PRIJSWINNAARS KERSTPRIJSVRAAG IJs vernielt de betonning van ET-route op de Noordzee Brandweer houdt lek binnenschip drijvend Hoogovens keren kolengeld uit Gevaarlijk spelletje '1 m- 8 - Kort IJmondnieuws In Spui kanaal te IJmuiden HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM De foto's stelden de volgende dingen en begrippen voor: 1. wasknijper, 2. antenne, 3. tuit, 4. garnaal, 5. ijsje, 6. naaldhak, 7. iris (bloem), 8. egel, 9. telraam, 10. wesp, 11. inhoud (van een boek) index, 12. legpuzzel, 13. toto- formulier. 14. druiven, 15. anjer, 16. tube, 17. uurwerk, 18. gaas, 19. emmer, 20. schelpen, 21. cactus, 22. halm, 23. iris (oog), 24. esculaap, 25. dobbelsteen, 26. thermometer, 27. doel, 28. oor, 29. ei, 30. toetsen, 31. denneappel, 32. ach terlicht, 33. touw, 34. orgelpijpen, 35. overtreding, 36. kankerbestrijding (of krab), 37. enveloppe, 38. eekhoorn, 39. noot, 40. appel, 41. nietje, 42. dynamo, 43. ezelsoren, 44. ridderorde, 45. noodrem, 46. isolator, 47. elleboog van kachelpijp, 48. telefoon (kiesschijf). Het spreekwoord luidde: Wat gij niet wilt dat u geschiedt doet dat ook een ander niet Praktisch stil OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Extra werk Schipper te water De foto's bij dit artikel geven een overduidelijk beeld van de ijsmisère in het Noordzeekanaal en de IJmuider sluizen. Met sterke ijsbrekers wordt het kanaal bevaarbaar gehouden, maar voor de kleinere schepen en met name de binnenvaartschepen is het een moeilijke weg die zij moeten af leggen tussen Amsterdam en IJmuiden of omgekeerd. De bovenste foto toont het kanaal nabij de Velser ponten, dat vanaf hier tot en emt de oude brug pijlers niet zonder reden „flessehals" of „bottle-nek" wordt genoemd. De foto hieronder toont een ijsbreker, de „Rapid" in de kleine sluis van IJmui den en de andere foto enkele binnen- scheepjes die nagenoeg zijn vastgevroren. In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks een uur werd de Velsense brandweer door de politie te hulp geroepen voor een binnenvaartuig in het Spuikanaal te IJmuiden, dat zich in zinkende toestand bevond. Waarschijnlijk is het lek ontstaan door werking van het ijs. De brandweer wist het vaartuig met pompen drijvende te houden. Hedenmorgen zou, na voorlopige voorzieningen, bet bin nenschip, dat een lading voor Hoogovens aan boord heeft, door een sleepboot uit Amsterdam naar de plaats van bestemming worden gebracht. De Raden van Beheer van de beide Wenckebachfondsen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. en aangesloten bedrijven heb ben besloten in verband met de strenge koude een uitkering te doen. Alle gehuwde personeelsleden en kost winners van het bedrijf alsmede de ge pensioneerden en weduwen van gepensio neerden, die niet meer verdienen dan 10.000,- bruto per jaar zullen van de fondsen een uitkering ineens van 35,- ontvangen. Zoals bekend zijn de Wenckebachfond sen, genoemd naar de stichter van het bedrijf de heer H. J. E. Wenckebach, in dertijd opgericht met het algemene doel de personeelsleden hetzij in geld of in na- tura in moeilijke omstandigheden bij te staan. De Raden van Beheer van deze on dersteuningsfondsen achten thans de tijd aangebroken tot financiële hulp over te gaan. De middelen van deze fondsen, paritair opgebracht door bijdragen van het perso neel en de onderneming, zijn voldoende om deze uitkering te bekostigen. In de week van 13 tot en met 19 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 144 schepen (448.419 brt) en ver trokken 132 schepen (355.143 brt). PRIJSWINNAARS: 100: Mevr. Opdam-Bongers, Duvenvoordestraat 31, Haarlem. f 75: Mevr. J. van Woensel, Kromme Mijdrechtstraat 33, IJmuiden. 50: Mevr. E. Wynands, Prof. v. d. Waalsstraat 23, Haarlem. 