Frans-Westduits verbond is wèl een onderonsje ymrii m ik Wrijving tussen Indonesië en Malaya na opstand in Broenei Psyche J Wereldnieuws r 1000 BROEKEN Van dag tot dag Aanvullende bepalingen nodig voor andere landen die willen toetreden Weer 21 Cubanen terechtgesteld Ileo in Katanga als vertegenwoordiger der republiek Amnestie in Italië voor 800.000 veroordeelden £1111 u*i imi |W tHUrl H III 1! i S öliIII i 11 i - Nieuw spectaculair moordproces in Duitsland? Softenon-proces in Hamburg ^Praatótoel Korter dienen in Italië Het vriest rond de Middellandse Zee m I JV* Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! '0p de Snuif en wrijf O'Brien waarschuwt tegen handhaving van Tsjombe .#Pi|; 11 11 lil r 'H iiiii - li r - SI SI IS - IS li - - mmm Ifliiistttigr 1111111 w üüili 11111® Ui lifl4! jFI f e - Schaatsen in Venetië; sneeuw in Tunesië Het is ronduit jammer dat de staats secretaris van O.K. en W. geen verkie zingszendtijd heeft willen toestaan aan de C.P.N. Jammer, omdat de staatssecreta ris daarmee een aardige kans heeft ge mist om diezelfde C.P.N. nog wat meer wind uit de zeilen te nemen bij haar laatdunkende en misprijzende opmerkin gen aan het adres- van onze democratie. We behoeven geen medelijden te heb ben met de arme, gehandicapte volks voorlichters van de C.P.N., die het nu wederom zonder ether-medium zullen moeten stellen, maar we vragen ons wel zeer ernstig af of de staatssecretaris wer kelijk zo'n lage dunk heeft van de demo cratische beginselvastheid van de meer derheid des volks, dat hij bang is voor het effect van communistische exclama ties door t.v.- en radioluidsprekers op de gemoederen der luisteraars. De vrijheid van meningsuiting wordt door dit verbod zonder twijfel geweld aangedaan. Dat hebben Kamerleden ook gevoeld en sommigen hebben de moed gehad, dat openlijk te zeggen. Anderen hebben die moed niet opgebracht en ge probeerd zich schoon te wassen met voor wendseltjes waarin ze zelf moeilijk kun nen geloven. De inconsequentie van het verschijnsel dat de communistische le vensbeschouwing wel in de Kamers, de provinciale en gemeentelijke besturen en de pers legaal kan worden verkondigd, doch nu juist niet in de radio en televisie, slaat die voorwendseltjes allemaal mors dood. De lachende derde is dq C.P.N., die opnieuw gratis reclamemateriaal krijgt toegeschoven voor haar stelling dat de burgerlijke democratie niet in haar eigen beginselen gelooft en daarom de openlijke strijd schuwt. Ronduit jammer. Als de tekenen niet bedriegen zijn de Spaanse kerkelijke overheid en de Spaan se regering bezig een traditionele dwa ling te herstellen, die in niet geringe mate heeft bijgedragen tot de slechte reputa tie van de Spaanse burgerlijke „vrijheid": de dwaling van de katholieke terreur te genover de niet-katholieke minderheids groeperingen. Dat deze gelegaliseerde terreur zowel uit christelijk levensbeschouwelijk oog punt als uit politieke overwegingen inder daad een dwaling was, is reeds door vele lagere geestelijken in Spanje toegegeven en de aandrang op de overheid heeft dan ook een aanzienlijke versterking onder gaan, vooral sinds de toenemende samen werking der westelijke mogendheden de duidelijke discriminatie van Spanje aan het licht heeft gebracht. Nu moet de H. Stoel te Rome een nieuw ontwerp-statuut beoordelen, dat door kerk en staat in Madrid is opge steld en waarin de protestanten meer vrijheid wordt toegestaan. Volkomen ge lijkberechtiging en vrijheid van gods dienst zijn ook in dit statuut voor zover bekend jammer genoeg nog niet .prealiseerd, doch het belooft