Frans-Duits huwelijkscontract werd in Parijs ondertekend Meesterlijke manoeuvre geeft de Bondsdag het recht van goedkeuring Meer spoorwagons voor het vervoer van kolen Wrak van tanker op Noordzee gevonden HET WEER Welvaartsvast pensioen voor de ambtenaren Tanker op eigen Grafische CAO in het slop Eventueel ook inschakeling van militaire trucks Beide verdachten tot vier jaar veroordeeld Uitslag kerstprijsvraag pagina 5 I. A. Aler vraagt ontslag als KLM-commissaris Zonder kranten iejoreyou Het woord is aan Fagelstraatzaak Wellicht „Thuntank 7" FALCON TWEEDJASSEN Westen wind 2 2 In de krant van heden: 48e JAARGANG NUMMER 6 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom^enMnH^C^^^^^ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef (Van onze correspondent) PARIJS. Met een handtekening en een innige omhelzing op beide wangen, onder de felle lichten der televisiecamera's, hebben bondskanselier Adenauer en president De Gaulle, gistermiddag op het Elysée te Parijs het verdrag bekrachtigd, waardoor de beide legendarische staatslieden hun landen, Frankrijk en West-Duitsland, na vier honderd jaren onenigheid, bloedige conflicten en massale oorlogen, definitief aan elkander hopen te kunnen kluisteren. De overeenkomst omvat politiek-diplomatieke, militaire en culturele clausules en verbindt de participanten over alle belangrijke problemen, die zich in die domeinen kunnen voordoen, periodieke contacten te onder houden. Er moet tijdens de vele uren, dat de beide leiders met elkaar gesproken hebben ook nog kwestie van een Frans-Westduitse douane-overeenkomst zijn geweest. Van die stap hebben de heren echter afgezien, om de overige bondgenoten van de Europese Economische Gemeenschap niet al te pijnlijk voor de hoofden te stoten. Wel zijn er afspraken gemaakt om verschillende militaire objecten als de vervaardi ging van een dertig tons-tank, een reuzenhelikopter en een transportvliegtuig ge zamenlijk te ondernemen. de Europese Commissie, professor Hall- stein, zal worden opgedragen de catalogus op te stellen van alle punten, waarop de zes en Groot-Brittannië gedurende hun maandenlange onderhandelingen wel en nog geen akkoord hebben mogen boeken. Of Hallstein aan de hand van die inven taris later ook voorstellen zal mogen for muleren, hoe de resterende geschillen op te heffen, is nog niet officieel bekend. De Gaulle moet, om zijn gezicht te kun nen redden, trouwens al hebben laten we ten dat hij nog niet kon zeggen of hij bereid zou zijn die eventuele suggestie ook te overwegen. Vanmorgen, bij een af- scheidsontmoeting met de bondskanselier, zou hij hem zijn definitieve beslissing ken baar maken. Om echter de wittebroods weken niet onmiddellijk met een eerste huwelijksgeschil te vergallen, zal De Gaul le bezwaarlijk nee kunnen zeggen. In elk geval is voor het ogenblik een onherstelbare breuk tussen Groot-Brittan nië en het Europese continent toch nog vermeden, een mogelijkheid, die voor de komst van kanselier Adenauer in Parijs, bijna algemeen uitgesloten werd geacht. Levis: Ieder mens wil het goede; maar slechts weinigen accepteren de midde len, die ertoe kunnen leiden. President Gharles De Gaulle van Frankrijk (links) en bondskanselier dr. Konrad Adenauer van West-Duitsland hebben na twee dagen onderhandelen gisteren op het Elysée-paleis in Parijs hun handtekeningen gezet onder het nieuwe Frans-Westduitse verdrag van samenwerking. (Telejoto) Terwijl de Fransen aanvankelijk slechts aan een akkoord hadden gedacht, stelde de kanselier maandag al voor een for meel verdrag te sluiten. Met dat voorstel heeft de sluwe oude vos uit Bonn zi.in gesprekspartner vermoedelijk ook een strik willen voorhouden, waaraan de pre sident zich moeilijk onttrekken kon. De attractie, die voor De Gaulle aan een ver drag verbonden is, was dat langs die weg ook de opvolger van de kanselier, die binnen luttele maanden het veld moet rui men, zal worden verplicht de ingeslagen weg met de Fransen hand in hand te ver volgen. Tegenover die attractie stond voor De Gaulle