Hogere lonen onmisbaar om mijnwerkerstekort op te heffen Aardgasvondsten blijken een rem op arbeidsvoorziening J Voor u, mevrouw. een stuk Castella Schoonheidszeep V GRATIS - DE BEURS - Telegram van Federatie aan MIR Schuitema sticht de N.V. Kopak „Enige oplossing is Engeland bij EEG" Hogere omzet Chas Macintosh Hogere produktie van Eerste Nederlandsche Orderontvangst nam iets toe Einde havenstaking is in zicht N.S.-tekort dit jaar 25 a 30 miljoen Rotterdam leent bij BNG 15 miljoen SCHEEPVAARTBERICHTEN Amerikaanse kolen voor Nederland Geen huisbrandcokes naar Duitsland Spaarkassen hadden produktie van 88 min Akkoord vijfdaagse bij de kappers Onveranderd resultaat Mij. Zeeland bij aankoop van 3 stukken JitéVK m. T DONDERDAG 24 JANUARI 1963 11 Vertrouwen Kansen A antrekkelijk Centr. Orgaan tot De Quay Conjunctuurtest CBS Ver. Staten HAL Kennedy's perschef neemt poolshoogte in New York zm Kort economisch nieuws De katholieke'federatie in het'mijn bedrijf heeft een schrijven gezonden aan de Mijnindustrieraad (M.I.R.), waarin verzocht wordt beraadslagingen te ope nen over een algemene loonsverhogin voor het gehele mijnpersoneel, het af schaffen van de nog resterende werk- zaterdagen en het verstrekken van een uitkering ineens aan onder- en boven- f;ronders. De federatie is van oordeel dat angs deze weg alleen de prioriteit van de mijnarbeid kan worden teruggewon nen als onmisbare voorwaarde om het mijnwerkerstekort op te heffen. Het hui dige mijnwerkerstekort aan het kolen- front (4.000 tot 5.000 man) is een zeer ernstig knelpunt voor de ondergrondse mechanisatie en daardoor voor de pro- duktiviteit van de mijnindustrie ge worden. De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond, NKMB, de heer F. Dohmen, heeft gisteren in Heer len tijdens een persconferentie de huidige situatie van de Nederlandse mijnindustrie nu ook van werknemerszijde als moeilijk geschetst. Hij lichtte toe dat deze toestand feitelijk al in 1957 was ingezet, toen het duidelijk werd dat de olie en de kernener gie op langere termijn de energieproduk- tie structureel zouden veranderen. Maar deze structurele wijziging zou voor de Limburgse mijnen zelfs nog niet bepaald zorgwekkend zijn geworden, als niet zeer recent belangrijke aardgasvondsten in ons land gemeld waren. De NKMB-voorzitter was toch van oor deel dat de Limburgse mijnen, die tot de meest moderne van West-Europa behoren, ook nu nog geen uitzichtloze tijd tegemoet gaan mits van overheidswege bepaalde maatregelen zouden worden getroffen, waardoor de produktie in de Limburgse mijnen op rendabel niveau en in het bij zonder op concurrentiekracht ten opzichte van de buitenlandse steenkool zal wor den gebracht. De heer Dohmen memo reerde dat het grote verlies van de Neder landse kolenwinning in 1962 vooral was veroorzaakt door gebrek aan arbeiders. Al jaren is er een tekort aan ondergrond se arbeiders aan het kolenfront, wat on der andere verband houdt met de onze kerheid of en in welke mate de steenkool in het kader van de energievoorziening in het KSG-gebied nog aandeel heeft. Het ko- lenaandeel was in 1962 gedaald tot 62 per cent en de voorspellingen omtrent voort zetting van die daling Zijn somber en wei nig bemoedigend voor de toekomst. Het vertrouwen in de kolenindustrie heeft in West-Europa een zware schok ge kregen, zodat in het tijdvak van 1956 tot 1962 het aantal ondergrondse arbeiders in hef KSG-gebied van 651,000 tot 460.000 is teruggelopen. In dit gebied zijn de laatste tijd ruim 100 mijnen gesloten. In België werd het aantal ondergrondse arbeiders gehalveerd; in West-Duitsland liep het aantal ondergronders met bijna 100.000 terug. Toch Leunden genoemde landen respectievelijk de Belgische en Duitse mijnindustrie, op zeer belangrijke wijze. België bijvoorbeeld met 4 miljard Belgi sche franken, Duitsland met DM 1 miljard. In Nederland is de teruggang niet zo spectaculair: de heer Dohmen wees erop, L'elijk ook de president-directeur van de staatsmijnen onlangs betoogde, dat