een onmis kenbare verbetering. Rome zou dit statuut natuurlijk kunnen afkeuren omdat het die volkomen vrij heid nog niet toestaat. Uit tactische over wegingen echter zal de H. Stoel zich wel aansluiten bij wat de Spaanse overheden noodzakelijk achten, want iedere verdere stap op de weg van „gelijke rechten voor allen" moe-t in het hoofdkwartier der christenheid welkom zijn. (Vervolg van pagina 1) BONN Behalve Adenauer stonden ook minister Schroder, Von Hassel (Defensie) en Heek (Sociale Zaken) de pers te woord. Schroder maakte twee belangrijke opmer kingen. Ten eerste zei hij ronduit dat het Frans-Westduitse verdrag is gesloten, om dat de politieke unie van „de zes" niet is door gegaan. (Zoals bekend, vooral door de Nederlands-Belgische bezwaren tegen een dergelijke unie, voordat Groot- Brittannië tot de E.E.G. zou zijn toegetre den). Dat betekent echter niet dat andere landen zonder meer zouden kunnen toetre den tot de alliantie Bonn-Parijs. Daarvoor zouden aanvullende bepalingen moeten worden geformuleerd. Tweede opmerking van Schroder: het verdrag is zonder tijdslimiet gesloten, maar wel kunnen Frankrijk en de bonds republiek wijzigingen in de verdragstekst voorstellen. Ook Schroder meent tenslotte dat de andere Europese landen alleen maar blij kunnen zijn over de definitieve verzoening tussen de erfvijanden aan de Rijn. Over de Britse toetreding zei Schro der geen woord, hoewel juist van hem be kend is dat hij de Frans-Westduitse poli tieke unie in Europees verband alleen dan graag ziet als de Britten hun intrede in de E.E.G. hebben gedaan. Evenmin als Adenauer, wees Schroder op de verdiens ten, die ook de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben gehad voor de Frans- Westduitse verzoening. De minister van Defensie Von Hassel noemde de nieuwe samenwerking een ver sterking van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, juist omdat Frankrijk en de bondsrepubliek militair de kernmo- gendheden van het Westeuropese vasteland zijn. In de toekomst zullen alle plannen, hun financiering en hun uitvoering, in overleg worden opgesteld, aldus de minis- ter. Volgens minister Heek zal het Engels in 1965 zijn plaats als voornaamste vreem- HAVANA (CubaKReuter) In de Cu baanse stad Matagua, die in de uitlopers van het Escambray-gebergte in de provin cie Las Villas ligt, zijn verleden week 21 mensen terechtgesteld op beschuldiging van contra-revolutionaire activiteit, zo is uit betrouwbare bron in Havana verno men. Zij zouden van plan zijn geweest, een opstand tegen Castro te ontketenen. Op de vlucht naar het gebergte waren zij gegrepen en na een kort proces tot de kogel veroordeeld. ELISABETHSTAD De voormalige Kongolese premier Ileo is in Elisabeth- stad (Katanga) aangekomen, als vertegen woordiger van de centrale regering. Ileo zal met Tsjombe, dm zijn werk als pro vinciaal bestuurder voortzet, besprekingen beginnen over de uitvoering van het UNO herenigingsplan. ACCRA Dr. Conor Cruise O'Brien voormalig UNO-vertegenwoordiger in Ka tanga, heeft gewaarschuwd dat het on verstandig is om Tsjombe te laten aan blijven als provinciaal bestuurder van Ka- tanga, omdat uit diens verleden duidelijk blijkt, dat hij zijn positie zal gebruiken om zijn afscheidings-activiteiten te her vatten. De Ier O'Brien is thans kanselier van de universiteit van Ghana (Reuter/AP) de taal in de bondsrepubliek aan het Frans moeten afstaan. Het verdrag be paalt, dat de huidige Duitse voorschrif ten volgens welke het Engels op de West- duitse scholen de belangrijkste vreemde taal is, in 1965 niet verlengd