echter ook een niet gering gevaar dat hij eveneens op de koop toe heeft moeten nemen. Een verdrag moet zo niet in Frankrijk dan toch wel in West Duitsland en in de andere meer ortho doxe democratieën door een parlement worden geratificeerd. Gezien de stemming in de Westduit-c Bondsdag, waarvan de drie voornaa: 1 partijen onwrikbaar vasthouden aan ..et toetreden van Groot Brittannië tot de E.E.G. valt te verwach ten en voor De Gaulle te vrezen, dat de inwilliging van dat verlangen bij deze pro cedure als onmisbare voorwaarden voor de ratificatie zal worden uitgeroepen. Het ziet er dus naar uit dat Westduitse voorstanders van samenwerking met Groot- Brittannië, en minister Schroder in de eerste plaats, succes hebben geboekt bij hun pogingen de kanselier tegen De Gaul le uit te spelen. Zonder al te ver op de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen vooruit te lopen, kan toch al wel worden geconstateerd dat Frankrijk dankzij deze meesterlijke manoeuvre, in het defensief is gedrongen en dat met de aanstaande ministersconferentie op maandag in Brus sel de kous der Brits-Europese betrekkin gen zeker nog niet af zal zijn. Tot gis teren werd die zitting door officiële Fran se kringen als een formaliteitsconcessie voorgesteld met het doel de Britse af tocht wat eleganter te maken. Men verwacht nu dat de voorzitter van De onderhandelingen over de Collectie ve Arbeids Overeenkomst van het tech nisch personeel in de grafische bedrijven zijn in het slop geraakt. Op de bijeen komst van werkgevers en werknemers, die in Utrecht heeft plaatsgevonden, hebben de werkgeversvertegenwoordigers meege deeld, dat zij nog niet met hun intern beraad gereed waren gekomen en dat zij uit dien hoofde niet wilden spreken over uitbreiding van de vakantierechten. Zoals bekend, vormen deze vakantierech ten bij alle huidige C.A.O.-onderhandelin- gen (een kleine 200) het knelpunt. Onder druk van de centrale werkgeversorgani saties weigeren de werkgeversverenigin gen in de bedrijfstakken voorop de metaal-werkgevers te praten over uit breiding van de vakantie van 13 tot 15 werkdagen. Alleen de# overheid en de werkgevers in de confectie-industrie ble ken hiertoe wèl bereid. Hoewel er in de grafische industrie ook nog geen afgerond akkoord is bereikt over de uurloonsverhoging, speelt de verdeling van de ruimte met name dus de va kantierechten de voornaamste rol. Het lijkt erop dat de werkgeversorganisaties in de bedrijfstakken willen afwachten hoe deze principiële strijd in de metaalnij verheid, de grootste bedrijfstak, verloopt. In de grafische industrie is geen nieuwe datum voor een gesprek bepaald. De werknemers wachten af, wat het intern beraad van de werkgevers zal opleveren. Vier jaar gevangenisstraf wegens het medeplegen van verkrachting en aanran ding van de eerbaarheid heeft de Amster damse rechtbank opgelegd aan een 25- jarige Amsterdamse kelner en een 30-jarige kermisexploitant. Beide mannen hebben op 28 augustus een 17-jarige Hilversums meisje in de woning van de kelner in de Fagelstraat te Amsterdam mishandeld en verkracht. De ministeries van Economische Za ken en van Verkeer en Waterstaat zijn met de Nederlandse Spoorwegen en de Limburgse mijnen doende de levering van kolen aan de handel zoveel mogelijk te bespoedigen, zo heeft het ministerie van Economische Zaken bekendgemaakt. Daartoe zullen naast het maximale aan tal beschikbare spoorwagons voor de afvoer van de produktie van de mijnen spoorwagons worden ingeschakeld die normaal dienst doen voor afvoer van kolen uit de havens. In overleg met de importhandel, de be trokken burgerlijke vervoerders en met militaire autoriteiten zullen regelingen worden getroffen om de in de havens aan BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. volledige weerrapporten op pagina twee. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co. te Rotterdam heeft vannacht om twee uur vastgemaakt aan het wrak, dat gistermiddag op 80 mijl ten westen van IJmuiden was aangetroffen. Waarschijnlijk zal de Gele Zee het wrak overnemen en Rotterdam binnenslepen. Er zijn geen te kenen, die erop wijzen, dat er bemannings leden zijn gespaard. Vermoedelijk is het wrak dat van de Zweedse olietanker „Thuntank 7". De Thuntank, die zaterdag uit Delfzijl naar Rotterdam was vertrokken, was reeds als vermist opgegeven. Een vliegtuig van het vliegdekschip „Ka- rel Doorman" had in de Noordzee een wrak zien drijven en men veronderstelde aanvankelijk, dat men hier te doen had met het wrak van de Belgische kotter „Carina", waarop de vorige week de Kat- wijkse hektrawler KW 43 lek is gestoten. Het Britse betonningsvaartuig „Mermaid" dat in de nabijheid van het wrak was, meldde later echter, dat het omgeslagen schip niet het wrak van de Carina is. Het omgeslagen schip heeft namelijk een lengte van ruim 55 meter en moet een kustvaar der of een klein tankschip zijn. Men ge looft daarom dat men de vermiste Zweed se kustvaarder „Thuntank 7" heeft ge vonden. Op klopsignalen kregen ze geen antwoord. Vier Nederlandse zeesleepboten waren dinsdagavond omstreeks elf uur onderweg naar het ronddrijvende wrak, namelijk de zeesleepboten „Titan" en „Nestor" van Wijsmuller uit Den Helder en IJmuiden en de sleepboten „Noordzee' en „Gele Zee" van L. Smit en Co. uit Great Yar- moüth en Hoek van Holland. Men wilde proberen een lijn onder de „Thuntank 7" door trekken en het schip ondersteboven naar de haven slepen. Daar zullen de bokken er aan te pas moeten komen om het schip weer in de juiste positie te brengen. In Stockholm werd meegedeeld dat de vermiste Thuntank het derde schip van de Zweedse reder Helge Kaellson is dat in de afgelopen week moeilijkheden heeft gehad. Op 16 januari zonk de 1130 ton meten de Oestanhav 35 km. ten zuiden van het Zweedse eiland Oeland. Twee dagen la ter verging nog een schip van de reder, de 630 ton metende Vaestanhav in de Oost- De hele bemanning van de Oestanhav kwam om het leven, die van de Vaestan hav werd gered. (Van onze Haagse redacteur) De vroegere president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft ont slag gevraagd als commissaris van deze maatschappij. Zijn besluit hangt ver moedelijk samen met het feit, dat hij de laatste weken nogal wat critiek op zijn persoon te verduren heeft gehad omdat hij als commissaris medewerkt aan het saneren van een toestand die onder zijn beleid is ontstaan wezige kolen met vrachtauto's en zonodig met militaire trucks af te voeren. De instanties die bij de produktie, in voer, vervoer en aflevering van kolen zijn betrokken onderhouden voortdurend nauw contact opdat een zo snel mogelijke dóór stroming van de kolen naar handel en ver bruiker plaatsvindt, zo verklaart het mini sterie. Begin januari 1963 waren niettegenstaan de de koude november- en decemberdagen de voorraden in het algemeen op een nor maal peil. Daarna evenwel is door de felle en doorzettende koude het verbruik in januari ten opzichte van het normale ver bruik verdubbeld terwijl het vervoers- apparaat onder meer door bevriezing van kolen voor steeds grotere problemen is komen te staan. Bovendien is door het dichtvriezen van de Rijn sinds verleden week de kolenaan- voer vanuit Duitsland belemmerd. Bespre kingen hebben het reeds mogelijk ge maakt de aanvoer van huisbrandkolen uit Duitsland weer op het gewone peil te brengen, zowel doo- railvervoer als door het inschakelen van particuliere vracht auto's. Op vele plaatsen in Amsterdam staan Weerrapporten L Agenda van IJmond en Haarlem Beeldverhalen2, Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Langs sluizen en havens4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 10 Kunst t Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's de hoofdstedelingen in lange rijen bij de kolenhandelaren om een paar zakjes ko len te bemachtigen. Tal van handelaren hebben al een distributie ingevoerd, ande ren hebben een bordje „geen kolen meer" op hun deur bevestigd. Vrijwel elke dag moet de politie assistentie verlenen als er moeilijkheden bij de handelaren ontstaan doordat sommigen zich