet on- lelangrijke partij steurharing mee, die de esommingen een flink eind omhoog hielp, lu de kruitdampen van het vorig jaar zijn pgetrokken, hebben verschillende rederij- :n bekend gemaakt dat de nieuwbouw met cracht ter hand zal worden genomen. Zo heeft de rederij D. Joh. Krijger be- :end gemaakt dat twee reeds in het bui- enland in bedrijf zijnde trawlers zijn aan- Alle deelnemers aan het vijfentwintig ste Hoogovenschaaktoernooi in het Ken- nemer Theater in Beverwijk hebben za terdagavond aangezeten aan de lange ta fels in het restaurant van Walserij-Oost voor het traditionele directiediner. De di rectie van het Hoogovenbedrijf heeft er een goede gewoonte van gemaakt de deel nemers nu ongeveer tweehonderdvijf tig elk jaar uit te nodigen voor het diner. Daar heerste ook zaterdag weer een zeer vrolijke stemming. De gasten waren per extra bussen vanaf de toemooizalen naar het bedrijf vervoerd of met eigen auto's gegaan. Tafelpraeses was ir. A. Drijver, een der directeuren van Hoog ovens. Tijdens het diner werden uiteraard toespraakjes gehouden, die allemaal ston- De eerste kennismaking met haar ele ment is voor de mammoettanker „Esso Den Haag" een ijzig en voorlopig nog onvoltooid avontuur geworden. Het was de bedoeling dat de 90.000 tons dw. oliereus, die over enkele maanden het grootste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot zal zijn, het grote Koningin Wilhelminabouwdok van Verolme's \verf op Rozenburg zou verlaten en daarmee ruimte zou vrijmaken voor het volgende bouwobject, een 54.000 tons dw. tanker voor de Noorse Mosvold Shipping co. in Farsund. Maar zover is het niet gekomen. Door de vorst en de ongunstige windrichting was namelijk de waterstand van de Nieuwe Waterweg ruim een meter lager dan was verwacht en onder die omstan digheden durfde men het uitdokken niet aan. Scheepsbouwer Verolme redde nog iets van de symboliek door een laag wa ter te laten aanbrengen in het bouwdok, dat 80.000 kubieke meter water kan be vatten, waardoor althans de bodemplaten nat werden. den in het teken van het jubileumtoer- nooi, dat uit vele landen in de wereld weer mensen naar Beverwijk heeft ge bracht. Organisator van het Hoogoventoernooi, de heer Piet Veldheer, had deze avond een reden om in uiterst vrolijke stemming huiswaarts te keren, omdat hij door de heer Waaling Dijkstra werd benoemd tot ere-lid van de Friese Schaakbond. „Ik had het eerlijk gezegd niet verwacht," vertelde Piet Veldheer gisteren aan de bar van het Kennemer Theater. Maar hij is er zeer mee in zijn nopjes. De groep hoofdspelers de meesters en grootmeesters hebben door de enor me opkomst van deelnemers aan de tien kampen, een plaats gekregen in de bio scoopzaal, waar directeur Charles Hart enkele tientallen stoeltjes heeft laten weg halen. De schakers zitten nu voor het to neel. Er heerst rust. De bezoekers kunnen vanuit hun stoelen de wedstrijden gade slaan. Voor sommigen is het aanschouwen van deze wedstrijden vén de groten in de schaakkunst, waarlijk nog spannender dan het zien van een „western" of een ander soort knal-film. „Ik geef nu nog maar één voorstelling per avond," vertelt Charles Hart. De film begin elke avond om acht uur. De publieke belangstelling is groot. Se dert de aanvang van het toernooi hebben circa duizend mensen (die uiteraard zelf wel zullen schaken, hoewel er ook komen die het eenvoudig wel eens willen zien