Ne derland nog geen mijnen behoefde te slui ten, hoewel in Nederland elke overheids steun tot nu toe ontbrak. Met grote nadruk en stelligheid betoogde de heer Dohmen dat waar de KSG de buitenlandse kunst matig gedrukte kostprijs voor kolenwin ning in alle overige zes landen van de zes niet ongedaan kan maken de Ne derlandse regering het verlossende woord moet spreken voor de Limburgse mijnin dustrie. Limburg voelt zich door overig Neder land tot nu toe in de steek gelaten als het ging om de verbetering van de socia le positie van de mijnwerkers. Bij de Lim burgse mijnindustrie zijn rönd 500.000 mensen betrokken en sluiting van één of alle mijnen of een ernstige teruggang van de kolenwinning zou een catastrofe voor de Nederlandse arbeidsmarkt kunnen wor den, tenzij oen groot aantal nieuwe indu strieën het Limburgse arbeiderspotentieel zou kunnen opvangen, hoewel met zo'n om schakeling enorme problemen zouden ge moeid zijn. De Limburgse mijnindustrie kan echter in een gecoördineerde energievoorziening van West-Europa blijven bestaan als de regering bepaalde financiële en sociale maatregelen zou kunnen treffen ten gun ste van de Limburgse steenkoolindustrie, die enerzijds tegemoet komt aan de so ciaal-economische positie van de mijnwer kers, anderzijds aan de wens van de werk gevers om un kostprijs op concurrentie- niveau te brengen. Het gaat niet aan zich te verdiepen in beschouwingen over de vraag of men de ontwikkeling van de energiemarkt van het laatste decennium had kunnen voorzien en daarnaar maatregelen te treffen, de voor- De dalende kolenproduktie moet voor het grootste gedeelte geweten worden aan het tekort aan ondergrondse arbeiders, die men niet meer voldoende kan aantrekken Daarom dient, aldus de heer Dohmen voor de mijnwer'.ers deze arbeid aantrek kelijker gemaakt te worden door hogere beloningen en betere sociale voorzieningen dan in andere industrieën. Sluiting van een mijn wegens exploitatietekort kan on mogelijk tijdelijk zijn: een gesloten mijn is afgeschreven. De Limburgse mijnindu strie in haar huidige omvang heeft echter mogelijkheden als ze de bijzondere concur rerende omstandigheden van het buiten land kan weerstaan, aldus de heer Doh- Gebr. Schuitema heeft opgericht de N.V Kopak V. en W. in Oosterhout. De nieu we n.v. beoogt onder meer het oprichten klein-handelszaken in levensmiddelen, in het bijzonder supermarkten. De „Kopak" is een verkooporganisatie waarin circa 20 zelfstandige supermarkt ondernemers samenwerken. Dit geschiedt n het kader van het zogenaamde ,,S plan, d.w.z. in beginsel neemt Schuitema (soms) deel in het aandelenkapitaal van een op te richten supermarket. De super markets zijn het eigendom van de di verse ondernemers, die onder een gemeen schappelijke naam (Kopak) naar buiten op treden. Het ligt in de bedoeling de aan delen te zijner tijd af te stoten, die ge leidelijk door de overige oprichters zullen worden overgenomen. In de toekomst zul len nog meer van dergelijke vennootschap pen worden opgericht. De animo onder de jeugd voor het vak van ondergronds mijnwerker is de laatste jaren zo sterk gedaald, dat aan het eind van de drie jaren duren de opleiding slechts een handjevol „kompels-in-de-dop" overblijft, zo heeft een bestuurslid van de Neder landse Katholieke Mijnwerkersbond verklaard. Maar een heel klein ge deelte van de ongeveer 120 leerlingen, die aan de opleiding beginnen, maken deze af. Dit jaar zijn dat er waar schijnlijk maar twaalf. „We mogen in de handen knijpen als van dit aantal na twee jaar nog vier ondergronds in de mijnen werken, zo zei hij. zieningen voor een mijn met investerin gen, noodzakelijk op lange termijn en de aard van de kolenwinning zelf vragen pe riodes van zeker 15 jaar. De heer Dohmen verklaarde dat de Limburgse mijnindu strie en de mijnindustrieraad met minis ter De Pous onlangs informatieve bespre kingen hebben gehouden en hij voegde er namens de ongeveer 60.000 werknemers in de Nederlandse kolenwinning aan toe dat het thans ingezette