zullen wor den. Frans zal daarentegen op alle Duitse scholen onderwezen worden. Op het ogen blik wordt deze taal alleen op sommige scholen onderwezen. Ook zal aan het Duits krachtens het verdrag meer aandacht be steed worden bij het Franse onderwijs, al dus minister Heek. ROME (AP) Het Italiaanse parle ment heeft met grote meerderheid (296 tegen 23 stemmen) een wetsontwerp goed gekeurd, dat volledige amnestie of strafver mindering belooft aan 800.000 Italianen, die zich schuldig gemaakt hebben aan een lange reeks vergrijpen. Er zullen 2.000 van de 35.000 gevangenen op vrije voeten komen, maar het meest zullen zij pro fiteren die wegens kleine vergrijpen in voorarrest zitten. De amnestie geldt alleen voor personen, die veroordeeld zijn wegens vergrijpen waarop maximaal drie jaar gevangenisstraf staat. Minderjarigen zien hun straffen met twee jaar verminderd en personen van achttien jaar en ouder met een jaar. Niet onder het wetsontwerp vallen per sonen, die verdacht of veroordeeld zijn we gen aanranding, gewapende roofoverval len, ontvoering, ontucht in het openbaar, zwendel en vervalsing van levensmiddelen. Moord en doodslag vallen echter wel on der de bepalingen van de wet. Boven dien zullen boeten tot maximaal twee mil joen lire (12.000 gulden) worden kwijtge scholden. Van hogere boeten wordt voor meerderjarige een miljoen lire (6.000 gulden) kwijtgescholden en voor minderja rigen twee miljoen lire (12.000 gulden). bleekt blauwt nylon-actief Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het ver gelen van nylon e.d. tegen. u CS CS N «O 3 c/a Neem zelf de proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695,Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. SUNIL KOEALA LOEMPOER (AP) Premier Abdoel Rahman van Malaya heeft ver klaard een uitlating van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soeban- drio te beschouwen als „een rechtstreek se aanval op Malaya". Soebrandio zei op een bijeenkomst in Djakarta dat Indone sië een „confrontatiepolitiek" zal voeren ten opzichte van Malaya. „Wij kunnen niet anders doen omdat zij zich momenteel gedragen als mede plichtigen van de neo-kolonialisten en neo- imperialisten en een vijandige politiek voeren tegen Indonesië", zjei Soebandrio. De uitdrukking „confrontatiepolitiek" werd door Indonesië ook gebruikt in 1961 toen zij zich voorbereidde op de actie tegen Nederland inzake Nieuw-Guinea. Een Ma- leise regeringsfunctionaris zei: „Dit komt neer op een koude-oorlogsverklaring". De Indonesische betrekkingen met Ma laya begonnen slecht te worden, nadat pre mier Rahman de idee ter sprake bracht van een federatie met de Britse gebieden Serawak, Broenei en Noord-Borneo en de half onafhankelijke staat Singapore. DJAKARTA De leider van de neer geslagen opstand in Broenei, Azahari, heeft Indonesië formeel verzocht gewapen de vrijwilligers te zenden om het Britse leger in Noord-Borneo te verpletteren. Het verzoek van Azahari, waarmede hij tevens om erkenning van de opstandelin gen-regering vraagt, zou in Djakarta ern stig in overweging worden genomen. De Indonesische vakbond voor havenar beiders heeft opgeroepen tot een boycot tegen alle Britse firma's in Indonesië. De bond is bereid alle werkzaamheden aan schepen stop te zetten. De bond heeft haar besluit genomen van wege de „steeds onvriendelijker wordende houding en maatregelen van de Engelse regering tegen Indonesië". -iev„ Jew is iRpdjlr' nilannoV toon er (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse stad Münster lijkt een moordproces voor de deur te staan, dat parallellen