uit pure nieuwsgierigheid) langs de tafeltjes gelopen, zwijgend en slechts fluisterend, wanneer er commentaar nodig is of een opmerking gemaakt moet worden. Bij de ingang bit de bijna drieën tachtig jarige heer Dibbits, die enkele tientallen jaren in het Kennemer Theater heeft gewerkt. „Het toernooi", zegt hij, „wil ik niet mis sen." Iedereen kent hem. En hij kent zijn klanten de schakers. Zondagmiddag was het drukker dan an ders. In de zalen wemelde het v..n de mensen. Ondanks een goed werkend lucht verversingssysteem, zag het gistermiddag blauw van de sigaren- en sigarettenrook. In alle opzichten is dit toernooi- nog meer dan vorige malen het geval was gezel lig en gemoedelijk. Vele mensen komen hier elkaar, na elkaar soms jaren niet Hoogovenschaaktoernooi in volle gang. gezien te hebben weer tegen. Aan de bar en gedurende de maaltijden worden de vriendschapsbanden nauwer aangehaald, want in de schaakzalen kun je nu eenmaal niet hardop praten of uitbundig doen. Piet Veldheer is uiterst tevreden. Het Hoogovenschaaktoernooi is bepaald niet overgeorganiseerd. Godfried Bomans, die nu ook weer zijn partijtje speelt, heeft eens opgemerkt we publiceerden dat reeds eerder ,dat het juist de losse organisatievorm is die dit toernooi zo aantrekkelijk maakt voor de deelnemers. In de krant verscheen destijds het arti kel van Bomans met als kop: „Veldheer kan niet organiseren. Dit maakt het toer nooi zo gezellig". Veldheer vertelde gis teren dat Bomans hem na de publicatie had opgebeld om te zeggen dat hij Bo mans dit niet had gezegd, maar had op gemerkt dat, „wanneer het toernooi straf fer zou worden georganiseerd, hij niet meer zou komen". Piet Veldheer vond het allang best. Directeur Van Delden van Hoogovens IJmuiden (rechts) overziet het „slag veld" waar de strijd vrijwel geluidloos, maar in alle hevigheid woedt. Aanvoer van maandag De aanvoer van vis in IJmuiden werd vanmorgen verzorgd door 87 vaartuigen met 180 kisten schelvis, 150 radio, 130 gul en kabeljauw, 330 koolvis, 950 wijting, 1250 haring, 30 makreel, 3250 schol, 120 tarbot, 400 varia, 1480 stuks stijve kabeljauw en 190.000 kilogram tong. Er zijn ongeveer 45 vaartuigen blijven liggen. Wegens het slechte weer kan er vandaag niet worden gevaren. Ook enkele schepen die zaterdagmorgen zijn vertrok ken moesten in de loop van de dag weer terugkeren. Prijzen van maandag Prijzen, in guldens, per kilogram: heilbot 3.703.40, tarbot 4.504, grote tong 4 3.50, grootmiddel tong 3—2.70, kleinmiddel tong 2.202, tong I 2.902.60, tong II 2.40 —2.10. Per 125 kilogram kabeljauw 114—94, grote koolvis 9894, middel koolvis 6560, leng 9074, witte koolvis 132108. Per 50 kilogram: grote gul 3735, mid del gul 3634, kleine gul 3228, koolvis I 23—20, koolvis II 22—20, ham 132—82, kleine haring 1913.80, haring 2924.20, makreel 4138, grote schol 2422, groot middel schol 2320, zetschol 2219, schol I 22—19, schol 2 24—20, schol 3 25—16, poon 35—20, schar 32—25, bot 3.70—7, radio 158, grote schelvis 55, grootmiddel schelvis 5346, kleinmiddel schelvis 52 45, schelvis I 45—36, schelvis II 41—32, wijting open 20—10, wijting dicht 13—8, kleine witte koolvis 38, kuit 27, schartong tert><4t 1,62—60,.griet 70—62, heilbot 140 —125. Per regel: kabeljauw 7660, per hoop: vleet 3718, rog 15'10* - Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 60 kisten wijting, 40 gul en kabeljauw, 1300 haring, 