Minister Zijlstra verwerpt socialistische critiek C.P.N. krijgt geen zendtijd voor verkiezingspropaganda Botsing eiste vijf mensenlevens AGENDA KABOUTER DRIF TKOP m '4 Pe en Bfonchi letten HEEREMANS VAN LEUVEN Financieel debat in Eerste Kamer Weer veel branden Ruim twintig gewonden bij een botsing Duitser verdacht van 140 inbraken Rijk geeft gemeenten niets extra wegens de koude Twee doden in het verkeer i e Vorst nu in Italië Grammofoon- WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Man „van de waterleiding" overviel een vrouw ft., hfc" Dealer voor Haarlem, Bloemendaal, Santpoort: Automobielbedrijf Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Tel. 17588 Tevens dealer voor VAUXHALL, PONTIAC en BEDFORD Gasexplosie in Bolsward Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Smaldeel op voorjaarsreis 5-3. „Aha! Nu snuffelt Zeerob met zijn neus! Ik wil toch wel eens zien of hij niet wakker wordt, als ik een schaal met dampende rijstebrij onder zijn neus houd!" „Ahhhh! Wat heerlijk, daar houd ik van! Is dat allemaal voor mij? Van rijstebrij kan ik hele bergen op!" „Het heeft mij heerlijk gesmaakt, jongens! Mijn buik is rond, en dus ga ik een tukje doen na al dat harde werken!" s? 2 i u c (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene financiële beschou wingen in de Eerste Kamer heeft mi nister Zijlstra zich gisteren erover be klaagd, dat prof. Vondeling op het con gres van de Partij van de Arbeid, evenals senator mr. Van Hall in het financiële debat, het hem kwalijk hebben genomen, dat hij in de toelichting op de Miljoenen nota heeft gezegd, dat er voor zijn op volger in het nieuw te vormen kabinet ruimte zal zijn om de belastingen te verlagen. Beide heren hadden beweerd dat dit kabinet zijn belofte tot vermin dering van de fiscale druk niet is na gekomen. Daarentegen zou minister Zijlstra zijn opvolger al bij voorbaat een grote last op de schouders hebben ge legd met zijn profetie dat het voor de nieuwe bewindsman wél mogelijk zal zijn de belastingen te verlagen. De minister verweerde zich fel tegen de ze uitlatingen. Hij meende aan zijn op volger en ook aan de toekomstige kabi netsformateur een dienst te hebben bewe zen door zo duidelijk mogelijk te stellen waar we staan wat de belastingverlaging betreft. Dat men een heengaande bewinds man verwijt dat hij niet volstrekt zijn mond heeft gehouden, begreep hij niet. De socialistische critiek op het feit dat Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct In Someren zijn bij drie boerderijbran- den vijftien mensen dakloos geworden, in Almelo werd een woonhuis aan de Oot- marsumsestraat door brand verwoest. Er hebben veel meer branden gewoed, want in Woerden brandde een houten school geheel af en in Giethoorn viel een houten noodwoning aan het vuur ten of fer. In Amsterdam werden twee tankwagens en een personenauto door brand vernield toen een met petroleum geladen tankauto slipte en tegen een tegemoetkomende tankwagen botste. Een der chauffeurs werd gewond. „Ik ben van de duinwaterleiding, ik kom de waterleiding controleren". Met dit smoesje heeft een man driemaal getracht een.flverval te plegen op bewoners van de Haagse binnenstad. Eenmaal heeft hij bijna succes gehad en wel bij een 32-ja- rige vrouw, die alleen thuis was. Zij liet hem binnen maar toen viel hij haar on middellijk aan en probeerde haar tegen de grond te gooien. Zij wist zich aan zijn greep te ontworstelen en begon hard te gillen waarop de overvaller wegvluchtte. dit kabinet zijn belofte tot belastingver laging niet is nagekomen wees hij van de hand met het argument, dat hij destijds in de Tweede Kamer tegen dr. Lucas, de financiële expert van de K.V.P., al heeft, gezegd: „Van dit kabinet kunt gij geen belastingverlaging verwachten dieconjunc- tureel niet verantwoord is' Met een verwijzing naar de rede van prof. Vondeling op het P.v.d.A.