Kernstopoverleg gisteren in Washington begonnen Meer vrijheid voor Spaanse protestanten? Schroder verwacht geen breuk in Brussel Kroesjtsjev nam vredig afscheid van Berlijn Strauss doet stapje op de carrièreladder f^Pr VEZENO WERELDNIEUWS Amerika-Rusland-Engeland Labour wenst dat Londen op eigen benen gaat staan Papoea-internaat aangevallen Rauff's uitlevering Westduitse en Franse standpunten zullen niet gelijk zijn EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET Gasrantsoenering in en om Londen WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Incident in Hollandia Ontmoeting in het hoge noorden van Rusland Bondsdag de rem? i i mmm m mmmm Een evenwichtige meiange van rijpe zuivergehouden tabakken Oorlog voeren zou wel het onverstandigste zijn 0/9 de M. Mok ZAANDAM VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN 32 (Van onze correspondent) WASHINGTON De nieuwe ronde van de besprekingen over een verbod op kern explosies is gisteren in Washington be gonnen. De stemming aan Amerikaanse kant is een mengeling van hoop en scham perheid. De hoofdonderhandclaars namens de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland zijn respectievelijk - Foster, Tsarapkin en Ormsby Gore. De laatste, die thans Brits ambassadeur in Washington is, heeft veel ervaring opgedaan als onderhandelaar over de ontwapening in Genève. Dankzij de briefwisseling tussen Kroesj- tsjev en Kennedy is thans serieus overleg over dit moeilijke onderwerp mogelijk ge worden. Nadat de Russen en Amerikanen eerst in New York de situatie hadden be sproken, worden nu in Washington ook de Britten bij de discussie betrokken. Die briefwisseling tussen de twee we reldleiders heeft duidelijk gemaakt, dat de Sovjet-Unie zich niet langer in principe verzet tegen inspectie op eigen bodem, maar tevens is aan de dag getreden, dat nog heel wat geven en nemen nodig zal zijn voordat men het over een verbod van kernexplosies eens zal zijn. De Sovjet-Unie wil ten hoogste drie in specties per jaar toestaan, doch Ameri- ka's laatste en laagste eis was acht tot tien inspecties per jaar. Bovendien heeft Gromyko in Moskou te kennen gegeven, dat een verbod van proef explosies niet tot stand kan komen als Frankrijk zich daar niet aan stoort en De Gaulle niet van zins is over deze zaak te onderhandelen. Niettemin tonen zowel Kroesjtsjev als Kennedy en Rusk zich bemoedigd door de gang van zaken. In de correspondentie tussen Kroesjtsjef en Kenne'1" werd niet gesproken over explosies, die mkrijk en eventueel China kunnen onder., men. Rusk gaf te kennen dat Amerika, Rusland en Engeland, indien zij tot een akkoord ko men, daarna kunnen trachten andere sta ten tot aansluiting te brengen. Skepticisme hoort men vooral in con greskringen. Regeringsfiguren tonen zich vaak extra optimistisch om te onderstre pen dat zij van goede wil zijn bij het on derhandelen. Congresleden daarentegen uiten zich vaak schamper om hun kie zers te tonen dat zij zich niet zo gemak kelijk in de luren laten leggen door de rode vos die de passie preekt. (Van onze correspondent) LONDEN De Labour-veteraan, oud minister van Defensie Emanuel Shinwell, heeft in het Lagerhuis aan premier Mac- millan gevraagd of het geen tijd wordt dat de Britse regering op eigen benen gaat staan, zonder acht te slaan op hetgeen pre sident Kennedy of president De Gaulle zeggen. De Gaulle had volgens Shinwell aanstoot genomen aan Macmillans over eenkomst met Kennedy over de Polaris-ra- ketten en thans neemt Macmillan aan stoot aan De Gaulle. Ook het Britse volk neemt hoe langer hoe meer aanstoot, al dus Shinwell. Macmillan antwoordde dat het beter is deze kwesties tijdens het komende debat over de Nassau-overeenkomst op 31 janua ri te behandelen. Harold Wilson, Labours schaduwminister van Buitenlandse Zaken, noemde deze overeenkomst „volslagen on bevredigend". HOLLANDIA (ANP) Maandagavond heeft zich in Hollandia-binnen een incident voorgedaan, waarbij twee Papoea-scholie ren werden gewond, van wie een ernstig. Het internaat waar de zondag uit Oost- Nw.