25: P. Kaestner, G. v. Aemstelstraat 114, Haarlem-Noord. Pryzen van 10: W. de Bok. Eenhoornstraat 24, Haarlem. J. S. Brom, Zonnelaan 17, Haarlem. W. J. van Doorn, Mr. J. Gerritszlaan 91, Ha'arlem-N. Mevr. E. G. Duivesteijn-Prins, Anslljnstraat 63, Haarlem. Mevr. M. H. Duivesteijn-Van Veen, Byzan- tiumstraat 31, Haarlem. Mevr. L. de Groot-v d. Brink, M. K. Hof stedestraat 37, IJmuiden. Mevr. J. J. Koelman-Kofman, Linschoten- straat 6 rd., Haarlem. J. J. Rasmussens, Saenredamstr. 124, Haarlem. Mevr. W. P. Stenger-v.d. Velsen, Parklaan 101, Haarlem. H. A. J. v. d. Waal, Kleverlaan 117, Haarlem. Prijzen van 5: A. van den Anker, Ant. Duycklaan 10, Heem stede G. J. A. van Asch, Ramplaan 14, Haarlem. Mevr. M. J. Ates-Rossberg, Zaanenlaan 140, Haarlem. I. Bakker, Ernst Casimirlaan 78, Overveen. D. van Bellen, Boulevard Paulus Loot 95, Zandvoort. J, C. Born, Schotersingel 127 rd., Haarlem. W. v. d. Brink, Cederstraat 37, IJmuiden. L. v. d. Brink de Groot, Planetenweg 96, IJmuiden. Mevr. A. Buurman-v. d. Waal, 2de Theems- straat 9, Haarlem. Mej. N. Bijster, Twijnderslaan 45, Haarlem. Mej. L. P. Cassée, Cloosterlaan 5, Heemstede. P. Cornet, Garenkokerskade 53, Haarlem. H. Desjardijn, Bakenessergr. 81 zw., Haarlem. J. H. van Drongelen, Mr. J. Gerritszlaan 9 II, Haarlem. Mej C. Ellens, Tamarindestraat 11, Haarlem Mevr. J. A. Evers, Ramplaan 37 A, Haarlem. Mej. H. de Graaf, M. v. Heemskerkstraat 59. Haarlem. C. S. Honings, Wtistelaan 89, Santpoort. H. Hoogerbeets-Schaffer, Jac. van Ruysdael- laan 36, Heemstede. Mevr. M. C. Huidinga-Voogd, Verspronckweg 98, Haarlem. B. Hijma, Van der Vinnestr. 19 zw., Haarlem. W. F. C. de Kovel, Timorstraat 46, Haarlem. Mevr. C. P. Kruyff-Arts, Tuinwijklaan 13, Haarlem. G. J. Kwakkel, Lijsterlaan 5, IJmuiden. Mej. C. v. d. Laan, Van den Spiegellaan 23, Heemstede. K. M. C. Lasschuit, Vrouwehekstr. 10, Haarlem. Mej. Chr. van Leeuwen, Rustenburgerlaan 10, Haarlem. Mevr. A. C. Luyken-Steenken, Bachlaan 4, Heemstede. G. R. Noorman v. d. Dussen, Spiegelenburgh- laan 33, Aerdenhout. T. H F. Oldenburg, Hoofdweg 700, Hoofddorp. Mej A. Pannekoek, Voorhelmstr. 27, Haarlem. G. Peper, Henr. Bosmansstraat 15, Haarlem-O. K. Prins, Romolenstraat 48, Haarlem. M. H. van Riet Paap, P. C. Boutenskade 46, Haarlem-N. F. van Rijswijk, Engelmundusstraat 23, IJmui- den-O. Mevr. C. A. Scheers-Maartens, Stuyvesant- straat 35, Santpoort. Mevr. J. E. van Schenk Brill-Parmentier, Kwekerslaan 3, Santpoort. J. Schippers, Fr. Schubertlaan 32, Heemstede. K. Snip, Eksterlaan 4, IJmuiden-O. Mevr. H. J. Steenken-Steenken, Irislaan 7, Heemstede. R. P. v. d. Stoep, Van Diemenlaan 16, Haarlem. H. G. Trap, Beemsterstraat 74, Hoofddorp. A. A. Vreven, Eksterstraat 167, Haarlem-N. Mevr. L. M. de Vries-Slegers, Grote Hout straat 158, Haarlem. C. J. Vijlbrief. Vosmaerstraat 96, Haarlem Mevr. Vijlbrief-Noll, Adr. Loosjesstraat 47, Haarlem-O. W. J. Wiggers, Oost-Indiëstraat 83, Haarlem. G. Woelinga, Van 't Hoffstraat ?59, Haarlem. Mej. P. M. Zuurendonk, Krelagestraat 11, Haarlem. L. W. Zuurendonk, Brouwersstr. 22, Haarlem. Noordzeekanaal moeilijk bevaarbaar „De ijskaarten, die we hier regelmatig ontvangen staan op rood", zo verzekerde ons gistei-en een zegsman van de Rijksver keersinspectie te water in IJmuiden-oost. Het kanaal staat thans geboekstaafd als „moeilijk bevaarbaar". Dit heeft uiteraard consequenties voor de binnenscheepvaart. De binnenvaartschepen liggen al geruime tijd stil. In IJmuiden zijn dat er nu niet veel, aangezien de meeste al elders een nu letterlijk vaste ligplaats hebben gekregen. Nabij de Hoogovens lagen gisteren slechts weinig scheepjes. Voor de grote schepen vormt het Noordzeekanaal thans ook een steeds moeilijker doorvaart van IJmuiden naar Amsterdam en omgekeerd. een hoop werk aan", zegt hij en dan doelt hij op het breken van de soms heel grote