-congres zei hij dat de socialisten bij het opmaken van de balans van het huidige kabinet niet eerlijk zijn. Zo had prof. Vondeling best mogen zeggen, dat deze regering het toch maar gepresteerd heeft een bestedingsbe perking te voorkomen. Ook prof. Witteveen (V.V.D.) vond de kri tiek van de P.v.d.A. niet gerechtvaardigd. Door zelfbeheersing van dit kabinet is er nu ruimte op de begroting. Het is uit con- junctuurpolitiek-ooogpunt van belang, dat de gunstige lijn van dit kabinet zal wor den doorgetrokken. „Uitbreiding van het conjunctuurpolitiek instrumentarium is daarbij wenselijk", zei prof. Witteveen. Of er op het ogenblik een recessie voor de deur staat, wist minister Zijlstra niet. Wel was hij er zeker van dat we momen teel een periode van stabiliteit op hoog niveau beleven. Het kabinet heeft er zich aan gehouden dat we „leven uit de trend". In antwoord op de beschuldiging van mr. Van Hall, dat mèt het nationale inkomen ok de overheidsuitgaven zijn gestegen, antwoordde de bewindsman „dat de rele vante uitgaven van de overheid wel dege lijk zijn achtergebleven bij de toeneming van het nationale inkomen." Volgende week dinsdag behandelt de Eerste Kamer de begroting van maatschap pelijk werk. Advertentie Bij een frontale botsing tussen twee ruim twintig reizigers gewond. De botsing geschiedde op een door opgewaaide sneeuw ontstane wegversmalling en was mede een gevolg van de gladheid van het wegdek. In Bolsward heeft zich een gasexplosie voorgedaan. Toen de heer J. Adema in zijn woning een sigaret aanstak ontstond er een hevige ontploffing, die door geheel Bolsward is gehoord. In de woning van de heer Adema ontstond grote ravage, maar de bewoners bleven ongedeerd. Vlak voor de ontploffing hadden em ployees van het gemeentelijk gasbedrijf naar een vermoedelijke lekkage in de aardgasleiding gezocht maar niets gevon den. (Van onze parlementaire redacteur) De regering is niet bereid aan de Communistische Partij Nederland zendtijd voor radio en televisie in verband met de komende verkiezingen toe te wijzen. Staats secretaris Scholten van O.K. en W. zei dit gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van een interpellatie van de heer Bakker (C.P.N.) De staatssecretaris zei, dat vrijheid van meningsuiting zoveel mogelijk ook in de ether moet worden er kend, maar de communisten zijn erop uit dergelijke vrijheden te vernietigen. Dat zij wel te beluisteren zijn in Kamerde batten die door radio en televisie worden uitgezonden is geen zaak van de regering. Maar het ter beschikking stellen van ver kiezingszendtijd vereist positieve medewer king van de overheid en die medewer- c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Neder lands Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen. Soliste: Emmy Verheij, viool. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14. 19 en 21.15 u.: „Ik bemin, jij bemint", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik beken" 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tiare Tahiti". 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontsnapping onder spervuur", 14 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Donderdag 20.15 u.: „The Apartment", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Fatale be geerte", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Jungle cat", a.l. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 1017 u„ zondag van 13 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18—20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Holland. Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan), Groepsten toonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 1417 u., vrij dag ook van 2022 u. Tot en met 10 fe bruari. Raadhuis Halfweg, vandaag 19.30 u.: Ge meenteraadsvergader j ng. Raadhuis Heemstede, donderdag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond geopend van 202 u. Van 2123.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reizi ger (piano). WOENSDAG 23 JANUARI City, 19.30 u.: „Gejaagd door de wind". Rex, 20 u.: „Eddie in vuur en vlam". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 uur: Tentoonstelling „Oom Onno's wereldreis in tekening en schildering". Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüste- laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. Raadhuis, Beverwijk, 19.30 uur: Verga dering gemeenteraad. DONDERDAG 24 JANUARI City, 20 u.: „Heimelijke verhouding". Rex, 20 u.: „Eddie in vuur en vlam". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. Openbare leeszaal: 10 tot 12.30 uur; fili aal Velsen-Noord: 10 tot 12 uur. R.