-Guinea teruggezonden Papoea-scho lieren wonen, werd overvallen door onge veer veertig met stokken en fietskettingen bewapende lieden. De aanvallers trokken zich terug, nadat een Indonesische leraar enige schoten in de lucht had gelost. De scholieren waren reeds herhaaldelijk lastig gevallen sedert zij op 1 december hadden gedemonstreerd met de Papoea vlag. Dit was ook de reden voor hun uit wijking naar oostelijk Nieuw-Guinea, dat hen echter heeft teruggezonden. Na het incident van gisteren, zijn Pakis taanse UNO-troepen in Hollandia-binnen gelegerd,, terwijl de scholieren onder be scherming van de politie zijn gesteld. SANTIAGO (AFP) In de Chileense hoofdstad Santiago heeft de procureur-ge neraal bij het hooggerechtshof verwerping gevraagd om het verzoek om uitlevering van de Duitse oorlogsmisdadiger Walter Rauff. Naar zijn mening zijn de feiten waarvan de voormalige medewerker van Eichmann wordt beschuldigd, volgens de Chileense wetten verjaard. In de Sovjet-Unie kan men tijdens de koude in het hoge noorden oude en nieuwe transportmiddelen tezamen vinden. Op deze foto een rendierslede en een ambulance-vliegtuig in het dorpje Krasnoye. Het vliegtuig heeft medicamenten aangevoerd, die met de slee verder gaan naar de collectieve boerderij „Noorderlicht" in tet district Nezetzsk, waar een paar honderd men sen in afzondering leven. Zij hebben daar de beschikking over twee win kels, een verenigingslokaal, een kleu terschool, een bibliotheek en een kliniek. MADRID (AP) Uit officieuze religieu ze kringen in de Spaanse hoofdstad wordt vernomen dat mgr. Casimiro Morcillo, aartsbisschop van Zaragoza, naar Rome is vertrokken met, naar wordt aangeno men een concept-statuut voor de protes tanten in Spanje. Dit statuut zal ter goed keuring aan de Heilige Stoel voorgelegd worden. Volgens zegslieden zal het con ceptstatuut in belangrijke mate de beper kingen op protestantse activiteiten in Spanje opheffen. Van officiële zijde heeft men geweigerd dit bericht te bevestigen. Het ontwerpstatuut zou onlangs door de Spaanse regering aanvaard zijn, en door de Spjymse aartsbisschoppen op hun ge heime zitting van verleden week in Ma drid bekrachtigd zijn. Het voorziet in er kenning voor de wet en het recht het bezit van seminaries en scholen voor protes tantse groeperingen. Indien het statuut door de Vaticaanse hiërarchie wordt aangenomen zullen open bare erediensten en bekeringen de enige verboden activiteiten voor de protestanten in Spanje vormen, aldus de zegslieden. De, naar schatting 189, protestantse ker ken in Spanje mogen van buiten geen te kenen dragen die ze als kerken kenbaar maken. De meeste zijn vertrekken in par ticuliere woningen van geestelijken. De officiële Spaanse politiek ten opzich te van alle niet-rooms katholieke minder heidsgroepen werd in 1945 uitgestippeld. Het aantal protestanten onder de 32 mil joen Spanjaarden wordt tussen de 20.000 en 35.000 geschat. (Van onze correspondent) BONN Voor de Westduitse televisie hebben de ministers Schroder, Von Has- sel en Heck, die bondskanselier Adenauer begeleidden bij zijn bezoek aan Frankrijk, gisteravond verslag uitgebracht over de besprekingen van de afgelopen twee dagen in de Franse hoofdstad. Schroder legde daarbij de nadruk op de „consultatie' waartoe beide regeringen besloten hebben. Consultatie betekent niet dat zij het ook met elkaar eens hoeven te zijn, aldus Schroder, die zei dat men niet moet verwachten dat het Franse en het Westduitse standpunt op de conferentie in Brussel over de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap, die op 28 januari zal wor den voortgezet, gelijk zal zijn. Schroder keerde ziêh ertegen deze con ferentie als een toetssteen te zien voor de nieuwe relaties tussen Parijs en Bonn. De minister toonde zich echter niet bevreesd dat de onderhandelingen met Londen vol gende week zullen worden afgebroken, het geen opmerkelijk is daar de Fransen daar op juist aansturen. Volgens de Westduitse minister zijn alle buurlanden van Frankrijk en