Frans-Westduits verdrag bijna gereed voor de ondertekening Tegenstand in Westduitse kring groeit met de dag s Vuurzee verwoest zeven huizen in binnenstad van Amsterdam Brandweer blijft vandaag de hele dag na blussen HET WEER TAST TOE 1.68 Voorlopig geen distributie van huisbrandolie knackebröd Vakbonden vragen om koudetoeslag Twee doden in het verkeer Tanker „Resolute" op IJmuider pier Weer gaslevering in Katwijk „Kolenoproer" BUTTER presenteert Wolkenvelden Oud-„Theater"-spelers terug naar Arnhem Gebruik van rivieren „Zeer grote brand Het woord is aan In de krant van heden: SCHOUDER- CARBONADE 500 gram FALCON REGENJASSEN KENNEMERLAAN 43-45 .T> Een modern begrip voor lekker eten 48e JAARGANG NUMMER 66 DINSDAG 22 JANUARI 1963 Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. 1 (Van onze correspondent) I verstandhouding met Parijs ook als het levensdoel van zijn staatkundige carrière PARITS. Nadat bondskanselier heeft gekoesterd, zijn handtekening toch t-> r-i n l x moeilijk zonder bijgedachten zal kunnen Adenauer en president De Gaulle het plaatsen onder de huwelijksakte die De veld van hun gemeenschappelijke voor- Gaulle hem voorlegt. nemens en verlangens eerst onder vier ogen hadden verkend, is gisteren in Pa rijs op het Elysée in hun aanwezigheid eerste Frans-Westduitse minister een Ook Adenauer zal zich immers onmoge lijk niet kunnen afvragen welke pers- I perctieven De Gaulle voor ogen staan nu hij de Amerikaanse en de Britse in vloeden stelselmatig uit Europa steeds verder poogt terug te dringen. Er zijn te raad gehouden, waaraan vier Franse en kenen die wijzen op een streven van De vier Westduitse ministers in afwezig- pau^e' uit naam van klein Europa, Mos- kou te willen benaderen om zo de basis heid van Adenauers troonpretendent pro- Van 't Europa van Marseille tot de Kauka- fessor Erhard - hebben deelgenomen. sus te legfe" waarop hii al. enige ,mal,en gezinspeeld heeft. Er is weinig politieke Het doel was de verschillende aspecten verbeeldingskracht nodig om te begrijpen van de organische samenwerking op het dat Adenauer zich in die richting blinde- hngs moeilijk heel ver kan begeven, gebied van de buitenlandse politiek, van de defensie en van de cultuur, die de Klap VOOr De Gaulle beide Europese leiders voor ogen staat, te bestuderen. Men verwacht dat het akkoord vanavond of morgen onder tekend kan worden. Dat moet voorzien in periodieke contacten tussen de Franse Maar er zijn ook concretere redenen die de bondskanselier er waarschijnlijk nog wel van weerhouden zullen zich met De Gaulle al te ver en ai te diep in zee te be geven. In zijn naaste omgeving wordt de bondskanselier allerwegen, en in de eerste plaats door zijn minister van Buitenlandse en de Westduitse bewindslieden en hoge I zaken Schroder gewezen op de diverse functionarissen. Niettemin heeft men, praktische haken en ogen die vooral in huidige internationale en binnenlandse ook buiten Erhards nog steeds druk be- constellatie van West-Duitsland aan een sproken afwezigheid andere en gegronde akkoord met Frankrijk zullen zitten. Schrö- der heeft nog eens nadrukkelijk en publie redenen om te geloven dat aan het ver- lelijk verklaard dat Bonn voor de Britse drag en aan het ministeriële samenzijn toetreding tot de E.E.G. is, een verklaring i die De Gaulle wel als de klap in het ge- van gisteren vooralsnog meer symbo- zjCht zal hebben ervaren. Van andere of lische dan praktische betekenis gehecht ficiële Westduitse zijde is er in Parijs aan herinnerd dat iedere afspraak tussen de moet worden. Veel sterker dan de officiële Franse woordvoerders en zelfs de bondskanselier erkennen willen, blijkt de breuk met Lon den en de crisis in de E.E.G. een zware hypotheek te leggen op de toekomst en de ontwikkelingsmogelijkheden der Frans- Westduitse vriendschap. Men neemt in Pa rijs wel algemeen aan, dat Adenauer De Gaulle deelgenoot heeft moeten maken van de uitzonderlijke ongerustheid die in Bonn heerst-over Frankrijks verdere bedoelingen beide staatslieden pas kracht van wet kan krijgen na goedkeuring door de Bondsdag in Bonn. Nog pijnlijker voor de gevoelens van Franse eigenwaarde drukte zich een voor aanstaande Westduitse journalist te Parijs uit. Wanneer De Gaulle vandaag misschien synoniem met Frankrijk is, aldus die jour nalist, dan loopt Adenauer daarentegen bij ons op zijn laatste politieke benen, terwijl wij in Bonn bovendien heel andere opvat tingen