en ongetwijfeld voort te zetten overleg met de regering zal slagen. Steenkool is en blijft een be trouwbare primaire warmtebron, waarop men in moeilijke tijden zal kunnen reke nen, tenminste als de Nederlandse rege ring de Limburgse kolenindustrie en de concurrentiemogelijkheid van een ook in de toekomst goed mijnbedrijf de noodza kelijke steun zal verlenen. „Enige aanvaardbare oplossing lidmaat schap Engeland van E.E.G.". Met deze zin eindigt het telegram, dat het Centraal Or gaan voor de economische betrekkingen met het buitenland aan prof. De Quay heeft gezonden. Daarin wordt stelling genomen tegen een samenwerking tussen E.E.G. en Engeland, die beperkt wordt tot een vrij handelszone voor uitsluitend industriële produkten. Voorts wijst het Centraal orgaan op een economische integratie van Europa, waar in industrie- en landbouwprodukten gelijk opgaan, op Engeland als afzetgebied voor agrarische produkten en op de ongelijke verdeling van voordelen en nadelen voor Nederland, als Engeland een volledig lid maatschap van de E.E.G. wordt onthouden. De resultaten van confectie-ateliers Chas Macintosh NV over het jaar 1962 zijn, naar het zich thans reeds laat aanzien, van dien aard dat wederom een stijging ten opzichte van het voorafgaande boek jaar geconstateerd kan worden. De voor gezette verbetering is mede het gevolg van een omzetstijging van ongeveer 10 percent. De door de „Eerste Nederlandsche" in 1962 gemaakt produktie overtreft, weder om die van het daaraan voorafgaande jaar. De voorlopige cijfers geven nu reeds de indruk dat in 1962 aan nieuwe verzekeringen is gesloten een bedrag, dat de 60r min benadert en mogelijk over treft. Het C.B.S. heeft de resultaten gepubli ceerd van een onderzoek volgens de Con junctuurtestmethode over de gang van zaken in december 1962 bij industriële ondernemingen en bij aannemersbedrijven in de burgerlijke en utiliteitsbouw. De ant woorden van de geënquêteerde onder nemingen mogen representatief worden ge acht voor ongeveer 70 percent van de Nederlandse industrie (exclusief de voe- dings- en genotmiddelenindustrie) en voor de gehele burgerlijke en utiliteitsbouw. De voorraden onverkocht produkt wer den ultimo december door 75 percent der ondernemingen normaal, door 15 percent te groot en door 10 percent te klein ge noemd; deze beoordeling was gelijk aan die van ultimo november. De orderontvangst nam in december enigszins toe. voorname lijk als gevolg van een toeneming van de orders uit het buitenland De beoordeling van de orderontvangst was in december iets ongunstiger dan in lovember. Door 55 percent (vorige maand 0 percent) der ondernemingen werd de orderontvangst normaal genoemd voor de tijd van het jaar, door 20 percent (vorige maand 20 percent), groot, en door 25 per cent (vorige maand 20 percent) klein. De orderportefeuille, uitgedrukt in aan tal maanden werk, vertoonde in alle sec toren een dalende tendentie. De beoor deling van de orderportefeuille was ultimo december vrijwel gelijk aan die van ultimo november." Zij werd door 75 percent der ondernemingen normaal, door 10 percent groot, en door 15 percent klein genoemd voor de tijd van het jaar. NEW YORK (AP) Het einde van de ongekend lange havenstaking van 32 da gen in de havens langs de oostkust van de Ver. Staten en de Golf van Mexico na dert thans haar einde. Verwacht wordt dat de eerste van de 610 schepen, die op de hervatting van het werk door de ha vtnarbeiders liggen te wachten, weldra weer zullen varen. De vrede in de havens kwam een gro te stap dichterbij, toen de reders te New Orleans gisteren verklaarden akkoord te gaan met het regeringsvoorstel om de contractlonen met in totaal 37 dollar cent te verhogen. De verliezen voor het scheeps- vaartbedrijf als gevolg van deze uitzon derlijk lange en kostbare staking worden geraamd op ongeveer 750 miljoen dollar. De Holland-Amerika lijn heelt een aan tal maatregelen genomen voor een her vatting van het transatlantisch vrachtver keer nu de werkgevers- en werknemers