400 schol en 14.000 kilogram tong. De kortebaanwedstrijden, die zaterdag morgen en -middag zouden worden gehou den op de ijsbaan aan de zuidelijke in gang van de Velser tunnel, voor leden van de plaatselijke afdeling van de Algemeen Nederlandse Bouwbedrijfsbond. zijn niet doorgegaan. Nadat zij de situatie ter plaat se hadden bestudeerd, kwamen de orga nisatoren tot de conclusie, dat het niet verantwoord zou zijn wedstrijden te doen houden op de door stuifsneeuw bedekte baan en in de krachtige wind die er heerste. Betere weersomstandigheden voorop gesteld, zullen de wedstrijden aanstaande zaterdag worden gehouden. Men kan zich alsnog hiervoor laten inschrijven, tijdens de kantooruren, tot en met vrijdag aan staande, aan het kantoor van de A.N.B.. Paulus Potterstraat 19, in IJmuiden-Oost. Winter in de IJmuider Vissershaven. Op zee Het slechte weer heeft zaterdag het vis sen in de Ierse Zee onmogelijk gemaakt. Alle schepen in de omgeving van Ierland moesten toevlucht zoeken tot havens en riviermondingen. Ook de thuisvaarders zagen zich hiertoe genoodzaakt. In alle baaien en havens aan de zuidkust van En geland lagen schepen aan hun ankers. Andere schepen vluchtten naar Noord franse havens. Zodoende lag zaterdag de hele vloot, die op haring vist in de Ierse Zee, op beter weer te wachten. Van de schepen in de noord was weinig op te vangen. Vermoedelijk was dit te wij ten aan ijsafzetting op de antennes. Ver in de noord had men minder last van ijsafzet ting dan meer naar het zuiden. De wind was er namelijk minder. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Euro pa van Rotterdam: Konny M., Rotterdam; Leonidas, Rotterdam; British Yeoman, Isle of Grain; Louise Emilie, Kopenhagen; Sabine H„ Augustenborg; Jan Brons, Kopenhagen; Klaus Buck, Walkom, IJmuiden; Panda, Aal- borg; Gooiland, Rotterdam; Stefan Okrzeja, Rotterdam; HKS De Hoop, Noordzee; Winne- ba, Londen; Lizard, Teignemouth; Amstel- borg, Rotterdam, IJmuiden; Bawean, Ant werpen; Alphacca, Rotterdam; Hoogland, Sunderland, Velsen; Albert Voegler, Antwer pen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Egon Wesch van Aarhus; Argo, Par; Escorpion, Barcelona, IJmuiden; Corrie Broere, Bruns- buttel; Texelstroom, Hull; Archimedes, Rot terdam; Helios, Tyne; Rossea, Kalundborg; Oosterdiep, Aarhus, Wormerveer; Hinde, Londen; Julien de Weert, Sas van Gent; Mare Altum, Terneuzen; Frisian Coast, New castle; Abbekerk, Bremerhaven; Alcor W., Rotterdam, Zaandam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Marni- nella Damigo naar Caribean Sea; Wandsbek, Bremen; Oosterk, Lissabon; Sangaetano, Ta- koradi; Lingestroom, Liverpool; Fallowfield, Antwerpen; Blanchland, Sunderland; Kari- mata, Londen; Jean E., London; Roepat, Antwerpen; Rhea, Helsinki; Patria, Gothen burg; Hontestroom, London; Eemstroom, Shoreham; Rynstroom, Huil. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Grethe Solheim naar Bergen, IJmuiden; Corvus, Bergen; Leonidas, Kopenhagen; Strabo, Bor deaux; Sokorri, Bremen; Armar, Hamburg; Baden, Hamburg; Swallow, London, IJmui den; Heriot, Leith; Anneliese Oltmann, Ud- devalla; Peregrine, London; Konny M., Ant werpen; Ore Meteor, Venezulea; Kalliopo, Gdynia; Marathon, Rotterdam; Togokust, Bordeaux; Gulkrona, Falkenberg, Velsen; Li- beriakust, Antwerpen; Hondsbosch, London, Zaandam; Wymers, Teignemouth; Mathilde, London, Zaandam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Frank