de Bondsre publiek zeer ingenomen met de steeds nau wer wordende samenwerking tussen Parijs en Bonn. Zij zien in dat wij geen exclusi viteit nastreven, maar in het belang van allen handelen, aldus Schroder. Morgenavond zal Adenauer via de televi sie de Westduitse bevolking toespreken om de resultaten van zijn besprekingen in Pa rijs en de ondertekening van het Frans- Westduitse protocol over de vormen der consultatie der beide regeringen toe te lichten. In Bonn wordt overigens druk gespecu leerd over de vraag of de Bondsdag, als het dit protocol moet goedkeuren, de mo gelijkheid niet zal aangrijpen om Adenauer in zijn Fransgezindheid te stuiten. De par tijen in het parlement zouden bijvoorbeeld kunnen weigeren hun goedkeuring te ge ven aan de Frans-Westduitse alliantie voordat Groot-Brittannië zal zijn toegetre den tot de E.E.G. Met een dergelijke hou ding zou men dan kunnen vermijden dat De Gaulle enerzijds kans ziet de Britten buiten het kleine Europa te houden en an derzijds door de vorming van de as Bonn- Parijs, de leiding van „de zes" aan zich te trekken, welke ontwikkeling na het af treden van Adenauer zeker te verwachten (Reuter) De socialistische oppositie partij zal haar parlementaire invloed aan wenden om te verzekeren, dat het nieuwe verdrag niet bekrachtigd wordt voordat „volledige klaarheid" is geschapen om trent Westduitsland steun voor Engelands toetreding tot de E.E.G., aldus een woord voerder van de socialistische partij. Hij zei dat de bekrachtiging van het verdrag niet mag worden losgemaakt van de Brusselse besprekingen. De socialisten willen aller eerst minister Schroder dwingen de verze kering te geven, dat hij niet zal afwijken van zijn beleden politiek van steun voor het Britse lidmaatschap. Een woordvoerder van de liberalen heeft gezegd, dat de leider van de partij» Mende, ook de volle steun van zijn partij voor het Britse lidmaatschap heeft bevestigd. De liberale partij is de coalitie-genoot van de christen-democratische partij in de re gering. Advertentie BERLIJN (Reuter, AFP, DPA) Pre mier Kroesjtsjev heeft blijkens een be richt in het Oostberlijnse blad „Ncue Zeit" in een gesprek met het hoofd van de Evangelische Academie in West-Berlijn, dr. Müller-Gangloff, gezegd dat de Sovjet- Unie er geen belang in stelt, West-Berlijn in het communistische kamp te brengen. Volgens Kroesjtsjev heeft West-Berlijn geen grote economische betekenis. Om West-Berlijn een oorlog voeren is wel het onverstandigste wat men doen kan, zo zei hij voorts. Volgens hem hadden ook de westelijke mogendheden West-Berlijn niet nodig. De garanties voor het westelijke deel van Berlijn, als dit een vrije stad zou worden, zouden op vertrouwen moeten zijn gebaseerd. Een waarborg voor West- Berlijn zou de komst van beschermende troepen onder de UNO-vlag zijn, aldus Kroesjtsjev. „Zou het misschien goed voor de communisten zijn West-Berlijn op te slokken? Het zou ten hoogste het doel rL voor een kleine dief zijn. Ons gaat het vertrouwen van de mensen ter harte Kroesjtsjev is dinsdagavond per trein uit Oost-Berlijn vertrokken. In een korte afscheidstoespraak zei Kroesjtsjev, dat hij telegrammen en brieven van West en Oostduitsers had ontvangen. „Ik dank hen allen voor hun vriendschap en poli tiek begrip". Volgens AFP was Kroesjtsjev van plan geweest een televisierede te houden tot de Westberlijners. Hij zag evenwel van dit voornemen af. De crisis in de coalitie van christen democraten en sociaal-democraten in de Westberlijnse senaat over het niet door gegane gesprek tussen de socialistische burgemeester Brandt en premier Kroesjt sjev is geëindigd. Men besloot, na leven dige debatten, de geschillen bij te leggen en de vier jaar oude coalitie te handha ven. Brandt heeft verklaard dat hij door Kroesjtsjev was uitgenodigd, maar deze heeft verzekerd, dat het initiatief van de burgemeester was uitgegaan. Van onze correspondent) BONN Franz Josef Strauss, de om zijn rol in de Spiegel-affaire afgetreden minister van Defensie, heeft gisteren weer een stapje