organisaties, die betrokken zijn bij de ha venstaking aan de oostkust van de Verenig de Staten, principiële overeenstemming hebben bereikt. In verband daarmee zal de H.A.L. nog deze week het nieuwe ms Gorredyk' geheel vol naar New York laten vertrek ken, de „Kerkedyk" vaart op 31 januari af en voorts is het waarschijnlijk dat het vertrek van de „Westerdam" volgens sche ma op 2 februari gehandhaafd kan blij ven. Over de afvaarten van de andere vrachtschepen worden spoedig nadere bij zonderheden bekend. De staking heeft vrijwel geen invloed gehad op de passagiersdiensten van de H.A.L. Op het ogenblik liggen negen schepen van de rederij in Amerikaanse havens De Nederlandse Spoorwegen verwachten voor dit jaar een tekort van 25 a 30 mil joen gulden. De oorzaken van de kosten stijgingen bij de N.S. zijn niet van voorbij gaande aard en in dit opzicht is er dus sprake van een structurele ontwikkeling. Dit heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer medegedeeld. In 1961 bedroegen de personeelskosten bij de N.S. ongeveer 42 pet. van de totale kósten Bij de autobusbedrijven ligt dat cijfer gemiddeld op 45 pet. Advertentie Internationals merendeels hoger De stemming is gisteren bij de opening voor het merendeel van de internationale waarden aan de vaste kant geweest. A.K.U. en Hoogovens waren op dat moment res pectievelijk iets zwakker en onveranderd. De handel in alle hoeken van de hoofd fondsen was minimaal. A.K.U. opende op 440, tegen een vorige slotkoers van 44014. Later voltrok zich bij gebrek aan koop orders een geleidelijke koersdaling tot 437. De stukken verlieten de markt op circa 438. Hoogovens kwam op 552 na een ope ning op 550. Philips lag goed in de markt De elektro-aandelen verbeterden ruim twee gulden op f 151.50. Unilever deed van zich spreken met een koersstijging van ruim twee gulden bij een notering op f 148,70, na 148,20. Kon, Olie wilde be paald niet achterblijven en werd op f 162, plus 1,20, uit de markt genomen. Boeke en Huidekoper van 194 tot 198, Boom-Ruygrok van 175 b tot 176; Figee Rotterdam wil met de Bank voor Neder landsche gemeenten een onderhandse- lening van 15 miljoen gulden aangaan voor de financiering van de kosten van de aankoop van domeingronden op westelijk Rozenburg. De lening wordt gesloten tegen een koers van 99 3/4 percent, heeft een looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 4 Vs percent per jaar. De aflossing zal in de jaren 1964 tot en met 1993 geschieden in dertig ter mijnen van 500.000. Extra aflossing is niet toegestaan tot 15 februari 1973, daar na tot 1977 tegen een koers van 101 V2 percent en gedurende de verdere looptijd tegen een koers van 101 percent. WASHINGTON (Reuter-UP) De pers chef van het Witte Huis, Pierre Salinger, zal heden aan president Kennedy verslag uitbrengen over de stand van zaken bij de krantenstaking in New York die al 48 dagen duurt. Salinger voerde woensdag avond laat onverwacht in New York een bespreking met afgevaardigden van de uitgevers en de stakende typografen De uitgevers en de stakende drukkers hebben woensdag voor de eerste maal in een week tijd een nieuwe poging gedaan om een einde te maken aan de staking Bij de onderhandelingen, die vandaag wor den voortgezet zijn echter geen vorderin gen geboekt. Aagtekerk pass. 23 Cocos eilanden n. Aden. Abida 25 te Curagao verwacht. Achilels 23 900 m. n.o. Porto Rico n. Europa. Acila 23 530 m. n.n o Recife n. Curasao. Acmaea 25 te Perth Amboy verwacht. Acteon 24 te Beira verwacht. Aegis 24 te Curasao. Agamemnon 24 te Sint John. Alamak 23 v. Livorno n. Marseille. Albireo 23 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alca 23 80 m. w.n.w.' Algiers n. Felixtowe. Alcor 24 v. Genua n Port Said. Alhena 23 v. Salvador n. Las Palmas. Alkes 23 rede Galveston. Almdijk 23 v. Avonmouth n. Rotterdam. Alnati 23 te Hamburg. Ameland 26 te Groton verwa ht. Amerskerk 23 v. Massawa n. Akaba. Ammon 23 te Port of Spain. Amstelkroon 23 te Singapore. Amstelland 23 v. Santos n. Bahla. Amstelsluis 23 v. Hamburg n Rouen. Andijk 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Area 23 v. Curacao n. Kingston. Arendskerk 23 v. Port Swettenham n. Penang Ares 23 te Balboa Atys 23 v. Thameshaven n. Teesport. Balong 23 te Kuwait. 