koesteren over de democratie dan nu in Parijs opgang schijnen te maken in het domein der Europese politiek. Teveel duidelijke aanwijzingen en bange vermoe- I fjQor Renault Ain an annioaIr «ran Hat nn]{ (Jg I goede dens zijn er oorzaak van dat ook de bondskanselier, hoe innig hij een De vakcentrales hebben de Stichting van den Arbeid verzocht een koudetoeslag voor de lagere loontrekkenden in overweging te nemen. De vakcentrales menen, dat een aantal mensen door de langdurige koude in nood is gekomen, met name zij I die van een laag loon moeten rond ko- men en die geen reserve hebben. Zij willen in de Stichting bespreken, of deze mensen een toeslag kunnen krijgen. Ook moet worden overlegd, in welke vorm dat moet gebeuren: in die van een dwin gend voorschrift óf in de vorm van een af zien. Hij gaat nu Italiaanse auto's in de Bondsrepubliek importeren. Ook het bezoek dat professor Hallstein, de voorzitter der Europese commissie, zon dag onmiddellijk na diens aankomst in Pa rijs aan Adenauer heeft gebracht, brengt men in verband met de crisis in de E.E.G. Het is echter niet bekend in welke richting de adviezen van Hallstein zijn gegaan. In het verleden dekte Hallstein eerder het Franse standpunt, voorzover hij zich ver zette tegen concessies ten koste van de integratie-beginselen van het verdrag van Home om het toetreden van Groot-Brittan- nië gemakkelijker te kunnen maken. Er is echter geen reden om aan te nemen dat Hallstein, op wie de Fransen zich de laatste tijd graag en veelvuldig beroepen, ook De Gaulle's botte weigering verder met de Britten te overleggen voor zijn persoonlijke rekening zou willen nemen. Een laatste teken van onenigheid achter de fagade der Frans-Westduitse broeder schap is tenslotte het voornemen van mi nister Schroder samen met de vier overige landen van de E.E.G. de onderhandelin gen met de Britten rustig voort te blijven zetten. Er schijnen van Franse zijde al verschillende stappen te zijn ondernomen de Westduitsers van dit voornemen af te brengen. Zolang de Westduitse delegatie in Brussel echter aan de groene tafel blijft zitten heeft men alle aanleiding te twijfe len aan het vuurvaste karakter der be ginselverklaringen die in Parijs door Aden auer en De Gaulle worden afgelegd en aan de onverwoestbare soliditeit van de as-Bonn-Parijs, die zij samen smeden. Een beeld van de felle brand In Amsterdam.: de gevel van het pakhuis aan de Spuistraat stort in. De ontstemming en ergernis die De Gaulle, die nu reeds de Europese dienst denkt uit te kunnen maken, overal heeft opgewekt, komen buiten Frankrijk trou wens ook in industriële kringen tot uiting. Zo heeft de Westduitse vertegenwoordiger van de Renaultfabrieken de directie in Pa rijs uit protest tegen De Gaulles eigenge reide pretenties doen weten van verdere samenwerking met de Fransen te zullen In Hengelo zijn dit jaar reeds vier onge- I lukken met dodelijke afloop gebeurd. In het Koningin Juliana-ziekenhuis is op 61- jarige leeftijd de heer H. R. Kruize over- I leden. Hij liep op 5 januari een heupfrac- vergunning. Ook over de hoogte moet van tuur opjoen hij door de gladheid van zijn gedachten worden gewisseld. De federatieve spoorwegvakvereniging waarvan onder meer de vereniging „Rijdend Personeel" deel uitmaakt, heeft de directie van de Nederlandse Spoorwe gen gevraagd het personeel een gratifica tie toe te kennen voor het werken onder buitengewoon moeilijke omstandigheden fiets viel Op het stationsemplacement te Zwolle is de veertigjarige wegwerker van de Neder landse spoorwegen G. J. L. uit Zwolle door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. Op een niet beveiligde overweg tussen Schagen en Anna Paulowna is de driejarige Lexje van der Veen uit Oudersluis door een trein aangereden. Een voetje van het (Van onze Amsterdamse redacteur) de Tirand kort na half zeven In het hart van de Amsterdamse mand in het 8ebouw a™ziS' binnenstad heeft gisteravond een hard nekkige brand zeven bedrijfspanden en enige woningen verwoest. Duizenden toegestroomde Amsterdammers zagen toe hoe zestig brandweerlieden in de ijzige koude het hoog boven de daken uitslaande vuur bestreden met in totaal vier waterkanonnen en dertig stralen. De blussingswerkzaamheden duurden vandaag de gehele dag voort. Het vuur is uitgebroken in het gebouw van de firma Westor in de Spuistraat. Deze firma importeert en assembleert rijwie len, bromfietsen en motorcarriers en lad op de vier verdiepingen grote voor raden brandbaar materiaal opgeslagen, zoals rubberbanden, jasbeschermers en rollen bekledingsmateriaal voor ketting- kasten. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan in de verwarmingskelder van het bedrijf, waar de ketel met cokes werd gestookt. Er was op het tijdstip van me- Voorts vraagt deze spoorwegvakvereni- knaapje werd afgereden, hij werd tevens ging (die door de NS-directie niet wordt aan het hoofd gewond erkend), om een tegemoetkoming in de extra kosten, die het strenge winterweer met zich brengt voor het spoorwegper soneel. Het bestuur van de spoorwegvak vereniging vreest dat vele spoorwegge-1 zinnen zonder deze extra bijdragen in ernstige moeilijkheden zullen komen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele wolken velden en in de nacht en och tend hier en daar mist. Over wegend zwakke wind. In de komende nacht matige tot stren ge, morgenmiddag matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Naar wij van de Toneelgroep Theater in Arnhem vernemen is met de acteurs Hans Tiemeijer en Bernard Droog en de actrice Tine de Vries overeenstemming bereikt over een contract voor het komend seizoen tussen hen en de genoemde toneelgroep. Tiemeijer, Droog en Tine de Vries ma ken thans deel uit van het Nieuw Rotter dams Toneel. Zij kwamen dit seizoen met een groot deel van het Arnhemse gezel schap naar de Maasstad mee. Hans Tie meijer zou zich bij het Nieuw Rotterdams Toneel voor een belangrijk deel gaan be lasten met de organisatie van een zoge naamde „Public Service", die tot doel had meer belangstelling voor het toneel te kweken. Ook heeft hij een groot aandeel in het Nationale Jeugdfestival dat in mei in Rotterdam wordt gehouden. De Liberiaanse tanker „Resolute" is van- morgen b(j het naderen van IJmuiden in windstil weer maar met slecht zicht, vast- gelopen op het reeds gestorte gedeelte van de nieuwe IJmuidense zuidpier. Het 13.918 ton metende schip, dat onder I Panamese vlag vaart eigenaar is de j rederjj Inter Americana S.A. in Panama zit vast op ongeveer 200 meter ten zuiden van de IJM 1-boei, die buiten de oude IJmuidense pieren ligt. De sleepboot „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller is bij de „Resolute" gearriveerd 1 en heeft assistentie aangeboden. De rivieren in communistisch China worden dienstbaar gemaakt aan de industrialisatie. Behalve dat zij in de toekomst energie zullen leveren voor de industrie, zal hun water ook ge bruikt worden voor bevloeiing van het land. Waterbouwkundige ingenieurs verzamelen gegevens langs de voor naamste rivieren op grond waarvan statistieken worden samengesteld. Deze opname werd gemaakt bij de Han Kiang waar ingenieurs gegevens door geven met behulp van vlaggen aan een centrale post op een schip in de rivier. Omstreeks kwart voor zeven werd de brandweer van verschillende zijden ge alarmeerd. Op dat ogenblik waren diverse brandweerwagens juist uitgerukt naar drie punten in de stad: in de Zeilstraat was een verwarmingsketel drooggestookt die gevaar opleverde, in de President Steynstraat brandde een auto en in de Rustenburgerstraat had een veertienjari ge scholier die met chemicaliën experi menteerde een overigens onschuldige ex plosie veroorzaakt. Bovendien moesten op dat tijdstip niet minder dan tien brand meldingen worden onderzocht, die achter af een gevolg van baldadigheid waren. De drie motorspuitwagens en de ladder wagen die naar de Spuistraat uitrukten vormden vrijwel alle beschikbare mate-1 rieel, dat op dat moment beschikbaar was. Brandweercommandant P. A. Riedel vertelde omstreeks middernacht, terwijl hij in het cafeetje „De Phoenix" in de Spuistraat verslag uitbracht aan autoritei ten en pers: „toen wij arriveerden liet de brand zich niet zo heel ernstig aanzien. Wij dachten aanvankelijk dat die wel te pakken was. Maar wij hadden niet gere kend op de talloze doorbraken en gangen waarmee deze oude panden met elkaar in verbinding stonden. Het was een verras sing dat het vuur zo snel naar het dak doorstootte." Het vuur stootte niet alleen door naar het dak maar ook naar de achterzijde waar de fabriek van Westor grensde aan het aan de Singel gelegen damesconfectie bedrijf Weco. Dit bedrijf stond op zijn beurt weer in verbinding met een pand in de smalle schoorsteenvegerssteeg, die op deze plaats Singel en Spuistraat met el kaar verbindt. Om acht uur was het vuur ook doorgedrongen