benadeeld voelen. Maar de kolensituatie in de hoofdstad nu zo precair als men hieruit zou kunnen opmaken? Volgens de directeur van een grote steenkolenmaatschappij is er geen enkele reden voor een paniekstemming. Naar zijn mening is die veroorzaakt door de vele kleine handelaren die geen grote voorraden hadden ingeslagen. De handela ren die bij zijn maatschappij zijn aange sloten worden regelmatig bevoorraad en ook de maatschappij zelf krijgt nog steeds grote hoeveelheden steenkool aan, uiter aard niet meer per schip doch per trein. Vooral in de personele sector werd het als onjuist beschouwd, dat drie naaste medewerkers van de oud-president-direc teur uit de directie werden ontslagen, en honderden andere K.L.M.'ers het bedrijf zouden moeten verlaten, terwijl de heer Aler als commissaris zou aanblijven. Het ontslagverzoek wordt vandaag be handeld in de vergadering van houders van preferente aandelen, die aan de ge wone aandeelhoudersvergadering van mor gen vooraf gaat. De heer Aler, voormalig chef van de Luchtmachtstaf en luitenant- generaal-vlieger b.d. der Koninklijke Luchtmacht, was van 1954 tot 1960 presi dent-directeur van de K.L.M. Bij zijn pen sionering werd hij in het college van com missarissen opgenomen. Wanneer de goedkeuring van de Staten- Generaal wordt verkregen, zullen de amb- tenarenpensioenen welvaartsvast worden. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pen sioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 pet, welke percentage kleiner wordt naarmate men ater is ge- pensionneerd en voorts zuilen in de toe komst de pensioenen de algemene sala risbewegingen van het overheidsperso neel volgen. Hierover is overeenstemming bereikt in een gisteren gehouden verga dering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken. In deze vergadering, die in aanwezig heid van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, werd gehou den, is men het eens geworden over het door de minister voorgestelde nieuwe sys teem van integratie van de ambtenaren- pensioenen met de algemene pensioen voorzieningen, met inbegrip van de wel- vaartsvasthéid der ambtelijke pensioenen. „Deze integratie houdt in" aldus de be kendmaking „dat de overheid de premie A.O.W. voor haar rekening neemt met dien verstande dat de premie-compensatie A.O.W. tot een bedrag van 5,6 pet. komt te vervallen. Het A.Ó.P. en het A.W.P. zullen volledig worden geïntegreerd in de ambtelijke pensioenvoorziening tot een maximum van 80 pet. bij 40 dienstjaren. Voor de pensioengrondslagen tot 7500 zal over een bedrag van 3750 een pen sioen van 2 pet per dienstjaar worden vergoed. Voor het overige blijft dit per centage 1,75 per dienstjaar. Deze beide bedragen zijn welvaartsvast. Voor de en kele gevallen dat de pensioenuitkomsten in het nieuwe systeem lager mochten zijn dan onder de oude regeling zal voor de reeds gepensioneerden een garantierege ling gelden. Deze garantie zal niet worden ingelopen en zal dus gelden naast het ove rigens welvaartsvast pensioen. De Liberiaanse tanker Resolute, die dinsdagmorgen omstreeks tien uur vast liep op het reeds gestorte gedeelte van de IJmuider zuidpier, is enkele uren later achteruit draaiend op eigen kracht losge komen. Drie sleepboten van Wijsmuller as sisteerden het schip tot in de noorder- sluis. In Amsterdam zal een onderzoek naar de schade worden ingesteld. De Re solute is het eerste schip dat in onzachte aanraking is gekomen met de nieuwe Die ren. De inwoners van de Amerikaanse ste den New York en Cleveland moeten het nu al vele weken zonder hun dagelijkse kran- tenlectuur stellen. En het einde van de staking der dagbladtypografen, waardoor die abnormale situatie is ontstaan, is nog altijd niet in zicht. In Cleveland duurt de staking nu bijna twee maanden; ze begon op 29 november. In New York City ver schijnen de kranten niet meer sedert 8 december. Normaal hebben alleen de New Yorkse bladen een gezamenlijke oplaag van 5,7 miljoen exemplaren op werkdagen en van 7,2 miljoen op zondagen. Het is nooit eerder