Dr. Adenauer lapt het officiële beleid van Bonn aan zijn laars Hij ontwijkt een uitspraak ten gunste van Engeland Vlaggetjesdag afgeschaft Deens-Griekse vorstelijke verloving HET WEER Amsterdam-Noord urenlang van elektriciteit verstoken 98 ct VRIJDAG SOEPDAG Mr. Van Hall nog niet herbenoemd Weduwe lag dood in keuken Weer een grote brand in Amsterdam Carlsson en Palm officieus winnaar sfee MORRIS "ieforeyou êuif! Velden nog steeds niet bespeelbaar Amsterdamse raad wil sneeuwruimbeleid niet afkeuren RCH speelt in Heemstede tegen Feijenoorders KEURSLAGER BUTTER Wonde plek Ander chapiter „Na 31 januari kan ik misschien gaan sneeuwruimen" Schrijvers Andreus, Polet en Morriën weigeren stipendia Gasgeiser deject „Dag van de zeevisserij primeur voor IJ muiden Schone woorden Rallye de Monte Carlo k Üwl» Kroonprins Constantijn en prinses Anne-Marie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weer vorst Baarnse moordzaak in maart voor de rechtbank Al weer geen voethal Het woord is aan In ae krant van heden B randstofcrisis 48e JAARGANG NUMMER 68 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 24 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. .Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J.Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der x)e Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L )NN. Op een grote persconferentie, dadelijk na zijn terugkeer uit Parijs, t Adenauer gisteren zijn geringe achting voor de pers weer eens laten blijken. (Van onze correspondent) BONN. heeft Adeiiauei giMeicn üiju gcnugc ouumg »uui uc j~ Op de kernvraag: Heeft u president De Gaulle uiteengezet dat de bondsregering zich in Brussel zal inzetten voor toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap, antwoordde de bondskanselier de vraagsteller: „U zou ik nooit in mijn diplomatieke dienst opnemen". Hetzelfde onhebbelijke ant woord gaf hij op de vraag of hij persoonlijk van mening is dat Groot-Brittannië lid moet worden van de gemeenschappelijke markt. Met dit ontwijken van echte antwoorden gaf Adenauer duidelijk te kennen dat het antwoord op deze vragen geen ja luidt. En dat is verbluffend, want de partijen in de Bondsdag, de C.D.U.- fractie en het kabinet hebben vastgesteld dat de bondsregering moet streven naar Britse toetreding. Daar Adenauer wel toegaf het netelige probleem met De Gaulle te hebben be sproken, kan men alleen maar de con clusie trekken dat de bondskanselier heeft geweigerd de officieel bepaalde politiek ten uitvoer te leggen en gehoor te "even aan de oproepen van alle kanten om toch vooral De Gaulle onder ogen te brengen dat het zonder de Britten in West-Europa niet gaat. Adenauer legde veel nadruk op de grote waarde van een Frans-Westduitse verzoe ning, die nu door een verdrag is beves tigd, voor Europa en de vrede in de we reld. Daarin steekt natuurlijk veel waars, maar meteen voegde de kanselier er aan toe dat men de kwestie van do Britse toetreding tot de E.E.G. vooral met rust en geduld moet behandelen en dat men geen verband moet leggen tussen de Frans-Westduitse alliantie en deze kwes tie. de as Bonn-Parijs, waarvan De Gaulle na Adenauers aftreden de bestuurder zal zijn. En dat is niet alleen een schrikbeeld voor kleine landen als Nederland, maar ook voor het overgrote deel van West-Duits- lands politici. Daarmee raakte de bondskanselier de wonde plek in de zaak aan, want dat betekent dat als zijn plannetjes doorgaan de Westduitse Bondsdag en Bondsraad het wetsontwerp inzake de Frans-Westduitse Samenwerking aanvaarden nog vóór dat vaststaat of de E.E.G. met of zonder Groot-Brittannië zal voortbestaan. Het gevaar is dan verre