vertoont met de zaak-Vera Brühne, die afgelopen zomer van München uit de Westduitse gemoe deren bewoog. In Münster werd in augustus 1961 de advokaat Paul Blomert dood in zijn huis gevonden. Doodsoorzaak: een revolver schot. Omdat een afscheidsbrief van Blo mert werd gevonden, nam men aan dat het zelfmoord betrof. Na aanwijzingen in andere richting, werd het stoffelijk overschot van Blomert enige tijd geleden opgegraven. Op grond van de resultaten hiervan zijn nu zijn weduwe, een zekere Gustav Krabbe met zijn vrouw, en de koopman Hans Freiberg aangehou den. De eerste drie onder verdenking van moord op Blomert, de laatste van mede plichtigheid. HAMBURG (AP) Het eerste West duitse proefproces tegen de fabrikant van het middel softenon (thalidomide) is giste ren na vijf minuten geschorst. De presi dent van het civiele hof in Hamburg wilde meer bijzonderheden weten over de door de moeder ingenomen hoeveelheid en het tijdstip van innemen van het middel dat in West-Duitsland onder de naam Conter gan is verkocht. De eisende partij is de 36-jarige Guen ther Sempf te Hambucg. Zijn vrpuw Inge borg heeft het leven geschonken aan een jongetje met misvormde handen, nadat zij tijdens het begin van de zwangerschap Contergan had ingenomen. De fabrikant, Grünenthal Chemie stelt zich op het standpunt dat de misvorming van het kind ook door andere geneesmid delen kan zijn veroorzaakt en dat er geen bewijs is dat thalidomide de enige oorzaak is. Men verwacht dat de zaak half febru ari wordt voortgezet. ROME (AP) De Italiaanse minister raad heeft voorgesteld de diensttijd bij de Italiaanse strijdkrachten te verkorten. Het kabinet van premier Amintore Fan- fani diende een wetsontwerp in om de diensttijd bij de marine terug te brengen van 28 tot 24 maanden en die bij het leger en de luchtmacht van 18 tot 15 maanden De diensttijdverkorting voor dienstplichti gen zou geleidelijk over een periode van drie jaar van kracht worden. Zo zijn ze Mooi klein verhaaltje met een mooïle- lijke moraal. In New Orleans, waar al die jazz vandaan komt, maar dat heeft met het (echt gebeurde) verhaaltje niets te ma- kan, maar er staan in veel kranten, maar natuurlijk nooit in deze, dikwijls zoveel verhaaltjes met verhaaltjes die niets met die verhaaltjes hebben te maken ik zeg: in New Orleans woont een mevrouw die de mooie namen Leila Gratvrix draagt en uit deze namen alleen al kunt u wel zien dat het verhaaltje een echt verhaal tje is, want als die dame niet echt bestond en niet echt deze echte namen droeg, zou geen enkele onechte verhaaltjesverteller zulke namen kunnen verzinnen. Nu dan, die Leila Gratvrix had een oude stoel. U zult zeggen: dat is niets bijzonders; daar behoef je niet helemaal voor naar New Orleans met al die jazz (die er overi gens niets mee te maken heeft). In Voor schoten, IJsselstein, Krommenie, Zeist, De venter, Kockengen, De Bilt en noemt u nog maar tienduizend bloeiende geementen, wonen ook dames met oude stoelen. Als dit zegt, hebt u gelijk. Ik durf zelfs zo ver te gaan te veronderstellen dat er op de hele wereld niet één gemeente is, waar geen dame woont, die een oude stoel heeft. Maar luister nu even verder. Wees nu even geduldig. Val mij niet ieder ogen blik in de rede. Die Leila Gratvrix uit New Orleans wil de haar oude stoel kwijt. Nee, nu niet interrumperen.ik begrijp wat u wilt zeggen, maar luister nu nog even ver der. Ik zeg: zij wilde die oude stoel kwijt en daarom zette zij het ding voor haar huis op straat met een karton waarop zij geschreven had (in het Engels, maar ik vertaal het maar even