3anda 24 te Cochin verwacht. Barendrecht 31 te Mena verwacht. Batavia 23 v. Malacca n. Singapore. Beninkust pass. 24 Ouessant n. Le Havre. Bintang 23 300 m. o. Saigon n. Singapore. Blitar 23 te Suez. Bonita 22 v La Ceiba n. Charleston. Bovenkerk 23 75 m. z.z.o. Beira n. L. Marques. Burl S. Watson 23 200 m. n.w. Aden n. Rastanura. Bussum 23 60 m. w Vlissingen n. Kopenhagen. Calamares 23 te Porto Barrios. Calt Amst.erd 23 137 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Caltex Arnhem 23 25 m z.z.w. Wight n. R'dam. Caltex Delft 23 v. Bahrein n. Abadan. Calt. Leiden 23 112 m. n.w. Alexandr. n. Kopenh. Caltex Madrid 23 80 m o.n.o Oran n. Rotterdam Calt. Naples 23 147 m. z.z.o. Muscat n. Mosselbay Caltex Pernis 23 ten anker Karachi n. Bahrein. Caltex The Hague 23 v. Bahrein n. Colombo. Camphuys 24 te Ummsaid. Cartago 23 190 m. o Jamaica n. Almirante. Castor 22 v. Barcelona n. Malaga. Celebes 23 v. Kuwait n. Khorramshahr. Charis 23 160 m. z.o. Bermuda n. Hamburg. Cinulia 17 v. Barton n. Curaqao. Cradle of Lib. pass. 23 K. Al Hatt n. Wilhelmshav. Crania 20 te Stanlow n. Barton. Dinteldijk 23 te Avonmouth. Diogenes 24 v. Callao n. Matarani. Doel wijk 23 150 m. o. Bahrein n. Thameshaven. Dorestad 22 300 m. n. Curacao n. New York. Echo 23 v. Vlaardingen n Koper. Eenhoorn verm. 26 v. Caen n. Rotterdam. Esso Amsterdam 23 ten anker Ancona. Esso Rotterdam 23 140 m n.n.o. Finist. n. R'dam. Eumaeus 23 210 m. n.w. Sabang n. Trlncomalee. Fina Nederland 23 380 m. w.n.w. Bombay (best.) Forest Hill 23 215 m. n.w. Finlsterre n. Cardon. Fravizo 23 ter hoogte van Stockholm n. R'dam Friesland SSM 24 v Rotterdam n. Sluiskil. Geertje Buisman 24 te Genua verwacht. Geestland 23 210 m. z.w. Flores n. Preston. Giessenkerk 24 te Genua. Guineekust 22 te Takoradi. Gulf Hollander 23 75 m. o.n.o. Algiers n. R'dam. Gulf Italian 23 te Suez. Gulf Swede 23 50 m n. Alexandria n. Port Said. Helicon 23 rede Algiers. Hera 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hollands Dreef 23 350 mijl w.z.w. Midway naar Chinwangtao. Inca 22 780 m. w. Madagascar n. Tamatave. Isis 24 te Sint Thomas. Ivoorkust 23 70 m. z. Las Palmas n. Antwerpen. Japara 23 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Joh v. Oldenbarnev. 23 680 m. o.z.o. Sydney, best. Kaap Hoorn 23 10 m. z. Aruba n. Buenos Aires. Kabylia 24 te Punta Cardon. Karachi 23 te Le Havre. Karakorum 23 250 m. n.o. Colombo n. Chittagong, Katelysia 23 v. Punta Cardon n. New York. Katendrecht 23 te Bahrein. Katsedijk 23 200 m. n. Bahamas n. Le Havre. Keizerswaard 23 v. Donges n. Curacao. Kelletia 23 te Stockholm. Kennemerland 24 te Teneriffe. Kinderdijk 23 240 m. w. Brest n. Vera Cruz. Koningswaard 23 410 m. o.n.o. Aden n. Turku. Koratia 26 te Curacao verwacht. Kossmatella 23 te Dingle. Krebsia 24 te Rotterdam. Kreeft 23 50 m. z.w. Bergen n. Narvik. Kreon 23 570 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Kylix 23 v. New York n. Aruba. Laertes 23 120 m. o.n.o. Gibraltar n. Lirevpool. Leersum 23 rede Bombay. Lekhaven 23 420 m. n.n.o. F. Noronha n. R'dam Lelykerk 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Liberiakust 23 25 m. z.o. Catharinapt. n. Dakar. Limburg v23 170 m. w. Fayal n. Malta. Lombok 23 420 m. n.o. Lissabon n. New York. Loosdrecht 23 te Rangoon. Loppersum 23 150 m. n.w. Bermuda n. Le Havre Maasdam 24 v. Southampton n. Cobh. Maaskerk 23 560 m. w.z.w. Aden n. Suez. Madisonlloyd 23 te Hamburg. Marathon 23 90 m. n. Kp. Villano n. Lissabon. Markab 23 10 m. o. Kp. Passero n. Velaluka. Maron 23 te'Kingston. Maureen verm. 23 v. Savannah n. Europa. Meerdreeht 23 510 m. z.z.w. D. Garcia n. Singap. Meerkerk 23 v. Lissabon n. Marseille. Meliskerk 23 te Port Sudan. Merwede 23 45 m. w. Hoe kv. Holl. n. Takoradi Moordrecht 25 