in het aan de rijwiel- fabriek grenzende advertentiebureau van de firma I. Poen Kzn. Inmiddels was her alarm „zeer grote brand" gegeven en onder de in totaal 22 dienstwagens van politie en brandweer, die in de Spuistraat en op de Singel ston- den, bevonden zich toen zeven motorspuit' wagens en drie ladderwagens. Op verzoek van de brandweer rukte ook de B.B. uit met dertig man en twee motorspuiten, ter wijl dertig brandweerlieden in dienst wer den geroepen om degenen onder hun zes tig collega's, die in de meest benarde om standigheden werkten, af te lossen. (Zie verder op pag. 2 onder: „Vuurzee") Lichtenberg: Wat iedereen voor een uitgemaakte zaak houdt, verdient het meest onder zocht te worden. Weerrapporten 1> 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Horen en Zien5 Kunst 3 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 19 Sport tl Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Vandaag heeft de gasfabriek te Katwijk aan Zee de gaslevering hervat, zij het voorlopig slechts op beperkte schaal en op bepaalde tijden. In de loop van de dag is er een gevaarloos, reukloos en onbrand baar gas in de leidingen geperst. De be woners van Katwijk moesten de gaskra nen openzetten bij open ramen en daarna wachten op het uitstromen van sterk rui kend gas, wat het teken was dat er licht gas uitstroomde. Eerst toen konden de gasvlammen aangestoken worden. Er zal gas voorziening zijn van 7.00 tot 9.00 uur, van 11.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 19.00 uur. Intussen is men met man en macht be zig een noodvoorziening te treffen waar door de gehele dag weer gas zal kunnen worden geleverd. Men is namelijk begon nen met het aanleggen van een buisleiding vanuit de gemeente Rijnsburg naar Kat wijk, waardoor binnen enige tijd gas van uit Leiden naar Katwijk zal kunnen stro- BARTEUORISSTR. HAARLEM tEL. 13439 LEIDSESTRAAT .(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Het verbruik van huisbrandkolen in Ne derland is als gevolg van de strenge winter verdubbeld. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt de kolensituatie in hoofdzaak bepaald door de vervoers capaciteit. Er is ten aanzien van dit punt voortdurend contact geweest tussen het ministerie van Economische Zaken en de instanties die met het vervoer te maken hebben. Er is evenwel nog geen aanlei ding tot speciale maatregelen, meent het ministerie. Men overweegt dan ook nog geen landelijk distributiestelsel voor huis brandkolen. De Nederlandse behoefte aan huisbrand kolen wordt voor ongeveer 55 pet gedekt door de mijnen in Limburg. De moeilijk heden zitten echter niet daar, noch bij de importeurs, die nog wel over voldoende voorraad beschikken. Het moeilijke punt is het vervoer, dat geheel per spoor dient te geschieden. Zondag hebben de Spoorwegen dan ook boven het normale schema 76 extra goe- Op de markt in de Albert Cuypstraat in Amsterdam is een oproer uitgebroken onder enkele honderden mensen die bij een kolenhandel in een tientallen meters lange rij stonden te wachten. De politie moest eraan te pas komen om de ver hitte gemoederen van de overigens ver kleumde menigte tot bedaren te brengen. De vaste klanten van de kolenhandel konden gisteren bestellingen opgeven voor februari. Reeds om half acht 's ochtends had zich bij de kolenhandel vijftig men sen verzameld die niet te laat wilden ko men. Toen de rij 's middags evenwel een lengte van bijna honderd meter bereikte en klanten die reeds bestelde kolen wil den afhalen, er niet door konden komen, kwamen de wachtenden in actie. Er ont stonden woordenwisselingen en kleine vechtpartijen. De politie had enige tijd nodig om iedereen weer netjes in een rij te plaatsen. derentreinen laten rijden met bijna drie duizend wagons. De Nederlandse Spoor wegen hebben een dringend beroep op be langhebbenden gedaan om de kolenwagons vooral snel te lossen. Gebleken is name lijk dat er zowel zaterdag als zondag volle kolenwagons zijn blijven staan zonder te zijn gelost. Hierdoor wordt de omloop snelheid van deze wagons sterk vermin derd. Ook bij het transport van huisbrandolie zijn er moeilijkheden te overwinnen. Ve nijnige kou en felle sneeuwjachten heb ben de omloopsnelheid van tankwagens door Nederland ernstig vertraagd. Er is olie genoeg maar te weinig materiaal om het te vervoeren. -VV t - - '.V prijs per pak f 0.85 (bruin of wit)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1