-k. leeszaal: donderdag gesloten. WOENSDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: „Mijn „beste" vijand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". DONDERDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, géén opgave ontvangen. Dit bleef over van het busje, dat gis teren op de spoorwegovergang aan de Oud-Diemerlaan in Diemen door een trein werd aangereden. Rechts ziet men het chassis, links de carrosserie. De brokstukken lagen honderd meter uit elkaar. Het ongeluk gebeurde, toen het busje, dat sneeuwruimers na hun werk langs de spoorlijn Amsterdam- Amersfoort naar Diemen bracht, de overweg opdraaide toen juist de trein GroningenAmsterdam achteropkwam. De bestuurder moet, daar hij langs de spoorlijn reed, niet hebben bemerkt dat de halve bomen waren neergelaten. De arbeiders G. Romeyn uit Nieuw- veen, de bestuurder, W. Wolrak uit Nieuwveen, H. van der Jagt uit De Kwakel en F. Voorn en J. de Groot uit Zevenhoven vonden de dood. Vier mannen werden gewond. Een 25-jarige Duitse machinebankwer ker heeft zich voor de rechtbank in Utrecht moeten verantwoorden voor ruim 140 in braken, die hij verleden jaar in vijf maan den zou hebben gepleegd. Hij zou hierbij in totaal bijna 6500 hebben buitgemaakt. Verdachte vertelde dat hij naar Neder land was gekomen om een goedkope va kantie te houden. Toen hij door zijn geld heen raakte kwam hij voor de eerste keer tot diefstal. Met het geld dat hij buitmaak- te betaalde hij hotelrekeningen en reiskos ten, maar hij had meer nodig voor het vol doen van verzekeringsschulden in Duits land. Hij verklaarde dat hij hoopte eens een grote slag te kunnen slaan om al zijn schulden tegelijk te voldoen. De officier van Justitie eiste drie jaar en acht maanden gevangenisstraf. Smaldeel V. het oefensmaldeel van de Koninklijke Marine, onder bevel van schout-bij-nacht L. E. H. Reeser en be staande uit hr. ms. vliegkampschip Karei Doorman, hr. ms. onderzeebootjagers Hol land, Drente en Friesland, alsmede hr. ms. onderzeeboot Zeehond, zal in het voorjaar een oefenreis van ongeveer twee maanden maken naar het zeegebied tussen de Cana- risehe eilanden en het Engelse kanaal. Gedurende .deze oefeningen zal hr. ms. onderzeebootjager Overijsel zich bij het smaldeel voegen, dat onder andere Las Palmas en enkele havens in het Engelse Kanaal zal bezoeken. werking wil de regering aan de C.P.N., die zich keert tegen de democratische staatsorde, niet geven. De heer Bakker noemde het onwaar dat de C.P.N de vrijheid zou willen vernie tigen. Mevrouw Van Someren (V.V.D.) vond het principieel gezien een moeilijke zaak. Een verbod kan werken als een boemerang. „Krachtens onze beginselen zouden wij de communisten vrijheden moeten geven die zij ons niet zouden toestaan", zei zij. De heer Noordenbos (P.S.P.) betreurde het verbod en wees erop dat de Staatsdrukke rij wel meewerkt aan het drukken van communistische kamerredevoeringen. Prof. Vondeling (Pv.d.A.) merkte nog op dat het helaas niet mogelijk is te spelen met iemand die zelf het beginsel van eerlijk spel niet erkent." De minister van financiën, prof. Zijlstra, voelt er voorlopig niets voor, aan de ge meenten een extra-uitkering te doen, waar uit zij de hoge kosten zouden moeten be strijden die het koude weer met zich mee brengt. Veel sociaal zwakken hebben de laatste weken bij de gemeenten aangeklopt om extra steunverlening. Minister Zijlstra heeft er bezwaar tegen „wegens een in cidentele factor aan de gemeenten een incidentele uitkering te doen". Iedere ge meente heeft hrir haar eigen verantwoor delijkheid. Dit zei de minister in de Eer ste Kamer bij de algemene financiële be schouwingen. Wellicht kan volgens prof. Zijlstra op deze zaak teruggekomen wor den bij de behandeling van de begroting voor het Gemeentefonds voor 1963. De Kamerleden Van Hall (P.v.d.A.) en Has pels (A.R.P.), burgemeesters van respec- bussen bij Hoogezand-Sappemeer zijn betoogd dat de gemeenten in financiële moeilijkheden zullen komen als de kou doorzet. Op de beveiligde overweg aan de Zui- dendijk te Dordrecht is de zevenjarige Teunis van der Stel door een trein aan gereden en vijftig meter meegesleurd. De jongen was op slag dood. Samen met zijn vriendje had hij voor zijn moeder een boodschap gedaan aan de andere kant van de spoorlijn. Op de terugweg wachtte de jongen totdat de trein uit de richting Dordrecht was gepasseerd, maar hij merkte niet dat ook de trein uit Lage Zwaluwe op dat moment nader de. In het ziekenhuis Ziekenzorg in Ensche de is na een verkeersongeval overleden de heer J. Zwijnenberg uit Almelo. Hij was op 15 januari door een auto aange reden en zenr ernstig gewond. 