te New York verwacht. Muiderkerk 23 40 m. z.o. Barcelona n. Barcelona. Munttoren 23 207 m. o. Aden n. Karachi Mijdrecht 24 te Paulsboro verwacht. Naess Commander 24 te Fawley. Naess Lion 23 v. Tripoli n. Napels. Naess Tiger 23 t.h.v. westp. Kreta n. Antwerpen. Neder-Ebro 23 v. Timaru n. Balboa. Neder-Elbe 23 te Cristobal. Neder-Rijn 23 190 m z. Kp. Padaran n. Manilla Nieuw Amsterdam 24 te Barbados verwacht. Noordwijk 23 25 m z.o. Dungeness n. Monrovia. Oberon 24 v. Port Au Prince n. Nassau. Ondina 25 te Kawasaki verwacht. Onoba pass. 23 Kp. St. Vine n. Mena Al Ahmadi, Oostkerk 23 210 m. n-.wr Casablanca n. Kaapstad 1 Ootmarsum 23 360 m w.z.w. Lórient n. Lorient. Oranje 24 v. Callao n Balboa. Oranje Nassau 24 te Punta Del Gada verwacht Palamedes 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Papenrdecht v. Kiel n Nadendal. Parkhaven 24 te Montevideo. Pendrecht 25 te Norfolk verwacht. Pericles 23 te Curacao. P. G. Thulin 22 255 m. z.w. Key West n. Mobile. Philidora 24 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Philtne 23 280 m. o.z.o. Malta n. Thameshaven. Philippia 24 te Le Havre verwacht. Poseidon 23 780 m n o .Martinique n. Guanta. Prins Casimir 23 25 m. w z.w. Lissabon n R'dam Pr Fred. Hendr. 23 17 m z w Berlenga n. R'dam Prins der Nederl. 23 v, Pt. of Spain n. La Guaira Prins Willem George Fred. 23 50 m. z.w. Lissabon naar Malaga. Prins Willem II 25 te Le Havre verwacht. Prinses Margriet 23 25 m. z. Wight n. Antwerpen Purmerend 23 330 m n.o. Azoren n. Heysham. Pygmalion 23 ten anker Livorno. Raki 23 te San Francisco. Randfontein 23 750 m. o z.o. Ascension n. Tenerife Reza Shah the Great 23 17 m. w.n w. Kaap Bon naar Mena. Riouw 23 te Zanzibar. Roepat 23 te Hamburg. Roggeveen 23 v. Shanghai n. Hongkong. Rijndam 23 v. Halifax n. Southampton. Sanana 21 v. Mekong-rivier n. Haiphong. Schelpwijk 23 720 m. z.w. Bombay n. Bombay Scherpendrecht 23 100 m. o. Ceylon n. Abadan. Schiekerk 23 te Port Sudan Schielloyd 23 te Papeete n. Cristobal. Schouten 24 te Lome verwacht. Sepia 23 218 m. w. Sabang n. Mena. Serooskerk 23 57 m. z.o. Valencia n. Marseille. Servaaskerk 23 100 m. z.o. Sokotra n. Singapore. Siaoe 22 v. Melbourne n. Devon. Situla 23 20 m o. Mona eiland n. Charleston. Skadi 23 te Fecamp. Slamat pass. 23 Kreta n. Genua. Sliedrecht verm. 25 v. Kanasoki n. Vancouver. Socrates 23 te Chancay. Sommeisdijk 23 t. anker P. Everglades n. R'dam Stad Alkmaar 23 16 m. z.w. Gibraltar n. Sagunto. Stad Delft 25 te Emden verwacht. Stad Den Haag 23 800 m. o.n.o. Bermuda n. Golf van Mexico. Stad Kampen 23 te Savona. Stad Maastricht 23 300 m. z.o. K Race n. IJmuid. Stad Rotterdam 23 65 m. z. Lissabon n. R'dam. Statue of Liberty 26 te. Mena verwacht. Steenwijk 23 255 m. z. Monrovia n. Durban. Straat Bali 23 870 m. n.o. D. Garcia n. Mauritius. Straat Clement 23 240 m. z.o. Beira n. Beira. Straat Colombo 23 v. Matadi n. Douala. Straat Madura 23 v. Beira n. Fremantle. Straat Magelhaen 23 rede Vitoria. Straat Singapore 23 te Port Lincoln. Streefkerk 23 te Akaba. Tahama 23 75 m. n.w. Algiers n. Palermo. Talita 23 v. Rotterdam n Antwerpen. Tamara 23 70 m. z. Fayal n. Hamburg. Tegelberg 23 60 m. o.z.o. Madagasc. n. Mauritius. Telamon 23 te Kingston. Tero 23 200 m. n.n.o. Madeira n. Rio de Janeiro. Tjitarum 23 80 m. w.n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Tjitjalengka 24 te Durban. Triton 23 180 m. n.w. Azoren n. Santo Domingo. Tweelingen 23 275 m. z.w. Finlsterre n. R'dam. Ulvsses 23 200 m. z.w. Flores n. Le Havre. Van der Hagen 22 v. Melbourne n. Port Lincoln. Van Linschoten 24 te Cebu verwacht. Van Waerwijck 23 420 mijl n.w. Kaapstad naar Saldonhabay. Vasum 23 te Cristobal. Viana 23 200 m. n.w. Perim n. Suez. Videna 27 in Panamakanaal verw. n. Mamonal. Vitrea 23 190 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar. Vivipara pass. 23 Kp. Finisterre n. Liverpool. Vlist 23 te Boston. Voco 22 v. Genua n. Sfax. Waardrecht 24 v. Djibouti n. Moji. Waibalong 24 te Kuwait. W. A. Jones 23 280 m. z Sokotra