ijsschotsen voor de sluizen van IJmuiden. „Als de deur opengaat, lijkt het hier wel een waterval", zegt Kraayeveld. De ijs massa wil zo gauw mogelijk naar buiten, wannneer er gespuid wordt en dus ver dringen de schotsen en brokken ijs zich voor de ingang van de sluis. Ze hopen zich op. De taak van de Rapid is dan het stuk varen van de aanschuivende ijs- schotsen. Gisteravond waren de mannen bij de kleine sluis bezig. Omstreeks vijf uur ging de deur aan de zeekant open. Het water buiten was op zijn laagst. Met flinke snel heid werd het ijs door de sluis gestuwd. De sluisdeuren bleven zo lang mogelijk openstaan, tot om ongeveer tien uuur gis teravond het waterniveau binnen en bui- Steeds meer ijs hoopt zich op in de zogenaamde flessennek van het Noordzee kanaal bij Velsen-Zuid. De massa schotsen beweegt zich slechts langzaam naar de drie sluizen in IJmuiden. De miljoenen stukken verdringen zich hier. Het kanaal is een witte vlakte. De ponten tussen Velsen-Noord en Velsen-Zuid ploegen zich nu als het ware een vaarweg door de bonkende massa. Slechts de eenden en koeten vinden dat prettig, want zij hebben dan weer wat open water. Kinderen hebben veelal geen besef van de gevaren die hen bedreigen. Zoals ook nu weer wordt bewezen door de hierbij afgedrukte foto, genomen bij de nieuwe ponthaventjes in Velsen-Zuid. De kinderen kunnen hier via een nog niet weggebag- gerde landtong op het vaak dikke, maar bewegende ijs van het kanaal komen. „Kijk het eens stromen hier", riep een van de jongens, zodat men het staande op de oever goed kon horen. Dat de knapen met hun leven spelen is duidelijk. De Velsense politie heeft de laatste paar dagen her haaldelijk kinderen van het ijs gehaald. Waarschuwingen richten kennelijk niet veel uit. Eerst moet er weer een ongeluk gebeuren. Op Schiermonnikoog begint de kolenposi- tie precair te worden. Elf dagen geleden werd de laatste brandstof per vaartuig aangevoerd. Varen naar het eiland is niet meer mogelijk, zodat men binnenkort kolenaanvoer door de lucht kan verwach ten. Vele eilandbewoners zijn aan het hout sprokkelen gegaan. Advertentie &QNIN G 8TB A AT 16 - TELEFOON «888 „De scheepvaart ligt praktisch stil", zo deelde ons gisteren een der directeuren van de n.v. Rederij Goedkoop in Amsterdam mede. Deze maatschappij houdt met ijs- brekers het Noordzeekanaal zoveel moge lijk open. „We doen ons uiterste best om de „voedselvoorziening" gaande te hou den", zei de directeur doelend op de sche pen voor Amsterdam. Elke keer wanneer er in IJmuiden ge spuid wordt, komen duizenden ijsschotsen zacht ruisend naar buiten. Maar veel helpt dit niet. Het Noordzeekanaal is elke mor gen opnieuw een ijsvlakte, 's Nachts zorgt de vorst ervoor dat de schotsen aan elkaar worden gevroren. Langs het kanaal in IJmuiden loopt een juffrouw met een meerkoet in haar ar men. Het dier is gedeeltelijk bevroren. Het is een van de vele beelden die men dage lijks langs de kanaaloevers kan zien. Ze horen bij deze strenge winter. Toch hebben de vogels het lang niet slecht wat de voedselvoorziening betreft. Regelmatig worden hier tientallen broden gestrooid, bij de kleine sluis, bij de ponten in Velsen. Zowel Dierenbescherming als particulieren doen wat zij kunnen. Bij de ponten hebben ijverige mannen stro neergelegd, zodat de vele half bevro ren watervogels des nachts toch nog wat warmte hebben. Ook zijn delen van zink- stukken geplaatst, opdat de vogels een soort muurtje hebben, waarachter zij zich tegen de wind kunnen beschutten. „Het ijs geeft alleen wat extra werk", aldus de havenmeester van Rijkswater staat, de heer C. O. H. Hindriks gisteren. De kleine sluis is niet bevroren geweest, hoewel daarover aanvankelijk eerst geruch ten de ronde deden. „Het is een beetje lastig om de sluisdeuren vrij te