54-55. Midden op het plein hield de stoet halt. Koning Pipidoe stapte uit z'n draag stoel en stond nu midden tussen de ka bouters. Ik ben blij, dat ik hier allemaal vrolij ke gezichten zie, zei hij. Ik mag graag gelukkige kabouters zien, en ik vind het prettig, hier ook eens een bezoek te bren gen! Toen de koning gesproken had, begon het kaboutermuziekkorps te spelen. Jon gens, wat deden ze hun best! De fluiten en trompetten tetterden, dat het een lieve lust was, en de grote trom klonk daar romm.elebommend tussendoor Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Weststellingwerf (Fr.). De heer H. Huisman, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemmente Weststellingwerf (Fr.). De heer Huisman is geboren op 6 november 1903. Hij is gehuwd, Nederlands hervormd en politiek georiënteerd op de P. v. d. A. Directeur Gasunie. Ir. J. van Dam van Isselt, hoofddirecteur van het Energie- en Vervoerbedrijf te Utrecht, is aangezocht voor de vervulling van een plaats in de directie van de op te richten Gasunie, die de aardgasvondst in Slochteren gaat ex ploiteren. Hij heeft bij B. en W. van Utrecht verzocht hem per 1 mei ontslag uit de gemeentedienst te willen verlenen. Naar Bremerhaven. Het passagiers schip „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn, dat tot dusverre Rotterdam als eind- haven in Europa had, zal op 15 februari voor de eerste keer Bremerhaven binnen lopen, waarna een regelmatige transatlan tische dienst tussen deze Duitse stad en New York zal worden onderhouden met als tussenhavens Rotterdam, Le Havre, South ampton en Cobh of Galway aan de Ierse kust. Klap. Een 44-jarige hoofdconducteur uit Eindhoven is in een trein tussen Am sterdam en Utrecht geslagen door een 22- jarige metselaar, na een woordenwisseling over een draagbaar radiotoestel, dat in de trein niet mag worden aangezet. Toen de hoofdconducteur dreigde het toestel in be slag te nemen gaf de metselaar hem een klap in het gezicht. In Utrecht heeft de politie de jongeman meegenomen naar het hoofdbureau en tegen hem procesverbaal opgemaakt. Studentendagen. Het thema van de katholieke studentendagen, die van 7 tot en met 10 februari in Wageningen zullen worden gehouden, is „Wereld als gave en opgave". Dit onderwerp zal op het con gres zowel door rooms-katholieke als door andersdenkende inleiders worden behan deld. Zwammerdam. Met zestig auto's zullen zaterdagmiddag driehonderd Zwammer- dammers naar Den Haag komen, daartoe opgeroepen door het actiecomité „Behoudt Zwammerdam". Aan mr. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer, zal een petitie worden overhandigd inzake het be houd van Zwammerdam als zelfstandige gemeente. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied strekt zich nu uit van Engeland via centraal Europa naar het zuiden van Rusland. Aan de noord flank ervan bevinden zich twee depressies, die in de omgeving van Scandinavië aan zienlijke dalingen van de luchtdruk ver oorzaken. Daardoor neemt de wind in ons land tijdelijk toe uit westelijke richtingen en zal de temperatuur ook morgen om het vriespunt blijven. Het zicht zal daarbij slecht zijn met plaatselijk mist. De neer slagkansen zijn klein. Aan de zuidflank van het hogedrukgebied stroomt over de Balkan en de Adriatische Zee bijzonder koude lucht naar Italië. In het zuiden van Italië kwam de afgelopen nacht op som mige plaatsen tien graden vorst voor. In het zuiden van Frankrijk en in Centraal Europa vroor het 20 tot 25 graden. WEERRAPPORTEN Maxim um-temperatu ren binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. •2 g <u - Den Helder zwaar bew nw -2 0 Ypenburg zwaar bew windst. -4 0 Vlissingen zwaar bew no -6 0 Eelde geheel bew wnw 0 0 De Bilt onbewolkt windst. -5 0 Twente mist wzw -4 0,1 Eindhoven' mist windst. -4 0 Zd-Limburg geheel bew windst. -6 0 Helsinki geheel bew nw -6 0 Stockholm licht bew. w 0 0 Oslo onbewolkt wnw -14 0 Kopenhagen geheel bew w -1 0 Aberdeen onbewolkt n -0 0 Londen onbewolkt windst. -1 1 Amsterdam zwaar bew. windst. -5 0 Brussel ge ?el bew windst. -6 0 Luxemburg geheel bew ono -7 0 Parijs zwaar bew. n -3 0 Bordeaux onbewolkt no 2 0 Grenoble geheel bew. o -5 0,2 Nice onbewolkt n 5 0 Berlijn ge''eel bew wnw -6 0 frankfort geheel bew. windst. -4 0,1 Miinohen onbewolkt windst.-ll 0 Zürich onbewolkt n -8 0 Oenève licht bew no -7 0 Locarno geheel bew. ozo -7 0 Wenen zwaar bew. nw -7 0 Innsbruck mist windst.-10 0 Belgrado zwaar bew. windst.-18 2 Athene zwaar bew. nno 7 0 Rome onbewolkt no 3 0 Ajaccio onbewolkt no 0 0 Madrid geheel bew nno 6 0 Mallorca half bew 12 7,3 Lissabon geheel bew no 14 0 Donderdag 24 januari Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur. Maan op 7.43 uur, onder 16.04 uur. Maanstanden 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in I,'muiden Woensdag 23 januari Hoog water 2.12 en 14 24 uur. Laag water 10.04 en 22 25 uur. Donderdag 24 januari Hoog water 2.53 en 15.07 uur. Laag water 10.55 en 23.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2