n. Philadelphia. Westertoren 23 150 m. z. Socotra n. Abadan. Willem Ruys 22 v. Singapore n. Melbourne. Witmarsum 23 v. Le Havre n. Hamilton. Wonogiri 23 v. San Francisco n. Portland Wonosari 2 3550 m. o. Ascunslon n. Kaapstad. Wonosobo 23 180 m. w. Sabang n. Penang. Zafra 23 115 m. o.z.o. Port Sudan n. Mena. Zaria 25 ter hoogte Gibraltar verw. n. R'dam. Zwijndrecht 23 235 m. n.w. Freetown, n. P. Nolre. KLEINE VAART Adara 23 50 m n. Smithknoll n. Emden. Adine 23 te Lissabon verwacht. Admiraal Courbet 23 te Liverpool. Admiraal De Ruyter 23 te Birkenhead. Aeneas 23 30 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. Alcetas 22 te Genua. Ardeas 22 40 m. w. Oporto n. Malaga. Arnoudspolder 25 te Rotterdam verw. v. Lissab. Atlas 23 90 m. n.o. Villano n. Leixous. Batavier-3 23 v. Vlissingen n. Antwerpen. Beekbergen verm. 23 v. Amsterdam n. Bordeaux Berkhout 23 te Amsterdam v. Shoreham. Binnenhaven 23 dwars Vigobaai n. Antwerpen Bonafide 23 10 m z.o. Wicklow n. Newport. Calchas 23 dwars Ushant n. Ceuta. Cocclnelle 24 te Rouen verwacht v. Agadlr. Billingh. n. Dordrecht Dordr. n. Billingham Corn. Broere verm 23 v Corrie Broere verm 23 Dillgentia 23 te Poole. Driebergen 23 te Caen. Drie Gebroeders 23 v. Galway. Eemstroom 23 te IJmuiden n. Amsterdam. Elshout 23 te Kotka. Engelina Broere verm. 23 v. R'dam n. Bilbao. Fiducia 23 te Ipswich. Fiducia-2 23 te Rotterdam v. Boston. Frans Böhmer 23 125 m z.w. Ouess. n. Bremen Geestdijk 23 50 m n w Hk. v. Holl. n. Maassluis Heemskerk 23 te Royal Sovereign n. Ipswich. Laui iel gracht 23 in Kattegat n. Abö. Leendert Brpere verm 23 v. ft'dam n. Felixtowe Leliegracht 23 rede Vlissingen n. Antwerpen. Libertas 23 te Villano n. Volos. Looiersgracht 23 te Kotka. Manto 22 dwars Drogden n. Amsterdam. Marianne pass. 23 Egmond n. Gothenburg. Marie Christine 22 120 m w. Hanstholm n. Huil Mathilde 21 te Enith Meidoorn 23 v Rotterdam n. Lissabon. Merwehaven 23 te Duinkerken v. Casablanca. Midas 22 te Barcelona. Nero 22 te Malaga Pasteursingel 23 40 m. z. Finisterre n. Boulogne Plato 22 v. Oporto n Vigo. Steenbergen pass 23 Noordhinder n. Bremen. Stella Antares 23 dwars Ibiza n. Marseille. Stella Maris 23 10 m w. Dungeness n. Aviles. Thaletas 23 20 m. w. Dardanellen n. Istanbul. Tilly 21 te Dublin Vanda 22 v. Duinkerken. Vechtborg 22 te IJmuiden. IJselhaven verm. 24 v. Kenitra n. Duinkerken. Walenburgh 23 te Varne n. Rotterdam. Wlebold Böhmer 23 80 m w Cyprus n. Limassol Willy 22 30 m z.w. Swansea n. Swansea. Zevenbergen verm. 24 v. Liverpool n. Belfast Gele Zee 22 v. Hk v. Holl. n. zee n. Thuntank 7 Nestor 22 t.h.v Smithknoll n. Thuntank 7. Noordzee 22 te Smithknoll n. Thuntank 7. Schouwenbank 23 v Hoek van Holland. Titan 22 t h.v. Smithknoll n. Thuntank 7. van 214 tot 212; Spaarnestad van 784 tot 780 en Van Waveren van 115 1 tot 114 1. VERHANDELDE FONDSEN 23 jan. 22 jan. Totaal 458 476 Hoger 272 (59,4%) 270 (56,7%) Lager 105(22,9%) 100(21,0%) Gelijk 81 (17,7%) 106 (22,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U440%441 Kon. Olie162,30-163,30 gl Philips 151,80-152,60 gl Unilever 149—149,70 Hoogovens 554 gl Stemming: Prijshoudend, en iets betar. VOORBERS VAN HEDEN Slot lste tijdv. -2de tijdv. A.K.U439440 438V2 Kon. Olie162,60—163 gl 162,60 Philips 151,10—151,80 ƒ151,40 Unilever 148,50—149,20 148,80 551 Hoogovens 551—552 Vorige slotkoers A'dam Rubber H.V.A A K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Ned Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Albert Heijn Am stel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Alurtvpium LJd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service.... General Motors. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 105% 1293/4 439% 142,30 551% 151,35 148,30 737 161,85 116 50,50 144% 134% 241V2 130V4 192,50 113,— 215,- 500,— f 128,50 390 373 387% 346 601 465 198 Va 920 745 429 918 266 371 296% 473% 297 465 775 332 470% 57, 182 731 200 366 305 912.. 480 2?