omhoog gezet op de carrière- ladder. Strauss werd namelijk gekozen tot voorzitter van de groep Bondsdagafge vaardigden, die voor de Beierse Christe- lijk-Sociale Unie in het parlement zitting heeft. Strauss is voorzitter van deze C.S.U. Daar deze partij samen met Adenauers Christen-Democratische Unie een fractie vormt, betekent Strauss' verkiezing niet, dat hij nu fractievoorzitter is geworden. In die functie werd gisteren de voormali ge minister van Buitenlandse zaken Hein- rich von Brentano herkozen. Wel is Strauss nu één van de vier plaatsvervan gende fractievoorzitters geworden. Nog een mutatie in de gelederen van de C.S.U. is interessant: de uitvoerende secretaris van de parlementaire C.S.U.- groep, Wacher zal als staatssecretaris naar München gaan en dus uit de Bonds dag treden. Zijn opvolger als Bondsdag- lid is Frauendorfer, de tweede penning meester van de C.D.U., naar wiens ver leden in het Derde Rijk een onderzoek gaande is. Frauendorfer zou zeer actief zijn geweest in de nazi-tijd en zelfs tot de naaste medewerker van Himmler heb ben behoord. (Van onze correspondent) LONDEN De felle koude heeft in Engeland niet alleen geleid tot elektrische voltagevermindering de onofficiële ver tragingsactie van een minderheid onder het personeel van de centrales is voor lopig voorbij maar ook nog tot gasrant soenering. Door kolengebrek en enorme toeneming van de vraag, veertig percent boven het maximum van de gewone top, dreigt het spaak te lopen. Om de door gasgebrek ernstig gehandicapte industrie zoveel mogelijk op gang te houden, mo gen tweeëneenhalf miljoen mensen in Lon den en omgeving geen gas gebruiken tus sen 9 uur 's avonds en 6 uur 's morgens en ook niet tussen 4 en 6 uur 's mid dags. Vele gashouders zijn bijna leeg. Men is gewaarschuwd tegen ontploffingsgevaar indien men in de verboden lyen toch gas zou gebruiken. Het mengsel van gas en lucht, dat in door de vrieskoude gebar sten buizen kan ontstaan is namelijk in hoge mate explosief. In Zuid-Wales is een deel van de industrie door gas-tekort lam gelegd. De arrestee Een paard is in onze samenleving een tamelijk zeldzaam verschijnsel geworden. Een paard voor een arrestee mag men wel als een curiositeit bestempelen. Ik heb zulk een curiositeit de laatste weken her haaldelijk langs mijn ramen zien glijden. Bovendien behoorde het trekdier tot het genus der schimmels, waardoor er een bij zonder harmonisch geheel was ontstaan. Ik ben voor zulke harmonieën gevoelig, te meer als ze zich, gelijk in dit geval, met een minimum aan geluid ontplooien. We be leven dat nog maar zo zelden op de open bare weg, speciaal sedert de opmars van het oorverdovende vehikel dat men brom fiets noemt. Ik misgun niemand zo'n in strument, ik zie er het onschatbare ge mak van in en ook de winst, welke laatste vooral door reumatologen zal worden opge streken. Maar dat is een zaak die mij niet aangaat. De mens mag vrijelijk met zijn gezondheid spelen en wanneer hij zulks ten bate van een snelle verplaatsing doet, kan hij in onze bij uitstek snelle tijd allerwe gen op begrip rekenen. Dat het in de lange eeuwen vóór de mo torisering altijd zoveel rustiger en gezon der op de wegen toeging, zou ik overigens niet willen zeggen. Ik heb me dezer dagen verdiept in het journaal van een man die ongeveer honderdvijftig jaar geleden een groot deel van Europa bereisde en daarbij uiteraard op viervoetige en vierwielige hulpmiddelen aangewezen was. Over het doorgaans erbarmelijke plaveisel bolder den en hotsten de wagens alsof ze tot taak hadden van het reizigersgezelschap huts pot te maken. Men zat uren achtereen te kleumen, zo men niet door asbreulc of an der ongerief gedwongen werd op een on herbergzame plaats het voertuig te verla ten. Indien de bestuurder het euvel niet kon herstellen, wachtte men ijsberend op de komst van de wagenmaker. De jour naalschrijver klaagt telkens over de on heusheid en inhaligheid van postiljons en koetsiers of over de primitieve huisvesting waarmee hij genoegen moest nemen, wan neer hij