van denkbeeldig dat na aanvaarding van de wet, nooit meer iets komt van een Brits lidmaatschap dei- Gemeenschappen, hetgeen zou inhouden dat het kleine Europa beheerst wordt door Zoekend naar mogelijkheden de vragen over deze netelige kwestie uit de weg te gaan, kwam Adenauer op een heel ander chapiter. Het werk groeit de Europese or ganisaties nu al, met nog maar zes leden in de E.E.G. boven het hoofd, zo meent hij. Alleen een rechtstreeks gekozen parle (Van onze Amsterdamse redacteur) Even na middernacht, aan het einde van een langdurige gemeenteraadsver gadering, heeft Amsterdams burgemees ter, mr. G. van Hall, voor een verrassing gezorgd door afscheid te nemen van de raad. „Mijn ambtsperiode van zes jaren is op 31 januari om en als ik niet wordt herbenoemd zal dit mijn laatste ver gadering met de gemeenteraad zijn", zei hij lachend. „Het is natuurlijk mogelijk dat ik de komende dagen alsnog bericht krijg dat ik mag blijven, maar als dat mocht uitblijven dank ik u in ieder geval voor de grote medewerking, die ik de afgelopen zes jaren van u hsb gehad. Op dit ogenblik ziet het cr nog naar uit dat ik op 31 januari ambteloos burger ben. Als het blijft vriezen kan ik mij misschien nog verdienstelijk maken als sneeuwruimer. Burgemeester van Hall zei dit alles bij wijze van grap, maar het communistische raadslid L. Seegers, die als nestor van de raad het woord vroeg, bleef ernstig. „Ik wens hier een duidelijk protest te laten horen tegen het feit dat de burgemeester zolang in het ongewise wordt gelaten. Bovendien vind ik het hoogst onbevredi gend voor de gemeenteraad", zei hij. „Eigenlijk zou ik nu ook een afscheids woord tot de burgemeester moeten spre ken, maar het is misschien beter even te wachten tot wij weten of er inderdaad van een afscheid sprake zal zijn". Na kennisneming van het afwijzend standpunt dat staatssecretaris Scholten (zie de kunstpagina) ten opzichte van de schrijversactie inneemt, hebben de auteurs Hans Andreus, Adriaan Morriën en Sybren Polet uitvoering gegeven aan de plannen die reeds waren openbaar gemaakt door het Actiecomité „Schrij versprotest". Zij hebben elk een toege kend stipendium van 5.000 gulden ge weigerd. De staatssecretaris is hiervan gisteravond per telegram op de hoogte gesteld. Deze drie auteurs waren de enigen aan wie een stipendium was ver leend. Eerst nu is komen vast te staan wat de oorzaak is van de dood van een 77- jarige weduwe aan de Alkmaarse weg 263 in Beverwijk. De vrouw werd dins dagmorgen levenloos op de vloer van haar keuken aangetroffen. Aanvankelijk werd gedacht aan 'n hartverlamming, maar een onderzoek door politie en de Beverwijkse gemeentearts, heeft uitgewezen dat de vrouw door koolmonoxyde de dood heeft gevonden. Zij was met de was bezig in de keuken. Doordat de geiser niet goed was onderhouden, kwam niet al het gas tot ontbranding en ontstond koolmonoxy de Een familielid die later de geiser ook aanzette werd eveneens onwel, maar on dervond geen nadelige gevolgen. ment zou de zaken nog gezond kunnen maken. Hij stelde voor in de toekomst de nationale verkiezingen te combineren met Europese, zodat tegelijk afgevaardig den voor het nationale en het Europese parlement zouden kunnen worden gekozen. Over het Frans-Duitse verdrag sprak de bondskanselier (gisteravond ook nog voor de televisie) schone woorden. Men moet bedenken dat met deze overeenkomst, die niet voor een bepaald tijdvak, maar voor onbeperkte duur geldt, een einde is geko men aan een Frans-Westduitse vijand schap van meer dan vier eeuwen, zo zei hij. Nog na 1945 sloten Frankrijk en Rus land een bondgenootschap tegen Duits land en waren beide staten het