gebeurd dat zóveel geregelde lezers het zó lang zonder hun krant hebben moeten stellen. En niet al leen zonder hün krant, de krant waaraan zij gewend zijn, maar zo ongeveer zonder enige krant. Want de Amerikaanse dagbla den die buiten de stad New York verschij nen hebben, op een heel enkele uitzonde ring na, een zo plaatselijk karakter dat le zers elders in het land er in 't algemeen even weinig aan hebben als een Haarlem mer aan het „Dagblad voor Noord-Lim burg" of een Antwerpenaar aan de „Frie se Koerier". Dat. de New Yorkers nu af en toe, met veel moeite, een krant uit Philadelphia, Boston of Baltimore kunnen bemachtigen, wordt door de meesten dan- ook maar als een schrale troost be schouwd. En dus is de aanvoer van kran ten uit andere steden na het uitbreken van de staking maar heel weinig toegeno men. Als gevolg van dit alles heeft zich in New York en Cleveland een wonderlijke toestand ontwikkeld. Radio en televisie, die in Amerikaanse steden toch al veel meer plaats voor het nieuws inruimen dan bij ons (vaak ieder uur een nieuws-uitzen- ding van drie tot vijf minuten) hebben nu nog talrijke extra uitzendingen van plaat selijk, nationaal en internationaal nieuws ingelast. Maar dit heeft niet kunnen ver hinderen dat de nieuwshonger van het pu bliek onbevredigd bleef; men verlangde en verlangt nog steeds niet alleen méér, maar vooral ook gedetailleerder en geva rieerder nieuws; men blijft bovendien ver stoken van wat de kranten naast het eigen lijke nieuws bieden: kronieken op aller lei gebied, beursoverzichten, verstrooi- ingslectuur, beeldromans, enzovoort. Ra dio en televisie hebben verschillende po gingen gedaan om daar iets voor in plaats te stellen, maar het is hun niet gelukt. Het publiek blijft onvoldaan. Ook de zakenlieden voélen zich ernstig benadeeld door de staking. De Kamer van Koophandel in New York heeft berekend dat de schade voor het bedrijfsleven alleen in die stad ongeveer drie miljoen dollar per dag bedraagt, wat tot nu toe op circa 140 miljoen dollar zou neerkomen. Maar waarschijnlijk is de schade zelfs nog gro ter, zo werd gezegd, omdat er juist in de topperiode vóór Kerstmis en gedurende de januari-uitverkopen geen gelegenheid tot normaal adverteren bestond. Deze laatste klacht van de zakenmensen is bijzonder merkwaardig daar Amerika immers het land bij uitstek is van de commerciële ra dio en de commerciële televisie. Niet al leen nationale industrieën maar ook wa renhuizen en andere plaatselijke firma's maken er geregeld reclame via radio en televisie, en sedert het uitbreken van de krantenstaking zijn die reclamecampag nes, zoals zich laat denken, nog enorm vermeerderd en geïntensiveerd. Het heeft echter allemaal niet mogen baten. Ondanks de vele honderdduizenden dollars extra, die deze winter besteed werden aan ver hoogde radio- en t.v.-reclamebudgets, bleef de omzet van warenhuizen en grote winkelbedrijven in New York en Cleveland aanzienlijk beneden het peil van vorige ja ren en in verhouding ook beneden het ni veau van de omzetten van soortgelijke za ken in andere Amerikaanse steden, waar wèl kranten verschijnen. De reclame via radio en t.v. bleek dus een onvoldoende vervangingsmiddel te zijn. Het zou de moeite waard zijn voor onze volksvertegenwoordigers, zich eens in dit aspect van de krantenstaking in Amerika te verdiepen voordat de Tweede Kamer straks de kwestie van reclame in de Ne derlandse televisie gaat behandelen. Ook in ons land wordt immers nogal eens be weerd dat de t.v. een zo krachtig wer vingsmiddel is dat dit het Nederlandse be drijfsleven niet mag worden onthouden, vooral niet in de concurrentie met buiten landse ondernemingen. In New York en Cleveland is nu gebleken dat die econo mische betekenis van de tele-, isie lang niet zo groot is als men dacht. Een reden te meer om hier te lande de beslissing in zake een tweede t.v.-programma alleen te laten afhangen van de bestaande culturele en recreatieve behoeften. En van niets an ders.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1