Leonhardt van Hamburg; Minos, Helsinki; Diala, Noord-Afrika; Zaanstroom, Ports mouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Hoewel met stellige zekerheid tussen de tweedeklasser VVB en de Alkmaarse vier deklasser RKAFC was afgesproken onder elke weersgesteldheid zondagmiddag de vriendschappelijke voetbalwedstrijd op het Koningsveld te doen spelen, kon deze echter wederom niet doorgaan. Het Ko ningsveld, dat dankzij de oostenwind vrij wel sneeuwvrij was, maar een harde ijs laag bevatte, zou nog wel bespeelbaar zijn geweest. De oosterstorm van zaterdag en de iets minder krachtige wind van zondag wierpen evenwel roet in het eten. „ALDEBARAN" IN VEILIGE HAVEN De kustvaarder Aldebaran van H. J. Smit te Groningen, die bij Ierland aan de grond gevaren was, heeft de haven Van- holy-Head kunnen bereiken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. „THAMES" SLEEPT JAPANSE TANKER VLOT De zeesleper „Thames" van L. Smit en Co. heeft met zijn 3250 pk de Japanse tan ker „Sumatra Maroe" vlot gesleept. De ruim 13.000 brt metende tanker was even buiten de Sintra-haven in de Perzische Golf op een bank gelopen. De „Sumatra Maroe", eigendom van de rederij Nipon- Yusen Kabushiki Kaisha in Tokio, was ge laden. Het sleepwerk van de „Thames" ge schiedde op basis van Iloyd's open form. Koperdiefstal. Vier Nijmegenaren zijn gearresteerd omdat zij bij een fabriek voor f 4000,— aan koperafvai hebber ge stolen. Twee opkopers zijn c-> aan gehouden. De Velsense brandweerlieden hebben zondagmorgen vroeg onder moeilijke om standigheden een uitslaande brand in een winkel aan de Paul Krugerstraat in IJ muiden, bestreden. In alle vroegte het was omstreeks kwart voor zes moesten de brandweermannen in de kou en tijdens een harde oostenwind aan het werk. Met drie nevelstralen werd het vuur be streden. De brand was ontstaan in de winkel ruimte van de heer Nanne aan de Paul Krugerstraat. De winkelier had een olie kachel de gehele nacht laten branden om de vele artikelen, zoals groente, tegen de strenge vorst te beschermen. De houten vloer onder de kachel is te warm geworden en gaan smeulen. Later is de vloer gaan branden en helden de vlam men houten schotten achter de kachel aan getast. Het vuur kroop vervolgens naar de bovengelegen achterkamer, die gebruikt wordt voor de opslag van goederen. Hier stonden ook busjes spiritus, die ge lukkig niet in brand zijn gevlogen. Zes tienhonderd liter water spoten de brand weermannen in de vlammen met drie ne velstralen. Na een kwartier was de watertank van de brandweerauto leeg en moest men over schakelen op de in de straat staande brandkraan. Deze bieek echter bevroren. De brandweerauto werd onmiddellijk door hoofdbrandmeester Verhoef naar de kazerne teruggestuurd om water te tanken. Brandweerlieden en omwonenden hebben het vuur toen verder geblust met emmers water. Het ergste leed was toen echter al geleden. De buurtbewoners hebben de brandweer mannen van warme koffie voorzien, een gebaar dat uiteraard op hoge prijs werd gesteld. Er is in het pand van de heer Nan ne grote schade aangericht. Het is vrijwel geheel uitgebrand. De watervoorziening baart over het al gemeen veel zorgen voor de brandweer. Brandkranen in de straten zijn niet zelden bevroren. Met dit euvel hebben de brand weerkorpsen in het gehele land te kampen. Er wordt dan ook van alles