erover eens dat het Ruhrgebied moest worden af gesplitst van de rest van Duitsland. Zelfs de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal werd mede opgericht uit wantronwen tegen de West-Duitsers, aldus Adenauer, die er steeds weer op wees dat dit alles voor al is veranderd sinds De Gaulle in 1958 aan de macht is gekomen. Het nieuwe verdrag is een unicum in de betrekkingen tussen staten, aldus Adenauer. Er is geen sprake geweest van harde onderhandelin gen en van geven en nemen. Er is een goed en groot werk gedaan en wij zijn zelf onder de indruk van onze arbeid, zo vertelde hij tevreden. (Zie verder pagina 3) Een felle uitslaande brand heeft van ochtend een gedeelte van het eeuwenoude pand Warmoesstraat 16a in de Amsterdam se binnenstad verwoest. In het pand is de n.v. Sjoukes en Zoon, een groothandel in glas, porselein en aardewerk gevestigd. De brandweer bestreed het vuur van twee zijden: zowel vanaf het ijs van het Damrak als vanuit de Warmoesstraat wer den tal van stralen op het vuur gericht. De tweede en derde etage werden door het vuur totaal vernield. De zolderverdie ping en de benedenverdieping bleven be houden. Er brandden geen kachels in het pand en men weet niet hoe de brand kan zijn ontstaan. Het huis, dat in 1740 is ge bouwd, heet „De Eenhoorn". Het staat op de lijst van Monumentenzorg. Fabrieksbrand In de afgelopen nacht zijn in Zoeterwöu- de van de betenfabriek n.v. Oosthoek een grote produktiewerkplaats. een kantoor en een kantine uitgebrand. De schade wordt op 1 miljoen geschat. Twee trekkers met opleggers, die in de fabriek stonden, gingen verloren, evenals tal van kostbare machines. De Zweden Erik Carlsson en Gunnar Palm met Saab hebben officieus de '32ste Rallye van Monte Cailo gewonnen. Kroonprins Constantijn van Grieken land en prinses Anne-Marie van Grie kenland hebben zich gisteren in Kopen hagen verloofd. Anne-Marie is met haar zestien jaren de jongste van de drie Deense prinsessen. Prinses Mar- garetha, die 22 jaar is, en prinses Benedikta, die achttien jaar oud is, zijn beiden nog ongehuwd. De huwe- lijksgerechtigde leeftijd in Denemar ken is achttien jaar, zodat prinses Anne-Marie volgend jaar voor haar huwelijk speciale dispensatie van koning Frederik moet krijgen. KOPENHAGEN (AP) De Deense prinses Anne-Marie, een knappe zestienja rige, die door de Denen wel eens „de wildebras" genoemd wordt, heeft zich ver loofd met de sportliefhebbende kroonprins Constantijn van Griekenland. Beide ko ninklijke families zijn bij koud winterweer in Kopenhagen bijeengekomen om de ver loving te vieren. De verloving, waarover reeds lang en te genstrijdige geruchten de ronde deden werd onverwacht in Griekenland en Dene marken bekendgemaakt. Vele Denen kon den bijna niet geloven dat de ondeugende kleine Anne-Marie de bruid zal worden. Zij herstelden zich echter spoedig van de eer ste schok en zetten een jacht op Griekse vlaggen in, om deze te kunnen hijsen. Het huwelijk zal waarschijnlijk over een jaar in Athene voltrokken worden. De prinses is een schoolmeisje en moet haar studie nog voltooien. De levendige Anne-Marie, de jongste van de drie Deense prinsessen verscheen enke le minuten na de bekendmaking in het openbaar met haar 22-jarige verloofde. Zij begroette aan de arm van Constantijn, ko ning Paul en koningin Frederika bij hun aankomst op het vliegveld Kastrup. Ko ning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken gaven „met grote vreugde hun toestemming tot de verloving. Prinses Irene van Griekenland, wiens naam vaak genoemd wordt in verband met kroonprins Harald van Noorwegen is ook met haar ouders in Kopenhagen aan gekomen. Zij zal