meteen voor u; niet te danken; kleine moeite; ik ben ver bazend goed in talen.beter dan in be talen ha-ha-ha!) waarop zij geschreven had: „W ie 'm hebben wil k annum gerust m e en e m e n." Laat een volle dag later die stoel er nou nog staan! En weet u wat onze Leila, die zo graag van haar stoel af wou, toen deed? Raadt u nooit. Leila ging er even óver zit ten nadenken hoe de mensen (diepinner- lijk) zijn; wat er allemaal in die hart jes en hersentjes en zieltjes rondspookt aan gekkigheden; en toen verscheurde zij het kartonnetje met de gratis aanbieding en zij maakte een nieuw kartonnetje en daar schreef zij op: „Te koop voor drie doll a r". En de volgende morgen was de stoel weg. Alleen het kartonnetje lag op straat voor Leila's deur. Gegapt. Gejat. Gestolen. Meegenomen. En Leila zei: „Gelukkig dat ik die ouwe rotstoel kwijt ben, zo zijn de mensen." Ja, mensen, zo zijn de mensen. Dat is de lelijke moraal. Elias Advertentie Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel o t borst weg met De Europese kougolf heeft nu ook de palmenstranden van Zuid-Europa bereikt. Het vriest in Italië, Griekenland en Joego slavië. Sneeuw, harde wind en ruwe zee zijn de begeleidende verschijnselen. In Tunesië viel sneeuw. Uit alle streken ko men berichten over schade en ellende on der de niet op de kou ingestelde bevol king. In heel Italië, van Sicilië tot aan de Alpen, staat de thermometer onder het vriespunt. In de Appenijnen zijn honderden dorpen geïsoleerd. In sommige Griekse dorpen, waar de bewoners binnenshuis blijven, zijn de wolven heer en meester van de ver laten straten. De Griekse luchtmacht treft voorbereidingen om levensmiddelen en medicamenten per parachute neer te laten boven geïsoleerde dorpen. In Italië zijn üloze waterleidingbuizen gesprongen en agneert de gas- en elektriciteitsvoorzie- mg. Honderden dorpsscholen zijn geslo- an Aan de olijvenoogst heeft de vorst oor honderdduizenden guldens schade aangericht. Gisteravond begon het op Sardinië te sneeuwen. Uit Ancona en andere steden langs de Adriatische kust werden tempe raturen gemeld van 5 tot 9 graden onder nul. In Venetië wordt geschaatst op de kanalen. (A.P.). Volgens de psychologie lij den tal van mensen aan een minderwaardigheidscomplex. Zij bewegen zich dan over dreven bescheiden en schuw door het leven, worstelen met angsten en vluchten voor de confrontatie met het bruisende leven. Tot zover is de psychologie heel gemakkelijk te volgen. Als men een mens tegenkomt die zich dicht langs de huizenkant voortbeweegt en diep gebukt zijn weg zoekt, terwijl hij van onder zijn hoedrand uit vrees achtige blikken op zijn tegen liggers werpt, kan men gerust concluderen: die heeft een minderwaardigheidscomplex. Er zijn echter ook lieden die zich heel anders gedragen. Zij spannen een brede borst voor zich uit, kijken uitdagend om zich heen en maken luid ge rucht bij alles wat zij doen. Zij lopen liefst medevoorbij gan gers onder de voet en werken met hun ellebogen in busfiles. Zij galmen hun buitengewone capaciteiten in het rond en be roemen zich bij iedere gelegen heid op hun bewonderens waardige prestaties. Wat zegt nu de psychologie? Die man heeft een meerder- waardigheidscomplex, zou men logischerwijs moeten veron derstellen. Maar dat is vol komen mis. Die man heeft óók een minderwaardigheidscom plex, maar hij probeert het te compenseren. Goed, zeg ik dan. Het is een beetje ingewikkeld, maar ik wil het accepteren. Alleen wie garandeert mij dat die eer ste, schuwe figuur niet een méérderwaardigheidscomplex heeft dat hij probeert te com