gedaan ze van vorst vrij te houden. In het afgelopen weekeinde is ook de IJmond weer niet gespaard gebleven door Koning Winter, die met alle ijzigheid weer voor veel ongerief heeft gezorgd. In IJmuiden sprong zaterdagmiddag een hoofdwaterleiding van het Staatsvissers- havenbedrijf aan de Trawlerkade. De brandweer werd hiervoor gealarmeerd om een put leeg te pompen, maar desondanks was er al veel water in een winkel aan de kade binnengedrongen. Zaterdagavond sprong een hoofdwater leiding in een woning aan de Hagelinger- weg te Santpoort, waardoor water het huis binnendrong. Een personenauto vloog in brand bij het Hoogoventerrein toen de bestuurder startte. Hij had vergeten een oude overjas van de motor af te halen. De jas vloog in brand. De motor liep enige schade op. De brandweer van Velsen moest zater dagmiddag met de ladderwagen uitrukken naar een woning aan de Lange Nieuw- straat, waar op het dak een tv-antenne door de harde wind op straat dreigde te belanden. De politie van Velsen moest zondagmid dag water brengen naar het personeel van de Velser tunnel, doordat de leidingen be vroren waren. In Beverwijk rukte de brandweer zon dagmiddag uit naar een onbewoonde wo ning aan de Jan Alsweg. Uit kieren van de krotwoning kwamen rookwolken. De brandweerlieden hebben het vuur geblust. Vermoedelijk heeft de jeugd een hoopje afval in het huis in brand gestoken om zich te verwarmen. VERWATERPLAATSEN VOOR MOSSELEN De provinciale mosselcommissie in Friesland heeft in een brief aan de visse rijcommissie uit de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor een proef met ver waterplaatsen voor mosselen nabij het produktiegebied, de Waddenzee. Nu door de afsluiting van de Oosterschelde ver waterplaatsen elders kunstmatig moeten worden aangelegd, dienen onverwijld in de Waddenzee proeven te worden genomen, mede gezien het. verschil in de samenstel ling van het zeewater, zo meent deze com missie. De „Willem Barendsz" van de Neder landse Walvisvaart Mij heeft zich nu ook in het koor van de visvangers doen horen. Zij het dan als fabrieksschip voor buitenlandse gegadigden. Duitse visserij maatschappijen hebben grote plannen om onze Nederlandse Willem Barendsz als fabrieksschip in te schakelen bij Afri ka. Afrikaanse schepen zouden hun ge vangen vis aan de Willem Barendsz ter verwerking af moeten staan. Dat er in die contreien wat te doen is, blijkt uit gegevens over de reis van de IJM 82 Rotterdam in de Afrikaanse wateren. De visconservenindustrie hier te lande krijgt wellicht een kans het werk, zij het sterk gewijzigd, voort te zetten. Genoem de industrie maakt tegenwoordig meer appelmoes in blik dan vis in blik wegens het gebrek aan vis. De verre visserij van de IJM 82 heeft echter hoop op betere tijden gewekt. Het einde van een lange martelreis in de koude Noordzee. gekocht. Bovendien zijn nog zes hektraw lers op buitenlandse werven besteld, waar van dit jaar nog één afgeleverd zal moe ten worden. Voorts gaat Verolme in Heusden waar schijnlijk zes trawlers en zes kotters bou wen. Over de bouw van deze laatste sche pen verkeren de besprekingen in een ver gevorderd stadium. Dit zijn dan de grootste orders die geplaatst zijn. Er staan op sta pel, of er zijn opdrachten voor de bouw verstrekt voor meer dan honderd vissers vaartuigen, groot en klein, op diverse wer ven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4