de Noorse kroonprins za terdag ontmoeten op het jaarlijkse nieuw jaarsbal op het kasteel Amalienborg, in kopenhagen. Anne-Marie wordt op 30 augustus zeven tien. Zij is naar Deense begrippen heel jong verloofd. Anne-Marie was verleden jaar mei bruidsmeisje toen de zuster van Constantine, prinses Sophie en kroonprins Don Juan Carlos van Spanje trouwden. Het jonge paar zal maandag met de Griek se koning en koningin naar Athene vliegen, waar hun een triomfantelijke ontvangst wordt bereid. BARTAS" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en bewolkt weer met op klaringen maar ook plaatselijk mist. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst, morgenmiddag over het algemeen lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na overleg in de Ondercommissie Pro paganda Haring van het Produktschap voor Vis en Visprodukten en met de daar bij betrokken verenigingen is besloten dit jaar de traditionele Vlaggetjesdag uit te bouwen tot een „Dag van de Nederlandse Zeevisserij." Aangezien op IJmuiden in 1963 het ac cent valt, heeft deze plaats derhalve de primeur van de nieuwe opzet. De afnemende betekenis van de haring drijfnetvisserij waaruit de vlaggetjes dagviering is ontstaan heeft geleid tot de beslissing dit jaar ook de trawlers, trawlloggers en kotters er bij te betrekken. Het zal dus niet meer uitsluitend de dag van de haringdrijfnetvisserij zijn maar van de gehele Nederlandse Zeevisserij. Met dit streven werd instemming be tuigd door de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden, de Kat- wijkse Rederij Vereniging „Vuurbaak" en de Vereniging van Schipperseigenaren te Katwijk aan Zee. Deze verenigingen heb ben vertegenwoordigers benoemd in het bestaande Vlaggetjesdagcomité. Daarin hebben thans zitting de heren C. den Duik Jzn, N. van Duijn, G. Heykoop, J. van der Horst, M. J. Koelemeyer, J. G. Kolkman, W. G. Meyboom, A. Ouwe hand, J. van der Plas, M. Roos, T. Struik mans, A. van der Veer en P. J. Verwayen Het Comité heeft reeds enkele keren vergaderd over het te brengen program ma. Wanneer de plannen, die in overwe ging zijn, kunnen worden gerealiseerd wacht IJmuiden in 1963 een grootse „Vlaggetjesdag: Dag van de Nederlandse -Zeevisserii." Siberië is de naam van een gehucht bij Hoogeveen. Er staan vijftien boer derijen en het aantal inwoners bedraagt nog geen honderd. De foto laat zien, dat Siberië op het moment zijn naam eer aandoet. De bruine merrie van melk(slee)rijder S. Otten zakte tijdens een van de barre tochten tot aan de buik in de sneeuw. De heer Otten torende toen hoog boven zijn trouwe vriendin uit. Een datum voor de behandeling van de Baarnse moordzaak door de rechtbank in Utrecht is nog niet vastgesteld. Er wordt naar gestreefd de behandeling in de tweede helft van maart te doen geschie den. Een en ander is ondermeer afhan kelijk van het gereedkomen van het psy chiatrisch rapport dat door de drie deskun digen, prof. dr. N. C. Rümke, prof. dr. J. Kloek en dr. L. N. J. Kamp over de drie jeugdige verdachten zal worden uit gebracht. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zijn de velden dermate onbespeelbaar ge bleken, dat het bestuur van de KNVB heeft besloten het volledige programma zowel amateur als semi-prof voor za terdag en zondag af te gelasten. Het pro gramma is wederom een week verscho ven. Ook alle voor dit weekeinde vast gestelde hockey- en korfbalwedstrijden gaan niet door. Gustave le Bon: Illusies zijn de nuttige stimulansen, die de mens vorderingen doet maken die hij zich niet ten doel stelde. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee 6 Kunst t Horen en Zien t Feuilleton 9 Topstj 13 Economisch nieuwsH Beurs H Scheepsberichten H Sport 13 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In de Amsterdamse raad heeft wethou der Van Wijck veel kritiek te verduren gehad over het sneeuwruimen. De VVD-fractievoorzitter R. Th. Le Ca valier diende een motie in waarin teleur stelling werd uitgesproken over het be leid van de wethouder met betrekking tot de stadsreiniging. Met 35 tegen 5 stemmen (de drie aan wezige VVD-ers, een PSP-lid en het lid van Veilig Verkeer) wees de raad de mo tie af. Door het maken van een foutieve scha keling in de centrale Noord, waardoor kortsluiting ontstond in een 50.000 volts- kabel, heeft een groot deel van Amster dam-Noord het gisteravond laat en een deel van de nacht zonder elektriciteit moe ten stellen. Een schakelbordwachter in de centrale liep door een steekvlam lichte verwondingen op. Even na elf uur 's avonds gingen alle lichten in de gehele hoofdstad uit. Enkele tientallen seconden later brandden ze weer in het grootste deel van de stad. In het deel van Amsterdam-Noord en ten oosten van het Noordhollands Kanaal en in het landelijk gebied van Schellingwoude, Ransdorp en Durgerdam bleef het echter donker. Pas om twee uur 's nachts had het in allerijl opgeroepen technische per soneel van het Gemeentelijk Energiebe drijf de schade zover hersteld, dat weer spanning kon worden gegeven. Het meest getroffen door de storing wa ren continu-bedrijven, zoals de Amster damse Droogdokmaatschappij, de draad en kabelfabriek en de zwavelzuurfabrie- ken vin Ketjen. Bij de droogdokmaat schappij werd de nachtploeg, toen men hoorde dat de duisternis wel enkele uren zou aanhouden, naar huis gestuurd. Bij de Draka en bij de zwavelzuurfabriek bleven de nachtploegen in de fabriek om, na de stroomloze periode, de installaties weer op gang te kunnen brengen. Ook buiten Amsterdam is de storing even merkbaar geweest. Zoals gemeld was voor zondag aanstaan de vastgesteld de oefenwedstrijd Feijen- oord-RCII, maar te elfder ure heeft men de wedstrijd kunnen wijzigen in RCH- Feijenoord. De match wordt gespeeld in 1 j. het Heemsteedse Sportpark en begint om K nilHp pfl QUIStCmiS twee uur. Feijenoord komt met het volle- dige „Reims-elftal". Scheidsrecht is Leo 17 1 ^4 Horn. Vandaag al is men begonnen met 00Qr612f611 11/11^613.110 het schoonmaken van het RCH-terrein. De KNVB heeft toestemming verleend tot het spelen van de wedstrijd. Op de sportpa gina wordt nog gesproken over Feijenoord- RCH, maar dat is dus met dit bericht ach terhaald. (Van onze correspondent) LONDEN Door de eindeloze kou staat Engeland thans voor 'n brandstoffencrisis. Er dreigt echter geen transportcrisis zoals tijdens de strenge winter van 1947, zodat een herhaling zo goed als zeker zal kunnen worden voorkomen. Maar talrijke gashouders zijn bijna leeg, elektrische kachels stralen slechts zwak, de lichten branden flauw en kolen zijn in Londen en West-Engeland, ondanks de 600 mijnen, bij na niet meer te krijgen. Richard Wood, de minister van Energie voorziening, deelde mee dat het leger zo nodig zal worden ingezet om kolen van de bevroren mijnopslagplaatsen te vervoe ren. Lord Robens, voorzitter van de Nationa le Steenkölenraad, het bestuursorgaan van de genationaliseerde kolenmijnen, heeft op dracht gegeven tot het inleggen van extra kolentreinen, die voorrang krijgen boven het passagiersvervoer, om steenkool uit het noorden naar Londen te brengen. Officieel wordt gezegd, dat de operatie vlot verloopt en dat de plaatsen waar ko- lengebrek heerst, spoedig zullen worden bediend. 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43-45 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1