penseren door extra schuw te doen? De oplossing van dit pro bleem der psychologen lijkt mij besloten te liggen in de vol gende stelling: Iedereen heeft een minder waardigheidscomplex. De een compenseert het op overdreven manier. De ander compenseert het zo, dat men er niets meer van merkt. De derde compen seert het helemaal niet. Als deze drie typen nu naar de psycholoog gaan om ge nezing van hun euvel te ver krijgen. is de middelste waar schijnlijk het ondankbaarste geval. Want als hij genezen is, is hij nog precies dezelfde. De andere twee raken hun gebrek kwijt, doch moeten daarna naar een psychiater om ook nog van hun overmaat of te kort aan compensatievermogen genezen te worden. En als dat niet lukt? Dan krijgt de psychiater een minderwaardigheidscom plex, dat hij tracht te compen seren door te promoveren; en lopen de twee patiënten verder door het leven met een over compensatie en een ondercom pensatie, zodat iedereen zegt: kijk, die ene heeft een minder waardigheidscomplex en die andere ook, maar die probeert het te compenseren. Als we zo nog even verder redeneren, is er geen normaal mens meer op de wereld, be halve U en ik, natuurlijk. Ik heb een geval meege maakt van een vervelend, boosaardig jongetje, dat zijn ouders tot wanhoop bracht doordat hij pertinent weigerde naar hen te luisteren. Zijn ge hoor was uitstekend, maar hij luisterde niet. Hij begon ermee toen hij in de box werd gezet, waarschijnlijk uit wraak, en hield het vol gedurende zijn hele .jeugd. Het was echt een pathologisch geval. Zijn ouders togen met hem naar een psy choloog, die vaststelde dat de jongen geladen was met inge klemde affecten en verankerde neuralgia. Er werd een psy chiater ingeschakeld, die de knaap onder behandeling nam. Driemaal per week, twee uur lang. Het duurde drie maan den. Toen verzocht de psychia ter de ouders op zijn spreek uur te komen en hij ontving hen met sombere trekken. „Ik geef het op", zei hij. „Ik zou die jongen van u al in de eerste maand volkomen heb ben kunnen genezen ,als hij had meegewerkt. O, hij is heel gewillig en zoet. Maar hij heeft één ontzettend irritante eigen schap. Hij lüistert namelijk niet". In onze straat woonde vroe ger een alleraardigst meisje van ongeveer dertien jaar, dat lichamelijk voorbestemd leek om een paleisje van een vrouw te worden. Maar geestelijk Ze had een allerellendigst, on dubbelzinnig minderwaardig heidscomplex. Ze durfde niet over straat, ze durfde niet naar school, ze durfde haar mond niet open te doen als er visite was, ze durfde niets. Ze vond zichzelf onbenullig, belachelijk, onbekwaam, dom, lelijk, kin derachtig. Het werd zo erg dat haar ouders aan een gesticht begonnen te denken. Ze was in huis niet meer te verdragen. Ik heb eens met haar ge praat, toen ik bij haar ouders op visite was. Gepraat? Ze zei geen stom woord. Ik probeer de haar te vleien ze dacht dat ik haar voor de gek hield. Ik probeerde haar te prijzen ze dacht dat ik onder valse voorwendsels haar lelijke tan den wou zien. Ik probeerde haar te amuseren ze dacht dat ik grapjes maakte ten kos te van haar en ze begon te huilen. „Ze beweert dat ze te klein is voor haar leeftijd", zei haar vader somber. „En dat ze nooit volwassen zal worden. En dat nooit een man haar aan zal kijken. En dat niemand ooit achting voor haar zal hebben. En als ik zeg dat ze pas der tien is en ieder jaar een stukje groeit en dat ze met haar zeventien even groot zal zijn als ieder ander meisje en véél mooier waarschijnlijk, blèèèrt ze: Daar heb ik nóu niks an!" „Psychiater", zei ik. Ze keken me neerslachtig