% èo«v,8 44% 32% 6 57% 60% 6 70% 6% 48% Gedane noteringen. Tientallen vrachtwagens uit alle delen van het land staan in lange rijen te wach ten aan de Rotterdamse Waalhaven om een lading antraciet op te nemen, die oorspronkelijk voor Amerikaanse legereen heden in Duitsland was bestemd. Besprekingen tussen de directie van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij in Rotterdam en Amerikaanse legerautoritei- ten hebben er namelijk toe geleid dat de 20.000 ton antraciet, waarmee het Ameri kaanse vrachtschip Globe Carrier de Rot terdamse haven is binnengelopen, doorver kocht is aan Nederlandse handelaren. Dat is voor beide partijen een bijzonder prettige oplossing, want aangezien de Ne derlandse Spoorwegen voorlopig geen goe derenwagens meer vrijgeven voor vervoer naar het buitenland zouden de Ameri kaanse legereenheden in Duitsland, die voorlopig voorraad genoeg hebben, toch niet op korte termijn de beschikking heb ben gekregen over de antraciet. De staatsmijnen hebben besloten aan Duitse vrachtrijders, die bij de cokesfa- briek Emma van de staatsmijnen j lachten te komen, geen huistrandcokes meer te le veren. De staatsmijnen willen de huis brandcokes uitsluitend reserveren voor de afzet op de binhenlahdse markt. De spaarkasinstellingen, aangesloten bij de Nederlandse vereniging ter bevordering van hqt spaarkasbedrijf, hebben in het jaar 1962 een produktie bereikt van rond f 88 miljoen. Het totaal ingeschreven be drag vermeerde in het afgelopen jaar met ongeveer ƒ43 miljoen'tot 714 miljoen. Niettegenstaande de vermindering door verdeling van de afgelopen jaarkassen en het verval door -ndere oorzaken steeg het spaartegoed met 27 miljoen tot 297 miljoen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: Staal en spoorwegaan delen verder omhoog Staalwaarden en spoorwegaandelen ga ven gisteren wederom in Wall Street de toon aan in een overigens onregelmatig stijgende markt. De koersen waren van het begin af aan hoger bij een tamelijk actieve handel. Youngstown en Inland Steel ste gen l'/s dollar elk. Atlantic Coast won twee dollar. Van invloed op de spooraandelen was het bericht dat ei mogelijk dezer da gen een eind komt aan de havenstakingen. De omzet bedroeg 4.8? miljoen shares te gen 4.81 miljoen shares dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 677.58 2.05), spoorwegen 148.98 (+1.34) en open bare nutsbedrijven 134.74 (+0.49). De organisaties van werkgevers en werk nemers in het kappersbedrijf hebben over eenstemming bereikt over invoering van de vijfdaagse werkweek, verhoging van het loon en aanpassing van de vakantietoeslag. Het overeengekomene zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemid delaars. De vervoersopbrengsten van het bedrijf van de stoomvaart maatschappij Zeeland over 1962 zullen, zo deelt de directie me de, naar alle waarschijnlijkheid ongeveer elijk zijn aan die over 1961. BUITENLAND SBANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,07 —10,17. Amerikaanse dollar 3,58—3,62, Canadese dollar 3,31—3,36, Franse frank (100) 73,25—73,75, Belgische frank (100) 7,21—7,26, Duitse mark (100) 89,75—90,25, Zweedse kroon (100) 68,80—69,80, Zwit serse frank (100) 83,10—83.60, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Deense kroon (100) 51,50—52,50, Noorse kroon (100) 49,9050,90, Oostenrijkse schilling (100) 13,921/,—14,02Vi, Portugese escudo (100) 12,47»/j 12,62*/*, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,09 —6,05. Youngstown Sheet Tube Company bereikte tn 1962 een omzet van S 603 miljoen, tegen 656 miljoen ln het voorgaande Jaar. De winst per aandeel steeg tot 7.81 (v. J. 6.49). De Japanse automobielproduktie heeft ln 1962 het ongekend hoge aantal van 990.705 eenheden bereikt. 21,7 percent meer dan ln 1961. De Britse onderneming Birfield Ltd. heeft de Amsterdamse firma Remka (handel ln artikelen voor de automobielbranche) overgenomen. De firma zal worden omgezet ln een namaloze ven nootschap onder de naam Birfield (Nederland) Transmission N.V.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11