houden van ijs, zo zei de heer Hindriks. Het Noordzee- kanaa) is in ieder geval, omdat al het ijs gebroken is," nog steeds bevaarbaar voor alle schepen, zij het moeilijk bevaarbaar. Al noemt havenmeester Hindriks het „wat extra werk" de kapitein van de sleepboot-ijsbreker Rapid, Kees Kraaye veld denkt er anders over. „We hebben er ten nagenoeg gelijk was. Op deze manier kan er een grote massa water en ijs gespuid worden. Het achterschip van de Rapid is voor deze gelegenheid verzwaard met beton blokken, om de schroef zo ver mogelijk onder de ijsvloer te laten draaien. Een an der veel gezien schip in het Noordzeekanaal is de ijsbreker Walvis, die zich met grote kracht en behoorlijke snelheid gemakkelijk een weg baant door ijs. Zig-zaggend vaart het schip door de grote ijsvlakte voor de sluizen. Sleepboten van de Rederij Goedkoop dra gen uiteraard ook een steentje bij tot het bevaarbaar houden van het Noordzeeka naal. Maar voor kleine schepen is het een moeilijke weg van IJmuiden naar Am sterdam. Want de „ijskaarten staan op rood" - - «,v i Tijdens het schoonmaken van de ruiten van de stuurhut is gistermiddag de schip per van een der boten van Donkersloot uitgegleden en in de derde rijksbinnen haven van IJmuiden gevallen. Aan dek was verder niemand aanwezig, maar gelukkig voor de drenkeling werd het ongeval op gemerkt door een man die zich in de ma chinekamer bevond en door een opvarende van de drinkwaterboot, die in de nabijheid lag. Gezamenlijk heeft men toen de drenke ling opgepikt. Nadat hij in de verbandkamer van Hoog ovens weer op zijn verhaal was gekomen, werd de schipper naar het Antoniuszieken- huis vervoerd voor observatie. Diamanten bruidspaar. Dinsdagmid dag ontving het diamanten bruidspaar P. Bierdrager en mevrouw M. Bierdrager- Warner in zijn woonhuis aan de Kerkweg in Santpoort, ook bezoek van de burge meester van Velsen, mr. J. C. Bührmann. Uiteraard gingen de hartelijke gelukwen sen van de burgemeester met het traditio nele feestgeschenk vergezeld. „IJs, ijs en nogeens ijs". Dit zeiden de opvarenden van het betonningsvaartuig „Delfzijl" uit Westterschelling, toen ze moesten uitvaren om te proberen bij tien graden vorst en in zwaar aangevroren drijfijs orde te scheppen in de betonning van de e.t.-route op de Noordzee. Deze route, die loopt van Caliantsoog tot aan het Huibertgat, benoorden de oostelijke punt van Schiermonnikoog, is praktisch onbevaarbaar geworden. Niet alleen door de ijsgang, maar ook vanwege het mijnengevaar. Vanaf Texel tot aan Hamburg heeft zich een brede gor del van ijs gevormd, variërend van 10 tot 15 kilometer breed. Dit ijs heeft de betonning langs de druk bevaarde scheepsroute (vooral grote han delsvaart) in disorde gebracht. Vele e.t.- boeien zijn honderden meters van hun plaats gerukt. De boeien benoorden Ame land zijn gedoofd en die ten noorden van Terschelling geven ook geen licht meer. De lichtopstanden zijn door de ijsmas sa's verdwenen. Vele andere boeien lig gen ondersteboven. De wrakboei op de zo gevaarlijke westergronden het kerkhof van tientallen schepen ligt er niet meer. De brulboei, die de gevaarlijke plaatsen aangeeft bij het noordzeegat Ter schelling, is verstomd. De eJ.-route is na de tweede wereldoorlog dwars door mij nenvelden geveegd. Buiten de route bevin den zich nog duizenden mijnen. De vliegtuigen van de koninklijke lucht macht-basis Leeuwarden, die dit weekein de aan de grond bleven, vlogen gisteren weer, om via een luchtbrug Vlieland, Ter schelling, Ameland er. Schiermonnikoog te bereiken. Er werden personen en post overgevlogen. Op Texel, dat zaterdag werd geïsoleerd, werd een luchtbrug van af Schiphol geopend. De luchtvaartmaat schappij Sinberg vliegt geregeld met goe deren op Ameland.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5