aan. „Je hoort zo zelden dat het helpt", zuchtte de moeder, en dat was waar. „D'r woont er hier een in de straat", zei de vader hoopvol. „Het kan toch geen kwaad om eens met hem te praten?" Hij deed het. De psychiater luisterde aan dachtig, maakte krabbeltjes op een papiertje, vroeg een fo tootje van het kind, dacht tien minuten na en zei: „stuur haar bij me. Woensdagmiddag om twee uur. Alléén. Ze moet al léén komen. Stipt op tijd". Na onbeschrijfelijke porties tact en beloften slaagden de ouders erin, het meisje woens dagmiddag drie minuten voor twee de deur uit te krijgen. Het was in dezelfde straat, maar ze deed alsof ze naar Timboektoe moest. Ze sloop met neergeslagen ogen langs de tuinhekjes. Er kwam een man van de tegenovergestelde kant. Hij liep met zware stappen langs haar heen en kuchte. Ze keek schichtig op. Hij nam zijn hoed af en glimlachte. Een man nam zijn hoed voor haar af! Het was alsof ze op gouden vleugels werd opge nomen en neergezet op de ver heven troon van de Vrouw, die door alle tijden de mannen imponeert en regeert. Ze was genezen. Die man was de psychiater. Hij rekende drie gulden voor het hele karwei. Maar hij was dan ook een bijzonder goede. NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 Thant naar Genève. UNO-secretaris- generaal Oe Thant gaat 1 februari naar Genève, waar hij drie dagen later de opening bij zal wonen van de UNO- conferentie over wetenschappen en tech nologie voor minder-ontwikkelde lan den. Mongoolse republiek. Engeland heeft als eerste westers land Buiten-Mongolië er kend. In oktober stemde Engeland voor toelating van het communistische land tot de Verenigde Naties. Zweeds landhuis. In de Zweedse stad Mariefred aan het Maelarenmeer is een houten landhuis te koop, dat in de acht tiende eeuw door koning Gustaaf III, de „charmeur", werd gebouwd voor gasten van het hof, waarin later o.a. een doodkistenmaker zijn intrek nam en dat verder nog als veestal en drank lokaal heeft gediend. Volgens de plaat selijke verhalen spookt er nog steeds de geest-zonder-hoofd van Jacob Johan Anckarstroem rond, die in 1792 als moordenaar van koning Gustaat III ont hoofd werd. Pneumatische grafdelver. In de Duitse stad Bamberg waren begrafenissen on mogelijk geworden doordat de doodgra vers de hardbevroren grond niet meer aankonden met hun schoppen en hou welen. De gemeenteraad heeft nu 2200 mark gevoteerd voor de aanschaf van een pneumatische drilboor. Diepvriesvis voor de vogels. Engeland be leeft de langste vorstperiode in zijn ge schiedenis. Hier en daar bevriest zelfs het zeewater langs de kust. Bij South ampton vroren de vissen vast. Hun koppen staken boven de bevroren zee uit. Zeevogels liepen op het ijs rond en pikten naar de vissen. Nice. In Nice (Zuid-Frankrijk) zijn drie voorbijgangers gewond bij een vuurge vecht tussen politiemannen en enige on derwereldfiguren. Een van de laatsten werd aangehouden. Europese lucht. Het Ministerscomité van de Raad van Europa heeft besloten in december 1963 in Straatsburg een Euro pese conferentie te houden, waarop maatregelen zullen worden besproken tegen de schadelijke invloed die de ver ontreiniging van de lucht heeft op de ge zondheid van de mensen en op de econo mie. De Wereldgezondheidsorganisatie neemt deel aan de voorbereiding. Gered. Van de veertien inzittenden van het Portugese vliegtuig, dat dinsdag avond voor de Afrikaanse kust veronge lukte, zijn 11 mensen uit rubberboten van zee opgepikt. Het toestel bleek een noodlanding op zee te hebben gemaakt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3