in een of andere negorij gestrand was. De lectuur van zijn wederwaardigheden stemt mij iets milder tegenover heden daagse kwellingen als brommers of vlieg tuigen die door de geluidsbarrière heen knallen. Ze legt het zwijgen op aan de stem in mij die zo graag de tijden van weleer in sprookjesachtige kleuren wil schilderen. De lijden die nog niet ontsierd werden door asfalt en beton, maar waar in het kinderhoofdje zich welfde onder voe ten en wielen. Hoe aanminnig kon het blin ken onder een trage, trage motregen, hoe schalks wachtte het onze schreden af wan neer een laagje sneeuw de wereld glibbe rig had gemaakt. En welk een gedaver en vonkengespat vervulde de ruimte wanneer geweld van paarden en wagens eroverheen daverde. Neen, wij zijn er beslist op vooruitge gaan. Al dacht ik dit niet zozeer toen ik me vanmorgen buiten de deur waagde en mijn eerste stap in een tussen dooi en vorst aarzelende weersgesteldheid wilde zetten. Die eerste stap bleef ongeboren, want door een mengsel van ijs, sneeuw en water gleed ik een aanzienlijk eind van mijn huisdeur weg. Inmiddels ben ik weer overeindgekrabbeld en weet niet goed of ik op de terugkeer van de vorst moet ho pen. Al was het maar om door de har monische aanblik van die arreslee ge troost te worden. Advertentie i AAN: "VEZENO'-ZAANDAM j Westzijde 212 - Tcb (02980) 63441 I Ik zou gaarne Inlichtingen over verzekering tegen ziekenhuisVoperatlekosten ontvangen, i naam: adres: woonpf./tef.:.. Een beste boterham. De 46-jarige Carlos Gimenez uit Argentinië verdiende zijn brood door voor een talrijk publiek een touw om zijn nek te doen en dan aan een galg te gaan hangen. Het ging goed en hij kwam tot steeds grotere pres taties. Een keer had hij al een kwar tier aan de galg gehangen voor hij met zijn hand het teken gaf, dat men hem moest losknopen. Een paar dagen ge leden scheen hij dit record zelfs te zul len slaan. Duizenden zagen hem onbe weeglijk hangen. Ieder wachtte op het teken. Maar dit kwam niet: Gimenez was dood. Oostduitse advertentie. In de internatio nale editie van de New York Times is een advertentie van een hele pagina verschenen, geplaatst door de Kamer van buitenlandse handel van de Duitse Democratische Republiek ter aanmoedi ging van de handel met Oost-Duitsland. Projectielen. Australië zal een derde Ame rikaanse torpedobootjager met geleide projectielen kopen, alsmede een aantal Britse duikboten. De eerste twee tor- pedobootjagers met geleide projectielen zullen de V.S. in 1965 en 1966 afleveren. Grootsteeds. „West-Duitsland heeft zijn 55-ste stad met meer dan 100.000 in woners gekregen. De nieuwe plaats is Neuss in de staat Noordrijn-Westfalen. Robert Kennedy vecht. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft functiona rissen van het district Sunflower in de staat Mississippi beschuldigd van dis criminatie tegen negers, die zich opga ven voor registratie als kiezers. Het ministerie heeft een aanklacht ingediend bij de federale rechtbank in Oxford. Slechts 114 van de 13.525 negers in Sunflower, die voor registratie in aan merking komen, zijn als kiezers inge schreven. Atheïst. Een rechtbank in Bonn heeft de 59-jarige Hans Kroll veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf. Kroll had zich toegang verschaft tot de Dom van Münster. Hij ontstak alle kaarsen die hij maar zag, liet zich daarna in de bisschopszetel vallen en 'stak een sigaar op. Toen de koster de indringer de deur wees, weigerde Kroll. Slechts de poli tie slaagde erin de „aangeschotene" naar een politiepost te brengen, waar hij zich te buiten ging aan wilde atheïs tische toespraken. Fransen verdwenen. In de zomer van het vorige jaar zijn ongeveer duizend Fran sen in Algerije verdwenen, zo heeft de Franse staatssecretaris voor Algerijnse zaken, De Broglie, in de Nationale Ver gadering gezegd. „De toestand wordt beter", voegde hij hieraan toe, „maar als deze verbetering niet aanhoudt, zal de samenwerking met Algerije in ge vaar worden gebracht."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3